Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.01.2014., 13:25   #341
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Pročitaj još jednom što sam napisao. Tražiš da pojasnim stvari koje nisam uopće tvrdio.
Ako je tako, onda se ispričavam. Očekivao sam da postoji neka poveznica između neke načelne tvrdnje i njezine praktične provedbe. Ali dobro, shvaćam što želiš reći.

Quote:
nisam blesava kaže: Pogledaj post
znaci po tebi je katolicki nauk jedini istinit?
druge religije ne priznajes?
Da, katolička vjera je jedina prava vjera koja u sebi sadrži puninu istine. Sve ostale religije su u većoj ili manjoj mjeri manjkave. Istinite su samo u onoj mjeri u kojoj se podudaraju s katoličkom vjerom.


Quote:
i kako molim te mozes sa takvom sigurnoscu govoriti o tome...kao da je to nesto pod normalno...i kao da je to nesto znanstveno dokazao?
nebi li ipak za takvu tvrdnju trebao imati nekih opipljivih dokaza?
Istinu možemo sa sigurnošću spoznati zato što smo razumna bića i zato što nam je Bog dao tu sposobnost. U neke stvari u životu smo sigurni više, u neke manje. Stvar u koju sam ja u najvećoj mjeri siguran je istinitost katoličkog nauka. Oko toga nemam ni najmanjih sumnji ili dvojbi.

Empirijski dokaz u laboratoriju nije jedini način spoznaje stvarnosti. Povjesna znanost npr. svoje zaključke izvodi uglavnom dedukcijom. Tako sam npr. ja siguran da su Evanđelja i Djela apostolska pouzdani povijesni dokumenti u čiju se točnost možemo potpuno pouzdati. Osim toga, do sigurnih spoznaja se može doći i razumskim promišljanjem bez uplitanja empirije. Npr. onako kako to rade matematičari, logičari ili filozofi.

Žalosno je kad se ljudi ograniče samo na jednu metodu spoznaje, a druge u potpunosti zanemare.
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2014., 15:22   #342
Quote:
nisam blesava kaže: Pogledaj post
a sto se tice kod nas, nikada nisam cula niti jednoga da pokusava okrenuti nekog vjernika od vjere...

onda si blagoslovljena vrlo ograničenim životnim iskustvima, pa se ne sjećaš progona vjernika i Crkve od strane komunističkih vlastodržaca kroz 50 godina totalitarizma kojom prilikom su partizani i OZNA, do svibnja 1945. likvidirali 240 svećenih lica, nakon savezničke pobjede još 263, a na služenju u JNA 12 a u zatvorima ih je završilo na stotine...

uglavnom bez suda i presude

pripadnost komunističkoj partiji bila je glavni uvjet zapošljavanja, pozicioniranja na stambenoj listi i svih drugih benefita i ne samo benefita nego čak i elementarnih ljudskih i egizistencijalnih prava, a o slobodnom izražavanju svoje vjere unatoč deklarativnim pravima nije se smjelo ni pomišljati

učitelji, odgojitelji, profesori, milicionari i vojna lica nisu smjeli ići u Crkvu bez obzira na članstvo u komunističkoj partiji i tako dalje, da si ne stvaram više traume sjećanjima na ta olovna vremena...

a danas je ipak drugačije, iako militantni sekularistički aniteteizam pokazuje sve radikalnije obrasce ponašanja

sustavno vrijeđanje vjernika na forumima ne spominjem, ima ga i ovdje ali moderatori (barem zasada) čuvaju ozračje korektnosti i na tome im hvala

perfidno vrijeđanje vjere, vjernika i Crkve na HTV i u JL su svakodnevna pojava, a sva ta glasila financijaju se barem u omjeru od 86% od vjernika KC, odnosno 92% od kršćanskih vjernika

i na kraju konca što je to uopće Opus Dei

U ovoj eri novih crkvenih smjerova, Opus Dei nudi snažnu klasičnu alternativu. „tržišni udio“ Opusa Dei u globalnom katoličanstvu je, s obzirom na njegov hiperdimenzionirani javni imidž, izuzetno malen. Opus Dei broji 1 850 svećenika širom svijeta, zajedno s 83 641 laika, što zajedno iznosi 85 491 članova. To predstavlja 0,008% globalne katoličke populacije

U pitanjima koja se tiču svih katolika, članovi Opusa Dei ostaju pod jurisdikcijom lokalnog biskupa. No, Opus Dei obično se vidi kao dio cvjetajućeg laičkog pokreta i grupa u 20. stoljeću, a svoju međunarodnu slavu doživio je u periodu nakon Drugog vatikanskog koncila.

Temeljna ideja Opusa Dei, čini posvećivanje uobičajenog rada, što znači da netko može naći Boga kroz pravo, inženjerstvo ili medicinu, čišćenje smeća ili dostavljanje pošte – ako u taj rad unosi pravi kršćanski duh. Da bi se njegovao taj duh, članovi Opusa Dei prolaze opsežnu doktrinalnu i duhovnu formaciju, te u potrazi za svetošću ne izostavljaju detalje. Većina katolika više ne posjećuje Presveti Oltarski Sakrament? Od članova Opusa Dei to se svakodnevno traži. Većina katolika ne moli krunicu? I opet, članovi Opusa Dei čine to svakog dana. Mnogi katolici danas barem neke aspekte crkvenog nauka uzimaju sa zadrškom, no članovi Opusa Dei potiču se da „osjećaju s Crkvom“, što znači da prihvaćaju cjelovit nauk Crkve u pitanjima vjere i morala. Unutar klera Opusa Dei postoji jak naglasak na tradicionalnoj svećeničkoj disciplini. Oni nose svećenička odjela, mole časoslov i mnogo vremena provode u ispovjedaonici.

Dakle, molitvena zajednica koja snažno moli riječima i djelima, što vjerujem, neke plaši pa izmišljaju raznorazne teorije urote, jer đavao se patološki plaši križa i tamjana

Unositi svoje kršćansko biće u intimu onoga što radiš ..... japanci bi rekli "biti zen" (ali kad to kaže japanac, nama je simpatično i poučno, a kad to kaže zapadni kršćanin, onda je to subverzivno i opasno - za neke)
__________________
Tražio sam Gospodina i on me usliša, izbavi me od straha svakoga....

Zadnje uređivanje jedrilicar : 31.01.2014. at 15:30.
jedrilicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2014., 22:21   #343
Offtopic: https://www.forum.hr/showthread.php?t=649976

U ovoj temi se ne bavimo korelacijama islamske i katoličke teologije, premisama postoji li Bog ili ne, tko je povijesno bio Isus Krist.

Tema je posvećena Opus Deiju. Za druge tematike imamo zasebne teme.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2014., 10:46   #344
Quote:
nisam blesava kaže: Pogledaj post

i onda cu morati zvati crvenog maga da mi skine uroke...a ko ce telefon platit?

Ja sam ti ozbiljan...bez zezancije tako se mozes uvjeriti u postojanje demona......naravno potpuno besplatno bi ti dosao u pomoc ime cije ne zelis niti cuti....
lurkers is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 00:05   #345
U zivljenju krscanskog poziva kroz rad i obavljanje svakodnevnih duznosti ne vidim nista lose.
ChillOut Lounge is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 11:48   #346
Odvratna sekta koja vrbuje labilne mlade ljude. Na Psihologiji je jedna forumašica pisala o tome što su učinili njezinom dečku, ne navodeći o kojoj je "Crkvi" riječ. Kada je to izašlo na vidjelo, i deklarirani su se katolici počeli zgražati te su tu organizaciju definirali kao "sektu".

Osobno mišljenje zasad neću iznositi jer to bi mi ziher donijelo 500 bodova.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 12:18   #347
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Odvratna sekta koja vrbuje labilne mlade ljude. Na Psihologiji je jedna forumašica pisala o tome što su učinili njezinom dečku, ne navodeći o kojoj je "Crkvi" riječ. Kada je to izašlo na vidjelo, i deklarirani su se katolici počeli zgražati te su tu organizaciju definirali kao "sektu".

Osobno mišljenje zasad neću iznositi jer to bi mi ziher donijelo 500 bodova.
Na ovom forumu, od kada sam tu, a to je predugo , nikada neki katolik nije kritizirao Opus Dei, nego su po pravilu im se divili da provode pravi katolički nauk i da su najvjerniji (fanatični poslušnici) majci Crkvi i Papi i katekizmu, i da su precizni uzor kako bi svaki pravi katolik trebao ponašati se u svom vjerskom životu.

I nije sekta, nego samo jedan od načina organiziranja unutar katoličke Crkve.
Poput redovničkih redova, ali za laike.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 12:30   #348
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Na ovom forumu, od kada sam tu, a to je predugo , nikada neki katolik nije kritizirao Opus Dei, nego su po pravilu im se divili da provode pravi katolički nauk i da su najvjerniji (fanatični poslušnici) majci Crkvi i Papi i katekizmu, i da su precizni uzor kako bi svaki pravi katolik trebao ponašati se u svom vjerskom životu.

I nije sekta, nego samo jedan od načina organiziranja unutar katoličke Crkve.
Poput redovničkih redova, ali za laike.
Uvijek postoji prvi put. Konkretno, reagirala je Martian7 i svaka joj čast na tome.

Sekta su zato što se koriste sektaškim (kultističkim) tehnikama u vrbovanju i zadržavanju ljudi. O tome se malo piše zato što je značajan dio medijskog prostora u njihovom vlasništvu (nije teorija zavjere nego lako provjerljiva činjenica).
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 13:00   #349
sablazan

Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Uvijek postoji prvi put. Konkretno, reagirala je Martian7 i svaka joj čast na tome.
Ne znam koliko je upućena u to da oni usko surađuju s Papama i svim klerom.
Nekada se katolici groze na nešto ne znajući da se zapravo groze na vlastitu vjersku hijerarhiju, ali ne znaju to u svojoj naivnosti i dobrohotnosti. To otkrivaju na teži način, kad im kakav pop osobno stane na žulj pa se uvjere u njihovo konkretno licemjerje i zadrtost.

Quote:
Sekta su zato što se koriste sektaškim (kultističkim) tehnikama u vrbovanju i zadržavanju ljudi. O tome se malo piše zato što je značajan dio medijskog prostora u njihovom vlasništvu (nije teorija zavjere nego lako provjerljiva činjenica).
Sve je to točno što pišeš samo želim spomenuti da se pojam "sekte" obično koristi za heretičke otpadnike od glavne struje neke religije, koju ta religija majka, kao i sekta kćerka, ne priznaju i zavađeni su do krvi.

U slučaju Opus Dei, ne radi se o herezi, nego baš suprotno: najpobožnijem slijeđenju Papa i crkvenog nauka i presvetih sakramenata, nešto kao kvazi svećenstvo/sveti život za laike. No to se nekako krije od vjerništva, jer ga se mora držat u neznanju, da se ne bi "sablaznili" (prava riječ) i zgražali na to, a time i otpali iz mase vjerništva.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 14:07   #350
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Ne znam koliko je upućena u to da oni usko surađuju s Papama i svim klerom.
Nekada se katolici groze na nešto ne znajući da se zapravo groze na vlastitu vjersku hijerarhiju, ali ne znaju to u svojoj naivnosti i dobrohotnosti. To otkrivaju na teži način, kad im kakav pop osobno stane na žulj pa se uvjere u njihovo konkretno licemjerje i zadrtost.



Sve je to točno što pišeš samo želim spomenuti da se pojam "sekte" obično koristi za heretičke otpadnike od glavne struje neke religije, koju ta religija majka, kao i sekta kćerka, ne priznaju i zavađeni su do krvi.

U slučaju Opus Dei, ne radi se o herezi, nego baš suprotno: najpobožnijem slijeđenju Papa i crkvenog nauka i presvetih sakramenata, nešto kao kvazi svećenstvo/sveti život za laike. No to se nekako krije od vjerništva, jer ga se mora držat u neznanju, da se ne bi "sablaznili" (prava riječ) i zgražali na to, a time i otpali iz mase vjerništva.
Da, riječ "kult" bi vjerojatno bila preciznija.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 15:09   #351
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Da, riječ "kult" bi vjerojatno bila preciznija.
Evo slične grupacije unutar RKC: https://www.forum.hr/showthread.php?t=92179&page=45
Iako su u nekim stvarima različiti, ovo im je zajedničko: http://www.hermetizam.com/ostalo/pro...i-kultovi.html

Za Markićku i još neke se tvrdi da su opusovci.
https://www.tportal.hr/vijesti/clana...s-dei-20131126

http://www.jutarnji.hr/vijesti/otkri...%80%99/929072/
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 20:54   #352
Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Evo slične grupacije unutar RKC: https://www.forum.hr/showthread.php?t=92179&page=45
Iako su u nekim stvarima različiti, ovo im je zajedničko: http://www.hermetizam.com/ostalo/pro...i-kultovi.html

Za Markićku i još neke se tvrdi da su opusovci.
https://www.tportal.hr/vijesti/clana...s-dei-20131126

http://www.jutarnji.hr/vijesti/otkri...%80%99/929072/
Eto, internet zna sve.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 11:39   #353
Opus Dei je istoznačan s Vatikanskom Crkvom. NIkakav odvojeni entitet. Urasli jedno u drugo ko gljiva u stari panj, neodvojivo i sukladno, međusobno se dopunjavaju i štite.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 12:21   #354
Dio sam/član, Opus Dei, Splitsko Dalmatinske županije otprije dvije godine...


Što rade pojedini pripadnici Opusa Dei?

Uglavnom rade na svojim poslovima i žive obiteljskim i društvenim životom kao svatko drugi, čineći baš ono što bi činili i da nisu u Opusu Dei. Duh Opusa Dei ih potiče da te svakodnevne zadatke učine toliko vrijednima da se mogu prikazati Bogu, kao i da bolje služe svojoj obitelji, prijateljima i društvu. Na taj način oni nastoje rasti u kršćanskoj kreposti baveći se svojim poslom i drugim svakodnevnim aktivnostima, te poticati i druge da tako čine. Da bi to postigli redovno pristupaju sakramentima i svaki dan odvajaju vrijeme za molitvu, duhovnu literaturu i druge oblike pobožnosti. Nastoje prakticirati kršćansko odricanje, posebice u malim stvarima - na poslu, u obitelji, dajući drugima prvenstvo, pazeći na detalje itd. Obavljaju godišnju duhovnu rekolekciju, pohađaju predavanja ili tečajeve o vjeri i oblicima razvijanja duhovnog života.


Što se događa nakon priključenja Opusu Dei?

Nema izvanjske promjene u životima onih osoba koje se priključe Opusu Dei. Rade na istim poslovima i žive u jednakom društvenom okruženju, ali sada doživljavaju svoj posao i odnose u društvu kao povoljne prilike približavanja Bogu.



Koje obaveze imaju članovi?

Duhovne dužnosti obuhvaćaju pohađanje dnevne Mise, čitanje vjerske literature i drugog duhovnog štiva, molitvu Krunice i vrijeme tijekom dana provedeno uz osobnu molitvu. Članovi trebaju biti svjesni svoje dužnosti da su svjedoci kršćanske vjere bez obzira gdje se nalazili. Kao i prvi kršćani, moraju se truditi promijeniti svijet na bolje tako da shvaćaju ozbiljno svoju kršćansku dužnost, da pomognu onima kojima je to potrebno.



Ljudi pristupaju u Opus Dei zato što osjećaju da imaju poziv: osobni, nutarnji poziv od Boga da stave svoj cijeli život u njegovu službu posred svijeta. Iako ima praktičnih razlika u načinu kako se živi, poziv supernumerarija, pridruženih i numerarija je jedan te isti: tražiti svetost u svojem svakodnevnom životu.


Opus Dei je osobna prelatura Katoličke Crkve koju je uspostavio Ivan Pavao II. 1982. godine. Osobna prelatura osigurava prikladan okvir za organizaciju koja se sastoji od katoličkih laika koji jednostavno žele služiti Bogu obavljajući svakodnevne stvari što je bolje moguće.
__________________
Po pregorkoj muci Isusovoj ,Budi milosrdan nama i cijelome svijetu.
Sveti Bože,Sveti Jaki Bože,Sveti Besmrtni Bože,smiluj se nama i cijelome svijetu.
zoki0307 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 14:25   #355
Quote:
zoki0307 kaže: Pogledaj post
Dio sam/član, Opus Dei, Splitsko Dalmatinske županije otprije dvije godine...
Eto... Tvoje pisanje je na forumu oduvijek strogo uz dogme, niti mikrometra od toga. Čisti katolicizam.
Je li viđao Markićku na sastancima Opus Dei u Zagrebu?

Quote:
Opus Dei je osobna prelatura Katoličke Crkve koju je uspostavio Ivan Pavao II. 1982. godine. Osobna prelatura osigurava prikladan okvir za organizaciju koja se sastoji od katoličkih laika koji jednostavno žele služiti Bogu obavljajući svakodnevne stvari što je bolje moguće.
Ako je Opis Dei sekta ili kult ili štogod, onda je i Vatikanska katolička Crkva isto to, jer su sasvim jedno te isto. Samo se to malko skriva od vjernika, ili oni ne žele shvatiti pa žmire, jer bi se zablaznili što se od njih očekuje (slijepa kruta pokornost katoličkoj Crkvi i Papi i fanatično slijeđenje katekizmičkih naloga, nepokolebljivo vjerovanaje u sve dogme, svetost svećenićkog poziva i Crkve, i svećeničke teorije ako ne i prakse).
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 16:52   #356
Da, nije sekta je djeli istu doktrinu, ali to je samo bio nespretan izraz kojim se u stvari nije mislilo zaista na sektu nego kult.

A kult dredjuje specificnost socialnih dinamika u grupi i odnosu sa van-grupljem, ne cak toliko niti doktrina, stoga sljedjenje katolicke doktrine ne iskljucuje bivaje istim, kao st nuzno niti ne podrazumjeva.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 17:52   #357
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Da, nije sekta je djeli istu doktrinu, ali to je samo bio nespretan izraz kojim se u stvari nije mislilo zaista na sektu nego kult.

A kult dredjuje specificnost socialnih dinamika u grupi i odnosu sa van-grupljem, ne cak toliko niti doktrina, stoga sljedjenje katolicke doktrine ne iskljucuje bivaje istim, kao st nuzno niti ne podrazumjeva.
Ajd kad se već kužiš u te stvari, prokomentiraj link koji sam dala. Kult ili ne? Mislim, čisto sociološki.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 18:19   #358
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ajd kad se već kužiš u te stvari, prokomentiraj link koji sam dala. Kult ili ne? Mislim, čisto sociološki.
Bojim se da nemam zivaca za iscitavanje


Ovako prvoloptaski cini mi se da ima elemenata i prilicno vjerojatnosti da bude, ali treba se bolje informirat.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 18:34   #359
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Bojim se da nemam zivaca za iscitavanje


Ovako prvoloptaski cini mi se da ima elemenata i prilicno vjerojatnosti da bude, ali treba se bolje informirat.
Ma okej, ako ikada budem od volje, malo ću prevesti ključne točke. Trenutačno mi ateističko biblijotupadžijanje nije prioritet.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 18:39   #360
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ajd kad se već kužiš u te stvari, prokomentiraj link koji sam dala. Kult ili ne? Mislim, čisto sociološki.
Je li autorica teksta i organizacije koja kritizira Opus Dei zapravo katolkinja koja se razočarala u Opus Dei, nakon što su joj vrbovali kćerku i vratili ju u stanju zombija?

Je li to ova članica katoličke župe Svete Marije Jutarnje zvijezde, koja se dopisuje s biskupom tu?

http://www.berkshireeagle.com/storie...ng-star,513934
Opus Dei Awareness Network, Inc.
Pittsfield, MA 01202-4333
Executive Director: Dianne DiNicola
Ako jest, to mnogo toga govori o njezinom pokušaju "reformiranja/defamiranja" Opus Dei i ne-uvida da se radi zapravo o likovima koji su iz katoličke hijerarhije, njezine Crkve, a ne o nečemu odvojenom od katoličke crkve. To je samo još jedan trik vatikanaca da se fanatičnije ljude upregne u svoj RKC mlin, kao svoje revne poslušnike za bojujuću Crkvu.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:29.