Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.12.2017., 21:00   #1081
Jolly_jocker

Rekoh ja ranije da, budes li slusao ovoga kog si pitao za savjet, neces nigdje otici. Jer ne da skandinavci nece trebati lijecnike izvana, nego ce ih imati za izvoz.Strasno.

Poslano sa mog SM-N910F koristeći Tapatalk
libertas30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 00:21   #1082
Quote:
libertas30 kaže: Pogledaj post
Jolly_jocker

Rekoh ja ranije da, budes li slusao ovoga kog si pitao za savjet, neces nigdje otici. Jer ne da skandinavci nece trebati lijecnike izvana, nego ce ih imati za izvoz.Strasno.

Poslano sa mog SM-N910F koristeći Tapatalk
Ti negdje gdje god da si pises o stanju i nacinu u jednoj drzavi o kojoj doslovno predstave nemas a ne da znas poslovnu politiku i cinjenice. Ne trazim ja da netko me slusa vec samo pisem sto vec decenijama praksa govori. Stranih ljecnika ima, ima i do neke mjere i potrebe, nije strasno velika, regioni ili kako tko zeli kantoni svaki posluje kao svoja drzava po pitzanju zdravstva osim regulacije oko diploima i skolstva medicine. I praksa isto kaze da je vjerovatnoca veliak da ce strani ljecnik izgubiti posao ako se nadje Danac za istu poziciju. To je tako, tko ne zeli da slusa istinu neka slobodno okrene ledja i radi po svom. Naveo sam i agenciju preko koje je dosta ljecnika doslo, i gradove gdje trenutno je najlakse doci u opciju. Po kojem kriteriju radi agencija i koje vi dogovor s istom imate nemam pojma niti mogu znati osim ako netko od vas ima iz prve ruke iskotvo s tako jednom agencijom.

Samo jedan tako reci mimo-primjer je Siemens gore na sjeveru drzave koji je ne tako davno zaposljavako gotovo 250 stranaca iz raznih zemalja ali najvis iz Posljke. U dvije runde otkaza (masovnih) stranaca je svega ostalo 19 radnika, no od koji koliko ce ostati poslje nove runde otkaza u narednoj godini, prva polovina 2018 ce vrijeme pokazati.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 07:11   #1083
Quote:
libertas30 kaže: Pogledaj post
Pitaj nekoga ko je otisao ili misli otici preko njih. Ako te zanima ja ti mohu ponuditi te informacije.

Poslano sa mog SM-N910F koristeći Tapatalk
Evo mene zanima. Jel imaš osobno iskustvo s nekom od agencija?
Ako da, kako to ide ili je išlo u tvom slučaju? Koliko je bilo brzo, transparentno?
brzi gonzales is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 08:27   #1084
Quote:
brzi gonzales kaže: Pogledaj post
Evo mene zanima. Jel imaš osobno iskustvo s nekom od agencija?
Ako da, kako to ide ili je išlo u tvom slučaju? Koliko je bilo brzo, transparentno?
E pa evo ti onda konkretan odgovor.
Prvi inicijalni kontakt sa agencijom smo ostvarili u 5-om mjesecu. Nakon toga je slijedio skype intervju sa predstavnikom agencije gdje dobijes puno informacija koje te zanimaju. Zatim slijedi zivotopis (dobijes sprancu prema kojoj ga ispunjavas i bas je specifican za medicinsku struku). Potom su na redu preporuke i onda se dogovara termin za intervju. Mi smo upali u vrijeme kad su tamo godisnji odmori preko ljeta pa je intervju dogovoren za pocetak 10-og mjeseca. Dobili smo sve karte za put preko maila (avion, vlak, bus) i islo nas je troje (ja zena i kcerka).
Imali smo trodnevnu turu koja je ukljucivala posjet turistickom uredu, usluge turistockog vodica, posjet jednom od vrtica, neformalnu veceru sa poslodavcem i sam intervju i test pregled nekoliko pacijenata.
Posebno nas je dojmilo da je na neformalnoj veceri doslo uz nas troje i 8 ili 9 predstavnika klinike od kojih je jedna lijecnica koja je vec od sijecnja i zavrsenog tecaja zaposlenica te klinike pa smo od nje doznali najvise informacija o poslu.
Naravno da prvo vrijeme nisi potpuno osposo ljen za rad, da je potrebno i kvalifikacije priznati od strane zemlje u kojoj jesi (u nasem slucaju to je swe) ali to je nesto sto klinika / agencija rjesava.
Prema takvoj agendi (dostizanje c1 razine jezika, dovrsenje priznavanja diplome ...) je i koncipirana placa koja je najniza prvih 6 mjeseci. Zatim slijedi povecanje i to je placa koji dobivas do konacnog priznavanja kvalifikacija kada dobivas konacnu placu. Razlika izmedju prve i ove zadnje je cca 1000 eura.
Od obaveza, jedino u te 3 prve godine ne smijes preci raditi kod drugog poslodavca u Svedskoj. Ali ako odlucis da ta zemlja jije za tebe mozes se bez penala vratiti u svoju zemlju.
Prema samoj agenciji nemas nikakve novcane ni ine obaveze.
Mi smo sada krenuli sa online tecajem jezika (Rosetta stone) koji je priprema za intenzivni koji krece u travnju u Budimpesti.

Ako te zanima jos nesto pitaj. Ili pitaj onoga drugog kako zelis .


Poslano sa mog SM-N910F koristeći Tapatalk
libertas30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 10:05   #1085
Quote:
libertas30 kaže: Pogledaj post
E pa evo ti onda konkretan odgovor.
Prvi inicijalni kontakt sa agencijom smo ostvarili u 5-om mjesecu. Nakon toga je slijedio skype intervju sa predstavnikom agencije gdje dobijes puno informacija koje te zanimaju. Zatim slijedi zivotopis (dobijes sprancu prema kojoj ga ispunjavas i bas je specifican za medicinsku struku). Potom su na redu preporuke i onda se dogovara termin za intervju. Mi smo upali u vrijeme kad su tamo godisnji odmori preko ljeta pa je intervju dogovoren za pocetak 10-og mjeseca. Dobili smo sve karte za put preko maila (avion, vlak, bus) i islo nas je troje (ja zena i kcerka).
Imali smo trodnevnu turu koja je ukljucivala posjet turistickom uredu, usluge turistockog vodica, posjet jednom od vrtica, neformalnu veceru sa poslodavcem i sam intervju i test pregled nekoliko pacijenata.
Posebno nas je dojmilo da je na neformalnoj veceri doslo uz nas troje i 8 ili 9 predstavnika klinike od kojih je jedna lijecnica koja je vec od sijecnja i zavrsenog tecaja zaposlenica te klinike pa smo od nje doznali najvise informacija o poslu.
Naravno da prvo vrijeme nisi potpuno osposo ljen za rad, da je potrebno i kvalifikacije priznati od strane zemlje u kojoj jesi (u nasem slucaju to je swe) ali to je nesto sto klinika / agencija rjesava.
Prema takvoj agendi (dostizanje c1 razine jezika, dovrsenje priznavanja diplome ...) je i koncipirana placa koja je najniza prvih 6 mjeseci. Zatim slijedi povecanje i to je placa koji dobivas do konacnog priznavanja kvalifikacija kada dobivas konacnu placu. Razlika izmedju prve i ove zadnje je cca 1000 eura.
Od obaveza, jedino u te 3 prve godine ne smijes preci raditi kod drugog poslodavca u Svedskoj. Ali ako odlucis da ta zemlja jije za tebe mozes se bez penala vratiti u svoju zemlju.
Prema samoj agenciji nemas nikakve novcane ni ine obaveze.
Mi smo sada krenuli sa online tecajem jezika (Rosetta stone) koji je priprema za intenzivni koji krece u travnju u Budimpesti.

Ako te zanima jos nesto pitaj. Ili pitaj onoga drugog kako zelis .


Poslano sa mog SM-N910F koristeći Tapatalk
Zanima me jos.

Sa kojom agencijom prolazite sve to?
Da li znate kroz koji period će doći do potpunog priznavanja kvalifikacija i konačne plaće?
Da li je supruga potpisala tamo ugovor odmah ili nakon tečaja? Koju ima garanciju da će je zaposliti nakon svega?
Da li tebi kao suprugu pružaju mogućnost pomoći glede zaposlenja u Švedskoj?
brzi gonzales is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 13:11   #1086
Evo tebi konkretan odgovor vezano za DK.

Smjestaj i vrtic evt. upis djece u skolu ili int. skolu obavi klinika/bolnica/zdravstvena ustanova u roku 48 sato. Problem oko internacionalne skole je, da iste su privatne i to kosta, tako da je to iskljucivo tvoj trosak. Cak za preseljenje stvari mozete traziti pomoc i obicno ista je 10.000kr koje niste duzni vratiti.

Tecaji danskog jezika, koji po sadasnjem zakonu su u rukama svakog regiona, tako da razlika o intevzivitetu i samom nivou vezano za jezik je malo od regiona do regiona. Zatim imate tako reci o radnoj praksi, metodama danskim i sl. ispit, i sve to se obavi u roku 14 mjeseci, tu ste tako reci isto preupitani za jezik. Od vas region moze i poslje 14 mjeseci da trazi da i dalje usavrsavate jezik. Trenutno ispita za jezik nema za ljecnike s diplomom iz EU za one s diplomom koje su izdane van EU ima. Ima tako reci u smislu prisustva tecajima i na kraju se dodjeli na osnovu prisustva priznanica. I opet kako kazem neki regioni mogu isti zahtjev produziti. Drzava ima prijedlog na glasanju da u vede oblikatoran test za sve (kao svedski C1 ispit) na znatno visem nivou nego sada zbog nekoliko epizoda u proslosti gdje jezik je tako reci podbacio i samim time je doslo do ne zeljenih rezultata.

Kad pocnete raditi. Ovo je kako su placeni danski ljecnici, da li ima razlike kad su strani u pitanju pojma nemam. Jer niti jedan strani ljecnik nije mi dostavio svoju platnu listu da mi mogao zakljuciti da li je placen ispod ili kao i danski ljecnik.

Danski ljecnik je placen po sljedecim metodama. Prvo treba razumiti da svaki region ima svoj sistem placanja ili nacin na koji ljecnik zaradjuje. Znaci svaki region po pitanju place ljecnicima je jedanko unikatan kao i strana drzava.

Primjerice u Regionu (Kantonu) srednji Jylland moze ljecnik opce prakse za jednu noc u hitnoj pomoci da zaradi koliko medicinska sestra za mjesec dana. Zasto, zato sto ljecnik opce prakse u danskoj je dejure privatnik i ako radi u javnom sektoru. Tako da u ovom primjeru ljecnik opce prakse moze lagano imati satnicu od 1.000 ili plus kr tokom vecernjih dezura u hitnoj i time imaju vecu zaradu nego glavni ljecnik na nekom odjelu u bolnici.

Kad je rijec biti ljecnik na nekom odjelu u bolnici. Onda je vrlo vazno da li ste zaposljeni kao 1) prema dogovoru sindikata za ljecnike i sindikata za bolnice, 2) prema dogovoru sindikata za ljecnike i sindikata za bolnice uz to da imate pravo zadrzati titulu da ste u javnoj duznosti

Zakonski gledano nitko od vas ne moze biti zaposljen pod broj 2, izuzev da dodje do greske, jer titula tako reci u javnoj duznosti je u zadnjih godina uniuta s brojnih pozicija, tj. nastvanici, postari, doktori itd. trenutno ima samo jos u policiji, vojsci a kod ostalih je ako ste bili zaposljeni prije tj. po starom zakonu dok je jos moguce bilo. No neke razlike u placi nema tj. svega cca. 50kr u brutto iznosu. Razlika je u tom da ako vam nekako ispadne da bi vas zaposlili kao ljecnika u javnoj sluzbi (narodu) onda vi bukvalno receno ima dozivotan posao bez mogucnosti na otkaz osim ako pocnete da ubijate oko sebe. U slucaju primoranog otkaza vi imate placu do dobi kada idete u mirovinu kao da radite itd.

Primjerice glvani ljecnik trenutno prema zakonu ima placu u bonici u brutto iznostu. Ovdje nije uracunato da bi u slucaju imali prekoveren rad ili dodatnu smjesu itd.

Placa + fiksni dodatak 61.504kr
Fleksiblinki dodatak 1.377kr

ukupno 62.881kr brutto tj. minumum sto se zaradi ako ljecnik nema tako reci smjena. Da bi razumili smjene, to znaci da mimo radnog veremena kao sto netko ide na posao od 8 do 14:30, smjena bi bila primjerice od 15:00 do 23:00 ili od 23:00 do 7:00.

Ljecnici u bolnicama rade cca. 47 sati tjedno. Tkz. odjel-ljecnici, prekoradno vrijeme je do sada bilo placeno 500kr brutto / sat. Prekoradno vrijeme se racuna unutar smjene koja je prekoracena za xy broj sati ili odredjen rad koji je prekoracen. Primjerice ako radite od 8:00 do 14:00 a dana ste bili na poslu od 7:30 do 14:30 vi ste imali 1 sat prekoradnog vremena. Ili ako ste uzeli smjenu 23:00 do 7:00 a iz nekog razloga ste tek zavrsili u 9:00 onda ste imali 2 sata prekoradnog vremena. Nije moguce primjerice poslje odredjenog rada tj. od primjerice 8:00 do 14:00 a poslje ste od 15:00 do 23 imali smjenu racunatai da sati u smjeni su prekoradno vrijeme.

Ljecnini opce prakse su u danskoj najbolje placeni i svakom pogledu. Zatim dolaze glavni ljecnini odjela u bolnici pa odna ljecnici na samim odjelu u bolnici. Dok u brojnim drzava svjeta tako nije.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 14:53   #1087
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Evo tebi konkretan odgovor vezano za DK.

Smjestaj i vrtic evt. upis djece u skolu ili int. skolu obavi klinika/bolnica/zdravstvena ustanova u roku 48 sato. Problem oko internacionalne skole je, da iste su privatne i to kosta, tako da je to iskljucivo tvoj trosak. Cak za preseljenje stvari mozete traziti pomoc i obicno ista je 10.000kr koje niste duzni vratiti.

Tecaji danskog jezika, koji po sadasnjem zakonu su u rukama svakog regiona, tako da razlika o intevzivitetu i samom nivou vezano za jezik je malo od regiona do regiona. Zatim imate tako reci o radnoj praksi, metodama danskim i sl. ispit, i sve to se obavi u roku 14 mjeseci, tu ste tako reci isto preupitani za jezik. Od vas region moze i poslje 14 mjeseci da trazi da i dalje usavrsavate jezik. Trenutno ispita za jezik nema za ljecnike s diplomom iz EU za one s diplomom koje su izdane van EU ima. Ima tako reci u smislu prisustva tecajima i na kraju se dodjeli na osnovu prisustva priznanica. I opet kako kazem neki regioni mogu isti zahtjev produziti. Drzava ima prijedlog na glasanju da u vede oblikatoran test za sve (kao svedski C1 ispit) na znatno visem nivou nego sada zbog nekoliko epizoda u proslosti gdje jezik je tako reci podbacio i samim time je doslo do ne zeljenih rezultata.

Kad pocnete raditi. Ovo je kako su placeni danski ljecnici, da li ima razlike kad su strani u pitanju pojma nemam. Jer niti jedan strani ljecnik nije mi dostavio svoju platnu listu da mi mogao zakljuciti da li je placen ispod ili kao i danski ljecnik.

Danski ljecnik je placen po sljedecim metodama. Prvo treba razumiti da svaki region ima svoj sistem placanja ili nacin na koji ljecnik zaradjuje. Znaci svaki region po pitanju place ljecnicima je jedanko unikatan kao i strana drzava.

Primjerice u Regionu (Kantonu) srednji Jylland moze ljecnik opce prakse za jednu noc u hitnoj pomoci da zaradi koliko medicinska sestra za mjesec dana. Zasto, zato sto ljecnik opce prakse u danskoj je dejure privatnik i ako radi u javnom sektoru. Tako da u ovom primjeru ljecnik opce prakse moze lagano imati satnicu od 1.000 ili plus kr tokom vecernjih dezura u hitnoj i time imaju vecu zaradu nego glavni ljecnik na nekom odjelu u bolnici.

Kad je rijec biti ljecnik na nekom odjelu u bolnici. Onda je vrlo vazno da li ste zaposljeni kao 1) prema dogovoru sindikata za ljecnike i sindikata za bolnice, 2) prema dogovoru sindikata za ljecnike i sindikata za bolnice uz to da imate pravo zadrzati titulu da ste u javnoj duznosti

Zakonski gledano nitko od vas ne moze biti zaposljen pod broj 2, izuzev da dodje do greske, jer titula tako reci u javnoj duznosti je u zadnjih godina uniuta s brojnih pozicija, tj. nastvanici, postari, doktori itd. trenutno ima samo jos u policiji, vojsci a kod ostalih je ako ste bili zaposljeni prije tj. po starom zakonu dok je jos moguce bilo. No neke razlike u placi nema tj. svega cca. 50kr u brutto iznosu. Razlika je u tom da ako vam nekako ispadne da bi vas zaposlili kao ljecnika u javnoj sluzbi (narodu) onda vi bukvalno receno ima dozivotan posao bez mogucnosti na otkaz osim ako pocnete da ubijate oko sebe. U slucaju primoranog otkaza vi imate placu do dobi kada idete u mirovinu kao da radite itd.

Primjerice glvani ljecnik trenutno prema zakonu ima placu u bonici u brutto iznostu. Ovdje nije uracunato da bi u slucaju imali prekoveren rad ili dodatnu smjesu itd.

Placa + fiksni dodatak 61.504kr
Fleksiblinki dodatak 1.377kr

ukupno 62.881kr brutto tj. minumum sto se zaradi ako ljecnik nema tako reci smjena. Da bi razumili smjene, to znaci da mimo radnog veremena kao sto netko ide na posao od 8 do 14:30, smjena bi bila primjerice od 15:00 do 23:00 ili od 23:00 do 7:00.

Ljecnici u bolnicama rade cca. 47 sati tjedno. Tkz. odjel-ljecnici, prekoradno vrijeme je do sada bilo placeno 500kr brutto / sat. Prekoradno vrijeme se racuna unutar smjene koja je prekoracena za xy broj sati ili odredjen rad koji je prekoracen. Primjerice ako radite od 8:00 do 14:00 a dana ste bili na poslu od 7:30 do 14:30 vi ste imali 1 sat prekoradnog vremena. Ili ako ste uzeli smjenu 23:00 do 7:00 a iz nekog razloga ste tek zavrsili u 9:00 onda ste imali 2 sata prekoradnog vremena. Nije moguce primjerice poslje odredjenog rada tj. od primjerice 8:00 do 14:00 a poslje ste od 15:00 do 23 imali smjenu racunatai da sati u smjeni su prekoradno vrijeme.

Ljecnini opce prakse su u danskoj najbolje placeni i svakom pogledu. Zatim dolaze glavni ljecnini odjela u bolnici pa odna ljecnici na samim odjelu u bolnici. Dok u brojnim drzava svjeta tako nije.
Brzi gonzales. Obzirom da je expert odgovorio nema potrebe da ja dalje pisem.

Poslano sa mog SM-N910F koristeći Tapatalk
libertas30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 16:04   #1088
Quote:
libertas30 kaže: Pogledaj post
Brzi gonzales. Obzirom da je expert odgovorio nema potrebe da ja dalje pisem.

Poslano sa mog SM-N910F koristeći Tapatalk
Ako može htjela bih da mi ti odgovoriš. Zanima me Švedska, a i imaš iskustvo vezano uz agenciju.
brzi gonzales is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 16:31   #1089
Quote:
brzi gonzales kaže: Pogledaj post
Ako može htjela bih da mi ti odgovoriš. Zanima me Švedska, a i imaš iskustvo vezano uz agenciju.
Okvirno oko 2 godine do priznavanja kvalifikacija. Sto se asistencije oko posla supruznika tiče nije bas opcija, ali svi kazu da tamo posla ima kao i da je prekvalifikacija (ako je potrebna) nesto sto se tamo dosta cesto i kvalitetno radi.
Pocetna placa (koja se dogovara sa poslodavcem a ne sa agencijom) je okvirno 6 mjeseci nakon kije ide povecanje od cca 10-ak tisuca sek (brutto iznos), a kada se kvalifikacije priznaju i kad steknes pravo samostalnog rada dolati se do finalne place. Uvjeti nisu stvarno losi, mada nama finansije nisu primarni razlog odlaska iz vukojebine.

Sto se tice ugovora, ako te poslodavac odluci primiti i ako ti pristanes dobijas od poslodavca garantno pismo o zaposlenju po okoncanju 4 mjesecnog intenzivnog tecaja svedskog jezika. Potpises ga i posaljes jedan primjerak njima i cekas pocetak tecaja . I to je otprilike to.

Poslano sa mog SM-N910F koristeći Tapatalk
libertas30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 20:29   #1090
Hvala na odgovoru. Sretno.
brzi gonzales is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 20:31   #1091
Prvi put cujem da svedskim vlastima odgovornim za priznavanje stranih diploma (u polju medicine) treba okvirno dvije godine vremena, kako bi zakljucili proces priznavanja i izdanja zvanice licence. Necu reci, da ti tako nisu prenjeli ali praksa koju znam jednostavno nije niti blizu dvije godine vec tri do cetri mjeseca najdalje do sest mjeseci.


Proces citave aplikacije je sljedeci.

2.300 sek (svedskih kruna) uplatite na navedeni racun.
Ako nemate svedski ID broj onda naslovite na vas datum rodjenja

1.) Trebate priloziti tkz. papir iz svedskog registra tj. Personbevis ne stariji od tri mjeseca, ako imas svedski ID broj, ili autorizovanu kopiju pasporta.

2.) Autorizovanu kopiju certifikata/diplome koja potvrdjuje vase znanje jezika.

3.) Te piznanicu da ste uplatili navedenu svotu novca na tacan radun. Gledaju u 0,01 svedske krune. Tako da trebate osigurati ako uplacujete da tocno dobiju 2.300 ili malo jace samo da nije ispod.

onda takodje trebate dostaviti autorizovane kopije i prevode od sljedecih stvari

4.) diplome

5.) evt. potvrdu oko izmjene imena ako ste mjenjali ime iz nekog razloga pa vise nije isto kao na diplomi itd.

Ovih 5 tocaka vazi za sve uklj. i one koji imaju diplomu unutar Nordijskih zemlaja tj. dansku, norvesku, finsku ili islandsku diplomu.

Naredne tocke su vazece za one koji drze u ruci diplomu iz EU te EEA - u ovom slucaju EEA je Liehtenstein te Svicarska koja se tretira kao EEA jer priznavanje je po istom principu.

6.) autorizovana potvrda ne starija od tri mjeseca u kojoj pise da vam nije zabranjeno da radite svojom profesijom.

te dodatno

7.) autorizovana te prevedena potvrda koja potvrdjuje da ispunjavate jedan od dva artikla vezana za 2005/36/EC tj. EU direktive broj 23 ili 24.

Znaci svi dokumenti moraju biti autorizirani, prevodi su nuzni na sve i jedan dokument ovlastenim sudskim tumacem osim ako dokument je na danskom, norveskom, engleskom tu prevod nije potreban. Takodje isto nije potreban kad je rijec o islandskom i finskom.

Autorizacija dokumenta mora uklj. ime osobe koja daje garanciju na istu kopiju te tlf. mogucnost kontakta iste osobe je nuzna.


Cak ako me pamcenje dobro prati od 1.6 ili 1.7 nisam siguran vise ministarstvo zdravlja i socijalne skrbi ne potpisuje licence i autorizacije vec se uvede u sistem a vama se samo postom dostavi obavjest da je autorizacija prosla i da vam je izdana licenca.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 21:55   #1092
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Prvi put cujem da svedskim vlastima odgovornim za priznavanje stranih diploma (u polju medicine) treba okvirno dvije godine vremena, kako bi zakljucili proces priznavanja i izdanja zvanice licence. Necu reci, da ti tako nisu prenjeli ali praksa koju znam jednostavno nije niti blizu dvije godine vec tri do cetri mjeseca najdalje do sest mjeseci.


Proces citave aplikacije je sljedeci.

2.300 sek (svedskih kruna) uplatite na navedeni racun.
Ako nemate svedski ID broj onda naslovite na vas datum rodjenja

1.) Trebate priloziti tkz. papir iz svedskog registra tj. Personbevis ne stariji od tri mjeseca, ako imas svedski ID broj, ili autorizovanu kopiju pasporta.

2.) Autorizovanu kopiju certifikata/diplome koja potvrdjuje vase znanje jezika.

3.) Te piznanicu da ste uplatili navedenu svotu novca na tacan radun. Gledaju u 0,01 svedske krune. Tako da trebate osigurati ako uplacujete da tocno dobiju 2.300 ili malo jace samo da nije ispod.

onda takodje trebate dostaviti autorizovane kopije i prevode od sljedecih stvari

4.) diplome

5.) evt. potvrdu oko izmjene imena ako ste mjenjali ime iz nekog razloga pa vise nije isto kao na diplomi itd.

Ovih 5 tocaka vazi za sve uklj. i one koji imaju diplomu unutar Nordijskih zemlaja tj. dansku, norvesku, finsku ili islandsku diplomu.

Naredne tocke su vazece za one koji drze u ruci diplomu iz EU te EEA - u ovom slucaju EEA je Liehtenstein te Svicarska koja se tretira kao EEA jer priznavanje je po istom principu.

6.) autorizovana potvrda ne starija od tri mjeseca u kojoj pise da vam nije zabranjeno da radite svojom profesijom.

te dodatno

7.) autorizovana te prevedena potvrda koja potvrdjuje da ispunjavate jedan od dva artikla vezana za 2005/36/EC tj. EU direktive broj 23 ili 24.

Znaci svi dokumenti moraju biti autorizirani, prevodi su nuzni na sve i jedan dokument ovlastenim sudskim tumacem osim ako dokument je na danskom, norveskom, engleskom tu prevod nije potreban. Takodje isto nije potreban kad je rijec o islandskom i finskom.

Autorizacija dokumenta mora uklj. ime osobe koja daje garanciju na istu kopiju te tlf. mogucnost kontakta iste osobe je nuzna.


Cak ako me pamcenje dobro prati od 1.6 ili 1.7 nisam siguran vise ministarstvo zdravlja i socijalne skrbi ne potpisuje licence i autorizacije vec se uvede u sistem a vama se samo postom dostavi obavjest da je autorizacija prosla i da vam je izdana licenca.
Krivo sam se izrazio. Mislio sam da od pocetka zaposlenja pa do zaposlenja sa full kompetencijama treba proci oko 2 godine (mozda to nije isto za sve specijalizacije). Evo da ja tebe pitam kod tih dokumenata, da li je neophodno diplomu i ostalo ovjeravati na sudu sa apostile pa onda prevoditi ili je recimo dovoljno diplomu prevesti kod ovlastenog sudskog tumaca na engleski jezik (u tom slu aju su na pecatu svi podaci sudskog tumaca ukljucujuci i tel.broj)?

Poslano sa mog SM-N910F koristeći Tapatalk
libertas30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2017., 09:52   #1093
Traze ovjerene kopije tj. autorizovane kako se vec kaze, jedino sto mi je poznato jeste da traze apostille na papire van EU, dok sve ove ovjerene kopije sto traze za EU nisu prihvacene ako nemaju pecat, potpis te da je ime ispod citko tko potpisuje i da je dostupan preko telefona. Licno nisam cuo da traze apostille na papire iz drzava unutar EU, no sad dali igra ulogu da li su papiri prije ulaska u EU ili ne - pojma nemam.

Cak na uradnoj web-stranici ima i kopija jednog takog koprianog dokumenta i kako treba da izgleda, kad budem s vremenom cu postaviti sliku.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2018., 17:37   #1094
Pozdrav .. ima li ikog na forumu tko radi kao ljecnik specijalist u Norveskoj ? Mi smo trenutno u UAE i dobili smo ponudu za Norvesku .. hm ..iz velikog sunca i pustinje misli krenule u snjezne krajeve �� .. iskreno nismo bas odusevljeni sa tom idejom ali ipak zanimaju nas uvjeti rada ( placaju li stan) i sl .. unaprijed hvalaaa i lp
Dasha is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2018., 07:08   #1095
Quote:
Dasha kaže: Pogledaj post
Pozdrav .. ima li ikog na forumu tko radi kao ljecnik specijalist u Norveskoj ? Mi smo trenutno u UAE i dobili smo ponudu za Norvesku .. hm ..iz velikog sunca i pustinje misli krenule u snjezne krajeve .. iskreno nismo bas odusevljeni sa tom idejom ali ipak zanimaju nas uvjeti rada ( placaju li stan) i sl .. unaprijed hvalaaa i lp
Obzirom da lijecnici iz Svedske idu raditi u Norvesku zbog boljih placa mislim da su uvjeti mozda najbolji u Evropu. Da li su jednaki onima koje daju arapi? Sumnjam, ali zivot u jednoj od najboljih socijalnih drzava na svijetu vs arapskoj, ja se ne bih mislio ni minuta. Osobito ako imate ili planirate imati djecu.

Poslano sa mog SM-N910F koristeći Tapatalk
libertas30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2018., 09:51   #1096
Svako neko vrijeme se odrzava sajam karijera u hotelu Dubrovnik, evo bas ovaj tjedan se odrzava expomedics. Ima li netko iskustva, da li stvarno pomognu i daju ponude?
Kakvi su sto se tice jezika tj tecajeva? Ili se oni organiziraju za specijaliste samo?
Ja se mislim ic u Njemacku na specijalizaciju, mislim da ovdje iskreno i nemam sanse, zanima me oftalma koja je pretpostavljam trazena i u opcim bolnicama, u Zg-u sigurno nemam sanse, druga mi je opcija St, ali ista stvar. Iskreno ne zelim ostavit obitelj i prijatelje i zivot i otic u opcu bolnicu i sama se preseliti, radije bih isla vani.
Jezik ne znam, u tome i je problem, mislila sam se potruditi do A2 razine i pocetkom iduce godine otic u Njemacku ucit jezik i radit neki mini-job. Dan mi je prijedlog i phd na engleskom u Njemackoj, kao opcija da radim u medicini, ali ako se on radi od jutra do veceri tj dok se posao ne obavi, ne znam bas da bih imala vremena za intenzivno ucenje jezika.
Ne znam ni sama, kakva su vasa iskustva? Najvise me koci jezik, a da ga ovdje ucim i 5 godina, ne bih ga naucila kao sto bih vani u 1 godini.
Inace momak radi u Zagrebu i ako se odlucimo ic, isao bi sa mnom, ali bi ciljali vece gradove radi njegovog posla ( on prica njemacki jer je zivio vec tamo i ima obitelj ).
Ne znam uopce kakve su mi sanse za otic, znam da ni tamo poslovi ne padaju s neba, pogotovo kad ne znam njemacki, ali sam poprilicno sigurna da ovdje i nemam neke sanse dobiti sto zelim. Kakva su vasa iskustva?
Svakako idem ovaj tjedan na taj sajam pa cu vidjeti sto oni kazu.
sciva is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2018., 13:34   #1097
Ja sam trenutno pri kraju 5e godine i isto sam dugo gledala Njemačku, ali sam zaključila da mi je jezik prevelika barijera pošto mi je odbojan za učenje, znam ga samo površno i mislim da ga nikad ne bi naučila u dovoljnoj mjeri da se znam snaći, pogotovo još medicina na njemačkom. Ali sam čula od dečka koji tamo studira medicinu da je B2 dovoljan i da nije potrebno neko extra znanje, da ima ljudi iz cijelog svijeta tamo i da se moze.

E, sad, ja sam se počela informirati o Irskoj jer mi se čini kao sasvim dobra opcija, ali nisam još sigurna koliko će tamo biti lako dobiti spec. Ja bi recimo ciljala na GP specku, vidim da treba položiti IELTS, a naša diploma se prizna i onda se samo treba prijaviti na natječaj. Ne znam je li u praksi tako jednostavno, ako netko ima kakve info iz prve ruke?
Andrea14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2018., 15:57   #1098
Pozdrav.

Ostavila sam upit na temi za Kanadu, a tek sam sad nasla ovu temu, koja je prikladnija.


Na kraju 5. godine sam i razmisljam sve vise o odlasku.

Htjela bi radit vani par godina i skupit iskustvo, a mozda i ostat. Zelim radit i ucit na mjestu gdje se cijeni trud i rad, postoje medusobno postovanje i susretljivost, a ne robovlasnicki ugovor s bolnicama i sada sekundarijat.
Zanima me kolika je prepreka los prosjek(3.5) i je li uopće? Imam blokadu u glavi da ne mogu konkurirat u inzoemstvu i to me spriječava da ozbiljno krenem gledat zemlje. Tip sam osobe kojem ne idu pismeni, a na usmenom bi pokazala znanje, ali zbog pravila dizanja ocjena nisam mogla dignut previse i to je rezultiralo takvim prosjekom.

Znam njemački (idem na tecaj vec par godina) i engleski jako dobro, planiram polozit certifikate za oboje. Takoder pisem znanstveni rad trenutno i vannastavno visim po hitnom prijemu.

Njemačka/Austrija mi je bila prva opcija, ali nakon posjeta Torontu i NY, htjela bih prosirit opcije ako mogu.
Vecina poznanika mi govori da je dovoljno zavrsit faks u roku i dobi diplomu + certiifikat jezika = 'na konju si', ali nekako ne vjerujem da je tako bajno.

S obzirom da sam skoro zadnja godina i ne mogu previse popravit prosjek, ne znam što da vise napravim da popravim svoje skillove potrebne za rad vani. Razmišljala sam upisati neki online tečaj eventualno na 6. godini.


Nadam se da nije previse konfuzno što pitam.
__________________
samo guraj naprid, šta drugo moš.
Fanhp is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2018., 20:34   #1099
Quote:
Fanhp kaže: Pogledaj post
Zanima me kolika je prepreka los prosjek(3.5) i je li uopće?
Za...

Quote:
Fanhp kaže: Pogledaj post
Njemačka/Austrija mi je bila prva opcija, ali nakon posjeta Torontu i NY, htjela bih prosirit opcije ako mogu.
...nije nikakva, iskreno receno ne znam gleda li to itko uopce.


Quote:
Fanhp kaže: Pogledaj post
Vecina poznanika mi govori da je dovoljno zavrsit faks u roku i dobi diplomu + certiifikat jezika = 'na konju si', ali nekako ne vjerujem da je tako bajno.
Ja ti nisam poznanik, vjerujes li meni ili ces se kao i nevjerni Toma uvjeriti tek onda kada svoju dozvolu za rad u Njemackoj zakucas cavlicem na zid i onda jos prstom probusis tu rupu?


Quote:
Fanhp kaže: Pogledaj post
S obzirom da sam skoro zadnja godina i ne mogu previse popravit prosjek, ne znam što da vise napravim da popravim svoje skillove potrebne za rad vani. Razmišljala sam upisati neki online tečaj eventualno na 6. godini.
Savladaj jezik iznad opcento potrebne razine (Njemacki do C1 recimo) i savladaj sto vise teorije i/ili prakse iz onog porucja koje te zanima. Uzgred budi pitano, koje te podrucje medicine uopce zanima?


Quote:
Fanhp kaže: Pogledaj post
Nadam se da nije previse konfuzno što pitam.
Nije, ali je - moje osobno stajaliste - konfuzno ciljati sada vec preko bare. Odnosno, smatram je ulozeni trud za USA/CDN prevelik u odnosu na ono sto dobivas.
__________________
Café, pousse-café, cigare.

www.123sonography.com
Alpagueur is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2018., 10:30   #1100
Quote:
Alpagueur kaže: Pogledaj post
Za...



...nije nikakva, iskreno receno ne znam gleda li to itko uopce.

To je dobro.


Quote:
Alpagueur kaže: Pogledaj post
Ja ti nisam poznanik, vjerujes li meni ili ces se kao i nevjerni Toma uvjeriti tek onda kada svoju dozvolu za rad u Njemackoj zakucas cavlicem na zid i onda jos prstom probusis tu rupu?
Tu sam govorila o poznanicima koji nisu probali vani nego u RH, zato sam rekla da im ne vjerujem. A kad bih dobila infoe od nekog ko je probao, to bi bila druga prica.



Quote:
Alpagueur kaže: Pogledaj post
Savladaj jezik iznad opcento potrebne razine (Njemacki do C1 recimo) i savladaj sto vise teorije i/ili prakse iz onog porucja koje te zanima. Uzgred budi pitano, koje te podrucje medicine uopce zanima?
To je plan, polozit B2.

Ovo drugo mi je problematicno. Znam da me ne zanima sjedit cijeli dan u ambulanti i propisivat lijekove, tipa obiteljska medicina i ne zelim biti 27/7/365 samo medicina, nego se bavit nekim svojim hobijima. Jos se trazim.


Quote:
Alpagueur kaže: Pogledaj post
Nije, ali je - moje osobno stajaliste - konfuzno ciljati sada vec preko bare. Odnosno, smatram je ulozeni trud za USA/CDN prevelik u odnosu na ono sto dobivas.
Da, slazem se da je za USA previse i ne kanim polagat USMLE, ali Kanada je kolko tolko bliza.

Dobro, mozda previse pucam/zalijetavam se kad mislim na drugi dio zemlje, ali zar je prerano razmisljat o potencijalnoj zemllji rada? Šesta je ionako štampar na kojem kolko mi kazu frisko diplomirani da se ne uci nista.
U zadnje vrijeme svaki dan čitam/slušam vijest o tome kako je lose stanje u zemlji za struku i deprimira me, stoga trazim alternativu. Fali mi neki cilj sto nakon faksa da me drzi kao obrana od toga.
__________________
samo guraj naprid, šta drugo moš.
Fanhp is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:21.