Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.05.2008., 18:26   #41
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Kaj se tiče trolanja-rugala se sova sjenici...

Ajde druže znanstveniče objasni ti meni onda po kojoj to, znanstveno priznatoj i opisanoj u časopisu Nature, metodi u našoj zemlji, a i šire, od davnina rašljari seljacima nalaze vodene žile gdje kad malo pročeprkaju nađu vodu i iskopaju bunar. Brijem čak da je i u Gruntovčanima bila takva neka epizoda

Inače, više o svemu https://www.forum.hr/showthread.php?t=313421
Ajde nek netko stvarno preseli ili spoji.
Dojadilo mi je stalno igrat u kupe a ti stalno tučeš špadama
Ako pod trollanjem podrazumijevaš argumente temeljene u fizici i kemiji, onda sam ja jedan od većih trollova na forumu. Ti nisi dala vrijedeće argumente.

Rašljarenje nije znanstveno priznata metoda, a "fenomen" nikad nije dokazan. U Natureu ga se možda spominje, ali da mu se daje kredibilitet? I'd like to see that.

Randi već desetljećima nudi milijun dolara da mu netko dokaže te sposobnosti. Zašto nitko ne uspijeva? Randi stavlja preteške testove? Što je teško u tome? Ili nalaziš vodu, ili ne.

http://www.youtube.com/watch?v=xOsCnX-TKIY
Nikad dokazano. Uvijek pada na duploslijepom testu.

Tebi još nekako nije jasno da se radi o fenomenu koji bi, kad bi bio dokazan, sravnio današnju znanost sa zemljom. Ne čudim se. Nemaš baš nekog prevelikog pojma o znanosti, pa ti se ne čini kao nešto ozbiljno.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2008., 19:08   #42
Quote:
Ivanicapeca kaže:
Imaš imaš, samo si jako oštećen. Previše sjediš za kompom pa te to tehničko zračenje oštetilo, posebno u području solarnog pleksusa. Zabrinuta sam za tebe onak iskreno, samo kak jedan forumaš može biti zabrinut za drugog.
nemam nemam draga, to ti sa sigurnošću mogu reći. a to što je mene tehničko zračenje uništilo (zapravi nije) ne znači ništa, ja bar razmišljam i nekupujem neke manetiće koji imaju istu jačinu kao ono za frižider po cjeni od više tisuća kuna. i mislim da sam ja onak koji bi trebao biti zabrinut za nekoga


Quote:
Ivanicapeca kaže:
rašljari seljacima nalaze vodene žile gdje kad malo pročeprkaju nađu vodu i iskopaju bunar. Brijem čak da je i u Gruntovčanima bila takva neka epizoda
hm da, a koliko je iskopano rupa prije nego se našo bunar?? i to da je u nekoj glupoj seriji bilo nešto o rašljama ne dokazuje ništa.


Quote:
Bhakti kaže:
Te magnetne prostirke su jedina efikasna zaštita protiv geopatogenih i nekih tehničkih zračenja
hm, a zašto onda nisu u širokoj upotrebi??
__________________
ON OTHER SKIN_
black1888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2008., 20:11   #43
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Ako pod trollanjem podrazumijevaš argumente temeljene u fizici i kemiji, onda sam ja jedan od većih trollova na forumu. Ti nisi dala vrijedeće argumente.

Rašljarenje nije znanstveno priznata metoda, a "fenomen" nikad nije dokazan. U Natureu ga se možda spominje, ali da mu se daje kredibilitet? I'd like to see that.

Randi već desetljećima nudi milijun dolara da mu netko dokaže te sposobnosti. Zašto nitko ne uspijeva? Randi stavlja preteške testove? Što je teško u tome? Ili nalaziš vodu, ili ne.

http://www.youtube.com/watch?v=xOsCnX-TKIY
Nikad dokazano. Uvijek pada na duploslijepom testu.

Tebi još nekako nije jasno da se radi o fenomenu koji bi, kad bi bio dokazan, sravnio današnju znanost sa zemljom. Ne čudim se. Nemaš baš nekog prevelikog pojma o znanosti, pa ti se ne čini kao nešto ozbiljno.
Reci Endi, smatraš li da je današnja znanost otkrila sve što se može otkriti?
Krešimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2008., 20:14   #44
Quote:
black1888 kaže: Pogledaj post
hm, a zašto onda nisu u širokoj upotrebi??
Ljudi su skeptični što je razumljivo, jer ima tu svega i svačega. Recimo meni je tip uz tu prostirku htio uvaliti još i neke turbo posteljine u vrijednosti dvadesetak tisuća kuna no ja sam jako dobro znao što hoću, prostirku sam platio oko 5000 kuna za bračni krevet prema mjeri i vjeruj mi da mi danas par godina nakon korištenja iste netko nudi istu lovu za nju nebih ju dao. Istog je razmišljanja i jedan moj frend koji ima dosta para pa je uzeo cijeli komplet e sad razmisli zašto su nam utisci takvi...ili smo ludi, ili to nešto stvarno radi Što se tiče ismijavanja radiestezije od neupućenih postavio bih im jednostavno pitanje...ako zračenja podzemnih voda i Hartmannove mreže ne postoje kako je moguće da sam recimo ja kod sebe detektirao i nacrtao složenu mrežu istih, nakon toga sam u razmaku od godine dana pozvao dvojicu radiestezista koji su se potpuno poklopili sa mojim nalazima (naravno da nijednom nisam pričao o svojim nalazima), pa dragi prijatelji kako je to moguće? Znači detektirali smo nešto što ne postoji, a onda se još potpuno poklopili u složenoj shemi
Bhakti is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2008., 21:08   #45
Quote:
Krešimir kaže: Pogledaj post
Reci Endi, smatraš li da je današnja znanost otkrila sve što se može otkriti?
Naravno da nije. No to ti nije argument. To je kao da ja tvrdim da moj pas priča portugalski i izvrsno rješava infinitezimalni račun, ne mogu to dokazati, pas stalno pada na testovima, ali se pravdam sa: "Ali znanost još sve ne zna, pa stoga moj pas stvarno priča portugalski i rješava infinitezimalni račun."

To nije argument, nikad nije ni bio. Da fenomeni nabrojani na threadu postoje, dokazali bi se. Ne treba ti neka prevelika znanost za testirati nekoga na sposobnost rašljarenja.
Nije ni potrebno moći objasniti fenomen. Treba ga samo detektirati.
I dan danas znamo neke stvari, a još ne znamo njihovu bit. Znamo da postoji električno polje. Znamo ga napraviti, znamo ga odrediti kvalitativno i kvantitativno. No ne znamo što je to točno.

Rašljarenje i radiestezija nisu ni utvrđeni, makar bi tvrdnje takvih bilo neopisivo lako dokazati (vidi gornji youtube video).
Nema dokaza da postoje.


No zato postoji fenomen zvan ideomotorni efekt, a on je objašnjenje zašto neki misle da mogu naći vodu. Zapravo ne mogu, samo misle da mogu.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2008., 21:09   #46
Bez ikakve želje da se svrstavam na znanstvenu il ne znanstvenu stranu i bez želje da budem ironičan, zanima me naime kak znanonst objašnjava činjenicu da ljudi koji se bave bioenergijom ili radiestezijom (ne znam kaj je točno) imaju sposobnost prenošenja topline na čovjeka kojeg "tretiraju" bez fizičkog kontakta i bez ikakvih pomagala osim vlastitih ruku?

Čisto me zanima, dakle bez napada molim
__________________
sto koraka tu od Save
edge79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2008., 21:41   #47
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Ako pod trollanjem podrazumijevaš argumente temeljene u fizici i kemiji, onda sam ja jedan od većih trollova na forumu. Ti nisi dala vrijedeće argumente.

Rašljarenje nije znanstveno priznata metoda, a "fenomen" nikad nije dokazan. U Natureu ga se možda spominje, ali da mu se daje kredibilitet? I'd like to see that.

Randi već desetljećima nudi milijun dolara da mu netko dokaže te sposobnosti. Zašto nitko ne uspijeva? Randi stavlja preteške testove? Što je teško u tome? Ili nalaziš vodu, ili ne.

http://www.youtube.com/watch?v=xOsCnX-TKIY
Nikad dokazano. Uvijek pada na duploslijepom testu.

Tebi još nekako nije jasno da se radi o fenomenu koji bi, kad bi bio dokazan, sravnio današnju znanost sa zemljom. Ne čudim se. Nemaš baš nekog prevelikog pojma o znanosti, pa ti se ne čini kao nešto ozbiljno.
Vidi dečko, imaš kao prvo visoko mišljenje o sebi i svojim argumentima, koje bajdvej, ponavaljam, nisi uopće konkretno dao (nisi pa da me krstiš), a što se trolanja tiče, ne znam kako nazvati tvoje piskaranje i prozivanje svih nas koji uzimaju i drugu stranu u obzir i indirektno okarakteriziranje kao mladih majmuna i debilčića. Postovi ti totalno zrače tom energijom. Znaš, znanost je puno teorija postavila i potvrdila, pa su se pojavili novi znanstvenici koji su ih ko od šuba na nekoj kavici pobili. Zato se nemoj tak grčevito hvatati za neke postulate. Znanost je vrlo ograničena, a pravi znanstvenici su oni ljudi koji se usude ići i beyond tih granica.

Kao drugo, što god ti mislio o rašljarima i rašljarenju, činjenica je da su to ljudi čije su usluge seljaci koristili stoljećima prije nego si ti u ruke primio "Sunce na prozorčiću" i da je to bila usluga koja se masno naplaćivala, a poznajući naš mentalitet, sumnjam da je Jožek dopustio da mu rašljar nabuši n rupa dok ne pogodi pravu i još mu to naplati. Fakat si naivan ak si si to zabrijao.
Ja i dalje tvrdim da se radi o sasvim prirodnim pojavama koje jednostavno lumeni još nisu uspjeli protumačiti i napisati algoritamčić da bi tebi to bilo dovoljno prihvatljivo objašnjenje. Jel ikako postoji i mala šansa da uzmeš u razmatranje i tu vjerojatnost?

I još jedna stvar, doduše OT, ali čist onak ljudski:
Vidim kak pišeš na drugim forumima. Imaš stil pametovanja i nekako ti je cilj sugovornika diskreditirati pod svaku cijenu argumentima koji samo za tebe vrijede, iako ti sugovornik ponudi i nešto u obranu, ti to niti ne uzmeš u razmatranje, a da ne pričam o tome kako si totalno hendikepiran mogućnošću da pokušaš pogledati na stvar iz tuđeg stajališta. Zbog toga se nisam s tobom htjela upuštati u neke dubioznije spike, ali tvoj "genij" me ipak pokušao diskreditirati. Isto tako, brijem da si svjestan kako je i od najvećeg genijalca moguće napraviti idiota, ako ga se navuče na neku spiku. Imam dojam da voliš to općenito raditi i da ti je to svojevrsna duhovna hrana. To mi je ful ružno, ono, al baš. Ne sviđa mi se kak omalovažavaš ljude koji se taman šlihtaju po svom nekom špurijusu. Pusti ljude da vjeruju, reci što znanost kaže, al daj nemoj diskreditirati. Možda si načitaniji i znaš ponešto više o fizici od mene, ali zato možda nemaš pojma o modi (ja sam modna dizajnerica), možda si manje u duhovnim znanostima od mene, možda ja imam više sućuti za druge ljude, pa te zbog toga neću omalovažavati i diskreditirati. Nisi uredu, zapravo si za mene samo jedan tužan lik s foruma
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.

Zadnje uređivanje Ivanicapeca : 25.05.2008. at 22:14.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2008., 21:51   #48
Quote:
Bhakti kaže: Pogledaj post
Što se tiče ismijavanja radiestezije od neupućenih postavio bih im jednostavno pitanje...ako zračenja podzemnih voda i Hartmannove mreže ne postoje kako je moguće da sam recimo ja kod sebe detektirao i nacrtao složenu mrežu istih, nakon toga sam u razmaku od godine dana pozvao dvojicu radiestezista koji su se potpuno poklopili sa mojim nalazima (naravno da nijednom nisam pričao o svojim nalazima), pa dragi prijatelji kako je to moguće? Znači detektirali smo nešto što ne postoji, a onda se još potpuno poklopili u složenoj shemi
Stari je isto doma našao papir na koji je nacrtao taj frend prvi nactao shemu.Čovjek je inače umro prije jedno 5 godina. Isto tako se gotovo u potpunosti poklopila sa ovom novom shemom koju je napravio ovaj čovjek koji je zadnji došao. Odstupanja su se dogodila tamo gdje se nalazi sad televizor i mikrovalna.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2008., 22:20   #49
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Naravno da nije. No to ti nije argument. To je kao da ja tvrdim da moj pas priča portugalski i izvrsno rješava infinitezimalni račun, ne mogu to dokazati, pas stalno pada na testovima, ali se pravdam sa: "Ali znanost još sve ne zna, pa stoga moj pas stvarno priča portugalski i rješava infinitezimalni račun."

To nije argument, nikad nije ni bio. Da fenomeni nabrojani na threadu postoje, dokazali bi se. Ne treba ti neka prevelika znanost za testirati nekoga na sposobnost rašljarenja.
Nije ni potrebno moći objasniti fenomen. Treba ga samo detektirati.
I dan danas znamo neke stvari, a još ne znamo njihovu bit. Znamo da postoji električno polje. Znamo ga napraviti, znamo ga odrediti kvalitativno i kvantitativno. No ne znamo što je to točno.

Rašljarenje i radiestezija nisu ni utvrđeni, makar bi tvrdnje takvih bilo neopisivo lako dokazati (vidi gornji youtube video).
Nema dokaza da postoje.


No zato postoji fenomen zvan ideomotorni efekt, a on je objašnjenje zašto neki misle da mogu naći vodu. Zapravo ne mogu, samo misle da mogu.
Jbg, kad "misle" da su našli vodu, obično se to i potvrdi nakon što se iskopa bunar. Ja sam se u životu mali milijun puta uvjerio da rašljari i viskari svojim metodama mogu otkriti svašta. Šarlatana naravno ima kao i u svemu. Rašljarstvo se dosta koristi i u traženju nafte, iako kompanije ne vole govoriti o tome.

Inače, rađeni su i dvostruko-slijepi pokusi koji su pokazali da neki rašljari imaju vrlo visok postotak uspjeha, evo recimo citat iz Journal of Scientific Exploration:

"Nevertheless, it is most important to note that 13 of the 40 dowsers obtained significant results, and 8 of them even highly significant results. Moreover, 7 of the tested persons were able to reproduce these successful runs. In its entirety, the results could be obtained by pure chance only with a probability of less than 1:1,000,000. Again, as already revealed in the barn experiment, this points to the existence of the phenomenon of locating certain sites by dowsing effects."

Ako nekoga zanima, meni su objasnili da se to "zračenje" podzemnih voda širi pod kutom od 45 stupnjeva na obje strane, a ne okomito.

Ali my point is, znanost se danas ruga nečemu, sutra će o tome početi razmišljati, a možda se za jedno 100-200 godina pokaže da je fenomen itekako stvaran. Tko se zadnji smije najslađe se smije.

Recimo kao primjer, veliki Lavoisier je prije samo 200 godina pred Francuskom akademijom znanosti ismijavao ideju da meteoriti padaju s neba s argumentom "Kamen ne može pasti s neba - na nebu NEMA kamenja!".
Krešimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2008., 09:17   #50
ja srećom nisam dala ni lipe za tu magnetnu prostirku, kao što rekoh, to su kupolo svekar i svekrva mom mužu i sebi još dok se nas dvoje nismo ni znali.
niti bih sebi ikad takvo nešto kupila za tolike novce a da nije DOKAZANO da to postoji i djeluje.
ali recimo, u radnoj sobi od svekra postoji mjesto koje im je pokazao taj rašljar ili što je već, gdje je valjda neko "čvorište" nečega i kad se stane na to mjesto, tijelo se počne samo od sebe njihati ukrug, i to sam isprobala i stvarno je tako. Zbilja neobično.
Ja ne isključujem postojanje fenomena koji prkose znanosti, iako zaista vjerujem samo u ono što je egzaktna znanost dokazala.
JayDeena is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2008., 09:35   #51
Quote:
Bhakti kaže: Pogledaj post
Ljudi su skeptični što je razumljivo, jer ima tu svega i svačega. Recimo meni je tip uz tu prostirku htio uvaliti još i neke turbo posteljine u vrijednosti dvadesetak tisuća kuna no ja sam jako dobro znao što hoću, prostirku sam platio oko 5000 kuna za bračni krevet prema mjeri i vjeruj mi da mi danas par godina nakon korištenja iste netko nudi istu lovu za nju nebih ju dao. Istog je razmišljanja i jedan moj frend koji ima dosta para pa je uzeo cijeli komplet e sad razmisli zašto su nam utisci takvi...ili smo ludi, ili to nešto stvarno radi
ne, zapravo je to dokaz da ste normalni. a fenomen se zove placebo efekt. što bi reklo- vi ste potrošili ogromnu svotu za tu prostirku, uvjereni ste da djeluje, i niste joj ostavili izbora. odnosno, niste sebi ostavili prostora da kažete da možda i ne djeluje.
tu je stvar vrlo jednostavna.
naša moć psihe je vrlo velika, i u ovom slučaju je vjerojatnije da je u pitanju vaša glava, a ne hrpa magnetića. ako napravite znanstveni eksperiment kojim ćete u ovom slučaju pobiti placebo efekt, skidam kapu i kupujem si magnetnu prostirku
__________________
"This above all: to thine own self be true, And it must follow, as the night the day, Thou cans't not be false to any man " (Hamlet, ll.78-80)

Bowties are cool.
nephthys is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2008., 10:51   #52
Quote:
Ivanicapeca kaže:
pa su se pojavili novi znanstvenici koji su ih ko od šuba na nekoj kavici pobili. Zato se nemoj tak grčevito hvatati za neke postulate. Znanost je vrlo ograničena, a pravi znanstvenici su oni ljudi koji se usude ići i beyond tih granica.
Quote:
Krešimir kaže:
Ali my point is, znanost se danas ruga nečemu, sutra će o tome početi razmišljati, a možda se za jedno 100-200 godina pokaže da je fenomen itekako stvaran. Tko se zadnji smije najslađe se smije. Recimo kao primjer, veliki Lavoisier je prije samo 200 godina pred Francuskom akademijom znanosti ismijavao ideju da meteoriti padaju s neba s argumentom "Kamen ne može pasti s neba - na nebu NEMA kamenja!".
točno, svi veliki znanstvenici su išli bejond granica, i svi su kasnije bili prihvačeni. a sad što se ovi new age budale, hm znanstvenici kakti, izvlače na to da su i svi prije u početku bili neprihvačeni ali sa vremenom hoče, to nema smisla, jer svi veliki znanstvenici koji su išli iznad granica, su imali nekle temelje i samo su proširili neke teorije i znanja. nitko nije postavio neku teoriju i onda rekao da sve što je protv nje da je zavjera, da predsjednici ne žele otkrit svjetu te spoznaje, da su sesvi urotili protv njih itd. i sama bi trebala vidit tu razliku


Quote:
Bhakti kaže:
Znači detektirali smo nešto što ne postoji, a onda se još potpuno poklopili u složenoj shemi
super, znači sad napravi znanstveni rad o tome i možda bude prihvaćen
__________________
ON OTHER SKIN_
black1888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2008., 13:14   #53
Quote:
Krešimir kaže: Pogledaj post
Jbg, kad "misle" da su našli vodu, obično se to i potvrdi nakon što se iskopa bunar. Ja sam se u životu mali milijun puta uvjerio da rašljari i viskari svojim metodama mogu otkriti svašta. Šarlatana naravno ima kao i u svemu. Rašljarstvo se dosta koristi i u traženju nafte, iako kompanije ne vole govoriti o tome.

Inače, rađeni su i dvostruko-slijepi pokusi koji su pokazali da neki rašljari imaju vrlo visok postotak uspjeha, evo recimo citat iz Journal of Scientific Exploration:

"Nevertheless, it is most important to note that 13 of the 40 dowsers obtained significant results, and 8 of them even highly significant results. Moreover, 7 of the tested persons were able to reproduce these successful runs. In its entirety, the results could be obtained by pure chance only with a probability of less than 1:1,000,000. Again, as already revealed in the barn experiment, this points to the existence of the phenomenon of locating certain sites by dowsing effects."

Ako nekoga zanima, meni su objasnili da se to "zračenje" podzemnih voda širi pod kutom od 45 stupnjeva na obje strane, a ne okomito.

Ali my point is, znanost se danas ruga nečemu, sutra će o tome početi razmišljati, a možda se za jedno 100-200 godina pokaže da je fenomen itekako stvaran. Tko se zadnji smije najslađe se smije.

Recimo kao primjer, veliki Lavoisier je prije samo 200 godina pred Francuskom akademijom znanosti ismijavao ideju da meteoriti padaju s neba s argumentom "Kamen ne može pasti s neba - na nebu NEMA kamenja!".
Naći vodu nije teško. Samo treba dovoljno duboko kopati. Postoji nešto što se zove vodonosnik. Vodonosnici nisu strogo lokalizirane lokve vode promjera nekoliko metara, pa da sad možeš točno odrediti "eto tu kopaj", nego su ogromne strukture pod zemljom. Bunar se najlakše kopa tamo gdje ima vegetacije, jer gdje ima vegetacije, ima i dubinske vode.

Zašto ti ljudi ne idu osvojiti milijun dolara? Natječaj kod Randija nije osmišljen tako da on postavlja pravila, nego ih se postavlja zajedno. Dakle, natjecatelj sâm ima jako široke mogućnosti i pravo da, uz suradnju drugih, postavlja pravila onako kako misli da mu je najbolje, s tim da se vodi računa da ne može varati.
Ukoliko natjecatelj prođe ulazni test, ide pred pravu komisiju znanstvenika i pravi se detaljno istraživanje, znanstveni rad. No nitko nije prošao ni prvi test.

Ja stvarno ne shvaćam kako ni ti, ni svi drugi, ne shvaćate koliko su ovo ozbiljne tvrdnje. Mislim na tvrdnje rašljara i ostalih. To su izrazito ozbiljne tvrdnje koje se mogu izrazito lako dokazati.
Dokazati takvu tvrdnju, što je jebeno prelagano, natjecatelju donosi milijun dolara te svjetsku slavu. Unaprjeđenje znanosti u korijenima. To je gotovo ravno izvođenju biblijskog čuda.

No nikad nitko nije uspio. Zašto?

Cijelo vrijeme postuliraš da fenomen postoji i da ga znanost ne može dokazati. Znanost jes ona koja dokazuje.
Može ga se dokazati jer je test prelagan i ima ga se prilike dokazati. Sa strane znanosti, vrata su širom otvorena. Treba samo ući.


A što se tiče "kamenja na nebu", opet krivo misliš. Fenomen je tu. Dokazan, za razliku od radiestezije. Trebalo je samo razviti teoriju što je to što pada, a to nije bilo teško.
__________________
.

Zadnje uređivanje Endimion17 : 26.05.2008. at 14:34.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2008., 14:50   #54
recimo da radiestezija i bionergija imaju smisla... koliko vidim, magneti su tu važna stvar...

imam feritne magnete u bifeu, regalu, na frižideru, u grudnjaku na kopči ...
u kompjuteru i laptopu imam jake neodimijske magnete... utječu li na mene i kako?
teniska loptica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2008., 15:25   #55
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Zašto ti ljudi ne idu osvojiti milijun dolara? Natječaj kod Randija nije osmišljen tako da on postavlja pravila, nego ih se postavlja zajedno. Dakle, natjecatelj sâm ima jako široke mogućnosti i pravo da, uz suradnju drugih, postavlja pravila onako kako misli da mu je najbolje, s tim da se vodi računa da ne može varati.
Ukoliko natjecatelj prođe ulazni test, ide pred pravu komisiju znanstvenika i pravi se detaljno istraživanje, znanstveni rad. No nitko nije prošao ni prvi test.

Ja stvarno ne shvaćam kako ni ti, ni svi drugi, ne shvaćate koliko su ovo ozbiljne tvrdnje. Mislim na tvrdnje rašljara i ostalih. To su izrazito ozbiljne tvrdnje koje se mogu izrazito lako dokazati.
Dokazati takvu tvrdnju, što je jebeno prelagano, natjecatelju donosi milijun dolara te svjetsku slavu. Unaprjeđenje znanosti u korijenima. To je gotovo ravno izvođenju biblijskog čuda.

No nikad nitko nije uspio. Zašto?

Cijelo vrijeme postuliraš da fenomen postoji i da ga znanost ne može dokazati. Znanost jes ona koja dokazuje.
Može ga se dokazati jer je test prelagan i ima ga se prilike dokazati. Sa strane znanosti, vrata su širom otvorena. Treba samo ući.
Pitam se što je tebi dovoljno znanstveno. Bivši mađioničar, profesionalni skeptik ti je najveći autoritet? Otkud ja znam zašto nitko ne prolazi njegov slavni "preliminary test to determine if the applicant is likely to perform as promised during a formal test". Gore sam ti dao citat iz stučno recenziranog časopisa koji sam našao u pola minute pretraživanja interneta, a vjerojatno ih ima još.

Kakva fakin' biblijska čuda? Što se mene tiče stvar je u praksi dokazana, a to što ju znanost ne priznaje i ne zna objasniti njen je problem. Ni braći Wright znanstvenici dvije godine nisu vjerovali da lete jer su u to vrijeme leteći strojevi teži od zraka bili "nemogući".

Usput rečeno, većina rašljara i radiestezista koje znam su liječnici, magistri ili doktori znanosti. Ali pretpostavljam da su za tebe zabludjele ovce koje žive u oblacima.

Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
A što se tiče "kamenja na nebu", opet krivo misliš. Fenomen je tu. Dokazan, za razliku od radiestezije. Trebalo je samo razviti teoriju što je to što pada, a to nije bilo teško.
Jep, ja krivo mislim. Ne primjećuješ da sam sebi skačeš u usta? Kad se razvije teorija o radiesteziji onda će i ona bit dokazana, u međuvremenu će samo postojati kao činjenica, kao što su postojali i meteoriti
Krešimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2008., 15:47   #56
Da se vratim na temu, i ja sam u prošlom stanu imao problema s geopatogenim zračenjem. Čuo sam za te deke s magnetima, ali to mi je se činilo previše para za nešto što nisam znao dal će djelovati.
Kupio sam kod Hasanpašića neku ploču i postavio je po njegovim uputama (on je prezrivo odmahnuo rukom kad sam mu spomenuo te deke, pa sad ti znaj). Meni i ženi se čini da je nakon te ploče stvarno nešto bolje ali može bit da se stvarno radi o autosugestiji, ne znam, nismo poslije provjeravali. Uglavnom ta je ploča koštala sto i nešto kuna i navodno traje desetljećima ili dok se ne smoči.
Krešimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2008., 16:20   #57
Quote:
nephthys kaže: Pogledaj post
ne, zapravo je to dokaz da ste normalni. a fenomen se zove placebo efekt. što bi reklo- vi ste potrošili ogromnu svotu za tu prostirku, uvjereni ste da djeluje, i niste joj ostavili izbora. odnosno, niste sebi ostavili prostora da kažete da možda i ne djeluje.
tu je stvar vrlo jednostavna.
naša moć psihe je vrlo velika, i u ovom slučaju je vjerojatnije da je u pitanju vaša glava, a ne hrpa magnetića. ako napravite znanstveni eksperiment kojim ćete u ovom slučaju pobiti placebo efekt, skidam kapu i kupujem si magnetnu prostirku
jako mi je žao prijatelju ako ti do sada nisi čuo za terapije magnetima, no kad smo već kod magneta još jedno pitanje za znanstvenike....koliko bi trajao život na zemlji da netko isključi zemljino magnetno polje?
Bhakti is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2008., 19:32   #58
žensko sam.

učinkovite terapije magnetima ne pobijaju moju hipotezu o placebo efektu. ne vidim zašto ti misliš da pobijaju.

da zemljino magnetno polje nestane zemlja bi bila spržena, a života ne bi bilo ne zato što nema magnetnog polja nego zato što je zemlja spržena. i radioaktivna, čini mi se (ali nisam sigurna u taj dio, neka me netko nadopuni)
__________________
"This above all: to thine own self be true, And it must follow, as the night the day, Thou cans't not be false to any man " (Hamlet, ll.78-80)

Bowties are cool.
nephthys is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2008., 19:41   #59
http://www.cosmosmagazine.com/node/1967
Čini se da Zemljino magnetsko polje slabi već stoljećima, što obično prethodi obrtanju polova. Tako da možda svi skupa saznamo
Krešimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2008., 21:01   #60
Quote:
teniska loptica kaže: Pogledaj post
recimo da radiestezija i bionergija imaju smisla... koliko vidim, magneti su tu važna stvar...

imam feritne magnete u bifeu, regalu, na frižideru, u grudnjaku na kopči ...
u kompjuteru i laptopu imam jake neodimijske magnete... utječu li na mene i kako?
Utječu infinitezimalno malo. Čovjek je sastavljen od dijamagnetika, a oni nastoje "pobjeći" od magnetnog polja. Recimo voda je dijamagnetik i vrlo mala masa vode će biti vrlo slabo, ali mjerljivo odbijana od vrlo intenzivnog magnetnog polja kada je ta vrlo mala masa vode vrlo blizu izvoru magnetnog polja.
Što se tiče komercijalno dostupnih magneta i svakodnevnog života, radi se o vrlo malim intenzitetima polja, vrlo velikim udaljenostima, vrlo velikim masama na koje se djeluje i prema tome, rezultantne sile su praktično infinitezimalno malene. Mušica koja ti se zaleti u glavu će te redovima veličina jače gurnuti od najjačeg magneta kojeg možeš nabaviti.

Dakle, tvrdnje o ljekovitosti magneta i zapravo ikakvoj djelotvornosti na dijamagnetična ljudska tijela su teška pizdarija koja nema veze s mozgom.


Quote:
Krešimir kaže: Pogledaj post
Pitam se što je tebi dovoljno znanstveno. Bivši mađioničar, profesionalni skeptik ti je najveći autoritet? Otkud ja znam zašto nitko ne prolazi njegov slavni "preliminary test to determine if the applicant is likely to perform as promised during a formal test". Gore sam ti dao citat iz stučno recenziranog časopisa koji sam našao u pola minute pretraživanja interneta, a vjerojatno ih ima još.
Nisu to nikakvi specijalni testovi.
1) Ispod neprozirnih prepreka imaš objekt i trebaš ga locirati svojim "moćima".
2) Ni ispitivač ni ispitanik ne znaju gdje je objekt čime test postaje "duplo slijep".
3) Ispitivač skupa s ispitanikom detaljno utvrđuje što se ispituje i kako se ispituje.
4) Ispitanik tvrdi da će definitivno uspjeti.

Što je tu tako teško, nemam pojma. Ako stvar djeluje, naći će objekt. No ne nalaze ga.
Koliko je taj časopis stručan i priznat? Jesu li testove ponovili neovisni istražni timovi? Da, da bi se nešto priznalo, mora se ponoviti. A to što se tvrdi je tako fundamentalno ozbiljno, da bi u slučaju ozbiljne sumnje na postojanje fenomena, krenula prava hajka znanstvenih timova. Danas se istina ne da sakriti.


Quote:
Kakva fakin' biblijska čuda? Što se mene tiče stvar je u praksi dokazana, a to što ju znanost ne priznaje i ne zna objasniti njen je problem. Ni braći Wright znanstvenici dvije godine nisu vjerovali da lete jer su u to vrijeme leteći strojevi teži od zraka bili "nemogući".
Što koga briga što se tebe tiče? Kako ne kužiš? Fenomen treba neovisno potvrditi i dokumentirati. Anegdota nije dokaz, zapamti to.

Argument o braći Wright ti ne stoji jer je glup i već sam ga na ovom forumu razbucao, i opet ću.
Fizikalne teorije koje opisuju let tada su bile već odavno poznate. Modeli su već letjeli bez problema. Oni koji su osporavali nisi bili znanstvenici/inženjeri, nego bogata gospoda - mecene, koji su se plašili za svoje financije.


Quote:
Usput rečeno, većina rašljara i radiestezista koje znam su liječnici, magistri ili doktori znanosti. Ali pretpostavljam da su za tebe zabludjele ovce koje žive u oblacima.
Dobro pretpostavljaš. "Grijeh" im je to veći jer su tako obrazovani.
Postoje dva rješenja (s jednim podrješenjem) ovog problema:

a) fenomen postoji, a osobe ga ne žele dokazati jer žele tajnu za sebe da mogu zarađivati - čime postaju gadovi
b1) fenomen ne postoji, a osobe su u zabludi (ideomotorni efekt) i zabluđuju druge
b2) fenomen ne postoji, a osobe lažu - čime postaju gadovi

Ne vidim treće.


Quote:
Jep, ja krivo mislim. Ne primjećuješ da sam sebi skačeš u usta? Kad se razvije teorija o radiesteziji onda će i ona bit dokazana, u međuvremenu će samo postojati kao činjenica, kao što su postojali i meteoriti
Točno. Krivo misliš.
Radiestezija nije činjenica.
Fenomen upravo nije dokazan. Za njegovo postojanje nema dokaza, kao ni za postojanje Jahve, Zeusa, Šive, ružičastog jednoroga ili orbitirajućeg čajnika.

Ako fenomen bude dokazan, napravit će se hipoteza, a zatim radni model i na kraju će se izvesti teorija.

Do tada, ništa.

Quote:
Bhakti kaže: Pogledaj post
jako mi je žao prijatelju ako ti do sada nisi čuo za terapije magnetima, no kad smo već kod magneta još jedno pitanje za znanstvenike....koliko bi trajao život na zemlji da netko isključi zemljino magnetno polje?
Super je što razgovaram s osobom koja je svoju fiziku naučila na stranicama koje prodaju madrace (da, znam gdje si to pročitao).

Da magnetno polje nestane u ovom trenu (nemoguće je, ali idemo hipotetski), od ionizirajuće radijacije bi nas još štitila atmosfera. Vidjeli bi puno polarne svjetlosti i električnih poremećaja u visokoj i srednje niskoj atmosferi.
Bilo bi sve više jakih poremećaja, utjecaj na temperaturu planeta bi sigurno bio velik, kao i na ozonski sloj.

No argument ti je nevjerojatno jadan.
Iz ovih premisa (koje sam čak i uljepšao):

1) Ionizirajuće zračenje izaziva poremećaje u genomu, rezultat je veća vjerojatnost za nastajanje malignih bolesti
2) Magnetno polje Zemlje utječe na ionizirajuće zračenje

izvlačiš zaključak:

-> magneti ljekovito djeluju na ljude.

To je katastrofalna logička greška. Nevjerojatno katastrofalna. FAIL na kub.


Quote:
Krešimir kaže: Pogledaj post
http://www.cosmosmagazine.com/node/1967
Čini se da Zemljino magnetsko polje slabi već stoljećima, što obično prethodi obrtanju polova. Tako da možda svi skupa saznamo
Slabi i jača otkad je Zemlje, a proces se mjeri u stotinama i tisućama godina. Polovi lagano šeću na godišnjoj bazi.
Ne događa se ništa novo niti ništa opasno. To je s nama oduvijek.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:48.