Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.11.2015., 08:45   #181
molila bih odgovor, nekoga tko poznaje zakon.


naime, javila sam se na testiranje za djelatnika referade na jednom fakultetu.
tri dana prije samog testiranja dobili smo OBIMNE materijale koje trebamo proučiti i iz kojih će biti pitanja na testiranju. radi se o zakonima u visokom obrazovanju i sl.
naime zanima me da li postoji neki ZAKONSKI ROK koliko unaprijed se moraju dostaviti ti materijali, jer samo TRI dana je jako mali rok da bi se proučila tolika literatura. saznala sam da je na testiranju bila i osoba koja je već djelatnik na tom fakultetu na sličnom zanimanju pa nas ostale to stavlja u jako nezavidan položaj!
lana74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2015., 13:33   #182
Quote:
lana74 kaže: Pogledaj post
molila bih odgovor, nekoga tko poznaje zakon.


naime, javila sam se na testiranje za djelatnika referade na jednom fakultetu.
tri dana prije samog testiranja dobili smo OBIMNE materijale koje trebamo proučiti i iz kojih će biti pitanja na testiranju. radi se o zakonima u visokom obrazovanju i sl.
naime zanima me da li postoji neki ZAKONSKI ROK koliko unaprijed se moraju dostaviti ti materijali, jer samo TRI dana je jako mali rok da bi se proučila tolika literatura. saznala sam da je na testiranju bila i osoba koja je već djelatnik na tom fakultetu na sličnom zanimanju pa nas ostale to stavlja u jako nezavidan položaj!
https://uprava.gov.hr/print.aspx?id=742&url=print

"Kandidati moraju biti obaviješteni o danu održavanja testiranja najmanje 5 dana prije testiranja. Obavijest o vremenu održavanja testiranja, načinu na koji će se vršiti testiranje i iz kojeg područja, te pravni i drugi izvori za pripremanje kandidata za testiranje, objavit će se na web stranici koja će biti naznačena u tekstu javnog natječaja-internog oglasa, te na oglasnoj ploči državnog tijela koje je raspisalo javni natječaj-interni oglas."
MissConception is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2015., 12:29   #183
Evo za one koji se pitaju uvijek što točno znači "isksutvo na odgovarajućim poslovima".

Poštovana,
Nastavno na Vaše upite obavještavamo Vas kako slijedi:
Sukladno odredbama Zakona o državnim službenicima(„Narodne novine“ broj 92/05, 107/07, 27/08, 49/11, 150/11, 34/12, 37/13, 38/13 i 1/15) kandidati prijavljeni na javni natječaj moraju ispunjavati formalne uvjete za prijam u državnu službu: opće uvjete utvrđene Zakonom o državnim službenicima i posebne uvjete propisane pravilnikom o unutarnjem redu državnog tijela.
Neki od formalnih uvjeta koje je potrebno udovoljiti prilikom javljanja na javni natječaj za prijam u državnu službu su: odgovarajuća stručna sprema, odgovarajuća struka te radno iskustvo na odgovarajućim poslovima. Radno iskustvo na odgovarajućim poslovima je radno iskustvo ostvareno u odgovarajućoj stručnoj spremi i struci.
Dodatno, upućujemo Vas na stav Odbora za državnu službu da je komisija za provedbu javnog natječaja, prilikom procjene ispunjenja formalnih uvjeta osoba prijavljenih na javni natječaj za prijam u državnu službu na radno mjesto za koje je kao jedan od uvjeta propisana srednja stručna sprema, dužna u razmatranje uzeti i diplomu stečenu na višem stupnju obrazovanja (završen stupanj obrazovanja sveučilišnog/stručnog prvostupnika ili stupanj obrazovanja magistra struke ili stručnog specijalista), ukoliko se radi o odgovarajućoj struci utvrđenoj kao uvjet za obavljanje poslova oglašenog radnog mjesta.
Također, Odbor za državnu službu zauzeo je stav da se radno iskustvo stečeno na poslovima višeg stupnja obrazovanja odgovarajuće struke priznaje kao radno iskustvo stečeno na odgovarajućim poslovima nižeg stupnja obrazovanja, odnosno na poslovima za koje se tražila ista struka i stručna sprema u smislu odredbe članka 48. stavka 4. Zakona o državnim službenicima.
Radno iskustvo stečeno izvan struke ne može se smatrati odgovarajućim te stoga takve osobe ne udovoljavaju formalnim uvjetima natječaja te se ne smatraju kandidatima o čemu dobivaju pisanu obavijest.

S poštovanjem,
Ministarstvo uprave


U praksi to znači da ako se u natječaju zapošljava recimo porezni inspektor, ako mu treba 5 godina staža "na odgovarajućim poslovima", a on ima 4 godine na poslovima poreza (možda je čak dio i u inspektoratu kao zamjena ili na stručnom osposobljavanju ili slično, dakle već zna posao), primljen će biti netko druge struke tko nema ni dana staža u tome ako udovoljava uvjetu natječaja u kojem često piše struka na način da može biti bilo koja, ono - završen studij društvenog smjera recimo.

Krasnički. Super logično. I taman podešeno za zapošljavanje podobnih.
Simpsonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2015., 12:21   #184
Pitanje: Ako se u natječaju traži SSS-ekonomski ili odgovarajući smjer, a ja imam završenu gimnaziju i VŠS-ekonomski smjer, da li će se uvažiti diploma VŠS Ekonomskog fakulteta ili će odbaciti prijavu jer treba biti baš SSS? I da li gimnazijska svjedodžba može proći pod ovo SSS-odgovarajući smjer?
EdChigliak is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2015., 13:13   #185
Ako se radi i državnoj službi

Lijepo sam napisala u postu iznad tvojeg, zašto je tako teško čitati? Točno imaš odgovor na pitanje.

A iz prakse ti mogu reći da ne tratiš vrijeme - nikad ti u državnu službu ne uzmu nekog tko ima viši stupanj obrazovanja od potrebnog za to radno mjesto. No, onda neki dođu na ideju da kao "ne kažu da imaju viši stupanj" - ne moram niti reći valjda da to ne prolazi, jel...

Ako se ne radi o državnoj službi, već privatniku ili javnoj službi (bolnica, vrtić i sl.nisu državne službe), e onda mogu raditi više-manje što žele, ali ni oni ne vole "previše" kvalificirane.
Simpsonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2015., 00:19   #186
Quote:
firta kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
ako netko zna- da li u obavijesti o tome tko je odabran za radno mjesto mora pisati ime i prezime odabranog kandidata?

tajnica škole veli- ona ne zna tko je odabran, dobit ću poštom- poštom dođe obavijest vi niste odabrani, ne piše koji kandidat je..
Pročitala sam cijelu temu i ponavljam pitanje (jer nije bilo odgovora). Možda netko sada zna!
DAKLE, mora li u odbijenici pisati ime primljenog kandidata? Imam li ja pravo na uvid u dokumentaciju natječaja (prvenstveno mislim da kompetencije tog primljenog kandidata)?!?
__________________
Čovjek nikad nije djelatniji no kad ništa ne čini, nikad manje sam no kad je sa samim sobom. (Katon)
Zlica* is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2015., 15:26   #187
Pozvan sam na testiranje u jednu ustanovu. Na popisu među kandidatima je i osoba koja je tamo odradila stručno osposobljavanje. Dakle interno ima prednost, ali ako će imati manje bodove od ostalih i na kraju bude primljena, mi ostali se možemo žaliti? Po meni taj natječaj je već završen i mi ostali nemamo nikakve šanse...uzalud se ja sad pripremam na testove i potrošim gorivo i vrijeme do tamo
crni_sam is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2015., 20:09   #188
Quote:
crni_sam kaže: Pogledaj post
...interno ima prednost, ali ako će imati manje bodove od ostalih i na kraju bude primljena, mi ostali se možemo žaliti?...
Teoretski, može imati i više bodova pa ne znači da je lošija u tom poslu. Mislim da je praksa (i malo pameti) sve pa mi je i logično da prime osobu koja ima iskustva na tom radnom mjestu, POGOTOVO ako su njome bili zadovoljni.

Meni je eto čudno da te uopće ne pozovu na razgovor ukoliko si test(ove) riješio iznadprosječno dobro, što je bio slučaj sa mnom Ali opet ne vidim osnovu za žalbu
Quote:
uzalud se ja sad pripremam na testove i potrošim gorivo i vrijeme do tamo
Ako ćeš tako razmišljati...


Ja ponavljam svoje pitanje: mora li u odbijenici pisati ime primljenog kandidata? (Državna ustanova je u pitanju.)
__________________
Čovjek nikad nije djelatniji no kad ništa ne čini, nikad manje sam no kad je sa samim sobom. (Katon)
Zlica* is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2016., 15:50   #189
Imam pitanje: postoji li po zakonu rok za dobivanje odgovora za natjecaje za posao objavljene u Narodnim novinama i koliko isti iznosi? Hvala unaprijed.
Kunta Sphincte is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2016., 20:37   #190
Ako je u natječaju je pisalo najmanje jedna godina radnog iskustva na istim ili sličnim poslovima, da li se to tumači isto kao odgovarajući poslovi,znaći bilo tko ko je završio odgovarajuću struku i bio prijavljen pod tom strukom, makar taj posao koji je osoba radila nema veze s poslom iz natječaja?

U zakonu o državnim službenicima je pojašnjeno za "odgovarajuče poslove", ali nigdje nije definirano što znaći "isti ili sličan posao"
plushie is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2016., 00:21   #191
Quote:
plushie kaže: Pogledaj post
Ako je u natječaju je pisalo najmanje jedna godina radnog iskustva na istim ili sličnim poslovima, da li se to tumači isto kao odgovarajući poslovi,znaći bilo tko ko je završio odgovarajuću struku i bio prijavljen pod tom strukom, makar taj posao koji je osoba radila nema veze s poslom iz natječaja?

U zakonu o državnim službenicima je pojašnjeno za "odgovarajuče poslove", ali nigdje nije definirano što znaći "isti ili sličan posao"
Ne nuzno. Svakako je veca sansa da ce uzeti nekoga tko je imao iskustvo u poslovima najslicnijim onom sto se trazi, no iz vlastitog primjera mogu reci kako je bitnije testiranje, intervju i ono sto se trazi na poslu, znaci da pokazes da si odgovarajuci kandidat. Ponavljam, to je moje iskustvo (vrlo ograniceno).
MissConception is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2016., 15:51   #192
Može li mi netko pomoći kako zakon gleda na sljedeće?
Ne želim reći gdje radim, probat ću ovako: prošle godine u državnoj instituciji gdje sam 6 mjeseci radio na određeno, otvorio se natječaj za stalno radno mjesto , npr kuhara(ne želim pisati kaj je), ja sam odabran i prošao sam lječnički pregled također za kuhara.

Par dana nakon došao je red da potpišem taj ugovor, ali ugovor nije bio za kuhara, nego za opet recimo, pekara. Razlika je u tome da pekar dobiva 12% manju plaću od nedvno za razliku od kuhara, a rade isti posao. Objašnjenje zašo je pekarima ukinut taj dodatak od 12% je taj da nisu u kontaktu sa xy, ali od mene se očekuje da to radim, jer to je moj posao. U firmi se posao "pekara" i "kuhara" ne razlikuje apsolutno u ničemu. No dobro, ne zanima me to, nego ona promjena ugovora pri potpisivanju.
Zagrebačkiplavi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2016., 17:43   #193
Može mala pomoć:

u natječaju se pisalo da će s kandidatima koji uđu u uži krug obaviri intervju i/ili testiranje. Uglavnom, nisu imali nikakav intervju/testiranje te su samo na temelju dokumentacije odlučili uzeti osobu. Da li to može biti temelj za žalbu?

I napisali su da se žalba podnosi 3 dana o primitka Rješenja, da li je to 3 radna dana ili uključuje praznike?

Puno puno hvala
__________________
"Volim živjeti. Ponekad se osjećam divlje, očajnički, doista jadnom, izmučena tugom, ali usprkos svemu tome još uvijek prilično sigurno znam da je biti živ veličanstveno." -Agatha Christie :D
Posejdona is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2016., 22:56   #194
Da li se u natjecaju mora navest kakvo ce bit testiranje?Usmeno,pismeno ili?Konkretno natjecaj je objavljen,naslov je bio pozivanje na razgovor,da bi bilo u pdfu,poziv na testiranje,niti kakvo niti ista,konkretno vatrogasni posao,opseg teoretskog moze bit iz 10 predmeta,velim naslov je bio poziv na razgovor,dolazi nas 57 od toga nas se 40 gleda cudnim pogledom kad je receno da cemo neki ispit pisat pogotovo iz nase struke,uglavnom oni su izabrali neke definicije i gluposti,neke cak niti nemaju toliko dodirnih tocaka s nama pogotovo jer je to posao referenta zastite na radu i s operativom nema nikakve veze niti bi nas trebalo pretjerano to interesirat.
gogo2409 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2016., 17:13   #195
Pozdrav,
treba mi mala pomoc, što raditi ako ste se javili na natjecaj a niste pozvani na razgovor?

Unaprijed hvala
CocoNut07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2016., 18:54   #196
Frendici su za jedan natječaj za posao u call centru rekli da tjedna dana mora raditi tj. voluntirati. Onda će vidjeti da li će proći za taj posao ili ne...

Da li takvo volontiranje po zakonu ili je to po šefovom pravilu?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2016., 19:04   #197
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Frendici su za jedan natječaj za posao u call centru rekli da tjedna dana mora raditi tj. voluntirati. Onda će vidjeti da li će proći za taj posao ili ne...

Da li takvo volontiranje po zakonu ili je to po šefovom pravilu?
to nije po zakonu
__________________
Awakening
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2016., 10:30   #198
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
to nije po zakonu
To sam i prepostavljala. Vataju sitne ribe u mutnome...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2016., 13:11   #199
Molio bih odgovor ukoliko netko zna.

Prijavio sam se na natječaj za radno mjesto odgajatelja u učeničkom domu (državnom), na neodređeno vrijeme. Ispunjavam sve uvjete natječaja.
Danas je na web stranicama učeničkog doma osvanula odluka o izabranom kandidatu kojeg će zaposliti. U odluci piše da su na natječaj stigle 64 prijave. Odluku su donijeli bez provođenja ikakvog testiranja kandidata, razgovora ili ičega, samo na temelju dostavljenih prijava.

Zanima me je li to u skladu sa zakonom te jesu li u slučaju tolikog broja prijava bili dužni provesti nekakvo testiranje, tj. transparentniji postupak odabira kandidata? Postoje li konkretne odredbe zakona koje to propisuju? Jer je ovako očito da su zaposlili nekog "svog". Rado bih se žalio na natječaj, pa neka ga barem ponavljaju.
mokry is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2016., 14:16   #200
Pretpostavljam da je u skladu sa zakonom, to sam već puno puta doživio, tj za posao u školi. Nikad nikakvo testiranje već uzmu svog čovjeka. Zakon dopušta da se i bez ikakvog natječaja uzme čovjek do 60 dana i onda poslje obično forme radi se raspiše natječaj.
deckozgslavonac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:47.