Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.07.2003., 00:07   #1
ZABA - dopušteno prekoračenje (minus)

Ne razumijem ove bankare. Smanjili su mi dozvoljeni minus na tekućem zato što ga nisam koristio?????

Ko je tu lud?
Banderas-Sedmica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2003., 00:34   #2
logika naših bankara je teško dokučiva.briga njih za sve, ako koja i rikne tu je država da ju pokrpa.
 
Odgovori s citatom
Old 07.07.2003., 01:10   #3
Po meni je i dozvoljeni minus nepotreban. Ako si u stanju da neprestano budes u dozvoljenom minusu, onda si u stanju da budes i na nuli ili pozitivi. Nekada, zbog izuzetnih situacija, minus je pogodan, ali biti vjecno u njemu nema smisla. Dobro, nekome je draze biti u minusu i ne placati kamate nego koristiti kreditne katice pa ih placati.

Zapadne banke, bar americke takodje imaju dozvoljeni minus, kojeg prakticno zasluzis svojim dobrim kreditnim rekordom, sto opet ne znaci da imas pravo neprestano biti u njemu. Neke banke takodje takvu uslugu naplacuju pa za svaku transakciju koja te vodi u minus, naplate "fee" od 20-30 dollara. Ko voli nek izvoli, a pitanje je vremena kada ce i hrvatske banke poceti sa slicnom rutinom.
Ame®icano is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2003., 04:10   #4
Razlog smanjenja vrlo je jednostavan.
Zaba primjerice ima najveći broj klijenata na plaći kojima se ujedno i odobrava po automatizmu dozvoljeni minus.
Međutim, kako HNB provodi mjere ograničavanja rasta banaka, tako se trudi i otezavati bankama neumjereno kreditiranje koje je zadnjih godinu dana uzelo maha (18 milijardi vanjskog duga, e ta priča).
E sad, kako Zaba za te odobrene kredite po tekućem računu naravno mora i izdvojiti određenu pričuvu koja nije mala, a ta pričuva ne stvara dobit, i vi npr., taj benevolentno odobreni kredit ne koristite, dakle, stvarate banci za nju nepotreban trošak, a ne stvarate joj prihod jer ne idete u minus, ona je odlučila da će vam dati onoliko koliko misli da ćete potrošiti ili vam neće dati ništa. Uglavnom, umjesto da za kredit koji ne koristite banka imobilizira sredstva, ona će ta sredstva aktivirati na nekom mjestu gdje će ostvarivati zaradu. Drugim riječima, poraditi će na efikasnosti upravljanja vlastitom aktivom alocirajući nečiji prazan hod za punu zaposlenost sredstava.
Ovo ujedno moze voditi i još k jednom zakjučku. Banka se priprema za neki obimniji zadatak prikupljajući neiskorištene resurse. Mozda kakva akvizicija? Nagađam.
presvetli is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2003., 08:16   #5
Taj (neiskorišteni) minus ulazi u kreditnu osnovicu, koja bez "kazne" po mjerama HNB može rasti 4% kvartalno. Brisanjem neiskorištenih okvirnih kredita otvara se mogućnost rasta plasmana negdje drugdje.
__________________
Since 1999
sailor is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2003., 11:13   #6
kaj kažeš Banderas (i darko), nije banka tak glupa kak izgleda? Ha?

Pozdrav,
gogo
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2003., 01:47   #7
Bio sam u banku i vratili su mi dozvoljeni minus na prijašnji nivo, kažu da mi to neće ništa naplatit ( prošli put su mi naplatili 1 % od iznosa minusa, prokleti pohlepni gadovi ! ). Živi bili pa vidili ....
Banderas-Sedmica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2003., 11:26   #8
Minus me ne zanima i - što se mene tiče - slobodno se ukine. Međutim, u Zabi su mi objasnili (prije 2 godine, kad sam otvarao račun i imao postavljen defaultni limit) da dnevno dozvoljeni iznos koji mogu dignuti na bankomatu ovisi upravo o "minusu".

Budući da se - ne često, ali povremeno - događa da mi novac treba "danas navečer" (kad je poslovnica zatvorena), odgovara mi što mogu podignuti veći iznos. Osim toga, volim izbjegavati gužvu na šalteru i riješiti takvu trivijalnu transakciju na drugi način.

I sad, budući da je smanjen iznos "minusa", pretpostavljam da su mi smanjili i limit na bankomatu. A to mi ne odgovara.
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2003., 09:13   #9
Zadovoljan sam Zabom - minus su smanjili, dnevni limit na bankomatu nisu dirali. Izvrsno!
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2003., 10:02   #10
Minus su smanjili, na telefonski poziv su minus vratili, i sve skupa nisu naplatili.

A sami dnevni limit isplate na bankomatu vise ne ovisi o dopustenom minusu.

Tako to ima i npr. PBZ pa je tako nesto i normalno za ocekivati.

Najveci problem je da se smanjio dopusteni minus po kljucu ako nisi bio u minusu vjerovatno ti i ne treba.

A ujedno su se raspisali kako sad minus racunaju po novom principu (koji je manje vise isti).

Znaci muljaju, fer pristup bi bio da napisu, mi ne zelimo odobravati minus onima na kojima ne zaradjujemo.

Kao da ne zaradjuju jednako na mom racunu na kojem se uvijek vrti neka lova za (pasivnu) kamata 0,75% godisnje, koju onda utope nekom tko je stalno u minusu do 10000.
Billy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2003., 11:33   #11
Opet ću ja...

Quote:
sailor kaže:
Taj (neiskorišteni) minus ulazi u kreditnu osnovicu, koja bez "kazne" po mjerama HNB može rasti 4% kvartalno. Brisanjem neiskorištenih okvirnih kredita otvara se mogućnost rasta plasmana negdje drugdje.
Zboh tih 4% rasta plasmana (bez penala), SVE banke su na različite načine nastojale, kako kažete, muljati, odnosno maknuti iz bilanci sve što se maknuti da. Pa tako i velike dozvoljene minuse koji se baš nikad ne koriste.
__________________
Since 1999
sailor is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2003., 16:37   #12
Ne samo da su smanjili minus onima koji ga ne koriste nego su ga (jako) uvecali onima koji ga koriste. Iako se cini glupo, zapravo je vrlo logicno. Ljudi koji su konstantno na nekom stabilnom minusu zapravo banci rade dosta velik prihod kamatama na dozvoljeni minus. Sad su takvim ljudima omogucili duplo veci minus i samim tim , potencijalno, sebi udvostrucili prihode na kamatama. U isto vrijeme smanjili su minus onima koji ga ne koriste, pretpostavljam zato da se osiguraju sredstva u slucaju da ga svi odjenom zazele iskoristit u slucaju vanrednog stanja ili neke takve situacije. Mislim da je zbroj svih dozvoljenih minusa svih klijenata otprilike konstantan pa ako se nekome poveca drugom se mora smanjiti, jer cinjenica je da banka nema dovoljno novaca da svima da novce da iskoriste svoj maksimalni dozvoljeni minus. Sve je zapravo poprilicno logicno, jedino sto nije logicno je promjena politike za 180° prakticki preko noci. Mozda je ona stara bila kriva

P.S. Molim ne brkati mog nicknjaka sedmicu i mene
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2003., 19:30   #13
Quote:
banderas kaže
Mislim da je zbroj svih dozvoljenih minusa svih klijenata otprilike konstantan pa ako se nekome poveca drugom se mora smanjiti, jer cinjenica je da banka nema dovoljno novaca da svima da novce da iskoriste svoj maksimalni dozvoljeni minus.
Govorimo o možda 5.000.000.000 kuna. To za Zagrebačku banku ne bi trebali biti neki novci.
presvetli is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2003., 15:05   #14
Pa, nisu bas ni tako mali, a u granicnom slucaju da se odjednom povuku, ZABA bi bila u jako gadnoj situaciji.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2003., 16:11   #15
Quote:
banderas kaže:
Pa, nisu bas ni tako mali, a u granicnom slucaju da se odjednom povuku, ZABA bi bila u jako gadnoj situaciji.
U granicnom slucaju te velicine i vrste, cijeli bi sustav bio u tako gadnoj situaciji da se o Zabi ne bi ni pricalo. Tih pet milijardi, iznosi negdje 5-10% Zabine aktive. Bilo bi neozbiljno da retail banka te velicine nije sposobna ponuditi svojim klijentima taj minimum.
presvetli is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2003., 08:31   #16
Banke zive od kamata i provizija. Njima su puno zanimljiviji korisnici koji cesto posezu u minus ili iz njega uopce ne izlaze. Kamate na dozvoljeni minus i nisu bas beznacajne i mislim da se dosta love na tome okrene. Zbog toga je Zaba uvela takav nacin poslovanja.
Invader is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2008., 23:06   #17
zaba-smanjenje minusa

dobijem danas obavjest da mi je zaba smanjila minus za pola.ionako se radi o mizernom minusu od 1600,00 kn za koji mi nikada nije jasno zasto je tako mali jer su mi primanja daleko veca.sad su mi ga smanjili na 800,00 kn.
Nemam ni dana u nedopustenom minusu a placa mi je apsolutno jednaka.
jel zna netko ovo objasniti?meni zbilja nije jasno a neda mi se satima cekati u banci da mi netko objasni.

ima li tko slicna iskustva ?
__________________
Pijem ,pjevam i putujem.....[
eragon is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2008., 23:55   #18
Quote:
eragon kaže: Pogledaj post
dobijem danas obavjest da mi je zaba smanjila minus za pola.ionako se radi o mizernom minusu od 1600,00 kn za koji mi nikada nije jasno zasto je tako mali jer su mi primanja daleko veca.sad su mi ga smanjili na 800,00 kn.
Nemam ni dana u nedopustenom minusu a placa mi je apsolutno jednaka.
jel zna netko ovo objasniti?meni zbilja nije jasno a neda mi se satima cekati u banci da mi netko objasni.

ima li tko slicna iskustva ?
Banke tipa ZABE ili Raiffeisen imaju foru povećavanja ali i smanjivanja minusa po osobnom nahođenju; znači, ako ti ne koristiš taj minus, oni ti ga u većini slučajeva smanje (nekad i ukinu!) jer svaki minus po tekućem računu za banku predstavlja određeni trošak, i oni očekuju da ga ti koristiš (pošto se to vodi kao "rezervirana sredstva" koja banka u svakom trenutku MORA imati, pod cijenu bilo čega!), a ovako sebi smanjuju troškove, bar one mjesečne. E sad, ako je banka u redu, ti da sutra odeš k njima i kažeš da ti treba veći minus, trebali bi ti ga odobriti. Hvala Bogu, nemaju sve banke kod nas takav način bez ikakve dodatne informacije za klijente...
Nadam se da sam pomogao!
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2008., 09:47   #19
Banke poput Zabe nemaju takvu politiku smanjenja minusa!
Neovisno da li koristiš ili ne, minus ti se ako si uredan u poslovanju svakih 6 mjeseci automatski poveća za 20%. U ovom slučaju je vjerojatno došlo do nekakve programske greške, ili su smanjeni prilivi po računu. U svakom slučaju, ako želiš dozvoljeno prekoračenje, platnu listu u ruke i u matičnu poslovnicu. Ispravak se uvijek može odraditi ručno (pod uvjetom da je poslovanje bilo uredno).
__________________
You have enemies? Good. That means you've stood up for something, sometime in your life -Winston Churchill
bolje biti u kasnom pubertetu nego u ranom klimakteriju - Jojo Jojić
:kiss: :cerek: 01.12.2013. PROTIV
Anasib is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 08:50   #20
vezano za minus po tekućem računu imam i ja jedno pitanje.... naime banka mi je ukinula minus od 5000,00 kn na 0..... imam stalni priljev na račun i nisam bila u nedozvoljenom minusu ..... rekli su mi da je to kompjuterska greška ali da moram podmiriti taj nedozvoljeni ( koji iz doszvoljenog prerastau u nedopušteni - automatski) pa kako da ja izmislim preko noći taj minus.... to znači da ne podižem cijelu jednu plaću i da živim od zraka mjesec dana
Ima ko šta pametno za reći
ivana_5 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:57.