Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.11.2007., 14:51   #1
Ugovor o radu na (ne)određeno & plaća

molim pomoć. treba mi odvjetnik za radno pravo. može na PM. znate li kojeg? hvala
aneri is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2008., 17:08   #2
Exclamation RADNO PRAVO Q&A - ugovor o radu na (ne)određeno, otkazi, plaća, godišnji

Bok. Imam malo cudno pitanje na koje mi treba odogovor.

Potpisao sam ugovor s jednom firmom jos u prosincu i trebao sam poceti raditi 1.1.2008. medutim posto papiri nisu rijeseni na vrijeme. Prijava i sve to. Nasao sam se u situaciji gdje sef kaze kako zbog probijanja zakonskog roka moramo raskinuti taj ugovor i potpisati novi s ispravnim datumima.

E sada me zanima da li to znaci da je taj ugovor automatski nistavan ili ga bas treba raskinuti da bi postao nevazeci.

Stvar je u tome da sam dobio bolju ponudu koju sam vec prihvatio, a u starom ugovoru mi stoji da ne mogu poptisati novi dok je ovaj na snazi.

Posto je mog sefa nemoguce ulovit, pitanje je da li je prijasnji automatski nevazeci posto nije realiziran i da li smijem potpisati novi, ili moram cekati da se taj stari raskine?

Nemam niti dana radnog staza. Ovo mi je prvi posao, pa nisam bas nacisto s zakonima.

Logicno bi bilo da taj ugovor ne vrijedi, jer nije realiziran i da sam slobodan. Uglavnom bas sam ga zakomplicirao. Kakva je praksa u tako nekom slucaju?

Unaprijed hvala na odogovorima i nadam se da me necete zezati previse
mikisof is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2008., 17:40   #3
Quote:
mikisof kaže: Pogledaj post
Bok. Imam malo cudno pitanje na koje mi treba odogovor.

Potpisao sam ugovor s jednom firmom jos u prosincu i trebao sam poceti raditi 1.1.2008. medutim posto papiri nisu rijeseni na vrijeme. Prijava i sve to. Nasao sam se u situaciji gdje sef kaze kako zbog probijanja zakonskog roka moramo raskinuti taj ugovor i potpisati novi s ispravnim datumima.

E sada me zanima da li to znaci da je taj ugovor automatski nistavan ili ga bas treba raskinuti da bi postao nevazeci.

Stvar je u tome da sam dobio bolju ponudu koju sam vec prihvatio, a u starom ugovoru mi stoji da ne mogu poptisati novi dok je ovaj na snazi.

Posto je mog sefa nemoguce ulovit, pitanje je da li je prijasnji automatski nevazeci posto nije realiziran i da li smijem potpisati novi, ili moram cekati da se taj stari raskine?

Nemam niti dana radnog staza. Ovo mi je prvi posao, pa nisam bas nacisto s zakonima.

Logicno bi bilo da taj ugovor ne vrijedi, jer nije realiziran i da sam slobodan. Uglavnom bas sam ga zakomplicirao. Kakva je praksa u tako nekom slucaju?

Unaprijed hvala na odogovorima i nadam se da me necete zezati previse

1. ovo boldano ne razumijem.
2. trebalo bi vidjeti kaj piše u ugovoru jer i njih ima različitih sa različitim nazivima, klauzulama a i uvjetima
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2008., 19:16   #4
Prihavtio sam ponudu i u utorak bi trebao ici na potpisivanje ugovora za drugu firmu. U ugovoru ne pisu nikakve iznimke nego da se prekid ugovora i sve ostalo tretira prema zakonu o radu.
mikisof is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2008., 19:34   #5
Drugim rijecima, moja radna knjizica je jos u mene. Nisam prijavljen, nemam niti dana radnog staza. Imam samo ugovor na kojem pise da sam trebao poceti raditi 1.1.'08. Odradio sam mjesec dana, ali prakticki na crno jer nije bilo nikakve prijave.

U sadasnjem ugovoru pise da ne smijem potpisati novi dok je stari na snazi. Ako nije, onda mogu potpisati novi ugovor bez problema.

To je jedino ogranicenje koje pise u ugovoru.

Sto se tice ostalog pise: Rijesava se u skladu s mjerodavnim odredbama Hr. prava.
mikisof is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2008., 20:33   #6
Hmmm....po ovome što si napisao, ti imaš samo ugovor od dokumenata koje ti je poslodavac trebao dati, odnosno poslodavac te nije prijavio na obavezna osiguranja i doprinose (zdravstveno, mirovinsko, porezna....) - vjerojatno si dobivao lovu na ruke?

U tom slučaju, bez straha...samo ti prihvati novi posao, neće te ovo kačit, jer ne može se on pozivati na ugovor i zakon a sam se ne pridržava zakona o radu.
malerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2008., 21:26   #7
Quote:
mikisof kaže: Pogledaj post
Drugim rijecima, moja radna knjizica je jos u mene. Nisam prijavljen, nemam niti dana radnog staza. Imam samo ugovor na kojem pise da sam trebao poceti raditi 1.1.'08. Odradio sam mjesec dana, ali prakticki na crno jer nije bilo nikakve prijave.

U sadasnjem ugovoru pise da ne smijem potpisati novi dok je stari na snazi. Ako nije, onda mogu potpisati novi ugovor bez problema.

To je jedino ogranicenje koje pise u ugovoru.

Sto se tice ostalog pise: Rijesava se u skladu s mjerodavnim odredbama Hr. prava.
stvari stoje ovako: činjenica je da je poslodavac prema Zakonu o radu dužan radnika prijaviti na obvezno zdravstveno osiguranje, mirovinsko, uplaćivati poreze, prirez itd. No, to što on to nije učinio, ne znači da nisi u radnom odnosu. Naprotiv jesi. Zato jer imaš valjan i važeći ugovor o radu. To što te poslodavac nije prijavio i isplatio ti "plaću" na crno, znači da se ne pridržava odredbi Zakona o radu, jednom riječju, da krši njegove odredbe, i to grubo, stoga sugeriram da mu sutra daš izvanredni otkaz u pisanom obliku, budući da s obzirom na navedeno nastavak radnog odnosa za tebe više nije moguć. Bitno je naglasiti da kod tog otkaza nema otkaznog roka, stoga, daš mu sutra otkaz i odeš doma. Drugi dan odi potpisati novi ugovor o radu kod novog poslodavca. I sve čisto. Vuk sit i koza cijela.....
i da.....To što ti u ugovoru piše da " da ne smijes potpisati novi dok je stari na snazi" je čisto protuzakonje i bezveznoća.....To je jeftina fora za neinformirane......Nema tog zakona koji će ti zabraniti da sklapaš novi ugovor o radu dok ti je stari na snazi.....Drugo je pitanje na koji ćeš način okončati radni odnos kod postojećeg poslodavca....Tak da te ta odredba u ugovoru uopće ne treba brinuti.....Sretno..
Bibetta is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2008., 22:00   #8
E odlicno. Hvala vam puno. Skinuli ste mi jedan veliki kamen sa srca. Raspitivao sam se vec na vise mjesta i svi su mi rekli isto, samo sam zelio to cuti jos jednom. Prvi mi je posao pa mi je malo bed. I da, lovu sam dobivao na crno i to na ruke.
mikisof is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2008., 09:30   #9
!!!UGOVOR O RADU- određeno, neodređeno, godišnji- Q&A

Već 2 godine temeljem ugovora o djelu radim posao za koji se, prema njegovoj vrsti i naravi, te ovlastima poslodavca, zasniva radni odnos. Novi ugovor o djelu sklapa se svakih 6 mjeseci, tako da imam 4 takva ugovor, a uskoro bih trebao potpisati peti.

Zanima me mogu li, u slučaju da se odlučim na sudsku tužbu, tražiti da mi se priznaju prava iz radnog odnosa u periodu od zadnje 2 godine (od kako sam faktički u radnom odnosu) ili samo u peroidu od potpisivanja posljednjeg ugovora o djelu?
Sveta vodica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2008., 12:54   #10
Netko zna?
Sveta vodica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2008., 15:58   #11
Na kakva to prava konkretno mislis?
Fosna is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2008., 17:54   #12
Na sva prava koja proizlaze iz radnog odnosa - placa prema kolektivnom ugovoru, doprinosi za mirovinsko itd. Ugovor o djelu to nista ne pokriva, a radim isti posao u istom radnom vremenu kao i kolege u radnom odnosu. Samo ne znam mogu li ta prava traziti od posljednjeg potpisanog ugovora o djelu (jer bi se smatrao ugovorom o radu prema clanku 13 ZR) ili za citav period za koji bude utvrdjeno da sam bio u radnom odnosu.
Sveta vodica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2008., 18:20   #13
Otkad to ugovor o djelu "ne pokriva" mirovinsko?!
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2008., 18:43   #14
Ja sam laik, ali mislim da su izdaci poslodavca za mirovinski fond daleko manji ako je netko zaposlen na ogovor o djelu i prima 1800 kn mjesecno, nego da je ta ista osoba zaposlena i prima placu od 4.400 kn mjesecno. Tu je i pravo na naknadu za prijevoz i bozicnica.
Sveta vodica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2008., 23:57   #15
Quote:
Sveta vodica kaže: Pogledaj post
Ja sam laik, ali mislim da su izdaci poslodavca za mirovinski fond daleko manji ako je netko zaposlen na ogovor o djelu i prima 1800 kn mjesecno, nego da je ta ista osoba zaposlena i prima placu od 4.400 kn mjesecno.

da, ali jer je zaposlen na veću plaću
zašto uspoređješ kruške i jabuke?
davanja su ista ako si zaposlen na ugovor o djelu na 1800 kuna ili ugovor o radu na 1800 kuna
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2008., 02:44   #16
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
davanja su ista ako si zaposlen na ugovor o djelu na 1800 kuna ili ugovor o radu na 1800 kuna
Kod manjih iznosa, kakav je naveden kao primjer, izdvajanja na ugovor o djelu su veća (radi fiksne porezne stope), osim ako nije autorski ugovor!
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2008., 02:54   #17
Da, radi se o autorskom ugovoru koji je fiktivno sklopljen radi prikrivanja radnog odnosa, jer posao kojega radim nema obilježja stvaranja autorskog djela. A za isti posao kolega u radnom odnosu dobije 4.400 kn, a ja prosjecno 1700-1800kn.

Zadnje uređivanje Sveta vodica : 21.02.2008. at 03:40.
Sveta vodica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2008., 08:59   #18
Quote:
Sveta vodica kaže: Pogledaj post
Da, radi se o autorskom ugovoru koji je fiktivno sklopljen radi prikrivanja radnog odnosa, jer posao kojega radim nema obilježja stvaranja autorskog djela. A za isti posao kolega u radnom odnosu dobije 4.400 kn, a ja prosjecno 1700-1800kn.
Tvoj problem uopće nisu porezi i doprinosi, oni se plaćaju i na ugovor o djelu, nego mala plaća! Zašto pristaješ za dvaput manju plaću obavljati jednak posao kao tvoj kolega? To je nešto što trebaš raspraviti sa svojim poslodavcem, zar ne?
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2008., 17:51   #19
Quote:
Bankei kaže: Pogledaj post
Tvoj problem uopće nisu porezi i doprinosi, oni se plaćaju i na ugovor o djelu, nego mala plaća! Zašto pristaješ za dvaput manju plaću obavljati jednak posao kao tvoj kolega? To je nešto što trebaš raspraviti sa svojim poslodavcem, zar ne?
Moj problem je to sto moj poslodavac izbjegava sve obveze koje proizlaze iz radnog odnosa, ukljucujuci i isplate place prema kolektivnog ugovoru, a sve to zato sto je poslodavac sklopio sa mnom autorski ugovor a onda me angazirao na poslu za koji se sklapa ugovor o radu. Radi se o klasicnom prikrivanju radnog odnosa, samo ne znam mogu li u slucaju tuzbe traziti naknadu samo za posljednji ugovor ili za citavo vrijeme tijekom kojega sam obavljao posao za kojega se sklapa ugovor o radu.
Sveta vodica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2008., 08:40   #20
Quote:
Sveta vodica kaže: Pogledaj post
a sve to zato sto je poslodavac sklopio sa mnom autorski ugovor a onda me angazirao na poslu za koji se sklapa ugovor o radu.
Svaki ugovor ima bar dvije stranke, ti s jedna od njih, ZAŠTO si sklopio autorski ugovor umjesto da se izboriš za radni odnos? Ti si ga sklopio u jednakoj mjeri u kojoj i poslodavac, zar ne? Bez tebe i tvog pristanka bi ga on sam malo teže sklopio.. Dakle vas dvojica skupa prikrivate radni odnos , štogod to značilo u situaciji kad su davanja državi poprilično ujednačena za sve vrste rada.

Božićnica i naknada za troškove prijevoza nisu zakonom obavezni za poslodavca, mnogo manjih firmi ih ne isplaćuje.
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:09.