Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Pogledaj rezultate ankete: Kakav nam Izborni zakon treba?
Sadašnji izborni zakon (10 izbornih jedinica) 2 1.65%
Sadašnji zakon modificiran na 6 izbornih jedinica 16 13.22%
Većinski s 100-150 jedinica 24 19.83%
Jedna izborna jedina s proporcionalnim sustavom 23 19.01%
Jedna izborna jedinica s otvorenim listama 39 32.23%
Kombinirano dio sabora većinski dio propocionalno 9 7.44%
Jamahiriya 8 6.61%
Glasovatelji: 121. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.01.2007., 19:59   #41
Quote:
okobrb kaže: Pogledaj post
Ovo boldano ti vrijedi za dijasporu dok za nas Bh Hrvate( a na nas je i najveći lov na vještice) nikao nije točno. nama RH itekako radi o glavi. niti jedna akcija MZ prema nama nije pošla bez podrške iz RH. Možda je najbolji primjer za to Izbori 2000-e kad je RH podržala kršenje Daytonskog sporazuma te onakav izborni zakon.
ok, bosna je svakako specifican slucaj, ali kakve veze ima jedan "Hrvat" koji već 15,20 god živi u Australiji, Njemackoj, Americi sa Hrvatskom??
illumination is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2007., 11:51   #42
Quote:
rezon@tor kaže: Pogledaj post
[*]Jedna izborna jedinica.[*]Poluotvorene izborne liste (zaokružuje se kandidat na listi), na osnovu osobnih glasovoa se odabiru ljudi koji s liste ulaze u Sabor.[*]Svaka lista ima udio u saboru koliko približno jednak udjelu birača (recimo 0.75% biraća -> jedan sabornik)[*]Izborni prag od bar 3% (za liste)[/LIST]
najvaznija je stvar citavu hrvatsku proglasiti jednom izbornom jedinicom
iako hdz nikad nece na to pristati, buduci da im ne odgovara (iz vise razloga)
problem je sto bi to sjebalo regionalne stranke koje bi se morale medjusobno udruziti kako bi na razini citave drzave postigli dovoljan rezultat za ulazak u sabor

ideja osobnih glasova kandidata na listi odlicna je (demokratizirala bi stranke i smanjila utjecaj trenutnog vodstva)
samo jako tesko provediva u praksi - nisam siguran koliko bi nase biracko tijelo uspjelo shvatiti da uz listu trebaju zaokruziti i jedno od 150 imena na listi koju su odabrali
mislim da bi se znatno povecao broj nevazecih listica

mandati bi se dijelili prema udjelu u glasovima koje su dobile liste koje su presle prag pa nemas potrebu za trecu tocku

3% prag - mozda bi se i to moglo progutati
iako vec imamo velikih problema s ego tripovima i nevjerojatnim brojem stranaka i strancica
cini mi se da je daleko bolja situacija s 5-6 jakih stranaka koje ce onda formirati ucinkovitije koalicijske vlade
male strancice samo doprinose sarenilu u saboru, ali njihov je utjecaj svejedno minoran
usle u sabor, ili ne
stagediver is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2007., 12:03   #43
Quote:
stagediver kaže: Pogledaj post
mislim da bi se znatno povecao broj nevazecih listica

mandati bi se dijelili prema udjelu u glasovima koje su dobile liste koje su presle prag pa nemas potrebu za trecu tocku

3% prag - mozda bi se i to moglo progutati
iako vec imamo velikih problema s ego tripovima i nevjerojatnim brojem stranaka i strancica
cini mi se da je daleko bolja situacija s 5-6 jakih stranaka koje ce onda formirati ucinkovitije koalicijske vlade
male strancice samo doprinose sarenilu u saboru, ali njihov je utjecaj svejedno minoran
usle u sabor, ili ne
Bitno mi je da sabornici odgovaraju narodu, a ne samo vodstvu stranke.

Treća točka je tu zbog sustava koji sad raspoređuje stolice tako da netko sa 30% glasova dobiva 40% mjesta.

Meni je bitno da nitko nema apsolutnu vlast, što mislim da se potiže tako da vlast mora biti koalicijska.
__________________
Ignore list: Gugenheim
Ljudi imaju pravo biti u krivu.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2007., 12:14   #44
Quote:
rezon@tor kaže: Pogledaj post
Bitno mi je da sabornici odgovaraju narodu, a ne samo vodstvu stranke.
to je dobra ideja
slazem se

Quote:
rezon@tor kaže: Pogledaj post
Treća točka je tu zbog sustava koji sad raspoređuje stolice tako da netko sa 30% glasova dobiva 40% mjesta.
jedinstvena izborna jedinica to dokida
mandate moras raspodijeliti medju strankama koje su presle prag
svejedno je hoces li proporcionalno povecati broj mandata onima koji su presli prag, ili ces smanjiti broj zastupnickih mjesta kako bi obuhvatio utjecaj izgubljenih glasova
svejedno ce postotak zastupljenosti u saboru biti isti - (svima) proprocionalno veci od onoga dobivenog na izborima, ovisno o broju glasova koje su dobile liste koje nisu presle prag

Quote:
rezon@tor kaže: Pogledaj post
Meni je bitno da nitko nema apsolutnu vlast, što mislim da se potiže tako da vlast mora biti koalicijska.
slazem se
ipak, nije dobro da je koalicija sastavljena od 76 pojedinaca
buduci da se tad ne bi mogla donijeti nikakva odluka
treba naci balans izmedju stranacke poslusnosti i ucinkovitosti vlade
stagediver is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2007., 12:36   #45
Quote:
stagediver kaže: Pogledaj post
jedinstvena izborna jedinica to dokida
mandate moras raspodijeliti medju strankama koje su presle prag
svejedno je hoces li proporcionalno povecati broj mandata onima koji su presli prag, ili ces smanjiti broj zastupnickih mjesta kako bi obuhvatio utjecaj izgubljenih glasova
svejedno ce postotak zastupljenosti u saboru biti isti - (svima) proprocionalno veci od onoga dobivenog na izborima, ovisno o broju glasova koje su dobile liste koje nisu presle prag
Ono što mi je bitno da su svi glasovi jednako vrijedni
Ako jedna lista dobije duplo glasova od druge ne bi smjela imati više od duplo plus jedan zastupničkih mandata koliko je dobila manja stranka.
Quote:
stagediver kaže: Pogledaj post
ipak, nije dobro da je koalicija sastavljena od 76 pojedinaca
buduci da se tad ne bi mogla donijeti nikakva odluka
treba naci balans izmedju stranacke poslusnosti i ucinkovitosti vlade
To će se razriješiti u saboru i za to služi izborni prag, u mojoj ideji lista koja je ušla u sabor ima najmanje 4 zastupnička mjesta.
Ti su se ljudi trebali dogovoriti da bi bili na istoj listi.
Jednom mogu zajebati ljude i ući u sabor, neće drugi put, nadam se ja.
__________________
Ignore list: Gugenheim
Ljudi imaju pravo biti u krivu.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2007., 12:42   #46
Quote:
rezon@tor kaže: Pogledaj post
Meni se osobno najviše sviđa Švedski izborni zakon (ono malo koliko sam ga čitao).
Nisam neki stručnjak, ali mislim da trenutni izborni zakon nije na najvišim demokratskim načelima.
Puno se glasova gubi. Sabornici nisu odgovorni biračima, nego ljudima koji sastavljaju liste. Svi glasaći nisu jednako vrijedni (ustavnost ?). itd.

Što bi po meni izborni zakon trebao sadržavati:
  1. Jedna izborna jedinica.
  2. Poluotvorene izborne liste (zaokružuje se kandidat na listi), na osnovu osobnih glasovoa se odabiru ljudi koji s liste ulaze u Sabor.
  3. Svaka lista ima udio u saboru koliko približno jednak udjelu birača (recimo 0.75% biraća -> jedan sabornik)
  4. Izborni prag od bar 3% (za liste)
Slažem se, prvo sabornici trebaju imati zavisan mandat a ne da se ponašaju kao paše.
Izborni prag treba više od 3%, to je premalo, ja bih išao na 7% da otpadnu kojekakvi egzibicionisti.
Jedna izborna jedinica je totalno suprotno EU načelu regionalizacije.
Jesam za to da se zaokružuje na listi i da se ulazi temeljem osobnih glasova.
__________________
Ne dopusti da te zmija ugrize dvaput iz istog grma!
Domoljublje prozvali fašizam-tako brane njihov komunizam
zagic is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2007., 12:52   #47
Quote:
rezon@tor kaže: Pogledaj post
To će se razriješiti u saboru i za to služi izborni prag, u mojoj ideji lista koja je ušla u sabor ima najmanje 4 zastupnička mjesta.
Ti su se ljudi trebali dogovoriti da bi bili na istoj listi.
Jednom mogu zajebati ljude i ući u sabor, neće drugi put, nadam se ja.
karikirano, 76/4=19

vec danas sanader mora raditi najrazlicitije materijalne ustupke kako bi ocuvao koaliciju
puno bi bolje bilo kad bi 2-3 dovoljno jake stranke (ovo sto je ovako slabasan hsls danas u vladi je ridikulozno, buduci da ih nitko, a najmanje sanader, ne shvaca ozbiljno) imaju odgovornost 4 godine
stagediver is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2007., 12:57   #48
Quote:
rezon@tor kaže: Pogledaj post
Ono što mi je bitno da su svi glasovi jednako vrijedni
Ako jedna lista dobije duplo glasova od druge ne bi smjela imati više od duplo plus jedan zastupničkih mandata koliko je dobila manja stranka.
kombiniranje srazmjernog i vecinskog sustava dovodi do nadzastupljenosti najjace stranke
nasrecu, toga vise nema
za prosle izbore dokazao sam (racunanjem za stvarne izborne rezultate) da famozna d'hontova metoda nije donijela osobito puno najjacoj stranci, hdz-u

jedinstvena lista za citavu zemlju ispravila bi posljednje nepravde - u nekim dijelovima zemlje potrebno je dobiti znantno manje glasova biraca za jedno zastupnicko mjesto
a to nije dobro
slucajno, u ovom trenutku to koristi hdz-u koji na najsiromasnijim i najzaostalijim i najrjedje naseljenim podrucjima zemlje dobiva daleko najvise glasova
ipak rijec je o principu
poput onoga o glasovanju 'dijaspore' iz bih


hdz uvijek u utrku krece s nekoliko mandata fore, a to nikako nije pravedno
stagediver is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2007., 13:14   #49
Quote:
zagic kaže: Pogledaj post
Slažem se, prvo sabornici trebaju imati zavisan mandat a ne da se ponašaju kao paše.
Izborni prag treba više od 3%, to je premalo, ja bih išao na 7% da otpadnu kojekakvi egzibicionisti.
Jedna izborna jedinica je totalno suprotno EU načelu regionalizacije.
Jesam za to da se zaokružuje na listi i da se ulazi temeljem osobnih glasova.
Stavio sam 3% kao minimum.
Regionalizacija nije usko vezana s izborima za nacionalno zakonodavno tijelo (kod nas Sabor)
__________________
Ignore list: Gugenheim
Ljudi imaju pravo biti u krivu.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2007., 13:15   #50
Quote:
stagediver kaže: Pogledaj post
kombiniranje srazmjernog i vecinskog sustava dovodi do nadzastupljenosti najjace stranke
nasrecu, toga vise nema
mislim da je upravo trenutnih 10 izbornih jedinica kombiniranje srazmjernog i večinskog sustava
__________________
Ignore list: Gugenheim
Ljudi imaju pravo biti u krivu.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2007., 13:24   #51
Quote:
rezon@tor kaže: Pogledaj post
mislim da je upravo trenutnih 10 izbornih jedinica kombiniranje srazmjernog i večinskog sustava
vec sam se slozio s tim
doduse, posredno
ipak, steta je znatno manja nego prije kad je hdz imao vise od 20 mjesta fore
sto ne znaci da stvari ne treba uravnoteziti
odmah
stagediver is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2007., 21:36   #52
Možda ovako :

Kandidiranje


Svaki predlagatelj predlaže na kandidacijskoj listi najmanje onoliki broj kandidata koliko ih se bira, a najviše broj kandidata dvostruko veći od broja kandidata koliko ih se bira.

Glasački listić

Glasački listić sadrži nazive kandidacijskih lista s imenima i prezimenima svih predloženih kandidata.

Glasovanje

Glasački se listić popunjava tako da se zaokružuje redni broj ispred imena kandidata za kojeg se glasuje.
Glasanjem za kandidata glasa se ujedno i za listu.

Izbor članova predstavničkih tijela

1. faza

Broj birača s prebivalištem na području izborne jedinice dijeli se sa brojem mandata u predstavničkom tijelu.
Dobiveni broj predstavlja izborni prag za kandidate.

U predstavničko tijelo izabrani su kandidati koji su osvojili više glasova od izbornog praga za kandidate.

2. faza

Preostali mandati dijele se među listama postupkom najvećeg broja D'Hondtovom metodom.

Mandati koje dobiju liste dijele se među kandidatima te liste postupkom najvećeg broja D'Hondtovom metodom.

Kandidat koji osvoji više od jednog mandata dodjeljuje preostale mandate po vlastitom izboru neizabranim kandidatima s liste s koje je izabran.

Zamjena člana predstavničkog tijela

Ukoliko članu predstavničkog tijela mandat miruje ili prestane prije isteka vremena na koje je izabran zamijenit će ga neizabrani kandidat s liste s koje je izabran i član.

Članu predstavničkog tijela kojem je mandat dodijelio kandidat koji je osvojio više od jednog mandata zamjenika određuje kandidat koji mu je dodijelio mandat.

Ostali članovi predstavničkog tijela određuju zamjenika po vlastitom izboru.
turtle is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 09:20   #53
Quote:
turtle kaže: Pogledaj post
Kandidat koji osvoji više od jednog mandata dodjeljuje preostale mandate po vlastitom izboru neizabranim kandidatima s liste s koje je izabran.
Vrlo dobra ideja, samo bi ja da lista zamjenika bude poznata već kod prijave liste
__________________
Ignore list: Gugenheim
Ljudi imaju pravo biti u krivu.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2007., 20:54   #54
Ispravak :

2. faza

Preostali mandati dijele se među listama koje su osvojile više od 5 % važećih glasova postupkom najvećeg broja D'Hondtovom metodom.
turtle is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2007., 21:14   #55
Quote:
rezon@tor kaže: Pogledaj post
Vrlo dobra ideja, samo bi ja da lista zamjenika bude poznata već kod prijave liste
I zamjenici i nazovimo ih indirektno birani predstavnici su kandidati s liste, a sad tko će koga birati ili zamjeniti neka sami odluče.

Druge opcije su da svaki kandidat ima za sebe predloženog kandidata za mogućeg zamjenika i da ima predložene kandidate kojima će dodijeliti mandate ukoliko ih osvoji više,

ili da se mandat dodjeljuje sljedećem neizabranom po broju osvojenih glasova.

Možda je bolje ostaviti mogućnost da prvo vide koliko će tko glasova osvojiti pa da ga izaberu, a i mogućnost da za kandidata izaberu nekog tko ima manje glasova, a smatraju da će kvalitetno predstavljati glasače.
turtle is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2007., 21:28   #56
Moj prijedlog:

Cijela Hrvatska je jedna izborna jedinica sa 101 mandatom.

U raspodjeli po D'Hondtovoj metodi mogu sudjelovati samo liste s osvojenih više od 5% glasova.

Liste su zatvorene - za kandidate na listama odgovaraju stranke koje su ih podnijele.

Hrvatski građani s boravištem u inozemstvu glasaju za iste liste kao i građani s boravištem u Hrvatskoj.

U slučaju da je Hrvatska obvezana nekim ugovorom (za koji ja ne znam) omogućiti manjinske zastupnike u Saboru, onda sam za uspostavu Gornjeg doma Sabora u koji bi bilo birano 60 zastupnika u izbornim jedinicama s jednim predstavnikom izabranim od strane svih građana te manjinci - na posebnim listama kao i sada i to samo: 3 Srba, 1 Mađar i 1 Talijan - ukupno 65 zastupnika.

Zadnje uređivanje Engelbert : 25.05.2007. at 22:52.
Engelbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2007., 14:50   #57
Kod izbora saborskih zastupnika ne treba obavezno ukidati podjelu na izborne jedinice već pružiti kandidatima mogućnost kandidiranja u više izbornih jedinica.
Tako bi kandidat npr. mogao skupljati glasove na području cijele Hrvatske ili samo u onim jedinicama gdje se ocijeni da ima dobru podršku birača.
Navedeno vrijedi uz primjenu poluotvorenih lista - glasanje direktno za kandidata.
U tom slučaju na izborne jedinice treba gledati kao na "podjedinice" jedne izborne jedinice - cijele Hrvatske.
turtle is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2007., 13:47   #58
Quote:
turtle kaže: Pogledaj post
Kod izbora saborskih zastupnika ne treba obavezno ukidati podjelu na izborne jedinice već pružiti kandidatima mogućnost kandidiranja u više izbornih jedinica.
Tako bi kandidat npr. mogao skupljati glasove na području cijele Hrvatske ili samo u onim jedinicama gdje se ocijeni da ima dobru podršku birača.
Navedeno vrijedi uz primjenu poluotvorenih lista - glasanje direktno za kandidata.
U tom slučaju na izborne jedinice treba gledati kao na "podjedinice" jedne izborne jedinice - cijele Hrvatske.
ne vidim smisao zadržavanja izbornih jedinica u razmjernom izbornom sustavu
__________________
Ignore list: Gugenheim
Ljudi imaju pravo biti u krivu.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 24.11.2007. at 19:15.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2007., 15:07   #59
Quote:
rezon@tor kaže: Pogledaj post
Meni se osobno najviše sviđa Švedski izborni zakon (ono malo koliko sam ga čitao).
Nisam neki stručnjak, ali mislim da trenutni izborni zakon nije na najvišim demokratskim načelima.
Puno se glasova gubi. Sabornici nisu odgovorni biračima, nego ljudima koji sastavljaju liste. Svi glasaći nisu jednako vrijedni (ustavnost ?). itd.

Što bi po meni izborni zakon trebao sadržavati:
  1. Jedna izborna jedinica.
  2. Poluotvorene izborne liste (zaokružuje se kandidat na listi), na osnovu osobnih glasovoa se odabiru ljudi koji s liste ulaze u Sabor.
  3. Svaka lista ima udio u saboru koliko približno jednak udjelu birača (recimo 0.75% biraća -> jedan sabornik)
  4. Izborni prag od bar 3% (za liste)

Točke 3. i 4. su u koliziji. Ako je pak cijela država jedna izborna jedinica, onda to znači da primjerice IDS mora na razini države imati 3% glasova kako bi ušao u Sabor, čime se otežava položaj manjim i regionalnim strankama koje žele da se na nacionalnoj razini čuje njihov glas. Mislim da je sadašnji izborni sustav dobar, osim što bi možda trebalo demokratizirati unutarstranačke mehanizme sastavljanja lista, a ne da stranački lideri odlučuju o tome, već svi članovi stranke ili barem delegati.
Danchy55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2007., 17:10   #60
Quote:
Danchy55 kaže: Pogledaj post
Točke 3. i 4. su u koliziji.
Nisu, samo zahtjevaju da se četri čovjeka sposobna za skupljanje 0.75% glasova pojedinačno dogovori oko sastavljanja zajedničke liste.
Manje i regionalne stranke su ili relevantne na državnoj razini (same updaju u sabor), ili se s nekim se dogovore pa putem osobnih glasova upadaju u sabor , ili su sitne i nekooperativne pa i njihov neulazak u sabor nije neki gubitak.
Ako se netko ne može dogovoriti oko sastavljanja zajedničke izborne liste teško da će se moći dogovoriti oko važnijih pitanja za državu.
__________________
Ignore list: Gugenheim
Ljudi imaju pravo biti u krivu.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:53.