Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.11.2011., 02:03   #81
Ja imam olakotnu okolnost što bih po tati mogao tražiti talijansko državljanstvo, al ga prvo on mora tražiti... Ugl, talijansko državljanstvo možeš dobiti čak i ako ti se šukunbaka dirala s talijanskim oficirom, u slučaju Češke ispada da unatoč tome što mi je jedan roditelj de facto Čeh i cijela jedna strana obitelji je nepobitno češka, ja ne mogu dobiti državljanstvo No, imam svoje razloge zašto bih rađe volio imati češko državljanstvo Ne znam koje informacije da te pitam, kad je glavna jasna: Ispada da ne mogu dobiti njihovo državljanstvo jer me rodila majka JUGOSLOVENKA
__________________
TV ovisnik
Dodo85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2011., 11:58   #82
Quote:
Dodo85 kaže: Pogledaj post
Ja imam olakotnu okolnost što bih po tati mogao tražiti talijansko državljanstvo, al ga prvo on mora tražiti... Ugl, talijansko državljanstvo možeš dobiti čak i ako ti se šukunbaka dirala s talijanskim oficirom, u slučaju Češke ispada da unatoč tome što mi je jedan roditelj de facto Čeh i cijela jedna strana obitelji je nepobitno češka, ja ne mogu dobiti državljanstvo No, imam svoje razloge zašto bih rađe volio imati češko državljanstvo Ne znam koje informacije da te pitam, kad je glavna jasna: Ispada da ne mogu dobiti njihovo državljanstvo jer me rodila majka JUGOSLOVENKA
Vidim da imaš problema oko dobivanja českog državljanstva.Ja sam Hrvat koji zivi u češkoj i dobio sam bez problema česko državljanstvo.Ulaskom česke u EU,morali su promjeniti pravila oko trvalog pobyta i stecanja državljanstva.Da bi po novome zakonu mogla dobiti česko drzavljanstvo,to se tiče tebe,moras se udati za čeha,nakon 5 godina prebivanja u ceskoj sa trvalim boytom imas pravo na ceško drzavljanstvo.Sve to sto navodis vise neplati,novi zakoni,nova pravila igre.Ako se nezelis udati za ceha,moras ostvariti trvali poby,nakon 5 godina imas pravo na drzavljanstvo.Sto se tiče trvalog pobyta,mislim da bi ti to mogla dobiti,ako ti trebaju kakve malo bolje informacije oko svega toga ,nije problme da ti pomognem,zivim u Pragu pa su mi sve informaicje dostupne i na jednom mjestu...
Milancz is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2011., 17:24   #83
Milane,ako ti nije problem,mogao bi da mi (nam) pustis neke informacije iz praga o trvaly pobity? To mi je u planu da dobijem,e sad kakve su sanse i kakva je procedura za to? I na kraju da li sa tim mozes da radis i legalno zivis u EU? Glupo mi je da se razvodim,pa tamo da vencam neku rodjaku ili drugaricu,drugarice...kad imam jasno cesko poreklo prvog kolena.Sta bih mogao na osnovu toga da dobijem? Hvala unapred.
Perca11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2011., 10:06   #84
Quote:
Perca11 kaže: Pogledaj post
Milane,ako ti nije problem,mogao bi da mi (nam) pustis neke informacije iz praga o trvaly pobity? To mi je u planu da dobijem,e sad kakve su sanse i kakva je procedura za to? I na kraju da li sa tim mozes da radis i legalno zivis u EU? Glupo mi je da se razvodim,pa tamo da vencam neku rodjaku ili drugaricu,drugarice...kad imam jasno cesko poreklo prvog kolena.Sta bih mogao na osnovu toga da dobijem? Hvala unapred.
Ja sam dobio trvali pobit prije 12 godina jer sam ozenio cehinju i trvali pobit dobio sam na pocetku na 10 godina.Nakon 5 godina dobio sam cesko drzavljanstvo.Sa tim pobytom imao sam sva prava kao čeh osim nisam mogao glasati i ici u vojsku,sva ostala prava imao sam kao ceh.Ulaskom ceske u EU sa tim trvalim pobytom mogao sam legalno pútovati,raditi,da nisam potrebao pasos.To u stvari dobijes jednu vrstu sobne karte kaoja ima svrhu kao osobna karta ceha koji je rođen u ceskoj.Da bi mogla dobiti trvali pobyt moras imati u ceskoj stalnu adresu boravka,znaci moras se kod nekoga prijaviti za stalno gdje ce ti dolaziti svi tvoji papiri i sve ostalo.Dobivanjem trvalog bobyta u ceskoj je obaveza placanja zdravstvenog osiguranja,to moras platiti,minimum je 1800 krouna.To moras svaki mjesec platiti,zivjela u ceskoj ili ne radila.U ceskoj dobivanjem trvalog pobyta mozes se prijaviti na ured za zaposljavanje,oni ti onda placaju zdravstveno,moras se najmanje jednom mejsecno javljati na ured itd.Ako to nezelis,mozes si sama placati zdravstveno osiguranje.U ceskoj bez obzira kakva je kriza nije problem naci jos uvijek posao,posla jos uvijek ima,neznam sto radis trenutno,kakvu skolu imas,ovdje nije bitna toliko skola nego bitno je iskustvo kakvo imas vezano za posao,dali to znas raditi ili ne.Neznam kakvo znanje imas ceskog,ali ceksi nije problem savladati,ja sam ga za tri mejseca naucio a godinu dana mi trebalo da naucim pisati pravopisno ceski.Kad bi si ovdje nasla posao,firma ti placa 50% za smjestaj,ostalih 50% placas sama.Ja radim u jednoj Njemackoj firmi u ceskoj,mogu ti reci da mi je puno bolje nego da taj isti posao radim u Njemakcoj,vise zaradim ili mi vise ostane nego da sam u Njemackoj.Imam placeni gosišnji odmor,imam 13 placu godisnje na kraju godine,imam placeni 50% za jelo u restoranu,imam placeni subote i nedjelje kad radim,120% placen mi je praznik ako radim,nesmijem vise raditi od 172 sata mjesecno,nakon pet radnih dana moramn imati slobodno najmanje jedan dan na osnovu zakona,moramn imamti dva vikenda slobodna,to znaci dvije subote i nedjelje slobodne,jer moj posao je takav da se radi cijeli mjesec osim Bozica i Nove godine.Trvalim pobytom imas prava na kredite,na lizing za auto itd.Ja osobno nisam dizao kredite jer zena mi je imala stan drustveni a kasnije smo ga otkupili za 10 tisuca eura,trosobni stan je bio,znaci jeftino.Ovdje netreba jamaca kao u Hrvatskoj da si kupis auto ili stan,dovoljno je da imas placu na nivou ili u prosjeku za koliko ili koju visinu kredita zelis da to mozes placati.Mogu ti reci osobno da je u ceskoj zivot dosta dobar,sa placom mozes dobro zivjeti,ici najmanje dva do tri puta na godisnji,ovdje je 50% jeftinija hrana i mnogo druge stvari nego u Hrvatskoj.Ako dvoje radi mogu si bez problema kupiti stan na kredit,auto,sve to placati a uz sve to dobro i bez problema zivjeti.Ovdje nema nepoznanice da radis a da nedobies placu,ovdje toga nema,ovdje moras placu dobiti,ovdje privatnici neki placaju svaki dan tebi na ruke,poduzeca ovisno do datuma do datuma ali taj datum je placa na racunu.Ti kao prvo koljeno mislim da mozes dobiti trvali bobyt bez problema.Ako se odlucis za to i kada napisi mi,ja cu otici na policiju i o svemu tome detaljno se raspitati.Osim toga Hrvatska ulazi u EU,iduce godine mislim da ti vise trvali boyt nece trebati,moci ces sa osobnom kartom raditi u ceksoj,ali mozes doci uc esku,poodnijeti zahtjev za trvali poby i za mjesec dana to ti moraju rojesiti,to je zakonski.toliko od mene.Radio sma u Njmeackoj,Italiji,Austriji,trenutno kakvo je stanje u EU,place,zivot,skupoca,u ceksoj je sada sve to puno bolje nego u svim tim Evropskim drzavama,mirniji zivot,obaveza da radis i nemas nikakvih problema..Cesi su dobar narod,sve zavisi kako se prilagodis,nije skupo i sa onim sto zaradis da se dobro i mogu reci i odlicno zivjeti nasprema kakva je situacija u Hrvatskoj i sire.Mogi ti reci da nebi uopce mjenjao trenutno cesku sa bilo kojom zemljom u eu,mnogo je ovdje doslo engleza,amerikanaca,holanđana da zivi u ceskoj,njemaca je puna ceska i rusa-Karlovy Vary...Toliko od mene za sada,pa ako nekog zanima sve o ceskoj nije problem pa cu mu sve napisati do najmanjih detalja.Uz sve to cesi obozavaju Hrvatsko more i to je za njih najveci dozivljaj u zivotu kada idu na Jadran.Da nasi ugostitelji se znaju prilagoditi,imali bi cehe preko cijele godine kao turiste,da znaju kakvi su cesi gosti i turisti,oni vole putovati,samo im se treba znati prilagoditi kao Talijani,oni sami dolaze svake godine najmanje dva puta...
Ako te jos neke stvari zanimaju,evo ti moj emali: [email protected]
Imam jedan sportski forum gdje je chat ,mozes se tamo registrirati,pa ti mogu sve to pojasniti na chatu,nesto na brzinu ako zelis,nije reklama ali forum je http://tenisexpert.forumczech.com/

Zadnje uređivanje Milancz : 09.11.2011. at 10:15.
Milancz is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2011., 16:27   #85
Milancz, procitala sam tvoj post i hmmm, neke si stvari malo preuvelicao. Ja isto zivim u Pragu, udana za Ceha, imam trvaly p. na 10 godina. Drzavljanstvo ne namjeravam traziti, ne vidim korist od istoga. Djeca nam imaju dvojna. E sad, da je hrana jeftinija? A zasto Cesi masovno odlaze u Njemacku po hranu, robu i sto god mogu? I sama sam zivila u Francuskoj pa znam i s te strane da nije vise kao prije revolucije, mislim na jeftinocu. Drugo, da ti firma placa pola najma??? Nikad cula. Istina je da dosta stranaca zivi u Pragu, ali samo Pragu. Ali istina jei da Cesi masovno odlaze odvade. Ti si sretnik jer ste ti i supruga otkupili drzavni stan. Ja i moj muz nismo, i ceka nas kredit isto kao i moje prijatelje u hrvatskoj. Istina bez jamca. Ali hipoteku na stan njegove stare necemo izbjeci. Posla ima vise nego u hrv to je istina, a o Cesima...to su vec osobni dozivljaji.
Straty is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2011., 00:16   #86
Quote:
Straty kaže: Pogledaj post
Milancz, procitala sam tvoj post i hmmm, neke si stvari malo preuvelicao. Ja isto zivim u Pragu, udana za Ceha, imam trvaly p. na 10 godina. Drzavljanstvo ne namjeravam traziti, ne vidim korist od istoga. Djeca nam imaju dvojna. E sad, da je hrana jeftinija? A zasto Cesi masovno odlaze u Njemacku po hranu, robu i sto god mogu? I sama sam zivila u Francuskoj pa znam i s te strane da nije vise kao prije revolucije, mislim na jeftinocu. Drugo, da ti firma placa pola najma??? Nikad cula. Istina je da dosta stranaca zivi u Pragu, ali samo Pragu. Ali istina jei da Cesi masovno odlaze odvade. Ti si sretnik jer ste ti i supruga otkupili drzavni stan. Ja i moj muz nismo, i ceka nas kredit isto kao i moje prijatelje u hrvatskoj. Istina bez jamca. Ali hipoteku na stan njegove stare necemo izbjeci. Posla ima vise nego u hrv to je istina, a o Cesima...to su vec osobni dozivljaji.
Neznam kad si bila u hrvatskoj i dali znas cijene u hrvatskoj ili ceskoj,malo preracunaj cijene na osnovu placa,pa ces vidjeti da je prosjek cijena na osnovu visina placa velika razlika između Hrvatske i ceske.Koji to cesi odlaze iz ceske,ja dosta ceha poznam,radim u njemackoj firmi,a malo koji ce otici u druge drzave,cesi su vise vezani za svoju rodinu,familiju,ako je neka mala razlika u parama,cesi radije ostaju doma nego da idu van raditi,to je njihov mentalitet.Sto se tice dozivljaja sa cesima,ja nikakvih problema s anjima nemam,ja sam se totalno prilagodio njihovom mentalitetu,jer navikao sam na to,radio sam po njemackoj,austriiji,italiji,prilagoditi se moras ongdje gdje zivis,to je zakon.Onaj tko se tome neprilagoditi,to je osobna stvar,a imati ce uvijek problema i biti ce ignoriran i osjecati ce se kao neka vrsta stranca.Sto se tic epsola dobio sam posao bez ikakvih poznanstava,veza i kontakata,javio s ena oglas i bio sam odmah primljen.To je bilo prije 9 godina,svojim radom i zalaganjem od obicnog radnika dogurao do dosta visoke pozicije,koja je dosta dobro placena.Takav posoa,takvu placu nema teoretske sanse da dobijem u Hrvatskoj,trbao bi imati oca za predsjednika drzave,mozda bi onda mogao dobiti ili da mi je Todoric djeda pa d aradim taj posoa kod njega.Sve to sma ovdje dobio bez ikakvih veza i kontakata...To sam zalsuzio na osnovu toga sto sma prihvatio pravila igre u firmi,radom,zalaganjem,uz sve to cesi koji su glavni rukovodioci u firmi,vidjeli su da sam se prilagodio njihovom nacinu,mentalitetu i prihvatili su me kao takvog bez obzira sto sam stranac,sada imma drzavljanstvo njihovo ali to nije bio uvijet.Moja firma placa radnicima 50% cijene smjestaja onim radnicima ciji je boravak 50km udaljen od mejsta posla.Znaci,prijavljena si za stalno u Libercu,stanujes u Pragu,blizu posla,firma placa 50% .Imamo u firmi Bugara,rumunja,posto su oni u EU,dobili su odmah radnu dozovlu i posao na neograniceno vrijeme,placen smjestaj,tobivaju stravenky za prehranu itd.Firma ,necu imenovati koja,bavi se prehrambenom industrijom,proizvodnjom i prodajom i u ceskoj ima 2800 zaposlenih,svi redovito dobiuvaju placu,13 placu i puno toga,sto je mnogim radnicima u Hrvatskoj nedostizno.Toliko o tome,nisam nimalo preuvelicao,moje iskustvo sto se tice zivota,rada i svega ostaloga u ceksoj je vise nego odlicno,ja osobno i one koje poznam sa balkana,nemaju se na sto zaliti ako se prilagode svemu tome,nedjau se kriminalu i ostalim glupostima,mogu puno lakse i jednostavnije zivjeti nego u bivsim zemljama ex-Yuge.Onaj tko zeli zivjeti na visokoj nozi,zeli vise nego sto moze relaizirati,taj c euvijek imati problema bilo u kojoj se drzavi nasao.Sto se tice stana,mozes drzavni stan,ides na natjecaj,osnovna cijena npr. je 300 000 krouna,otkupis ga,jos na sve to ovisi o kvadraturi,maximalno platis 300 000 tisuca i imas stan 2+kk itd.Sve to zavisi imas informaicje,znas sve te igre oko svega toga,imas stan duplo jeftinije nego da ga kupujes preko banaka na hipoteku.Ako radis,milsim da da,onda ti svaka banka daje kredit bez problema do 300 000 krouna,ti i suprug sa tim nacinom mozete otkupiti drzavni stan za jeftine pare.Ako te sve to zanima imas gore email.pa se javi,ili poslaji svoj broj telefona,pa da ti pojasnim malo vise oko toga...Sve zaviis koliko godina imate,koliko dugo radite,kakvu placu imate itd...Sve su to cake koje covjek mora znati da bi prezivio,mi balkanci smo snalazljivi ljudi,gdje god nas ostave ili gdje god smo mi se snađemo,to nam je vrlina...Poznam u Pragu i sirom ceske jako puno ljudi sa naseg podrucja balkana,svi su se dobro snasli,ceskoj jako dobro zive,nemogu se na nista pozaliti...Toliko o tome...
Milancz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2011., 09:42   #87
Odogovor onima koji imaju roditelje -cehe,neka dođu u Prag,najprije morajurijesiti trvaly bobyt a onda nakon 5 godina dobice drzavljanstvo.Kad dobijete trvaly pobyt morate obavezno placati zdravstveno,nema muljanja i ostalih gluposti.Sto se tice posla po EU zaboravite to da cete ceskim drzavljanstvom lako naci posao,posla ima vise u ceskoj nego po ostalim eu zemljama,sa trvalym pobytom imas sva prava kao ceh,tako da ti drzavljanstvo nije niti potrebno.Ulaskom Hrvatske u EU sa osobnom kartom onda rijesavas sve to bez problema,kao sto to rijesavaju Rumunji i Bugari,moci ces sto se tice posla ako imate kontakte,radno iskustvo itd,naci posao.Za branje voca i povrca po Spanjolskoj,Italiji sezonski ulaskom u EU moci cete to odmah naci,placa vam je 1000 eura mjesecno,do ostalih puno bolje placenih poslova jako tesko,morate znati dobro jezik te drzave,imati iksustva u poslu,bez dobrog znanja jezika jako tekso cete naci dobar posao.EU je puna stranaca,osobito su tu jaki Ukrajinci,njihova mafija koja rijesava papire za zaposlenje bez problema po cijeloj EU,to je druga prica i Ukrajinci rade najteze poslove,po 16 sati dnevno i vise,nocu i danju,rade za 4 eura pos atu,tako da nesanjate o nekim velikim poslovima ,parama i nezivite u zabludi nekoj ako nemate dobre informaicje o svemu.Onaj tko je imao malo vise pameti,mogao je prije 7 godina bez problema u ceksoj dobiti trvaly pobyt,nakon 5 godina drzavljanstvo,pa je mogao setati po evropi,steci neko iskustvo u tome ali sad aje sve to teze.Ulaskom Hrvatske u EU nece biti potreba traziti posoa po EU,biti ce posla i u Hrvatskoj samo za one koji znaju i zele raditi,lakih para i na brzinu nema nigdje kako smo mi to naucili na balkanu,prosla su ta vremena,drugaicje je sve sada i nije nigdje to lako i jendostavno,posebno u Austriji,Njemackoj,Svici,malo tezi problem naci posao,jer ioni imaju nezaposlenih,neznaju niti smai sto ce sa njima.Po Holandiji je vise Poljaka nego holanđana,jer Holanđani su kupili pola Poljske radi prosirenja poljoprivredne proizvodnje.Do Spanije i Italije jako tesko jer vec sve pozicije na raznim poslovima zauzeli su Rumunji i Bugari,svicarska je zatovrena,tamo naci ili dobiti posao je kao naci iglu u plastu sjena...itd...
Milancz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2011., 12:40   #88
Evo vidis, imam potpuno razlicite dozivaljaje sto se tice Ceha. Ti kazes jako su vezani za rodbinu...moja iskustva su potpuno drugacija, ja se nacuditi ne mogu koliko rodbina ne igra veliku ulogu u njihovim zivotima, ni sto se tice pomoci, ni zadrzavanja uz istu itd. A poznam mnogo Ceha, stovise, poznam tu jedino Cehe...Prilagodila se ili ne prilagodila (dok nisam imala malo dijete svaki vikend sam isla na chatu, moze li vis eod toga ), do sada, moja socijalizacija nije tekla zeljenim smjerom. Naravno, mozda je do mene (ipak u fr nisam imala slicnih problema). U Hrvatskoj sam cesto, i zapravo je sam tek nekoliko godina vani, tako da znam situaciju u Hrv. Istina, tu se nema sto filozofirati, Hrvatska je 100 puta nestabilnija, i teze je doci do posla i blalala. Al eto ja dok sam tamo zivjela, imala sam tu sercu da zivim ok od svog posla koji sam nasla sama.
No sto sam htjela reci, aha..nema potrebe da se lčjutis na moj post, ja samo pisem ono sto ja vidim oko sebe. Radis u prehrambenoj industriji..hm, zanimljivo, moja struka .
Ma nije tu toliko lose, al eto, imala sam veca ocekivanja, no Prag sa maturalca i Prag u kojem zivim se nisu poklopili...pozz
Straty is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2011., 01:29   #89
Quote:
Straty kaže: Pogledaj post
Evo vidis, imam potpuno razlicite dozivaljaje sto se tice Ceha. Ti kazes jako su vezani za rodbinu...moja iskustva su potpuno drugacija, ja se nacuditi ne mogu koliko rodbina ne igra veliku ulogu u njihovim zivotima, ni sto se tice pomoci, ni zadrzavanja uz istu itd. A poznam mnogo Ceha, stovise, poznam tu jedino Cehe...Prilagodila se ili ne prilagodila (dok nisam imala malo dijete svaki vikend sam isla na chatu, moze li vis eod toga ), do sada, moja socijalizacija nije tekla zeljenim smjerom. Naravno, mozda je do mene (ipak u fr nisam imala slicnih problema). U Hrvatskoj sam cesto, i zapravo je sam tek nekoliko godina vani, tako da znam situaciju u Hrv. Istina, tu se nema sto filozofirati, Hrvatska je 100 puta nestabilnija, i teze je doci do posla i blalala. Al eto ja dok sam tamo zivjela, imala sam tu sercu da zivim ok od svog posla koji sam nasla sama.
No sto sam htjela reci, aha..nema potrebe da se lčjutis na moj post, ja samo pisem ono sto ja vidim oko sebe. Radis u prehrambenoj industriji..hm, zanimljivo, moja struka .
Ma nije tu toliko lose, al eto, imala sam veca ocekivanja, no Prag sa maturalca i Prag u kojem zivim se nisu poklopili...pozz
Ja ima sasvim drugacija iskustva sa cesima,puno me iznenadilo kako se bore za svoju djecu,roditelje,trude se da pronađu nacina,financijskih pomazu svojoj djeci da ostvare kupnju stana ili kuce itd...U Hrvatskoj svi se bave politikom,svi sve znaju,svi su najpametniji,svi ostali sirom svijeta su najvece budale itd.Sada trenutno citam oko ulaska Hrvatske u EU,citam sve te tekstove,komentare po raznim novinama,pitam se dali to pisu ljudi cija je svijest u nekom proslom stoljecu ili ljudi koji zele napredak i bolji pogled u buducnost.Mnogi se uhvatili Grckih problema i svega ostaloga po Hrvatskoj a 99% pojma nema tko vlada ovim svijetom,tko povlaci u svemu tome konce,zasto je sve to tako itd.Svi pamatuju po Hrvatskoj,svi bi htjeli pare a da s enista neradi,pokrali sami sebe jer hrvatski unutarnji dug je pet puta veci nego vanjski dug,poduzeca jedna drugom nista neplacaju,svi su duzni do grla itd...Da nije par poduzeca iz vana koji dobro posluju ,bilo bi jos i gore....Posto radim u prehrambenoj branzi,predlagao sam u Hrvatskoj da se organiziraju oko proizvodnje cesneka-bjelog luka i ako to uspiju napraviti,uspiju sve to oraganizirati da cijena bude oko 3€ za kg,biti ce najabogatiji ljudi na sivjetu.JER,česnek-bijeli luk je jako vazan prehrambeni proizvod,sto u siroj potrosnji sto u farmaceutskoj i prehrambenim lancima i proizvođacima.Na tisuce ili miljune kg se uvozi iz kine,milijarde eura na tome kina zarađuje.Sada nasi pametni Hrvati prodaju pamet svijetu a treba se samo uhvatiti posla a novac sam lezi na cesti.Nazalost,doh Hrvati pamatuju,taj sistem sam predlozio nekim ceskim poljoprivrednicima i polako na velika vrata u sve supermarkete,hypermrakete ulazi ceski cesnek koji je po kvaliteti 100% kavliteniji nego kineski,bez obzira sto je duplo skuplji nego kineski,prodaje se u velikim kolicinama.Ovo sve pisem,da bi imala prestvau sto se sve moze pokrenuti,kakav je zivot sa cesima,kako sve to cesi razmisljaju itd.Cesi nisu glupi ljudi,oni jako dobro znaju sto rade,Kad pogledas njihove stare filmove,sto su sve cesi proizvodili davnih 1900 godina,pa do 1940 godine,na prostorima balkana mnogi o tome nisu mogli niti sanjati a kamoli da uopce dođu do takvih proizvoda itd...Zato,cesima treba samo uci pod kozu,poznavati im dusu itd.Ima tu jos primjera dok je bio rat na prostorima Yuge i prema onome sto znam,mogu reci da cesi imaju dusu i da su masovno svima kojima je trebala pomoc pomagali.Tolio o tome,ja sa cesima imam odlicna i pozitivna iskustva nasprema nasih,koji ti tapsaju po ramenu a kad se okrenes sposobni su ti zabiti noc u leđa.To cesi nerade,oni ili ti pomazu ili se sa tobom nece baviti....Samo da napomenem da se u ceksoj trenutno osniva klub pod nazivom-Klub-prijateljstva sa ljudima iz bivse yuge i cesima,svi su dobro dosli bez obzira na nacinalnost i vjeru.Adresu kluba i svega ostaloga objaviti cu kad sve to bude gotovo,najvjerojatnije pocetkom iduce godine...Pa svi koji zele sudjelovati u tome dobro su dosli a u tom klubu biti ce clanovi raznih profesija,nacionalnosti,vjere itd...U tuđini i u ceksoj,nikoga nezanima koje si vjere,nacionalnosti,bitno je dali si covjek i svojim ponasanjem i dijelima cinis dobro a ne zlo drugima i samom sebi...

Zadnje uređivanje Milancz : 11.11.2011. at 01:34.
Milancz is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2011., 01:01   #90
No, dobro... Ispalo je da postoji neka začkoljica, odnosno da je postojao neki formular za djecu čeških državljanki rođenih u vakuumu kad nisu imale državljanstvo, koji im se davao na ispunjavanje kao i zahtjev za ponovno dobivanje državljanstva. Mojoj majci za postojanje takvog čega 1993. nitko nije rekao niti napomenuo, bar se ona istog ne sjeća... Krajem mjeseca idem u ZG u veleposlanstvo, pa bumo vidli Hvala svima na dobroj volji
__________________
TV ovisnik
Dodo85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2011., 01:40   #91
Znas li mozda ime tog formulara,ili nesto vise o tome?
Perca11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2011., 16:02   #92
Quote:
Perca11 kaže: Pogledaj post
Znas li mozda ime tog formulara,ili nesto vise o tome?
Iskreno, nemam pojma. Al znam da je po riječima iz Veleposlanstva roditelj mogao prijaviti svoje dijete za državljanstvo. Što i kako, saznat ću tamo
__________________
TV ovisnik
Dodo85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2011., 20:53   #93
Sto se tice ceskog mentaliteta i njihove vezanosti za porodicu,moram da kazem da se slazem sa Milanom i podrzavam njegov stav,a pricam iz licnog iskustva posto imam porodicu tamo u Plzenu.Roditelji izuzetno pomazu svoju decu i sto se tice finansija i sto se tice roditeljske paznje koja naginje na kulturu i lepo ponasanje.Tako da ih ja vidim kao porodicne,stalozene i lepo vaspitane ljude,a mislim normalno na vecinu,jer je sigurno da postoje i ovi drugi.Takodje sto se tice nas "balkanaca" i tu je Milan u pravu,da kod nas svako sve zna,i svi smo kao nesto u politici,koja vise nije politika nego biznis i nacin da se dodje do svega sto je u drugim razvijenim zemljama van svakog razuma da ti treba politicka linija za npr.posao cistacice u domu zdravlja,ili da dobijes kredit za pocetak malog biznisa u garazi svoje kuce...
Zato cu svoj posao premestiti u cesku i tamo raditi i placati porez,u zemlju koja ce to na neki nacin da ceni i da mi izadje u susret.Pola sam Ceh,tako da i to gledam kao svoju domovinu.Cekam trvaly pobit,uz bozju pomoc i odoh ja.
Perca11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 16:17   #94
Quote:
Dodo85 kaže: Pogledaj post
No, dobro... Ispalo je da postoji neka začkoljica, odnosno da je postojao neki formular za djecu čeških državljanki rođenih u vakuumu kad nisu imale državljanstvo, koji im se davao na ispunjavanje kao i zahtjev za ponovno dobivanje državljanstva. Mojoj majci za postojanje takvog čega 1993. nitko nije rekao niti napomenuo, bar se ona istog ne sjeća... Krajem mjeseca idem u ZG u veleposlanstvo, pa bumo vidli Hvala svima na dobroj volji
Formulari postoje,samo treba znati sto ces traziti,reci im kako su mogli dati odmah cesko drzavljanstvo ili trvaly bobyt ukrajincima ciji su roditelji cesi ili porijeklom iz ceske,Svi cesi koji su zivjwli u Ukrajini,Rusiji,dobili su cesko drzavljanstvo ili trvaly pobyt.Sa trvalim bobytom imas sva prava kao ceh,to dobijes na konju si.Samo ih to pitaj,da vidis kako ce ti taj formular dati.
Formular se zove.
Žadost o udělaní státního Občanství České republiky...
Taj formular nemas,nedobijes nego ga moras sam napisati na ceskom ili prevod orginal sa Hrvatski na ceski a izgleda ovako

Mestska čast Praha 8
Úrad městské části
Oddšlení matriky
U Meteoru
Ta adresa ili zaglavlje ide adresa gdje i u kojem mjestu ces biti prijavljen ili ces zivjeti
Pa napises da zelis cesko drzavljanstvo jer moji roditelji,djeda itd,potjecu iz ceske republike itd.

Zatim moras isputniti slijedece
Dotazník k žadostí o udělaní státního občanství
To kad dođes na ambasadu trazi od njih,uz to moras na ceskom priloziti sve dokumente prevedene od rodnog lista,rukom na ceksom napisati zivotopis svoj u kratkim crtama,podnijeti papir da netko od roditelja ima porijeklo iz ceske,ako si ozenjen taj dokument to se zove -Oddací list,fotokopiju pasosa,osobne karte,izvod iz suda da nisi pod istragom,kad sve to skupis,te tvoje dokumente orginale prevedes kod sudskog prevoditelja,ovlastenog prevoditelja za ceski,doneses na ambasadu i u roku mjesec dana moraju na osnovu ceskog zakona dati odgovor.Toliko o tome...

Zadnje uređivanje Milancz : 15.11.2011. at 16:56.
Milancz is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 16:32   #95
MIlane iz kojeg si ti mjesta u Hrvatskoj? ako nije tajna naravno
nicky st is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 16:56   #96
Quote:
nicky st kaže: Pogledaj post
MIlane iz kojeg si ti mjesta u Hrvatskoj? ako nije tajna naravno
Nije -Zagreb
Milancz is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 17:14   #97
Quote:
Milancz kaže: Pogledaj post
Nije -Zagreb
znači iz metropole u metropolu-zanimljivo govoriš i pišeš nakon 12 god života u cz pa sam krivo spojila odakle si....po svemu vidim da ti se lipo poklopilo tamo i drago mi je da je tako....većinu ljudi koju znam a znam ih dosta-kombinacija žena čehinja muškarac naš,često je obrnuto žene dođu živit u hrv jedino ako baš nemaš u hrv ništa e onda je situacija drugačija....ja osobno imam drugačije iskustvo....sve šta mi je u cz tribalo riješila san preko debele veze od osnovne škole pa do stanovanja....isto tako i u hrv....tako da sam ostala paf kad si reka da u njih ne igraju veze.....to stvarno nije istina....s politikom su dosadni isto kao i mi a obitelj? moja cila živi tamo i moram priznat da su mentalitetom i svim puno hladniji od nas....ja sam dalmatinka i moj temperament je nebo i zemlja s njihovim-sve u svemu sve je to individualno
nicky st is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 17:35   #98
Quote:
nicky st kaže: Pogledaj post
znači iz metropole u metropolu-zanimljivo govoriš i pišeš nakon 12 god života u cz pa sam krivo spojila odakle si....po svemu vidim da ti se lipo poklopilo tamo i drago mi je da je tako....većinu ljudi koju znam a znam ih dosta-kombinacija žena čehinja muškarac naš,često je obrnuto žene dođu živit u hrv jedino ako baš nemaš u hrv ništa e onda je situacija drugačija....ja osobno imam drugačije iskustvo....sve šta mi je u cz tribalo riješila san preko debele veze od osnovne škole pa do stanovanja....isto tako i u hrv....tako da sam ostala paf kad si reka da u njih ne igraju veze.....to stvarno nije istina....s politikom su dosadni isto kao i mi a obitelj? moja cila živi tamo i moram priznat da su mentalitetom i svim puno hladniji od nas....ja sam dalmatinka i moj temperament je nebo i zemlja s njihovim-sve u svemu sve je to individualno
Ja sam isto temperementan,ali godinama covjek neke stvari savlada,nauci,postane iskusniji.Radeci po Njemačkoj,Austriji,Italiji,covjek nauči svasta i prilagodi se ongdje gdje zivi.Nazalost nemam nista opipljivo u Hrvatskoj,imam sestru i brata,obadovje su u Svicarskoj godinama,tamo rade,zive itd...Ja sam prosao Evropu uzduž i popreko,nema drzave u kojoj nisam bio u unutar EU,jos par drzava van eu.Davnih 80 bio sam u turistickoj posjeti Pragu,kad sam vidio taj grad,zelio sma tu zivjeti.Nekako mi to priraslo k srcu,ta zelja mi se ostvarila nakon sto sam upoznao sadasnju moju suprugu.Sto se tice nekih veza,ja nazalost nisam ovdje imao nikakvih problema oko posla pronalazenja,prilagođavanja oko svega toga itd.Istina,poznam i ja dosta nasih ljudi ali u vecini malo tko se moze prilagoditi ovom ceskom mentalitetu i nacinu zivota.Vecina je njih dosla za vrijeme rata,mnogi su mislili na kratko ostati ali ostali su do dan -danas,pa se nisu niti previse trudili da sve to prihvate,nego stalno sve to potiskivali i gurali svoj-nas mentalitet.To je kod vecine bila greska.Sto se tice svega ostaloga,tih veza,poznam dosta ceha i nikad mi nitko za nista nije naplatio,manje vise sto mi je trebalo rijesio sam,cak kad sam svadbu ovdje organizirao,sve to sam,zena je bila iznenađena kako sam sve to uspio u kratkom roku,prvi trvali dobio za mjesec dana,nakon toga odmah nasao posao za mjesec dana,dosta brzo naucio ceski,tako da sam u svemu tome dosta dobro plivao.Mozda je sve to sto sam ja takve naravi pa se prilagodim sredini u kojoj zivim,ljudima sa kojima radim,to je u meni,takve sam prirode,mentaliteta.Covjek ako zeli nesto postici u zivotu,mora se prilaogoditi sredini u kojoj je i biti uporan,bez toga to neide.Ako zivis u Pragu,ako hoces mogu ti ja na PM ostaviti svoj broj telefona pa da popijemo kavicu,bez obaveza,ako zelis...
Milancz is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 21:18   #99
Milane,pisao sam ti na mail koji si ostavio na forumu,
kontakt15@,ne znam da li si video. Imao sam nekih privatnih pitanja,pa me zanima sta znas o tome.
Perca11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 11:05   #100
Quote:
Milancz kaže: Pogledaj post
Neznam kakvo znanje imas ceskog,ali ceksi nije problem savladati,ja sam ga za tri mejseca naucio a godinu dana mi trebalo da naucim pisati pravopisno ceski.
Hm, naucit ceski do razine da covjek moze kupovat bez problema u ducanu, to da, to ide za tri mjeseca.
A naucit u godinu dana ceski do razine da covjek moze pisati, to cisto sumnjam. Po mojem iskustvu dosta ljudi ne svlada u potpunosti duge i kratke samoglasnike, tvrdo i meko i itd. Treba isto tako uzet u obzir da napredovanje u jeziku je vrlo individualna stvar. Ali u svakom slucaju da je ceski jedan od najblizih jezika hrvatskom, to stoji.

Quote:
Milancz kaže: Pogledaj post
Kad bi si ovdje nasla posao,firma ti placa 50% za smjestaj,ostalih 50% placas sama.
To onda vrijedi za tvoju firmu. Ali ne bih isao tako daleko da je to pravilo. A iz mog iskustva i svih stranaca koje znam, ne znam niti jednog kojemu firma placa stan.
Quote:
Milancz kaže: Pogledaj post
Mogu ti reci osobno da je u ceskoj zivot dosta dobar,sa placom mozes dobro zivjeti,ici najmanje dva do tri puta na godisnji,ovdje je 50% jeftinija hrana i mnogo druge stvari nego u Hrvatskoj.Ako dvoje radi mogu si bez problema kupiti stan na kredit,auto,sve to placati a uz sve to dobro i bez problema zivjeti.Ovdje nema nepoznanice da radis a da nedobies placu,ovdje toga nema,ovdje moras placu dobiti,ovdje privatnici neki placaju svaki dan tebi na ruke,poduzeca ovisno do datuma do datuma ali taj datum je placa na racunu.
Sad ne znam mislis li zaista na Cesku ili prije svega Prag (obicno je Prag najinteresantnija destinacija mnogima). Ako govorimo o Pragu, hrana je jeftinija (ali niposto 50%) dokle god nemas prakticki nikakvih kriterija u vezi kvalitete hrane. E ali ako hoces nesto bolje, nesto sto nije zadnje sranje, tada se situacija radikalno mijenja. Ovdje je jednostavno mentalitet idem se natrpat, jebe mi se kakva je kvaliteta. Vidio sam to jako dobro u Kauflandu kad sam igrom slucaja cekao pored dijela sa sunkom. 10/10 zena sto je u to vrijeme uzelo sunku sa police uzelo je najjeftiniju i to bez da su sekundu zadrzali pogled na deklaraciji! I imam osjecaj da kako nema velike potraznje za kvalitetnijim stvarima, svi mi kojima nije svejedno kakvu hranu jedemo, placamo skuplje (skoro kao luksuz).
Sto se tice rada i ne primanja place, naravno da toga ima, stovise kad sam u savjetovaliste za strance ispred mene bugarski par kod savjetnice je upravo imao slucaj da je radio a nije primio placu. No ok, pitanje jesu li ti ljudi uopce imali ugovor i sl. Hocu samo reci covjeku je bolje da bude oprezan nego da se oslanja na to da u ceskoj nema neplacenog rada.

Quote:
Milancz kaže: Pogledaj post
Ti kao prvo koljeno mislim da mozes dobiti trvali bobyt bez problema.Ako se odlucis za to i kada napisi mi,ja cu otici na policiju i o svemu tome detaljno se raspitati.Osim toga Hrvatska ulazi u EU,iduce godine mislim da ti vise trvali boyt nece trebati,moci ces sa osobnom kartom raditi u ceksoj,ali mozes doci uc esku,poodnijeti zahtjev za trvali poby i za mjesec dana to ti moraju rojesiti,to je zakonski.toliko od mene.Radio sma u Njmeackoj,Italiji,Austriji,trenutno kakvo je stanje u EU,place,zivot,skupoca,u ceksoj je sada sve to puno bolje nego u svim tim Evropskim drzavama,mirniji zivot,obaveza da radis i nemas nikakvih problema..Cesi su dobar narod,sve zavisi kako se prilagodis,nije skupo i sa onim sto zaradis da se dobro i mogu reci i odlicno zivjeti nasprema kakva je situacija u Hrvatskoj i sire.Mogi ti reci da nebi uopce mjenjao trenutno cesku sa bilo kojom zemljom u eu,mnogo je ovdje doslo engleza,amerikanaca,holanđana da zivi u ceskoj,njemaca je puna ceska i rusa-Karlovy Vary...
S ovim se vecinom mogu slozit, ali mislim da je prije svega ovisno o poslu kojeg covjek nadje. Prodavacica u ducanu ce tesko imat zivot o kojem ovdje pises.
kaneshiro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:59.