Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.05.2011., 12:26   #1
Izrada krovne kućice - dozvole

Molim one koji su imali iskustva s preuređivanjem potkrovalja kuće da napišu dali je potrebno pribaviti dozvole za izradu krovne kućice.

Naime, krov je prenizak i pretemen pa mi majstori preporučaju da se podigne krov sa svake strane i napravi krovne kućice, mansarde ili kako ih već sve nazivaju.

Znam da je dozvola neophodna kad se podiže sljeme objekta. Kod mene to ne bi bio slučaj pa ne znam dali tebam dozvolu???

Thnx
mjanusic is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2011., 12:32   #2
Quote:
mjanusic kaže: Pogledaj post
Molim one koji su imali iskustva s preuređivanjem potkrovalja kuće da napišu dali je potrebno pribaviti dozvole za izradu krovne kućice.

Naime, krov je prenizak i pretemen pa mi majstori preporučaju da se podigne krov sa svake strane i napravi krovne kućice, mansarde ili kako ih već sve nazivaju.

Znam da je dozvola neophodna kad se podiže sljeme objekta. Kod mene to ne bi bio slučaj pa ne znam dali tebam dozvolu???

Thnx

ako dižete zidove s strane onda je potrebno...sljeme je manje važno...važno je da mjenjate nosivost i izgled...iako bi ja to uzela napravit bez dozvola... ovisno u kojem mjestu se nalazite i kakvi su susjedi..
Crnileptir00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2011., 13:24   #3
Quote:
Crnileptir00 kaže: Pogledaj post
ako dižete zidove s strane onda je potrebno...sljeme je manje važno...važno je da mjenjate nosivost i izgled...iako bi ja to uzela napravit bez dozvola... ovisno u kojem mjestu se nalazite i kakvi su susjedi..
Ne bi dizali zidove nego bi u području iznad zida na stupove podigli gredu. Majstor mi je objašnjavao da mora dodati jednu gredu ispod koja će biti oslonac za rogove koji će ostati ispred prozora kućice, a druga greda ide iznad prozora i slzuži kao oslonac za rogove kućice.

Ja sam isto razmišljao da samo nabrzinu to napravimo ali imam par zaribanih susjeda pa mi nije za riskirati... još ću vidjeti.

Uglavnom ja sam dobio nekakve informacije da je pitanje dozvole ovisno o površini krovišta koje se preinačuje (konkretno rekao mi je jedan majstor da se rado o 2/3 krovišta)
Kod nas bi kućica išla preko skoro cijele krovne plohe s obje strane pa po tome ispada da trebam dozvolu.
Ne znam dali je to istina ili samo naklapanje.
mjanusic is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2011., 13:27   #4
Ma ne j.. nego to napravi i pravi se luda. Tko će te šta pitati ? To da radiš kuću bez dozvole, ali malo prepraviti krov...
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2011., 13:38   #5
Quote:
kerbi kaže: Pogledaj post
Ma ne j.. nego to napravi i pravi se luda. Tko će te šta pitati ? To da radiš kuću bez dozvole, ali malo prepraviti krov...
NAjvjerojatnije će tako i biti samo prije moram obići susjede jer sam novi u kvartu pa malo snjima počavrljati. Problem je da mi je jedna stara susjeda pričala kak ima zlobnih susjeda i kak se svi tuže... Tipična priča za kvartove u Zg

Inače planiram staviti glineni crijep, ali na vrhu moram staviti lim jer će nagib krova biti premali za crijep. Druga opcioja je da sve skupa ide u lim makar mi se crijep više sviđa.

E da, ako neko ima firmu koja bi to mogla napraviti napisite mi. Stavit ću i upit na temi "Potražnja za majstorima"
mjanusic is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2011., 16:19   #6
Mislim da treba dozvola jer se mijenja "kubikaža" prostora... Više se ne gleda samo kvadratura nego i kubni metri "praznog prostora"...
bekspejs is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2011., 11:45   #7
bio u sličnoj dilemi i idem na velux.
zakonski moras trazit nadopunu i onda smijes imati kućici 1/3 dužine pročelja
i onda ti to ispadne pušing pogotovo ako uređuješ u kući kojoj je tavanski prostor skladištan moraš plaćati dupunu.
kažem ti živa zajebancija.

i meni su govorili idi bez dozvole a poznavajući susjeda znam da samo čeka da se krvi napije a to neće doživjet.
morino is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2011., 09:41   #8
kakve imate vi to susjede ?;znači Gruntovčani su još uvijek aktualni u našem mentalitetu i zato skidam kapu Mladenu Kerstneru koji ih je napisao i karikirao mentaliet naših ljudi;da se razumijemo,protiv sam bespravne gradnje i onoga što se na moru događa da se samo dižu u vis svi objekti,prerađuju krovovi i tako svake godine nastaju novi apartmani i sobičci za iznajmljivanje,no kad si doma iskoristiš onu bokčiju koju imaš da napraviš sobu za dijete ili prostor da se sin ima kam oženiti ,onda je to druga priča
nemo01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2011., 13:13   #9
Naravno da ti treba dozvola, jer mijenjaš gabarite građevine, ideš nekoliko cm u visinu, ništa strašno, ali je nelegalno.

Preporuka je da što manje obaviještavaš susjede, pogotovo one koji ti nisu odmah uz među. Sljedeća preporuka je da skupiš sav materijal, ekipu koja će to raditi i kreneš sa radovima sredinom tjedna da završiš što prije znači da je za vikend krov završen, ako netko i ima namjeru te prijaviti inspekciji, dok oni dođu krov je gore. Ako ti dođe inspekcija, onda ideš lagano na izvedeno stanje i kuća je legalna.

Još nešto, ako susjedi budu propitivali, zakaj nejdeš više u zrak, samo odgovoriš da ti dozvola više ne dozvoljava, takav je projekt.

Prije dva tjedna sam imao skidanje krova i dizanje nadozida za 30 cm, naravno svi susjedi iz sela su prošli kroz dvorište i uvijek isto pitanje, a zakaj ne dižeš više u zrak, odgovor je bio svima isti, takva je dozvola.
Stralis is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 01:45   #10
Krovna kućica

Da malo dignem temu... Kakv je sada zakon za dogradnju krovne kućice? Treba li dozvola? Velux nam ne dolazi, ne mogu se ugraditi zbog kosine krova... Sve informacije i ideje su dobro došle.
Mira K is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 08:04   #11
nelegalno, podnesi zahtijev za izgradnju novog stambenog prostora
kanjar is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 10:37   #12
A ako se to napravi pa ide na legalizaciju?
Mira K is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 11:13   #13
Quote:
Mira K kaže: Pogledaj post
Da malo dignem temu... Kakv je sada zakon za dogradnju krovne kućice? Treba li dozvola? Velux nam ne dolazi, ne mogu se ugraditi zbog kosine krova... Sve informacije i ideje su dobro došle.
Ako prostorni plan dopušta izgradnju krovnih kućica potrebno je napraviti glavni projekt, nije potrebno ishoditi građevinsku dozvolu i ne plaćaju se vodni ni komunalni doprinos.

Potrebno je prijaviti gradilište, pronaći izvođača i nadzornog inženjera te po okončanju radova napraviti tehnički pregled i ishoditi uporabnu dozvolu.
__________________
Arnoux je najbrži vozač...za jedan krug. Za cijelu utrku je jednostavno preglup - Alain Prost
BigSaint is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 14:03   #14
Kako se ne placa komunalni doprinos na razliku kubature?
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 15:54   #15
Svaki zahvat na objektu kojim se vrši prenamjena i promjena vanjskih gabarita objekta i krovišta zahtjeva izdavanje dozvole za radove. Razliku u dobivenom stambenom prostoru treba platiti. To ne košta mnogo, veća je zezancija sa čekanjem na dozvolu i gnjavažu sa papirima, a još veća ako je krov star i/ili prenizak se mora investirati u novi krov.

Predlažem ovo ako je moguće izvesti kao najpogodnije rješenje:
http://www.atticdesigns.co.uk/wp-con...versions-4.jpg
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 19:45   #16
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Svaki zahvat na objektu kojim se vrši prenamjena i promjena vanjskih gabarita objekta i krovišta zahtjeva izdavanje dozvole za radove. Razliku u dobivenom stambenom prostoru treba platiti. To ne košta mnogo, veća je zezancija sa čekanjem na dozvolu i gnjavažu sa papirima, a još veća ako je krov star i/ili prenizak se mora investirati u novi krov.

Predlažem ovo ako je moguće izvesti kao najpogodnije rješenje:
http://www.atticdesigns.co.uk/wp-con...versions-4.jpg
Pravilnik o jednostavnim i drugim građevinama i radovima (NN 079/2014, 041/2015, 075/2015)

čl.5
Bez građevinske dozvole, a u skladu s glavnim projektom mogu se izvoditi radovi:

st.3
Na postojećoj zgradi kojima se:

– spajaju posebni dijelovi zgrade u jedan posebni dio,

– izvode krovne kućice,

– podiže novi nadozid do najviše 0,6 m ili postojeći nadozid jednom povećava za najviše 0,6 m;


Znači zaboravio sam napomenuti da zgrada mora biti postojeća, što prema definiciji danoj u Zakonu o gradnji (NN 153/2013, 020/2017) znači da mora biti izgrađena na temelju građevinske dozvole ili nekog od aktova koji je imao istu težinu u vrijeme gradnje osnovnog objekta.

Quote:
Mekto kaže: Pogledaj post
Kako se ne placa komunalni doprinos na razliku kubature?
čl. 122 gore navedenog Zakona o gradnji

Investitor je po izvršnosti građevinske dozvole dužan platiti komunalni doprinos i vodni doprinos u skladu s posebnim propisima.

Ako nema dozvole nema ni doprinosa, e sad ima tu problema kad se ide na uporabnu, ali otom potom.
__________________
Arnoux je najbrži vozač...za jedan krug. Za cijelu utrku je jednostavno preglup - Alain Prost
BigSaint is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 15:57   #17
Quote:
BigSaint kaže: Pogledaj post
Ako prostorni plan dopušta izgradnju krovnih kućica potrebno je napraviti glavni projekt, nije potrebno ishoditi građevinsku dozvolu i ne plaćaju se vodni ni komunalni doprinos.

Potrebno je prijaviti gradilište, pronaći izvođača i nadzornog inženjera te po okončanju radova napraviti tehnički pregled i ishoditi uporabnu dozvolu.
Nije potreban tehnički pregled i nije potreban nadzorni inženjer ukoliko se u građevini ne odvija neke druga namjena osim stanovanja:

http://www.mgipu.hr/default.aspx?id=39794

Pitanje broj 6.
Filip Steković is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 17:43   #18
Quote:
Filip Steković kaže: Pogledaj post
Nije potreban tehnički pregled i nije potreban nadzorni inženjer ukoliko se u građevini ne odvija neke druga namjena osim stanovanja:

http://www.mgipu.hr/default.aspx?id=39794

Pitanje broj 6.


Bit će da si u pravu jer ovo su samo radovi gdje postojeći objekt ostaje u gabaritima pa nema ni evidentiranja u katastar.

Mea culpa.
__________________
Arnoux je najbrži vozač...za jedan krug. Za cijelu utrku je jednostavno preglup - Alain Prost
BigSaint is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2019., 12:44   #19
Quote:
Filip Steković kaže: Pogledaj post
Nije potreban tehnički pregled i nije potreban nadzorni inženjer ukoliko se u građevini ne odvija neke druga namjena osim stanovanja:

http://www.mgipu.hr/default.aspx?id=39794

Pitanje broj 6.
Je prošlo dvije godine...... tu nema ništa, otvara se stranica ministarstva. Ima li nekakav link na strranicama ministarstva s pitanjima i odgovorima....tražio sam a ne mogu naći.
handy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2019., 13:03   #20
Quote:
handy kaže: Pogledaj post
Je prošlo dvije godine...... tu nema ništa, otvara se stranica ministarstva. Ima li nekakav link na strranicama ministarstva s pitanjima i odgovorima....tražio sam a ne mogu naći.
Nema, sve se izbrisalo kad su selili stranicu.
Sve je 100% kako je ranije napisano. Glavni projekt i prijava početka građenja, uporabna se ne vadi. S tim da treba napomenuti da kuća mora biti postojeća i evidentirana u katastru i upisana u zemljišne knjige.
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:59.