Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.03.2010., 16:59   #41
Hvala Blues Dadi na komentaru. Ako netko naleti na koje istraživanje još neka slobodno ukratko napiše. Kako se može vidjeti Vitamin D impliciran je u gotovo svemu kada je zdravlje ili bolest u pitanju. Zadnjih je godina eksplozija spoznaja na ovu temu.

Neznam jeste li već čitali, ali ima teorija zašto su bijelci izgubili crnu boju kožu tj. smanjio im se konstitucijski (genetski) melanin u koži. Naime, kako su naši predaci nakon popuštanja ledenog doba počeli seliti sve sjevernije iz ekvatorskog pojasa, tako su se počeli suočavati sa sve većom deficijencijom d-vitamina koja ih je kroz rahitis i ostale bolesti počela kositi.

Tada je na scenu naravno stupila evolucija odnosno prirodni odabir dovodeći do seta prilagodbi na novonastale štetne okolnosti, odnosno dovodi do svijetljenja kože da bi se omogućila adekvatna sinteza D-vitamina.

Dakle, ako je ova teorija točna, a meni ima puno smisla, to je dokaz više da je Vitamin D biološki iznimno značajan za ljudsku vrstu.


Što kažete?
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!

Zadnje uređivanje Faro : 07.03.2010. at 17:06.
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2010., 12:07   #42
Quote:
Blues Dada kaže: Pogledaj post
Kako piše BBC, u studiji od preko 3.000 osoba iz Europe u dobi od 49 do 79 godina, ustanovljeno je da su ljudi sa povišenim stupnjem vitamina D pokazali bolje rezultate na testovima memorije i rjesavanju zadataka.
Ne piše koliko su bili fizički aktivni, nego samo mjere vitamin D? Mene su učili na faksu da je pamćenje i koncentracija vezana za kretanje. Uzeti samo jedan podatak, a ne znati koji mehanizam stoji iza toga, a zatim to dokumentirati u čudo je stvarno jako zanimljivo.

Živi i veseli bili
__________________
Maknuti suzu s nečijeg lica, često znači staviti osmijeh na svoje lice.
Pero Gmaz is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2010., 15:18   #43
Pero, nevjerovatno koliko ste vi skepticni. Te studije vode najpoznatiji strucnjaci sa poznatih univerziteta, i sigurno su uzeli sve faktore u obzir. Jasno da su kretanje i vjezba odlicni za mentalno zdravlje, ali ljudi koji imaju malo vitamina D, mogu puno vjezbati, ali nema toliko koristi, kao da i uzimaju vitamin D.

(Na znanje, ne prodajem vitamin D i nemam nikakove veze sa nekim, koji to radi).
Blues Dada is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2010., 16:43   #44
Quote:
Blues Dada kaže: Pogledaj post
Pero, nevjerovatno koliko ste vi skepticni..
Ja sam ti Nevjerni Toma u svakom slučaju sa sintetiziranim stvarima. Svaki put se iznenadim što tijelo i priroda mogu napraviti. Mozak je nevjerojatna farmakopedija i radi nevjerojatne spojeve.
Život me je dosta toga naučio, a sve je to nadopunila priroda. Sam život je kompleksna jednadžba koja se ne može promjeniti na bolje samo s jednom pilulicom ili samo suplementima. Život je način razmišljanja i djelovanja. Uz to još idu i navike dobre ili loše. Suplementi bilo kakve vrste su zapravo programiranje organizma koje (najvjerojatnije) može dovesti do reakcije organizma. Kakve? Ne znam. Varira jako od čovjeka do čovjeka.
Zagovaram samo ravnotežu u organizmu i izvan njega, jer kad smo uravnoteženi smo zdravi.
Volim studije isto kao i ankete. Ne znam da li si gledala humorističku seriju Yes Primeminister, od BBC-a. U jednoj epizodi anketa je glasila da li ste za povećanje vojnog budžeta, nakon nekakve akcije spašavanja izvršene od strane vojske. Pozitivne reakcije su bile preko 60%, a kada je anketa bila ponovljena podrška je bila puuuno niža od 50%. Zašto? Zato jer su targetirani mladići sposobni za služiti vojsku i bilo im je postavljeno pitanje za obavezno služenje vojske ako se poveća izdvajanje za vojni budžet. Dakle bit je u vjeri, kako u svakodnevnom životu, tako i u statističkim pokazateljima koja određena studija obuhvaća. Zdrav razum je ono u što vjerujem. Nikakva obećanja i čiribu-čiriba, a bogami ni statistike.
I prijeđimo, molim te, na ti. Hvala.

Živi i veseli bili
__________________
Maknuti suzu s nečijeg lica, često znači staviti osmijeh na svoje lice.

Zadnje uređivanje Pero Gmaz : 09.03.2010. at 16:51.
Pero Gmaz is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2010., 19:27   #45
Istraživanje danskih znanstvenika je pokazalo kako vitamin D ima presudnu ulogu u aktivaciji obrambenog sustava organizma te da je njegovo pomanjkanje povezano sa slabijom reakcijom na infekcije.

http://dnevnik.hr/vijesti/crna-kroni...g-sustava.html
Gutaperka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2010., 21:30   #46
Pero hvala, i ja sam uvijek jako skeptican, ali najpoznatiji doktori u citavom svijetu preporucuju vitamin D. Bar za mene, ako u Americi Dr. Weil, dr. Oz. dr Hyman i drugi, pa Jane Brody is New York Times-a, za mene nema dvojbe. Uostalom nema nusposljedica.

Sto se tice poruke o dr Stakichu (Henkel Wolfram) to je reklama i trebalo bi je izbrisati.
Blues Dada is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2010., 22:28   #47
danas sam se predozirao vitaminom D jutros sam sjedio par sati na kavi na suncu pa sam sad čitav crven u licu i po rukama
Gutaperka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2010., 07:54   #48
Nisi se ne predozirao Vitaminom D, već UV zrake ti prepržile kožu. Srećom UV index nije naročito visok pa ćeš se brzo oporaviti i koži neće valjda ostati neke kumulirane štete :-)
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2010., 11:54   #49
Quote:
Faro kaže: Pogledaj post
Nisi se ne predozirao Vitaminom D, već UV zrake ti prepržile kožu. Srećom UV index nije naročito visok pa ćeš se brzo oporaviti i koži neće valjda ostati neke kumulirane štete :-)
šta od sunčanja ne nastaje vitamin D organizmu? Za crvenilo,lako za to,za dan - dva će proći
Gutaperka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2010., 12:07   #50
Ovisi od kuta upadnog zračenja sunca. Za sintezu vitamina D3 to bi bilo izlaganje suncu između 10 sati ujutro i 14 sati poslijepodne i to vrijedi za ljeto. U ekvatorijalnom pojasu moguća je sinteza tokom cijele godine jer je sunce uvijek oko zenita u to doba. Kod nas kada je kut sunca nizak, gotovo da nema sinteze vitamina D3. UVB spektar je vrlo osjetljiv na prigušenje zbog debljine atmosfere. Atmosfera je najtanja direktno u zenitu, pa je i intenzitet sunčanog zračenja tada i najveći.
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2010., 16:54   #51
Kako piše BBC, u studiji od preko 3.000 osoba iz Europe u dobi od 49 do 79 godina, ustanovljeno je da su ljudi sa povišenim stupnjem vitamina D, pokazali bolje rezultate na testovima memorije i riješavanju zadataka.

Osobe sa malim stupnjem vitamina D (ispod - 35 n/l) na istim testovima su zakazali u testovima.

Profesor dr. Tim Spector sa Kings Collega u Londonu, koji se bavi tim istraživanjima je kazao da je to jos jedan dokaz da je vitamin D koristan za starije ljude, i to ne samo za fizičko, vec i za mentalno zdravlje.
Blues Dada is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2010., 21:14   #52
Quote:
Blues Dada kaže: Pogledaj post
Kako piše BBC, u studiji od preko 3.000 osoba iz Europe u dobi od 49 do 79 godina, ustanovljeno je da su ljudi sa povišenim stupnjem vitamina D, pokazali bolje rezultate na testovima memorije i riješavanju zadataka.

Osobe sa malim stupnjem vitamina D (ispod - 35 n/l) na istim testovima su zakazali u testovima.

Profesor dr. Tim Spector sa Kings Collega u Londonu, koji se bavi tim istraživanjima je kazao da je to jos jedan dokaz da je vitamin D koristan za starije ljude, i to ne samo za fizičko, vec i za mentalno zdravlje.
Doslo je vrijeme da za svako stajaliste covjek moze pronaci nekog profesora koji je to rekao, pa cak i za dijametralno suprotno.
Ja bih samo rekla nesto sto se tice opreza prilikom bukvalno "zderanja vitamina" i kada treba i kada ne treba.
Do sada se vec zna da je veca steta predozirati se bilo kim vitaminom, ne samo onim koji se deponiraju, pa onda godinama prave stete, vec svim. To znaci, da ljudi koji zive u mjestima uz obalu mora imaju dovoljno sunca, i uz normalnu prehranu ne bi trebalo biti problema.
Specifican je vitamin D bas zbog predoziranja, zatim vitamin K, a ima vitamina za ciju potrebnu kolicinu jos nije izmisljena formula.
Masa farmaceutskih vitaminskih preparata je bez ikakve nutritivne vrijednosti i cak je upitna i po pitanju zdravstvene stete po pucanstvo.
Sve se do te mjere iskomercijaliziralo i prepustilo dragom Bogu na kontrolu, da bi bilo izuzetno opasno u eri takve ne/odgovornosti drzavniih sluzbi nadleznih za superkontrolu svega i svacega, davati velike ili male novce za takve proizvode.
Radije cu pojesti kvalitetnu ribu, kupiti domace jaje, nesto i posaditi uz organsko djubrivo i pripaziti na kvalitetu svog zivota, nego se prepustiti tim cudotvorcima koji prodaju toplu vodu za velike novce.
Slizim is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2010., 21:35   #53
Jasno da je vase pravo da li uzimate neki vitamin/ nesto drugo ili ne.

Ali vitamin D se toliko preporucuje u posljednje vrijeme, pogotovo ako zivite na sjeveru Europe ili Amerike, da su i mene (uvijek sam jako skeptican inace), brojni najpoznatiji doktori uvjerili da je vitamin D potreban ljudima. Uostalom i Faro je to dobro objasnio na ovom thred-u.

Imam mali blog o tim stvarima, ako vas mozda interesira:

http://www.zdravljeinfo.blogspot.com/
Blues Dada is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2010., 22:24   #54
Jesu li omega 3 u tabletama dovoljne za potrebe organizma za D vitaminom?
Bugy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2010., 02:31   #55
Quote:
Bugy kaže: Pogledaj post
Jesu li omega 3 u tabletama dovoljne za potrebe organizma za D vitaminom?
tamo je ipak više vitamina E!
ex Medeni is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2010., 02:51   #56
800 IE vit D je dnevna potrebna doza. ali uz vit D treba i Ca uzimati, 1000 mg dnevno. hoces ga ti uzimati u tabletama, ili ces putem hrane, nebitno.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2010., 15:30   #57
Quote:
Bugy kaže: Pogledaj post
Jesu li omega 3 u tabletama dovoljne za potrebe organizma za D vitaminom?
Što je s lješnjacima, bademima i orasima?

Živi i veseli bili
__________________
Maknuti suzu s nečijeg lica, često znači staviti osmijeh na svoje lice.
Pero Gmaz is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2010., 15:59   #58
Evo i mene! Da odgovorim na nekoliko pitanja gore. Vitamin D3, kao kolekalciferol je prirodni spoj, dakle identičan onome što nastaje u ljudskom organizmu. D3 kapi nisu sintetske u pravom smislu te riječi. Proizvode se iz lanolina tj. ovčje dlake. Omega 3 nisu izvor vitamina D3, nešto više ga ima u ulju jetre bakalara uz spomenute omega 3. Već sam napisao da se uz njih tamo nalazi i vitamin A koji je toksičan u većoj količini. Kalcij je svakako potrebno uzimati, i to ne u nekim gramskim količinama, naroito zato što uzet uz vitamin D je višestruko iskoristiv odnosno "reciklira" se u organizmu.

Apropo lješnjaka, badema i sličnih arašida - prezdravi su zbog sadržaja masnoća ukoliko se uzimaju umjereno (šaka dnevno), i nisu značajan izvor vitamina D. Najznačajniji izvor vitamina D u hrani su maslac i mliječni proizvodi, ulje jetre bakalara i gljive! Da, gljive ukoliko su izložene UV zrakama, sintetiziraju ga. Znači sunčati se ili suplemetirati, a svakako ko može, ići izmjeriti :-)

Pozz!
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2010., 21:49   #59
mliječni proizvodi, znači posni sir bi bio dobar izvor vitamina D?
Bugy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 07:56   #60
Posni sir nebi bio naročiti izvor. Ispričavam se jer zaboravih napisati da su jaja izvor - svako oko 25IU vitamina D. Također, u americi i nekim skandinavskim zemljama fortificira se mlijeko dodavanjem Vitamina D te neki sokovi. Ne dodaju puno ali skupi se i bolje išta nego ništa.
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:21.