Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike > Networking

Networking Mreže i sve oko njih. Žično, bežično, protokoli, servisi, administriranje mreža, serveri, ...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.12.2014., 21:54   #1
Kucna "mreza" !!

Postovanje, trebao bih par savijeta. Kabel od interneta dolazi u podrum, na taj kabel je spojen Thomson TWG 870 modem koji ima 4 LAN izlaza. Do 4 sobe su iz podrumo provuceni Cat7a kablovi (komada 1). Posto na Cat7 se ne moze crimpenit rj45 iueo sam Cat6 dose i njih spojio sa Cat7 te premostio sa 25cm Cat6 kablom na modem. Sve radi super u ove 4 sobe sa Cat6 dozama sa po jednim izlazom ali...
1.) u podrum pored rutera bi trebao doci NAS, pa me zanima kako to najjeftinije i najkvalitetnije izveszi posto su svi LAN izlazi na modemu zauzeti
2.) u dnevnom boravku di je dosa sa jednima izlazom (dose su sa 2 izlaza ali je samo po jedan kabel doveden...sve je jasno) na koju bi trebao da je spojen modem,ruter ili sto vec koji bih bio LAN veza za TV,resiver,media player (koji ce biti spojen sa NAS-om) i WIFI odasiljac za prizemlje i prvi kat.
PA bih molio da mi receta sta da uzmem za podrum da mogu dodati NAS i umreziti ga sa Meda Playerom ili TV-om, a da li u dnevnu moze recimo Bufallo WZT-1750 AirStation ?
Hvala !!
Brico_GO is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2014., 23:11   #2
Imaš gigabitne kabele i gigabitni modem/router (Thompson) i sve što ti treba tamo gdje ti fali mjesta, recimo za NAS je gigabitni switch koji su jako povoljni, evo recimo ovaj:
http://www.ventex.hr/pd/0550685/pg/8...witch5G.wshtml

A ako sam dobro shvatio htio bi i wifi signal po kući da bude svugdje, pa tamo gdje ti je slab ubaciš range extender koji isto nisu skupi. Evo jedan:
http://www.ventex.hr/pd/0560344/pg/8...300Mbps.wshtml
Cynix is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2014., 23:25   #3
Znaci za problem broj 1 dovaljan je gigabiti switch,a za problem broj 2 sam mislio navedeni modem koristit kao LAN i WLAN za prizemljei i 1. kat, samo me zanima da li gore sponemuti modem mogu koristiti ( modem spojen na modem radi normalno ili ? ).
Brico_GO is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2014., 23:30   #4
Da da, kada ti fali mjesta samo ubaciš switch i stvar riješena. Zato sam ti spomenuo wifi range extender jer ti ne trebaju 2 modema/routera. Imaš jedan, taj Thompson, stavi ga recimo u prizemlje a na kat ako je wifi signal slabiji ubaciš wifi range extender, da ti pojača signal.
Isprika, tek sada gledam, taj drugi je samo router, nećeš imati nikakvih problema ali bi trebao onda Thompsona staviti u bridge mode da ti služi samo za ADSL vezu i wifi a da ti Bufallo bude router.
Još jedan edit, taj Thompson ti ima wirelles tako da će ti možda i on sam biti dovoljan da ti pokrije cijelu kuću.

Zadnje uređivanje Cynix : 20.12.2014. at 23:38.
Cynix is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2014., 23:42   #5
Ovaj Thompson "mora" biti u podrumu jer na njega mogu prikljuciti kabal koji "dovodi" internet u kucu (prikljucak kao za satelitsku antenu),a sto da spojim u dnevnoj da bih dobio 4 LAN izlaza i Wifi za cijeku kucu, sto je najjednostavnije ? Znaci ,mogu li ja ovaj Bufallo spojiti sa na Cat6 dosu u dnevnoj (koja dolazi sa Thompsona iz podruma) i onda Bufallo koristiti za LAN vezu za TV-internet,meda player-NAS, i kao wlan odasiljac za kucu ?

Zadnje uređivanje Brico_GO : 20.12.2014. at 23:50.
Brico_GO is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2014., 23:54   #6
Onda u dnevni ubaciš recimo 5 portni gigabitni switch, jedan ulaz ti je za kabel koji dolazi iz podruma i ostaju ti 4 ulaza za po sobama. Thompson ti isto ima wifi ali pošto bi ti signal mogao biti slab na katu onda ubaciš wifi range extender.
Range extendera imaš više vrsta naravno i najčešće češ naći one koji zapravo pokupe signal od baze, u tvom slučaju od Thompsona i šalju ga dalje, u tvom slučaju po dnevnom i sobama. Postoje i modeli koji imaju LAN ulaz pa ubodeš kabel u njih i na taj način ih spajaš sa Thompsonom.
Mislim da ti je to najbolje i najjednostavnije riješenje, samo pazi na switch da ti bude gigabitni i da ima dovoljno mjesta. Znači računaj ako ti treba jedan ulaz za dolazni kabel iz podruma te 4 za po sobama i ako uzmeš range extender sa LAN ulazom onda ti treba switch sa 6 ulaza.
Cynix is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2014., 00:01   #7
Možeš ti u Bufalla ubaciti u kombinaciju ali onda se moraš malo zezati jer ćeš imati 2 routera na mreži. Nije to ništa strašno ali ako nemaš iskustva mogao bi zapeti jer ćeš imati 2 DHCP-a i 2 NAT-a na mreži. Zato je najbolje onda staviti Thompsona u bridge mode a Bufallo nek ti bude ruter.
Cynix is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2014., 00:10   #8
NE razumijemo se, Thompson je u podrumu, Thompson ima 4 izlaza i iz svakog izlaza ide po jedan kabal u 4 sobe,dnevna,spavaca,djecija,radna...posto mi u podrumu treba NAS i fali mi jedan izlaz,onda otkacam spavacusa Thompsona i tu spajam switch i na Gbit switch spajam ponovo spavacu i NAS i to je rijeseno,Thompson ima wlan ali posto je u podrumu koji je od betona signal je jalo slab u prizemlju a o 1.katu da i ne govorimo,tomphson ostaje u podrumu jer ima adekvatan prikljucak za vrsu kabla koja dolazi u podrum (glasfaser).
U dnevnoj je Cat6 doza koja doalzi sa Thompsona sa jednim izlazom,a meni u dnevnoj treba mogucnost spajanja 4 LAN uredjaja i ujedno odasiljanja WLAN signala (boljeg,jaceg,brzeg), znaci treba mi uredja koji cu ja moci spojiti na tu Cat6 uticnicu a da taj uredjaj ima 4 LAN izlaza i odasilja kvalitetan Wlan signal !! Stavit cu ja Thompson u bridge a bufalo da bude ruter ako moze da Thompson ostane u podrumu a #bufallo bude spojen u dnevnoj?
Brico_GO is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2014., 00:35   #9
Što se tiče NAS-a postoje i modeli sa wifi pa bi onda eliminirao switch u podrumu ali nemam iskustva pa ne znam kako bi radio, možda ipak najbolje da uzmeš switch i na taj način dobiješ to jedno dodatno mjesto koje ti treba u podrumu.
Što se tiče kata slična stvar, ako Buffalo nema dovoljno utora uzmeš isto switch i sve pospajaš. Te ti on služi i za wifi. Onda samo baciš Thompsona u bridge mode i to je to.
Cynix is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2014., 09:40   #10
Bufalo ima dovoljno utora,znaci ja bih mogao postaviti Bufallo u dnevnoj a Thopmpon u podrumu prebaciti u bridge modus i to je to ?
Brico_GO is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2014., 13:59   #11
Nikako da se još netko uključi u temu. Ajde da ti objasnim opcije malo detaljnije...

Sada ti je Thompson i router i povukao si kabele na kat do sobe i ta 4 uređaja na katu su u mreži pošto su svi spojeni na Thompsona. U ovoj opciji NAS, wifi na katu i dodatna mjesta na katu bi najbolje bio jedan switch na katu u koji bi spojio sve lan kabele koje imaš, tj. sve uređaje koje imaš. Samo jedan kabel ti ide iz podruma sa Thompsona, spajaš ga na taj switch i onda sve drugo isto u taj switch. Na Thompsonu ti ostaje još 3 mjesta i spojiš NAS na njega te na katu još dodaš wifi range extender, isto ga spojiš na switch i služi ti kao access point, tj. da imaš wifi po cijelom katu. To ti je najjednostavnija solucija, nije teško i nečeš imati problema. Ili ubaciš Buffala i konfiguriraš ga kao access point umjesto range extendera.

Solucija 2 gdje ti želiš iskoristiti Buffala je malo kompliciranija.
U tom slučaju bi trebao staviti Thompsona u bridge mode i on će ti služiti samo da dobiješ adsl internet, nećeš imati DHCP, NAT, firewall a možeš i wifi ugasiti na njemu. Onda isto povučeš jedan kabel na kat i ubadaš u wan port Buffala te imaš 4 lan ulaza slobodna. Buffalo ti je sada router te sve uređaje na katu ubadaš u njega te ti on služi i za wifi. Ostaje NAS kojeg možeš ostaviti u podrumu ali moraš povući kabel od njega do Buffala jer ti Thompson više nije router ili ga stavi na kat blizu Buffala i spoji ga na njega. Ako nemaš mjesta uzmeš gigabitni switch. Malo teži način i možeš imati problema ako nisi baš vičan mrežama.

Moj iskreni savjet kako da to sve najjednostavnije izvedeš a koštati će te par sto kuna je da provučeš jedan kabel od Thompsona na kat i ubodeš u gigabitni switch, NAS spojiš na Thompsona u podrumu a na katu sve što ti treba poubadaš u switch. Kupiš još wifi range extender, isto ga ubodeš u taj switch i služi ti kao access point na katu za wifi.
Ili da ipak iskoristiš Buffala ubodeš njega u taj switch na katu i konfiguriraš ga kao access point. (Pretpostavljam da imaš već Buffala)

Ili recimo da ne diraš previše te kabele koje si povukao već iskopčaš samo jedan iz Thompsona i u taj utor ubodeš NAS. Taj kabel koji si iskopčao ti ide u jednu od soba te ga povuci natrag u tu sobu. U toj sobi stavi switch, u njega ubodeš taj iskopčani kabel, jedan kraj ti ide znači u računalo u toj sobi, drugi ubodeš u switch te u taj switch ubodeš i Buffala i konfiguriraš ga kao access point da dobiješ wifi za cijeli kat. Još sada samo moraš spojiti taj switch i Thompsona. Znači iz neke druge sobe uzmeš kabel koji dolazi od Thompsona, spojiš u taj switch a od switcha ti onda opet treba kabel nazad u tu sobu.

Ili da ne kompliciraš previše sa kabelima stavi jedan switch u podrum, spoji ga sa Thompsonom i poubadaj kabele i NAS u switch i Thompsona a na katu u jednoj od soba isto ubaci switch da možeš spojiti i računalo ili šta ti treba te ubodeš i Buffala i konfiguriraš kao acces point.

Eto, nadam se da sam malo ipak pomogao.

Zadnje uređivanje Cynix : 21.12.2014. at 14:34.
Cynix is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2014., 21:54   #12
Nas dva nikako da se dogovorimo
Ja sam to zamislio ovako:

1.) Internet uticnica je u podrumu i na nju moze biti spojen samo Thompson.
2.) Iz podruma je provucen po jedan kabal u 4 sobe (kablovi se ne mogu dodatno uvlaciti niti izvlaciti)
3.) 2 kabla koja su spojeni na Thompson u podrumu idu na 1.kat u dvije sobe, svaka soba po jedan kabal (izlaz) i to je dovoljno jer ce biti spojeni po jedan PC direktno na LAN uticnicu,dok treci kabel iz Thompsona ide u dnevni boravak,sto znaci da u dnevnom boravku je jedan LAN izlaz a trebaju mi 4 LAN izlaza....e na taj LAN izlaz u dnevnom boravku bih ja trebao prikljuciti nekakav uredjaj i snjim dobiti 4 LAN izlaza i ujedno kvalitetan,brz i dobar signal Wifi-ja za prizemlje i 1. kat.
4.) U cetvrit LAN izlaz na Thompsonu koji je u podrumu i mora ostati u podrumu je spojen Gbit Switch a na taj switch je spojen NAS i 1 kabal koji ide u 3.sobu na 1. katu.
Pitanje glasi, koji uredjaj ja moram uzeti za prizemlje ??

Zadnje uređivanje Brico_GO : 21.12.2014. at 22:14.
Brico_GO is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2014., 11:29   #13
Kad nećeš da slušaš.
Tamo gdje ti nedostaje LAN ulaza samo ubaciš switch. Znači na katu tamo gdje ti dolazi taj jedan kabel iz podruma, njega ubodeš u switch, recimo kupiš 8 portni switch. Ostaje ti još 7 ulaza, više nego dovoljno. A za wifi, u isti taj switch na katu ubodeš i Buffalo i konfiguriraš ga kao access point i imaš wifi.
Preko switcha ti ide i internet, tj. ADSL veza i svi su u mreži.
Cynix is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2014., 18:26   #14
E to mi se svidja, samo onda ne bih uzimao Bufallo i switch ima li nesto tipa AllInOne,da li je moguce nekakav router nastimati da bude switch i access point,ustvari da li moze Bufallo obavljati obije funkcije?
Edit: Hvala na strpljenu i objasnjenju !!

Zadnje uređivanje Brico_GO : 22.12.2014. at 18:58.
Brico_GO is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2014., 22:55   #15
Znaci uzmem ovaj Switch i njega spojim na LAN Stekdosu i na Switch spojim ovaj Access Point i onda imam WLAN preko AP i 6 LAN izlaza sa Switch-a, i sve je umrezeno ?
Brico_GO is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2014., 22:58   #16
Problem s Buffalom je što ima 4 LAN ulaza, tebi treba 5 a sada kada znam da ga ni nemaš nemoj ga ni kupovati. Ne treba ti router od 100$+.
Našao sam ti access point, izgleda sasvim pristojno:
http://www.links.hr/?naziv=access-po...l=100.000.1185

Te evo tutorial kako ga konfigurirati.
https://www.youtube.com/watch?v=svPB8aBXI4w

Uzmeš neki 8 portni gigabitni switch da nije baš neki jeftinjak i taj access point i na miru si. Za prizemlje ti naravno dovoljan 4 portni.
Samo ako nisi vičan možeš zapeti. Šta nemaš nekog poznanika da se razumije gdje živiš da ti dođe malo pomoći oko toga?
Cynix is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2014., 15:19   #17
Upravo tako. Bitno da je switch spojen sa Thompsonom a to ćeš i napraviti. Taj jedan kabel što ti dolati iz prizemlja ubodeš u switch i sve ostalo što ti treba isto ubodeš u switch te i Netgear access point.
Međutim onda imaš posla oko konfiguracije.
Evo ti link kako pristupiti Thompsonu:
http://setuprouter.com/router/thomson/twg-870/login.htm

Kod Thompsona ti je najbitnije kada ga budeš konfigurirao da za wifi ne odabereš wep nego uzmi wpa/wpa2 te za šifru stavi nešto komplicirano, recimo nešto kao hM7#i>J)".gTz.
Ionako ćeš jednom samo upisivati tu wifi šifru u laptop recimo ili smartphone koji će ti biti u mreži preko wifi.
SSID ti je ime koje vidiš kada tražiš dostupne wifi mreže.

Nako što si riješio Thompsona, zapišeš si negdje te podatke, SSID, način enkripcije koji si odabrao te šifru i onda konfiguriraš Access point sa istim tim podatcima. Pristupaš mu isto kao i Thompsonu, preko windows explorera ili nekog browsera.

Jedino bi još predložio da uštediš nešto novaca da NAS držiš na katu kod switcha, ne treba biti u prizemlju. Ubodeš ga isto u taj switch i smjestiš negdje sa strane.
Cynix is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2014., 16:11   #18
Samo jos jedno pitanje,recimo ako bi mi bilo dovoljno 3 LAN izlaza za dnevni boravak da li se moze svaki router konfigurirati da radi kao switch i AP, jer bitno mi je da imam sto brzi WLAN,recimo za stream FHD i 4K videa, recimo ASUS RT-AC87U ?
Brico_GO is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2014., 18:08   #19
Ako uzmeš samo router da ima i wirelles (a većina ih danas i ima) onda si sve riješio pod uvjetom da ti je dosta 3 LAN ulaza.
Ako ideš na to riješenje onda pazi malo na ip adrese oba rutera, recimo ako ti je Thompson 192.168.0.1 onda novi koji bi kupio stavi da bude 192.168.0.2 i isključi DHCP na jednom od njih, svejedno, bitno da ti samo jedan bude DHCP poslužitelj.
Da se ne zezaš sa bridganjem Thompsona onda samo spajaš LAN na LAN, tj. iz LAN utora Thompsona na LAN utor novog routera.

Ne zaboravi na novom routeru za internet connection type staviti disabled jer se neće on spajati ili biti spojen na internet, za to imaš Thompsona.
Nisam siguran jedino za one wifi channels, kako bi ti to radilo, bude li problema stavi ih na različite kanale.

Ovo što pitaš za streamanje hd videa, online gaming i to tu ti wifi nema veze nego brzina neta koju imaš. (Da se ispravim, naravno da ima veze ali ne može ti wifi biti brz ako imaš 4mbps broadband vezu)
Ako nisi siguran provjeri na Speedtest-u:
http://www.speedtest.net/

Ja recimo imam 4mbps (sirotinja šta ćeš)
Tako da kada gledam neki hd video online najčešće šteka.
Ali kvalitetan uređaj je uvijek dobro imati za slanje wifi signala po kući.
Cynix is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2014., 18:37   #20
Sto se tice brzine interneta ona je 75mbps,tako da to nije problem, znaci teoretski je moguce samo ce to meni prakticki biti malo teze za provesti ali nema odustajanja. Zato sam mislio uzeti ovaj ASUS, izgleda mi jako dobar. E jedino me zbunjuje ovo "Da se ne zezaš sa bridganjem Thompsona onda samo spajaš LAN na LAN, tj. iz LAN utora Thompsona na LAN utor novog routera" , to znaci da ja ASUS spajam na 1 od 4 LAN izlaza sa kablom na dosu koja dolazi sa LAN izlaza na Thompsonu i prakticki mi ostaju 3 LAN izlaza na ASUSU koja rade sasvim normalno.
Brico_GO is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:32.