Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.10.2011., 23:26   #1
Living history&reenactment / "oživljena" povijest

Joze Noriker, član profesionalne austrijske reenactment grupe Boii Pannonia, prićam o našim rekonstrukcijama Keltske povijesti u Zarezu, br. 319, od 13. 10. 2011 : prigodom mog gostovanja i predavanja na ovogodišnjom Legendfestu u Pićnu, 29. do 30. srpnja 2011

Izvodim nekoliko citata iz tog mog intervjua za medije uopšte (stvarno prvi put!! a izvor kao napisao, br. 319 Zarez, s. 30/31):

LIVING HISTORY:
Pitanje, S. Marjanić: "Svoj rad, dakle, određujete kao living history (oživjela povijest). Molim te, pojasni na jednom primjeru kako radite na rekonstrukciji keltske povijesti?
Ja:
Od 2008. godine član sam njemačkog rekonstrukcionističkog foruma Forum Gallicum i tamo je Divico (Joachim Schoelkopf, predsjednik švicarske keltske grupe, u orig. sam objavio link njegovog bloga pa i link sa našeg foruma sa tom temom razprave) otvorio jednu temu s definiranom metodologijom kako se pristupa rekonstrukciji opreme i odjeće. Za navedenu je metodologiju važno sljedeće:
1. Izabrati jedan narod/kulturu koja vas inspirira i pri tom se je potrebno koncentrirati na vremensko razdoblje sa limitom +/- 25 godina; naravno sa koncentracijom na odredjeni geografski prostor
2. Omogućiti dolazak do što više informacija - internet, knjižnice, knjige, televizijske emisije, ...
3. Nadalje, među informacijama valja koristiti sljedeće:
- arheološka nalazišta u konkretnom smislu: sporadićna nalazišta, nalazišta na mjestima bitaka, ratova, sukoba, selima - u smislu njihove stvarne životne upotrebe.
- grobna i sva ritualna nalazišta. Ovdje valja napomenuti, da ostaje otvoreno pitanje, do kojeg su sestupnja ovi predmeti nekada stvarno upotrebljavali u svakodnevnici;
- vizualne slike / izvori u toj kulturi- grobne stele, slike u metalu, novčane slike, na keramici itd...Ovdje trebamo postaviti pitanje koliko ti motivi odgovaraju stvarnim slikama i u kojem su smislu apstrahirani i glorificirani.
- slike izražene u vizualnom obliku ili zapiane rijećima, pisani izvori - npr. slike pod utjecajem klišeja i shema, umjetnićkih interpretacija, koje mogu predstavljati i odredjene probleme.
- paralelni izvori slićnih kultura ili iste kulture s drugog geografskog teritorija (npr. Engelska). Pri tom je potrebno izbjegavati stereotipizaciju.
- isto vremensko razdoblje, ali strana kultura npr. kod Kelta to su Germani, Italici, Tohari ... I ovdje je potrebno biti oprezan jer prijenos u smislu 1:1 nije moguć
- Sve što se nanosi na predpostavke ne koristi se kao izvor informacija
- Svakom se kandidatu (kandidatkinji) preporućuje izrada preglednog registra s dokumentacijom svega što posjeduje i što su predmeti njegove opreme - fotografije, nalazište, vremensko razdoblje, izvor.
Time je Divico završio svoj prvi tekst i uslijedila je razprava o pridavanju drugih detajlnih propisa o načinu rada autentičkih rekonstrukcija (npr. Steve Lenz, Hans Trauner, Patrick Hammerfall i drugi koje ovom prigodom zbog ograničenog prostora ne mogu spomenuti). (Onda sam stavio u tekst link izvora tog citata, prevedenog sa Njemaćkog, napomena sada).
Taj pristup se nadovezuje na inventar koji upotrebljavamo na prezentacijama. Na forumu sam otvorio zanimljivu temu pod naslovom Razvoj osobnog reenactmenta, odnosno kada se smijem prezentirati? i do sada sam dobio 106 odgovora.
Naša se praksa u velikoj mjeri odnosi na eksperimentalnu arheologiju, dakle, na izradu autentićkih lsika iz keltske prošlosti. Zato se naše prezentacije u Austriji i Njemačkoj najviše dogadjaju u rekonstruiranim open air keltskim selima - muzejima, gdje umjesto da publika gleda muzejske lutke, mi prezentiramo određen program. Pri tome možemo upotrebljavati opremu i namještaj u tim muzejima ili pak upotrebljavamo našu privatnu opremu."

Cjelog intervjua ovdje ne bih ponovo izlagao - nije mi ni to namjera, možda naglasim samo naslove iz teksta:
- Keltski reenactor
- Keltsko pleme Boii
- Living history
- Sisaćki larpisti
- Keltski mač - 1500 eura *
- Rekonstruirana keltska sela
- Online galerija
_______
* ide se o mojoj repliki, koju ipak želim dobiti u bolji varianti, pošto moj privatni kovač je pogrešio nekoliko detajla i to smo se več sporazumjeli da dobim nov bez novih stroškova

Možda uz taj tekst ponovo napišem još to, da se mi je gostovanje na Legendfestu u pićnu jako dopalo - ambient je fenomenalan, ljudi jako ljubazni i otvoreni, festival je zanimljiv pa naravno, da šansa da napravim moj prvi intervju uopšte mi je dala novu motivaciju za nadaljnji rad u mom hobiju.
Kod nama nakon 3 godinama još uvjek nisam dobio šanse da se predstavim u kom muzeju ili na kojom slićnom prigodom; pa tako i nisam našao slićnih ljudi sa slićnim interesom - sa ozbiljnom radom keltske living history. Imamo larpiste, pa ezoterike ali to je potpuno druga tema (i o tome prićam u tom intervjuju).
Pozdrav!
Nordijanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2011., 15:57   #2
Odlična ideja.Pokazati uživo ljudima kako je doista bilo u prijašnjim svjetovima.Možda će uočiti prednosti u kojima se nalazimo danas..
__________________
"..Slijedi život s mnogo pouzdanja čak i onda kada je budućnost nedostupna očima smrtnika.."-Homer
Peća is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2011., 20:24   #3
Smile

Quote:
Peća kaže: Pogledaj post
Odlična ideja.Pokazati uživo ljudima kako je doista bilo u prijašnjim svjetovima.Možda će uočiti prednosti u kojima se nalazimo danas..
Hvala za pozitivni stav!

Možda malo utisaka sa našeg Sloveniji&Hrvatski najbljižeg eventa u Frögu na Austrijskoj Koruški (fotosi su u naopakom redu znaći kraj eventa je fotos br. 1):
http://s1084.photobucket.com/albums/...ker/FROEG2011/

I iz g. 2009 jedan video kojeg su napravili naši prijatelji iz Prage, oživljavanje keltskog rekonstruiranog sela u Schwarzenbachu, Boii Pannonia, Austrija:

http://www.youtube.com/watch?v=v-PAsLG7Tik

Kao sam već napisao - malo više o mom hobiju living history odn. izvedbena i eksperimentalna arheologija Keltske kulture u Zarezu, br. 319. Kao nadaljnju karakteristiku naših medjunarodnih eventa i to, da još uvjek nema na međunarodnoj sceni keltskih living history eventa ni jednog ćovjeka pored mene iz republika bivše Yuge..... pa i to, da nakon 3 godinama kod nas ovdje još uvjek nisam našao kod muzeja otvorena vrata, da bi mogli da se predstavimo prvi put kod nas.... pa to je osnovni razlog da trebam raditi taj hobi u inostranstvu
Nordijanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2011., 21:27   #4
Eto, na netu sam našao jedan citat i slićnu temu - napisanu na vašom jeziku:
http://www.proz.com/kudoz/english_to...g_history.html
citat sa tog linka:
"Naime, Hrvatskoj nedostaje jedno važno iskustvo u interpretaciji njezine baštine. Nedostaje djelovanje muzeja na otvorenom, unutar kojih se razvila living history (oživljena povijest), metoda interpretacije baštine a koja je već i istupila iz muzejskog okvira i sudjeluje u oblikovanju događaja srodnih ovom našem. Ilustracije radi, najbolje je da domaću publiku podsjetim na projekt «žive slike» kojeg već oko pet godina priređuje Muzej grada Zagreba u posljednjem fašničkom vikendu."

Vidim, da je i kod vama od prilike isto sa oživljanjem ljudske baštine, kako je to kod nama u Slo - pa zato naravno da su šanse, da bi se pojavilju ljudi koji bi rekonstruirali Keltsku kulturu, so još manje.
KOd nas u narodnom muzeju u Ljubljani inaće akterji kao Rimljani su prezentiral inekvi program na muzejskom danu tog muzeja: ali na žalost bez ikakve povijesne kvalitete u gumenim cipelama ..... (Larp matrica)
Za evnet u Koprivnice već sam ćuo i imam fotose na facebooku u mom profilu a info za event u Zagrebaćkom muzeju mi je nov.
Link i vijest o Karlovaćkom projektu je zaista interesantan - samo tako naprijed!!
Ali link o zagrebaćkom muzeju ne radi više.
I kod nama ima nekoliko udruga, koje na razlićitim gradovima prezentiraju srednjevekovne festivale. Ali kvalitet na žalost nije isit, kakav je kod pravih profesionalnih rekonstrukcionista u inostranstvu, zato ovi eventi nemaju prave povijestne konotacije.

Zadnje uređivanje Nordijanac : 18.10.2011. at 21:42.
Nordijanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2011., 22:51   #5
@Shain, odgovaram ti ovdje - pošto ovdje nanosi se konretno na tvoje poimanje intervjua u Zarezu:

Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Redovno čitam "Zarez" i pročitao sam tvoj intervju "Izvedbena i eksperimentalna arheologija". Svidio mi se. Puno si toga rekao.
O, hvala na komplimentu!!!
Zapazila me je ga. S. Majnarić - koja mi je postavila pitanja i pripremila text, njoj valja sva zahvala - ali otvorio sam već temu ovdje "living history .... " i tamo sam objavio to vjest.
Napisao sam 50% posto više rijeći, detajla, argumenta, konkretne primjere, stavio linke od grupa, ljudi, ..... ali toliko nije bilo prostora i trebao sam sve sraćiti iz 15 stranica A 4 na 9 stranica.
Na stvari radim stvarno svaki dan - pa tako ćovjek zna za dosta podataka.
Pozdrav!
Nordijanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2011., 01:11   #6
Nova knjiga o Keltih

Zdravo!
U našom muzeju NMS Ljubljana je u seriji naućnih monografija izašla nova o Keltih: EASTERN CELTS.
Predstavitev bude u ćetvrtak ob 18.00h u NMS Muzeju u Ljubljani.
Za izradu naših rekonstrukcija ovakve naućne izdaje su pored detajlnog poznavanja muzejskih originala neophodno potrebne.
Pozdrav!
Link: http://www.napovednik.com/dogodek188...rafije_eastern
Nordijanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2011., 09:23   #7
Za living history u Hrvatskoj bi se mogao reći da postoji i da se bavi onako u grubo srednjim vijekom. Ima tu svega i svačega, nekakvih vitezova i viteških turnira, rade predstave, sviraju frule, dvorske lude zabavljaju narod nekim starim trikovima, a ima i zgodnih i "golih" vila. Uglavnom idu od dvorca do dvorca i šire šarenilo, kobase i ljekovite tekućine. Nedavno su bili na Medvedgradu, a vidio sam ih i u Zagorju, kod rudnika na Sljemenu. Ne može se reći da je profilirano na neko točno određeno povjesno razdoblje nego je to mišmaš svega i svačega. Djeca uživaju, a starci plačaju.
Nedavno je i bilo događanje Rima u Andautoniji (Šćitarjevu). Nešto se ipak dešava.

http://www.andautonia.com/hr/hrvatski.html

vidi pod događanja

Zadnje uređivanje mozak_free : 24.10.2011. at 10:41. Reason: dodan link
mozak_free is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2011., 14:48   #8
Da, to je dobro ,da se ipak nešto malo dješava i kod vas. Ali u mom intervjuju sam naveo, da isto kod vas kao je to i kod nas nema razvite living history scene - slićne o ostalim zapadnoevropskim zemljama, dje ljudi rade praktićko svaki povijestni period sve od kamene dobe i neandertalaca dalje. Vid inpr. ovu multikulti grupu iz Beća, sve što oni rade:
http://www.gentes-danubii.at/

Ili naš rekonstrukcionistićki forum Forum gallicum od familijarne grupe Hassia Celtica (Simon K.): http://forum.hassiaceltica.de/index.php?page=Portal (foruma ima dosta ne samo u Njemaćki nego i u Anglji, Francuski, itd... ali ovaj je po mom stavu najbolji prema rangu autentićke kvalitete, na njemu imam preko 1780 objava)

Pišem još na rimske forume living history: http://www.romanarmytalk.com/rat.htm...owcat&catid=17

A najveći forum archaeoforum.de možeš ćitati samo, kao si logiran. Kad sam tragao za skitskim pojasnim torbama sam pisao na najveći forum svih kultura u Aziji: World empire forum: http://www.worldhistoria.com/

Malo utisaka iz grćkog Maratona i variante grćkih hoplit-reenactmenta a reenactorji su došli iz razlićitih kontinenta - od Kanade, SAD, UK, Irske, do Australije (naravno, na osobne stroškove putovanja):
http://www.stern.de/panorama/krieg-d...t-1726665.html

Pozdrav!
Nordijanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2012., 21:02   #9
KELTI - LIVING HISTORY

Dobro veće!
Obavještujem Vas, da je online moja nova internet stranica 8na slovenaćkom) o mojom slobodnovremenskom interesu: LIVING HISTORY KELTSKE - LATENSKE KULTURE.
Ovdje link:
http://www.kelti-living-history.com/

U najnovijem vremenu uspio sam dobiti interes naših muzejskih institucija i tako sam zapoćeo sa prvim prezentacijama u razlićitih muzejevima kod nas.

Sretno!

Joze
Nordijanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2012., 21:07   #10
Obavještavam Vas još to, da je moj intervju (intervju o meni) o Living History Keltske kulture evidentiran u Vašoj bazi naućnih jedinica, a link je ovdje:
http://bib.irb.hr/prikazi-rad?&rad=539839

Ljepi pozdrav!
Nordijanac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:09.