Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Pogledaj rezultate ankete: Biste li donirali organe u slučaju vaše smrti?
DA 86 86.00%
NE 8 8.00%
Nemam stav o tome 6 6.00%
Glasovatelji: 100. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.10.2013., 21:43   #481
donirala bih naravno,zasto ne pomoci nekome
napravit cu donorsku karticu,vec dugo planiram pa nikako,di se za to mogu raspitat,ko to daje uopce?
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2013., 21:59   #482
Quote:
OOOOOOO kaže: Pogledaj post
donirala bih naravno,zasto ne pomoci nekome
napravit cu donorsku karticu,vec dugo planiram pa nikako,di se za to mogu raspitat,ko to daje uopce?
Tu možeš dobiti sve potrebne info
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2013., 23:06   #483
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
Tu možeš dobiti sve potrebne info
tnx
znaci i lijecnik om moze to izdat?
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2013., 23:09   #484
Domorska kartica osim propagiranja donorstva i izražavanja svog stava nema ama baš nikakvu drugu vrijednost. Karticom ne dopuštate uzimanje organa...već olakšavate obitelji odluku da daju suglasnost eksplantaciji. Zadnju riječ, bez obzira na načelo pretpostavljenog pristanka koje vrijedi kod nas, uvijek je na obitelji bez čijeg pristanka nema ništa.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2013., 23:14   #485
Sad u subotu (12.10) je na Bundeku manifestacija povodom europskog dana darivanja organa pa možete pitati sve kaj vas zanima, dobiti majicu i tako to...
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 12:31   #486
Quote:
zabogi kaže: Pogledaj post
kako misliš donirati mozak

mozak se ne donira.

noge i ruke ne možeš donirati
mogla bih donirati mozak medicinskom fakultetu za potrebe npr. istrazivanja, a ne za transplantaciju.
Malena Mu is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2016., 11:15   #487
Evo i mojeg mišljenja a propos teme...
Dakle, apsolutno sam protiv ikakvih explantacija, implantacija, transplantacija, amputacija...
I ne mislim da sam sebična, jer sam (pazi kontradiktornosti...!!!) dragovoljna darivateljica isključivo i samo - krvi.
Zašto samo krvi?
Zato što se krv obnavlja.

Da nam je onaj koji nas je stvarao, namijenio i mogućnost zamjene ili darivanja organa, vjerojatno bi nam uz sve što nam je poklonio, usput napravio i patent zatvarače (iliti ciferšluse) ili bi možda i organi imali sposobnost regeneracije pa darivanja ne bi bila niti potrebna.

Međutim, eto, umjesto patent zatvarača, imamo pupak. I svatko od nas, točno određeno vrijeme trajanja, koje nam počinje "curiti" onog trenutka kada nam pri rođenju prerežu pupčanu vrpcu.

Stoga smatram, da nisu sebični oni koji dijele moje mišljenje, nego su zapravo sebični oni, koji pod svaku cijenu, uključujući presađivanje tuđih organa, "nasilno" i "umjetno" nastoje produžiti taj davno zacrtani nam rok trajanja.
Bolesna is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2016., 14:46   #488
Quote:
Bolesna kaže: Pogledaj post
Evo i mojeg mišljenja a propos teme...
Dakle, apsolutno sam protiv ikakvih explantacija, implantacija, transplantacija, amputacija...
I ne mislim da sam sebična, jer sam (pazi kontradiktornosti...!!!) dragovoljna darivateljica isključivo i samo - krvi.
Zašto samo krvi?
Zato što se krv obnavlja.

Da nam je onaj koji nas je stvarao, namijenio i mogućnost zamjene ili darivanja organa, vjerojatno bi nam uz sve što nam je poklonio, usput napravio i patent zatvarače (iliti ciferšluse) ili bi možda i organi imali sposobnost regeneracije pa darivanja ne bi bila niti potrebna.

Međutim, eto, umjesto patent zatvarača, imamo pupak. I svatko od nas, točno određeno vrijeme trajanja, koje nam počinje "curiti" onog trenutka kada nam pri rođenju prerežu pupčanu vrpcu.

Stoga smatram, da nisu sebični oni koji dijele moje mišljenje, nego su zapravo sebični oni, koji pod svaku cijenu, uključujući presađivanje tuđih organa, "nasilno" i "umjetno" nastoje produžiti taj davno zacrtani nam rok trajanja.
Što to znači da ako bi tebi ili bilo kome tvojem trebao organ vi bi to odbili i rađe umrli nego primili organ i produžiti život??
mirjana7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2016., 14:50   #489
Quote:
Bolesna kaže: Pogledaj post
Evo i mojeg mišljenja a propos teme...
Dakle, apsolutno sam protiv ikakvih explantacija, implantacija, transplantacija, amputacija...
I ne mislim da sam sebična, jer sam (pazi kontradiktornosti...!!!) dragovoljna darivateljica isključivo i samo - krvi.
Zašto samo krvi?
Zato što se krv obnavlja.

Da nam je onaj koji nas je stvarao, namijenio i mogućnost zamjene ili darivanja organa, vjerojatno bi nam uz sve što nam je poklonio, usput napravio i patent zatvarače (iliti ciferšluse) ili bi možda i organi imali sposobnost regeneracije pa darivanja ne bi bila niti potrebna.

Međutim, eto, umjesto patent zatvarača, imamo pupak. I svatko od nas, točno određeno vrijeme trajanja, koje nam počinje "curiti" onog trenutka kada nam pri rođenju prerežu pupčanu vrpcu.

Stoga smatram, da nisu sebični oni koji dijele moje mišljenje, nego su zapravo sebični oni, koji pod svaku cijenu, uključujući presađivanje tuđih organa, "nasilno" i "umjetno" nastoje produžiti taj davno zacrtani nam rok trajanja.
Tako isto bi razmišljala da ti dijete umire, a može ga spasiti nečiji bubreg, jetra, koštana srž?

Vidim da si napisala da si protiv implantacija i sličnih stvari. Ne ideš kod zubara popravljati zube? Nemaš nijednu plobmu, krunicu? Mislim to je isto nešto umjetno ugrađeno u tijelo da bi se produžio vijek trajanja nečega.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2016., 15:37   #490
Quote:
mirjana7 kaže: Pogledaj post
Što to znači da ako bi tebi ili bilo kome tvojem trebao organ vi bi to odbili i rađe umrli nego primili organ i produžiti život??
Da. To znači upravo to.
Sama pomisao da u meni kuca tuđe srce, gotovo da mi je degutantna.

BTW, imam debelu zdravstvenu anamnezu i samim time, jako puno "bolničkog iskustva", a za par dana, očekuje me 12. operacija u životu.
Nemam (srećom ili Božjom voljom) problema s organskim oboljenjima, već su u mojem slučaju uglavnom problemi "mehaničke" prirode.
Međutim...
Budući da je svaki kirurški zahvat (osobito onaj pod općom anestezijom) rizičan sam po sebi, dala sam si truda i na 3 stranice formata A4, sročila ukratko svoju "anamnezu", kako bih liječnicima koji me liječe, olakšala snalaženje dok čeprkaju po mojem organizmu.

Posebno sam u tom tekstu naglasila da NE DOZVOLJAVAM amputacije, transplantacije, eksplantacije i implantacije ni u kojem slučaju.
Isto tako, dala sam im zeleno svjetlo, da me u slučaju da nešto krene po zlu, oživljavaju dok ne izgube nadu, poštujući taj moj u prethodnoj rečenici navedeni navod.
Dakle, dozvoljavam "liječenje" medicinskom tehnologijom, uporabom adekvatnih medikamenata (ukoliko adekvatnih uopće ima) i primjenom znanja stečenog dugogodišnjim školovanjem, ali ako umrem, (a jednog dana sigurno hoću kao i svi uostalom) želim pod zelenu ledinu u kompletu. Onakva kakvu me majka rodila.
Pa imala ja u tom trenutku 5, 15, 50 ili 155 godina. Potpuno mi je svejedno.

Zadnje uređivanje Bolesna : 14.11.2016. at 16:05.
Bolesna is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2016., 15:49   #491
Nisam čitala stranice od prije, pa ne znam kakva se debata vodila,
imam prijedlog, da se ova tema posveti (ili nekako preimenuje) prihvaćanju doniranja i iskustvima oko toga.

sve ostalo, je nekorisno i bezpredmetno
hašismotko is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2016., 16:00   #492
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Tako isto bi razmišljala da ti dijete umire, a može ga spasiti nečiji bubreg, jetra, koštana srž?

Vidim da si napisala da si protiv implantacija i sličnih stvari. Ne ideš kod zubara popravljati zube? Nemaš nijednu plobmu, krunicu? Mislim to je isto nešto umjetno ugrađeno u tijelo da bi se produžio vijek trajanja nečega.
Miješaš kruške i jabuke.

Dijete koje "umire", neće spasiti ničiji bubreg, ničija jetra etc., , a kamoli omogućiti mu dug i kvalitetan život.
Eventualno će mu ga samo malo produžiti, a taj "dodatni" broj dana života, većina proživi pod stalnom liječničkom kontrolom u bolnicama, u velikom broju slučajeva, prikopčana na kojekakve aparate.

Pa ti sad evo kontra pitanje:
Ti bi mirno gledao da ti dijete jedva "preživljava" djetinjstvo u bolnoj agoniji...?
Bolesna is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2016., 16:22   #493
Quote:
hašismotko kaže: Pogledaj post
Nisam čitala stranice od prije, pa ne znam kakva se debata vodila,
imam prijedlog, da se ova tema posveti (ili nekako preimenuje) prihvaćanju doniranja i iskustvima oko toga.

sve ostalo, je nekorisno i bezpredmetno
Meni je upalo u oči da je ovo ANKETNI topic pa sam ja samo ostavila svoje mišljenje i ispunila anketu. I evo sada, usput odgovorila na dva osobno mi upućena posta.
Bolesna is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2016., 19:36   #494
Odakle ti to da osobe koje su imale transplataciju imaju kako ti kažeš život u teškoj agonij? Ljudi normalno žive, rade, seksaju se, rađaju, vježbaju....

Po čemu je njima kvaliteta lošija od recimo tvoje kvalitete života? Kažeš čeka te 12. operacija. Sebično ti je produživati nečiji život doniranim organom, a po čemu onda ovo tvoje nije sebično?
Citiram te: nego su zapravo sebični oni, koji pod svaku cijenu, uključujući presađivanje tuđih organa, "nasilno" i "umjetno" nastoje produžiti taj davno zacrtani nam rok trajanja. Zašto ideš na operacije, zašto si poboljšavaš kvalitetu života i/ili produžavaš život?

Da se razuumijemo, meni je sasvim ok da netko ne želi donirati organe niti primiti donirani organ. Ali ovo tvoje mi je malo licemjerno jer u jednu ruku prozivaš druge za sebičnost jer si žele produžiti život i poboljšati kvalitetu života, a u drugu ruku ti to isto radiš samo na drugačiji način.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2016., 20:19   #495
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Odakle ti to da osobe koje su imale transplataciju imaju kako ti kažeš život u teškoj agonij? Ljudi normalno žive, rade, seksaju se, rađaju, vježbaju.... Po čemu je njima kvaliteta lošija od recimo tvoje kvalitete života?
Govoriš napamet, jer očito nemaš pojma što proživljavaju bolesni ljudi. Vjerojatno nikada u životu nisi doživjela takvu ili sličnu tragediju. Kaži Bogu hvala.

Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Kažeš čeka te 12. operacija. Sebično ti je produživati nečiji život doniranim organom, a po čemu onda ovo tvoje nije sebično? Citiram te: nego su zapravo sebični oni, koji pod svaku cijenu, uključujući presađivanje tuđih organa, "nasilno" i "umjetno" nastoje produžiti taj davno zacrtani nam rok trajanja. Zašto ideš na operacije, zašto si poboljšavaš kvalitetu života i/ili produžavaš život?
Opet miješaš kruške i jabuke.
Otklanjanje tjelesne boli ne možeš uspoređivati s presađivanjem organa.

Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Da se razuumijemo, meni je sasvim ok da netko ne želi donirati organe niti primiti donirani organ. Ali ovo tvoje mi je malo licemjerno jer u jednu ruku prozivaš druge za sebičnost jer si žele produžiti život i poboljšati kvalitetu života, a u drugu ruku ti to isto radiš samo na drugačiji način.
Tebi očito nije jasno, da osobe kojima je potrebna transplantacija, nemaju nikakvu kvalitetu života.
Preporučam ti da čim prije prošećeš prvom bolnicom na koju naletiš, po mogućnosti odjelom pedijatrije.
Možda tada shvatiš razliku u definiciji pojmova "sebičnost" i "empatija".
Bolesna is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2016., 21:02   #496
Otkrit ću ti jednu malu tajnu. Ovo je forum, ne znaš ko je osoba s druge strane s kojom tipkaš, koja je njezina životna priča i šta ona proživljava svaki dan.

Znači ok je da ti sa svojim operacijama otklanjaš sebi bol, ali nije ti ok da netko ko ima leukemiju primi koštanu srž/matične stanice i tako se izliječi i riješi se bolova? Super mi je ovo razmišljanje. Usput i bubrezi kad otkazuju osobe imaju kojekakve bolove koji se mogu riješiti transplatacijom bubrega. To se isto ne računa? Samo se tvoji bolovi računaju?
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2016., 21:26   #497
Quote:
Bolesna kaže: Pogledaj post
Da. To znači upravo to.
Sama pomisao da u meni kuca tuđe srce, gotovo da mi je degutantna.

BTW, imam debelu zdravstvenu anamnezu i samim time, jako puno "bolničkog iskustva", a za par dana, očekuje me 12. operacija u životu.
Nemam (srećom ili Božjom voljom) problema s organskim oboljenjima, već su u mojem slučaju uglavnom problemi "mehaničke" prirode.
Međutim...
Budući da je svaki kirurški zahvat (osobito onaj pod općom anestezijom) rizičan sam po sebi, dala sam si truda i na 3 stranice formata A4, sročila ukratko svoju "anamnezu", kako bih liječnicima koji me liječe, olakšala snalaženje dok čeprkaju po mojem organizmu.

Posebno sam u tom tekstu naglasila da NE DOZVOLJAVAM amputacije, transplantacije, eksplantacije i implantacije ni u kojem slučaju.
Isto tako, dala sam im zeleno svjetlo, da me u slučaju da nešto krene po zlu, oživljavaju dok ne izgube nadu, poštujući taj moj u prethodnoj rečenici navedeni navod.
Dakle, dozvoljavam "liječenje" medicinskom tehnologijom, uporabom adekvatnih medikamenata (ukoliko adekvatnih uopće ima) i primjenom znanja stečenog dugogodišnjim školovanjem, ali ako umrem, (a jednog dana sigurno hoću kao i svi uostalom) želim pod zelenu ledinu u kompletu. Onakva kakvu me majka rodila.
Pa imala ja u tom trenutku 5, 15, 50 ili 155 godina. Potpuno mi je svejedno.
Svako ima svoje stavove ali hvala Bogu da jako malo ljudi ima stavove poput tebe..I katolička crkva podupire transplantacije i veli da je grijeh pokopati što može živima pomoći.Pitam se kako si darivatelj krvi sa tolikim dijagnozama koje navodiš??
mirjana7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 07:14   #498
Quote:
mirjana7 kaže: Pogledaj post
Svako ima svoje stavove ali hvala Bogu da jako malo ljudi ima stavove poput tebe..I katolička crkva podupire transplantacije i veli da je grijeh pokopati što može živima pomoći.Pitam se kako si darivatelj krvi sa tolikim dijagnozama koje navodiš??
Da, zbog tih svojih dijagnoza, nisam više "podobna" darivateljica krvi, no uspjela sam prije njih, ipak "pokloniti" nekoliko litara u svojem životu.

Crkva općenito, kao "institucija", priča je za sebe.
I smatram da joj na ovom topicu nije mjesto.
Međutim, kad si "crkvu" već spomenula, zanimljivo da se nisi sjetila pedofilije, inkvizicije i da ostalo ne nabrajam...

No, kad' si već tako velika vjernica, preporučam ti da pročitaš i razmisliš (dubiozno, ne površno) malo o onome što je pisano u Evanđeljima...

Evo ti za početak jedna interesantna rečenica:

(Ev. Lk 14, 26-27)

"Tko ljubi oca ili majku više nego mene,nije mene dostojan. Tko ljubi sina ili kćer više nego mene, nije mene dostojan. Tko ne uzme svoga križa i ne pođe zamnom, nije mene dostojan. Tko nađe život svoj, izgubit će ga, a tko izgubi svoj život poradi mene, naći će ga."
Bolesna is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 07:29   #499
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Otkrit ću ti jednu malu tajnu. Ovo je forum, ne znaš ko je osoba s druge strane s kojom tipkaš, koja je njezina životna priča i šta ona proživljava svaki dan.
Ma, BINGO...!!!
Ti znaš...?

Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Znači ok je da ti sa svojim operacijama otklanjaš sebi bol, ali nije ti ok da netko ko ima leukemiju primi koštanu srž/matične stanice i tako se izliječi i riješi se bolova? Super mi je ovo razmišljanje. Usput i bubrezi kad otkazuju osobe imaju kojekakve bolove koji se mogu riješiti transplatacijom bubrega. To se isto ne računa? Samo se tvoji bolovi računaju?
Hajde, molim te, daj mi navedi samo jedan primjer, koja se to osoba, oboljela od leukemije, primitkom koštane srži i/ili matičnih stanica "izliječila" i "riješila bolova"...?
Ili još bolje, koja se to osoba "riješila" bolova i "izliječila" transplantacijom bubrega ili ostalih organa...?
Ja znam samo za slučajeve gdje organizam "odbaci" donirani organ ili se u najboljem slučaju transplantirani organ "primio" na godinu-dvije, nakon čega ga organizam odbacuje pa treba transplantirati ponovo...
Pa šta misliš, da ti ljudi od transplantacije do transplantacije "uživaju" u životu? I to bez bolova...? Halo...? Živiš u iluzijama.
Bolesna is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 10:49   #500
Ne pada mi napamet.

Budući da ti znaš za slučajeve onda mora da je to to. Ne postoje ljudi kojima je bolje jer Bolesna takve ne zna. Inače za jednu osobu koja navodi da je bolesna poprilično nemaš razumjevanja za ostale bolesne osobe i ostala stanja koja nisu slična tvojima.

I ne da mi se više raspravljat s tobom. Sva sreća pa ti odlučuješ samo o svojoj guzici, da ostali imaju izbor dal da si nasilno i umjetno produže život i žive u agoniji. Joj bože forum, moraš ga voliti.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:02.