Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.02.2018., 23:33   #41
Quote:
Schlange86 kaže: Pogledaj post
Sustav 9K52 Luna-M (Domet 70km.) se nalazio u naoružanju JNA.
Ok, hvala na informaciji.

Quote:
romkius kaže: Pogledaj post
Ono sto me buni na temi je da vecina misli da bi medjunarodni pritisak na drzavu bio jaci da je imala atomsku bombu.

Ja mislim da ne bi ( tu mislim na vojni pritisak ) Tko bi se usudio napasti drzavu sa nuklearnim oruzjem.

Ovo sto se tice lansiranja, u hipotetskom scenariju sam predvidio da se ona negdje i mogla lansirati jer nema bas neke koristi od nje ako ju je nemoguce lansirati.

Ovako kada razmisljam prvi gradovi gdje bi ona mogla ici su Minhen, Bec, Rim, Budimpesta.

To mislim jer su to naseljena podrucja a ne predaleko.

Nekako mislim da bi jugo nuklerni program da je bio moguc bio stopiran id obje strane hladnog rata u pocetku.

U slucaju da je juga imala nuklearnu bombu mislim da postoji velika mogucnost da bi zapad ( SSSR se raspadao ) prilikom raspada igrao na foru da se ona ne smije nikako koristiti.

Drugim rijecima ili bi isli u jos vecu podrsku opstanka juge tako da ju prime u EU i NATO ( EU su nudili ) te da bi nudili ogromnu pomoc samo da ostane zajedno.

Da je kojim slucajem otisla u srpske ruke mislim da bi pristali na veliku srbiju.

Da su kojim slucajem Hrvatska i Srbija obje dosle u posjed nuklearnog oruzja onda bi se islo na to da se to nikako ne koristi te se izrazito inzistiralo na mirnom rjesenju.

Nigdje ne vidim mogucnost vojne intervencije protiv drzava koje imaju atomsku bombu
Bio bi pritisak, isto kao što je na Koreju. Ili bi pustili SFRJ da jednostavno bankrotira.

Bilo kakav pokušaj uporabe nuklearnog oružja znači samo jedno - nestanak.
Revenger20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 23:37   #42
Zasto drzave koje si nabrojao trpe napade.

Drzave koje imaju nuklearno oruzje su napadane iskljucivo jer se znalo da nece zbog tih napada odgovoriti sa nuklearnim udarom.



Jugoslavenske atomske ne bi nikada niti pale na Bec, Munchen..... vec sam strah da se moze odgovoriti sa nuklearnim napadom je dovoljan da se ne napada.

Nuklearno oruzje je odrzavala mir izmedju SSSR-a I SAD-a jer se znalo sto napad jednih znaci na druge.

Nuklearno oruzje najvise sluzi za odvracanje od napada.

Najvise u biti i mislim na to da se nitko ne bi petljao u sam sukob u SFRJ zbog straha da ne bi dobio nuklearni protuudar.

Jedina stvar zbog koje bi se strane sile petljale je bas da se nuklearno oruzje ne iskoristi.

Da se kojim slucajem i posalje atomska na neki od tih gradova mislim da strana koja bi ju poslala bi u ovom slucaju bila sravnjena sa zemljom i to doslovce.
Ovo je odgovor na Thortwinsov post
romkius is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 23:51   #43
Postojala je želja nekih u SFRJ za posjedovanje atomske ali nije bilo znanja a ni sredstava za njenu izradu. Ivan Supek koji nije htio sudjelovati u vojnom dijelu programa istraživanja atomske energije je svojevremeno opisao ekipu u Vinči otprilike riječima djeca se malo igrala.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2018., 00:12   #44
Quote:
romkius kaže: Pogledaj post
Zasto drzave koje si nabrojao trpe napade.

Drzave koje imaju nuklearno oruzje su napadane iskljucivo jer se znalo da nece zbog tih napada odgovoriti sa nuklearnim udarom.



Jugoslavenske atomske ne bi nikada niti pale na Bec, Munchen..... vec sam strah da se moze odgovoriti sa nuklearnim napadom je dovoljan da se ne napada.

Nuklearno oruzje je odrzavala mir izmedju SSSR-a I SAD-a jer se znalo sto napad jednih znaci na druge.

Nuklearno oruzje najvise sluzi za odvracanje od napada.

Najvise u biti i mislim na to da se nitko ne bi petljao u sam sukob u SFRJ zbog straha da ne bi dobio nuklearni protuudar.

Jedina stvar zbog koje bi se strane sile petljale je bas da se nuklearno oruzje ne iskoristi.

Da se kojim slucajem i posalje atomska na neki od tih gradova mislim da strana koja bi ju poslala bi u ovom slucaju bila sravnjena sa zemljom i to doslovce.
Ovo je odgovor na Thortwinsov post
OK, ali jel ti misliš da bi JNA gađala tim bombama Ljubljanu ili Zagreb? Možda bi netko i pokušao, ali kažem, onda nastupaju na scenu velike sile. Takvo što ne bi nitko tolerirao, pa niti Rusija.

Sjeverna Koreja je kinesko-ruski Proxy. Zato je drugačija situacija.
Revenger20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2018., 02:29   #45
Quote:
Revenger20 kaže: Pogledaj post
OK, ali jel ti misliš da bi JNA gađala tim bombama Ljubljanu ili Zagreb? Možda bi netko i pokušao, ali kažem, onda nastupaju na scenu velike sile. Takvo što ne bi nitko tolerirao, pa niti Rusija.

Sjeverna Koreja je kinesko-ruski Proxy. Zato je drugačija situacija.
Ma ne,

Ja prvenstveno gledam tu bombu kao sredstvo odvracanja.

Par puta sam vec rekao na temi sumnjam da bi doslo do bombardiranja Srbije 99 godine da je primjerice imala atomsku bombu. Koja drzava bi riskirala tolike zrtve na svojoj strani zbog Kosova.

Iskreno mislim da je Srbija imala atomsku bombu danas bi imali drukcije granice, da je uz Srbiju imala i neka druga drzava u SFRJ onda bi to stvarno bilo tesko pretpostaviti sto ce se desiti. Ne vjerujem da bi itko bacio tu bombu

Netko je spomenuo da bi se dozvolilo da drzava bankrotira, juga je tako i onako bila pred bankrotom.

Evo ja vjerujem da je juga imala atomsku bombu da bi dosta toga bilo drukcije ali realno da je neka sansa da bi se ona stvarno bacila nekih 5 posto ako ne i manje
romkius is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2018., 08:40   #46
Quote:
thortwins kaže: Pogledaj post
Izrael stalno napadaju.
Zadnji rat u kojem je Izrael kao država bio životno ugrožen, jest "Yom Kippur War" 1973. godine.
Predpostavlja se da strateški upotrebljivo Izraelsko/Atomsko oružje nastaje nakon toga.
Schlange86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2018., 15:41   #47
Quote:
Schlange86 kaže: Pogledaj post
Zadnji rat u kojem je Izrael kao država bio životno ugrožen, jest "Yom Kippur War" 1973. godine.
Predpostavlja se da strateški upotrebljivo Izraelsko/Atomsko oružje nastaje nakon toga.
Imali su i tada cca 12 atomskih.

Newly declassified documents reveal that Israel nearly made use of its nuclear weapons during the fateful opening days of the Yom Kippur War in 1973, Israel’s Yediot Ahronot reported on Thursday. link

In the 1973 Yom Kippur War, Arab forces were overwhelming Israeli forces and Prime Minister Golda Meir authorized a nuclear alert and ordered 13 atomic bombs be readied for use by missiles and aircraft. The Israeli Ambassador warned President Nixon of "very serious conclusions" if the United States did not airlift supplies. Nixon complied. This is seen by some commentators on the subject as the first threat of the use of the Samson Option wiki
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:13.