Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.05.2017., 19:53   #181
Quote:
lee_chan kaže: Pogledaj post
Republika Češka je uvijek među vrhom država koje su generalno "family friendly" tako da ste strane nemaš problema.
Prag je vrlo siguran grad, osim možda par ciganskih kvrtova poput našeg Kozareg Boka, ali tamo ionako nećeš završiti. Turističkih zamki nema ništa više nego u bilo kojem drugom turistički razvikanom gradu ili na npr. lijepom plavom Jadranu i zato dok se ne baviš glupostima (npr. mijenjaš lovu po cesti kod nekih čudnih likova koji izgledaju kao du su došli sa produženog ljetovanja) nemaš se čega bojati. Ima nešto klošara po parku oko Glavnog želj.klodvora, ali isto tako uvijek i Mestanske Policie koja je dobro radpoređena po cijelom gradu, Vaclavske Namesti su također OK uz pokojeg "prodavača nečega" koji je često tamnije boje.

Sve u svemu jedini bad bi ti mogao biti kad se vratiš u ZG i prošetaš se gradom kao ja jučer navečer pa skuziš u kakvom selu živiš.
Za kretanje gradom preporučujem javni prijevoz, odlično je organiziran, povoljan i u pravilu vrlo točan, a daje i jednu dodatnu dimenziju boravku u Gradu
Ovo baš zvuči ko da opisuješ Budimpeštu , posebno ovi prodavači na glavnom trgu Pešte, par ciganskih kvartova (više ulice nek kvartovi) i javni prijevoz koji je isto sjajan u Budimpešti. Nisi to spominjao, ali i po turizmu i radnim mjestima su gradovi stvarno briljantni. Nažalost onda i po preskupim stanarinama u odnosu na plaće

Jedino me zanima kakvo je stanje sa beskućnicima u Pragu. Nisam nikad bio pa me stvarno zanima čisto radi neke usporedbe. Ima li ih posvugdje kod metroa ?
Jedina stvar koja mi se stvarno malo i gadi u Budimpešti je upravo problem beskućnika. Doslovce je to ovdje ko nekakav kult (neke stvari su mi urnebesne i tužne....tipa to da postoji Homeless hotline ili da se beskućnici moraju prijaviti u kojem metrou ih se može nać). Pa me nevjerojatno zanima ak ima tog i u Pragu.
U odnosu na Zagreb recimo beskućnici su drugačija klasa ljudi. Kao što rekoh, ovdje je to kao nekakav kult i uvjeren sam da ih barem pola istinski želi bit na ulici, dok u Zagrebu sumnjam da ih ima više od par takvih.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 20:46   #182
Beskućnici ako se dobro sjećam imaju dobru brigu. Ima takvih koje sretneš po noći na javnim mjestima - Staromestske namesti, u okolici glavnog željezničkog i autobusnog kolodvora i negdje okolo Vaclavaku - ali imaju noćište, gdje se mogu oprati, prespavati preko noći i oprati svoj veš. Dobit će hranu i tako. Po danu ih možeš vidjeti kako moljakaju i nekak je to postao "folklor" što nije na čast i ponos Praga. Ali tak ti to je.
__________________
Acta, non verba. - Dijela ne riječi.
"Kako bi igra bila užitak, trening bi trebao biti patnja." - Dražen Petrović
Čehinja is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 23:23   #183
Quote:
Čehinja kaže: Pogledaj post
Beskućnici ako se dobro sjećam imaju dobru brigu. Ima takvih koje sretneš po noći na javnim mjestima - Staromestske namesti, u okolici glavnog željezničkog i autobusnog kolodvora i negdje okolo Vaclavaku - ali imaju noćište, gdje se mogu oprati, prespavati preko noći i oprati svoj veš. Dobit će hranu i tako. Po danu ih možeš vidjeti kako moljakaju i nekak je to postao "folklor" što nije na čast i ponos Praga. Ali tak ti to je.
To je nažalost postalo normalno u svim europskim zemljama, nema tu neke sramote za Prag ako je ovako kako si napisala, jer ovo u Budimpešti je stvarno pretjerivanje . Homeless hotline . Ili kad si nabave kartu za ulaz u knjižnjicu na 6 mj. i onako prljavi čitaju knjige unutra (ovo sam čuo jer na svu sreću vidio nisam). Znam da zvučim ko razmaženo derište, ali Prag i Budimpešta imaju takve nezaposlenosti da osoba koja je beskućnik i relativno je psihički normalna, može jedino biti beskućnik jer to želi biti. Ili je sve prokockala ili štogod. Zato me sve to zajedno i iritira, prvo od strane vlade da ne riješi ovaj problem (s obzirom na situaciju sa poslovima, puno lakše nek se čini), drugo od samih beskućnika koji daju sliku da je grad na rubu gladovanja.

Možda mi je sve to malo i šokantno jer u Estoniji gdje sam ranije bio je broj beskućnika doslovce neprimjetan.

I iako je Budimpešta baš homeless metropola, ništa puno bolje nije u Rigi (ovdje je drugačiji tip beskućnika....u Budimpešti je većina pasivnih prosjaka beskućnika, u Rigi su to vrlo aktivni i pokretni prosjaci, vjerojatno zato jer je većina mađarskih beskućnika na drogama), a šokantno ili ne-ni u Helsinkiju. U životu nisam vidio toliki red da se čeka na uređaju za naknadu od svake boce i to u 1 ujutro.

Zagreb pak ima drugačiji tip beskućnika as well jer isto se mogu oprat, imaju zapravo i sklonište, a i jedan naš političar je pričao s dosta njih i vidi se da su naši beskućnici stvarno uglavnom nesretnici koje je uništila nezaposlenost u kombinaciji sa kreditima u francima. A ne nadrogirane budale kao u Budimpešti, a vjerojatno i Pragu.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2017., 20:26   #184
Ako je netko od vas upucen... jel 1000$ ok za prosjecan zivot u Pragu? thx
DreamF is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2017., 22:21   #185
Quote:
DreamF kaže: Pogledaj post
Ako je netko od vas upucen... jel 1000$ ok za prosjecan zivot u Pragu? thx
Ako je neto onda je okej.

Računaj si samo ko za Hrvatsku. Stan ćeš platiti malo više, ali ostalo je sve jeftinije. 1000 eura nije puno u Hrvatskoj, ali je više nego solidno za početak.

Ja nisam sad u Pragu, ali taman gore pišem da živim u copy-paste gradu pa odgovorno tvrdim da je isti drek.

I sad ne znam kako je u Češkoj, ali kod mene na plaću se u gotovo svim firmama dobije i još 100 eura-200 eura beneficija na plaću (tipa besplatna hrana, dodaci na plaću, teretana, itd.)....a Česi mislim da daju bonove za hranu što je recimo meni trenutno (dok ne prođe probni rok) najveći financijski teret.

Ako želiš usporedbu s nekom razvijenom zemljom, mislim da slobodno mirne duše možeš računat da ti je to ekvivalent plaći od 1600-1800 eura u Njemačkoj. Neto govorim.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2017., 11:18   #186
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Ako je neto onda je okej.

Računaj si samo ko za Hrvatsku. Stan ćeš platiti malo više, ali ostalo je sve jeftinije. 1000 eura nije puno u Hrvatskoj, ali je više nego solidno za početak.

Ja nisam sad u Pragu, ali taman gore pišem da živim u copy-paste gradu pa odgovorno tvrdim da je isti drek.

I sad ne znam kako je u Češkoj, ali kod mene na plaću se u gotovo svim firmama dobije i još 100 eura-200 eura beneficija na plaću (tipa besplatna hrana, dodaci na plaću, teretana, itd.)....a Česi mislim da daju bonove za hranu što je recimo meni trenutno (dok ne prođe probni rok) najveći financijski teret.

Ako želiš usporedbu s nekom razvijenom zemljom, mislim da slobodno mirne duše možeš računat da ti je to ekvivalent plaći od 1600-1800 eura u Njemačkoj. Neto govorim.
Da, neto iznos. Pa super za pocetak, je vidim da je stan vise, sve ostalo manje I prijevoz je jeftin i hrana.
DreamF is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2017., 19:52   #187
Ljudi jel netko u Pragu i slobodan je pa da mi skratite cekanje na autobus za Hrvatsku?
Cehinja is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 23:01   #188
Pozdrav svima

Jel netko ovdje zna mozda kako se krecu cijene u privatnim poliklinikama u Ceskoj?
Negdje sam cula da Nijemci masovno tamo odlaze (npr privatnim stomatolozima, plasticnim kirurzima, ginelolozima i slicno) jer im je u Njemackoj dosta tih zdravstvenih usluga preskupo. Je li to stvarno tako povoljno u Ceskoj, a da je ujedno i kvalitetna usluga? Ako netko provjereno zna, pliz neka pomogne..
šećerna vata is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2017., 16:32   #189
Moze li neko preporuciti racunovodju (za ove koji rade preko ZIVNO), da govori engleski ili hrvatski/srpski?
Trupina is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 12:54   #190
jel bi mi mogao netko reći kolika je plaća nekog tko radi u pragu u mjenjačnici?
također, jel mi može netko reci koji su najbolji portali za traženje posla, ima li portal na engleskom?

I da li kod oglašavanja poslova oni oglašavaju bruto ili neto?
dotično u ovom oglasu:
https://www.jobspin.cz/job/centralsp...000-per-month/
Hvala

Zadnje uređivanje danube : 13.08.2017. at 13:06.
danube is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 01:29   #191
Ima li nekog ovdje da živi u Pragu?
m@tij@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 09:15   #192
Ima


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
''Za onoga koji čeka, sekunde izgledaju kao vječnost''
m.inic is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2018., 14:51   #193
Pozdrav,moze li mi netko reći kakve su sanse za zaposlenje hrvatima koji žele u Česku tocnije Prag..gdje tražiti posao tj oglase, što se trazi, kakvi su uvjeti rada i sl.
Hvala
DecemberFlower is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2018., 20:57   #194
Quote:
DecemberFlower kaže: Pogledaj post
Pozdrav,moze li mi netko reći kakve su sanse za zaposlenje hrvatima koji žele u Česku tocnije Prag..gdje tražiti posao tj oglase, što se trazi, kakvi su uvjeti rada i sl.
Hvala
Koje si struke ?

Velika je razlika ako tražiš posao kao šljaker ili sa diplomom. Jer recimo ako si ekonomiju završio, odmah bi ti preporučio stranicu glassdoor koja ima izlistane sve poslove koje nude korporacije u Pragu (može se vidit i za Brno), a toga zbilja ima dosta. I onda se javiš direktno preko njihovih natječaja. Isto za ljude koji žele radit u call centru, HR-u, IT-u (support, developeri)....sve ima preko glassdoora.

Ako tražiš kao šljaker, recimo u Škodi, ja to ne znam
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2018., 21:34   #195
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Koje si struke ?

Velika je razlika ako tražiš posao kao šljaker ili sa diplomom. Jer recimo ako si ekonomiju završio, odmah bi ti preporučio stranicu glassdoor koja ima izlistane sve poslove koje nude korporacije u Pragu (može se vidit i za Brno), a toga zbilja ima dosta. I onda se javiš direktno preko njihovih natječaja. Isto za ljude koji žele radit u call centru, HR-u, IT-u (support, developeri)....sve ima preko glassdoora.

Ako tražiš kao šljaker, recimo u Škodi, ja to ne znam
Nazalost moram rec da sam trenutno bez struke..bio sam blizu da gradevinu zavrsim al nisam uspio..vidio sam da se dosta traze kao sta si I sam rekao ljudi za rad u korisnickoj podrsci(call center) neki traze iskustvo neki ne bitan je engleski jezik za sporazumjevanje u firmi kojeg znam jako dobro osnove informatike i vjestine u radu sa ljudima..naravno radi se o pruzanju usluga ljudima s raznih govornih podrucja pa traze ljude koji znaju poljski madarski slovenski hrvatski itd
DecemberFlower is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2018., 15:02   #196
Quote:
DecemberFlower kaže: Pogledaj post
Nazalost moram rec da sam trenutno bez struke..bio sam blizu da gradevinu zavrsim al nisam uspio..vidio sam da se dosta traze kao sta si I sam rekao ljudi za rad u korisnickoj podrsci(call center) neki traze iskustvo neki ne bitan je engleski jezik za sporazumjevanje u firmi kojeg znam jako dobro osnove informatike i vjestine u radu sa ljudima..naravno radi se o pruzanju usluga ljudima s raznih govornih podrucja pa traze ljude koji znaju poljski madarski slovenski hrvatski itd
Češka ima bizerno nisku nezaposlenost, ali sve ovisi o tome koliko se uspiješ dobro prodati na intervjuima i koliko imaš relevantnog iskustva.
Ako tražiš posao u nekoj vrsti korisničke podrške, onda je mislim čak i Brno bolja opcija. Manji, znatno jeftiniji grad, a isto vrlo internacionalan. U Pragu su stanarine zbilja postale bizaner radi turizma, u Brnu su pristojne, a plaće ništa puno manje.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2018., 11:35   #197
Može li se dobit neki posao tamo sa recimo prosjecnim znanjem ceskog..B1 ili B2 razina?Ako nemam neku struku da bar jezik naucim ako bi pomoglo.
DecemberFlower is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2018., 00:14   #198
Pitanje za nekog iz Češke.

Jedna od mogućnosti dobijanja radne dozvole u Češkoj je ukoliko poslodavac aplicira za vas, a to može uraditi ako u roku od mjesec dana ne pronađe radnika na lokalnom birou. Mene zanima da li moram aplicirati za poslove iz svoje zemlje (u mom slučaju BiH, nemam hr državljanstvo), ili da odem tamo turistički i tako tražim poslodavca, koji bi onda tražio dozvolu, i tako regulišem status. Da li je ovaj scenarij moguć?
Soyleyin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2018., 16:40   #199
IMa tko da radi u Škodi u Mladoj Boleslavi?
Ceska1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2018., 13:45   #200
Zna li tko ili ima iskustva s radom u korisničkoj podršci ili prodaji u Češkoj?
Djevojka je vidjela oglase da traže samo znanje dvaju strana jezika i da ne traže nikakvo iskustvo kao kod nas. Pa smo sad oboje u oblacima i imamo želju da odselimo u Češku, točnije Brno.

Koliko je prosječna plaća (ne onako matematička sredina, već dovoljna za život), cijene najma... Život i to?
prvilet is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:05.