Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.12.2015., 09:43   #21
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
Prvi put?
Imas srece sto si u gradu....
Evo bilo dana, unazad dva tjedna, kod mene kad je cijeli dan bila magla, temp oko 0, vlaga 93-100%.....suzumi u defrostu, pa valjda svaki sat.....dobio lagani popizditis...recimo u utorak ovaj tjedan....progutao taj dan 13 kuna....toliko nije prosle zime ni na -10 trosio...
Zanimljivo,
on prvi put navatao klimu da ide u defrost.
Nema tu puno sta komentarisati...na jutarnjim temperaturama od oko 0C vec zadnjih 10tak dana,sa maglom i vlaznoscu vazduha od preko 90% da nahvatas klimu da prvi put ode u defrost
no comment....
__________________
Mitchubishi FH35VE i 2X FH25VE,85m2 etaža u kući 3 sprat,izolacija 10cm stiropor-demit fasada,na ploči u tavanu 10cm vune,temp na spratu 23C
bokivr is offline  
Old 19.12.2015., 10:43   #22
Quote:
sime kaže: Pogledaj post
Imam u dnevnom boravku ugraden kamin na drva. Pri vrhi plafona mi je stavljena rozeta sirine 80cm. Kako topli zrak uvijek ide u visinu tako se pri vrhu olafona stvara dosta velika temperatura. Nju bi htio usmjeriti prema podu. Da li se na rozetu moze samo staviti unutarnja jedinica klime s ventilatorom i krilcima koji bi mogli taj vruci zrak sa rozete usmjeriti prema dolje.
jedan je sličan problem (pre-grijana kuhinja s drvima) riješio da je u kuhinju ugradio napu i raspuhivao po prizemlju. napom.

nije estetski ali je jeftino: okomito sive odvodne cijevi s pc ventilatorima koji usisavaju taj vruči zrak prema dolje.

skuplje ali ljepše: ventilator na strop pa ga staviš u zimski mod.
organiceko258 is offline  
Old 19.12.2015., 11:35   #23
Quote:
sime kaže: Pogledaj post
Na drugom kraju prostorije zrak na plafonu uopce nije toliko vruc nebi to imalo skoro nikakvog.ucinka. Zelim upravo to sto si reka, vreli zrak iz komore kamina ispuhivati u prostoriju, ovako mi se sa rozete odmah dize u plafon. I na vrh rozete plafon je vrel da ga ne mozes taknuti. Po meni nepotrebno bacanje energije.
zrak se u bilo kojoj prostoriji temperaturno izjednačava u horizontalnim slojevima, što znači da je generalno uz pod hladniji, i generalno uz strop najtopliji. pojedina točka nekog propuha ili grijanja to ne mijenja na nivou cijele prostorije. hoću reć da bi ti jedinica klime sasvim dobro promiješala te slojeve i sa drugog kraja stropa. to je kao Golfska struja - utječe na cijeli ocean, iako nije široka kao cijeli ocean.

stavi si neku izolaciju tipa čvrstu alu foliju na strop tu gdje ti rozeta najjače grije, a jedinicu klime stavi blizu ali nemoj staviti na to najtoplije mjesto jer kao prvo nije potrebno, drugo uniśtit ćeš aparat.

inače, stropni ventilator drugima sasvim dobro funkcionira u tu svrhu a tebi ne, pa možda nema puno koristi da ti išta viśe pričam kad ti već sve znaš. ajd

Zadnje uređivanje uzadnjicas : 19.12.2015. at 11:46.
uzadnjicas is offline  
Old 19.12.2015., 13:04   #24
Quote:
bokivr kaže: Pogledaj post
Zanimljivo,
on prvi put navatao klimu da ide u defrost.
Nema tu puno sta komentarisati...na jutarnjim temperaturama od oko 0C vec zadnjih 10tak dana,sa maglom i vlaznoscu vazduha od preko 90% da nahvatas klimu da prvi put ode u defrost
no comment....
ma dobro, on je u samom Zagrebu, tamo bude ovih dana oko 4-5C, nešto malo magle....nije tak strašno, ja sam van grada jedno20-30km....i ono radm u Zg, krenem s posla oko 16h, u Zg 5C, dok dojem doma za pola sata, kod mene mrkli mrak, magla da prst ne vidiš pred nosom a temp -2 do +2, kak koji dan....

ono šta mene živcira kod tog defrosta, nije toliko sama činjenica što za to vrijeme ne grije, već kad krene iz deforsta........gledam, pa krene puhati ko lud, vuče po 2 kw.......odmah mi se kosa na glavi diže.....

pratio sam ga, i primjenjujem novu taktiku....pričao bio rovac da čim klima radi pod većim opterečenjem to češće odlazi u deforst....i sad gledam, krene iz defrosta puhati ko lud po svom programu da nadoknadi izgubljenu sobnu temp za vrijeme defrosta...recimo ak je zadana 24C, za vrijeme deforsta padne nešto ispod 23 pa hoće to čim prije nadoknaditi......e sad ga ja zeznem i zadam mu 23.....da ima manje za nadoknaditi, onda rjeđe ode u deforst, a grije i toplije ti je na tih 23 jer stalno g grije, nego da malo imaš 24, pa ode u deforst, pa dok se probudi i nadokandi taj stupanj, pa ode opet u deforst i tako u krug.....onda poslije kad se situaicja stabilizira mu postavim zadanu opet 24....
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Old 19.12.2015., 13:42   #25
Trenutno imam u jednom kutu prostorije obicni ventilator na stalku i temperaturu u prostoriji digne sigurno za 2-3 stupnja nego bez njega. Probao sam ga staviti iznad rozete i onda puse puno topliji zrak mego kad je u kutu mada vjerojatno kako kazes na kraju bi to sve bilo isto u kojem god kutu bitno je da je na visini. Jedinicu klime mi odgovara smjestiti na rozetu jer tu imam i razvidnu kutiju struje. Vjerujem da bi ju taj vruci zrak vjerojatno unistio. To sve radim zbog toga jer u stanu zelim bolje zagrijati spavacu sobu. Ona je preko puta dnevnog u kojem je kamin i bude cca 5-6 stupnjeva hladnije od dvenog iako sve bude otvoreno. Znaci ti ipak ne bi preporucio stavljati jedinicu klime.
sime is offline  
Old 19.12.2015., 16:10   #26
sime, dobio bi bolje savjete da napišeš sve točno, s tlocrtom stana, kakav je raspored, kolike su dimenzije, a ne bi škodila ni fotka te rozete i zidova u blizini. onda se lakše može reći šta kuda montirati. ovo dosada je znači sve bilo općenito. jer npr. ako je kamin točno nasuprot vratima druge sobe onda se zrak mora usmjeriti prema njima itd.
uzadnjicas is offline  
Old 19.12.2015., 17:47   #27
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
Prvi put?
Imas srece sto si u gradu....
Evo bilo dana, unazad dva tjedna, kod mene kad je cijeli dan bila magla, temp oko 0, vlaga 93-100%.....suzumi u defrostu, pa valjda svaki sat.....dobio lagani popizditis...recimo u utorak ovaj tjedan....progutao taj dan 13 kuna....toliko nije prosle zime ni na -10 trosio...
da, bome grad nos svoje, a jos da sam u centru bilo bi i koji stupanj toplije.

Quote:
bokivr kaže: Pogledaj post
Zanimljivo,
on prvi put navatao klimu da ide u defrost.
Nema tu puno sta komentarisati...na jutarnjim temperaturama od oko 0C vec zadnjih 10tak dana,sa maglom i vlaznoscu vazduha od preko 90% da nahvatas klimu da prvi put ode u defrost
no comment....
meni tokom cijele zime klima ne odlazi puno u defrost

Zadnje uređivanje fermina-daza : 28.12.2015. at 13:28. Reason: spajanje postova - koristiti Multi-Quote
tominjo is offline  
Old 19.12.2015., 18:06   #28
Quote:
uzadnjicas kaže: Pogledaj post
sime, dobio bi bolje savjete da napišeš sve točno, s tlocrtom stana, kakav je raspored, kolike su dimenzije, a ne bi škodila ni fotka te rozete i zidova u blizini. onda se lakše može reći šta kuda montirati. ovo dosada je znači sve bilo općenito. jer npr. ako je kamin točno nasuprot vratima druge sobe onda se zrak mora usmjeriti prema njima itd.



Evo kako izgleda rozeta, na nju sam mislio staviti unutarnju jedinicu klime. Prednost je sto bi imao i filter zraka.
Moze se viditi i ventilator koji stoji za improvizaciju. Ako ga stavim iznad rozete puse takav zrak da se pocmes znojiti ispod njega.





Tu se vide vrata od prostorije u kojoj je kamin. Odmah nasuprot tih vrata su vrata od sobe. Probao sam staviti ventilator na vrata ali za sad se najbolje pokazao navrh rozete ili tu di je sad.
sime is offline  
Old 19.12.2015., 18:35   #29
@sime,

zanimljivo, i ja imam jednu sobu u stanu u kojoj su zatvoreni radijatori, ali uz većinom otvorena vrata, i jedva je stupanj i pol hladnija od ostatka. očito je ta konfiguracija pod kutom od 90' nepovoljna za razmjenu topline.

dva pitanja: koliko jako ti je stalo da tu toplinu kamina dovedeš do druge sobe? i jesu li zidovi prema hodniku nosivi?

jer, ako to svakako želiš učiniti, najefikasnije bi bilo napraviti rupe u zidu iznad vratiju, odmah pod stropom, pa spojiti dnevnu i spavaću s ventilacijskom cijevi (kao za napu), na svaki kraj postaviti po još jednu rozetu, i unutra cijevni ventilator koji možeš uklj i isklj po potrebi, pa da taj vrući zrak ravno baca u drugu sobu.
uzadnjicas is offline  
Old 19.12.2015., 18:52   #30
Je, nosivi su zidovi prema hodniku ne bi ih bas bušio. Mozda je tebi bilja izolacija zidova pa nema toliko gubitaka. Meni je obična fasada bez stiropol izolacije. Razumljivo mi je da je u sobi hladnije jer su gubici preko zidova kao i u dnevnom, ali u dnevnom imamo izvor topline koji je ipak nesto dalje od sobe.
Čak sam i diplomirao na tu temu prijenosa tpline s jednog tijela na drugo, samo mi se ne da sad kopati po jednadžbama, tražim neko laičko rješenje.
Ideja na unutarnju jedinicu mi je došla jer kad sam stavio ventilator na rozetu puhao je jako vruč zrak u prostoriju, ovako se taj zrak zadržava u blizini rezete i plafona. Čak sam negdje na nekom forumu pročitao kako je lik sa kamina proveo ventilacijske cijevi do ostalih prstorija, na njih stavio unutarnje jedinice klime bez isparivaća i fino sa daljinskim štela temperaturu svake prostorije.
sime is offline  
Old 19.12.2015., 19:07   #31
može to funkcionirati, klima uzima zrak gore a puše ga dole; no stavi aparat pod strop ravno nasuprot vrata sobe, (na slici lijevo, taj zid se ne vidi), tako da njen ispuh pod kutem od cca 45' može doseći do spavaće sobe. očito sve osim direktnog smjera nije dosta efikasno.
uzadnjicas is offline  
Old 19.12.2015., 20:10   #32
Jel moze netko objasniti sto znace brojevi 09, 12, 14, 18, 24.
Jel to mozda dimenzija vanjske jedinice u inčima?

Inače, grijem sobu u kojoj je klima lg 12 pomocu lg es-h126lla0, mislim 3200W, odnosno 1200W.
Mjerio sam pojavu defrosta i otprilike je ispalo da radi 45 minuta pa u defrostu 15. minuta i tako stalno. Vanjska je bila između 0-5 C bez magle. Zadana 24C.

Kad radi defrost vidio sam par puta kako isparava iz nje (vanjske j.) sto mislim da je glupo osmisljeno jer puno je efikasnije da se samo ocijedi voda u tekucem stanju.
Računam ako defrost troši kao i grijanje ispada da stalno trosi tih 1200W. El grijalica ima snagu 2500 i po mjeracu vidim da radi 45% vremena.
Istina je da s klimom bude oko stupanj toplije ali je i bucnije.
Ispada da se i ne isplati bas koristiti klimu jer bi nocu vjerojatno cesce odlazila u defrost, bucila, bila manje efikasna, kao i po magli. Vjerojatno tek iznad 5°C vanjske temperature.


Mjerio sam temp na ulazu (oko 27) i izlazu (oko 43), po specifikacijama gura 520 kubika zraka, ali ja sam racunao nešto manje jer je stara i ne vrti bas glatko. Razlika ispusne i ulazne temperature se sve vise smanjuje kako se bliži defrost. Pa tako i COP. Koji je ispao otprilike 1.35.

Zna li netko gdje kupiti neki pouzdani higrometar (vlagomjer)?


mijenjam potpis svaki dan
Nikomah is offline  
Old 19.12.2015., 22:21   #33
oni brojevi ti označavaju isto tako snagu, ali ne u KW već u BTU, guglaj malo pa ćeš naći faktor za pretvorbu

kao što rekoh mene ne brine potrošnja u samom defrostu, već nakon njega..u saom deforstu potrošnja prvo spadne na minimum, koju minutu, kad sve stoji i onda se lagano povećava...ali ono što mi zbilja ide na jetra je potrošnja kad izlazi iz defrosta......tad juriša ko partizani '41 i udara i s 2kw......pa mi eto neki dan suzumi kroz dan potroši 13 kn.......umjesto, neznam, 7-8 kn

ove godine, nekako rano i evo već dosta dugo, valjda zadnja dva tri tjedna, se temp vrti oko nule sa ogromnom količinom vlage i to su uvjeti koji pogoduju defrostu......čim zahladi malo jače ili se smanji količina vlage biti će bolje što se defrosta tiće
odlazit će i tad u defrost ali rjeđe..........
ne sjećam se da je tak bilo prošle zime, je onih par dana nakon onih polarnih hladnoća, ali da je ovolko magle bile 2-3 tjedna....bogami se fakat ne sjećam....

ovo zadnja dva tri tjedna su 'smrt' za klimu, vlaga joj je veći neprijatelj od same hladnoće....
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Old 20.12.2015., 07:28   #34
Ovako to izgleda zadnjih 7 dana kod mene svakog jutra tem od -5C do 0C a i dani nisu bolji sto se tice vlaznosti vazduha,max temp su tu od 2-4C
Trenutno:
-3C
100% v.vazduha


click image upload

A inace potrosnja po danu je u ovih zadnjih 7 dana od 21kw do 29kw za sve 3 klime
__________________
Mitchubishi FH35VE i 2X FH25VE,85m2 etaža u kući 3 sprat,izolacija 10cm stiropor-demit fasada,na ploči u tavanu 10cm vune,temp na spratu 23C

Zadnje uređivanje bokivr : 20.12.2015. at 08:05.
bokivr is offline  
Old 20.12.2015., 10:37   #35
Quote:
sime kaže: Pogledaj post
Je, nosivi su zidovi prema hodniku ne bi ih bas bušio. Mozda je tebi bilja izolacija zidova pa nema toliko gubitaka. Meni je obična fasada bez stiropol izolacije. Razumljivo mi je da je u sobi hladnije jer su gubici preko zidova kao i u dnevnom, ali u dnevnom imamo izvor topline koji je ipak nesto dalje od sobe.
Čak sam i diplomirao na tu temu prijenosa tpline s jednog tijela na drugo, samo mi se ne da sad kopati po jednadžbama, tražim neko laičko rješenje.
Ideja na unutarnju jedinicu mi je došla jer kad sam stavio ventilator na rozetu puhao je jako vruč zrak u prostoriju, ovako se taj zrak zadržava u blizini rezete i plafona. Čak sam negdje na nekom forumu pročitao kako je lik sa kamina proveo ventilacijske cijevi do ostalih prstorija, na njih stavio unutarnje jedinice klime bez isparivaća i fino sa daljinskim štela temperaturu svake prostorije.
nedostatak stropnih ventilatora je turbulencija a postoje sustavi koji osiguravaju laminarno strujanje do poda i izjednačavanje tempereture u svim slojevima prostorije. donekle. valjda.

u gugl:
destratification fans
organiceko258 is offline  
Old 20.12.2015., 10:59   #36
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
oni brojevi ti označavaju isto tako snagu, ali ne u KW već u BTU, guglaj malo pa ćeš naći faktor za pretvorbu

kao što rekoh mene ne brine potrošnja u samom defrostu, već nakon njega..u saom deforstu potrošnja prvo spadne na minimum, koju minutu, kad sve stoji i onda se lagano povećava...ali ono što mi zbilja ide na jetra je potrošnja kad izlazi iz defrosta......tad juriša ko partizani '41 i udara i s 2kw......pa mi eto neki dan suzumi kroz dan potroši 13 kn.......umjesto, neznam, 7-8 kn

ove godine, nekako rano i evo već dosta dugo, valjda zadnja dva tri tjedna, se temp vrti oko nule sa ogromnom količinom vlage i to su uvjeti koji pogoduju defrostu......čim zahladi malo jače ili se smanji količina vlage biti će bolje što se defrosta tiće
odlazit će i tad u defrost ali rjeđe..........
ne sjećam se da je tak bilo prošle zime, je onih par dana nakon onih polarnih hladnoća, ali da je ovolko magle bile 2-3 tjedna....bogami se fakat ne sjećam....

ovo zadnja dva tri tjedna su 'smrt' za klimu, vlaga joj je veći neprijatelj od same hladnoće....
Ne znam sto znavi kratica BT unit ali znam da ta veca snaga predatavlja ono szo dobiješ pa odmah iz tog lako izracunas COP. Samo sto je to COP u idealnim uvjetima tako da ga nisam uzimao u razmatranje nego sam računao.
Jedino nisam bas siguran koliki je c za zrak, ali mislim da je oko 1000 J/kgK, je evo pogledao sam 1005 je.

mijenjam potpis svaki dan
Nikomah is offline  
Old 20.12.2015., 11:14   #37
Šime; ja bi stavio ovakav ventilator http://media.conrad.com/medias/globa...FB.EPS_250.jpg u prikladno kučište i direktno na rozetu (ili možda, ako imaš mogućnosti unutar kanala; tj. iza rozete). On će potjerati taj topli zrak malo brže povrh plafona
__________________
http://fema-hobi.blogspot.com/
bob4 is offline  
Old 20.12.2015., 11:27   #38
Quote:
Nikomah kaže: Pogledaj post
Ne znam sto znavi kratica BT unit ali znam da ta veca snaga predatavlja ono szo dobiješ pa odmah iz tog lako izracunas COP. Samo sto je to COP u idealnim uvjetima tako da ga nisam uzimao u razmatranje nego sam računao.
Jedino nisam bas siguran koliki je c za zrak, ali mislim da je oko 1000 J/kgK, je evo pogledao sam 1005 je.

mijenjam potpis svaki dan
sa wikipedije:
The British thermal unit (BTU or Btu) is a traditional unit of work equal to about 1055 joules. It is the amount of work needed to raise the temperature of one pound of water by one degree Fahrenheit (Physical analogue: one four-inch wooden kitchen match consumed completely generates approximately 1 BTU). In science, the joule, the SI unit of energy, has largely replaced the BTU.
1 watt is approximately 3.41214 BTU/h
1000 BTU/h is approximately 293.071 W

One BTU is approximately:

1.054 to 1.060 kJ (kilojoules)
0.293071 W·h (watt hours)
252 to 253 cal (calories, or "little calories")
0.25 kcal (kilocalories, "large Calories," or "food Calories")
25,031 to 25,160 ft·pdl (foot-poundal)

1 BTU/hr 0.000293071 kW
10 BTU/hr 0.002930710 kW
100 BTU/hr 0.029307104 kW
1000 BTU/hr 0.293071039 kW
10000 BTU/hr 2.930710387 kW


778 to 782 ft·lbf (foot-pounds-force)
5.40395 (lbf/in2)·ft3
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Old 20.12.2015., 12:32   #39
Quote:
Nikomah kaže: Pogledaj post
Mjerio sam temp na ulazu (oko 27) i izlazu (oko 43), po specifikacijama gura 520 kubika zraka, ali ja sam racunao nešto manje jer je stara i ne vrti bas glatko. Razlika ispusne i ulazne temperature se sve vise smanjuje kako se bliži defrost. Pa tako i COP. Koji je ispao otprilike 1.35.
-Ako ti klima duva na najjacem .......520 m3/h......ako je stara i nisi ju rasklapao i cistio neka bude 450 m3/h....nebi trebalo manje.
-razlika temp ulaz-izlaz 16 stepeni
-gustoca zraka pri standardnom pritisku oko 1,2 kg/m3

onda je :

450 x 1,2 = 540
540 x 16 = 8640
8640 / 3600 (sekundi) = 2,4 kw toplote

Ako si izmjerio potrosnju struje tada 1,2 kw.....znaci da si imao COP 2 .......u trenutku dok grije......onda moras uracunat defroste.......u defrostima ne trosi puno........bar kod invertera.
Potrosnju moras izmjerit,ne mozes procitat iz specifikacije



I mi smo imali najgore uslove za klime ..........i jos uvijek nisu dobri........temp i do -6.......uz ogromnu maglu,ne vidim ni kucu prvog komsije po noci.

Pa sam malo testirao fujitsu navece...kad je najgore.

-fujitsu moze povuci 3kw struje na max
-probao sam dva rezima
-brzina HI najjace (940m3/h) ......ukljucen ekonomy (ogranicenje do 1800-1900w)
-brzina LOW ...treca od ukupno pet ....605m3/h......bez ekonomy je tako ogranicena na 1400-1500w

U prvom rezimu klima dvostruko cesce isla u defrost........defrost bio kraci za oko 3 minute.......klima dok grije pravi bolji cop.

U drugom rezimu dvostruko rjedji defrosti.......ali duzi oko 3 minute......klima pravila mrvicu slabiji cop.

Kad se izvadi prosjek potrosnje po satu....uracunajuci defroste i njegovu potrosnju......oba rezima dolaze na skoro isto po potrosnji.......razlika su samo u rasporedu defrosta......i malo u glasnoci vanjske jedinice.....jer klima kad se zalijece na jace bude malo glasnija nego kad radi polaganije.

Eto ako neko ima fujitsu mozda mu ovo pomogne

Zadnje uređivanje fermina-daza : 28.12.2015. at 13:27. Reason: spajanje postova - koristiti edit
rovaccccc is offline  
Old 20.12.2015., 12:58   #40
kod mene slijedeca situacija...
jucer nismo grijali do 14:00, i danas nikako zagrijati.
stan se ohladio i sada ga treba zagrijavati, ali svejedno danas nema defrosta
tominjo is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:55.