Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.01.2018., 23:37   #741
A koliki su troskovi doprinosa za prijavi na minimalac
Neznam dal se to onda uopce isplati kad je tri mjeseca morat cu se raspitati
Hvala na odgovoru
piccola is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2018., 01:52   #742
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Dali si mislila na ovo:

"Pravo na novčanu naknadu ne stječe nezaposlena osoba kojoj bi to pravo pripadalo po prestanku radnog odnosa odnosno službe ako je taj radni odnos trajao kraće od tri mjeseca, a prethodni radni odnos ili služba prestao na neki od gore navedenih načina odnosno prethodna samostalna djelatnost prestala bez opravdanih razloga."

Ili na nesto drugo...
Ne, mislila sam na to da ako ti je radni odnos kod zadnjeg poslodavca trajao kraće od 3 mjeseca, a imaš pravo na naknadu - onda ideš na minimalac.
Mislim da je to nekih 2000.. 2100. Tako nekako.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 21:45   #743
Pozdrav, znaci trenutno radim u poduzecu gdje imam ugovor do 31.1. i receno mi je kako mi ga nece produzit. Poceo sam radit 8.5.2017. I fali mi znaci tih 8 dana da imam radni staz 9 mjeseci. E sad me zanima da li se mogu zaposlit na mjesec dana tipa kod prijatelja u poduzecu da ostvarim tih 9mj ili me treba prijavit na 3mj? Citao sam po webu sve i svasta pa iskreno vise nista ne razumijem..
I da li se kao za naknadu gleda zadnjih 3mj rada ili prosjek sveukupne place tih 9mj?
I kako to sve izvest s prijavom na burzu ako mi ug izlazi 31.1.
Ako netko zna te stvari puno bi mi pomoglo..
FORZA986 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 09:14   #744
Jeli oročena štednja smetnja za ostvarivanje prava na naknadu za nezaposlene?
peggy-nely is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2018., 18:19   #745
Pozdrav!

Uskoro će me poznanik zaposliti na određeno (3 mj.) u svojoj firmi zbog povećanog obujma posla. To će mi ujedno i dobro doći jer sam dao otkaz na svom trenutnom poslu gdje sam 3 godine (prije njega sam bio 10 mj. u drugoj firmi s prekidom od par dana između) pa ću uz pomoć ovih 3 mjeseca zadnje prijave ostvariti pravo na naknadu s burze.

Imam doduše nedoumice oko vrste prijave, jer ću možda biti zaposlen na nepuno radno vrijeme. Ukupno ću primati 5 mj. naknade s burze prema ukupnom radnom stažu, ali mi je nejasna visina naknade koju ću primati ukoliko se zaposlim na nepuno radno vrijeme. Informacije koje sam našao na stranici od zavoda su sljedeće:

1. Novčana naknada za prvih 90 dana korištenja iznosi 60 %, a za preostalo vrijeme korištenja 30 % od osnovice. (http://www.hzz.hr/default.aspx?id=10292)

2. Najniži iznos novčane naknade ne može biti niži od 50% iznosa minimalne plaće, umanjene za doprinose za obvezna osiguranja utvrđene posebnim propisom, osim u slučaju kada se visina novčane naknade određuje prema postotku vremena provedenog na radu. (http://www.hzz.hr/default.aspx?id=10292)

Po ovome bi se dalo zaključiti da ću, unatoč prijavi na nepuno radno vrijeme, dobivati mjesečno minimalno 50% iznosa minimalne hrvatske plaće. Jedino što me buni je ovaj drugi dio gdje piše osim u slučaju ako se naknada određuje prema postotku vremena provedenog na poslu. Što je to točno?

Ukoliko mi netko može pomoći, bio bih Vam jako zahvalan!


Hvala unaprijed!
tomek13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2018., 19:02   #746
Quote:
tomek13 kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Uskoro će me poznanik zaposliti na određeno (3 mj.) u svojoj firmi zbog povećanog obujma posla. To će mi ujedno i dobro doći jer sam dao otkaz na svom trenutnom poslu gdje sam 3 godine (prije njega sam bio 10 mj. u drugoj firmi s prekidom od par dana između) pa ću uz pomoć ovih 3 mjeseca zadnje prijave ostvariti pravo na naknadu s burze.
"Pravo na novčanu naknadu stječe nezaposlena osoba koja u trenutku prestanka radnog odnosa ima najmanje 9 mjeseci rada u posljednja 24 mjeseca.
Pravo na novčanu naknadu ne stječe nezaposlena osoba kojoj bi to pravo pripadalo po prestanku radnog odnosa odnosno službe ako je taj radni odnos trajao kraće od tri mjeseca, a prethodni radni odnos ili služba prestao na neki od gore navedenih načina odnosno prethodna samostalna djelatnost prestala bez opravdanih razloga."
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2018., 10:58   #747
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
"Pravo na novčanu naknadu stječe nezaposlena osoba koja u trenutku prestanka radnog odnosa ima najmanje 9 mjeseci rada u posljednja 24 mjeseca.
Pravo na novčanu naknadu ne stječe nezaposlena osoba kojoj bi to pravo pripadalo po prestanku radnog odnosa odnosno službe ako je taj radni odnos trajao kraće od tri mjeseca, a prethodni radni odnos ili služba prestao na neki od gore navedenih načina odnosno prethodna samostalna djelatnost prestala bez opravdanih razloga."
Znam za ovaj uvjet, ali koliko znam ja ga zadovoljavam. Zadnja prijava će mi biti 3 mj., a ovaj drugi dio citata se odnosi ako je radni odnos bio KRAĆI od 3 mj. Dakle, ako je zadnja prijava bila minimalno 3 mjeseca, prethodni radni odnosi koji ulaze u ukupni zbroj staža za isplatu naknade mogu završiti na bilo koji način.

Ili sam nešto krivo protumačio?
tomek13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2018., 12:14   #748
Nisi, dobro si si protumacio, samo moras raditi najmanje tri mjeseca, znaci to nemoze biti na mjesec-dva, vec mora biti tri mjeseca.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2018., 10:18   #749
pitanje vezano za visinu naknade, jer mi ugovor ističe ovaj mjesec....radila sam u komadu godinu i mjesec dana kod istog poslodavca, ugovor sklopljen na određeno na toliko zbog završetka projekta.....prvi put da se prijavljujem na burzu....

1. na njihovom webu sam izračunala da imam pravo na 60 % od bruto plaće....međutim, taj iznos ne mogu dobiti, jer prelazi onih 70 % od prosječne neto plaće u hrv....pa je tih 70 % nekih malo manje od 4200 kn....to bih trebala dobiti....jel taj iznos neto ili je to bruto?

2. plaća za 4.mj. se isplaćuje prvi tjedan 5.mj....a ja ću biti od 1.5. nezaposlena....to znači da se naknada isplaćuje u 6.mj. za 5.mj.? i tako za svaki mjesec koliko imam pravo na naknadu?
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2018., 19:16   #750
1. taj iznos je ono šta će ti biti isplaćeno ili kako si se ti izrazila neto

2. nije ni blizu tako. Nakon šta ti predaš zahtjev i svu potrebnu dokumentaciju kreće upravni postupak koji može trajati 60 dana. Naravno tek kada primiš rješenje kreće isplata.

Primjer dokumentacija predana u siječnju a prva isplata tek u travnju i tada su odjednom isplaćene naknade za sva 3 mjeseca.
dma is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2018., 19:47   #751
Da li nesposobnost za traženje posla iz zdravstvenih razloga (potvrda od LOM-a tipa odlazak u bolnicu ili teže liječenje) ikako utječe na novčanu naknadu?
SajkoDad is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2018., 15:44   #752
Quote:
dma kaže: Pogledaj post
1. taj iznos je ono šta će ti biti isplaćeno ili kako si se ti izrazila neto

2. nije ni blizu tako. Nakon šta ti predaš zahtjev i svu potrebnu dokumentaciju kreće upravni postupak koji može trajati 60 dana. Naravno tek kada primiš rješenje kreće isplata.

Primjer dokumentacija predana u siječnju a prva isplata tek u travnju i tada su odjednom isplaćene naknade za sva 3 mjeseca.
Pa od ceg bih trebala zivjeti ��
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2018., 15:29   #753
kiss molim te da li znas odgovor na ovu situaciju....jucer smo svi dobili kolektivni otkaz zbog loseg poslovanja kompanije, uredno ce nam platiti cak i 5 mj koji necemo raditi, meni bi znaci radni odnos zavrsio s 1.6...e sad stekla sam pravo na max novcanu naknadu od 4000kn 3mj a ostala 3mj max 2000.
E sad, ja sam nasla drugi posao ali da ne bi izgubila novcanu naknadu, napravili bi ugovor o djelu koji bi iznosio 1690kn jer sve preko bi izgubila naknadu kako kazu ....bila sam na zavodu i dobila sam 2 razlicita odgovora...pa te molim ako znas kazi mi....
ako pocmem raditi npr od sutra i napravim taj interni ugovor o djelu, da li gubim pravo na novcanu naknadu stecenu u zadnjoj firmi, taj max od 4000kn?
ugovor o djelu znaci da mi ne ide staz, ne plaća se mirovinsko, nema veze u biti s biroom....jel tako
nika72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2018., 20:17   #754
Quote:
nika72 kaže: Pogledaj post
ugovor o djelu znaci da mi ne ide staz, ne plaća se mirovinsko, nema veze u biti s biroom....jel tako
"Zarade koje fizičke osobe ostvaruje izvan radnog odnosa i mimo registrirane samostalne djelatnosti u poreznom se smislu smatraju primitkom od drugog dohotka. Riječ je o primicima koje ostvaruju trgovački putnici, akviziteri, osobe koje rade na ugovor o djelu..."

"Na sve primitke od drugog dohotka od 1. siječnja 2017. plaćaju se dva obvezna doprinosa: doprinos za mirovinsko osiguranje – prema stopi od 10 posto (za osobe osigurane u drugom stupu: 7,5 posto + 2,5 posto ) i doprinos za zdravstveno osiguranje – prema stopi od 7,5 posto. Isplatitelj drugog dohotka obveznik je doprinosa za zdravstveno osiguranje koji se plaća na osnovicu, a primatelj drugog dohotka obveznik je doprinosa za mirovinsko osiguranje koji se obračunava iz osnovice. Oba doprinosa obračunava isplatitelj drugog dohotka i uplaćuje na propisane uplatne račune."


"Obračun poreza na dohodak Predujam poreza na dohodak od drugog dohotka obračunavaju, obustavljaju i uplaćuju isplatitelji drugog dohotka. Primici od drugog dohotka uključuju se u godišnji dohodak i zajedno s dohotkom od nesamostalnog rada (plaće i mirovine) i dohotkom od samostalne djelatnosti podliježu godišnjem obračunu poreza na dohodak, u pravilu u posebnom postupku godišnjeg obračuna koji provodi Porezna uprava."
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2018., 21:22   #755
ok plaća se mirovinsko, ali ja jos uvijek ne znam odg na moje pitanje
znam da dok sam u radnom odnosu mogu raditi drugi posao ali tad ide uplata na ziro racun...mene zanima kad pocmem primati novcanu naknadu da li mogu raditi na ugovoru o djelu a da ne izgubim naknadu
nika72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2018., 21:26   #756
Quote:
nika72 kaže: Pogledaj post
ok plaća se mirovinsko, ali ja jos uvijek ne znam odg na moje pitanje
Ne gubiš, ali mislim da se stopira.
Frozzen is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2018., 21:30   #757
Quote:
Frozzen kaže: Pogledaj post
Ne gubiš, ali mislim da se stopira.
i tad bi se uzele u obzir zadnje 3 plaće od novog posla ...hm, onda mi se ne isplati jer sam sada ostvarila max isplatu od 4200 sa biroa.

Zbunjena sam jer ugovor o djelu nema veze s biroom, ne ide staz to znam sigurno, pa mi nije jasno onda zasto bi mi stopirali...ali ako znate zasigurno, hvala jer sam pitala na birou i dva djelatnika mi govore totalno razlicitu stvar.
nika72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2018., 21:31   #758
Quote:
nika72 kaže: Pogledaj post
i tad bi se uzele u obzir zadnje 3 plaće od novog posla ...hm, onda mi se ne isplati jer sam sada ostvarila max isplatu od 4200 sa biroa.

Zbunjena sam jer ugovor o djelu nema veze s biroom, ne ide staz to znam sigurno, pa mi nije jasno onda zasto bi mi stopirali...ali ako znate zasigurno, hvala jer sam pitala na birou i dva djelatnika mi govore totalno razlicitu stvar.
Ostaje ti sve što nisi iskoristila, te nova 3.
Frozzen is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2018., 21:37   #759
Quote:
Frozzen kaže: Pogledaj post
Ostaje ti sve što nisi iskoristila, te nova 3.
da ali niko me nece prijavit na visoku plaću da bi ja ostvarila max isplatu....a siguran si da se stopira?
nika72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2018., 21:45   #760
Quote:
nika72 kaže: Pogledaj post
da ali niko me nece prijavit na visoku plaću da bi ja ostvarila max isplatu....a siguran si da se stopira?
Stopira se. Oduvijek je bilo tako.
Frozzen is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:07.