Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.10.2010., 14:15   #1
Iz kuta putnika u prolazu (dojmovi, mišljenja, komentari)

Svi volimo putovati i šalabazali bi daleko više nego nam dopuštaju prilike. Znam po sebi, lista želja je ogromna i skoro se ne bih ni vraćala nazad. Plus, što mislim da je glupo doći nekamo i pritom se ne informirati o povijesti, društvu, ekonomiji, načinu života, standardu i inom, uživam istraživati i gnjaviti ljude

Gdje ste sve bili, koliko ste imali vremena za šalabazanje i što ste vidjeli?

Podijelite sa nama utiske, čak i predrasude kojima su vas eventualno domoroci zasuli. Zanimaju me društvene prilike, cijene hrane, stanova, kakve su plaće, odnos spram doseljenicima, odnos prema ... Sve što ste čuli i vidjeli.
Kakav je odnos prema okolišu u tim društvima?

Vale, kakav je Sudan? Afrika me žešće fascinira, iako doduše više onaj tropski dio nego pustinjski.

JPK, Švedska? Norvežani ih ne vole, štoviše, na TV-u im je išla reklama "Stupid Swedes!" by Achmed The Dead Terrorist. Ne znam, da mi neke od ex-susjeda javno nazovemo glupima, evala bi izbio diplomatski incident (ne tako davno je neka naša novinarka kritizirala bosanske turiste na Jadranu, znam da je prilično ječalo i da se HRT morao ispričavati zbog nje)

Lastane, spominješ povremeno Kinu, pretpostavljam da si bio tamo. Gdje si sve bio? Kakav je odnos spram Europljanima? Davno sam sudjelovala na jednom japanskom forumu, gdje su javno priznali da su vrlo ksenofobni i neskloni strancima. Posebno su osjetljivi spram crncima, koji se tijekom života uglavnom nikad ne uklope u njihovo društvo.

Ovih dana se i Khufu vraća i duguje nam svima priču kako je bilo


edit:
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 02:32   #2
Evo samo kratko o svakoj zemlji, slika baš nemam pri ruci, tako da će te me u vezi toga ispričati:

1. Etiopija, lijepa zemlja, zelena skoro kao Irska, jako siromašna, iako se više ne gladuje. Problem vidim u tome što će uskoro muslimani postati većina. Nije baš zemlja za turisitčki posjet, jer nažalost nema afričkih životinja, osim majmuna, i možda još nečeg, pa nije privlačna ljudima željnih lavova, slonova i ostalog. Ljudi jako ljubazni. Osim jednog, kojeg je Slovenac trkno autom jer je pijan teturao po cesti, pa je pucao za nama s nekakvom tandžarom.

2. Sudan, sjeverni dio gdje sam ja bio je pustinja, jug je tropski. Također siromašni, doduše manje nego Etiopija. Problem je što muslimanska većina tlači ostatak populacije. Mislim da ju nije moguće posjetiti turistički, ne može se dobiti viza. Ljudi su također ljubazni, pogotovo u manjim mjestima. Uselio se ogroman broj Kineza, to je nevjerojatno, preuzeli su cijelu zemlju, stavili su šape na njihovu naftu

3. Alžir, ja sam bio na Mediteranu, Oran, lijep gradić, još se vidi vrancuska ruka, iako je pun smeća sad. Ljudi ok, iako me jedan pljunuo na cesti. Kao i Sudan, nije ga moguće turistički posjetiti, također siromašan, iako manje od Sudana. Neiskorišten turistički potencijal, bio sam na super plažama.

U sve ove tri zemlje me živcirao ogroman broj plastičnih vrećica na svakom ćošku

4. Južna Koreja, meni prekrasna zemlja, ne zbog nekih prirodnih ljepota, nego ne znam, imao sam dobar filing tamo. Ljudi jako ljubazni, jako slabo govore engleski, zato jer ga se srame pričat. Inače, prilično su "tradicionalni". Recimo ovaj dečko s kojim sam se najviše družio (zato jer je najbolje znao engleski, a znao ga je jer se jedini odvažio pričati), ima curu već tri godine, još se nisu seksali, ali on uredno ide na kurve, nema seksa prije braka, a za to se skupljaju pare + što on ima starijeg brata probisvijeta koji se mora oženiti prije njega. On mora svom starom, iako više ne živi s njim, davat valjda 2/3 plaće. Glavna mu je zabava kad je s curom, parkirat se i gledat tv u autu. Tamo svi imaju televizore u autu.
Seul je preogroman, nisam vidio liniju razdvajanja jer je debilni Norvežanin zaboravio pasoš.
Dosta skupa zemlja, jako fino sređena, tehnološki napredna. Svi su geekovi tamo, jebote bez GPS-a ne može niš nać. Zbog eletrane na kojoj sam radio, potopljena jedna lijepa dolina, par sela iseljeno.

5. Tajvan, e ta cijela zemlja je jedna ogromna jebena tovrinica. Ja sam radio u petrokemiji (najvećoj na svijetu), koja proizvede više struje nego cijela Hrvatska, iako je njima struja nusproizvod njihovog procesa.

6. Filipini, lijepa i jako siromašna zemlja, možda najsiromašnija od svih. Tamo sam doživio takav pljusak, to je nevjerojatno, na 100 prijeđenih metara, promočio mi je i kišobran i kabanica. Naravno da drugo jutro ceste s kojom smo došli na sajt nije bilo. Sve kuće su odignute metar od zemlje, baš zbog tih kiša. Prvi put vidio geotermalnu elektranu.

7. UAE, šta reć, goniči deva su se preko noći obogatili i počeo je seljačizam, dakle nafta, pijesak, beton, staklo, željezo. O lokalcima ne mogu puno reći jer sam u 8 mjeseci tamo, upoznao samo jednog

8. Plus još Njemačka, Španjolska, Irska (napisao na četu), Srbija, Slovenija i Makedonija. To je više manje svima poznato, tako da nemam ništa pametno za dodati, osim što preporučam posjetiti Makedoniju. Nigdje nisam bolje jeo i ljepše žene vidio.
__________________
I feel the need, the need for speed.
Vale_23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 03:47   #3
Quote:
Götterdämmerung kaže: Pogledaj post
Gdje ste sve bili, koliko ste imali vremena za šalabazanje i što ste vidjeli?

Podijelite sa nama utiske, čak i predrasude kojima su vas eventualno domoroci zasuli. Zanimaju me društvene prilike, cijene hrane, stanova, kakve su plaće, odnos spram doseljenicima, odnos prema ... Sve što ste čuli i vidjeli.
Kakav je odnos prema okolišu u tim društvima?
JPK, Švedska?
Nisam JPK, ali brijem da mu neće smetati:

Političke prilike: Na nedavnim izborima im je isplivala ekstremno desna stranka koja je protiv imigranata. Šveđani jadni većinom šokirani.
Cijene hrane (i pića): Skupo, brate. Šipak 6 kuna kuna komad na akciji. Čini bi se da bi najbolja investicija bila donijeti bačvu domaće loze. Kad kupuju alkohol, samo gledaju koliki postotak alkohola dobiju po kruni. Upoznala sam nekoliko domaćih koji su bili na Hvaru i njima je tamo super jeftinjava.
Cijene stanova: Najam sobe ili garsonjere 250-400 eura s uključenim režijama (i Internetom).
Izlasci: Skupi (prosječno upad u disko 80 kn, garderoba 15 kn), piva 30-50 kn.
Ljudi: Malo zatvoreni, rekla bih čak aspergerovski. I npr. ako vidiš poznatu osobu s nekom tebi nepoznatom osobom, nikad te neće upoznati. Vikendom loču, često prvo doma jer je vani, kao što rekoh, skupo, a alkohol unaprijed kupuju i državnom lancu dućana alkohola, u samoposlugama ima samo slabo pivo. Dosta zgodni i visoki. I ovdje, kao i D, NL i GB žene vječito imaju gole noge, ma koliko bilo zima ili noge bile ružne. Uglavnom učinkoviti i točni. Vole pauze za kavu. Dobro govore engleski. Mnogo imigranata (Bosanaca, Kurda, Turaka...)
Odnos prema okolišu: Svugdje ima kontejnera za staklo/plastiku/papir. Na faxu upozoravaju ljude da ne printaju ako ne moraju, ako već moraju, da printaju dvostrano i više slajdova po stranici i da recikliraju. Ako više studenata najavi nedolazak, mijenjaju predavaonicu za manju. Voze bicikle bez obzira na godine i vremenske uvjete.
Školstvo, studenti: Besplatno. Srednjoškolci dobivaju i ručak u školi. (Ali studenti nemaju menze.) Postoje privatne i državne škole, ali općina/država plaća i jedno i drugo, ovisno koju školu učenik odabere. Ne trgaju se toliko za faxom jer mogu lijepo živjeti i od SSS. Nastavnike i profesore zovu imenom. Knjižnice, sveučilišne i gradske, besplatne, možeš posuditi knjiga koliko hoćeš. Ima malo predmeta i malo sati, ali puno posla za doma. Možeš upisati arhitekturu iako si išao u srednju glazbenu.
Studente često možeš vidjeti u radničkim odijelima (trlišu). To se zove ovve. Svaki smjer ima svoju boju i svoju zakrpu, veća si faca ako imaš što više tuđih zakrpa po svom odijelu. Kulno je i nakititi ga sranjima poput plišanih igračaka, zvonaca, hardvera i sličnog. U studentskim klubovima organiziraju večere raznijeh tema. Dobiješ i knjižnicu s pjesmama za tu večer pa se svi dernjaju, a između pjesama drže zdravice.
Studentski klubovi organiziraju i spex, hajdmo to opisati kao večer kratkih kazališnih improvizacija koje uključuju i pjesme i parodiju i svakojake gluparije. Publika može zahtjevati od glumaca što god im puhne. Definitivno čudno ako ste stranac.
Razno: Svugdje možeš plaćati karticom, a javni prijevoz čak ne možeš platiti gotovinom. Ima mnogo pothodnika, kružnih tokova i biciklističkih staza. Gradovi su uredni, nema nedovršenih kuća, mješalica za cement, virećih armatura, pločnici su široki. Ima mnogo parkova i zelenila. Smiješ prolaziti kroz tuđu zemlju i jesti šumsko voće i gljive. Često nemaju kadu ni tuš-kabinu nego samo odvod u podu. Svugdje se uzima broj kao kod nas u banci. (Čak i u apotekama, turističkim uredima i dr.) Švedska crkva ima pola svećenica i đakonica. Vole glupe gumene bombone od zasoljenog sladića.
Zabranjeno lokati u javnosti u centru grada.

P.S. Debilasto mi je opisivati uobičajene turističke atrakcije, lako su izgugljive.
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.

Zadnje uređivanje sun.shine : 11.10.2010. at 04:12.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 17:47   #4
Quote:
sun.shine kaže: Pogledaj post
Svugdje možeš plaćati karticom, a javni prijevoz čak ne možeš platiti gotovinom.
nije istina. ja sam zivio u Svedskoj godinu dana, i uredno sam placao gotovinom gradski bus. ono sto mi je bilo super je recimo da kad idem u Malmo iz Lunda (prvo autobus pa vlak), kartu kupim u autobusu, koja vrijedi u vlaku i jos kad dodjem u Malmo opet sjedam u autobus i imam pravo se voziti do sat vremena od kad sam sisao s vlaka...

sto se ljudi tice, Svedska definitivno nije bila zemlja za mene. prezatvoreni ljudi, a cure...pa...kako da to kazem politicki korektno? glupe ko k...? (govorim o nekom opcenitom stavu prilikom upoznavanja)
__________________
Blaze Starr
ishamael is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 18:28   #5
Quote:
ishamael kaže: Pogledaj post
sto se ljudi tice, Svedska definitivno nije bila zemlja za mene. prezatvoreni ljudi, a cure...pa...kako da to kazem politicki korektno? glupe ko k...? (govorim o nekom opcenitom stavu prilikom upoznavanja)
Čitao sam gluposti koje si o Šveđanima pisao po Dijaspori, i mogu ti savjetovati da ti je s takvim stavovima o drugim kulturama najbolje ostati u vlastitom selu.


Ontopic - nemam neke dobro definirane dojmove o Švedskoj, bio sam prekratko, ali bio sam nekoliko dana kasnije i u Ženevi, koja me se znatno više dojmila.

Do tad sam bio samo u njemačkim govornim područjima Švicarske, pa je ovo bila poprilična razlika - Ženeva ostavlja dojam francuskog grada, od prometa do arhitekture i hrpe malih dućana sa knjigama, sirevima i inim pizdarijama. Bliskost s prirodom je također dojam koji ostavlja - tu je veliko Ženevsko jezero, hrpa gradskih parkova, te blizina Alpa, odlično se vidi Mt. Blanc koji je udaljen osamdesetak kilometara.

Osim toga, impresionirala me količina i kakvoćnost MILF-ica sa ženevskih ulica i parkova. Takvu koncentraciju gospođa u srednjim godinama savršene linije i dobro utegnutih u dizajnersku odjeću nisam još nigdje vidio, osim možda u snobovskim dijelovima Pariza i Madrida, gdje stari bjelosvjetski pederi imaju načičkane svoje mramorne dućane s krpicama.

No, i taj grad ima svoju mračnu stranu, usred dana u centralnom parku su me napali Jehovini svjedoci naoružani Kulom stražara. Ovo je slika dotičnih baba: http://img299.imageshack.us/img299/8025/svjedoci.jpg

Restoran koji nažalost nisam posjetio: http://img100.imageshack.us/img100/5702/carnivored.jpg
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 18:35   #6
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
No, i taj grad ima svoju mračnu stranu, usred dana u centralnom parku su me napali Jehovini svjedoci naoružani Kulom stražara.
Nikad dosta opreza.

Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Bolje da si stavio sliku koje milfice, a ne ovu starudiju, za njih ti vjerujem na riječ, milfice ipak traže dokaze.
__________________
I feel the need, the need for speed.
Vale_23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 20:07   #7
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Čitao sam gluposti koje si o Šveđanima pisao po Dijaspori, i mogu ti savjetovati da ti je s takvim stavovima o drugim kulturama najbolje ostati u vlastitom selu.
mda, ali nisam te trazio savjet.
__________________
Blaze Starr
ishamael is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2010., 11:48   #8
Evo i ja ću ukratko

Njemačka - živio u jednom seocetu na sjeveru, ljudi malčice zatvoreni ali i dosta ugodni. Koncentracija pičona je veća u većim gradovima di se vidi da ljudi ipak drže do svoje vizualne prežence (obleka i slično). Cijene: u lokalima i restoranima ajme, ali u supermarketima su podnošljive. Klima: ubij bože za jednog Dalmoša

Engleska - nekoliko mjeseci u jednom gradiću na jugu gdje 99% čine bijeli englezi (crnaca, azijata ni za vidit). Loče se po pubovima, cure oskudno odijevene se deru po cesti, a nemali broj ih se i pijano valja po istoj. Sve puno 13-godišnjih trudnica, jer nekom cakom dobivaju stan na račun djeteta. Englezi podosta zatvoreni, zatvoreniji od Njemaca. Fakulteti su im ludilo a hrana loša i skupa


Andaluzija - lijepo vrijeme, nasmijani ljudi, cijene pristupačne. Neugodna iznenađenja: podosta debelih cura i siromaštija

Portugal -ahhh Portugal, klima po mom guštu, hrana jeftina i odlična . Ljudi većinom super, dosta tiši od Španjolaca i za razliku od Španjolaca većina priča engleski. Teža siromaštija (neki gradovi na jugu izgledaju kao da su bili bombardirani) i daleko najružnije cure koje sam vidio u životu (niske, tamne i prepoznatljivi brčići )

Upoznao sam dosta ljudi na svojim egzistencijalističkim proputovanjima, i najviše su mi legli Brazilci. Uvije spremni za smijeh, zabavu i lokanje

Ja to ovako generalno, svugdje ima svakakvih ljudi, naravno
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2010., 22:27   #9
Moje iskustvo (za prvu ruku, kasnije ide ostalo) sa Švicarskom, prije 10-ak godina; bila sam izvan grada, u modernom naselju sa fancy zgradama i ogromnim super-osvijetljenim stanovima okruženim šumetinama i jezerima. Bila sam u njemačkom govornom području. Nešto presavršeno vizualno. Sve je bilo strašno uredno i čisto, jako se drži do urbane higijene.
Svaka zgrada ima svoj plastični komposter tipa ovaj:



i u njega se odlaže organska materija (od pripreme ručka i sl). To mi strašno nedostaje i rado bih to u RH pred zgradama.

Ljudi su hladni, bezosjećajni i obazrivi. Između ostalog, puni sebe. Plaće perfektne, standard za poludit. Biciklista svih dobi na cestama cijeli dan i svi nose kacige (kod nas to nose retaji i pederi ). Tamo sam prvi put vidjela biznismena u skupom odijelu sa aktovkom kako piči centrom na romobilu. Pred kućama štandovi sa voćem i kasama koje nemaju ključ. Unutra ima novca kojeg nitko ne dira. Imaju tako dobar standard da nema potrebe da se netko sramoti da izvadi koji (tada) franak.
Skinjara u gradovima kao u priči, izvan ih ni od korova. Sve je mirno i skoro bajkovito.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2010., 22:34   #10
Quote:
Götterdämmerung kaže: Pogledaj post
Imaju tako dobar standard da nema potrebe da se netko sramoti da izvadi koji (tada) franak.
Još uvijek je franak, ne?

Inače, bio sam malo u Švicarskoj, sterilna zemlja, ne lajkam to.
__________________
I feel the need, the need for speed.
Vale_23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2010., 22:44   #11
Zbilja nisam u tijeku, jel nisu preuzeli ojro ?

Meni ta sterilnost okoline i visoka estetika paše, dapače, štoviše . Priroda je jako lijepo integrirana u urbani dio, poprilična poslastica za oči.

edit: vidzbilja http://en.wikipedia.org/wiki/Swiss_franc
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2010., 22:49   #12
Quote:
Götterdämmerung kaže: Pogledaj post
Zbilja nisam u tijeku, jel nisu preuzeli ojro ?

Meni ta sterilnost okoline i visoka estetika paše, dapače, štoviše . Priroda je jako lijepo integrirana u urbani dio, poprilična poslastica za oči.

edit: vidzbilja http://en.wikipedia.org/wiki/Swiss_franc
Ae, nisu, a pošto nisu u uniji, ne znam ni jel bi mogli, kad bi i htjeli, a nisu ni ludi to radit.

I meni to paše i super je priroda, ne paše mi sterilnost ljudi, kao zombiji su, iako kažem, kratko sam bio tamo, samo u prolazu, možda se i varam, to je bio moj prvi dojam.

Inače, vozio sam se preko one brane di je sniman "Dobar posao u Italiji".
__________________
I feel the need, the need for speed.

Zadnje uređivanje Vale_23 : 16.10.2010. at 22:55.
Vale_23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2010., 22:52   #13
Da, takav dojam ostavlja taj dio Švicarske, ali frankofoni je malo drukčiji. Standard je jednako visok, ali imaju pokoje oronulo pročelje zgrade i promet je kaotičniji. Osjeća se francuski utjecaj.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2010., 22:53   #14
Quote:
Vale_23 kaže: Pogledaj post
Ae, nisu, a pošto nisu u uniji, ne znam ni jel bi mogli, kad bi i htjeli, a nisu ni ludi to radit.
Kakav euro, pa Švicarska je tek 2002. ušla u UN, ne prihvaćaju oni pomodne trendove tek tako.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2010., 23:10   #15
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Kakav euro, pa Švicarska je tek 2002. ušla u UN, ne prihvaćaju oni pomodne trendove tek tako.
Slažem se, samo kažem, iako nisu u uniji, mislim da bi ga mogli uvesti, ako bi htjeli.

Nisu ludi to raditi, pogotovo sad, a EU će se ionako raspasti, tako da neće imat ni prliku.
__________________
I feel the need, the need for speed.
Vale_23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2010., 14:54   #16
Bio sam jucera na Džazirat al-Sadijatu ilitiga Otoku sreće, gradi se 27 milijardi zelembaća kulturno/turisticko/stanbeni kompleks pa sam lupio par slika



Plaze - ukupna kolicina 19km. Ovdje negdje je kolega nasao morsku zmiju metar i kusur dugacku.



Preko puta je Abu Dhabi, najbogatiji grad na svijetu, 17 milijuna $ kapitala po glavi stanovnika. Mostom prolazi Sheikh Khalifa Highway, 5+2 trake u svakom smjeru.



Saadiyat Louvre je zasad hrpa pijeska, a Guggenheim jos uvijek livada. Sagrađen je privremeni muzej Manarat al-Saadiyat u koji sam vec dvaput hodocastio na izlozbu moderne umjetnosti, Kandinski, Warhol...



Autobusima se vozi radna snaga koja stanuje u Labour camps, sobe za 20 ljudi, ista hrana mjesecima, doma idu kad im istekne dvogodisnji ili cetverogodisnji ugovor. Po satu su placeni od 2-5 AED (1 AED = 1.6 kn). Treca smjena ne postoji, radi se 12-12.
Baš na gradnji Saadiyata su prigovarali o neljudskim uvjetima za radnike na što je šeik Khalifa odgovorio da je cuo da neki ljudi imaju primjedbe na neke stvari u UAE i da im moze porucit da ako im se ne svidja da odu.



More je prekrasno, cisto i bistro, al otvoreno i svaki đavo u njemu pliva.



Abu Dhabi je ogromno gradiliste, plan je da do 2030. naraste na 3.5 milijuna ljudi s danasnjih ugrubo milion. Zbog prevelike izgradnje u Dubaiju su cijene stanovanja pale i 70%, a ovdje slabo. U Dubaiju se gradilo stranim kapitalom i konkurencija/ispuhivanje balona jede graditelje, dok u Abu Dhabiju se gradi petrodolarima i ako nema stanara zgrade stoje prazne, ali cijene se jako nerado spustaju. Isto je i s hotelima.



Trash prijenosna dzamija za radnike. Mali ovaj čmrljak sa strane je za zene.

Zadnje uređivanje Göttspöđä : 23.10.2010. at 17:51. Reason: photo nazi, s ljubavlju :*; offtopic nazi, sa gromom :E
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 23.10.2010., 17:52   #17
Post ti je predobar da bi čmrljio u ćet-temi.

Nastavi , ovo je jako dobro.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2010., 12:00   #18
Quote:
Götterdämmerung kaže: Pogledaj post
Lastane, spominješ povremeno Kinu, pretpostavljam da si bio tamo. Gdje si sve bio? Kakav je odnos spram Europljanima? Davno sam sudjelovala na jednom japanskom forumu, gdje su javno priznali da su vrlo ksenofobni i neskloni strancima. Posebno su osjetljivi spram crncima, koji se tijekom života uglavnom nikad ne uklope u njihovo društvo.
Bio sam, na cijelih deset dana. Vidio malo Pekinga, potom na par dana otišao u Changsha, pa u gradić imenom Zhangjiajie koji izgleda kao Opatija, ali stanovnika ima kao dva Zagreba. Bio sam i u Shaoshanu, ilitiga kineskom Kumrovcu.

U Kini, bijelo = lijepo.
Bilo nas je stvarno odasvuda, od Finske do Afrike, od Argentine do Japana.
U Zhangjiajieu, koji se pobratimio s nekim korejskim gradom i uglavnom su jedini stranci koje vide Korejci (fun fact: u hotelima u tom gradu imaš dva telefona u sobi; jedan za Kinu, a drugi vezan direktno na korejske linije), frend i ja smo doživjeli da klinci za nama viču “妈妈,看看,外国人!” /mama, kankan, waiguoren/ ilitiga “mama, vidi, stranci”.
Jedna crnkinja, s vrlo dugom i frčkavom kosom, doživjela je da ju jedna žena zaustavi i pita je li joj kosa prirodna i smije li je dotaknuti; jedan zbilja crni crnac govorio je “nema problema, došao je veliki crni majmun i on će se sa svima slikati”.
I da, žele se slikati s tobom. I vide te jedan dan kako silaziš s planine, onako u prolazu, a drugi dan te se sjećaju i čak ti kažu s kim si bio. Općenito, okusio sam nakratko kako je to biti zvijezda.

Frend koji je sada u Kini već dulje od godine dana kaže da Kinezi jesu rasisti prema crncima, ali ne na način poznat kod nas. Naime, rasizam potiče iz činjenice da je bijelo lijepo, a crno – nije. Tako npr. traže nastavnike engleskog, i to je strancima prilično profitabilna karijera u Kini, ali crncu nikad neće dati da predaje djeci. Jer bi se djeca, kažu, bojala. Bijelcima cijena raste sa svjetlinom; doduše, svi su bijelci “plavokosi” – stereotip je 黄头发 (žuta kosa), no 黄 /huang/ znači i žutu i smeđu boju (Žuta je rijeka zapravo smeđa). No zelene i plave oči (a azijske se kulture jako fokusiraju na oči) puno su cjenjenije od smeđih/crnih.
Kod udaje je priča nešto drugačija; Amerikanac je jači od crnca, pa će tako crni Amerikanac svejedno imati šanse.
Naravno, tu su predrasude tipa bijelac = bogat, stranac = Amerikanac i slične generalizacije kakvih ima svugdje po svijetu. Ali da bijelce jako vole i neizmjerno se dive zapadnoj kulturi, istina je. Čak i moja lektorica kaže da su bjelačko-kineska djeca najljepša; Kineskinje u većim gradovima nerijetko idu na operaciju “okrugle oči” da bi izgledale zapadnije, a popularna mjesta za spojeve uključuju – McDonald’s i KFC. Što pokazuje da je njihov dojam o Zapadu sličan našim dojmovima o Kini.

Inače, na jugu Kine stvarno žive sićušni ljudi. Ja sam ondje natprosječno visok, a sa svojih 170 cm prosječne u našim krajevima gledam odozdo. O liniji da ne govorim; otišao sam si kupiti hlače i jedva ih našao. Mog broja jednostavno nema. Frend s kojim sam bio, a koji je još viši i deblji od mene, imao je sukladno tome i više problema s odijevanjem.

Japanci su navodno puno ksenofobičniji od Kineza; ipak su oni otočna kultura. Ipak, ondje sam se sasvim lijepo slagao i s par Japanki. Trebao bih otići do Japana da bih zbilja vidio razlike, ali dobro sad. Ipak su tu i razlike između socijalnog kontakta s turistima (ili među turistima) i svakodnevnog života.

No vratimo se na Kinu… gotovo svugdje se može cjenkati – iznimka su uglavnom veće trgovine zapadnog tipa. Zapravo, ako je istaknuta cijena, uglavnom nema cjenkanja; ako moraš pitati, obično možeš dosta spustiti. Onako, za 50 do 80%.
Kažu da predugo živiš u Kini ako se počneš cjenkati za zadnji yuan; mi ostali cjenkamo se do cijene koju smo spremni platiti.

Engleski uglavnom ne govore. Čak ni u hotelima.
Tako je bilo krajnje zanimljivo pokušavati iskomunicirati kad mi je spremačica vrlo uslužno bacila punjive baterije. No dobio sam ih natrag.
Ako pak znaju makar malo engleskog, inzistirat će na tome da ga govore sa svakim strancem ne bi li ga još malo poboljšali.

Što još… glavna večernja zabava uključuje karaoke, samo što su karaoke barovi vrlo skupi. Recimo, na razini zagrebačkih birceva. Pa na kraju ispadne da se ondje okupi hrpa stranaca i gdjekoji Kinez.
Uglavnom nemaju svoja računala, već vise po 网吧 /wangba/ iliti net cafeima.

P. S. Spram se uglavnom slaže s genitivom: dakle, spram Europljana, spram crnaca i sl. Uz dativ ide prema.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2010., 12:37   #19
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Japanci su navodno puno ksenofobičniji od Kineza; ipak su oni otočna kultura. Ipak, ondje sam se sasvim lijepo slagao i s par Japanki. Trebao bih otići do Japana da bih zbilja vidio razlike, ali dobro sad. Ipak su tu i razlike između socijalnog kontakta s turistima (ili među turistima) i svakodnevnog života.
Za Japance su svi niža rasa, i nije im uopće bed to pokazati.
__________________
I feel the need, the need for speed.
Vale_23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2010., 13:25   #20
Quote:
Vale_23 kaže: Pogledaj post
Za Japance su svi niža rasa, i nije im uopće bed to pokazati.
Ne bih generalizirao. Moja su iskustva s Japancima sasvim pozitivna.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:36.