Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.07.2013., 17:10   #201
- Ima pravo na naknadu 450 dana, a nakon toga na njegov pismeni zahtjev još 30 dana.

- Ovo je vazeće " Nezaposlena osoba koja je provela na radu više od 32 godine i kojoj nedostaje do 5 godina do ispunjenja uvjeta dobne granice za stjecanje prava na starosnu mirovinu ima pravo na novčanu naknadu sve do ponovnog zaposlenja ili ispuni uvijet za starosnu mirovinu",

ali postoji i ali, posto ce prva tri mjeseca od burze dobivati 70% od njegovog tromjesecnog prosjeka, a za preostalo vrijeme korištenja ne može biti viši od 35% od njegovog tromjesecnog prosjeka (ali opet ne vise od iznosa prosječne plaće isplaćene u gospodarstvu Republike Hrvatske u prethodnoj godini), treba razmisliti i dati HZMO-u izracunati koji iznos bi dobivao ako bi otisao u prijevremenu mirovinu, najvjerojatnije bi mu mirovina bila veca od naknade sa burze.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2013., 19:51   #202
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
- Ima pravo na naknadu 450 dana, a nakon toga na njegov pismeni zahtjev još 30 dana.

- Ovo je vazeće " Nezaposlena osoba koja je provela na radu više od 32 godine i kojoj nedostaje do 5 godina do ispunjenja uvjeta dobne granice za stjecanje prava na starosnu mirovinu ima pravo na novčanu naknadu sve do ponovnog zaposlenja ili ispuni uvijet za starosnu mirovinu",

ali postoji i ali, posto ce prva tri mjeseca od burze dobivati 70% od njegovog tromjesecnog prosjeka, a za preostalo vrijeme korištenja ne može biti viši od 35% od njegovog tromjesecnog prosjeka (ali opet ne vise od iznosa prosječne plaće isplaćene u gospodarstvu Republike Hrvatske u prethodnoj godini), treba razmisliti i dati HZMO-u izracunati koji iznos bi dobivao ako bi otisao u prijevremenu mirovinu, najvjerojatnije bi mu mirovina bila veca od naknade sa burze.
Znači neće ga odmah automatski sa burze poslati u prijevremenu mirovinu jer na nju trenutno ima pravo?

Slično se desilo tastu, i njega su prvi dan čim je napunio uvjete za prijevremenu poslali u mirovinu.

Mora čekati taj izračun sa mirovinskog nekih tjedan dana. Kao da netko tamo ručno računa pa im traje tjedan dana, meni ako netko dođe i pita me koliko sam zaradio u predhodnih 10 godina koliko sam u firmi, sa par klika mišem mu mogu reći, ne znam šta njima treba toliko.

I da, košta 150kn
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2013., 21:12   #203
Prema starom mirovinskom zakonu (prije 01.11.2010) kad si napunio prvi uvjet (znaci i kad si stekao uvjete za prijevremenu mirovinu) HZZ te prebacio kod HZMO i morao si u mirovinu, novim zakonom to se promjenilo i vrijede nova pravila "ispunjenje uvjeta dobne granice za stjecanje prava na starosnu mirovinu, a to je 65 godina starosti".

Na izracun se znalo cekati i duze, treba poloviti sve relevantne i tocne podatke.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2013., 16:12   #204
Zanima me sljedece. Ako dobijem otkaz 15 dana po.povratku sa porodiljnog kako mi se racuna prosjek za naknadu s burze. Pretpostavljam po placi prije odlaska na porodiljni ali nisam sigurna pa ako netko zna.
Hvala
__________________
26.02.2010. E i 27.07.2012. J. dvije ljubavi.
mikica27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 10:15   #205
Quote:
mikica27 kaže: Pogledaj post
Zanima me sljedece. Ako dobijem otkaz 15 dana po.povratku sa porodiljnog kako mi se racuna prosjek za naknadu s burze. Pretpostavljam po placi prije odlaska na porodiljni ali nisam sigurna pa ako netko zna.
Hvala
Tako je, trebaju ti 3 isplate plaće prije porodiljnog (ili komplikacija ako si bila), i pazi za prosjek se uzima dohodak tj. neto + porez i prirez.
tamagoci is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 15:41   #206
Pozdrav,imam pitanje koje je ajmo rec slicno s pitanjem mikice 27.
Nakon porodiljnog urucen mi je otkaz jer se poslovnica nazalost zatvot+rila,imala san otkazni rok 2mjeseca,i sad mi istice,zazanima me jeli mi trebaju 3 isplate place prije porodiljnog ili mi uzimaju ove dvi od otkaznog roka.

Sve san spetljala
__________________
ponekad poželim.....
čupko_25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 16:38   #207
Trebaju Vam tri ciste place (nesmije u njima biti ni dan bolovanja), i otkazni rok je rad, nije on nista manje placen.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 17:09   #208
:
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Trebaju Vam tri ciste place (nesmije u njima biti ni dan bolovanja), i otkazni rok je rad, nije on nista manje placen.
Puno fala,e sad tu nastaje problem,porodiljni je istekao 08.05.2013,znaci otkazni rok tece do (imla san 8 dana godisnjeg),18.07.2013 i sad ne znam kako ce to oni izvest
__________________
ponekad poželim.....
čupko_25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 20:13   #209
Smijem li se prijaviti na burzu, a da me ne skinu i ne zabrane pristup na par mjeseci, ukoliko mi je lova od Studentskog centra sjela ovaj mjesec, nakon diplomiranja?
__________________
tccm :)
Miss Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 20:21   #210
Quote:
čupko_25 kaže: Pogledaj post
:

Puno fala,e sad tu nastaje problem,porodiljni je istekao 08.05.2013,znaci otkazni rok tece do (imla san 8 dana godisnjeg),18.07.2013 i sad ne znam kako ce to oni izvest
poslodavac na potvrdu treba upisati 3 zadnje plaće bez bolovanja, rodiljnog i sl.
(3 cijele plaće), bez obzira kad su te plaće isplaćene. u ovom slučaju plaću za 06/2013, i dva cijela mjeseca prije odlaska na rodiljni dopust , ako je rodiljni počeo npr. u 03/2012 , onda još plaću za 02 i 01 /2012 (pod uvjetom da nije bilo komplikacija, inače plaće prije tog bolovanja)
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 17:20   #211
Hvala na odgovoru, ali imam jos jedno pitanje. Ako mi poslodavac da izvanredan otkaz unutar onih 15 dana po povratku sa porodiljnog dali onda imam pravo na naknadu s burze?
__________________
26.02.2010. E i 27.07.2012. J. dvije ljubavi.
mikica27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 18:13   #212
Quote:
mikica27 kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru, ali imam jos jedno pitanje. Ako mi poslodavac da izvanredan otkaz unutar onih 15 dana po povratku sa porodiljnog dali onda imam pravo na naknadu s burze?
s takvim otkazom nema prava na naknadu sa burze (hzz neće presuđivati tko je tu u pravu tko u krivu),
ali takav otkaz je ništetan, pa treba proći proceduru proglašavanja ništetnim, odnosno čitavo vrijeme ste u radnom odnosu (s pravom na plaću, s počekom naravno)- jer otkaz koji je uručen nije valjan.
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 19:24   #213
Quote:
knjiza kaže: Pogledaj post
poslodavac na potvrdu treba upisati 3 zadnje plaće bez bolovanja, rodiljnog i sl.
(3 cijele plaće), bez obzira kad su te plaće isplaćene. u ovom slučaju plaću za 06/2013, i dva cijela mjeseca prije odlaska na rodiljni dopust , ako je rodiljni počeo npr. u 03/2012 , onda još plaću za 02 i 01 /2012 (pod uvjetom da nije bilo komplikacija, inače plaće prije tog bolovanja)
Mislim da ovo nije dobro.
Slažem se da treba napisati 3 zadnje plaće (dohodak) ali moraju biti uzastopne. Znači ne ova iz 6. mjeseca 2013 i dvije iz 2012. godine, nego sve 3 iz 2012. Znači moraju biti uzastopne, da idu jedna iza druge, čim je prekid u bolovanju, tražiš sljedeće tri.
Bar su tako meni vratili nedavno jednu ženu.
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2013., 06:42   #214
Quote:
vlovrec kaže: Pogledaj post
Mislim da ovo nije dobro.
Slažem se da treba napisati 3 zadnje plaće (dohodak) ali moraju biti uzastopne. Znači ne ova iz 6. mjeseca 2013 i dvije iz 2012. godine, nego sve 3 iz 2012. Znači moraju biti uzastopne, da idu jedna iza druge, čim je prekid u bolovanju, tražiš sljedeće tri.
Bar su tako meni vratili nedavno jednu ženu.
lako moguće ( da su vratili )
i meni su vraćali, ali ovisno kojoj ispostavi hzz bivši radnici pripadaju, pa jedni traže tri uzastopne plaće, a drugi 3 zadnje cijele plaće bez obzira na prekide
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2013., 12:55   #215
Puno hvala svima
__________________
ponekad poželim.....
čupko_25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2013., 17:52   #216
Imam problem uz vezi novčane naknade.

02.07 podnijela sam zahtjev za NN. Priložila sam sve potrebne dokumente, a što se tiče plaće, priložila sam 5 platnih listi. S obzirom da mi za prosjek NN ulaze 3 mjeseca, a to su 3. 4. i 5. mjesec, a ja sam krajem 4. mj. prešla kod drugog poslodavca, onda imam 5 listi.

1. lista za razdoblje od 1.3 do 31.3 kod poslodavca A
2. lista za razdoblje od 1.4 do 22.4 kod poslodavca A
3. lista za razdoblje od 23.4 do 31.4 kod poslodavca B
4. lista za razdoblje od 1.5 do 31.5 kod poslodavca B

5. lista za razdoblje od 1.5 do 31.5 kod poslodavca A, a radi se o isplati GO, znači na toj listi mi je samo isplata za GO.


Sve platne liste su ovjerene i potpisane. Dobila sam na HZZ-u onu potvrdu da sam predala sve papire i ima i klasu upisanu i ur-broj.

Danas sam našla poštu u sandučiću. Kažu iz HZZ-a da nisam predala svu dokumentaciju. Da sam dužna još ovjerene i potpisane platne liste i da sam to dužna predati u roku od 8 dana od primitka pošte.

Problem je slijedeći:
1. Zašto to nije poslano preporučeno, nego kao obična pošta? Na tom papiru piše datum 12.7, a danas je 17.7. Ako nije preporučeno, kako mogu znati kad sam ja primila poštu?

2. Nisam uspjela danas dobiti gospođu koja je potpisana, ali sam sigurna da sam predala sve papire, što dokazuje zahtjev kojeg sam potpisala 2.7.
Što ako su oni izgubili moje platne liste pa sad mene okrivljuju da ih nisam predala? Ja sad do novih ne mogu doći jer računovodstva ne rade, ali ako su ih oni izgubili, to nije moj problem, nego njihov, jer sam ja sve papire uredno predala.

3. Možda je problem u ovoj platnoj listi gdje mi je isplaćen samo GO. Ali ako to ne zbrajaju u prosjek, zašto samo ne izbaci tu platnu listu i uračuna one koje idu u prosjek?
__________________
Jedino što se mora je - umrijeti.
dejjja is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2013., 18:55   #217
Pozdrav, zanima me sljedeće, radni odnos mi je završio 5.7 kad mi je otvoreno bolovanje koje traje mjesec dana, pošto je rok za dobivanje naknade od Biroa 30 dana od prestanka radnog odnosa da li ja čekam da mi istekne bolovanje pa se onda prijavljujem na Biro ili?
JPorta is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2013., 18:13   #218
Pozdrav,

imam pitanje - u slučaju stalnog radnog odnosa, a uručivanja otkaza - je li bolje potpisati sporazumni otkaz ili ne? Pitam zbog prava na novčanu naknadu?

Hvala.
The Reader is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2013., 19:34   #219
A sta ti se sve nudi, jel ides na burzu ili prelazis odmah na drugi posao.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2013., 19:42   #220
Quote:
The Reader kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

imam pitanje - u slučaju stalnog radnog odnosa, a uručivanja otkaza - je li bolje potpisati sporazumni otkaz ili ne? Pitam zbog prava na novčanu naknadu?

Hvala.

Šta znači ovo sporazumi? Ti njima daješ otkaz? Onda nemaš pravo na naknadu na burzi.

Ako oni tebi daju otkaz ili ako ti istekne ugovor na određeno onda imaš pravo na naknadu.
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:24.