Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.05.2016., 09:16   #321
Kontrast se da je po odluči lijecnika koji je prisutan tijekom mr-a.
Radila sam mr glave u vise navrata(kroz period dvije godine),te uz određene dg.
Na Rebru i Dubravi uz titiranje kontrasta da bi se pratile lezije,te nova žarišta.
Na Medikolu,bez kontrasta 2x i samo prvi MR s kontrastom.

Body je u pravu,dobro je navesti zbog koje dg se mr radi?
__________________
"Gledam te kako stojiš,ljubiš me i zvijezde brojiš,kako kažeš da su naše sve.."
plavi-safir is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2016., 16:36   #322
Molila bih nekoga ako zna što znači nalaz MRa mozga;

na serijama multiplanarnih presjeka kroz veliki mozak vide se diskretno izražene hiperintenzne promjene periventrikularno uz terminalne dijelove okcipitalnih rogova postraničnih komora što je izraženije lijevo, atipičnog izgleda.
Nalazi se lokalizirano proširenje arahnoidalnog prostora sa desne strane uz koronalnu suturu u zoni oko 2 cm anteroposteriorno, 1,7 kranikaudalno i 0,8 laterolateralno koje odgovara manjoj arahnoidalnoj cisti, bez kompresije okolnih struktura.
Nalazi se devijacija septuma nosa (tip 5).

Hvala.
dessylessy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2016., 21:58   #323
radioloski nalaz i misljenje

Ne znam gdje da postavim ovo pitanje, pa ako sam ga postavila na krivom mjestu molim da ga premjestite.

Tata (68.g.) je danas otisao po radioloski nalaz i misljenje nakon uputne dijagnoze G20 (parkins), dobio je nalaze i nakon toga otisao doktorici da mu ih objasni.
Nakon toga je dosao doma, promijenio se u ponasanju totalno nekako cudno ne mogu niti objasniti, pokupio stvari i otisao u kucu na more (trebao je ici s mamom, ali je samo otisao bez nje).
Dakle, ne znamo ni sta mu je doktorica rekla niti nam je on ista htio reci.
Ja sam nasla njegov nalaz pa Vas molim ako netko zna, da mi objasni:

U bijeloj tvari supratentorijalnog podrucja, subkortikalno vide se hiperintenzivne lezije koje pokazju tendenciju konfluencije (na T2 sekvencama) i odgovaraju demijelinizirajućim promjenama kronicne vaskularne geneze malih krvnih zila.
Drugih fokalnih lezija se ne diferencira.
Obostrano u distalnim dijelovima maksilarnih sinusa vide se manje retencijske ciste, dok su ostali paranazalni prostori dobre venitliranosti, bez patoloskog sadrzaja.

Ako netko zna sta bi to znacilo, molim Vas da mi napisete jer on nece nista reci, a doktoricu i da kontaktiram zbog odnosa pacijent/doktor pretpostavljam da mi nista ne moze reci...

Hvala
misspiglet is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2016., 17:46   #324
Zapoceo sam raditi MR davno, zaista davno - imao sam 5 godina kod prvog.
Kod prvog, drugog, se sjecam jednog decka (tada je imao otprilike kao ja sada) koji je bio prije mene, i rekao mi "Maleni, ne brini, sve ce biti ok" exact words - sto jedan petogodisnjak zna, nisam znao ni ja tada, ali meni je tada znacilo puno.
Tada je trajala cca 4h.
To mi je bilo najgore, znao sam da moram i samo se pitao, "kad cu ici doma, kada" i tako svaki put.
Odradio sam ih jako puno, nebrojivo.
Sada me uskoro opet ceka, znam da je trajanje cca 1h, osim ako se nesto nije promijenilo (nisam ju cca 2-3 godine radio).
Necu pisati svoju dijagnozu, ali jedan MR (bilo kojeg dijela tijela), je macji kasalj.
Moram ici na to jer mozda je bilo promjena, budem vidio uskoro.
Svima koji moraju ici, samo hrabro.
Zdenko Hozntreger is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2017., 18:20   #325
MRI angiografija

Nije u potpunosti prava tema, ali muči me ovo. Prije par dana radili su mi DSA, odnosno angiografiju mozga i sve je prošlo dobro, nalazi sjajni, provela sam dan i pol u bolnici i izuzev hematoma na preponama, sve je bilo dobro.

Međutim jutros me probudila snažna glavobolja, puno jača nego inače (a često ih imam, posebno u nešto stresnijim situacijama), čak sam razmišljala o odlasku na hitnu (inače imam dijagnozu G40). Nakon neka dva sata bol je popustila. Zanima me jel ta bol možda neka nuspojava ove pretrage ili to nema nikakve veze?
__________________
Go ahead, destroy Armenia. See if you can do it. Send them into the desert without bread or water. Burn their homes and churches. Then see if they will not laugh, sing, and pray again. For when two of them meet anywhere in the world, see if they will not create a New Armenia.
malavida19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2017., 23:11   #326
jedno glupo pitanje, vidim da ovdje ionako nema nikoga tko bi odgovorio. MRI mozga i MRI hipofize ... pretpostvaljam na MRI hipofize je slika povećana... ili se smao to gleda, pa je kraćeg trajanja ? sve drugo moždano tkivo se ignorira ?

pitam jer me zanima da li je za kontrolu srednjeg uha i centra za ravnotežu dovoljna MRI (cijelog)mozga ili samo tog dijela ?
__________________
samo jednom se živi, svi ostali pokušaji su reinkarnacija.
kulturna asimilacija, jer nijedna druga ne postoji.
poliglot: s gospodom gospodski, s ciganima ciganski.
cici mici is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 16:37   #327
Quote:
malavida19 kaže: Pogledaj post
Nije u potpunosti prava tema, ali muči me ovo. Prije par dana radili su mi DSA, odnosno angiografiju mozga i sve je prošlo dobro, nalazi sjajni, provela sam dan i pol u bolnici i izuzev hematoma na preponama, sve je bilo dobro.

Međutim jutros me probudila snažna glavobolja, puno jača nego inače (a često ih imam, posebno u nešto stresnijim situacijama), čak sam razmišljala o odlasku na hitnu (inače imam dijagnozu G40). Nakon neka dva sata bol je popustila. Zanima me jel ta bol možda neka nuspojava ove pretrage ili to nema nikakve veze?
Ta bol nema veze s učinjenom DSA. tijekom DSA direktno se u arterije koje opskrbljuju mozak uštrcavalo kontrastno sredtvo, ali se ono davno već izlučilo.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 16:41   #328
Quote:
cici mici kaže: Pogledaj post
jedno glupo pitanje, vidim da ovdje ionako nema nikoga tko bi odgovorio. MRI mozga i MRI hipofize ... pretpostvaljam na MRI hipofize je slika povećana... ili se smao to gleda, pa je kraćeg trajanja ? sve drugo moždano tkivo se ignorira ?

pitam jer me zanima da li je za kontrolu srednjeg uha i centra za ravnotežu dovoljna MRI (cijelog)mozga ili samo tog dijela ?
MR mozga i MR hipofize su dvije skroz odvojene pretrage koje se izvode na različiti način.
Na MR mozga se vidi hipofiza, ali protokol nije prilagođen za otkrivanje detalja na tom vrlo malom organu.
Kod MR hipofize se ne može analizirati mozak jer ne bude ni obuhvaćen presjecima.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 21:44   #329
Quote:
Gerta kaže: Pogledaj post
MR mozga i MR hipofize su dvije skroz odvojene pretrage koje se izvode na različiti način.
Na MR mozga se vidi hipofiza, ali protokol nije prilagođen za otkrivanje detalja na tom vrlo malom organu.
Kod MR hipofize se ne može analizirati mozak jer ne bude ni obuhvaćen presjecima.
puno hvala na odgovoru. pitao sam jer sam vidio na nekoliko mjesta posebnu MRI za hipofizu, pa mislio da li možda ima i za to posebna MRI.
__________________
samo jednom se živi, svi ostali pokušaji su reinkarnacija.
kulturna asimilacija, jer nijedna druga ne postoji.
poliglot: s gospodom gospodski, s ciganima ciganski.
cici mici is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 23:54   #330
Quote:
cici mici kaže: Pogledaj post
puno hvala na odgovoru. pitao sam jer sam vidio na nekoliko mjesta posebnu MRI za hipofizu, pa mislio da li možda ima i za to posebna MRI.
MR mozga se radi kod poremećaja s ravnotežom. Tu se mogu analizirati sve relevantne strukture
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 17:29   #331
Zbog glavobolja i straha od tumora na mozgu sam ipak danas napravila MR mozga.
Radiolog kaže da je nalaz uredan, samo da je parijetalno lijevo subkortikalno sivoj supstanci prisutna 3 mm nespecificna vaskularna zona, ali da to nije ništa zabrinjavajuće, da ih on ima sigurno 10, da se na CT-u ne bi ni vidjelo.
Meni je odmah doslo slabo..mozete li mi objasniti o cemu je rijec, ima li razloga za brigu, od čega to dolazi.
Na prošlom nalazu MR prije cca 15 mjeseci tog nije bilo.

lp.
kismo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2017., 08:25   #332
@kismo, umjesto hrpe pretraga i pregleda koje stalno provodiš, mislim da bi trebala naći odgovarajućeg psihijatra/psihoterapeuta koji bi ti adekvatno pomogao u rješavanju tvog problema. Ovako si cijelo vrijeme u grču oko svakog simptoma i moguće bolesti, što kroz duže vrijeme može rezultirati da se fizički nešto stvarno i razvije. A o kvaliteti života da ni ne pričam.
__________________
H
hsfi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 14:03   #333
Nemam strpljenja čekati susret s neurologinjom. Pa ako ima netko stručan ili bar s nekim iskustvom ili laičkim znanjem da mi pojasni ovo.
Koliko ja kužim, nalaz mi je uredan ali me buni dio koji ću boldati.
Inače, imam epileptične napade (prvi dobila s 23 godine, a nije nasljedno i nije bilo trauma glave). Dosta su česti, ima i grand mal i petit. Glavobolje svakodnevne, cijelodnevne, samo im se intenzitet tokom dana mijenja (nema nikakvog pravila kad je jače, a kad slabije, nekad bi doslovno udarala glavom o zid od muke ili se bacila kroz prozor, a inače dobro podnosim bilo kakvu vrstu boli, no ovo je užas.

Nalaz i mišljenje:
MR mozga prikazuje urednu organizaciju girusa i sulkusa.
Hipokampalne formacije su primjerene.
Šira lijeva lateralna komora fiziološka je varijacija.
Pinealna cista je nepromijenjena u kontrolnom intervalu, anteroposteriornog promjera oko 9mm .
Nema znakova akutne ishemije, krvarenja niti znakova ekspanzivnog procesa.
Uredan nalaz MR angiografije mozga.
Nema znakova patoloških promjena hipofize, infundibuluma ni kavernoznih sinusa.


Što znači to: Šira lijeva lateralna komora fiziološka je varijacija.

I ne znam znači li išta, no žensko sam i imam promijene na tijelu, svakojake, no područje vanjskih genitalija me posebno zbunjuje. Rekli su mi da to može biti jedna od varijacija interspolnosti (interseksualnosti), no ništa mi jasno nije... Ne znam može li to imati kakvu ulogu u tome svemu?
__________________
That's the secret to life - replace one worry with another. ^^
randomcakezZ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 14:22   #334
Quote:
BabyPato kaže: Pogledaj post
Ja sam imao 20-tak magneta mozga s kontrastom i sve je u najboljem redu svaki put,nikakvih alergija,za razliku od ct-a mozga s kontrastom na koji sam dobio alergijski napad.Magnetski kontrast stvarno nema nikakve veze sa ct kontrastom.Potonji je na bazi joda koji zna često radit alergijska sranja,dok je prvi na bazi gadolinija,metala,i rijetko uzrokuje štetu.Ne brini brigu.
Moram na kontrolni MR glave s kontrastom zbog dijagnoze. Bila sa u 12. mjesecu i tada je prošlo bez problema. Čitam da je taj gadolinij toksični metal i nije baš bezopasan za bubrege. Koliko bi trebalo proći vremena od jedne do druge MR?
ini5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 21:57   #335
Koju privatnu pilikliniku u Zg preporucujete za napraviti MR mozga?
danielić is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 23:29   #336
Ili " Neuron" kod prof. Kostovića ili Drinković kod prof. Drinkovića ali priznajem svi moji kasniji nalazi se referiraju na nalaze klinike "Neuron". To je bilo nakon doembolizacije ranije embolizirane aneurizme sa 6 stentova. Za "Medikol", isto, čujem dobro, ali nisam stigao kontaktirati Rajkoviće
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 05:49   #337
Quote:
kanjar kaže: Pogledaj post
Ili " Neuron" kod prof. Kostovića ili Drinković kod prof. Drinkovića ali priznajem svi moji kasniji nalazi se referiraju na nalaze klinike "Neuron". To je bilo nakon doembolizacije ranije embolizirane aneurizme sa 6 stentova. Za "Medikol", isto, čujem dobro, ali nisam stigao kontaktirati Rajkoviće
Hvala, Kanjar.
danielić is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 10:54   #338
Quote:
danielić kaže: Pogledaj post
Hvala, Kanjar.
ja sam isto za neuron.
__________________
"neidem gore po pečat ali to nazivam planinarskim orgazmom, kad ga lupim u hpo il svoj dnevnik" by osbourne
C71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 11:02   #339
Quote:
ini5 kaže: Pogledaj post
Moram na kontrolni MR glave s kontrastom zbog dijagnoze. Bila sa u 12. mjesecu i tada je prošlo bez problema. Čitam da je taj gadolinij toksični metal i nije baš bezopasan za bubrege. Koliko bi trebalo proći vremena od jedne do druge MR?
zar je bitno, ako se mora.
a gle zračenje je svuda oko nas, ja sam prije deset godina počela sa zračenjem mozga, prve tri godine 2x godišnje, poslije jedanput. rekli su da treba proći 5 godina da bi me mogli opet zračiti., ako se tumor opet pojavi.
__________________
"neidem gore po pečat ali to nazivam planinarskim orgazmom, kad ga lupim u hpo il svoj dnevnik" by osbourne
C71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 08:19   #340
Bolnica Bjelovar - MR glave tek svibanj 2019. godine.

U čemu je problem sa tolikim čekanjem?

Jel postoji koja bolnica da nije privatnik da se to brže obavi?
Tislav is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:38.