Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.06.2007., 23:08   #21
Meni nije jasno kako neko može povjerovat u takvu glupost ko što je judino evanđelje, pogotovo ako je pročita.
Ono što mi isto nije jasno kako odmah isti napadaju kršćanstvo i Crkvu i toliko su uvjereni u te, blago je reći sumnjive spise, da ih uopće ne preispituju. Tipa kad je nastalo Judino evanđelje, da li o njemu ima drugih povjesnih izvora, da li se povjesni izvori poklapaju i još hrpu drugih stvari zbog kojih se ovo djelo nikako ne može shvaćat ozbiljno. A opet isto tako napadaju Evanđelja, koja su tisuću puta vjerodostojniji materijali, za koje imamo druge povjesne izvore. Da ne napominjem da su 4 različita evanđelista, napisala veoma slićne izvještaje o Isusu i njegovu životu i naučavanju, koja se skoro u svemu podudaraju, što je već dovoljno da se smatra vjerodostojnim povjesnim izvorom. A sam Pavao u svojim poslanicama stalno spominje različite svjedoke koji mogu potvrditi to što govori, baš zbog toga što su se već u njegovo vrijeme javljale različite hereze koje su se brzo širile među malobrojnim kršćanima u to vrijeme.
A ovo s Judinim Evanđeljem je tipičan marketinški trik na kojem je National geographic vidio priliku da zaradi i pobrao masne pare, jer je ono otkriveno još prije dosta godina samo što ga nitko nije shvaćao ozbiljno, jer takvih materijala ima ko u priči. Al fora je u tome da se sada takve stvari dobro prodaju, masa puši svakakva sranja, kolko je samo Dan Brown zaradio para. Svaki put kad odem u knjižnicu iznenadim se kolko ima novih knjiga na temu Isusa, i "brojnih njegovih potomaka",a sve nude neke silne dokaze, a zapravo su sve na istu shemu i ne vrijede k od svojih skupih tvrdih korica...
johnyem is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 00:08   #22
što ti podrazumijevaš pod povijesnim izvorima? "Blagoslovljena" evanđela?


ti tvrdiš da "nepriznata" evanđelja nisu među sobom slična?
osim toga, Juda se jako malo spominje u 4 evanđelja.

spominje svedoke da govori istinu? daj dovedi mi te svjedoke pa da ih pitamo
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 00:09   #23
i koliko si ti knjiga sa skupim koricama pročitao?
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 09:21   #24
Sto si ti rise doktorirao antikatolicizam ili anticrkvizam, nisam siguran pa bih te molio da mi odgovoris.
Upoznao sam panjeve koji s boljim argumentima napadaju Crkvu, al su ipak ostali panjine.
Nego, ozbiljno, reci ti meni u cemu je korijen tvoje netrepeljivosti prema Crkvi, jesi imao neko neugodno iskustvo pa zbog toga ili je sve na nekoj patoloskoj bazi?
__________________
Ima ih koji su unutra, a vani su, i onih koji su vani, a unutra su.
el - Fatih is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 09:25   #25
ja nikoga ne mrzim.
nisam doktorirao ništa anti.
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 09:29   #26
Quote:
Ri§ kaže: Pogledaj post
ja nikoga ne mrzim.
nisam doktorirao ništa anti.
Sto odmah defenzivno, nisam ni napisao da nekoga mrzis. Dobar si ako nemas doktorat. Pa sto te onda toliko svrbi da nisi u stanju reci ni u jednom postu nesto dobro o Crkvi?
__________________
Ima ih koji su unutra, a vani su, i onih koji su vani, a unutra su.
el - Fatih is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 10:27   #27
Quote:
Klukas kaže: Pogledaj post
ajde mir ljudi, "evandelje" po Judi gnosticki tekst i gotovo, nema veze s Isusom ili bilo kojim apostolom
tako kaže papa. tako kažeš ti i gotovo.
nema daljnje rasprave.
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 10:27   #28
pa ima li što dobroga u crkvi?
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 11:57   #29
Quote:
Ri§ kaže: Pogledaj post
pa ima li što dobroga u crkvi?
Ako ti budes mozda i ne bude.
P.S. a tko zna mozda se i ti preobratis na rimokatolicanstvo?
Blagajnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 12:29   #30
samo u ludilu ili bolesti!
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 12:34   #31
Nikad ne reci nikad. to sam i ja tvrdila pa eto me tu gdje jesam.
Krscani vjeruju u nemoguce stvari pa cak i do te mjere da i covjek s najtvrdjim stavom moze biti promijenjen Kristom.

P.S. Postujem tvoje pravo izbora.

P.P.S. ovo evandjelje po Judi mi je banana. puno je mladje i losije od evandjelja po Petru koje je puno starije i jednako netocno.
A da ja napisem neko evandjelje i nazovem ga evandjelje po Blagajnici? Inace kada nisi imao argumente za neko ucenje bilo ti je dovoljno da napises neko evandjelje, tituliras ga imenom nekog velikog sveca i evo ti 20% vise vjerodostojnosti tvoje poruke. Sve se svodi na isto.
Blagajnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 12:50   #32
to onda vrijedi i za 4 famozna evanđelja.
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 13:07   #33
Quote:
Ri§ kaže: Pogledaj post
tako kaže papa. tako kažeš ti i gotovo.
nema daljnje rasprave.
i ostali normalni i ozbiljni svijet, a ovi mrzitelji Crkve i komunisti neka pricaju sto ih volja

objasnjavati zasto je gnosticki i zasto nema veze s Isusom je malo too much da objasnjavam nekome mrzitelju Crkve, a tako i tako vec ima tema o tome, i ako nema moze se procitati na netu.

gnosticizam je totalno suprotna stvar od krscanstva
Klukas is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 13:08   #34
Quote:
Ri§ kaže: Pogledaj post
to onda vrijedi i za 4 famozna evanđelja.
jako tesko. pogotovo ako ozbiljno proucavas njihovu starost.
Cuj, nije uopce problem da su ona postojala i da su ih napisali ljudi cija imena nose ili neki ljudi iz njihove okoline.
Najveci problem je vjerujemo li jesu li ona istinita i je li istina ono sto u njima pise.
Osobno Credo...
Blagajnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 13:10   #35
da, samo šta ti određuješ "normalnost" po kriteriju da kažu isto kao papa i ti.
I onda opet zaključiš da svi normalni kažu isto ko papa i ti.
Kružna definicija.
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 13:10   #36
Quote:
Klukas kaže: Pogledaj post
gnosticizam je totalno suprotna stvar od krscanstva
definitivno.
Problem je sto vecina ljudi na ovom fourmu imaju najveci domet u svom citalackom opusu dva-tri traktata pseudo-povijesnicara i kojima je Da Vincijem kod ozbiljno povijesno djelo.
Blagajnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 13:12   #37
Quote:
Blagajnica kaže: Pogledaj post
Osobno Credo...
S tim se slažem, naravno.

No, tvoji istomišljenici, pa i ti ne uvažavaju takav način razmišljanja. Oni tvrde da postoje apsolutne istine i apsolutne neistine. Kriterij po koje evanđelja razvrastavaju, su ta šta im Crkva govori koja su istinita, koja nisu.
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 13:14   #38
Quote:
Blagajnica kaže: Pogledaj post
definitivno.
Problem je sto vecina ljudi na ovom fourmu imaju najveci domet u svom citalackom opusu dva-tri traktata pseudo-povijesnicara i kojima je Da Vincijem kod ozbiljno povijesno djelo.
evo ti ga na, po čemu ti razlikuješ povijesničare od pseudopovijeničarima.
Pseudo su po tebi oni koji ne dijele mišljenje sa Crkvom.

I po čemu je Dan Brown manje relevantan od vatikanskih (pseudo)povjesničara i teologa?!
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 13:16   #39
Quote:
Ri§ kaže: Pogledaj post
da, samo šta ti određuješ "normalnost" po kriteriju da kažu isto kao papa i ti.
I onda opet zaključiš da svi normalni kažu isto ko papa i ti.
Kružna definicija.
decko ja vidim da ti ne znas sto je gnosticizam, a sto je krscanstvo kada rjesis u svojoj glavi ta dva pojma onda ces shvatiti o cemu pricam kada kazem "normalni" svijet, u normalni svijet spadaju ljudi koji nesto znaju o tome i ljudi koji nisu patoloski mrzitelji Crkve
Klukas is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 13:20   #40
ne, prvo se ti riješi predrasuda, i počni gledati na temelju argumenata, a ne na temelju stereotipnih crno-bijelih naočala.
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:42.