Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Medicinski potpomognuta oplodnja

Medicinski potpomognuta oplodnja Želimo, nadamo se, vjerujemo

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.08.2009., 08:22   #1
Od onih kojima je bilo jako teško doći do djeteta...

Mozda znate, mozda vas nije briga... imamo najgori zakon o "umjetnoj" oplodnji u Evropi... danas ministar najavljuje promjene NA GORE... brka jajne stanice i zametke, jel namjerno ili iz stvarnog neznanja, ne znam...

Cinjenica je da je nekima vrlo tesko doci do djeteta... da je jedan postupak IVFa s postotkom uspjeha od 30%, ovim zakonom srozan na 20%, a sad ga hoce jos vise snizit. Meni je to prestrasno jer znam koja je to muka i znam da se moze desit svakome i da vecina nema novaca za otici van na lijecenje. Apeliram na sve vas da se informirate o neplodnosti i pruzite im podrsku.

http://groups.google.com/group/gradj...akona/web/opca

PISMO "ZAHVALE" MINISTRU MILINOVICU

Vaša je uloga u mom životu neprocjenjiva. Tek sada kristalno jasno vidim tko smo, gdje smo i tko nas vodi. Ne mogu ne priznati da je tragediju hrvatskog naroda bilo lako vidjeti svih ovih godina, ali nekako mali čovjek osjeti se zaista ništavan pred velikom državom, pa pogne glavu i trpi. I baš na takve ste računali. I onda kad ste gorljivo branili ljudski život pred smrtnošću nikotina, pa se predomislili zbog uzvišenih zakona profita, ostali ste udobno u svojoj fotelji, ne osjećajući posljedice vlastite blamaže, koja bi svakog čovjeka s minimalnom dozom morala, pokosila.

I sada kada ste cijelu naciju uzbunili kontroverzom Zakona o medicinski potpomognutoj oplodnji, uspijevate prkositi svim zakonima, pa i onom gravitacije, jer sam sigurna da tolika doza gluposti ipak ima težinu!

Ja sam vam ipak zahvalna, jer ste nenamjerno ipak doveli do nekoliko dobrih stvari. Prvo,Hrvati su postali svjesni činjenice da nas užasno puno ima problema s neplodnošću, i da ta stopa raste.

Drugo, još i važnije, probudili ste građansku inicijativu i mali ljudi pogođeni velikim problemom odlučili su ovaj put ne pognuti glavu, nego su svim svojim malim silama, čineći ogromne napore da osvijeste problem, pokrenuli lavinu koju više ništa ne može zaustaviti. Mislim da tek sad shvaćate značenje demokracije i građanskih prava i sloboda! Maleni ljudi s velikim problemom neplodnosti ujedinili su medije, izazvali reakciju javnosti, potakli predsjednika države da pokrene procjenu ustavnosti zakona-po prvi put u hrvatskoj povijesti!

I ja,ovako malena pod zvijezdama, čitam vaše najnovije bljezgarije i bombastične najave promjene zakona i osjećam dužnost famozne“ispravke krivog navoda“.

Napose da ne mogu zamisliti koliko debeo treba biti vaš obraz da nakon svega krenete u izmjene, umjesto da zatražite oprost svih nas koje ste toliko ranili, i odustanete od politike zauvijek.

Užasno osjetljivi zakon, budući da se radi o ljudskom životu, donosi se po hitnom postupku, jer trebamo zatvoriti poglavlje. EU, pričekaj pet minuta, imamo ga!! Sapienti sat, mudrome dosta. Neovisno o tome što je očito koliko smo Europi bitni, i što bi ta ista EU mogla reći o najrigoroznijem zakonu.

Treba li ponavljati da je osmero eminentnih stručnjaka, članova Hrvatskog liječničkog zbora naglasilo da zakon nema veze s pameću. Šalju vam dopis da zakon treba napisati ponovo. Predsjednik Hrvatskog društva za humanu reprodukciju traži isto - mora se dopustiti zamrzavanje embrija i oplodnja više od 3 jajne stanice, inače se šteti zdravlju žene i drastično smanjuje uspješnost postupka. Slijedi sramotno, nedemokratsko izglasavanje od strane samo jedne stranke, i možda još goru potporu onih koji su glasovali protiv, ali ostankom u sabornici omogućili izglasavanje.

Predsjednik države potaknut ogromnim reakcijama javnosti traži ocjenu ustavnosti.

Kad evo vas ministre opet. Bombastična najava u novinama kako ćete ipak dozvoliti zamrzavanje embrija u posebnim uvjetima, kad se ženi zbog zdravstvenih razloga ne može vratiti u maternicu.. Ali evo i nas ministre,da raskrinkamo vašu velikodušnu ponudu i kažemo opet, ne! Želimo vašu ostavku i pad zakona u cijelosti!

Ja sam provela pet godina na klinici za liječenje neplodnosti, prošla sam šest stimulacija i dvanaest embriotransfera da bi došla do svoga najvećeg blaga, moje trogodišnje curice i ja sam vaš najveći neprijatelj! Ja sam majka koja zna što znači željeti biti majka i to ne moći ostvariti. Ja sam vjernica. Moj Bog je i vaš Bog!

Citiram vašu izjavu u novinama:“ Zabrana zamrzavanja zametaka odraz je stava moje stranke koja vjeruje da život počinje začećem. No, ako se pokaže da je pao broj djece začete medicinskom oplodnjom, ja ću osobno za godinu dana promijeniti zakon i dozvoliti i zamrzavanje ako bude potrebno“ Mogu li to slobodno prevesti - život počinje začećem, čemu se raduje svaki par koji dođe do stadija zametka, ali vi o tome nemate pojma jer pojam embrija ne izjednačavate sa životom, nego nekakvim fiktivnim manipulacijama. ALI, ako padne uspješnost, što je već svakom laiku jasno da će se dogoditi, vi ćete osobno,vi, Bog Ministar, dozvoliti zamrzavanje, ma šta to vama značilo. Licemjerje bez granica.

Reći ću vam što je meni značilo to zamrzavanje embrija. Na najmanju dozu stimulacije reagirala sam i sa tridesetak jajnih stanica. Bez anestezije punktirala se svaka od tih stanica, jer je opasnije ostaviti da te stanice rastu i postanu ciste. Ta bol živi s vama cijeli život. Tako veliki broj stanica kod mene bi rezultirao hiperstimulacijom, stanjem vrlo opasnim po zdravlje žene, kad se ne smije nastaviti s transferom. Jajne stanice bi se oplodile i embriji bi me čekali, zamrznuti, da dođem po njih, bez ponavljanja istog, bolnog i opasnog postupka. Oni su bili moja moguća djeca, moderna medicina im je omogućila da prežive i nastave biti život. Zamrznuti embriji bili su jedino svjetlo u tom mračnom tunelu boli, nehumanih uvjeta stanovanja u dalekom gradu, zbrojenih računa lijekova.. Još nešto, od 30 jajnih stanica tek bi ih se desetak oplodilo, što prevedeno na vaš novi zakon znači, od 3 jajne stanice eventualno jedan zametak. Ne postoji znanstvena metoda kojom bi vi mogli predvidjeti kojih je to 10 stanica, odnodno jedna sposobna za oplodnju. Ali vi mi velikodušno nudite da mi tu jednu stanicu, ako se uopće oplodi, zamrznete dok ja ozdravim. Čak mi nudite besplatnu anesteziju. Ne hvala,ministre, struka vam je pa možda to slučajno znate, jajne stanice su neobnovljive, i upravo s onoliko koliko ste ih vi bacili, toliko ste skratili moju fertilnu dob, ubrzali starenje mojih jajnika. I želim osjetiti svaku koja je otišla u nepovrat. Ah da, vi me želite zaštititi. Ali vi niste žena koja želi biti majka, niti čovjek koji želi biti otac. Ne poznajete snagu tih osjećaja. Ne poznajete veličinu žrtve koju je svaka žena spremna podnijeti. Ona raste usprkos boli. Vi ne plačete u tišini svojih zidova dok vam se pričinjava da vam dječji plač zvoni u ušima. Kad bi imali srce i dušu možda biste vidjeli da tuga ima lice, da se zakoni odnose na stvarne ljude,vaše prijatelje, susjede, praunuke... Možda biste dali sebi malo vremena i sjeli, i u tišini napokon napisali tu ostavku.

Možda ste vi sretan čovjek. Možda bi baš vama uspjelo dobiti dijete iz jedne zamrznute jajne stanice, šanse su vam 2-3%, gotovo jednake onima da ćete ostati u tom stolcu neko duže vrijeme.

Ja vam ipak opet zahvaljujem, jer ste se pokazali veliki vjernik i čovjek kad ste mi dozvolili otići po moje preostale embrije. Iako su oni za vas velika prijetnja, oni su možda jedina šansa mojoj djevojčici za bracu ili seku koju priželjkuje. Iskreno me začudilo da niste osobno krenuli po klinikama uništavati taj „ostatak od starog zakona“. Ja živim ove četiri godine za trenutak kad će mi moji embriji biti vraćeni. Sanjam ponovno dojenje djeteta na grudima i nadam se da ću svoje dijete ili nadam se, djecu, odgojiti u prave ljude. Sve ono što ne vidim u vama. Patim zbog žena kojima ste srušili snove, ali nadam se, ne zadugo.

Budite sigurni da se neću dati poniziti pred nijednom komisijom pravnika, psihijatara ni drugih vještaka koji bi trebali, tako posebno obrazovani (to će biti najkraće usavršavanje u povijesti) meni i mom suprugu izdati potvrdu da nismo retardirani i da smo sposobni biti roditelji.

Ne trebaju nam nikakve male izmjene, želimo novi zakon, potpisan od struke i nikako vašim imenom.

Velikodušno ću sve što imam uložiti u neku od državu EU, koja, kao i većina civiliziranog i humanog svijeta, ne mari za ljudski život.Tamo mućkaju nekakvu laboratorijsku djecu i dijele ih parovima koji iz obijesti žele biti roditelji. Napuštam vaš hrvatski eksperiment zajedno s tisućama drugih plemenitih ljudi, kojima svrha života nije ministarska fotelja, nego samo dječji osmijeh, iskren i neponovljiv, jedino čisto što je preostalo na ovome svijetu! Jedina potvrda božanskog u čovjeku!
student_of_history is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 08:32   #2
pismo je odista korektno i dobro napisano.. samo pitanje je da li će ta sirovina od Ministra uopće ga pročitati
ovo što je napravljeno je katastrofa.. vratili smo se u 19 stoljeće a imati će Hrvatsku staraca (jer činjenica je ta da sve više parova traži pomoć MPO).
Mislim da se protiv ovakve restrikcije ne ide puhanjem balončića na Trgu već izlaskom na ulice
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 09:31   #3
Lijepo pismo... sve je rečeno...
BUBEK is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 10:57   #4

Eh, kad bi bilo više takvih pisama i više ljudi kojima je stalo...
__________________
P 30.06.2005. i L 28.04.2009.Ja sam na proputovanju kroz vječnost, imam još beskrajno mnogo vremena i sve je u najboljem redu...
TinchiS is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 11:14   #5
bez riječi sam........... pismo me rasplakalo...
Nenuphar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 11:19   #6
pismo je za 10 a trebalo bi i javno objaviti u nekim novinama ako je moguce ...
gnjusno je sto nas dragi ministar radi i sto svi i dlje vecinom sute na njegove postupke ....ljudi bi trebali prestati biti ovce i krenuti u malo zesce prosvjede ...ovdje je u pitanju i natalitet a on je svake godine sve manji ....
ovo sve sto se desava je za bogu plakati ali ljudi nadam se da na ovome nece stati ....
gogiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 13:11   #7
Quote:
gogiva kaže: Pogledaj post
pismo je za 10 a trebalo bi i javno objaviti u nekim novinama ako je moguce ...
gnjusno je sto nas dragi ministar radi i sto svi i dlje vecinom sute na njegove postupke ....ljudi bi trebali prestati biti ovce i krenuti u malo zesce prosvjede ...ovdje je u pitanju i natalitet a on je svake godine sve manji ....
ovo sve sto se desava je za bogu plakati ali ljudi nadam se da na ovome nece stati ....
Ne u nekim novinama, u SVIM novinama i na svim internet portalima. Ovo što se dešava kod nas je katastrofa.
 
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 13:33   #8
ne razumjem zašto bi svi trebali pošto poto imati djecu ako im jednostavno nije dano da imaju...teško se ljudima pomiriti sa nekim stvarima...
memona is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 13:56   #9
zakon o mpo je sramotan i nazadan i trenutno su na ustavnom sudu dva zahtjeva za procjenu ustavnosti. pismo je emocionalno i potresno, ali ne razumijem kojim kabalima točno misli da može promijeniti zakon?
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 14:02   #10
Quote:
memona kaže: Pogledaj post
ne razumjem zašto bi svi trebali pošto poto imati djecu ako im jednostavno nije dano da imaju...teško se ljudima pomiriti sa nekim stvarima...

odvratno. srami se.

a zašto bi onda iti jedno dijete ili starijeg čovjeka slali na liječenje od raznoraznih bolešćina kad mu nije genetski dano da ima super razvijen imunitet. trebalo bi pustiti zakon prirodne selekcije pa samo neka oni jači opstaju.
jelda?


srami se, još jednom.
fuj.
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 14:04   #11
Quote:
student_of_history kaže: Pogledaj post
...


post je super sastavljen.
svaka čast.
trnci su me prošli.


ali bojim se da na gospodina M. to neće imati nikakvog utjecaja.
ipak se on "nije bojao niti četničkih tenkova"
kako bi ga trebalo........ uf...


__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 14:09   #12
Quote:
memona kaže: Pogledaj post
ne razumjem zašto bi svi trebali pošto poto imati djecu ako im jednostavno nije dano da imaju...teško se ljudima pomiriti sa nekim stvarima...
NIje dano!!!??? Wtf?! Neka me netko prosvjetli, ali ja ovo stvano ne kužim.

Ako si takav fatalist, onda nemoj ići doktoru kad se razboliš, nemoj ići odvjetniku kad trebaš na sud... jednostavno prihvati svoju sudbinu, i pomiri se s njom i nemoj pokušavati išta promjeniti. Ja tebe ne razumijem.

Mislim ne bi trebalo biti ni najmanje teško shvatiti ljude koji očajnički žele djecu jer to je valjda najprirodnija želja koju čovjek uopće može imati.
moonyena is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 14:15   #13





Quote:
memona kaže: Pogledaj post
ne razumjem zašto bi svi trebali pošto poto imati djecu ako im jednostavno nije dano da imaju...teško se ljudima pomiriti sa nekim stvarima...
__________________
#nedamise
Aeon+ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 14:51   #14
Quote:
Death-of-Art kaže: Pogledaj post

odvratno. srami se.

a zašto bi onda iti jedno dijete ili starijeg čovjeka slali na liječenje od raznoraznih bolešćina kad mu nije genetski dano da ima super razvijen imunitet. trebalo bi pustiti zakon prirodne selekcije pa samo neka oni jači opstaju.
jelda?


srami se, još jednom.
fuj.
ženo božja ne da miješaš kruške i jabuke nego miješaš kruške i lubenice. umjetna oplodnja nije nikakav lijek za nekakvu bolest, niti je u rangu sa kemoterapijom ili bilo kakvim liječenjem od bilo koje bolesti. umjetna oplodnja nije liječenje bolesti, nije liječenje neplodnosti. umjetna oplodnja je krivi, podmukli, nehumani, krajnje sebičan način za doći pošto poto do potomstva
memona is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 14:53   #15
Quote:
moonyena kaže: Pogledaj post
NIje dano!!!??? Wtf?! Neka me netko prosvjetli, ali ja ovo stvano ne kužim.

Ako si takav fatalist, onda nemoj ići doktoru kad se razboliš, nemoj ići odvjetniku kad trebaš na sud... jednostavno prihvati svoju sudbinu, i pomiri se s njom i nemoj pokušavati išta promjeniti. Ja tebe ne razumijem.

Mislim ne bi trebalo biti ni najmanje teško shvatiti ljude koji očajnički žele djecu jer to je valjda najprirodnija želja koju čovjek uopće može imati.
u redu, ne kužim ni ja tebe.. niti očekujem da ti mene kužiš...odgovor isti kao u predhodnom postu
memona is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 15:11   #16
Quote:
memona kaže: Pogledaj post
ženo božja ne da miješaš kruške i jabuke nego miješaš kruške i lubenice. umjetna oplodnja nije nikakav lijek za nekakvu bolest, niti je u rangu sa kemoterapijom ili bilo kakvim liječenjem od bilo koje bolesti.
je.

neplodnost je bolest.

a bolesna osoba ima pravo na liječenje.

isto kao što ti imaš pravo na psihijatra

tako netko ima pravo na potpomognutu oplodnju.


evo ti još jedan...

ma evo ti još tri posred face...
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 15:18   #17
Quote:
memona kaže: Pogledaj post
ženo božja ne da miješaš kruške i jabuke nego miješaš kruške i lubenice. umjetna oplodnja nije nikakav lijek za nekakvu bolest, niti je u rangu sa kemoterapijom ili bilo kakvim liječenjem od bilo koje bolesti. umjetna oplodnja nije liječenje bolesti, nije liječenje neplodnosti. umjetna oplodnja je krivi, podmukli, nehumani, krajnje sebičan način za doći pošto poto do potomstva
ti si luda.. ma ti si Milinović
tree is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 15:49   #18
Quote:
memona kaže: Pogledaj post
u redu, ne kužim ni ja tebe.. niti očekujem da ti mene kužiš...odgovor isti kao u predhodnom postu
najbolje da se makneš sa RId-a
__________________
prodaja
marina3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 15:50   #19
Quote:
Death-of-Art kaže: Pogledaj post
je.

neplodnost je bolest.

a bolesna osoba ima pravo na liječenje.

isto kao što ti imaš pravo na psihijatra

tako netko ima pravo na potpomognutu oplodnju.


evo ti još jedan...

ma evo ti još tri posred face...

kak ti nije jasno da ja nemam ništa protiv liječenja neplodnosti... ako ima neka trava, neki lijek bilo što da se IZLIJEČI neplodnost nemam ništa protiv, dapače...
ali shvati da potpomognuta oplodnja NIJE lijek za neplodnost, nego princip ubit ću toliko i toliko beba da bi dobila jednu... da ne govorim koliko je to bolesno, perverzno, praviti djecu labaratorijsi i kuda sve to vodi... Ali eto, na kraju krajeva bunite se, borite se za svoja 'prava' pušite balone... osobno mi se jebe za vas, vaši problemi... znam da nikad nebi htjela imati dijete iz labaratorija, niti bih htjela biti dijete iz labaratorija... i da, jako mi je drago zbog ovog zakona, i nadam se da će doći do potpunog ukidanja umjetne oplodnje...
memona is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 15:51   #20
znači moja sestra koja je čekala na bebu 8 god i uspjela ju dobit umjetnom podpomognutom oplonjom nije humana.Ti si nehumana
__________________
prodaja
marina3 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:05.