Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.07.2007., 09:32   #41
Quote:
Prof. Samba kaže: Pogledaj post
U Hrvatskoj ti je najbolji link nsb... ali ne njihova internet stranica

A daj mi, molim te, odgovori: što su radili Egipćani sa narodima koje su osvojili i ljudima koje su zarobili?
Koliko je poznato, bili su dodijeljeni nekom hramu ili veleposjedniku na određen rok ili su radili na nekim javnim radovima, no nakon toga bi relativno brzo bili asimilirani u društvo kao ravnopravni građani. Nitko ne tvrdi da robovlasništva nije bilo. Ima ga i danas pa nitko zapadni svijet ne naziva robovlasničkim društvom. Tisuće izmučenih ljudi koji grade ne znam niti ja sam što pod udarcima biča i okupani Suncem nije prizor koji si mogao zateći u Egiptu. To su samo vremenom preuveličana kolektivna sjećanja ne i nužno pokorenih naroda, nego možda nekih koji su samo bili u kontaktu s Egipčanima.
N3M1R is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 12:55   #42
Quote:
Minsc kaže: Pogledaj post
A gdje se nisam složio s time?
Malo smo rastreseni, ha?

Inače, većina starih civilizacija su imale ropstvo, no, čini se da ono u Egiptu nije bilo niti približno tako rašireno kao u, recimo, Rimu. I, ne, egipatske piramide nisu gradili robovi.



Ofkors, možeš potvrditi ova svoja bulažnjenja, jel'da? Kakav sam ja navod branio? Gdje? Ah, da - to si ti raspravljao u razgovoru sa osobom nadimka N3M1R! Doista - čega sve nema na forumu, npr. nesuvislih rastresenih tukaca poput tebe.
Ti si zbilja izgubljen slučaj! Ak ti nije jasno što si branio - branio si Wikipediju kao relevantan izvor nakon što su igod i N3M1R tvrdili da robova u Egiptu nije bilo (tukcu poput tebe se očito mora objasniti da je navod iz Wikipedije govorio u prilog tome da robova nije bilo). A da bi nakon toga ti, vrli intelektualac u svom tekstu rekao: ... odbjegli egipatski robovi...
I tko je rastresen? Majstore!
Daj se pokrij s nečim po glavi i ne pojavljuj se u javnosti. Svatko pametan nakon ovog kiksa bi se sramil. Ah da, ti ne uviđaš lapsus u svojoj logici!

A tko je spominjao gradnju piramida? Pa ti si izgubljen do boli! Da, i ja znam da piramidu nisu gradili robovi (kakve to ono ima veze sa našom temom i spomenutim egzodusom? )

I onda sam ja rastresen. Svaka čast! Majstore! Tukac!

P.S. Zbilja ne mislim više pisati doktorski dizertaciju o tome. Ak još nisi shvatio lapsus, nit ti mogu pomoći niti se više zamarati.
Lijepi pozdrav i ugodan dan želim!
__________________
MOJ DOM JE HRVATSKA
Prof. Samba is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 13:11   #43
Quote:
nakon što su igod i N3M1R tvrdili da robova u Egiptu nije bilo
Tvrdio sam da nije bilo stotine tisuća Židovskih robova i takav sam ti citat i dao.
Wikipedija se tu slaže sa svim relevantnim izvorima.
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 13:35   #44
Quote:
igod kaže: Pogledaj post
Tvrdio sam da nije bilo stotine tisuća Židovskih robova i takav sam ti citat i dao.
Wikipedija se tu slaže sa svim relevantnim izvorima.
Možeš mi, molim te, na hrvatskom jeziku dakako, reći svoje mišljenje: jel bilo robova ili nije?

Ja ću ti odmah reći svoje mišljenje, a koje sam (barem za sad) formirao na temelju proučavanja egiptologije (u suradnji sa mojim prijateljem mr. povijesti) i Biblije, ali ne na internetu (zato ti i ne znam dati link), nego u knjižnicama i doma.

1. Biblija opisuje izlazak 600 000 Izraelaca u vrijeme faraona (ne piše kojeg).
Međutim, zanimljivo je da su semiti imali istoznačnicu za riječ tisuću i za riječ obitelj. Iako u La Bible de Jerusalem stoji opaska da bi taj broj mogao predstavljati popis svega Izraela u doba nastanka dokumenta, skloniji sam povjerovati da se zapravo radi o 600 obitelji, pa taj broj pomnožimo sa 9-10 i onda dobijemo nekakvu brojku od 5 000 - 6 000 Izraelaca.

2. Izraelci su kao robovi zapravo bili prisiljeni raditi za faraona. To je bio njima težak udarac. Biblija nam opisuje zapravo da su oni radnici koji na kraju radnog vremena odlaze svojim kućama, nakon Mojsijevog posjeta faraonu rad im je otežan i produžen pa oni gunđaju. Kasnije žale za egipatskim loncima, što će reći da nisu bš gladovali.
Svejedno - ono što određuje roba je to da nema svoju slobodu. Zapravo se često pred mojim očima stvori slika Izraelaca kao lijenčina koji kad moraju početi raditi gunđaju i osjećaju se poniženi.

Slažem se da nije bilo stotine tisuća robova, čak i vjerujem da je moguće da ih Egipćani nisu uopće doživljavali kao robove (makar mi je to malo nategnuto), nego kao radnike. Da ne duljim, zasad toliko.
__________________
MOJ DOM JE HRVATSKA
Prof. Samba is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 13:35   #45
Quote:
Prof. Samba kaže: Pogledaj post
Ti si zbilja izgubljen slučaj! Ak ti nije jasno što si branio - branio si Wikipediju kao relevantan izvor nakon što su igod i N3M1R tvrdili da robova u Egiptu nije bilo (tukcu poput tebe se očito mora objasniti da je navod iz Wikipedije govorio u prilog tome da robova nije bilo). A da bi nakon toga ti, vrli intelektualac u svom tekstu rekao: ... odbjegli egipatski robovi...
I tko je rastresen? Majstore!
  1. Ne lupetaj. Zamijenio si me s N3M1R-om i sada se izvlačiš.
  2. Koje veze ima moja obrana istinitosti Wikipedije sa teorijom da stari Egipat nije bio pretežno robovlasničko društvo? Iz članka u Wikipediji ne slijedi da u Egiptu uopće nije bilo robova, nego da nije bilo izraelićanskih robova, pogotovo ne kako je opisano u SZ-u. Eto, vidiš, podebljao sam ti ključne riječi da bi ih čak i tvoj ograničeni intelekt mogao razumjeti.

S debilima poput tebe koji ništa drugo ne znaju nego pripisivat drugima svoj idiotluk i neznanje ne želim imati posla.
__________________
Minsc and Boo stand ready.
Minsc is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 21:44   #46
Quote:
Prof. Samba kaže: Pogledaj post
...što su igod i N3M1R tvrdili da robova u Egiptu nije bilo (tukcu poput tebe se očito mora objasniti da je navod iz Wikipedije govorio u prilog tome da robova nije bilo)...
Ne želim sada ovdje hraniti neki flame, ali zbilja si Minsca napao bez razloga zbog nečega sto on nikada nije napisao, a i zbilja bih volio da citiraš gdje smo igod i ja spominjali da u Egiptu nije bilo robova. Ja sam samo napomenuo da Egipat nije bio robovlasničko društvo kako Biblija implicira, a taj moj stav je igod podupro, a ne da robova uopće nije bilo. Dakle tvoja reakcija na neke upise je zbilja pretjerana.
N3M1R is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2007., 17:29   #47
Quote:
Blagajnica kaže: Pogledaj post
moja teorija je da ti ljudi nisu uopce bili stvarni, tj. postojali su ljudi koji su bili u slicnoj situaciji, ali vjerujem da se prvi covjek nije zvao Adam, da Eva nije bilo ime prve zene i da veliki potop nije zahvatio cijelu planetu i unistio sve, a da su se sacuvali samo Noa i njegova obitelj.
Koje je vase misljenje po tom pitanju?

Čudim vam se čudom velikim. Nemate vi uopće pojma o čem pričate. Nitko nikad nigdje tvrdio nije da je Adam postojao, da je Eva jabuku pojela, da je zmija pričala, da su pobjegli sa smokvinim listom između nogu, da je Noa gradio brod i onda sve beštije ovog svijeta u njeg uvalio..... To nitko nikad nije ni mislio. Jeste vi ikad čuli za nešto što se zove parabola, priča. Ta priča služi da se čak i oni koji ne mogu intelektualno, metafizički, etički, filozofski razmišljati o teologiji, poput moje babe, razumiju da je BOG SVE STVORIO, a ne način na koji je stvorio jer je to zaspravo i nebitno................. TROJSTVO
Fra Ante is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2007., 17:35   #48
Sors salutis et virtutis michi nunc contraria, est affectus et defectus semper in angaria. Hac in hora sine mora corde pulsum tangite; quod per sortem sternit fortem, mecum omnes plangite!

MOŽE MI TKO DATI SMISLEN PRIJEVOD ????
Fra Ante is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2007., 20:39   #49
Quousque abutere Ante patientia nostra? Quamdium etiam furor iste tuus nos eludet?

A meni?
__________________
Ima ih koji su unutra, a vani su, i onih koji su vani, a unutra su.
el - Fatih is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2007., 20:39   #50
Quote:
Blagajnica kaže: Pogledaj post
moja teorija je da ti ljudi nisu uopce bili stvarni, tj. postojali su ljudi koji su bili u slicnoj situaciji, ali vjerujem da se prvi covjek nije zvao Adam, da Eva nije bilo ime prve zene i da veliki potop nije zahvatio cijelu planetu i unistio sve, a da su se sacuvali samo Noa i njegova obitelj.
Koje je vase misljenje po tom pitanju?
Kaj god.
Ma kakav Adam i Eva kao prvi ljudi, pa još k tome i nesuvremenici, kao što se netko nadovezao?
To su priče na razini Snjeguljice, Trnoružice, Pepeljuge, i sl.

Prije svega, bilo je ovdje govora i o genetici i genetskom podrijetlu ljudi. Iz knjiga tih ljudi koji su sudjelovali u tim genetskim istraživanjima doznaju se i druge ključne stvari za organiziranje i postojanje ljudskoga života, a ne samo prebrojavanje haplotipova i sličnih statistika u danas postojećih ljudi i naroda.
Ono što sam zamijetio da je ispušteno je početak svijeta u obliku grupa iz kojih su stasala plemena i narodi, pa i biblijski (samozvani božji) židovski. Negdje su u enciklopedijskim prepirkama dobrano pobrkani lončići.

1. Po logici stvaranja porađanjem početak čovječanstva možemo vezati za početak nastanka čovjeka kao vrste, a kao što arheolozi ustanoviše do sada to bi bilo negdje prije bar milijun godina (Afrika?, Azija?, Australija?, Dalmacija?, Ludbreg, ... svejedno).

2. Po logici materijalnih dokaza o postojanju ljudskih zajednica u obliku prvih naselja, to datira samo oko 12.000 godina unatrag. Iz ovoga se da zaključiti da su do toga razdoblja ljudi bili isključivo lovci i sakupljači hrane a ne proizvođači hrane (stoka, biljne kulture), pa u tome vremenu ne možemo niti govoriti o postojanju nekakvih naroda ili narodnih jezgri koje je Svevišnji na njihovom nastanku držao u Raju, te ih uz "jezikovu juhu" izgnao iz datog obilja, ljenčarenja, hedonizma, ... u biti tova i sveopće dokolice, zbog tamo nekakvog oglušenja tovljenika na Njegovu zabranu.

3. Usporedom točke 1 i 2 proizlazi da su ljudi prije stvaranja prvih naselja bili kao poput ostalih predatora sustanara šuma, po brojnosti vrlo nepostojani kao grupice, a kamoli kolektiviteti, grupice zavisne kako o teritoriju na kojem mogu loviti i sakupljati hranu (što je morao biti golem prostor za preživljavanje male grupice), tako i o količini hrane koju su u stanju na određenom području uloviti, dograbiti, sakupiti ili oteti, tj. o lovnom fondu staništa. Po toj logici se da lako zaključiti da je i naseljenost svijeta ljudima bila izrazito niska, kao i kod životinja koje žive i love na sličan način u rodovskim grupicama, leglima i sl.

4. Po logici učestalosti mijena na našem planetu Zemlji, na njoj su se tijekom zadnjih milijun godina izredale i klimatske katastrofe (kao sušna i ledena doba) koje su na ogromnim prostorima tamanile sve živo, tj. kako biljke i životinje, tako i vrste koje su se njima hranile. Zbog tih prirodnih mijena je nužno dolazilo i do ogromnih pomora kopnenih živih bića (vjerojatno i podmorskih), pa tako i do nestajanja cjelokupnih "zajednica" a preživljavanja onih koje su baštinile u tim vremenima za život moguće zelene oaze. Iz knjiga spomenutih znanstvenika se da zaključiti da uski obalni pojas uzduž Sredozemlja i Crnog Mora nije bio npr. cijeli pod ledom u zadnje ledeno doba (prije oko 20.000 godina).

5. Zbog narečenog u točki 3. proizlazi da je svaka povezivost ljudske vrste u doba povoja svojega nastajanja s Božjom aktivnošću nespojiva sa starozavjetnim lamentiranjima o božjem stvaranju i komuniciranju s prvim ljudima, koji po logici stvari zbog opće borbe za preživljavanje nisu ni znali ni što su, ni gdje im je glava a gdje rep, a kamoli zašto su i kako su nastali, ili koji im je smisao postojanja.

6. Ukoliko "parabolično" razumijevamo Adama i Evu nekakvim elementarnim grupama ljudi iz kojih se narodiše ostali ljudi i narodi onda te priče doslovo nikako ne mogu datirati u vrijeme postanka čovjeka prije preko milijun godina, nego u vrijeme nama mnogo mnogo bliže, a ipak dostatno daleko, tj. prije 10-15 tisuća godina, kada su se ljudi počeli povezivati i stvarati prva naselja, udruženja ili "misaone" grupe koje bi svjetini nametnule slijeđenje zakona koji im osiguravaju opstanak svjetine.

Hajdete "Grimmovci", "Andersenovci" i sl. ohladite malo s nastavljanjem kljukanja svijeta djetinjarijama, molim.
 
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 09:47   #51
Quote:
eventualan kaže: Pogledaj post
jasno da se ne slažem, ja sam katolik!
metaforom smatramo samo prvih 11 poglavlja svetog pisma (do abrahama).
(iako, istinaBog postoje neke razlike u shvaćanju određenih sitnica među različitim katoličkim redovima i učenjima. ali ne što se tiče začeća i uskrsnuća.)
Ok uglavnom "boziju rijec" shvacate kako kome pase. Jasno.
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 11:53   #52
Quote:
el - Fatih kaže: Pogledaj post
Quousque abutere Ante patientia nostra? Quamdium etiam furor iste tuus nos eludet?

A meni?

Do kad ćeš el-Fatih zloupotreblkavati strpljivost našu ??
Fra Ante is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2007., 00:21   #53
Question

...Sagledajmo činjenice iz Biblije...
Prvi ljudi su daleeeeeko prije živjeli nego li je Biblija bila napisana...Tako da u Adama i Evu, kao prve ljude, ne vjerujem...A sad će mi neki vjerski fanatik ispustit: "Ženo,božja, zar ti nisi čula da su nekoji "produhovljeni ljudi" imali vizije i o Raju, i o Paklu?"...To je za mene sve glupost...Danas, ako netko ima nekvu viziju s bogom, anđelima il' je vidio Djevicu Mariju, svi mislimo da je skrenul...I to je istina...Zato jer su ljudi previše isforsirani vjerom (a.k.a. vjerski fanatici), pa više ne znaju što je stvarnost, a što java...Jer, što god ljudski rod izmislio, uvijek će se netko naći i reči :"Ja u to vjerujem jer sam imao viziju o tome!"...
...Pogledajmo samo "prve ljude"...Adam i Eva,pošto su bili protjerani iz Raja, imali su misiju množiti se...Dovodi se pitanje: "Zar su se onda krvni braća i sestre međusobno parili?"...Po takvom se shvaćanju i jesu...A mi znamo da, ako se pare dvije jedinke iste krvi (brat/sestra), potomak će im biti u defektu...Dakle,po Adamu i Evi (pošto su nam oni "majka" i "otac") je cijelo čovječanstvo u defektu, zbog te "rodbinske veze"...
...A što se tiče Općeg potopa, dolazi do iste situacije...
...Pa se pitam:"Da li je moj Svemogući Bog dobar?"
__________________
Ne vidi glupan isto drvo kao i mudrac!
DeviantLilith is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2007., 00:23   #54
Quote:
Fra Ante kaže: Pogledaj post
Do kad ćeš el-Fatih zloupotreblkavati strpljivost našu ??
Dok Bog ne odluci drugacije.
Ante jel to klasicna naobrazba?
__________________
Ima ih koji su unutra, a vani su, i onih koji su vani, a unutra su.
el - Fatih is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2007., 00:24   #55
[QUOTE=DeviantLilith;9206936
...Pa se pitam:"Da li je moj Svemogući Bog dobar?"[/QUOTE]

Ne znam za tvog, ali moj jest.
__________________
Ima ih koji su unutra, a vani su, i onih koji su vani, a unutra su.
el - Fatih is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2007., 00:33   #56
Exclamation

...mene samo zanima, gdje li je, dovraga, Isus bio nekih 20-ak godina, poslije nek je držao svoju prvu "propovijed" u onome hramu???...
...Odonda mu se gubi trag u Bibliji i odjednom se pojavljuje kao zreo muškarac...bla,bla...
...Pa je moja teorija da Isus nije bio nikakav "polubog", već običan mag, koji se skrasio tih nekih dvadesetak god. i izučavao magiju i slične gluposti...A što se tiče Isusovih "čudesa", to je sve šarlatanstvo...Čovjekov mozak je jedna misterija (niste ni svjesni što sve ljudi mogu pomoću mozga, da ne govorim da ljudi koriste kojih 10% mozga...)... Tak da je kršćanstvo, još od onih samih početaka postojanja, sve samo jedna laž, koju današnji popovi previše forsiraju...
__________________
Ne vidi glupan isto drvo kao i mudrac!
DeviantLilith is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2007., 00:36   #57
Wink

Quote:
el - Fatih kaže: Pogledaj post
Ne znam za tvog, ali moj jest.
...Dakle, to si mi mogao odgovoriti...A što je sa tekstom iznad tog zadnjeg pitanja?...zar nemaš nikakvu repliku na to?...
__________________
Ne vidi glupan isto drvo kao i mudrac!
DeviantLilith is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2007., 00:41   #58
Svemogući Bog je ljubav, pravda i savršena dobrota

ako ne vjeruješ u Boga Jehovu, onda dobro preispitaj svoje JA, tj. da li se ti uopće možeš nazvati čovjekom- djetetom Božjim?


edit: decki s ruba ce me uskopit
__________________
Ja se NE uvaljujem ljudima u lice. Pa si vi mislite...
TomislavXP is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2007., 00:42   #59
Quote:
DeviantLilith kaže: Pogledaj post
...Dakle, to si mi mogao odgovoriti...A što je sa tekstom iznad tog zadnjeg pitanja?...zar nemaš nikakvu repliku na to?...
Sto se tice tvog misljenja o ljudima koji su imali ukazanja, imas pravo na njega, kao i svaki katolik jer to ne spada pod vjerovanje, Crkva ostavlja na volju vjerniku da odabere da li ce vjerovati u osobne objave ili ne. Onaj koji vjeruje u njih nije veci vjernik od onoga koji u njih ne vjeruje i obratno.
Sto se tice knjige postanka i opisa nastanka svijeta i ljudi, taj tekst nije doslovan (ako se ne varam znacenje imena Adam je covjek). Njegova bit je da je Bog stvorio sve, zemlju, covjeka i da je covjek stvoren na sliku Bozju, malo manjim od andjela.
Nadam se da si zadovoljan.
__________________
Ima ih koji su unutra, a vani su, i onih koji su vani, a unutra su.
el - Fatih is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2007., 00:43   #60
mislim da je on- ona, ali nisam siguran
__________________
Ja se NE uvaljujem ljudima u lice. Pa si vi mislite...
TomislavXP is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:34.