Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.02.2017., 20:46   #41
Quote:
salsadancer kaže: Pogledaj post
@Pringles:...
Ok.
Osvrnula sam se na visok udio masnoća u lchf jer taj dio može biti bitan kod ljudi koji imaju ovaj problem. Ne ulazim u to što i kako ti konzumiraš od svega toga.

P.S. Još jedan savjet, za ubuduće - na forumu ti baš i nije najsretnije pretpostavljati što ti je sugovornik i što je pročitao.
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2017., 21:50   #42
Da li netko koristi spirulina algu kao dodatak prehrani i kakva su iskustva?
Navodno sadrži i teške metale (živa,olovo,kadmij) pa može biti štetna.
__________________
Bolje biti bogat i zdrav, nego siromah i bolestan
Telesve is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 11:56   #43
Quote:
Tonka18 kaže: Pogledaj post
Hmmm mislila sam da je PCOS i policistični jajnici isto... sad nisam više sigurna što ja imam
Imam 24 godine. Nisam imala nikakvih simptoma koje ti spominješ. Istina, ja pijem dosta (uglavnom vode i čaja) zadnjih godina, ali to je više zbog toga jer se svjesno tjeram da pijem jer je kao zdravo.
Inzulinska rezistencija mi je otkrivena "slučajno": bila sam kod ginekologinje zbog jako neredovitih menstruacija i onda me je ona, između ostalog, poslala da učinim OGTT. Nalaz nije bio u redu pa me je uputila endokrinologu...
Da, to je to, prvo sam pila Siofor pa Glucophage XR, ukupno već skoro godinu dana. Ne znam hoću li prestati uzimati lijek, to se ja nadam tj. pretpostavljam jer mi je zadnji put smanjena doza i nalazi su sve bolji.
Ja nisam sa LCHF-om jako dobro upoznata, najviše preko jedne poznanice koja se tako hranila. Znam da ona nije jela većinu voća, a ni mlijeko ni jogurt ni kiselo vrhnje jer kao nemaju (za LCHF) dobar odnos ugljikohidrata i masti. Ovo kako ti opisuješ da se hraniš mi se čini prihvatljivije za provesti, ali je li to onda uopće LCHF, tj. prelazi li uopće tijelo u "masni pogon" koji se spominje u članku ili ipak ne zbog (za LCHF) previše ugljikohidrata?
Mjeriš li doma šećer i ako da, ima li kakve razlike od kad si prešla na LCHF?
Tako je i meni, slučajno otkrivena, početno sam otišla dermatologu radi problema s vlasištem.
Šta se voća tiče, savjetuje se jesti voća žarkih boja (bobičasto, crveno), a inače najviše 2 voćke dnevno. Mlijeko jogurt i kiselo vrhnje su dozvoljeni, ja pijem mlijeko samo s kavom a vrhnje ili mileram jedino u kruhu koji sama pečem. Ovo što me pitaš i mene zanima, jer ja ubiti ne jedem toliko više masnoća koliko sam izbacila UH. Probat ću saznat odgovor na to pitanje.. A najviše ću znat kad ponovno napravim pretrage. Šećer doma ne mjerim jer nemam aparatić, a i meni je šećer uvijek dobar, jedino inzulin nije. Inače, imam i Hashimoto, što je još jedna autoimuna bolest, pa ću sigurno i antitijela izvaditi ponovno za par mjeseci.
salsadancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 13:26   #44
Koje pretrage ste obavljali da se dokaže inzulinska reszistencija?
Michaela is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2017., 16:10   #45
Evo ja prvi put u zivotu radila testove za inz.rez. Imam PCOS od puberteta i osjetljivost na inzulin je uvijek bila samo 'pretpostavka', tako da sam konacno odlucila to i provjeriti.

Znaci inzulin nataste, GUK nataste, i jos cu raditi 2-satni OGTT.

Nalaz inzulina jos cekam, no ono sto me 'brine' je moj GUK koji je valjda tijekom citavog zivota izmedju 5 i 5.7 ovisno o tome koliko sam kasno i sto jela, i koliko vjezbala.
Dva puta je bio ispod 5, i to kad nisam citav dan stigla jesti, a jednom davno i 5,8.
Danas su mi izmjerili 5,1 a nisam jela 14 sati!

Kako imam PCOS, plus razmisljam sto ce biti ako mi se desi trudnoca, citam po netu da te GUK preko 5,0 automatski svrstava u gestacijski dijabetes. A moj GUK je stalno takav, jos kada uzmem u obzir da, iako nisam oficijelno imala dijabeticare u obitelji, mi je mama znala spomenuti da su joj nasli ujutro malo povisen secer - pitam se trebam li (bez obzira na nalaze inzulina) nekim dodatnim lifestyle promjenama probati utjecati na smanjenje GUK nataste i koliko su zapravo te vrijednosti preko 5 opasne?

Zadnja dva mjeseca hranim se low carb nacinom, ali se uvijek dva dana prije vadjenja krvi (2x dosad) potrudim jesti normalne obroke (znaci dorucak od ugljkohidrata, rucak meso, prilog, salata i desert) kako bi dobila sto realnije rezultate.

Ne znam jesam li u krivu kada mi se ta moja glukoza cini previsoka, tim vise sto vjezbam vise-manje redovito, pazim na suplemente, odnedavno sam izbacila secer potpuno a uskoro cu i mlijeko?
Ne bih voljela jednog dana imati probleme, ili nedaj boze da mi dijete ima probleme ukoliko ostanem trudna.

Jer osim PCOS; ja sam sklona debljanju, i gubitak tezine mi uvijek zahtjeva puno truda i muke. Hvala na odg.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2017., 10:21   #46
@TincH sto se tiče secera u trudnoći i van nje,nije ti isto. U trudnoći​ šećer pada,zato i je granica za dijagnozu gestacijskog dijabetesa GUK 5.1, a za dijagnozu dijabetesa inace GUK treba biti iznad 6. S inzulinskom rezistencijom možeš i ne moraš razviti gestacijski dijabetes,ja recimo jesam ali upoznala sam i žene koje nisu. Za trudnocu je bitan hbA1c, da nije previsok. Uostalom ako i kad planiras trudnocu naglasi doktoru da zelis provjeriti secer prije i to je to. Ako ne smatra to bitnim odes kod drugog i gotova prica.
Sto se tice prehrane,ja sam bila na dijeti s v.vrhovca za dijabetičare

Poslano sa mog HUAWEI VNS-L21 koristeći Tapatalk
__________________
lovac na jednoroge i čitalac sretnih vijesti
marie_zmaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2017., 20:14   #47
Aha, hvala ti, nisam znala ovaj podatak da secer u trudnoci pada, novo mi je

S time da ja ne znam jos uvijek sigurno imam li inz.rezistenciju, tek mi trebaju doci nalazi. GUK nataste mi potpada u normalne granice (barem sudeci po podacima na papiru, iako bih ja osobno voljela da je nizi).

Kako imam i taj PCOS pokusavam zbilja paziti na secer, a i zdravlje mi je opcenito dosta bitno, i dosta se bavim njime.

Trudnoca, a nije da sad planiram nesto, al sta ja znam, ne bih si oprostila da mi se jednom dogodi a ja neodgovornoscu dovela organizam u ne bas najbolje stanje, kuzis
Htjela bih opcenito biti sto zdravija mogu, trudna, ne trudna.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 12:38   #48
Stigao mi inzulin, 8,4 je (ref.2,6 do 24,9)
HOMA jos nisam napravila.
GUK nataste bio je 5,1

Obzirom da imam PCOS, ne cini mi se ovo kao los rezultat.
Je li moguce imati ovakve brojke a biti inz.rezistentan?
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2017., 18:48   #49
Ne. Nije. Ja imam inzulin 285. Normalno je do 25.
Cikcak is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2017., 20:07   #50
Evo javljam se nakon 6 mjeseci na LCHF prehrani, sa odličnim vijestima radila sam OGTT + inzulin natašte i nakon 2h, i nalaz mi je, kako se čini - savršen!
GUK uredan kao i ranije, a inzulin natašte 10, nakon 2h - 9! Prije je bio 59. Koliko vidim, manje od 25 je ok
U međuvremenu sam bila na još jednom predavanju Anite Šupe gdje se na kraju predavanja predstavio čovjek koji je ovom prehranom spriječio prelazak na inzulin, a i smanjili su mu lijekove.. u samo 3 mjeseca, a imao je dijabetes 15g..

Šta da vam kažem, ja sam sigurna da sifor više neću morati piti dokle god ću se držati ovog režima, a sada ću još ublažiti ograničavanje UH.. pa ću opet ponoviti nalaz za 6 mj.
Od srca vam preporučam ovu prehranu, naravno ako se vi osjećate spremni na to i ako vam zdravlje to dopušta.
Sretno!
salsadancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 15:11   #51
Quote:
salsadancer kaže: Pogledaj post
Od srca vam preporučam ovu prehranu, naravno ako se vi osjećate spremni na to i ako vam zdravlje to dopušta.
Sretno!
Nije da imaš previše izbora ako je problem sa inzulinom.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 19:01   #52
Inzulinska rezistencija - iskustva

Pozdrav svima! Na sistematskom mi je dijagnosticirana inzulinska rezistencija. Izguglala sam, kuzim sto to jest, no zanima me da li se netko od vas izlijecio od toga? I kako?

Ja sam dobila metformin, ali jako malu dozu, 1 tabletu dnevno. Pijem ju 4-5 mjeseci i ne vidim nikakvog napretka. Čini mi se mala doza, a prepisana mi je od doktorice opće prakse, nisam išla na detaljnije pretrage.

Uvijek sam se puno kretala, ali svejedno teško skidala kile i jako ih lako dobivala. Nisam imala problema ni sa šećerom ni OGTT testom, u osnovi mi je ovo otkriveno slučajno. Od sipmtoma sam u zadnje vrijeme primjetila da mi nije dobro NAKON što pojedem, nekako me hvatala neka slabost i treskanje ruku, kao što se desi ljudima koji dugo nisu jeli.

Što ste vi uspjeli postići? Jel se moguće od toga izliječiti? Stvarno ne bih htjela da preraste u dijabetes ili što još gore...kakva su vaša iskustva?
petrafeeling is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2017., 20:13   #53
Na američkim sajtovima sam pročitala da je moguće da inzulinska rezistencija nastane kao posljedica ketogene prehrane...pa sad ti budi pametan!

Ja za sad znam samo za simptome, za rješenje još ne znam. Cijeli život imam problema s trbušnom debljinom i debljinom in general, PCOS pod normalno, dlakavost, visoki trigliceridi, i sve to uz ekstremno fizičko kretanje - npr. 1000 km na biciklu u nekoliko mjeseci ili slično. Jako teško skidanje kila, uz skromnu prehranu i značajnu aktivnost, i nenormalno debljanje čim malo "popustim".
petrafeeling is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 20:47   #54
Quote:
petrafeeling kaže: Pogledaj post
Na američkim sajtovima sam pročitala da je moguće da inzulinska rezistencija nastane kao posljedica ketogene prehrane...pa sad ti budi pametan!

Ja za sad znam samo za simptome, za rješenje još ne znam. Cijeli život imam problema s trbušnom debljinom i debljinom in general, PCOS pod normalno, dlakavost, visoki trigliceridi, i sve to uz ekstremno fizičko kretanje - npr. 1000 km na biciklu u nekoliko mjeseci ili slično. Jako teško skidanje kila, uz skromnu prehranu i značajnu aktivnost, i nenormalno debljanje čim malo "popustim".
Jednom sam pričala sa ženom koja je muku mučila godinama sa svime navedenim,i bila luda više od svega jer joj ništa nije pomagalo,dapače nakon svakog ciklusa dijete ili vježbanja kao da se još više udebljala čim bi malo zastala. I znam da je rekla da je to trajalo sve dok je ginekolog nije uputio koje dijete se drzati i kako vježbati. Ako me pamćenje dobro služi bila je u pitanju kombinacija prehrane za dijabetičare,tablete tipa siofor i anaerobne vježbe,dakle utezi a ne trčanje,bicikla i slično. Znam samo da je žena smršavila 30 kg i da je ostala trudna prirodno a u sam proces mršavljenja je ušla kao priprema za umjetnu

Poslano sa mog HUAWEI VNS-L21 koristeći Tapatalk
__________________
lovac na jednoroge i čitalac sretnih vijesti
marie_zmaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2019., 09:19   #55
Dižem ovu temu, valjda smijem, nakon što sam sinoć pojela čokoladu od 200 grama U afektu!

Zanima me što jedu ljudi s inzulinskom rezistencijom i može li se to stanje popraviti, umjesto pogoršati?

Problem kod dijabetesa i takvih stvari je što ne bole pa ih ne doživljavaš. Jednom mom starijem poznaniku su odrezali nogu radi dijabetesa, u zadnji čas, jer to baš ne boli dok ne dođe do kritičnog. Nije pio lijekove i držao se programa pa je to bio rezultat.

Počela sam čitati o glikemijskom indeksu i iznenadila se da neke slične namirnice imaju jako različit glikemijski indeks. Na primjer - zobene pahuljice imaju visok index, a ražene sasvim prihvatljiv i niži. A izgledaju skoro isto!

Uglavnom, odlučila sam krenuti u potragu za raženim pauhljicama, umjesto zobenim, to mogu zamijeniti, umjesto da potičem inzulinsku rezistenciju a da niti ne znam.

Sirova mrkva je ok, a kuhana ima visok index? WTF? Juha bez mrkve???

Što vi jedete i kako se borite, osim lijekovima, protiv tih problema?
onababa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2019., 07:38   #56
Tko ti je dijagnosticirao IR? Ja sam odmah dobila dijetu za dijabetičare i mislim da ti je to najboljo izbor prehrane za tvoje stanje.

Čokolada ti je siguran put prema dijabetesu.
__________________
I solemnly swear that I am up to no good
Éowyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2019., 18:14   #57
Na sistematskom, u privatnoj klinici. Imaju oni neki postoci I parametri I beta nešto...nisam išla po dokotrima, jer mi se čini besmisleno, dok ne promijenim prehranu. Reći će mi to što znam - prestani žderat i počni vježbat. I kad bih to radila, obično skinem kile. Jedino sam mislila prije da mi smeta gluten, ali ne smeta mi gluten, nego hrana s visokim GI-om.

Uglavnom, zadnjih par dana sam se ubila žderanjem, ali planiram iskoristiti sljedećih nekoliko neradnih dana da se vratim u normalnu, malo čak i ketogeno, samo da ubijem taj nenormalan osjećaj gladi koji postoji od IR.

Čim pojedem nešto slatko, gotovo je, nakon toga mogu pojesti stol i šest stolica Moram strogo, strogo paziti, bar mi se tako čini.

A ti? Uspjevaš?
onababa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2019., 20:41   #58
Napisat ću kako sam skužila da nešto nije u redu - 20-tak minuta nakon jela mi obično ne bi bilo dobro, hvatala bi me neka slabost, vrtoglavica, ruke bi mi se pocele tresti….obično se to događa ljudima kad su gladni, a ne nakon što se najedu….

Počela sam patiti često od glavobolja, koje bi često prestajale kad bih pojela čokolade...
onababa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2019., 11:26   #59
Quote:
onababa kaže: Pogledaj post
Na sistematskom, u privatnoj klinici. Imaju oni neki postoci I parametri I beta nešto...nisam išla po dokotrima, jer mi se čini besmisleno, dok ne promijenim prehranu. Reći će mi to što znam - prestani žderat i počni vježbat. I kad bih to radila, obično skinem kile. Jedino sam mislila prije da mi smeta gluten, ali ne smeta mi gluten, nego hrana s visokim GI-om.

Uglavnom, zadnjih par dana sam se ubila žderanjem, ali planiram iskoristiti sljedećih nekoliko neradnih dana da se vratim u normalnu, malo čak i ketogeno, samo da ubijem taj nenormalan osjećaj gladi koji postoji od IR.

Čim pojedem nešto slatko, gotovo je, nakon toga mogu pojesti stol i šest stolica Moram strogo, strogo paziti, bar mi se tako čini.

A ti? Uspjevaš?
Endokrinolog ti treba dati terapiju. Ja imam jaku inzulinsku rezistenciju, a imaš simptome vrlo slicne mojima. Mislim da samo s dijetom nećeš riješiti problem. I možda jos nešto ne valja.

Ja se držim dijabetičke dijete, na terapiji sam i najbolje se osjećam kad vježbam.

Nije lako, ali alternativa je dijabetes. Lakše mi je paziti na prehranu

Postoji jako puno zamjena za šećer, a prehranu si možeš modificirati tako.da uopće ne budeš gladna.
__________________
I solemnly swear that I am up to no good
Éowyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2019., 12:52   #60
Da, znam da bih realno trebla otići endokrinologu, ali teško se organiziram s njihovim I svojim radnim vremenom pa nekako otežem.

Jako sam intenzivirala fizičku aktivnost I malo korigirala prehranu I stvano se osjećam bolje. Probat ću otići doktoru, a do tad kako znam.

Kako rješavaš želju za slatkim, kad se pojavi?

Ja sam probala kakkaom kojeg sam spremala s vodom, umjesto mlijeka, to nije bilo prekalorično a umirlo bi me. No, kako sam to počela raditi sve češće onda mi se opet stvorila želja za slatkim I čokoladom, tako da mislim da ću krenuti sa vrlo strogom dijetom

Jel vidiš neki napredak u nalazima? Koliko to traje? Nadam se da ima rezultata!

Dijabetes mi se ne svidja kao opcija
onababa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:58.