Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.01.2009., 20:17   #61
pffffffff


imam pitanje...

neki dan mi je receno u skoli da je mjesecno maksimalan broj slikanja 2-3 puta?? ili cak manje?? ili godisnje? nisam siguran...
zasto onda doktori sta slikaju, po 4-5 puta slikaju nekome slomljenu nogu, pa onda drugi kut, pa se nevidi slika itd... i na kraju dobijemo 10 slika...
i onda kazu umiremo od raka zbog cigara :S

koji je tocan broj koliko bi se inace po nekom zakonu mjesecno, ili godisnje smijelo slikat rengenom?

kad malo bolje pogledam, tj sjetim se tih slikanja, oni sta nas slikaju odu u onu prostorijicu i onu dugmad samo sta stapivima ne pritiskaju, a kad me trebao jednom podic s onog kreveta jer nisam mogao sam ustat, rekao mi da zovem mamu da me podigne, on nije htjeo... uvijek me cudilo zasto, al eto sad znam odgovor...
BUBI69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2009., 21:58   #62
RTG i sperma

Zanima me da li i kako štetno može utjecati RTG snimanje na spermu. Konkretno da li RTG snimanje skočnog zgloba na nogi može štetno utjecati na reprodukcijsku tekućinu. U biti može li što loše (i u kojoj mjeri) loše utjecati za fetus ukoliko žena zatrudni s takvim ozračenim muškarcem?!

Černobilko
Labinčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2009., 23:36   #63
Quote:
Labinčica kaže: Pogledaj post
Zanima me da li i kako štetno može utjecati RTG snimanje na spermu. Konkretno da li RTG snimanje skočnog zgloba na nogi može štetno utjecati na reprodukcijsku tekućinu. U biti može li što loše (i u kojoj mjeri) loše utjecati za fetus ukoliko žena zatrudni s takvim ozračenim muškarcem?!

Černobilko
Ne smeta to ništa. Ako ste baš zabrigani apstinirajte od pravljenja djece na par dana
Termination is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 00:03   #64
Pa dat će ti olovni štiti za jajca.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 09:42   #65
E sad, frend je bio na CT prije početka kemo, dobio je kontrast. Sutra dan se sjetio da bi bilo pametno da zamrzne spermu na V. Vrhovec. Svi junaci su bili mrtvi
Jeli ga ubio izotop ili samo zračenje...vjerojatno i jedno i drugo.
Apstiniraj par dana i "isprazni se"
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 16:15   #66
A jebiga, CT. Nije CT isto što i obično slikanje.

Ivanicapeca, na koji izotop misliš?
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 21:51   #67
Samo da podsjetim nisu mi slikali spremnike sperme nego nogu u doljnjem djelu... A sad žena nešto trubi da joj kasni mjesečnica nekoliko dana...
Labinčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 21:59   #68
gle, spermiji se stvaraju i obnavljaju malo-malo, tako da nema neke štetnosti..
dok se žena rodi s jajnim stanicima, koliko ima-ima, i ne obnavljaju se, nego propadaju...
Tako da je za muškarce RTG slikanje bezbolnije (nego za žene)
Urbanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 22:11   #69
Dat će ti onu olovnu pregaču.

Sjećam se da sma slikao zub i to su mi dali
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 22:21   #70
Quote:
Labinčica kaže: Pogledaj post
Samo da podsjetim nisu mi slikali spremnike sperme nego nogu u doljnjem djelu... A sad žena nešto trubi da joj kasni mjesečnica nekoliko dana...
Nemam ti to nikakve veze, ako testisi nisu ozračeni.

@ ivanice: Kod CT snimanja se ne primjenjuju nikakvi izotopi, nego jod (intravenozno), gastrografin (oralno) i i barij i barijev sulfat (rektalno) pa od kontrasta nema nikakve štete. Radioizotopi se koriste kod scintigrafije (SPECT, PET), ali i tada je potencijalna šteta zanemariva. Dakle, sjeme je moglo uništiti jedino CT snimanje zdjeličnog dijela tijela bez ikakve zaštite tipa olovna pregača ili eventualna radioterapija.
Termination is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2009., 07:52   #71
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
A jebiga, CT. Nije CT isto što i obično slikanje.

Ivanicapeca, na koji izotop misliš?
Gle ne znam, rekao je samo da mu je dr. reko da su junaci mrtvi najvjerojatnije zbog kontrasta koji je primio. Na žalost, nema ga više da bi ga mogla pitati za taj konkretni podatak
Tumor se nalazio u medijastinu,a šta su sve slikali i jeli slikan i abdomen i zdjelica, ne znam, ali mi je jasno da kontrast kola cijelim tijelom.
Ja se osobno ne bih s tim zezala i apstinirala bi par dana. Nije to takav bed, a nikad se ne zna.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2009., 13:02   #72
4 RTG snimke, jedan CT i jedan MR,koliko sam zracenja primila?

Ove godine sam slikala dvije snimke usiju RTG, kicma dvije snimke, CT donjeg dijela kicme i MR vrat. Zanima me koliko sam zracenja primila i kolko treba tjelu da se opravi i dali postoje neke metode eliminecije zracenja.
Hvala.
Jesua is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2009., 13:09   #73
nisam 100% siguran ali MR i CT nemaju neg. učinak... a što se tiče
RTG-a , on se navodno može dva puta godišnje napraviti bez problema
tako je barem doktor meni rekao. a više od toga kao postoji rizik..
BundyBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2009., 13:20   #74
Problem je da u nasem zdrastvu nitko ne gleda na to tko koga di salje. Uzas. ja uopce nisam znala da je to toliko stetno. CT isto zraci MR navodno ne,ali neznaju jos sigurno.Hvala na odgovoru.
Jesua is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2009., 15:05   #75
Ne postoji neka granica koliko se godišnje može napraviti RTG bez posljedica. Takvo nešto ne postoji, svako zraćenje je štetno i kada ne treba ne treba se raditi. Druga je stvar ako je RTG potreban onda se radi (jedina prava kontraindikacija za zračenje je ta da nema pravilne indikacije!). Sada karikiram ali netko se može zračiti 10 puta i da mu ne bude ništa a nekome će od jednog puta napraviti štetu, ali ipak s povečanjem broja zračenja veći je i rizik od neželjenih posljedica.
marin84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2009., 16:05   #76
Quote:
Jesua kaže: Pogledaj post
Ove godine sam slikala dvije snimke usiju RTG, kicma dvije snimke, CT donjeg dijela kicme i MR vrat. Zanima me koliko sam zracenja primila i kolko treba tjelu da se opravi i dali postoje neke metode eliminecije zracenja.
Hvala.
Snimke zuba su zanemarive u količini zračenja, rtg kičme manje-više isto. CT je druga priča, ne preporuča se raditi više od 1 put godišnje. MR ne zrači. Na rtg snimanjima jako varira količina zračenja za iste snimke.Ovisi o starosti RTG aparata i da li se snima na film (klasično) ili na senzor(digitalno). Digitalna snimanja su višestruko slabija u količini zračenja od klasičnih. CT treba izbjegavati ako je moguće i gdje god je moguće zamijeniti sa MR.
borna07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2009., 18:43   #77
Nuklearna magnetska rezonancija (NR, NMR, MRI, kako želiš) nije izvor ionizirajućeg zračenja, već radi na posve drugom principu. Pogledaj na wikipediji. Dakle, njega možeš otpisati.

CT jest izvor ionizirajućeg zračenja, i to rentgenskog. Samo je način slikanja malo drukčiji. Nije obično eksponiranje osjetljive ploče preko uzorka. I da, CT je energičniji od RTG-a.

Nadam se da će netko doći s tablicama pa da ti izračuna koliko si apsorbirala. Vrijeme oporavka ovisi o apsorbiranoj dozi i stanju organizma.
Ne znam na što misliš pod metodom eliminacije. Valjda na one olovne pregače, što li?
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2009., 19:34   #78
Hvala svima. Znaci dobro su me izracili ove godine.:-((((Na eliminaciju mislim kako se moze umanjiti djelovanje zracenja. Mislim na piti nesto, jesti itd.Pa kako doktori ne misle na to nego samo ljude salju bez veze.
Jesua is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2009., 19:35   #79
I koje su nezeljene posljedice zracenja?
Jesua is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2009., 19:56   #80
Quote:
Jesua kaže: Pogledaj post
Hvala svima. Znaci dobro su me izracili ove godine.:-((((Na eliminaciju mislim kako se moze umanjiti djelovanje zracenja. Mislim na piti nesto, jesti itd.Pa kako doktori ne misle na to nego samo ljude salju bez veze.
Ma nisu baš previše. 4 RTG-a i jedan CT. Nije frka.
Umanjivanje posljedica? Dobro jesti. Kvalitetna, energijom i nutrijentima bogata hrana. Dakle, ne oni rižini kolutići za anoreksičnu klijentelu iz DM-a, nego prava, kripna hrana (samo ne pretjeruj sa zasićenim masnim kiselinama, to je normalna stvar).
I jogurt, zbog crijevne mikroflore. Ni koji vitamin C nije na odmet.

Doktori bi trebali pitati, istina. No eto, vjerojatno postoji dobar razlog zašto si uopće išla na pretrage.


Quote:
Jesua kaže: Pogledaj post
I koje su nezeljene posljedice zracenja?
Za tako male doze ionizirajućeg zračenja (i to niskoenergetskog; rentgen je slab u usporedbi s gama zračenjem raznih radioizotopa) posljedice nisu velike. Ako ti poremeti crijevnu mikrofloru, može ti poremetiti stolicu. Od onih posljedica tolikih doza koje ne vidiš, tu je lagano promijenjena krvna slika, koja se ubrzo stabilizira. Ma nema straha.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:50.