Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2004., 10:24   #21
Quote:
patka kaže:
meni najvecu 'paranoju' izaziva osjecaj ''ja NIKAD vise necu zapalit cigaretu'' al valjda budem i ja jednog dana...sad cu vam samo biti podrska...samo naprijed ljudi
mozete vi to!!
Zasto paranoja. Mislim, kad covjek ojaca, fokusira se na bitno, oslobodi se robovanja moze si dozvoliti tu i tamo neki sitan gust - a-k-o mu je gust.

Evo ja sam se brojao pod nepusaca tih 5 godina i "dozvolio" tu i tamo koju cigaretu (mozda se skupila 1 kutija u godini i obicno bih je ugasio na pola jer i nije neki gust), cigaru uz poneku veceru & good company & dzhoju (bez duhana) od vremena do vremena.

Ono sto je meni pomoglo ranije pa pokusavam i sada je da postavljam sebi ne samo taj jedan cilj nego "rasie a stake" - dakle, postavljam si dodatne, ne previse i ne prelagane dodatne ciljeve, eh da i moraju biti jednostavni; fokus mora ostati na duhanu.

Recimo, sekundarni cilj su mi sada gazirana pica (Cola) + vecina kave - dakle redukcija kofeina i secera. Kad to savladamo smislit cu si jos nesto itd.
RobiKa is offline  
Old 18.01.2004., 22:30   #22
e da postoji lagani nacin za prestat s nikotinom vec bi ga netko patentirao i skupo prodavao..

btw poznata mi je ona paranoja NIKAD VIŠE, ali bolje je reci samo necu danas ili necu ovaj tjedan, ili ako cu bit na granici umiranja zapalit cu (ne dodjemo tak lako na tu granciu) btw te sajko spike mi nisu pomogle,
ja imam 10 godina pusackog staza i dva pokusaja (ozbiljnija) prestanka oba puta mi je najgora kriza bila nakon 4 mj i popustila sam

tesko je, opaka je to navika, dapace ovisnost, meni je teze psihicki probavit, fizicki se ipak ocistis i nije tako grozno..ali ona zelja....

no ja odlucila da cu probat

ko ce sa mnom

btw neki se kunu u smanjivanje, ali ja nikad nisam uspjela, samo mi je skodilo....

al ovisi od osobe do osoeb, tkđ neki mogu nakon par mjeseci popusit koju a da se ne navuku, ja sam se navukla nakon samo par dimova popusenih na tulumu koji su se u roku par dana pretvorili u staru dobru kutiju


hmph imam samo jos par milimetara cigarete bas se pitam jel bi mi to bila zadnja (zadnja prije pokusaja prestanka hehe)
Perlica is offline  
Old 18.01.2004., 23:36   #23
Re: Prestanak pušenja !

Quote:
Astarot kaže:
Želite li prestati pušiti ? Ja želim, ali ne mogu. Ako još netko ima želju prestati, možemo pokušati na ovoj temi, uz međusobnu podršku i razmjenu iskustava. Trenutno pušim oko kutiju i pol ultra lakih, iza sebe imam pušački staž dug 15 godina i potpuno sam svjesna da to škodi zdravlju, no navika je prejaka. Jednom nisam pušila dva tjedna, krize su bile grozne, pa sam opet počela. Ipak, ako sam uspjela jednom, znam da mogu i drugi put, samo je potrebno ojačati volju i motivaciju. Kakva su vaša iskustva ?
Isto kao i ti, pusim vec 15 godina, treutno oko kutiju i pol, i prestala sam jedanput na dva tjedna pomocu hipnoze.
Mislim da je najjaci element, u odluci da se prestane, zaista to zeljeti. Sve metode poput hipnoze, zvakacih guma, flastera, itd. mogu pomoci, ali ako se snazno ne zeli, nece uspjeti. Ja tada nisam bila dovoljno jaka.
Sjecam se da mi nisu nedostajale sve te cigarete koje sam dnevno pusila, vec samo ona jedna. Zelja za tom jednom me ubijala, sve dok nisam posustala. I nakon te jedne dosla je druga, pa treca, pa....
Imam jos nekih zaliha, i odlucila sam prestati kad ih popusim.
Mozda ovako, ovdje na forumu bude lakse, jer se mogu razmjenjivati iskustva i dati podrska.
Ja sam 'za'!
__________________
Most people are other people. Their thoughts are someone else's opinions, their lives a mimicry, their passions a quotation.
Principess@ is offline  
Old 19.01.2004., 00:42   #24
Vec sam pomislila da je topic nestao dok sam ja skupljala snagu i premišljala se.

Ovo je moj prvi pokusaj prestanka pusenja nakon skoro 15 godina, tj. opredjelila sam se za bezbolniju metodu smanjivanja.

Odredila sam vremenski termin u kojem smijem popusiti "jednu". Kako je danas prvi dan malo precesto pogledavam na sat, tj. postalo je opsesivno.

Ima li netko iskustva sa raznim preparatima koji sadrze nikotin, zvakace, sprejevi i sl. ??
Tesa* is offline  
Old 19.01.2004., 00:48   #25
Quote:
ezop kaže:
kaze meni kolegica sa posla:ja sam samo rekla necu i prestala.a pusila je 3-4 ultra light cigarete dnevno.


Evo, prestao sam i ja. Nikad povukao dim.


Bio je u novinama neki Japanac, ima 100 i nesto godina. I pitaju ga, ako i sve te dobi, pa koja mu je tajna tako dugog zivota. Lik je odgovorio: pusenje.
husky is offline  
Old 19.01.2004., 09:32   #26
Ja bez cigarete od 01. 03. (ili 01.04.? - ni ne sjećam se više)2002. Prije toga sam pušila cca 5 godina, ali ne puno, najviše u jednom periodu kutiju dnevno, ali onako prosječno oko 5-6 cigareta na dan... ali mogu reći da ni tako nije bilo baš lako prestati...

Još uvijek nekad sanjam cigaretu... da pušim... i onda me peče savjest u snu... strašno...

ali može se kad se zbilja hoće... meni je pomogla voda, prije toga sam puno puta pokušavala prestati, čak sam kupovala one glupe nikotinske žvakaće, ali nije mi to pomoglo... a onda sam jedan petak ostala bez cigara i nije mi se dalo ići u dućan samo zbog njih, pa rekoh hajde da vidimo do kada ću izdržati, bez ikakvog imperativa da moram prestati... nije da me nisu pucale krize, i još uvijek me tu i tamo uhvati da bi zapalila (pogotovo kad si popijem dobru pivu ) ali eto skoro 2 godine su prošle, i za sada još nisam zapalila...

Probajte si ne govoriti "nikad više" nego izdržat ću jedan dan, ili jedan tjedan, pa jedan mjesec...
__________________
Ne idite uokolo tumačeći kako vam svijet duguje život. Svijet vam ne duguje ništa. On je prvi bio ovdje.
-- Mark Twain
vrabac is offline  
Old 19.01.2004., 23:49   #27
od mene nis....do 11 h sam izdrzala...i onda pljus... nikaj

nije pomoglo kaj sam se sugavo osjecala i odmah to povezala sa nedostatkom nikotina..btw dobra je ona knjiga od alena carra lako je prestati....ima dobrih stvari u njoj, dakako mene nije odvikla od nikotna ipak ne radi cuda
Perlica is offline  
Old 19.01.2004., 23:53   #28
Re: Prestanak pušenja !

Quote:
Astarot kaže:
Želite li prestati pušiti ? Ja želim, ali ne mogu. Ako još netko ima želju prestati, možemo pokušati na ovoj temi, uz međusobnu podršku i razmjenu iskustava. Trenutno pušim oko kutiju i pol ultra lakih, iza sebe imam pušački staž dug 15 godina i potpuno sam svjesna da to škodi zdravlju, no navika je prejaka. Jednom nisam pušila dva tjedna, krize su bile grozne, pa sam opet počela. Ipak, ako sam uspjela jednom, znam da mogu i drugi put, samo je potrebno ojačati volju i motivaciju. Kakva su vaša iskustva ?
Pusim. Nemam za sad zelju prestati.
dora is offline  
Old 20.01.2004., 00:49   #29
Quote:
Tesa* kaže:
Ima li netko iskustva sa raznim preparatima koji sadrze nikotin, zvakace, sprejevi i sl. ??
Imam ja.
Doduse, ova dolje navedena sredstva ne sadrze nikotin. Nikad nisam htjela ona s nikotinom, zbog presinga "u zvakacoj ima nikotina, pa nesmijes pusiti.." Sa dolje navedenim sredstvima nema tog ogranicenja, a samim time ni presinga da nesmijes zapalit.

Prije dvije godine prestala uz pomoc Zyban-a. Trajalo tri mjeseca. Jedan veci zdravstveni problem i stres skupa s njim, me gurnuo natrag cigareti. (Zyban je navodno cista kemija, bilo par smrtnih slucajeva, neki suskaju. )

Dvije godine kasnije, cula za SmokeAway. Biljne tablete koje na neku foru "ociste" organizam od nikotina i oslobadaju te stoga ovisnosti.
5.10.03. krenula ja s tim. Drugi dan nisam ni jednu zapalila.
11.10.03. moj dragi krenul. Ni on slijedeci dan nije ni jednu zapalil. Nevjerojatno, ko vodom odnesena zelja. Jos ne vjerujem, a pogotovo dragi koji je pusac vise od 30 godina i nikad nije ni pokusao prestat. A sad mu nije jasno kog je vraga 30 godina pusio.

Evo sad je to vec tri i pol mjeseca smoke free. Happy smo, udisemo zrak duboko (napokon), klopa ima super okus (e hebi ga) i zdebljali smo se oboje. Sad pokusavamo kolektivno smrsavit i vjezbat. Ali smo tako sretni i ponosni da to nije istina.
Blue_Sunflower is offline  
Old 20.01.2004., 20:01   #30
Quote:
Strumpfeta kaže:
a gdje ima tih tabletica za kupiti??
Ako mislis na ove biljne SmokeAway, mozes probat preko neta na

www.smokeawayonline.com

Tu u Kanadi ih ima i u TV shops za kupiti.

Hebote, vec sam tri puta to na Zdravlju spomenula, na tri razlicita topica, ko da radim za njih.

Ali ljudi, to stvarno sljaka.
Blue_Sunflower is offline  
Old 21.01.2004., 00:34   #31
Quote:
Blue_Sunflower kaže:

Evo sad je to vec tri i pol mjeseca smoke free. Happy smo, udisemo zrak duboko (napokon), klopa ima super okus (e hebi ga) i zdebljali smo se oboje. Sad pokusavamo kolektivno smrsavit i vjezbat. Ali smo tako sretni i ponosni da to nije istina. [/B]
Hvala na savjetu.

Ja se na žalost suocavam sa dobro poznatom cinjenicom da je tesko izbaciti pusenje iz života, a da pri tome sve otale navike ostanu netaknute.
Potrebna je malo veca revizija zivotnih aktivnosti tj. neaktivnosti.
Vama su pomogle samo cudotvorne tablete ili ste se trudili promjeniti još neke zivotne navike? (cesce otvaranje frizidera vjerovatno nije bila ciljana promjena)
Tesa* is offline  
Old 21.01.2004., 00:59   #32
Hebote, vec sam tri puta to na Zdravlju spomenula, na tri razlicita topica, ko da radim za njih.



da,da! Prekrsila si 5. pravilo KUCNOG REDA.
Tesa* is offline  
Old 21.01.2004., 01:10   #33
Quote:
Tesa* kaže:
Hebote, vec sam tri puta to na Zdravlju spomenula, na tri razlicita topica, ko da radim za njih.



da,da! Prekrsila si 5. pravilo KUCNOG REDA.
Nisam.
Preporucam sto mi je pomoglo. I nije samo meni. Prosljedili smo informacije dalje, i drugima je pomoglo. I ne zezam se.

Nisu "cudotvorne" tablete, mada su mi zapravo djelovale tako. Pogledaj na web site - pise im sastav. Ja sam trazila svog family doktora da mi da svoj Amen - on se slozio da je sastav apsolutno OK.
Ima i ovdje buducih doktora - mozemo raspravljat o sastavu.

Sto se tice motiva...mora ih biti.
Meni je najjaci bio zdravlje. Pa ogromna lova (dva pusaca). Ima ih jos.
Psihicki sam se pripremala oko mjesec dana, sa dragim je bilo malo teze - bio je poprilicno skeptican, nikad u 30 godina nije ni probao prestati pusiti. Zato smo odlucili da idem prvo ja, pa ak meni upali, ide i on. I tako smo oboje u razmaku od tjedan dana prestali.
Je, nabacili smo kile. I sad pazimo na klopu i vise vjezbamo. Par kila viska je nis u usporedbi koju smo si uslugu organizmu u globalu napravili.

Blue_Sunflower is offline  
Old 21.01.2004., 14:31   #34
Poceo sam pusiti sa 13-14 godina i odmah sa dvadeset na dan oko 17-18 sam pusio 40-60.
Oko 45 godina starosti sam pusio i do 80 na dan ...znao sam imati jednu zapaljenu u cikobernici i zaboravio i palio novu..imao sam veoma napet posao i ne prekid za rucak .

Stariji sin je isto pusio, mladiji je dolazio u 13 godina starosti,
moja supruga je mrzila sta je cijela kuhinja i dio stana smrdilo isto sta je i ona morala udisati zagadeni zrak, (pogotovo kada su dijeca bila mala i isto morala udisati nikotin).

I onda je pocelo sve vise izlaziti u novinama novosti o zdravlju i pusenju i djeca poduku u skoli o opasnosti pusenja i kako utice na zdravlje .

I onda 1987, bio sam odlucio kako mogu pitati sina da ne pusi
kada ja pusim?
To je bilo isto na poslu na sastanku o organizacije posla kao i zdravlja nam je kazano da mozemo dobiti od zeljezare klinike
kaugume za pomoc prekida pusenja, (probao sam prije skratiti/prestati ali sam se uvijek vratio na isto).

Tako da sam odmah odlucio na mjestu prekinuti i nikada vise zapaliti, nosio sam sa sobom u taski karton od 250 cigareta,
koje sam dao jednom prijatelju ,isto kod kuce sam imao 5 cartona ,koje sam prodao drugima.

Otisao sam u kliniku i dali su mi kaugume, isto sam odmah navecer otisao kod Hypnotizera ( u svemu imao sam 5 posjeta),
dao sam si svaku pomoc mogucu ,najteze je bilo piti kavu ...a nema cigarete...slijedecih 5 godina sam imao kaugumu obicnu sa kavom.

Eto sin je sada uskoro 30 i nije nikada pusio, i ja ne pusim sada ce biti 17 godina, mnogo pomogne sta ne izlazim u birtije i ne pijem.
Par puta na pocetku sam gledao gdje je tko ostavio paket da uzmem jednu da probam ,ali nisam nikada zapalio.

I poslije 17 godina mislim da bi mogao opet pusiti cim bi zapalio prvu.
Vjerujte koji niste prestali da nikotin je uzrok mnogih bolestih ,
a da ne kazemo koliko isto trujemo dijecu kao i ostale oko nas.

Necu ulaziti u bolesti mislim da ih svi znadete, nikada nije kasno
prekinuti.

Kada se cuje da stari ljudi su pusili i zivjeli dugo ,mislim da su pusili cisti duhan....mi u danasnjih posljednih 30-godina pusimo sa filterima i svakakovim kemikalijima koje stavljaju u tabako.

Eto ako sam ja mogao sa poslije 32 godine teskog pusenja prekinuti mislim da sa tvrdom voljom i zeljom zdravlja i danasnjom pomoci raznim pomocima koji zamjenjuju nikotin svako moze prekinuti.

Zelim svima koji ce probati sretno i ne zaboravite od "ja cu smanjiti i prestati ne radi", najbolje je ostaviti i ne vise nikada taknuti.


__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Old 22.01.2004., 12:18   #35
Evo danas je točno dva mjeseca da sam bez dima.Čovjek se probudi i počne sam sebe cijenit više nego prije.Dobra vježba za jačanje karaktera.Želja za cigaretom mi iz svakoga dana sve više umire.
__________________
Surfujem...
Upravnik is offline  
Old 22.01.2004., 13:08   #36
Pozdrav svima !
Nisam se dugo javljala, no i dalje pokušavam Smanjila sam dozu na 10 cigareta dnevno, u medjuvremenu sam dobila gripu, bolio me zub, nervoza paklena ! Medjutim, možda se baš u takvim trenucima treba početi odvikavati, jer treba naučiti reagirati na svakodnevne sresove bez dodatka nikotina. U svakom slučaju, odluku sam donijela i idem polako.
Preporučujem mali eksperiment: popijte oko dva litra vode na dan, voda pročišćava organizam, odnosi osjećaj umora, daje osjećaj svježine. Usporedjujem taj osjećaj svježine sa osjećajem, koji imam nakon cjelodnevnog pušenja i pijenja kave i moram priznati da mi se sve više počinje dopadati. Čak i kad smanjite dozu, uz pijenje većih količina vode, rezultati su vidljivi već nakon par dana. Jednu lošu naviku treba zamjeniti sa drugom, korisnom. Inače, smanjivanje doze cigareta nije proces, koji može trajati unedogled, slažem se sa onima koji kažu da se prije ili kasnije čovjek ponovo vrati na staru dozu.
U svakom slučaju, treba nastaviti, podrška svima koji pokušavaju, ne odustaju i uspijevaju
Astarot is offline  
Old 22.01.2004., 16:41   #37
Quote:
Upravnik kaže:
Evo danas je točno dva mjeseca da sam bez dima.Čovjek se probudi i počne sam sebe cijenit više nego prije.Dobra vježba za jačanje karaktera.Želja za cigaretom mi iz svakoga dana sve više umire.
Jelda?
I ja sam tak ponosna na sebe. Blesavo mozda, ali neka.
Gledam pusace kad dolazim na posao kak se smrzavaju pred velkim zgradama..drhture, drze kave u stiroporastim salicama, cupkaju na mjestu i povlace na brzinu zadnje dimove....tak sam i ja prije cetiri mjeseca. Sad si mislim - a jesu blesavi. S druge strane - znas da cigareta nije samo navika, to je i droga, ne mozes samo tako reci baj, baj. Rjetko ko moze.
Znas prvo vrijeme me je najvise bilo frka ujutro, kad se probudim. Tad mi je zelja bila najjaca. Kava bez pljuge, nema sanse.
Koliko puta sam u zadnje vrijeme pozeljela cigaretu, pogotovo kad se nadelam kakvog fizickog posla u kuci i velim si "E sad cu se sjest i zapalit ." A onda se sjetim "Ajme, pa ja vise ne pusim.. ". Grdo je bilo. A sad se sve rijede sjetim kako vrijeme odmice.
Blue_Sunflower is offline  
Old 22.01.2004., 16:46   #38
U potpunosti se slažem sa svim gore navedenim i imaš moju podršku.
__________________
Surfujem...
Upravnik is offline  
Old 22.01.2004., 18:43   #39
Ma neka svatko pogleda kako izgledaju pluća od nekog kroničnog pušaća pa da vidiš kako se prestaje pušit, btw mislim da ako čovjek ima dovoljnu volju da nešto prestane to i može napraviti.
a cigareta tj. nikotin je droga kolliko god mi raspredali o tome.
a kako bih ja stao na kraj toj pošasti, pa poskupio bih cigarete za recimo par puta pa da vidiš onda tko će onda pušit.
inače ne pušim i ne smetaju mi pusaci,naravno sve dok me ne truju s fakin dimom i ostalim kancerogenim i opasnim tvarima
btw kolio se sjećam u jednom dimu cigarete ima žive kadmija, olova i još teških metala, pa ako se želite i dalje trovat samo dajte
ON1234 is offline  
Old 22.01.2004., 22:37   #40
Quote:
Astarot kaže:
Inače, smanjivanje doze cigareta nije proces, koji može trajati unedogled, slažem se sa onima koji kažu da se prije ili kasnije čovjek ponovo vrati na staru dozu.
[/B]

Vjerovatno ne moze trajati u nedogled, ali za pocetak je dobro jer se polako ipak pocinje vjezbati neka samodisciplina, pusenje vise nije nesto automatski - jako sam dobro svjesna svake cigarete, vec mogu pretpostaviti jasnije koje ce situacije biti najteze pregrmiti kad u potpunosti prestanem.....

Mozda se samo zavaravam, ali mislim da bi mene drasticnije metode puno prije natjerale da odustanem od svega.
Tesa* is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:29.