Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.10.2016., 15:03   #1
Misterij Moslavačke Gore

Ova tema je potrebna za doradu.
Naime,ne postoji dovoljno podataka o njoj..
Ne postoji detalnja mapa o lokacijima o kojim se govori...
Nemamo dovoljno informacija o tome tko je zapravo ovdje bio u glavnoj ulozi.

Misterij Moslavačke gore je izuzetno važna tema..

Ako ste pogledali ili ćete pogledati emisiju označenu u ovoj temi,možda možemo pronaći određene odgovore..
__________________
Zoroastrijanci i slobodni Elam.
Eneja iz Elama is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2016., 10:19   #2
Quote:
Eneja iz Elama kaže: Pogledaj post
Ova tema je potrebna za doradu.
Naime,ne postoji dovoljno podataka o njoj..
Ne postoji detalnja mapa o lokacijima o kojim se govori...
Nemamo dovoljno informacija o tome tko je zapravo ovdje bio u glavnoj ulozi.

Misterij Moslavačke gore je izuzetno važna tema..

Ako ste pogledali ili ćete pogledati emisiju označenu u ovoj temi,možda možemo pronaći određene odgovore..
Pogledao sam emisiju i mogu reći da je bila zaista interesantna. Uvijek se divim entuzijastima koji imaju volje da počnu istraživati stvari koje se čine čudnima i nelogičnima i na koje drugi samo odmahuju rukom. Čovjek je zapravo samo zagrebao po površini i čini mi se da tu ima zaista puno materijala za istraživanje.
Stvar je meni jako zanimljiva stoga što sam i sam bio na par spomenutih lokacija na Moslavačkoj gori, Garić gradu, Podgariću, Mileuški itd. Ono što je meni recimo bilo jako čudno glede Garić grada je njegova totalna beskorisnost glede lokacije utvrde i svrhe. Sama po sebi, uvtrda na tom mjestu nema nikakvog smisla. Ne nalazi se pokraj iti jednog važnog povijesnog trgovačkog ili prometnog puta (povijesno značajan pravac Ivanić grad-Kutina prolazi dosta južnije da bi grad imao utjecaja). Utvrda se ne nalazi dovoljno visoko da bi s nje mogli nadgledati iti jedan put osim onog koji dolazi do nje same. Ne bi mogla služiti kao postaja za nadgledanje. Ne može služiti niti kao carinska postaja jer granice nema blizu niti je ikad bila. Kao obrambena utrda je slaba jer je mala sama po sebi i ne bi mogla podržavati niti 20-30 vojnika pod malo ozbiljnijom opsadom. Kao garizon iz koje vojnici odlaze u druge pohode ne bi mogla također služiti jer se iz nje može efektivno doseći jedino južni predio. Kao nekakav vlastetlinski posjed je također klimava teorija jer oko utvrde nema previše tla pogodnog za neku poljoprivredu. Okolo je šuma a radi drvosječa se ne rade utvrde koliko ja znam.

Uglavnom, teorija gosta iz emisije da je utvrda građena na temeljima mnogo starije građevina ima itekakvog smisla i da je svrha te utvrde bila mnogo mnogo drugačija nego službena arheologija pretpostavlja. Sama činjenica da je utvrdu kupila Barbara Celjska je čudna. U kombinaciji sa Pavlinskim samostanom koji je usred kotline u šumi je još čudnija.
Uglavnom, gost emisije je na pravom tragu.
A ja već sad gledam kada ponovo skočiti na tu goru, obići nove lokacije i razgledati ih ali sada u totalnom drugom svjetlu.
Kerefek76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2016., 13:46   #3
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Ono što je meni recimo bilo jako čudno glede Garić grada je njegova totalna beskorisnost glede lokacije utvrde i svrhe.../cut
Vjerojatno je i tada bilo budala koje su se razbacivale s tuđim parama.
Brijem da će se za 1000 godina arheolozi čuditi zašto su ljudi radili izlaz s autoceste na Vučevici.
__________________
Odnia đava prišu
SmartFart is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2016., 14:20   #4
Quote:
SmartFart kaže: Pogledaj post
Vjerojatno je i tada bilo budala koje su se razbacivale s tuđim parama.
Brijem da će se za 1000 godina arheolozi čuditi zašto su ljudi radili izlaz s autoceste na Vučevici.
Gledaš nekadašnju gradnju kroz današnju prizmu što ne valja.
Pare nisu tada bile presudni faktor. Problem je bio dostupnost građevinskog materijala i radnici. A radnici su bili problem jer nije bilo profesionalnih graditelja osim tu i tamo pokojeg klesara. Radnike si morao uzeti među kmetovima koji su obrađivali zemlju a zbog primitivne poljoprivrede nije baš bilo viškova hrane tako da nisi samo tako mogao smanjiti proizvodnju hrane a u isto vrijeme povećati potrebu za hranom jer radnike treba i hraniti. U kranjem slučaju, mogao si graditi i bez viška zlata izigravajući okrutnog vladara koji prisiljava kmetove na prisilni rad a kamen vadi iz svojeg kamenoloma također prisilnom radnom snagom.
Sve to vodi tom zaključku da se utvrde nisu nikada radile bezveze nego vrlo promišljeno i s razlogom.
Bilo kakvo uspoređivanje sa današnjom građevinom gdje ne znaš tko pije tko plaća, gdje se gradi na suludim lokacijama, prema trenutnim hirovima lokalnog gazde i slično nema veze sa nekadašnjom gradnjom u uvjetima oskudnih resursa.
Svaka utvrda ili dvorac u svijetu je itekako dobro isplaniran i gradnji se pristupalo sa itekakvom pažnjom.

Što nas dovodi na Garić grad koji je građen najvjerojatnije na temeljima neke prijašnje pradavne građevine. Što je i logično jer ako imaš čvrste temelje i veće sređen teren najteži dio je obavljen i sve što preostaje je dograditi željene zidove i kule.
Kerefek76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2016., 14:48   #5
Pogledah emisiju i moram priznati da definitivno treba još to istraživati, posebice oko materijala kojeg su nalazili na tim lokacijama, to kamenje i sl., jer je vidljivo da nije baš znao sastave tih kamenja tamo i tak. Mislim da nije dovoljno doći tamo i napraviti mjerenja, nego bi ipak trebalo vidjeti i sastave tih tla i kamenja, te apraviti testiranja na njima i vidjeti o čemu se radi.

Zasad je sve ovo u povojima, traže se informacije, nije lako do njih doći jer se prije ništa tamo nije puno ni istraživalo, ali temelj je ok, samo se nadam da neće previše otići u krajnost, pa pripisivati ta nalazišta nekakvom okultizmu i sl.
__________________
"Ne znam što me sve čeka i prepustit ću se filingu bez predrasuda, radit ono što mi paše i ne radit ono što mi ne paše, ali odlučit ću tek onda kad ću doći do tog mosta.." by Čekkić...Djeluj.
#JeSuisBatman>>>MOTIVATION!<<<
miki1988 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2016., 21:59   #6
Da, i ja sam pogledao emisiju, stvarno fascinantno, a tu sam skoro doma.

Ništa, lopata u ruke, 2 litre kave i kopati na nekom zgodnom mjestu, možda pogodimo kakav tunel, sobu ili slično, nađemo kakav prahistorijski zlatnik, prodamo za par miliona eura i odmaramo na havajima.
Geralt is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2016., 22:10   #7
Pa spominjao se nekakav tunel, da izgleda kao udubina koja je zatrpana kamenjem, moguće je svašta ispod tog kamenja.
__________________
"Ne znam što me sve čeka i prepustit ću se filingu bez predrasuda, radit ono što mi paše i ne radit ono što mi ne paše, ali odlučit ću tek onda kad ću doći do tog mosta.." by Čekkić...Djeluj.
#JeSuisBatman>>>MOTIVATION!<<<
miki1988 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2016., 00:14   #8
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Pogledao sam emisiju i mogu reći da je bila zaista interesantna. Uvijek se divim entuzijastima koji imaju volje da počnu istraživati stvari koje se čine čudnima i nelogičnima i na koje drugi samo odmahuju rukom. Čovjek je zapravo samo zagrebao po površini i čini mi se da tu ima zaista puno materijala za istraživanje.
Stvar je meni jako zanimljiva stoga što sam i sam bio na par spomenutih lokacija na Moslavačkoj gori, Garić gradu, Podgariću, Mileuški itd. Ono što je meni recimo bilo jako čudno glede Garić grada je njegova totalna beskorisnost glede lokacije utvrde i svrhe. Sama po sebi, uvtrda na tom mjestu nema nikakvog smisla. Ne nalazi se pokraj iti jednog važnog povijesnog trgovačkog ili prometnog puta (povijesno značajan pravac Ivanić grad-Kutina prolazi dosta južnije da bi grad imao utjecaja). Utvrda se ne nalazi dovoljno visoko da bi s nje mogli nadgledati iti jedan put osim onog koji dolazi do nje same. Ne bi mogla služiti kao postaja za nadgledanje. Ne može služiti niti kao carinska postaja jer granice nema blizu niti je ikad bila. Kao obrambena utrda je slaba jer je mala sama po sebi i ne bi mogla podržavati niti 20-30 vojnika pod malo ozbiljnijom opsadom. Kao garizon iz koje vojnici odlaze u druge pohode ne bi mogla također služiti jer se iz nje može efektivno doseći jedino južni predio. Kao nekakav vlastetlinski posjed je također klimava teorija jer oko utvrde nema previše tla pogodnog za neku poljoprivredu. Okolo je šuma a radi drvosječa se ne rade utvrde koliko ja znam.

Uglavnom, teorija gosta iz emisije da je utvrda građena na temeljima mnogo starije građevina ima itekakvog smisla i da je svrha te utvrde bila mnogo mnogo drugačija nego službena arheologija pretpostavlja. Sama činjenica da je utvrdu kupila Barbara Celjska je čudna. U kombinaciji sa Pavlinskim samostanom koji je usred kotline u šumi je još čudnija.
Uglavnom, gost emisije je na pravom tragu.
A ja već sad gledam kada ponovo skočiti na tu goru, obići nove lokacije i razgledati ih ali sada u totalnom drugom svjetlu.
Zanima me i razdoblje kada je postojao svijet prije turske najezde koja potpuno urušila evropsku civilizaciju i Hrvatsku vratila unazad,kaoš to danas ima i mentalitetne boljke od okupatora Turaka...

Ali,ono što sam guglao po Moslavačkoj Gori uopće nema onoga o čemu je pričao gost emisije..

Mislim da je njegova priča išla u smjeru više svijesti.
Naime,on je spomenuo stožce,gomile,vrhove koji su matematički povezani,koji imaju nekonvencionalnu svrhu.
Čak ne ovozemaljsku kada bi se usudili..

No,možda sve to još nije dovoljno istraženo...
Možda je vrijeme da ekipa NRZ-.a započne sa snimanjem lokacija koje imaju potencijala.
Moslavačka Gora očito ima dovoljno misterija da se krene sa snimanjem emisije sa terena..
__________________
Zoroastrijanci i slobodni Elam.
Eneja iz Elama is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2016., 11:03   #9
https://sites.google.com/site/moslavackagora/karte

Na navedenom linku imate kartu Moslavine sa svim tim gradinama i njenim koordinatama.

I nije baš istina kako gospon u videu kaže da trokuti tvore istostranične trokute, mislim ako je vjerovat koordinatama na karti.

Ima sličnosti od 100-500 metara, ali u metar ne. Niti su istostranični, niti slično.

Jedino je interesantno što je Jelengrad u središtu karte, tipa kao.
Geralt is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2016., 15:12   #10
Quote:
Geralt kaže: Pogledaj post
https://sites.google.com/site/moslavackagora/karte

Na navedenom linku imate kartu Moslavine sa svim tim gradinama i njenim koordinatama.

I nije baš istina kako gospon u videu kaže da trokuti tvore istostranične trokute, mislim ako je vjerovat koordinatama na karti.

Ima sličnosti od 100-500 metara, ali u metar ne. Niti su istostranični, niti slično.

Jedino je interesantno što je Jelengrad u središtu karte, tipa kao.
Geralte,hvala ti na ovim informacijama...
__________________
Zoroastrijanci i slobodni Elam.
Eneja iz Elama is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2016., 19:50   #11
Uuuu...super stranice.
Koristit će mi za šetnje po Moslavačkom gorju.
Hvala!
Kerefek76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2016., 21:56   #12
Ništa, volim čitati i zamišljati o arheologiji, fulao sam profesiju, samo nemam vremena za ništa.

Interesantni su mi ovi tuneli što se spominju oko Garića i Jelengrada.

Nadalje, evo vam još jedna odlična stranica, ovdje imate kartu svih utvrda i gradina u RH. Dobro, skoro svih

Tražio sam oko 2h informaciju za jedno nalazište iz brončanog doba, a udaljenog 2.5 km od mene. A nigdje točna lokacija.
I na kraju nađem ovu kartu, u nedjelju idem prošnjofati malo po lokacijama.

Inače sam mislio da su lokacije napuštene (mislim, ipak mi je to susjedstvo na selu), no jedna je napuštena, tj ako je to točna lokacija prema karti.
A druga lokacija gdje je nađena vaza iz brončanog doba i još nešto stvari - ipak je tamo neka kuća napravljena i čuo sam kamere. otom potom, nevjerujem jer nitko za to ništa ne priča.

https://www.google.com/maps/d/u/0/vi...495532907&z=15

Karta je namještena na te moje lokacije, ali snalazite se :P
Geralt is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2016., 22:26   #13
Ako itko od zainteresiranih bude prolazio tim krajem ili dobije priliku napraviti rutu po naznačenim mjestima koja se navode kao značajna za ovu temu,može fotografirati lokacije..
Jedini način na koji se može razvijati slučaj jest samoinicijativni doprinos tragača za tajnama...

Naravno,definicija misterija u ovome slučaju je širok pojam,ali slažemo se da postoji određena engima koja prikazana u emisiji..
__________________
Zoroastrijanci i slobodni Elam.
Eneja iz Elama is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2016., 22:36   #14
Gledao

Odlična epizoda na rubu znanosti, volim kada se obrađuju lokalne teme
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2016., 23:04   #15
Garićgrad je bio povezan tunelom sa Jelengradom. Postoje brojne legende o tome i šteta što u prilogu nije snimljena koja. Vjerujem da starije okolno stanovništvo, pogotovo iz Podgarića zna dosta o tome. Ja se sjećam da su meni dok sam bio mali pričali legendu o Jelengradu, kako je zatrpan skupa sa tunelima i nitko ne zna gdje se točno nalazi. I o nekoj guji koja spava u tim tunelima i da ju treba poljubiti na novu godinu u ponoć.

U slučaju opasnosti od Turaka na Garićgradu bi palili vatru te tako upozoravali okolna sela. Po garežu je Garićgrad i dobio ime ( kao i Garešnica )
Ako je bio totalno nevažan i na lošem položaju ne vidim razlog zašto bi ga Turci išli osvajati...

Inače prije 15ak godina je u Moslavačku goru dovožen nuklearni otpad, pa su vikendice u Podgariću tada bile bagatela. Masovno su ih kupovali Zagrepčani koji nisu znali otpad
Pero_Kanister is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2016., 00:26   #16
Da, otpad je dovežen u Pobjenik u izvor kvarcnog pjeska, koje danas zatvoreno.

(a moglo bi tamo raditi stotine ljudi)

Znam da je RH slala svoje inspektorate da mjere radioaktivnost i utješe ljude da nema ničega, tako je i bilo.
Dok nisu slovenci došli po privatnom pozivu i izmjerili da nešto ima.
A šuška se da je povezano sa ratom i medicinskim otrovima ili nečime u vezi oružja.

Inače ovo za tunele - uređaj za traženje tunela košta oko 5 soma eura, šteta što nemamo bogatov arheologa da se time bavi

Ima priča o tunelima puno, planiram jedan u Čazmi ići malo šuškati, dobio sam jednu ideju da se uvjerim jel uopće postoji, ali uvijek imaš neki strah da nebude po noći pitanje - momak, wtf radiš?? :klap:
Geralt is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2016., 14:47   #17
Quote:
Geralt kaže: Pogledaj post
Ima priča o tunelima puno
Kojim tunelima?Gdje?
Možeš li napisati par verzija o tim tunelima..?
__________________
Zoroastrijanci i slobodni Elam.
Eneja iz Elama is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2016., 20:26   #18
http://www.ss-asenoa-garesnica.skole...aric-grada.pdf

https://sites.google.com/site/moslavackagora/garic-grad

U biti legenda je došla od priče o Joci Udmaniću.

A znamo kakve su legende.
Geralt is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 12:11   #19
Da, vrlo nam je poznato što mitovi i legende čine i kako djeluju na naše ljude..
S tim treba biti oprezan.

Ono što bih ja predložio svima jest koordinacija slobodnih istraživača koji će putovati Moslavačkom Gorom i koji će pobliže moći istražiti te tzv.točke neistraženog.

Još uvijek me zanimaju ti zemljani humci skriveni po šumama...Smije li se to otkapati?
__________________
Zoroastrijanci i slobodni Elam.
Eneja iz Elama is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2018., 16:13   #20
Sad vidim ovu temu, i vidim kartu od korisnika Geralta - koja stvarno pokazuje točno lokaciju utvrda i nalazišta.

Imam blizu sebe jedno nalazište za koje se pričalo, sad po karti vidim da stvarno je uvedeno kao nalazište, samo što je zapušteno, ovdje nitko ne mari za te vrijednosti.

Zanima me jel se može gdje iznajmiti detektor metala u Zagrebu da malo prošnjofam po šumi i lokaciji gdje je zabilježeno to nalazište?
Tislav is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:24.