Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.03.2022., 13:44   #1
Unhappy Oltari u svitanju rata

Slušam emisije na temu rata u Ukrajni i dakako da se spominje Ruska pravoslavna crkva kao faktor koji podržava Putina.

Slizanost države (a to je Putin rogovima i kopitima) i RPC je i više nego očigledna. Neki spominju da je samo promijenio lijeve za desne, odnosno Partiju sa crkvom.

U svakom slučaju zanimljiva je činjenica kako su religije ovisne o vlastodršcima ili kako se nisu u stanju usprotiviti onome koji krši pravila(Drugi svjetski rat). Lijepe riječi sa oltara odlaze u vjetar...
Čim se suoče sa silom jačeg, povlače se u toplinu svoga doma i više ne talasaju.

U dobrim, mirnim vremenima se uzohole i govore kako tko treba živjeti uzimajući si za pravo tumačiti stvarnost a u lošim stisnu se ko miševi da im repovi ne stradaju.

Imaju li opravdanja za takvo ponašanje?

Idemo malo o tome...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2022., 15:11   #2
Sve religijske institucije su istovremeno političke institucije, a njihova egzistencija ovisi od državne politike. Članovima i članicama vjernicima tih religijskih institucija ne smeta njihovo ljigavo ponašanje.
Strijelica3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2022., 15:22   #3
Religija je oduvijek oblik političke vladavine tako da je sasvim očekivano da se i oni okreću kako zapuše vjetar, najčeće prema onima koji drže vlast jer i sama religija postoji kako bi upravljala ljudima.
Keskese is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2022., 16:18   #4
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Slušam emisije na temu rata u Ukrajni i dakako da se spominje Ruska pravoslavna crkva kao faktor koji podržava Putina.

Slizanost države (a to je Putin rogovima i kopitima) i RPC je i više nego očigledna. Neki spominju da je samo promijenio lijeve za desne, odnosno Partiju sa crkvom.

U svakom slučaju zanimljiva je činjenica kako su religije ovisne o vlastodršcima ili kako se nisu u stanju usprotiviti onome koji krši pravila(Drugi svjetski rat). Lijepe riječi sa oltara odlaze u vjetar...
Čim se suoče sa silom jačeg, povlače se u toplinu svoga doma i više ne talasaju.

U dobrim, mirnim vremenima se uzohole i govore kako tko treba živjeti uzimajući si za pravo tumačiti stvarnost a u lošim stisnu se ko miševi da im repovi ne stradaju.

Imaju li opravdanja za takvo ponašanje?

Idemo malo o tome...
Koliko ste puta ljudi čuli za "oltar žrtve domovine"?
I
što takav jedan "oltar" zahtjeva ako ne ljudske žrtve.

I nitko od vas profesije filozofske spisateljske da se usudi reči protiv žrtvovanja ljudi, onako jasno i glasno, jer kako bi vi to filozofi jedni sami sebe niste osmislili kako spasiti.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2022., 22:54   #5
Quote:
Strijelica3 kaže: Pogledaj post
Sve religijske institucije su istovremeno političke institucije, a njihova egzistencija ovisi od državne politike.
Moze biti, i ne mora... to sto je npr. car Petar Veliki ustanovio Sinod kao dio drzavne uprave umjesto nekadasnje Patrijarsije nije nekakvo univerzalno pravilo koje vrijedi za sva vremena i prostore.


Quote:
Članovima i članicama vjernicima tih religijskih institucija ne smeta njihovo ljigavo ponašanje.
Ako ih nesto zasmeta, tu je pri ruci nesto poput tajne policije (koju je takodjer car Petar uveo u tadasnjoj Rusiji), ili nesto drugo ili trece sto pripada tehnikama vladanja.

Svi smo mi ionako clanovi i clanice raznih institucija, netko se savija, netko slomi a netko uspravi bez obzira na sve.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2022., 08:30   #6
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Moze biti, i ne mora... to sto je npr. car Petar Veliki ustanovio Sinod kao dio drzavne uprave umjesto nekadasnje Patrijarsije nije nekakvo univerzalno pravilo koje vrijedi za sva vremena i prostore.


Ako ih nesto zasmeta, tu je pri ruci nesto poput tajne policije (koju je takodjer car Petar uveo u tadasnjoj Rusiji), ili nesto drugo ili trece sto pripada tehnikama vladanja.

Svi smo mi ionako clanovi i clanice raznih institucija, netko se savija, netko slomi a netko uspravi bez obzira na sve.
Jesmo, članovi smo raznih institucija, ali religijske institucije i u doba mira istiću znaćaj jedne religije i potrebnu razinu toleriranja drugih religija.

Zato religijske institucije decenijama gube broj članova/ica i novaca, jer se danas može živjeti bez istih, a i dalje, prakticirati osobno religijsko vjerovanje.

Vjernici su licemjerni jer podržavaju članarinom licemjeran stav religijskih institucija. Kontadiktorni ste, zato je bespotrebno vaše konstantno pisanje kako ste prosvijetljeni.
Strijelica3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2022., 09:56   #7
Quote:
Strijelica3 kaže: Pogledaj post
Jesmo, članovi smo raznih institucija, ali religijske institucije i u doba mira istiću znaćaj jedne religije i potrebnu razinu toleriranja drugih religija.
Da, i, sto zelis reci, da to ne bi trebali raditi ?

Quote:
Zato religijske institucije decenijama gube broj članova/ica i novaca, jer se danas može živjeti bez istih, a i dalje, prakticirati osobno religijsko vjerovanje.
Drzava i njezine institucije (ukljucujuci nadnacionalnu razinu) preuzimaju funkcije religijskih institucija... de facto postaju surogat religije.
Mozda na to gledas iskljucivo u pozitivnom smislu, ne znam., ali o tome se radi.

Quote:
Vjernici su licemjerni jer podržavaju članarinom licemjeran stav religijskih institucija. Kontadiktorni ste, zato je bespotrebno vaše konstantno pisanje kako ste prosvijetljeni.
Kojom clanarinom ?
Dobrovoljnim prilozima, porezom (koji nije dobrovoljan i placaju ga svi) ?
Drugo, nadji mi, molim te, gdje sam napisao za sebe da sam prosvijetljen... i jos k tome da to konstantno pisem.
Mozda je na forumu postalo normalno kvotati jednog forumasa i preko njega se obracati "njegovoj stranci".

Molim te da me zaobidjes sa takvim pristupom, pretpostavljajuci unaprijed sto smatram... i tome slicno.
Ne obracam se niti ja pausalno "nevjernicima".
Nakon toga mozemo o licemjerju...
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2022., 11:42   #8
Čemu im služi "ekumena" tj. sve religije pod isti tabor? Jer pa tako gledano protiv koga će religije ratovati ili protiv koga to bi se mogle zaratovati, hm pa ne valjda protiv ateista, no no taj film se nouvej bude gledalo
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2022., 12:29   #9
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Slušam emisije na temu rata u Ukrajni i dakako da se spominje Ruska pravoslavna crkva kao faktor koji podržava Putina.

Slizanost države (a to je Putin rogovima i kopitima) i RPC je i više nego očigledna. Neki spominju da je samo promijenio lijeve za desne, odnosno Partiju sa crkvom.

U svakom slučaju zanimljiva je činjenica kako su religije ovisne o vlastodršcima ili kako se nisu u stanju usprotiviti onome koji krši pravila(Drugi svjetski rat). Lijepe riječi sa oltara odlaze u vjetar...
Čim se suoče sa silom jačeg, povlače se u toplinu svoga doma i više ne talasaju.

U dobrim, mirnim vremenima se uzohole i govore kako tko treba živjeti uzimajući si za pravo tumačiti stvarnost a u lošim stisnu se ko miševi da im repovi ne stradaju.

Imaju li opravdanja za takvo ponašanje?

Idemo malo o tome...
Ne znam koji drugi stav očekivati od nekoga tko je financiran od države. Isti stav dijele i pravoslavci ( da ne kažem nešto uvredljivije) u Hrvatskoj samo što će mudro šutjeti i slati poruke mira. Trebalo je to naprašiti davnih dana dok je još bilo vrijeme...
Mrkemič is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2022., 14:33   #10
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Da, i, sto zelis reci, da to ne bi trebali raditi ?



Drzava i njezine institucije (ukljucujuci nadnacionalnu razinu) preuzimaju funkcije religijskih institucija... de facto postaju surogat religije.
Mozda na to gledas iskljucivo u pozitivnom smislu, ne znam., ali o tome se radi.



Kojom clanarinom ?
Dobrovoljnim prilozima, porezom (koji nije dobrovoljan i placaju ga svi) ?
Drugo, nadji mi, molim te, gdje sam napisao za sebe da sam prosvijetljen... i jos k tome da to konstantno pisem.
Mozda je na forumu postalo normalno kvotati jednog forumasa i preko njega se obracati "njegovoj stranci".

Molim te da me zaobidjes sa takvim pristupom, pretpostavljajuci unaprijed sto smatram... i tome slicno.
Ne obracam se niti ja pausalno "nevjernicima".
Nakon toga mozemo o licemjerju...
Obralila sam ti se kao religijskom vjerniku koji ide u svoju crkvu, i član si iste, a to znam iz tvoji prethodnih pisanja na ovom pdf.

Države su zadržale religijske institucije jer svaka država ima određeni broj učlanjenih vjernika, a isti finansijski podržavanu rad crkve. Danas religijske institucije znatno ovise od nepovratnih fondova i uplate vjernika.

Meni smeta priča istih da je tolerancija drugih religija prihvatljiva, a istovremeno istiću da je samo njihova religija najpravilnija i najbolja. Tako se ponašaju mnogi vjernici na ovom pdf, jer mnogi podržavaju misionarenje sa ciljem konvertiranja.Taj osjećaj superiornosti je iracionalan. Priča o humanosti, ljudskosti i dobroti je patetična.

Osobno, cjenim vjernike koji su dobri ljudi, a isti se ne ustručavaju kritikovati rad religijskih institucija.
Strijelica3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2022., 18:07   #11
Quote:
Mrkemič kaže: Pogledaj post
Ne znam koji drugi stav očekivati od nekoga tko je financiran od države. Isti stav dijele i pravoslavci ( da ne kažem nešto uvredljivije) u Hrvatskoj samo što će mudro šutjeti i slati poruke mira. Trebalo je to naprašiti davnih dana dok je još bilo vrijeme...
Nda, ako pravoslavce nazoveš "krivoslavci", bila bi to uvreda bez presedana pa zato bolje nemoj.
Makar, čulo se puno puta da ih katolici tako nazovu tj. za pravoslavlje kažu da je krivoslavlje. I onda se, pogodi, posvađaju, ko primjerice jedne godine u Jeruzalemu u crkvi koju su zajedno dijelili pravoslavci i katolici i popovi se imaše toliko rada da se potukli partvišima, a kamere zabilježile pa je netko stavio snimku na internet pa se zatim vjernici i katolici i pravoslavci počeli križati 'ajme nama šta delaju naši svećenici dok nas nema u crkvi'

Ozbiljno, ovako : sve su religije nakrivo posložene kad u svima idola, a za idole ste čuli da su kamen spoticanja ljudima.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2022., 18:27   #12
Ako želite možete pročitati Otkrivenje 18. poglavlje, o centru religija i tome da posjeduju "moć besramne raskoši" (navedeno u 3.citatu) .

Zato, ukoliko mislite da oni žive isključivo od milodara i onog što im država ponudi od financijske pripomoći, eh tada se varate jer centar religija izgleda da ima toliko novca da bi mogao pokupovati sve države svijeta u isti dan i istu minutu. Valjda, tko će znati, a na koncu kog opće i briga, neka si imaju to što si imaju, Otkrivenje ionako kaže da svo to bogatstvo neće zauvijek potrajati.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2022., 18:57   #13
Opet neoliberalni fashisti udaraju po crkvi.
Crkva je posljedica.
Toledot is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2022., 18:57   #14
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Nda, ako pravoslavce nazoveš "krivoslavci", bila bi to uvreda bez presedana pa zato bolje nemoj.
Makar, čulo se puno puta da ih katolici tako nazovu tj. za pravoslavlje kažu da je krivoslavlje. I onda se, pogodi, posvađaju, ko primjerice jedne godine u Jeruzalemu u crkvi koju su zajedno dijelili pravoslavci i katolici i popovi se imaše toliko rada da se potukli partvišima, a kamere zabilježile pa je netko stavio snimku na internet pa se zatim vjernici i katolici i pravoslavci počeli križati 'ajme nama šta delaju naši svećenici dok nas nema u crkvi'

Ozbiljno, ovako : sve su religije nakrivo posložene kad u svima idola, a za idole ste čuli da su kamen spoticanja ljudima.
Počeo sam pisati puno uvredljiviji izraz, no na kraju odustao jer zašto pokupiti ban zbog navedene grupacije. To što rimokatolici iste zovu krivoslavcima je u najmanju ruku smiješno s obzirom da su odavno pod istom čizmom ekumenizma skupa sa protestantima, a često se održavaju i skupovi tzv krisislama. Unije nikad nisu donosile ništa dobro, a neće niti u budućnosti.Ne postoji vjerska grupacija koja mi se ne gadi, neke više, a neke manje.
Da sad krene globalni oružani sukob baš me zanima koliko bi protestantske konferencije tipa "Čuvar brata svoga" koji okuplja nazovi kršćane iz ex Juge opstao. Pokušaj formiranja kršćanske Juge u "duhu ljubavi", poruke oprosta i sl., preko noći bi se rasprsnulo. Udarali bi jedni po drugima više nego obični ljudi iz svijeta.
Žalosno je jedino što se većina toga mora financirati između ostalog i kroz državni proračun pored svih izvora koje imaju.
Mrkemič is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2022., 19:16   #15
Quote:
Mrkemič kaže: Pogledaj post
Počeo sam pisati puno uvredljiviji izraz, no na kraju odustao jer zašto pokupiti ban zbog navedene grupacije. To što rimokatolici iste zovu krivoslavcima je u najmanju ruku smiješno s obzirom da su odavno pod istom čizmom ekumenizma skupa sa protestantima, a često se održavaju i skupovi tzv krisislama. Unije nikad nisu donosile ništa dobro, a neće niti u budućnosti.Ne postoji vjerska grupacija koja mi se ne gadi, neke više, a neke manje.
Da sad krene globalni oružani sukob baš me zanima koliko bi protestantske konferencije tipa "Čuvar brata svoga" koji okuplja nazovi kršćane iz ex Juge opstao. Pokušaj formiranja kršćanske Juge u "duhu ljubavi", poruke oprosta i sl., preko noći bi se rasprsnulo. Udarali bi jedni po drugima više nego obični ljudi iz svijeta.
Žalosno je jedino što se većina toga mora financirati između ostalog i kroz državni proračun pored svih izvora koje imaju.
Nisu baš svi religiozni ljudi uvredljivi. Činjenica. Recimo, ima njih i na ovom pdf-u koji ne dižu buku oko toga kad ispišem Otkrivenje stavka tog i tog htijući dobre namjere pripomoći ljudima u duhovnom smislu im pomoći.
A
Protestantska crkva se vratila u okrilje Vatikana, i šta se tu ima za reći... toliko je života padalo zbog odcjepljivanja od Rkc, i ratova i inkvizicija, a da bi ovi danas samo tako ko kad kvrcneš prstom vratili se nazad ko kad gospodar kvrcne prstom svom kućnom ljubimcu pa ljubimac dotrči ko sav sretan.

Religio-svjetski vođe se ponašaju kao nekakvi megalomani kojima nikad dosta novca i moći. A državni svjetski vođe to znaju pa im dadnu još novca, tako da onda skupa imaju interesa tipa političar popu dadne novce veli mu evo ti a ti sad odi na misi zagovarati da glasaju za mene, gdje ćeš bolje idile.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2022., 23:06   #16
Quote:
Strijelica3 kaže: Pogledaj post
Obralila sam ti se kao religijskom vjerniku koji ide u svoju crkvu, i član si iste, a to znam iz tvoji prethodnih pisanja na ovom pdf.
Ok.

Quote:
Države su zadržale religijske institucije jer svaka država ima određeni broj učlanjenih vjernika, a isti finansijski podržavanu rad crkve. Danas religijske institucije znatno ovise od nepovratnih fondova i uplate vjernika.
O odnosu država i "njihovih" religijskih institucija se ne može govoriti općenito.
Odakle početi ? Već i ako se ograničimo samo na Europu i Ameriku, postoje značajne varijacije u stupnju i vrsti sekularnog ustroja.
Nisu svugdje religijske i općenito društvene institucije "u službi" države, i to smatram dobrim, one bi trebale biti dio tzv. civilnog društva.

Ako ćemo o načinu financiranja, trebao bi biti raznolik, bez prevelikog oslanjanja na državni proračun, ali i uz izbjegavanje pretvaranja u korporaciju, "God Inc.".

Veće težište na dobrovoljnim prilozima...


Quote:
Meni smeta priča istih da je tolerancija drugih religija prihvatljiva, a istovremeno istiću da je samo njihova religija najpravilnija i najbolja. Tako se ponašaju mnogi vjernici na ovom pdf, jer mnogi podržavaju misionarenje sa ciljem konvertiranja.Taj osjećaj superiornosti je iracionalan. Priča o humanosti, ljudskosti i dobroti je patetična.
Forum je mjesto gdje se jeziku daje "sloboda djelovanja prema nahođenju"... sa rezultatima od umjetničkog djela do toksične baruštine.
Ovo vrijedi za sve bez obzira na vjeru i uvjerenja.

U stvarnosti, djela su važna... ona opravdavaju riječi o humanosti, ljudskosti i dobroti.


Quote:
Osobno, cjenim vjernike koji su dobri ljudi, a isti se ne ustručavaju kritikovati rad religijskih institucija.
Može se kritizirati, naravno... a poželjni su i konstruktivni prijedlozi za poboljšanje ne samo religijskih već svih institucija.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2022., 23:26   #17
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post

Nisu svugdje religijske i općenito društvene institucije "u službi" države, i to smatram dobrim, one bi trebale biti dio tzv. civilnog društva.
Da su apostoli razmišljali ko kako razmišljaš ti ne bi ništa ostalo od Kristove crkve jer bi se sve svelo na "civilno" društvo.

Čega to takozvana civilna društva po crkvama nemaju?
Paa, duha svetog nemaju. E da, zato crkve svud po svijetu padaju.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2022., 07:45   #18
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post

U stvarnosti, djela su važna... ona opravdavaju riječi o humanosti, ljudskosti i dobroti. .
Nema njihovih dobrih djela, zato su iritantni svojim blebetanjem.
Strijelica3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2022., 08:08   #19
Quote:
Strijelica3 kaže: Pogledaj post
Nema njihovih dobrih djela, zato su iritantni svojim blebetanjem.
A kako bi to mogla znati ?

Upitno je tko je sve na ovom forumu iritantan... neki zaista sebe i svoju grupu proklamiraju superiornom, bez obzira o kojoj se grupi radilo.
Takva praksa onemogucuje razgovor, a djela u RL ionako ne mozemo (i ne trebamo) ovdje jedni drugima dokazivati, takodjer, upitno je kakvu svrhu vidimo u pisanju ovdje.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2022., 08:13   #20
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
A kako bi to mogla znati ?

Takodjer, pitanje je tko je sve na ovom forumu iritantan... neki zaista sebe i svoju grupu proklamiraju superiornom, bez obzira o kojoj se grupi radilo.
Takva praksa onemogucuje razgovor, a djela u RL ionako ne mozemo (i ne trebamo) ovdje jedni drugima dokazivati, pitanje je kakvu svrhu vidimo u pisanju ovdje.
Tvoj zaštitnički stav je najbolji dokaz da vjernici neargumentirano brane svoje religijske institucije.
Strijelica3 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:54.