Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.08.2010., 12:00   #41
Kvadricuse, Bog nije takav jadnik kakvim ga zamišljate vi kreacionisti, niti je mehaničar koji se bavi jednostavnim sklapanjem uređaja, kao to zamišljaju vaši ideološki rodijaci - zagovornici inteligentnog dizajna. Darwin i nastavljači su puno bliže istini od vas, ali to je vama preteško razumjeti.
Dakle, ako netko vrijeđa i negira Tvorca u svoj njegovoj veličini, onda ste to baš vi kreacionisti i "inteligentni" dizajneri.
gugi the lizard is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 17:06   #42
Ti ko da si sveznajuća patka, sve znaš.
lenas84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 17:46   #43
Kada je u pitanju znanost, puno toga znam, jako puno toga ne znam.
Kada je u pitanju vjera, uglavnom nemam pojma, ali se nadam i vjerujem.
gugi the lizard is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2010., 22:43   #44
Sad mi nije jasno, jesi li ti religiozna osoba ili nisi? Vjeruješ li da je sve nastalo slučajno ili da postoji tvorac?
lenas84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2010., 10:06   #45
Vjerujem da iza svega stoji Tvorac, ali na vrlo fin, nenametljivi i zabavan način. Slučaj nije odlučujući, ali ima jako veliku ulogu u razvoju svemira, života i civilizacija.
Za bolje razumjevanje ovoga što sam rekao dobro je proučiti fraktale i teoriju kaosa, ali i topologiju, teoriju vjerojatnosti, konstantu zlatnog reza itd. Jedina bitna greška Darwina i ekipe je u tome, što su, naglo suočeni sa "beskrajnom raznolikošću u bezbroj kombinacija" (vulkanska poslovica), sve pripisali slučaju, jer biološke znanosti tada još nisu bile povezane sa matematikom. Ideološki razlozi za forsiranje slučaja došli su tek kasnije, na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće.
gugi the lizard is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2010., 21:33   #46
U prijevodu želiš reći da je Tvorac stvorio sve preduvjete za evoluciju i pokrenuo je?
lenas84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2010., 12:26   #47
Ljudska vrsta, ako poživi, bi mogla evoluirati u jednu vrstu tehnološki i biotehnološki poboljšanu vrstu.
Jedan smjer evolucije čovjeka vidim u biotehnološkom razvoju i poboljšanju funkcioniranja vanjskih i unutarnjih organa čovjeka,produljenje ljudskog životnog vijeka genetičkom manipulacijom, a drugi smjer evolucije vidim u tehnološkom poboljšavanju ljudskih mogućnosti (npr. zamjena dijelova skeleta lakšim metamaterijalima, nanotehnološku ugradnju nanočistača za pročišćavanje krvi i efikasnijoj borbi protiv virusa,bakterija i priona, stvaranje kiborg-vrste za obavljanje jednostavnijih zadataka i slične stvari).
NewWorldOrder is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2010., 14:15   #48
Quote:
ružan i dužan kaže: Pogledaj post
Prije 100 tisuća godina naši su preci živjeli u pećinama,imali su vrlo skromno znanje i tehnologiju gledano iz današnje perspektive.

Hoće li i nas iz iste perspektive gledati naši potomci za 100 tisuća godina,po pitanju znanja i tehnologije?

Gdje smo mi,današnji ljudi, u evolucijskoj skali čovjeka,gledano od 1 do 10?
pročitaj si Asimova, Rodenberryja ili Clarckea - sav odgovor je tamo!
KLiK is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2010., 14:37   #49
Thumbs down

Quote:
NewWorldOrder kaže: Pogledaj post
Ljudska vrsta, ako poživi, bi mogla evoluirati u jednu vrstu tehnološki i biotehnološki poboljšanu vrstu.
Jedan smjer evolucije čovjeka vidim u biotehnološkom razvoju i poboljšanju funkcioniranja vanjskih i unutarnjih organa čovjeka,produljenje ljudskog životnog vijeka genetičkom manipulacijom, a drugi smjer evolucije vidim u tehnološkom poboljšavanju ljudskih mogućnosti (npr. zamjena dijelova skeleta lakšim metamaterijalima, nanotehnološku ugradnju nanočistača za pročišćavanje krvi i efikasnijoj borbi protiv virusa,bakterija i priona, stvaranje kiborg-vrste za obavljanje jednostavnijih zadataka i slične stvari).
evo par odgovora od tehničke struke i netkoga tko je doršio edukaciju iz biomhenike:
1. nema lakših skeleta, od kostiju...a nema ni čvršćih elemenata konstrukcija, od recimo kuka...dokaz? dan danas još ne postoji cijeli umjetni kuk!
2. nije potrebno pročišćavati krv, ako je prehrana zadovoljavajuća...odnosno uz odličnu prehranu, imaš svoj vlastiti imuno-sustav koji odrađuje taj posao...pa i protiv infekcija, bolesti! dokaz? imam osobni (pa neću o njemu)...a imaš i testove liječnika koji testiraju ljude na običnoj prehrani i one na dodatnim PRIRODNIM suplimentima (naglašeno prirodnim, jer sintetski ne valjaju!)
3. kiborg-vrsta - čemu? vać danas se razvijaju skeletoni samo za ispomoć...kroz par godina će biti dovršeni i postojati će roboti poput onih u Alienu...to, barem po meni, je dovoljno za lakši prijenos tereta...a roboti - o tome najviše možeš pročitati u Asimovim knjigama!
4. produljenje i kvaliteta današenjeg života je moguća...to već na sebi radim, kao i dosta ljudi oko tebe! kako? pa interesiraj se...informacije su svuda oko tebe! sve je stavljeno u pitanje "što te gradi"?
5. genetičkom manipulacijom stvorili smo lošije biljke...misliš li kako bi sa čovjekom bili bolji? a i ako bi bili, jesi li zaboravio lekciju od Gene Rodenberryja? does a SS Botany Bay ring a bell? does a name Khan Noonien Singh ring a bell?
KLiK is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2010., 14:39   #50
Quote:
gugi the lizard kaže: Pogledaj post
Vjerujem da iza svega stoji Tvorac, ali na vrlo fin, nenametljivi i zabavan način. Slučaj nije odlučujući, ali ima jako veliku ulogu u razvoju svemira, života i civilizacija.
Za bolje razumjevanje ovoga što sam rekao dobro je proučiti fraktale i teoriju kaosa, ali i topologiju, teoriju vjerojatnosti, konstantu zlatnog reza itd. Jedina bitna greška Darwina i ekipe je u tome, što su, naglo suočeni sa "beskrajnom raznolikošću u bezbroj kombinacija" (vulkanska poslovica), sve pripisali slučaju, jer biološke znanosti tada još nisu bile povezane sa matematikom. Ideološki razlozi za forsiranje slučaja došli su tek kasnije, na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće.
KLiK is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2010., 15:59   #51
To što sam uvjeren da iza Velikog praska i evolucije svemira stoji nezamislivo izvanredna inteligencija nema izvorno nikakve veze sa mojim vjerskim uvjerenjima kao izvaninstitucijalnog kršćanina. Puno je tu u početku na mene utjecao Carl Sagan sa romanom "Kontakt", ali sam, ulazeći sve dublje u znanost, bivao sve uvjereniji da je priča o sveprisutnosti slučaja jednostavno nepotrebna. Samo komplicira situaciju i dovodi do beskorisnih svađa. A i nema puno smisla, iako je slučaj ipak jako važan.

A što se tiče budućnosti, čvrsto vjerujem da ćemo s više ili manje problema prebroditi ovo stoljeće, a zatim ćemo istražiti i kolonizirati Sunčev sustav. Nakon možda oko tisuću godina bit ćemo sposobni da pošaljemo ljude prema zvijezdama. Možda se to nekome čini presporo, ali Sunčev sustav je golem, posla na samoj Zemlji ima puno, pa nije pametno upuštati se u jurnjavu kao u počecima astronautike. Svi znamo da se je tada naglo krenulo, pa stalo, a danas tek pokušavamo odrediti ciljeve i prioritete.
gugi the lizard is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2010., 19:12   #52
Vidiš, ja sam također uvjerenja da iza svega stoji Tvorac koji je potaknuo evoluciju, asobzirom da se u tome slažemo onda je krajnje vrijeme da promjenim svoje uvjerenje
Šalim se, sad malo ozbiljno, po meni je to potpuno logično i Tvorac je takozvani Bog, kako će ga tko zvati je potpuno nebitno, a kao Tvorac koji je stvorio sve ovo sigurno ima i mogućnosti da se povremeno uplete u realna zbivanja i promjeni tijek povjesti. Jer ako se želiš igrati i ne želiš da oni koje si stvorio znaju da postojiš, znaju sa sigurnošću onda ćeš im napraviti zamku, u ovom slučaju zamka se zove evolucija jer sve šta nas okružuje potvrđuje teoriju evolucije što znači da se sve postepeno razvijalo milijardama godina, a to religije baca u vodu iz jednostavnog razloga što one opisuju svijet u mnogo kraćem razdoblju, a to bi značilo da je tu Tvorac opet uletio i sam nametnuo takve religije kao zbunjujući faktor.
lenas84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2010., 21:08   #53
Quote:
lenas84 kaže: Pogledaj post
Vidiš, ja sam također uvjerenja da iza svega stoji Tvorac koji je potaknuo evoluciju, asobzirom da se u tome slažemo onda je krajnje vrijeme da promjenim svoje uvjerenje
Šalim se, sad malo ozbiljno, po meni je to potpuno logično i Tvorac je takozvani Bog, kako će ga tko zvati je potpuno nebitno, a kao Tvorac koji je stvorio sve ovo sigurno ima i mogućnosti da se povremeno uplete u realna zbivanja i promjeni tijek povjesti. Jer ako se želiš igrati i ne želiš da oni koje si stvorio znaju da postojiš, znaju sa sigurnošću onda ćeš im napraviti zamku, u ovom slučaju zamka se zove evolucija jer sve šta nas okružuje potvrđuje teoriju evolucije što znači da se sve postepeno razvijalo milijardama godina, a to religije baca u vodu iz jednostavnog razloga što one opisuju svijet u mnogo kraćem razdoblju, a to bi značilo da je tu Tvorac opet uletio i sam nametnuo takve religije kao zbunjujući faktor.
je li netko od vas razmišljao kako je Tvorac stvorio Svemir i prostranstvo sa Velikim praskom...a da je evolucija nastala kao otpor prema kemijskom ekvilibrijumu?
(da, ja sam vjernik...ali se smatram i zanstvenikom...te smatram kako vjera i zannost idu ruku pod ruku!)

zašto?
kemijski ekvilibrijum (a možemo uzeti i kvantni) je stanje u kojem molekula se veže na druge molekule/atome, jer ne postoji razlog za to...a razlog za to je smanjenje unutarnje energije molekule i emisija viška energije van!

i onda jednog dana, stvori se život...mnogi matematičari život mogu opisati kao "neuređenje biološkog sustava", jer život nastoji rasti, razmnožavati se, uzimati energiju i energente (voda, minerali, vitamini, proteini, ugljikohidrati i masti)...uz to, život je razvio jednu prilagodbu drugačijem sustavu - mi to nazivamo evolucijom!
ako jedna ptica odleti na Maltu, umjesto u Hrvatsku na mriještenje - ptica će morati evoluirati na Malteške uvijete...Hrvatska je uglavnom kontinentalna i mediteranska klima (mada bi se neki složili i sa sub-tropskom), dok je Malta otočka-mediteranska klima...

evolucija je po meni jedan ekvilibrijum koji postoji od strane života, kako bi se prilagođavao okolišu i prkosio svoje okolišu...


stoga, zašto toliko komplicirate oko evolucije?
ili je ateistička slika toliko ugrođena, ako nema evolucije?
KLiK is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2010., 21:08   #54
Evolucija je najveća glupost i prijevara u povijesti čovječanstva...
Čitajte Bibliju, tamo sve piše što je potrebno za spas i razvojni put ljudskoga bića...
Vanzemaljci koji nam se prikazuju su svi od reda demonski legioni i nemojte uopće da se bavite njima, opasno je!
Za viđenje Božjih stvorenja potrebno je da ljudi izađu iz grjeha u koji su upali..
Kvadricus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2010., 09:15   #55
sada kažu kako Darwin nije bio u pravu:
http://danas.net.hr/znanost/page/201...4/0448006.html
KLiK is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2010., 10:57   #56
Utrka za zauzimanjem ispražnjenih ekoloških niša nakon velikih izumiranja ne isključuje borbu između vrsta i nadmetanje unutar populacija jedne vrste. Darwin i većina tadašnjih biologa bili su pobornici gradualizma u geološkim i evolucijskim promjenama, tj. polaganog postepenog razvoja ( to je geološka škola škotskih znanstvenika Jamesa Huttona i Charlesa Lyella), nasuprot katastrofista, koji su u to vrijeme svi redom bili biblijski kreacionisti. Tek će se puno kasnije ( nakon otprilike stotinjak godina) spoznati uloga katastrofa i masovnih izumiranja u evoluciji života. U takvim situacijama ne samo da slučaj igra veliku ulogu tko će preživjeti, veće je doslovno to stvar sreće ili nesreće.
gugi the lizard is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2010., 11:12   #57
Quote:
Kvadricus kaže: Pogledaj post
Evolucija je najveća glupost i prijevara u povijesti čovječanstva...
Čitajte Bibliju, tamo sve piše što je potrebno za spas i razvojni put ljudskoga bića...
Vanzemaljci koji nam se prikazuju su svi od reda demonski legioni i nemojte uopće da se bavite njima, opasno je!
Za viđenje Božjih stvorenja potrebno je da ljudi izađu iz grjeha u koji su upali..



toncekk is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2010., 11:26   #58
Čovjek će se u budućnosti promijeniti, i fizički i psihički. Na nekim svjetovima učinit će to zakoni prirodne selekcije, a tamo gdje to bude potrebno zbog ograničenog vremena i ekstremnih uvjeta, učinit će to genetski inženjering. Ali taj inženjering će se od današnjeg razlikovati koliko i današnja laserska i mikrokirurgija od mesarenja iz prošlih stoljeća.
Sigurno je da ćemo teraformirati Mars i neke druge svjetove, a stvarat ćemo i potpuno umjetne, iako će se svi ti poslovi planetarnog geoinženjerstva vjerojatno pokazati puno težima nego što to danas zamišljamo. Npr., danas već znamo da od Marsa zbog njegove male gravitacije, niske startne temperature i ostalih, sa stajališta teraformiranja, otežavajućih početnih uvjeta, nikada nećemo moći stvoriti umanjenu kopiju Zemlje, već u najboljem slučaju nešto što će ličiti našim arktičkim i subarktičkim prostranstvima.
Velika većina Zemljana će još dugo morati živjeti na Zemlji. Za sada nas još uvijek nema previše, ali je stvoren takav privid jer loše i neravnomjerno gospodarimo Zemljinim prirodnim bogatstvima. Ipak, krajem ovog stoljeća morat ćemo ozbiljno razmišljati kako da riješimo problem prenaseljenosti globalnog zatvorenog sustava. Nadam se da nećemo morati izmišljati ideologije i sredstva kao iz antiutopijskog filma "Loganov bijeg" iz 1976. godine, sa Michaelon Yorkom u glavnoj ulozi.
Vjerojatno ćemo morati još u ovom stoljeću različitim metodama geoinžinjerstva mijenjati naš planet, ali ćemo istovremeno morati nastojati da što veća prostranstva( po mom skromnom mišljenju barem polovicu kopna) prepustimo divljini. Možda je rješenje naše budućnosti na Zemlji u simbiotskom djelovanju planetarne biosfere i visoke tehnologije.
I svjetske religije će evoluirati.Bilo bi katastrofa da u nekim svojim elementima ostanu kakve su danas, ili što je još gore, da se vrate na etiku i tumačenja svijeta iz onog vremena kada su nastale. To neznači da se moraju odreći svojih osnovnih vjerskih dogmi, već samo da bi institucije i sekte trebale napustiti mitološku sliku svijeta i odreći se zadrtosti, ksenofobije i isključivosti. A naročito nasilja prema bilo kome.
gugi the lizard is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2010., 13:30   #59
Quote:
toncekk kaže: Pogledaj post



Sprdaj se ti sine ali sjetićeš se mojih riječi-
Neka ti je Bog u pomoći-
Kvadricus is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 08:36   #60
Pitanje je hocemo li zivjeti jos toliko dugo da evolucija nastupi,ako budemo... nevjerujem da cemo se fizicki puno promjenit... mozda igubimo neke djelove koje nam ne trebaju (mali nozni prst, crvuljak, repnu ili trticnu kost...)... nesto posebno po meni necemo dobit jer nam nije potrebno za prezivljavanje,bar ne trenutno. Međutim psiha ce nam se dosta promjenit jer ce znanje bit puno bogatije, a s tim i svijest prema nasoj okolini i odnos prema istoj.

A sto se Tvorca tice..... samo cu rec: grupa Religija
luleo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:48.