Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.03.2009., 19:14   #1
Elementarne nepogode, usjevi i trajni nasadi

u zadnje dvije godine tuca mi je napravila nevidjenu festu u vocnjacima. posebno me odusevilo njeno djelovanje na tresnjama , potukla ih je do posljednje a taman sma se spremala u berbu.

nemam pojma sto me ceka ove godine. vegetacija je krenula,pupovi doduse jos miruju, vani je prevedra noc, osvanut ce jutro sa mrazom.

protugradnu mrezu nemam. preskupa mi je i bojim se krenuti u tu investiciju. oslanjam se na protugradnu zastitu. kazu da je neefikasna ali moje je uvjerenje da raketa moze probiti nakupinu oblaka i barem ju razdvojiti. tim vise, moj najstariji radnik se prijavio za raketara pa sam sigurna da ce rakete biti ispaljene s voljom i na vrijeme jer je i on sam podigao hektar vocnjaka pa je i njemu interes da se oblaci razbiju.

kakva je situacija kod vas sto se tice obrane od tuce , te me zivo zanima vase misljenje o tom nacinu obrane nasih polja? jasno, svako ispaljivanje rakete diktira hrvatski hidrometeoroloski zavod, tocnije sektor obrane od tuce. kod nas je smjesten na bilogori, oni su sefovi pa cemo vidjeti.

hoce li nas smlatit i ovog ljeta?

Zadnje uređivanje Göttspöđä : 10.03.2009. at 11:48. Reason: promjena naslova
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2009., 19:24   #2
Kod nas općina Lekenik je ukinuta protugradna obrana, ono što sam čitala o tome činilo se kao ne baš previše sigurno/učinkovito, ostavljam mogućnost da sam čitala krive teze. Rado bi doznala više o tome.

Ovaj moj kraj ima razmjerno malo voćarske proizvodnje, ono što ima su uglavnom vinogradi. Čak ni zemlja nije baš za ratarsku proizvodnju - ovaj kraj je "raj" za stočare, ali Sisačko moslavačka županija baš nije nabrijana za žicanje poticaja, a ima tu i drugih političkih problema sa ovim dijelom Turopolja koje baš ne gravitira Baniji.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2009., 19:37   #3
protugradna obrana postoji u hrvatskoj, sastoji se od radarskih postaja koje otkrivaju ledonosne oblake ( kumulonimbuse) i raketnih postaja. to znaci da radarska postaja rakaterau koji ispaljuje rakete salje podatke u kojem smjeru, na kojoj visini i na koju daljinu te koliko raketa treba ispaliti i raketa svojim djelovanjem, prije svega toplinskim razbija veliki oblak na vise malih oblaka te na taj nacin povecava temperaturu oblaka.
to opet znaci-sto god je manja temperaturna razlika izmedju oblaka i temperature na razini tla, manja je mogucnost za tucu.

ako se u dovoljnom broju te na vrijeme ispale rakete, protugradna zastita raketama je vrlo ucinkovita i pored toga sto neki strucnjaci vicu da nije.
u mom selu postoje 2 raketne rampe za protugradnu zastitu i vrlo rijetko nastaje tuca. izuzetak su posljednje dvije godine.



MALA OBAVIJEST POLJOPRIVREDNIM PROIZVODJACIMA

sve o vremenu mozete pronaci na meteo-portalu www.crometeo.hr.

pouzdani su, uvijek su mi na vrijeme javili da dolazi nevrijeme i uvijek spremni za suradnju. ekipa je stvarno dobra, ima ih iz svih krajeva hrvatske i stvarno ljudi rade. i uvijek ih mozete pitati sve sto vas zanima te u njihovom forumu naci mali milion korisnih informacija.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2009., 00:31   #4
Za korisnike nije možda bitno, ali princip djelovanja protugradne rakete je ipak malo drukčiji (sa http://www.krizevci.info/index.php?o...;topic=25027.0 )

Quote:
...princip rada raketa sastoji se u tome da one izbacuju reagens unutar samog oblaka a na te sitne cestice reagensa se vezu te kapljice vode koje naknadno usljed vrtlozenja postaju led, ali srecom zbog reagensa postaju sitan led koji nije toliko opasan. U nekim zapadnim zemljama rakete se izbacuju iz uporabe ali se takvi oblaci zasipavaju reagensom iz aviona koji u ovom slucaju zamjenjuje raketu. Tako da ne stoji konstatacija da te rakete ne znace bas nista...
3007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2009., 19:05   #5
jasno da rakete znace i da pomazu u obrani od tuce. od mene nemoj zahtijevati neka strucna pojasnjenja, dala sam link gdje se mogu iskopati svakakve informacije o vremenu a moderacija je uvijek na raspolaganju korisnicima, samo treba pitati.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 23:35   #6
Negdje nedavno sam čuo jednog voćara kako kaže da bi rađe imao 1 Ha voćnjaka s protugradnom mrežom nego 5 Ha voćnjaka bez nje. Mislim da se u rakete nemože previše pouzdati. I oko mojeg mjesta djeluje protugradna zaštita ali led svejedno redovito rešeta sve redom.
SARYNE is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2009., 10:36   #7
Quote:
SARYNE kaže: Pogledaj post
Negdje nedavno sam čuo jednog voćara kako kaže da bi rađe imao 1 Ha voćnjaka s protugradnom mrežom nego 5 Ha voćnjaka bez nje. Mislim da se u rakete nemože previše pouzdati. I oko mojeg mjesta djeluje protugradna zaštita ali led svejedno redovito rešeta sve redom.
Uglavnom se slažem.

Kod mene (Zagrebačko predgrađe) bar jednom godišnje rukne tuča i bio bih u banani da nemam mrežu. Naravno, učestalost tuče ovisi i o konkretnoj mikrolokaciji, pa i to treba uzeti u obzir.

teta-elza kaže da je preskupo, (a doista je skupo - cca 100.000 kn/ha, ili čak i više, što ovisi o razmaku redova), ali treba uzeti u obzir i da država za protugradnu zaštitu daje poticaje, a županije ju subvencioniraju, pa se time pokrije veći dio ove investicije. Pa kad naleti modro-sivo-crni cumulonimbus, nema , nego .
__________________
I GMO su ljudi, samo su drugog okusa!
GMO is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2009., 22:30   #8
Ja mislim da sam čuo da mreža košta cca 60-ak tisuća kn po hektaru ali nemojte me uzeti za riječ. Uglavnom kad to staviš ti si miran i imaš puno sigurniju proizvodnju a ne ovisiš o tome da li će neko na vrijeme ispalit raketu i pogodit oblak s njom. Skupo je ali ako računaš da ti led može napraviti štete gotovo koliko sama mreža vrijedi, mislim da je isplativo.
SARYNE is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2009., 00:21   #9
da. mreza, po hektaru dodje oko 100 000 kuna. moji nasadi su osigurani jer mi je mreza prevelika investicija. tuca prasi u zadnje dvije godine ko blesava. ove godine je sibala 30. 4. ali nista strasno. moj djelatnik radi kao raketar, obuku sam prosla i sama pa sam sigurna kad krenu oblaci da cemo na vrijeme biti na rampi i koliko-toliko intervenirati. nije ni protugradni sustav svemoguc ali ipak pomaze.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2009., 00:23   #10
Quote:
SARYNE kaže: Pogledaj post
Ja mislim da sam čuo da mreža košta cca 60-ak tisuća kn po hektaru ali nemojte me uzeti za riječ. Uglavnom kad to staviš ti si miran i imaš puno sigurniju proizvodnju a ne ovisiš o tome da li će neko na vrijeme ispalit raketu i pogodit oblak s njom. Skupo je ali ako računaš da ti led može napraviti štete gotovo koliko sama mreža vrijedi, mislim da je isplativo.


raketom ne ciljas oblake. krivo su te informirali. i ne pustas rakete kad vidis crni oblak. tuca pada iz onih oblaka koji su bijele boje za svaku ispaljenu raketu moras imati prethodno odobrenje od radarskog centra i nema kak ti hoces. kuzis?
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2009., 00:52   #11
Da znam da su to oblaci bijele boje, nego samo sam htjeo reći da je mnogo pouzdanije imati vlastitu zaštitu od leda nego se pouzdati u nekoga drugoga. Vi srećom imate radnika koji se o tome brine pa ste ipak u malo boljoj situaciji.
SARYNE is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2009., 15:51   #12
joj opet krivo al nema veze.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:55.