Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.12.2014., 13:54   #241
Quote:
leonas kaže: Pogledaj post
carinska stopa 0% (kontrola na granici i carinski papiri)

carinska stopa 0% (kontrola na granici i carinski papiri)

carinska stopa 0% (nema kontrole na granicama i carinske papirologije)
Sve isto (sa nijansama) su prošle 90-ih. HU, SK, CS, SLO, itd.itd
Si shvatio?
EDIT: vidim da si dopunio prethodni post, i da ipak ne razumiješ. Kvote su jedna tema, a carina (kao država u državi) kao institucija je druga tema. Kvota (množina) može biti ili ne, ali carina uvijek (i zauvijek) postoji i postojat će u svakoj državi, bez obzira bila ona ili ne članica bilo koje i bilo kakve unije. Si sad shvatio?
ajde da te naučim nešto razlika između carinske unije i obično multiratelarnog ili bilateralnog FTA je što kod carinske unije osim ukidanja carina,imamo i zajedničku carinsku politiku prema nečlanicama unije,odnosno imamo zajedničke carinske stope prema trećim zemljama,kod FTA toga nema.

Ulaskom u EU nije nam se samo otvorilo bescarinsko tržište EU,otvorilo na sei tržište EFTE,CEFTE,Turske,Egipta,Izraela,Jordana,Libanona, Tunisa,Alžira,Maroka,JAR-a,Meksika,Kolumbije,Perua,Čilea,srednje američkih država,J.Koreje i najnovije tržište Ukrajine,Modavije i Gruzije....dakle sve zemlje s kojima EU ima potpisane FTA-e.
maki83_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2014., 14:08   #242
Quote:
maki83_ kaže: Pogledaj post
ajde da te naučim nešto razlika između carinske unije i obično multiratelarnog ili bilateralnog FTA je što kod carinske unije osim ukidanja carina,imamo i zajedničku carinsku politiku prema nečlanicama unije,odnosno imamo zajedničke carinske stope prema trećim zemljama,kod FTA toga nema.

Ulaskom u EU nije nam se samo otvorilo bescarinsko tržište EU,otvorilo na sei tržište EFTE,CEFTE,Turske,Egipta,Izraela,Jordana,Libanona, Tunisa,Alžira,Maroka,JAR-a,Meksika,Kolumbije,Perua,Čilea,srednje američkih država,J.Koreje i najnovije tržište Ukrajine,Modavije i Gruzije....dakle sve zemlje s kojima EU ima potpisane FTA-e.
Podcrtano. Neka, fala. Ja ostajem u svom neznanju, a ti u svom. Lijepo tebi, lijepo meni.
Moj konačni odgovor je: You are the "winer" , jer sam ja popustio.
__________________
Take five
leonas is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2014., 10:36   #243
Quote:
maki83_ kaže: Pogledaj post

Ulaskom u EU nije nam se samo otvorilo bescarinsko tržište EU,otvorilo na sei tržište EFTE,CEFTE,Turske,Egipta,Izraela,Jordana,Libanona, Tunisa,Alžira,Maroka,JAR-a,Meksika,Kolumbije,Perua,Čilea,srednje američkih država,J.Koreje i najnovije tržište Ukrajine,Modavije i Gruzije....dakle sve zemlje s kojima EU ima potpisane FTA-e.
Baš smo se usrećili što su nam se sva ta tržišta otvorila. Htio si valjda reći da smo mi svim tim državama otvorili svoje bescarinsko tržište,samim tim uništili vlastitu proizvodnju i sad ostvarujemo rekordne trgovinske deficite.
Samim tim državni dug nam je u zadnjih 6 godina otišao u nebo i sigurno gazimo prema bankrotu.
http://countryeconomy.com/national-debt/croatia

Sa 13,9 miljardi eura krajem 2008. na 39 miljardi krajem 2014. Grafikon najbolje sve prikazuje,s tim da ta krivulja ide još oštrije prema gore u 2014.oj. Živio Washington i Brisel! Sve će to hrvatski građani vratiti.
babas is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2014., 14:31   #244
Quote:
babas kaže: Pogledaj post
Baš smo se usrećili što su nam se sva ta tržišta otvorila. Htio si valjda reći da smo mi svim tim državama otvorili svoje bescarinsko tržište,samim tim uništili vlastitu proizvodnju i sad ostvarujemo rekordne trgovinske deficite.
Samim tim državni dug nam je u zadnjih 6 godina otišao u nebo i sigurno gazimo prema bankrotu.
http://countryeconomy.com/national-debt/croatia

Sa 13,9 miljardi eura krajem 2008. na 39 miljardi krajem 2014. Grafikon najbolje sve prikazuje,s tim da ta krivulja ide još oštrije prema gore u 2014.oj. Živio Washington i Brisel! Sve će to hrvatski građani vratiti.
Imaš par grešaka u toj računici.

1. Hrvatska je i prije ulaska u EU trgovala sa članicama i to preko 70% ukupne vanjske trgovine, a pošto su hrvatski proizvodi jeftiniji, na tržištu EU su postali još konkurentniji ukidanjem carina.

2. Hrvatski izvoz raste.

3. Hrvatska ima jeftiniju radnu snagu od čak 20 članica EU.

Ne postoji suvisli ekonomski razlog zašto Hrvatski izvoz ne bi rastao jako pristojnom stopom, kao što se dogodilo sa izvozom svih "novih" članica EU, osim što nas koči porezna politika vlade, razni dodatninameti i lokalna korupcija, te neulaganje u infrastrukturu.

EU nema apsolutno nikakve ingerencije nad poreznom politikom zemlje članice, najviše novaca iz fondova daje upravo za infrastrukturne projekte, a borba protiv korupcije u RH je i pokrenuta izvana. To znači da mi zapravo cijelo vrijeme radimo SUPROTNO od onoga što želi EU.
__________________
Anti-denialist - Success: 7 down
Pizvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2014., 14:38   #245
Quote:
babas kaže: Pogledaj post
Baš smo se usrećili što su nam se sva ta tržišta otvorila. Htio si valjda reći da smo mi svim tim državama otvorili svoje bescarinsko tržište,samim tim uništili vlastitu proizvodnju i sad ostvarujemo rekordne trgovinske deficite.
Samim tim državni dug nam je u zadnjih 6 godina otišao u nebo i sigurno gazimo prema bankrotu.
http://countryeconomy.com/national-debt/croatia

Sa 13,9 miljardi eura krajem 2008. na 39 miljardi krajem 2014. Grafikon najbolje sve prikazuje,s tim da ta krivulja ide još oštrije prema gore u 2014.oj. Živio Washington i Brisel! Sve će to hrvatski građani vratiti.
Općenito, pojam "otvorilo se tržište" je neozbiljan. Tržište ovo ili ono je uvijek otvoreno (osim u extremnim situacijama kada je namjerno zatvoreno kao trenutno u slučaju RU - EU). Kvaka je u tome da li su "vrata" otvorena, ili ih uopće nema, kao što je unutar EU. To je dio koji naš kolega ne razumije u toj definiciji carinske unije sa polufunkcionalnošću (carinska stopa 0%, ali u poslovanju postoji trošak carinskih papira, špedicija, špediterskih garancija kada roba tranzitira kroz državu, plaćanja provedenog vremena u carini gdje se ne naplaćuje carina, nego samo statistički "zavede" roba), gdje roba nije oslobođena i tih pratećih carinskih troškova i full funkcionalnošću carinske unije kada ništa od toga nema. A ta full funkcionalnost (carina 0%, bilo kakvi carinski prateći troškovi NULA) je unutar EU, i biti će u Eurazijskoj uniji od 01.01.2015.
__________________
Take five
leonas is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 09:17   #246
Rusija oprašta oko milijardu dolara duga Uzbekistanu, uz to Rusija daje Uzbekistanu kredit iste vrijednosti za kupnju vojne opreme.

Uzbekistan je najveci oponent kreiranju EAU-a, ali izgleda da se Rusija pozicionira za promjene u Uzbekistanu jer njihov predsjednik (diktator) ima 76 godina (dakle nece jos dugo) te je prošle godine morao poslati svoju kcer u zatvor (gdje se jos uvijek nalazi) zbog pronevjere novca, te izgleda da se na Uzbekistanskim izborima 2015 nece natjecati tj napustit ce vlast.

Ako Rusija uspije dovesti Uzbekistan u EAU to bi za Putina bila velika pobjeda, jer bi EAU onda prešla 200 milijuna stanovnika (koliko je trebala i imati prije nego je Ukrajina odlucila pridruziti se EU).

link link
__________________
Ja sam disleksičan!
darkwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2014., 09:55   #247
Slaba rublja je uteg oko vrata buducim clanicama EAU, padom vrijednosti Ruske rublje najviše su pogođene dvije najsiromašnije post sovjetske države, Kirigstan i Tađikistan.

Kirigistanski BDP kao i Tađikistanski jako ovise o novcu koji obiteljima šalju sezonski radnici iz Rusije.
Tađikistanska valuta Somoni je pocela jako slabiti i tecaj Somoni/Dolar varia iz dana u dan oko 4%, a u Kirgistanu je još gore jer njihova valuta Som je umjesto da oslabi naspram rublje ojacala pa sada Som vrijedi više od Rublje, što za Kirgistan znaci da ce njihov ionako mali BDP izgubiti oko 1 milijardu dolara.

Kazakhstanska valuta Tenge je oslabila oko 19% s time da vlada Kazakstana ocekuje daljni pad zbog pada cijene nafte.

Uzbekistan je najmanje pogođen, njihova valuta, isto zvana Som, je oslabila 2.37% tj u godinu dana oslabila je oko 11%.

Uz pad vrijednosti valuta buduce clanice EAU se moraju boriti i sa visokom inflacijom, Kirgistan, Tajikistan i Kazakhstan je pogodila ninflacija od 10.5% te su i cijene hrane pocele rasti za oko 10% (u Rusiji je još i gore).

Kineski ministar vanjskih poslova je rekao da je Kina voljna ekonomski pomoci Rusiji, unutar njenih mogucnosti.
Quote:
Chinese Foreign Minister Wang Yi has said Beijing is ready to help Russia overcome its economic problems.

"If the Russian side needs, we will provide necessary assistance within our capacity," Wang said, noting that the two countries had consistently helped each other.

He did not elaborate.
Dok je Kineski ministar trgovine zatražio da se s Rusijom trguje samo u Kineskoj valuti radi slabljenja rublje kako bi se osigurala sigurna i pouzdana trgovina.
Quote:
China's trade minister has proposed more use of China's currency in settling trade with Russia in the face of the weaker ruble to ensure safe and reliable trade.
link link link

Od buducih clanica EAU: Rusije, Bjelorusije, Kazakhstana, Kirigistana, Tađikitsana(vrlo vjerojatno postaje clanica EAU tokom 2015) i Armenije, jedino se još Armenija nije oglasila o svojoj ekonomiji, ali uzevši u obzir da je jedini trgovinski partner Armeniji Rusija, jer je sa tri strane pod punim embargom Azerbajđana i Turske, ekonomski vrlo vjerojatno ni oni ne stoje dobro.

Bjelorusija je vec prije objavila da ce zbog novonastale ekonomske situacije u Rusiji sa istom trgovati jedino u dolarima i eurima.
__________________
Ja sam disleksičan!
darkwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2014., 18:28   #248
Na današnjem sastanku u Moskvi napravljen je predzadnji korak za pokretanje Eurazijske Unije koja ce potpuno profunkcionirati 1.1.2015.

EAU će u početku imati pet članica, Rusija, Kazakhstan, Bjelorusija, Kirgistan i Armenija a tokom godine se nadaju dodati i šestu, Tajikistan.

A kasnije se Rusi nadaju da bi se Eurazijskoj Uniji mogle pridružiti i Turkmenistan, Uzbekistan, Azerbajđan i Mongolija
(neki spominju i Sjevernu Koreju).

link
__________________
Ja sam disleksičan!
darkwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2014., 18:34   #249
Quote:
darkwood kaže: Pogledaj post
Rusija oprašta oko milijardu dolara duga Uzbekistanu, uz to Rusija daje Uzbekistanu kredit iste vrijednosti za kupnju vojne opreme.

Uzbekistan je najveci oponent kreiranju EAU-a, ali izgleda da se Rusija pozicionira za promjene u Uzbekistanu jer njihov predsjednik (diktator) ima 76 godina (dakle nece jos dugo) te je prošle godine morao poslati svoju kcer u zatvor (gdje se jos uvijek nalazi) zbog pronevjere novca, te izgleda da se na Uzbekistanskim izborima 2015 nece natjecati tj napustit ce vlast.

Ako Rusija uspije dovesti Uzbekistan u EAU to bi za Putina bila velika pobjeda, jer bi EAU onda prešla 200 milijuna stanovnika (koliko je trebala i imati prije nego je Ukrajina odlucila pridruziti se EU).

link link

Kolika bi to pobjeda bila za Putina ne znam, ja mislim da je ovo formiranje EAU samo radi sprečavanja penetriranja NATO u region.

DA nije toga, Rusiju bi bolio kiki za sve to tamo, osim u sferi normalnih trgovinskih I ekonomskih interesa.

TAkođer, Uzbeci I Kirgizi nisu nikada bili dobri prjatelji, I samo donose nestabilnost ako su zajedno u bilo kakvoj zajedničkoj tvorevini. Isto kao Azeri I Armenci.

A sam KArimov je stara budala koja ne zna više šta bi htio. Čas bi na jednu čas na drugu stranu, a realno dopizdio je svima.

Šta će biti sa Uzbekistanom nakon nejga teško je predvidjeti.
Ringo10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2014., 18:38   #250
Quote:
darkwood kaže: Pogledaj post
Na današnjem sastanku u Moskvi napravljen je predzadnji korak za pokretanje Eurazijske Unije koja ce potpuno profunkcionirati 1.1.2015.

EAU će u početku imati pet članica, Rusija, Kazakhstan, Bjelorusija, Kirgistan i Armenija a tokom godine se nadaju dodati i šestu, Tajikistan.

A kasnije se Rusi nadaju da bi se Eurazijskoj Uniji mogle pridružiti i Turkmenistan, Uzbekistan, Azerbajđan i Mongolija
(neki spominju i Sjevernu Koreju).

link
Inače, kad pričaš sa tim ljudima iz bivših SSSR republika u Srednjoj Aziji dodaj I Mongloiju, svi su skloniji integraciji sa Rusijom nego da se vezuju za druge zemlje ili da ostanu ovakve kao sada.

KAd sam pitao zašto, kažu zato jer se boje da ih KINA ne poklopi.

Jebo te patak, oni se tamo listom boje moćne Kine I da ne završe u njenom zagrljaju, to me zaista iznenadilo.

KAsnije milsim, možda je to strah od asimilacije. Rusi ih kao Azijate ne mogu asimilirati, a Kinezi dugoročno možda I mogu.

Drugog razloga ne vidim.

P.S. DA bi privukli Azerbajdžan u tu zajednicu onda bi Rusi najprije morali riješiti pitanje Nagorno-Karabaha I sukoba sa Armenijom.
A to znači nagovoriti Armence na velike ustupke. A to će jako teško ići.
Ringo10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2014., 18:43   #251
Zanimljivo je da je Mongolija za vrijeme hladnog rata (a možda čak i prije WW2) nekoliko puta pokušala ući u SSSR, ali su uvijek bili odbijeni.
JollyRoger13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2014., 18:53   #252
Quote:
JollyRoger13 kaže: Pogledaj post
Zanimljivo je da je Mongolija za vrijeme hladnog rata (a možda čak i prije WW2) nekoliko puta pokušala ući u SSSR, ali su uvijek bili odbijeni.
To je istina I nije mi jasan razlog.
Ringo10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2014., 18:53   #253
Quote:
Ringo10 kaže: Pogledaj post
Inače, kad pričaš sa tim ljudima iz bivših SSSR republika u Srednjoj Aziji dodaj I Mongloiju, svi su skloniji integraciji sa Rusijom nego da se vezuju za druge zemlje ili da ostanu ovakve kao sada.

KAd sam pitao zašto, kažu zato jer se boje da ih KINA ne poklopi.

Jebo te patak, oni se tamo listom boje moćne Kine I da ne završe u njenom zagrljaju, to me zaista iznenadilo.

KAsnije milsim, možda je to strah od asimilacije. Rusi ih kao Azijate ne mogu asimilirati, a Kinezi dugoročno možda I mogu.

Drugog razloga ne vidim.

P.S. DA bi privukli Azerbajdžan u tu zajednicu onda bi Rusi najprije morali riješiti pitanje Nagorno-Karabaha I sukoba sa Armenijom.
A to znači nagovoriti Armence na velike ustupke. A to će jako teško ići.
Je, problem sa Kinom u eurazijskoj regiji je taj što Kinez koji ima para kupi kucu ili stan u Mongoliji, Kirgistanu, Tajikistanu ali i u drugim državama sa kojima Kina granici gdje je životni standard dosta niži kao i cijena kuca i stanova pa se tamo odseli sa ženom i onda nemaju restrikcije politike jednog dijeteta.

Što se tice Azerbajđana ali i Uzbekistana ja mislim da je Ruska strategija da cekaju da njihovi diktatori umru i nadaju se da ce tko god ih nasljedi biti dosta slabiji pa ce onda se lakse sa njima nositi.

Quote:
JollyRoger13 kaže: Pogledaj post
Zanimljivo je da je Mongolija za vrijeme hladnog rata (a možda čak i prije WW2) nekoliko puta pokušala ući u SSSR, ali su uvijek bili odbijeni.
SSSR je bila druga prica, ovo sada je Unija cija međunarodna snaga ovisi o broju članica, tako da će Rusi u EAU primiti svakoga tko nema preveliku populaciju, primarno radi raspodjele glasova.
__________________
Ja sam disleksičan!
darkwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2015., 09:59   #254
Napokon zaživila i Eurazijska Ekonomska Unija, skračeno Eurazijska Unija, ili još skračenije EAU.

Danas 1 sječnja EAU ima 3 članice Rusiju, Kazakhstan, Bjelorusija a sutra 2 sječnja dobiva četvrtu članicu Armeniju, a u svibnju i petu članicu Kirgistan, te vrlo vjerojatno do kraja godine i šestu članicu Tajikistan, koji je trenutno u pregovorima za ulazak u uniju.

Quote:
Putin's plan is for the Eurasian Union to grow into a "powerful, supra-national union" of sovereign states like the European Union, uniting economies, legal systems, customs services, and military capabilities to form a bridge between Europe and Asia and rival the EU, the US, China, and India by 2015.
Putinov plan je da EAU naraste u moćnu uniju nalik na EU, ujedinjavajuci ekonomije, pravni sustav, carinu i vojsku te da bude most između Europe i Azije i da bude rival EU,SAD-u, Kini i Indiji.

Planovi za ujedinjenje vojnih mogucnosti bi se mogli poceti sprovoditi vec ove godine tj kada u EAU uđe i Tajikistan, jer onda ce sve članice CSTO-a biti i članice Eurazijske Unije

Quote:
Russian Prime Minister Dmitry Medvedev, called for the introduction of a common currency for the Eurasian Economic Union. Leonid Slutsky, head of the State Duma's CIS committee backed Medvedev's proposal to start discussions on the creation of a monetary union. Slutsky said it could be introduced shortly after 2015, when the union's structure becomes clear. Belarusian president, Alexander Lukashenko, circulated the idea of creating a "new euro" for the Eurasian economic bloc. In April 2014, discussions to introduce a single currency resumed.

Russia's First Deputy Prime Minister, Igor Shuvalov, stated on 24 July 2014 that the Eurasian Economic Union will have a common currency unit in a span of five to ten years.
Rusija vec dulje vrijeme pokušava pogurati i stvaranje zajednicke valute, ali uzevši u obzir nove ekonomske realnosti u Rusiji jako je teško procjeniti dali ce se valuta i obistiniti, inace Rusi žele novu valutu unutar maksimalno 10 godina.
__________________
Ja sam disleksičan!
darkwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2015., 17:32   #255
Quote:
darkwood kaže: Pogledaj post
Napokon zaživila i Eurazijska Ekonomska Unija, skračeno Eurazijska Unija, ili još skračenije EAU.

Danas 1 sječnja EAU ima 3 članice Rusiju, Kazakhstan, Bjelorusija a sutra 2 sječnja dobiva četvrtu članicu Armeniju, a u svibnju i petu članicu Kirgistan, te vrlo vjerojatno do kraja godine i šestu članicu Tajikistan, koji je trenutno u pregovorima za ulazak u uniju.



Putinov plan je da EAU naraste u moćnu uniju nalik na EU, ujedinjavajuci ekonomije, pravni sustav, carinu i vojsku te da bude most između Europe i Azije i da bude rival EU,SAD-u, Kini i Indiji.

Planovi za ujedinjenje vojnih mogucnosti bi se mogli poceti sprovoditi vec ove godine tj kada u EAU uđe i Tajikistan, jer onda ce sve članice CSTO-a biti i članice Eurazijske Unije



Rusija vec dulje vrijeme pokušava pogurati i stvaranje zajednicke valute, ali uzevši u obzir nove ekonomske realnosti u Rusiji jako je teško procjeniti dali ce se valuta i obistiniti, inace Rusi žele novu valutu unutar maksimalno 10 godina.

JA mislim da oni prvenstveno žele okupiti cijeli eks-sovjetski prostor da se tu ne bi uvaljivali neki drugi I jer Rusija to na neki način smatra svojom zonom interesa.
Svjesni su da to mogu dok je još relativno svježa memorija na bivšu državu I dok su još jake kulturološke I jezične veze.
Mislim da će Rusija nastupati mnogo aktivnije pa i agresivnije u tome pravcu.

Dosadašnja mlitavost nije im donijela ništa osim pokušaja penetracije SAD-a I NATO-a u te zemlje kao I pokušaje ekonomskog poklapanja od strane Kine.
Ringo10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2015., 09:18   #256
u neku ruku Rusi ovo i moraju da odrade inače da su pustili da reade šta hoče ove bi države vjreovatno poklopili Turci a preko njih Nato bi vodio glavnu riječ. ovako su zaustavili eventualni dolazak nato-a na dolazak na granciu sa Rusijom sa te strane.
Irmel is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2015., 03:29   #257
Gagauzi su turkijski narod koji je krćanske vjere i ruskog jezika, a žive u Gagauziji koja je trenutno u Moldaviji.
Nisu u dobrim odnosima sa centralnom vlašću, i nije im drago što su se našli u nezavisnoj državi Mlodaviji, jer im je pasao više Sovjetski Savez zbog kulturne, političke, lingističke, ali i ekonosmke bliskosti s Rusijom. Prije SSSR-a bili su dio Carske Rusije u koju su ušli svojevoljno i u obostranom interesu.
Ni krivi ni dužni, bez da ih je iko išta pitao, Gagauzija se našla u državi Moldaviji.Očito su sovjetski komunisti pogriješili što su izmisli i prvi stvorili Moldaviju kao politički entitet, i otkinuli ga od Rusije, bez da su pitali ikoga.
Dnas politička elita Moldavije, kaže da je Moldavija kao nezavisna država propao projekt i da Moldaviju treba ukinuti kao nezavisnu državu, te je pripojiti Rumunjskoj.
gagauzi kažu; OK, samo vi odite gdje želite, ali nas pustite da odemo gdje mi želimo; u Rusiju.
Iako su proglasili nezavisnost još početkom devedesetih kada su ruski komunisti proglasili nezavisnost Rusije i time srušili Sovjetski savez, prihvatili su kompromis i ostali u Moldaviji, ali sa širokom autonomijom.
Protive se ulasku Gagauzije (ne i Moldavije, za Moldaviju ih nije briga, kao što ni Hrvate u Austo-Ugarskoj nije bilo briga za Austriju; Hrvati su željeli ujedinjenje sa ostalim Južnim Slavenima, ali ne na način da se isele iz Austro-Ugarske, tj Hrvatske u Srbiju, nego da zajedno sa sobom uzmu i teritorij (Hrvatsku) u Jugoslaviju, tako i gagauzi ne žele emigrirati kolektivno u Rusiju, nego žele da gaguzija uđe u Rusiju) u Eurpsku uniju.
Kažu da njihovi proizvodi nemaju šane na EU tržištu , nego računaju na nastavak i daljnji razvitak gospodarskih odnosa sa Rusijom.
Polovica radnog stanovništva radi u Rusiji.
U gaguziji su tri službena jezika; ruski, gagauški i mlodavski.
Planira se uvođenje i bugarskog kao službenog jezika, budući da u Gaguziji žive i Bugari.

https://www.youtube.com/watch?v=7O8F...ature=youtu.be

Gagauzija i gagauzi ne samo da bi htjeli biti dijelom Euroazijske Unije, nego djelom Rusije.
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2015., 04:38   #258
Quote:
Ringo10 kaže: Pogledaj post

P.S. DA bi privukli Azerbajdžan u tu zajednicu onda bi Rusi najprije morali riješiti pitanje Nagorno-Karabaha I sukoba sa Armenijom.
A to znači nagovoriti Armence na velike ustupke. A to će jako teško ići.
pa sad...svašta je moguće
Azerbaijan Shuts Down US-Funded Radio Free Europe
http://russia-insider.com/en/2015/01...medium=twitter
ovo bi se moglo smatrati nekim pomakom, zar ne? doduše pdnaslov kaže: It is neither quite all out pro-western nor all out pro-Russian. It is friendly to Turkey.

Armenia Joins Russia-Led Eurasian Economic Union
http://www.themoscowtimes.com/article/514035.html
Jan. 02 2015. Armenia officially joined the Eurasian Economic Union (EEU) on Friday, banding together with Russia, Kazakhstan and Belarus in a Moscow-led project meant to counterbalance the European Union.
__________________
Ivan 8,44
TheQuill is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2015., 10:22   #259
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Gagauzi su turkijski narod koji je krćanske vjere i ruskog jezika, a žive u Gagauziji koja je trenutno u Moldaviji.
Nisu u dobrim odnosima sa centralnom vlašću, i nije im drago što su se našli u nezavisnoj državi Mlodaviji, jer im je pasao više Sovjetski Savez zbog kulturne, političke, lingističke, ali i ekonosmke bliskosti s Rusijom. Prije SSSR-a bili su dio Carske Rusije u koju su ušli svojevoljno i u obostranom interesu.
Ni krivi ni dužni, bez da ih je iko išta pitao, Gagauzija se našla u državi Moldaviji.Očito su sovjetski komunisti pogriješili što su izmisli i prvi stvorili Moldaviju kao politički entitet, i otkinuli ga od Rusije, bez da su pitali ikoga.
Dnas politička elita Moldavije, kaže da je Moldavija kao nezavisna država propao projekt i da Moldaviju treba ukinuti kao nezavisnu državu, te je pripojiti Rumunjskoj.
gagauzi kažu; OK, samo vi odite gdje želite, ali nas pustite da odemo gdje mi želimo; u Rusiju.
Iako su proglasili nezavisnost još početkom devedesetih kada su ruski komunisti proglasili nezavisnost Rusije i time srušili Sovjetski savez, prihvatili su kompromis i ostali u Moldaviji, ali sa širokom autonomijom.
Protive se ulasku Gagauzije (ne i Moldavije, za Moldaviju ih nije briga, kao što ni Hrvate u Austo-Ugarskoj nije bilo briga za Austriju; Hrvati su željeli ujedinjenje sa ostalim Južnim Slavenima, ali ne na način da se isele iz Austro-Ugarske, tj Hrvatske u Srbiju, nego da zajedno sa sobom uzmu i teritorij (Hrvatsku) u Jugoslaviju, tako i gagauzi ne žele emigrirati kolektivno u Rusiju, nego žele da gaguzija uđe u Rusiju) u Eurpsku uniju.
Kažu da njihovi proizvodi nemaju šane na EU tržištu , nego računaju na nastavak i daljnji razvitak gospodarskih odnosa sa Rusijom.
Polovica radnog stanovništva radi u Rusiji.
U gaguziji su tri službena jezika; ruski, gagauški i mlodavski.
Planira se uvođenje i bugarskog kao službenog jezika, budući da u Gaguziji žive i Bugari.

https://www.youtube.com/watch?v=7O8F...ature=youtu.be

Gagauzija i gagauzi ne samo da bi htjeli biti dijelom Euroazijske Unije, nego djelom Rusije.
Ništa od toga.

Prvo Gaguzija ne djeli granicu sa Rusijom.
Drugo Moldavija je u sendvicu između Rumunjske i Ukraine, dakle ako Ukrajina uđe u NATO (ali cak i bez Ukrajinskog ulaska u NATO) Rusija gubi tj vec je izgubila Moldaviju potpuno jer do Transnistrije ili Gaguzije treba ici preko Ukrajine, do prije godinu dana to je cak i bilo moguce ali više nije.

Centralna vlada u Kišnjevu tj Moldavija ima rast BDP-a od 8% a vojni proracun im je na 0.1% BDP-a, ako krenu dizati vojni proracun na 1% bez problema ce moci zgaziti Transnistriju i ako treba Gagauziju, jedino šta cekaju je da Ukrajina uđe u NATO savez.
__________________
Ja sam disleksičan!
darkwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2015., 14:07   #260
Quote:
darkwood kaže: Pogledaj post
Ništa od toga.

Prvo Gaguzija ne djeli granicu sa Rusijom.
Drugo Moldavija je u sendvicu između Rumunjske i Ukraine, dakle ako Ukrajina uđe u NATO (ali cak i bez Ukrajinskog ulaska u NATO) Rusija gubi tj vec je izgubila Moldaviju potpuno jer do Transnistrije ili Gaguzije treba ici preko Ukrajine, do prije godinu dana to je cak i bilo moguce ali više nije.

Centralna vlada u Kišnjevu tj Moldavija ima rast BDP-a od 8% a vojni proracun im je na 0.1% BDP-a, ako krenu dizati vojni proracun na 1% bez problema ce moci zgaziti Transnistriju i ako treba Gagauziju, jedino šta cekaju je da Ukrajina uđe u NATO savez.
Kao novo, nikakva Ukrajina nije između Rusije i gaguzije.
Tamo je Novorusija, država koja poput Gaguzije želi postati djelom Rusije, a ako ne, onda žele biti njihovi saveznici i partneri.

Nikada Ukrajina neće u Nato....
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:12.