Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Pogledaj rezultate ankete: Biste li donirali organe u slučaju vaše smrti?
DA 86 86.00%
NE 8 8.00%
Nemam stav o tome 6 6.00%
Glasovatelji: 100. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2003., 22:31   #1
Post Doniranje organa nakon smrti

gospodo forumaši,
neznam kakvo je vaše mišljenje o tome,
ALI JA SAM DEFINITIVNO ZA --DARIVANJE svojih organa poslije smrti, ili u slučaju da znam da ću umrijeti...ja stvarno ne razumijem ljude koji su toliko SEBIČNI, da su protiv...
mislim, koja svrha od tih organa koji tebi ionako više neće trebati, istrunut ce skupa sa tobom u grobu...
a nekome mogu spasit život!!!
...zalažem se za to i podržavam sve one koji su za, a oni koji su protiv, ne želim osuđivati nikoga, ali to je sebično....željela bih da me svu razrežu ako treba, sve organe da mi povade...nije ionako više bitno...
SAMO NEKA SE SPASI MAKAR JEDAN ŽIVOT....
moja donorska kartica je uvijek samnom...pozdrav svima.

da čujem vas, kakvo je vaše mišljenje u vezi toga?



*cactus* is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2003., 08:58   #2
I ja sam za. Napisao sam to eksplicitno u oporuci: "Ako ikad umrem, svi moji organi se smiju eksplantirati".

Mislim da je vecini ljudi tesko razmisljati o vlastitoj smrtnosti, sto je preduvjet za ispunjavanje donatorske kartice. Drugi vjerojatno misle da ce ih, ukoliko stradaju, doktori dokrajciti da bi dosli do njihovih organa. Treci zele odstupiti sa ovog svijeta kako sa na nj i dosli: Citavi i kompletni. Ipak, sve to ne pravda cinjenicu da puno ljudi umre cekajuci organ.
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2003., 09:25   #3
Quote:
Secundo kaže:
Drugi vjerojatno misle da ce ih, ukoliko stradaju, doktori dokrajciti da bi dosli do njihovih organa.
ja ne mislim. znam. rekose mi to ljudi koji se time bave... (necu navesti ni imena osoba ni ustanovu) jer sam ja pocela s time kako je super tipizirati se unaprijed i biti donor...
promjenila sam misljenje nakon tog razgovora.
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2003., 12:19   #4
Zar zaista? U Hrvatskoj to rade? Brrrr, strasno. Napisi nesto vise o tome ako ti nije problem.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2003., 12:30   #5
ne samo u HR. u nekim zemljama te su mreze (prodaja organa) puno bolje organizirane pa gdje ima potraznje nadje se (stvori se) i ponuda...

prvo sam to cula od lijecnika u obitelji. onda sam profesionalno imala kontakte s ljudima koji se bave tipizacijom (korak koji je nuzan za transplantaciju). i onda su mi oni rekli: nikad se nedaj tipizirat! (osim kao mi stvarno treba za bolesti). jer jednom kad udjes u registre ako bolestan lezis, a taman uleti netko (po mogucnosti bogat) kome si ti dobar donor, moze ti se nesto "slucajno" desit...

takve stvari se ne pricaju javno, ali ljudi s kojima sam bliska (obitelj i prijatelji/kolege) su smatrali da trebam biti upozorena.

nazalost, kao i sve ostalo, ljudi nadju nacina da plemenite ideje savrseno upropaste

inace, da zivimo u idealnom svijetu, smatrala bih da ako sam svjeze-mrtva, mogu moje organe davati kud zele...
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2003., 12:39   #6
Eh, a ja bas znatizeljna glede mog HLA....sva sreca da nema teorije da se dam tipizirati, ja od doktora i inace bjezim glavom bez obzira!
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2003., 15:02   #7
Quote:
lahor kaže:
Eh, a ja bas znatizeljna glede mog HLA....sva sreca da nema teorije da se dam tipizirati, ja od doktora i inace bjezim glavom bez obzira!
just for fun, mozes otici u neki privatni lab da ti traze tumorske markere ili onaj za ankilozantni spondilitis ili tako nesto veselo nije HLA/MHC ali naucis isto nesto o svojoj DNA

inace, negdje gdje ustanove bolje financijski stoje, moze se desiti da te tipiziraju kad ti vade krv (za bilo koji drugi nalaz) i da ti to ni ne znas. pitajmo se, da li smo svi vec negdje zavedeni u neke registre zona sumraka...

(shalim se, bar se nadam.... cula sam da je to moguce i da ostoje sumnje ali ne znam da li se to stvarno desava. nadam se da ne.)
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2003., 16:21   #8
negdje sam pročitao (nemojte me razapeti ako to nije točno) da je svatko od nas potencijalni donator organa
ono, tipa, nekim je zakonom (ne znam kojim, ne sjećam se) liječnicima odobreno uzimanje organa za presađivanje s mrtvih osoba
dakle, prema tome, svatko od nas može se samo izjasniti da NE ŽELI da njegovi organi budu presađivani, i tek u tom slučaju se osiguravaju (e sad, koliko je i to sigurno) da njihovi organi neće završiti u nečijem drugom tijelu
ja osobno nemam ništa protiv toga da moji organi budu presađeni nekome kome su potrebni... kad umrem, ja ih ionako više neću trebati, a nekoga mogu spasiti
__________________
knock, knock, knocking on the heavens door
softic is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2003., 16:33   #9
Quote:
softic kaže:
negdje sam pročitao (nemojte me razapeti ako to nije točno) da je svatko od nas potencijalni donator organa
ono, tipa, nekim je zakonom (ne znam kojim, ne sjećam se) liječnicima odobreno uzimanje organa za presađivanje s mrtvih osoba
dakle, prema tome, svatko od nas može se samo izjasniti da NE ŽELI da njegovi organi budu presađivani, i tek u tom slučaju se osiguravaju (e sad, koliko je i to sigurno) da njihovi organi neće završiti u nečijem drugom tijelu
ja osobno nemam ništa protiv toga da moji organi budu presađeni nekome kome su potrebni... kad umrem, ja ih ionako više neću trebati, a nekoga mogu spasiti
da, mislim da si u pravu... sjecam se sad da su me s tipizacije poslali advokatu/biljezniku da sastavim oporuku, da se izjasnim protiv i da opunomocim nekoliko ljudi koji ce potpisati protiv.... ja sam naravno, sve to skupa zaboravila, ali sad se sjecam da su mi rekli da odem to napraviti
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2003., 19:50   #10
Quote:
luca kaže:
ne samo u HR. u nekim zemljama te su mreze (prodaja organa) puno bolje organizirane pa gdje ima potraznje nadje se (stvori se) i ponuda...

prvo sam to cula od lijecnika u obitelji. onda sam profesionalno imala kontakte s ljudima koji se bave tipizacijom (korak koji je nuzan za transplantaciju). i onda su mi oni rekli: nikad se nedaj tipizirat! (osim kao mi stvarno treba za bolesti). jer jednom kad udjes u registre ako bolestan lezis, a taman uleti netko (po mogucnosti bogat) kome si ti dobar donor, moze ti se nesto "slucajno" desit...

takve stvari se ne pricaju javno, ali ljudi s kojima sam bliska (obitelj i prijatelji/kolege) su smatrali da trebam biti upozorena.

nazalost, kao i sve ostalo, ljudi nadju nacina da plemenite ideje savrseno upropaste

inace, da zivimo u idealnom svijetu, smatrala bih da ako sam svjeze-mrtva, mogu moje organe davati kud zele...



ajme....čula sam tako nešta ali nisam se obazirala, misleći da su to samo prazna naklapanja zlih ljudi....
a možda sam ipak bila oduvjek previše naivna...
ajme...ajme...
ako je i to istina....pravo veli luca, ljudi nađu načina da plemenite ideje savršeno upropaste...
ma nemam komentara....ne mogu jednostavno vjerovati da ljudi mogu biti tako...tako....odvratni
*cactus* is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2003., 21:59   #11
Quote:
luca kaže:
prvo sam to cula od lijecnika u obitelji. onda sam profesionalno imala kontakte s ljudima koji se bave tipizacijom (korak koji je nuzan za transplantaciju). i onda su mi oni rekli: nikad se nedaj tipizirat! (osim kao mi stvarno treba za bolesti). jer jednom kad udjes u registre ako bolestan lezis, a taman uleti netko (po mogucnosti bogat) kome si ti dobar donor, moze ti se nesto "slucajno" desit...
Ti to ozbiljno?

Mislim, a ja sam se raspitao jer znam da treba napraviti neki karton da bi se znalo pristajem li na donaciju u slučaju neke nesreće. Ali sad....
pakleni_patuljak is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2003., 22:42   #12
Unhappy

ma nije problem doći do i dobiti donatorsku karticu...ispuniš je i imaš ju stalno pri sebi ko osobnu..
ali....ma, još ne mogu da vjerujem u kakvom jebenom svijetu živimo
mislim, stvarno....odvratno
*cactus* is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2003., 22:56   #13
Quote:
luca kaže:
just for fun, mozes otici u neki privatni lab da ti traze tumorske markere ili onaj za ankilozantni spondilitis ili tako nesto veselo nije HLA/MHC ali naucis isto nesto o svojoj DNA
luca, je ti to imas malo crni smisao za humor ? Mene slat vadit krv, pa jos da traze HLA B27 ili jos gore tumorske biljege (mozda brca, taj je bas fin)?....Eh, ne znas ti za moju famoznu needle phobiu

Quote:
luca kaže:
inace, negdje gdje ustanove bolje financijski stoje, moze se desiti da te tipiziraju kad ti vade krv (za bilo koji drugi nalaz) i da ti to ni ne znas. pitajmo se, da li smo svi vec negdje zavedeni u neke registre zona sumraka...
Mene sigurno nisu tipizirali Zadnja krvca je izvadjena prije 6 godina i to u labu gdje sigurno ne rade takve stvari. Dakle, sad imam jos jedan razlog zasto se ne dati vampirima

Inace, u Hr vam doktori vez icijeg pristanka mogu povaditi sve sto hoce kad ste jednom otegnuli papke...A samo ako izricito vasi bliznji dokazu da ste vi protiv (valjda treba biti vasa pismena izjava ovjerena kod jav. biljeznika), onda ne smiju eksplantirati. Bila je pred koju godinu nekakva afera kad su povadili organe bez pristanka roditelja nekom mladicu pod prilicno sumnjivim okolnostima.

Luca, jesi se ti onda tipizirala ili ne kad su te slali kod odvjetnika?

Da zelim nauciti nesto vlastitoj DNA, poslala bih onom Englezu uzorke da saznam od koje sam od 7 Evinih kceri A tko zna, studiram antropologiju, rade oni svakakve stvari s DNA i u Zg, mozda cemo imati priliku nesto saznati i o sebi
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2003., 23:36   #14
Thumbs down

Svijet je otiso u *****. Ali stvar se da rijesit.

Sto se tice luco tvoje price, to je upravo razlog zasto mi ne pada na pamet pristati na davanje svojih organa. Ne zalim riskirati svoj zivot radi tudjeg. Normalno.

btw, i ja sam se isto raspito oko toga kad sam htio potpisati za doniranje organa, kad ono...
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2003., 23:53   #15
Unhappy

...a jebi ga...makar imam donatorsku karticu...i ja sam se zamislila nakon svega ovog...

ne kaže se badava, blažen onaj koji živi u neznanju

....ali meni se ipak čini da bih ja radije znala neke stvari, nego živjela život kao naivka, i gledala ga kroz 'ružičaste naočale'

makar jesam u dosta stvari naivna da je to upravo...ko dijete koje svima vjeruje i misli da ako ono ne misli zlo da to ne misle ni drugi

još uvjek neznam šta činiti
*cactus* is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2003., 23:59   #16
Sad mene zanima gdje ste vi to trebali potpisivati, zar zaista odmah tipiziraju sve koji potpisu (nije li to malo skup i neisplativ sport?) i tko to obavlja u Hrvatskoj?

Jer koliko sam ja cula ona obicna donorska kartica ne znaci nista, nigdje niste upisani.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2003., 06:48   #17
Unhappy

Tu u US imaju sistem da na svoju vozacku dozvolu dobis mali znakic ,srce i to je znak da si pristao biti donor svojih organa poslje smrti.Sad mi je zao sto sam pristala,valjda me nisu negdje utefterili.Ici cu to promjeniti.Uvijek mozes svojima usmeno izrazit zelju da ako se nesto takvoga desi da mogu donirat tvoje organe.Imam prijatelja koji je spasen transplatacijom jetre i zato sam oduvjek bila za doniranje,doniram krv i mislim da je to najplemenitije sto mozes napraviti.To sto je nase drustvo zona sumraka,zalosno
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2003., 08:38   #18
Quote:
pakleni_patuljak kaže:
Ti to ozbiljno?

ja sam upozorenje/savjet shvatila ozbiljno. zato jer je doslo od ljudi koji su u toj bransi iz dva nezavisna izvora (lijecnicki i tipizacijski).
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2003., 08:42   #19
Quote:
*cactus* kaže:
ali....ma, još ne mogu da vjerujem u kakvom jebenom svijetu živimo
mislim, stvarno....odvratno
welcome
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2003., 08:50   #20
Quote:
lahor kaže:

1. luca, je ti to imas malo crni smisao za humor ?

2. Inace, u Hr vam doktori vez icijeg pristanka mogu povaditi sve sto hoce kad ste jednom otegnuli papke...A samo ako izricito vasi bliznji dokazu da ste vi protiv (valjda treba biti vasa pismena izjava ovjerena kod jav. biljeznika), onda ne smiju eksplantirati. Bila je pred koju godinu nekakva afera kad su povadili organe bez pristanka roditelja nekom mladicu pod prilicno sumnjivim okolnostima.

3. Luca, jesi se ti onda tipizirala ili ne kad su te slali kod odvjetnika?
1. naravno pa necu valjda imati ruzicasti humor
(nije ovo nista, mi smo na faxu bili grozni... )

2. da, ovo su i meni rekli...

3. slali su me kod odvjetnika/biljeznika (meni sve to isto) zbog tocke 2. svojevoljno nisam bila nikad tipizirana (za sada nema nikakvih indikacija da bih trebala biti), ali kad sam negdje rekla gdje sve ima mojih uzoraka krvi (u drzavnim ustanovama, zavodi, bolnice...) zbog raznih nalaza (npr. kad sam imala mononukleozu, kroz par mjeseci su mi povadili dosta krvi), zena me pogledala i rekla da ne bi bilo lose da se osiguram. jer postoji sansa da je netko napravio tipizaciju i ukucao me u kompjuter (to oni sumnjaju da se desava, ali nisu sigurni). u privatnim labovima se pretpostavlja da se to ne radi jer nekakav mali lab za analizu nema para da sistematski radi tipizaciju. to kosta.
luca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:50.