Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.10.2017., 10:03   #1
Apel 24 povjesničara

Zabrinuti zbog stvaranja ozračja duhovne, političke i intelektualne represije u hrvatskome društvu, skupina hrvatskih povjesničara te povjesničara književnosti i umjetnosti (njih 24) potpisala je priloženi apel kojim se od političkih, pravosudnih i drugih vlasti zahtijeva jamčenje slobode mišljenja, govora i povijesnog istraživanja te prekid s pokušajima nametanja i propisivanja tzv. povijesnih istina, stoji u priopćenju hrvatskih povjesničara – potpisnika apela. Apel je otvoren daljnjem potpisivanju svih onih koji se slažu s njegovim sadržajem, duhom i nakanama, poručuju povjesničari potpisnici, a potpisati ga možete Ovdje

Quote:
1. Hrvatska javnost dulji niz godina svjedoči nastojanjima političara i političkih stranaka, da se pretvore u vrhovne tumače nacionalne i svjetske povijesti, poglavito povijesti 20. stoljeća i napose Drugoga svjetskog rata.

2. To nastojanje se ne očituje samo u pokušajima manipulacije javnošću, nego i u težnjama da se takozvana povijesna istina propiše rezolucijama i deklaracijama političkih ustanova i njihovih parapolitičkih izdanaka, a ponekad i u pokušajima da se znanstvena istraživanja i interpretacije faktično ograniče odlukama pravosudnih tijela koje su donesene za pojedinačne, konkretne slučajeve.

3. Historiografija je znanstvena disciplina, a ne ideološka batina. Njezina je zadaća istraživati i tumačiti prošlost, ne podređujući se današnjim ideološkim predodžbama i ne služeći sadašnjim političkim potrebama.

4. Odvijajući se u kontekstu europskih i svjetskih političkih, svjetonazorskih, kulturnih, gospodarskih, vjerskih i drugih prijepora, povijest je hrvatskoga naroda u posljednje stoljeće i pol obilježena snažnim sukobima, koji su pridonijeli dubokim podjelama u hrvatskom društvu. One nisu otklonjene ni u Domovinskome ratu, koji je označio pobjedu borbe hrvatskoga naroda za neovisnošću i u kojem je stvorena i obranjena neovisna i demokratska hrvatska država.

5. Te podjele su se odrazile i na historiografske prijepore i nedoumice koje traju desetljećima, i koje iz dana u dan rađaju novim spoznajama i novim interpretacijama. Te spoznaje i interpretacije se ne obaziru na političke i ideološke dogme, jer to nužno proizlazi iz karaktera historiografije kao znanstvene discipline. One su plod novih istraživanja, novootkrivenih dokumenata i svjedočenja. Svaki pokušaj da ih se ograniči i propiše političkim deklaracijama, zakonodavnim rješenjima ili pravosudnim odlukama, nasrtaj je na znanost, demokraciju i slobodu.

6. Samo nedemokratski, totalitarni režimi propisuju istine, a samo oni koji o povijesti ne znaju ništa, ne znaju da je to propisivanje istine jedan od glavnih razloga njihove propasti. Potpuno iluzorno je misliti da se društveni prijepori, kao sastavnica svakoga demokratskog društva, mogu ukloniti represijom i zabranama. Svaka zabrana ili „istina“ koju izravno ili neizravno propiše država, može ne samo produbiti postojeće društvene podjele i pridonijeti novima, nego i ozbiljno ugroziti slobodu izražavanja i istraživanja.

7. Zbog svega toga pozivamo hrvatsku javnost i sve odgovorne čimbenike, da se suzdrže od političkoga, zakonodavnog i pravosudnog ograničavanja znanosti, i od svakog pokušaja da propišu poželjne, ideološki pravovjerne istine. Upozoravamo da se u protivnome kreće na put bez povratka – put u cenzuru i kontrolu mišljenja. Demokratskom je poretku lakše otrpjeti negativne posljedice zloporabe totalitarnih simbola i apologije totalitarnih režima, kolikogod one nerazumne i štetne bile, negoli ugroziti slobodu misli i govora, slobodu izražavanja i istraživanja.

POTPISNICI (abecednim redom):
1. dr. sc. Mato Artuković
2. prof. dr. sc. Ivo Banac
3. dr. sc. Nikica Barić
4. doc. dr. sc. Zlatko Begonja
5. dr. sc. Ante Delić
6. izv. prof. dr. sc. Andrea Feldman
7. dr. sc. Mislav Gabelica
8. dr. sc. Vladimir Geiger
9. dr. sc. Zlatko Hasanbegović
10. dr. sc. Mario Jareb
11. dr. sc. Tomislav Jonjić
12. dr. sc. Stipe Kljajić
13. prof. dr. sc. Mijo Korade
14. dr. sc. Jure Krišto
15. dr. sc. Ana Lederer
16. dr. sc. Zlatko Matijević
17. dr. sc. Stjepan Matković
18. dr. sc. Anđelko Mijatović
19. doc. dr. sc. Ana Munk
20. prof. dr. sc. Slobodan Prosperov Novak
21. dr. sc. Amir Obhođaš
22. prof. dr. sc. Ante Uglešić
23. izv. prof. dr. sc. Ivica Vigato
24. izv. prof. dr. sc. Teodora Vigato
mozak_free is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 10:23   #2
Podrzavam!

Kao sto politika ne moze propisivat je li neki fizikalni zakon tocan ili ne, tako ne bi trebala propisivati ni povijest. Ali politicar ne bi smio biti diletant za povijest, a ako vec je ne bi se trebao hvatati mikrofona (npr. Jakovina, Klasic, Ivo Goldstain, koji naravno nisu potpisani jer im odgovara nametanje ideologije).

S druge strane, oni povijesnicari koji bivaju financirani iz proracuna, ne bi se smjeli odazivati samo tamo gdje im se svidja voditelj ili tamo gdje su u emisiji s istomisljenicima.

A ponekad i povijesnicari ne daju preglede historiografije za aktualna povijesna pitanja, ja ih razumijem jer moraju biti spremni na rasturanje od sedme sile u mainstream medijima. U tom slucaju treba biti hrabar i siguran u svoje znanje ili neznanje.
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 10:30   #3
Eto. Ja sam potpisao.
mozak_free is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 10:37   #4
Bez "antifašima" i "ljudskih prava" teško da će se ovo probiti u medijima.

Potpisao
__________________
U Bogu mom je snaga moja sva.
JosipDBZ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 10:43   #5
pa cijeli apel je upravo antifasisticki i borba za ljudska prava
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 10:46   #6
odlicno. imam svoje misljenje o bancu i jos nekima ali to je upravo razlog zasto treba ovako nesto.
__________________
ad arma! ad arma!
7nationarmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 11:21   #7
Potpisao.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 12:19   #8
Može neka poveznica gdje se može naći više informacija, da ne surfam sad? Kažete da ste potpisali (svakako ne svojim nickovima). Je li poziv na potpisivanje baš svakome, ili samo onima koji formalno spadaju pod "povjesničare generalno i povjesničare književnosti i umjetnosti" (a tu je onda pitanje kriterija tko tu spada)

Cijeli tekst mi djeluje preapstraktno. Nema stavova s načelima s kojima se ne slažem, ali sve to stoji ne samo u Ustavu i zakonima, nego i u programima svih političkih stranaka idr..

Na što se točno misli s »nastojanja političara i političkih stranaka, da se pretvore u vrhovne tumače nacionalne i svjetske povijesti, poglavito povijesti 20. stoljeća i napose Drugoga svjetskog rata«? Ja se vrlo često ne slažem s našim političarima i političkim strankama, ali nisam siguran bih li ih samo tako optužio da se nastoje pretvoriti u VRHOVNE TUMAČE, tj. da žele zabraniti drugačija tumačenja. Svoja tumačenja imaju, k tome i različita, imaju ih i drugi.

Nekoliko potpisnika jesu također i političari, sada su ili su bili na političkim funkcijama.

»težnjama da se takozvana povijesna istina propiše rezolucijama i deklaracijama političkih ustanova i njihovih parapolitičkih izdanaka«

Nisam siguran što su sve "političke ustanove" (državna tijela? - to nisu stranačka tijela pa bi tu onda trebalo jasnije reći da DRŽAVA ne smije propisivati znanstvene istine - jer stranka samo kaže svoj stav, a državno tijelo ima formalnu snagu propisivanja), a što "parapolitički izdanci" (razne udruge bivših branitelja mi prve padaju napamet, a također i nastupi predstavnika RKC).

»pokušajima da se znanstvena istraživanja i interpretacije faktično ograniče odlukama pravosudnih tijela koje su donesene za pojedinačne, konkretne slučajeve«

Ovo ne razumijem (možda zato što posljednjih pet-šest godina slabo pratim hrvatsku politiku). Je li zamjerka na same odluke pravosudnih tijela, ili na njihovo tumačenje od strane državnih tijela zakonodavne i izvršne vlasti, političkih stranaka idr.? Koje su to točno odluke pravosudnih tijela na koja se misli - stvarno ne znam?

»Demokratskom je poretku lakše otrpjeti negativne posljedice zloporabe totalitarnih simbola i apologije totalitarnih režima, kolikogod one nerazumne i štetne bile, negoli ugroziti slobodu misli i govora, slobodu izražavanja i istraživanja.«

Slažem se. Ali, je li iza svega (znajući ideološku orijentaciju nekih potpisnika - koje i šira javnost više pozna kao ideologe i političare, a ne znanstvenike) samo borba protiv ograničavanja korištenja fašističkih simbola, uključujući simbole NDH, uključujući pozdrav ZDS?
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 12:47   #9
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Može neka poveznica gdje se može naći više informacija, da ne surfam sad? Kažete da ste potpisali (svakako ne svojim nickovima). Je li poziv na potpisivanje baš svakome, ili samo onima koji formalno spadaju pod "povjesničare generalno i povjesničare književnosti i umjetnosti" (a tu je onda pitanje kriterija tko tu spada)

Cijeli tekst mi djeluje preapstraktno. Nema stavova s načelima s kojima se ne slažem, ali sve to stoji ne samo u Ustavu i zakonima, nego i u programima svih političkih stranaka idr..

Na što se točno misli s »nastojanja političara i političkih stranaka, da se pretvore u vrhovne tumače nacionalne i svjetske povijesti, poglavito povijesti 20. stoljeća i napose Drugoga svjetskog rata«? Ja se vrlo često ne slažem s našim političarima i političkim strankama, ali nisam siguran bih li ih samo tako optužio da se nastoje pretvoriti u VRHOVNE TUMAČE, tj. da žele zabraniti drugačija tumačenja. Svoja tumačenja imaju, k tome i različita, imaju ih i drugi.

Nekoliko potpisnika jesu također i političari, sada su ili su bili na političkim funkcijama.

»težnjama da se takozvana povijesna istina propiše rezolucijama i deklaracijama političkih ustanova i njihovih parapolitičkih izdanaka«

Nisam siguran što su sve "političke ustanove" (državna tijela? - to nisu stranačka tijela pa bi tu onda trebalo jasnije reći da DRŽAVA ne smije propisivati znanstvene istine - jer stranka samo kaže svoj stav, a državno tijelo ima formalnu snagu propisivanja), a što "parapolitički izdanci" (razne udruge bivših branitelja mi prve padaju napamet, a također i nastupi predstavnika RKC).

»pokušajima da se znanstvena istraživanja i interpretacije faktično ograniče odlukama pravosudnih tijela koje su donesene za pojedinačne, konkretne slučajeve«

Ovo ne razumijem (možda zato što posljednjih pet-šest godina slabo pratim hrvatsku politiku). Je li zamjerka na same odluke pravosudnih tijela, ili na njihovo tumačenje od strane državnih tijela zakonodavne i izvršne vlasti, političkih stranaka idr.? Koje su to točno odluke pravosudnih tijela na koja se misli - stvarno ne znam?

»Demokratskom je poretku lakše otrpjeti negativne posljedice zloporabe totalitarnih simbola i apologije totalitarnih režima, kolikogod one nerazumne i štetne bile, negoli ugroziti slobodu misli i govora, slobodu izražavanja i istraživanja.«

Slažem se. Ali, je li iza svega (znajući ideološku orijentaciju nekih potpisnika - koje i šira javnost više pozna kao ideologe i političare, a ne znanstvenike) samo borba protiv ograničavanja korištenja fašističkih simbola, uključujući simbole NDH, uključujući pozdrav ZDS?
Uzmi ogledalo i biti će ti jasnije zašto je uopće potreban ovakav apel, i uz dobar dio upisa kojima pokušavaš osobno patronizirati povijesne istine, a one koji se ne slažu etiketirati.... A potreban je i ovdje apel kada moderator radi ono što ne bi trebao raditi, ali to je već druga priča...
Na danom linku se može potpisati i nema selektivnog kriterija. Slobodno možeš potpisati ili nepotpisati. Will free.
mozak_free is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 12:56   #10
bemti komedijase, eno potpisao je i josip broz iz kumrovca ali je zaboravio napisati titulu
__________________
ad arma! ad arma!

Zadnje uređivanje 7nationarmy : 11.10.2017. at 13:49.
7nationarmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 14:04   #11
Quote:
mozak_free kaže: Pogledaj post
Uzmi ogledalo i biti će ti jasnije zašto je uopće potreban ovakav apel
24 povjesničara protiv mene! :klap:

Hvala na razjašnjenju! U međuvremenu sam vidio tekstove na tportalu i u Novom listu, u kojima se objašnjava da se stvarno radi o desničarskoj političkoj manipulaciji (a i tvoja reakcija to potvrđuje), protiv Vijeća za suočavanje s prošlošću (nisam ni znao da to postoji - sigurno sam vidio nešto o tome, ali ne obraćam pažnju, to su beznačajnosti) ali i samog predsjednika vlade Andreja Plenkovića, jer je njegova vlada osnovala Vijeće (i u njega, koliko sam skužio, imenovala avaj previše ljevičara - odnosno, onih koji nemaju dileme o karakteru ustaškog režima ).

O tzv. Nezavisnoj Državi Hrvatskoj i o ustaškom pozdravu "Za dom spremni" nema nikakvih bitnih novih povijesnih spoznaja. Kako ćemo se pak prema tom pozdravu danas odnositi, isključivo je politička odluka.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 14:42   #12
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Može neka poveznica gdje se može naći više informacija, da ne surfam sad?
Na portalu koji prati sve drustvemo vazne teme, a kojega vodi udruga U ime obitelji, https://narod.hr/hrvatska/apel-24-po...g-istrazivanja
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 15:03   #13
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
24 povjesničara protiv mene! :klap:

Hvala na razjašnjenju! U međuvremenu sam vidio tekstove na tportalu i u Novom listu, u kojima se objašnjava da se stvarno radi o desničarskoj političkoj manipulaciji (a i tvoja reakcija to potvrđuje), protiv Vijeća za suočavanje s prošlošću (nisam ni znao da to postoji - sigurno sam vidio nešto o tome, ali ne obraćam pažnju, to su beznačajnosti) ali i samog predsjednika vlade Andreja Plenkovića, jer je njegova vlada osnovala Vijeće (i u njega, koliko sam skužio, imenovala avaj previše ljevičara - odnosno, onih koji nemaju dileme o karakteru ustaškog režima ).

O tzv. Nezavisnoj Državi Hrvatskoj i o ustaškom pozdravu "Za dom spremni" nema nikakvih bitnih novih povijesnih spoznaja. Kako ćemo se pak prema tom pozdravu danas odnositi, isključivo je politička odluka.
Svašta si umišljaš.

Nije problem ustaški režim. O tome nema nikakvih dilema. Nego je u pitanju domovinski rat u koje bi netko silom utrpao ustaške aveti kako bi revidirao povijest i sebi opravdao ratovanje "protiv ustaša", a ne kao agresor protiv referendumske odluke o samostalnoj hrvatskoj državi.
mozak_free is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 15:09   #14
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
24 povjesničara protiv mene! :klap:

Hvala na razjašnjenju! U međuvremenu sam vidio tekstove na tportalu i u Novom listu, u kojima se objašnjava da se stvarno radi o desničarskoj političkoj manipulaciji (a i tvoja reakcija to potvrđuje), protiv Vijeća za suočavanje s prošlošću (nisam ni znao da to postoji - sigurno sam vidio nešto o tome, ali ne obraćam pažnju, to su beznačajnosti) ali i samog predsjednika vlade Andreja Plenkovića, jer je njegova vlada osnovala Vijeće (i u njega, koliko sam skužio, imenovala avaj previše ljevičara - odnosno, onih koji nemaju dileme o karakteru ustaškog režima ).

O tzv. Nezavisnoj Državi Hrvatskoj i o ustaškom pozdravu "Za dom spremni" nema nikakvih bitnih novih povijesnih spoznaja. Kako ćemo se pak prema tom pozdravu danas odnositi, isključivo je politička odluka.
kako apel za slobodom i protiv dogmi moze biti bilo cija manipulacija?
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 15:36   #15
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
24 povjesničara protiv mene!
ajde procitaj umjesto tog obrazlozenja koje si nasao cijeli clanak. nije da moras ali uputno bi bilo da se ne sramotis.
__________________
ad arma! ad arma!
7nationarmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 15:37   #16
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
O tzv. Nezavisnoj Državi Hrvatskoj i o ustaškom pozdravu "Za dom spremni" nema nikakvih bitnih novih povijesnih spoznaja. Kako ćemo se pak prema tom pozdravu danas odnositi, isključivo je politička odluka.
Pa nece politika niti rezim meni odredjivati kako cu se prema necemu odnositi. Ta vremena su pocela prolazit kada je komunisticki diktator umro, zavrsila s dr. Franjom Tudjmanom. A vidim da neki traze ponovno totalitarizam i zatiranje kritickog misljenja.

Nezavisna drzava Hrvatska je skoro pa nebitna, nas je kamen zaglavni 5. kolovoz kada smo dobili slobodu.

A pozdrav "Za dom spremni" sam prvi puta cuo u Thompsonovoj pjesmi "Boj na Cavoglave" u Domovinskom ratu, a kada bi i zabranili taj pozdrav to bi mi bila najsladja pjesma i pozdrav na svijetu. On meni znaci u kontekstu Domovinskog rata koji je bio obrambeni.

A naravno, svatko tko koristi taj pozdrav u kontekstu zlocina, rasizma itd. to je za osudu. Takvog treba zatraziti da se kod javnog biljeznika oko toga odredi.
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu

Zadnje uređivanje The Instruktor : 11.10.2017. at 16:22.
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 15:38   #17
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
kako apel za slobodom i protiv dogmi moze biti bilo cija manipulacija?
jednostavno, ako on zeli da mu visa sila zatre mogucnost slobodnog prosudjivanja i odlucivanja, ima na to pravo. sjevernokorejski pasos nije lako dobit ali cujem da denis rodman pomaze odabranima
__________________
ad arma! ad arma!
7nationarmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 17:42   #18
Zlatko Hasanbegović.
Sve je jasno, i zbog cega je apel i ko/kakvi su potpisnici.
Unknown Archont is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 08:15   #19
Quote:
Unknown Archont kaže: Pogledaj post
Zlatko Hasanbegović.
Sve je jasno, i zbog cega je apel i ko/kakvi su potpisnici.
Naravno da je jasno, dr. Hasenbegovic je starcevicanac i to istice. A dr. Ante Starcevic je bio za politicke slobode:

"Bez dvojbe, politička sloboda jedini je način, kojim si može zasužnjen narod pomoći. Dok njegovo celo gospodarstvo stoji u šakah drugoga, dok on nemože svoje celokupno stanje urediti po svojoj volji i po svojih probitcih, dotle on nemože nego siromah, nego pokvaren, nego sužanj biti. ("Sloboda", IV, str. 126, str.1; Sušak, 21. 10. 1881.)

A kada stavimo sve cinjenice na stol rijesiti ce se 20 stoljece samo od sebe i onda cemo se okrenuti na gospodarstvo i druga pitanja. Pa pogledajte samo na primjeru Boze Milanovica, tko je prije spominjao da je jedan svecenik i Katolicka crkva zasluzna za vracanje Istre?
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 08:42   #20
Quote:
7nationarmy kaže: Pogledaj post
jednostavno, ako on zeli da mu visa sila zatre mogucnost slobodnog prosudjivanja i odlucivanja, ima na to pravo. sjevernokorejski pasos nije lako dobit ali cujem da denis rodman pomaze odabranima
ocito nije jedini koji to zeli
ali u redu, to je legitimno, za njih
samo onda se en mogu nazivati antifasistima i spominjati slobode i ljudska prava kao zeljeni cilj, jer se bore i propagiraju upravo suprotno
pa onda recimo otvoreno: radi se o fasissticki ispranim mozgovima, koji se zalazu za tiraniju i diktaturu
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:23.