Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.10.2013., 17:41   #261
Pitao me prijatelj, a ja se s tim nisam susrela pa pitam pametnije...

On je lani radio u firmi u kojoj je imao 30% vlasničkog udjela. Nije bio prijavljen kao direktor. U srpnju prošle godine je prodao svoj udio i istim danom završio radni odnos. Sad je u ovoj godini radio 6 mjeseci i mislio da će imati 3 mjeseca prava na naknadu. Međutim, rekli su mu da mu se staž od lani ne priznaje, jer je u toj firmi bio suvlasnik.

Znam da nemaš pravo na naknadu ako u trenutku traženja naknade imaš 25% ili više udjela u trgovačkom društvu, ali nisam sigurna da mu se ne piznaje taj staž od lani pošto je plaćao naknadu za zapošljavanje, a više nema nikakvog udjela.

Ne bih mu htjela ništa tvrditi, ali bolje provjeriti nego da se zezne.
Garf is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2013., 21:27   #262
radim 5 godina u jednoj firmi i zelim dati otkaz jer mi je pun kufer svega...zanima me postoji li kakva sansa da od HZZ-a izvučem naknadu? Neka fora koja pali i sl?
jer odavno nisam dao otkaz pa ne znam koja je procedura
maranel is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2013., 22:04   #263
Jedino ako daješ otkaz zbog nekakvih težih prekršaja poslodavca - dakle, ako je on kriv kaj ti daješ otkaz - neisplata plaće ili sl.
__________________
"Radeći bilo što, postajemo bilo tko.""Be excellent to yourself."
Poruka za svaku debeljucu/debeljka koji ovo čita...
Victora is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2013., 01:33   #264
Quote:
Victora kaže: Pogledaj post
Jedino ako daješ otkaz zbog nekakvih težih prekršaja poslodavca - dakle, ako je on kriv kaj ti daješ otkaz - neisplata plaće ili sl.
osim sto me svakodnevno od 8-16h jebe u mozak, ne mogu se sjetit niceg dodatnog da ne naglasim da 5 godina nikad nisam bio na godisnjem ko normalni ljudi nego spajanje vikenda i 5 dana max u kompletu
maranel is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2013., 01:44   #265
A neće ti to proći....mislim da ništa od naknade...baš ono moraš imati napismeno teže prekršaje poslodavaca - zato jedino pali neisplata plaće i slično...a kaj se tiče GO-a - sve što nisi iskoristio, traži da ti plati, imaš 3 godine za novčana potraživanja od poslodavca.
__________________
"Radeći bilo što, postajemo bilo tko.""Be excellent to yourself."
Poruka za svaku debeljucu/debeljka koji ovo čita...
Victora is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2013., 12:37   #266
Nakon 16 mjeseci rada dobio sam otkaz kao tehnološki višak. Prestanak radnog odnosa je bio 20.10. Papire ću dobiti sutra, znači 30.10 a novi posao sam dogovorio od 15.11.
Jel ima smisla tražit naknadu sa zavoda za tih dva-tri tjedna i ako da kako oni to obračunavaju i koliko bi mogao dobiti ako je prosjek zadnje 3 neto plaće 3000kn?

Računaju naknadu od dana prestanka radnog odnosa ili od dana predaje zahtjeva za naknadu?
deskjet is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2013., 20:37   #267
pozdrav , prije godinu dana dobio sam otkaz u jednom trgovačkom lancu , otkaz je bio sporazuman i zbog toga nisam imao pravo na novčanu naknadu , e sad me zanima ako sam 12 mjeseci neprekidno na burzi mogu li ostvariti kakvo pravo na naknadu jer su mi neki rekli da mogu koristiti pravo 3 mjeseca bez obzira na sporazum , sad ne znam da li je to istina?
dmx30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2013., 20:41   #268
Ne znam otkud ti ta informacija - nemaš pravo na naknadu.
__________________
"Radeći bilo što, postajemo bilo tko.""Be excellent to yourself."
Poruka za svaku debeljucu/debeljka koji ovo čita...
Victora is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2013., 21:20   #269
Quote:
Victora kaže: Pogledaj post
Ne znam otkud ti ta informacija - nemaš pravo na naknadu.
hvala na odgovoru , tako mi je rekao jedan frend..
koliko samo jednim nepromišljenim potezom možeš izgubiti .
dmx30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2013., 21:35   #270
On je najvjerojantije mislio na produženu naknadu - na to imaju pravo osobe koje su duže od godine dana na zavodu, a koje su primale naknadu nakon kraja radnog odnosa...ako sam jasna.
__________________
"Radeći bilo što, postajemo bilo tko.""Be excellent to yourself."
Poruka za svaku debeljucu/debeljka koji ovo čita...
Victora is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2013., 21:46   #271
Quote:
Victora kaže: Pogledaj post
On je najvjerojantije mislio na produženu naknadu - na to imaju pravo osobe koje su duže od godine dana na zavodu, a koje su primale naknadu nakon kraja radnog odnosa...ako sam jasna.
vidio sam sad na stranicama burze i sve mi je jasno , hvala
dmx30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2013., 18:05   #272
Može mi netko malo pojasniti.
Znači prošlo proljeće sam iskoristio naknadu za nezaposlene u trajanju od 3 mjeseca.
A za ostvarivanje naknade je potrebno 9 radnih mjeseci u 2 godine. Da li to znači da svi oni radni mjeseci što sam imao u posljednje dvije godine a prije nego sam primio ovu naknadu na proljeće, se poništavaju?
Odnosno, drugim riječima, novih 9 mjeseci potrebnih za naknadu skupljam tek od ovog proljeća?
janernevis is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2013., 18:10   #273
Koliko ja znam - ne. Jednostavno, kad budeš opet imao uvjet od 9 mjeseci u zadnje dvije godine - imati ćeš pravo na naknadu.

Barem ja tako to tumačim. Doduše, dozvoljavam da sam u krivu. Ali kadgod ja pitam nešto na Zavodu, odgovor na sve je: kad se opet zadovolje isti uvjeti. Dakle...

E sad, po ovome mome ispada da, ako radiš i mjesec dana, imao bi pravo na naknadu od tri mjeseca - nekako mi to ne štima. Ali se, isto tako, sjećam da negdje piše, mislim barem, da zadnji odnos mora biti barem 3 mjeseca i da onaj prije toga nije prestao tvojom krivnjom - to očito nije, čim si dobivao naknadu.

A da pitaš pravnicu na HZZ-u ili savjetnika? Ako ti je bed uživo, na stranicama HZZa možeš naći mail adrese područnih ureda ili pitati u središnjici na [email protected].

Edit: ali nakon godine dana na zavodu imaš pravo na ponovnu tzv.produljenu naknadu, to znaš?
__________________
"Radeći bilo što, postajemo bilo tko.""Be excellent to yourself."
Poruka za svaku debeljucu/debeljka koji ovo čita...
Victora is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2013., 21:22   #274
Quote:
Victora kaže: Pogledaj post
Edit: ali nakon godine dana na zavodu imaš pravo na ponovnu tzv.produljenu naknadu, to znaš?
Ali ne ide više automatski, neki dan me upozorila savjetnica da sad sam moraš paziti na rok i sam podnijeti zahtjev.
Ms_Manners is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2013., 21:24   #275
Kad je to tek počelo pred par godina se isto dogodilo mom prijatelju da mu na Zavodu nisu ni spomenuli - da mu ja nisam rekla, propustio bi rok.

I tamo vlada ona "sam se za sebe pobrini". Nažalost.
__________________
"Radeći bilo što, postajemo bilo tko.""Be excellent to yourself."
Poruka za svaku debeljucu/debeljka koji ovo čita...
Victora is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2013., 22:05   #276
Ako netko zna,
Kako se racuna prosjek zadnje tri place kod izracuna HZZ naknade?
Da li se uzima netto placa sa ili bez prijevoza na posao za osnovicu?

Hvala!
DarkStar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2013., 22:11   #277
Koliko ja znam samo "čista" plaća, bez dodataka. Što opet ispada i logično - inače bi naknada bila veća onima koji su dalje putovali, što nema smisla.
__________________
"Radeći bilo što, postajemo bilo tko.""Be excellent to yourself."
Poruka za svaku debeljucu/debeljka koji ovo čita...
Victora is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2013., 22:56   #278
Quote:
Victora kaže: Pogledaj post
Koliko ja znam - ne. Jednostavno, kad budeš opet imao uvjet od 9 mjeseci u zadnje dvije godine - imati ćeš pravo na naknadu...
Izgleda da nemam pravo na naknadu:

"Kod ponovnog stjecanja prava na novčanu naknadu uračunava se samo vrijeme provedeno na radu poslije prestanka posljednjeg utvrđenog prava na ovu naknadu."

Znači, nakon primanja naknade, radni mjeseci se poništavaju i kreće se od nule.
janernevis is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2013., 23:14   #279
E hebiga...iako, kad bolje razmislimo - i logično je bilo.
__________________
"Radeći bilo što, postajemo bilo tko.""Be excellent to yourself."
Poruka za svaku debeljucu/debeljka koji ovo čita...
Victora is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2013., 16:29   #280
Bok svima!

Danas sam bio na burzi, jer sam se htio odjaviti zbog pronalaska novog posla, i od sto pitanja zaboravio pitati ono najvažnije. Ovako... ovaj mjesec sam se već jednom javio i pobrao štambilj, a 18.11. počinjem raditi. Zanima me da li ću sljedeći mjesec dobiti dio naknade za 17 dana nezaposlenosti od ovog mjeseca, ili se situacija nekim automatizmom zamrzava, pa se nastavlja brojati kad nastupi sljedeća nezaposlenst (ne desilo se više nikad!). Površnim guglanjem i nekom logikom trebao bih dobiti (ili je to možda više zbog želje?), ali vjerujem da mi ovdje netko može dati odgovor iz prve ruke.

Hvala!
PozZ!
Burs is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:16.