Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.03.2011., 10:40   #81
Quote:
MicaMaca kaže: Pogledaj post
Hahha, da vec mjesec dana ih "nazivam"....dok se ja probudim i artikuliram oni vec zatvore ured
(radim nocne)
Ma ne brini, kada se prijaviš na Zavod i krene ti naknada, dok god te druga firma ne prijavi i zaposli, idu tvoja prava.
Ne vjerujem da će ti firma išta plaćati doprinose za volontiranje, jer to rade samo državne institucije.
Ruralna is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2011., 20:58   #82
ma zato me bas i frka jer ta "firma" ja mislim i ja pod vecinskim drzavnim vlasnistvom....
Ma dobro, da ne davim vise, jadan dan kad budem imala slobodnu noc nazvat cu Zavod
Hvala vam
MicaMaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2011., 21:04   #83
Quote:
MicaMaca kaže: Pogledaj post
ma zato me bas i frka jer ta "firma" ja mislim i ja pod vecinskim drzavnim vlasnistvom....
Ma nema veze, za većinu pozicija, nemaju nikakva ovlaštenja "zapošljavati" volontere, tako da se ne trebaš bojati.
Ruralna is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2011., 13:00   #84
Quote:
indian kaže: Pogledaj post
da, al kad imaš pravo na 1 godinu naknade i maximalni iznos naknade radi se od cca 27000kn, što i nije baš malo novaca.

da...to je bilo prije a i sada to jeste max iznos ali kad se odbiju doprinosi i ostalo...dobiješ oko 2200
i taj iznos se dobiva par mjeseci (ne znam točno) a poslije toga je smanjen na oko 1700
i nakon godine možeš dati zahtjev za produžit i može se odobrit još od mjesec do 3 mj novčana naknada
tako je prije bilo nakon 1 g se moglo otvorit kao bolovanje pa se produžilo još koji mjesec...ali ako ne znaš za to, nitko ti sa biroa ne bi rekao za to pravo (kao da iz svog đepa daju)


edit:tek sada vidila da piše iznos od 27000 kn......to se odnosi na cijelu godinu, a eto... ja mislila 2700
murtila is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 16:55   #85
Quote:
sama45 kaže: Pogledaj post

Ako imaš radnog staža od prije,sve se zbraja, naknadu dobivaš po duljini ukupnog radnog staža.

Prva tri mjeseca dobivaš 70% neto plaće u zadnja tri mjeseca,dalje 50%.
Da li još uvijek vrijedi tih 70% i 50% plaće i koliko to traje?
Taj prosjek plaće se računa od netto primanj? Npr zadnja 2 mjeseca sam na otkaznom roku znaći puna plaća a prije toga mjesec na bolovanju od 70% plaće kako se uzima u obzir tih 70 % plaće?

Hvala



edit: imam cca 5 godina radnog staža od 1.1.2010 - cca 6.7.2010 sam radio od cca 6.7.2010. - cca 2.2.2011 sam na bolovanju i od cca 2.2.2011 - 5.2.2011 sam radio i od cca 5.2.2011 - cca 5.4. sam na otkaznom roku

(cca = par dana)
__________________
Nije važno ciljati u metu, važno je metati u cilj.

Zadnje uređivanje dajse : 05.04.2011. at 17:28.
dajse is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2011., 11:46   #86
Quote:
dajse kaže: Pogledaj post
Da li još uvijek vrijedi tih 70% i 50% plaće i koliko to traje?
Taj prosjek plaće se računa od netto primanj? Npr zadnja 2 mjeseca sam na otkaznom roku znaći puna plaća a prije toga mjesec na bolovanju od 70% plaće kako se uzima u obzir tih 70 % plaće?

Hvala



edit: imam cca 5 godina radnog staža od 1.1.2010 - cca 6.7.2010 sam radio od cca 6.7.2010. - cca 2.2.2011 sam na bolovanju i od cca 2.2.2011 - 5.2.2011 sam radio i od cca 5.2.2011 - cca 5.4. sam na otkaznom roku

(cca = par dana)
u studenom 2010. se zakon mjenjao.to sam čula na radiu i išla tražit po netu. ukucaj si u google "prava nezaposlenih osoba" ili "visina naknade 01.11.2010." pa će ti izbacit propis van..ugl. NN 80/08 i izmjene NN 121/10

po tom zakonu oni koji su ostali bez posla nakon 01.11.2010. prva tri mjeseca imaju pravo na naknadu 70 % visine plaće ali ne više od maksimlanih 3717,00 kn a za preostalo vrijeme spada na 35 % ali ne više od 1818 ...uglavnom sve ti tamo piše...
ako imaš manje od pet godina staža-onda naknada 6 mjeseci-tako sam ja imala ali ja sam imala po starom zakonu jer sam ostala nezaposlena s 01.09.2010.

na koncu savjetnica na zavodu ti sve treba razjasnit -ako ne-pitaj je
smile4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2011., 10:34   #87
Quote:
fani55 kaže: Pogledaj post
Ljudi moji,,jel to moguče ???
Imam 56 godina i 28 god staža te primam naknadu zavoda za zapošljavanje od 1200,00kn do 60 god ili stjecanja uvjeta za mirovinu. I sad po novom zakonu ja ne mogu u mirovinu sa 60 godina već sa 62 godine, a na naknadu imam pravo do 60 god.

Recite vi meni kako i od živjeti bez ikakva primanja 2 godine ??????????

Znam da nisam samo ja tim novim zakonom oštećena ,ja ću na svoju sreću i nekako se snaći, ali znam da ima puno žena kojima je to jedini izvor prihoda.
Imete sreću da dobivate naknadu toliko dugo, jer po sadašnjem zakonu (koji je na snazi bar 3 godine), stalnu naknadu za nezaposlenost mogu dobivati osobe koje imaju 32 god. staža. Dakle, ako ostanete bez posla i imate 31 god. staža, na birou primate naknadu samo 450 dana.
Instant is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2011., 15:13   #88
Bolovanje po isteku ugovora

Pozdrav,

evo ja sam zaposlen od 7.3 na odredjeno, dobio sam prvi aneks za produljenje na 4 mjesec, a sad bi trebao i drugi za produljenje na 5 mjesec, nakon toga mi ne bi produzivali. Sad, zanima me posto navodno naknadu s biroa dobivam tek ako radim 3 mjeseca u komadu (a ja radim od 7.3. do 31.5, znaci tjedan manje od potrebnih 3 mjeseca), da li je moguce da otvorim bolovanje pred kraj petog mjeseca do 7.6 tako da ispunim ta 3 mjeseca za naknadu za nezaposlene, odnosno da li bi mi se to bolovanje po zavrsetku ugovora na odredjeno vrijeme smatralo radom? Inace, radim preko agencije za privremeno zaposljavanje, ako to ima kakve veze.

Hvala!
__________________
Živit zdravo je moja (nova) furka! :P
Huggy-Bear is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2011., 13:36   #89
Quote:
Huggy-Bear kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

evo ja sam zaposlen od 7.3 na odredjeno, dobio sam prvi aneks za produljenje na 4 mjesec, a sad bi trebao i drugi za produljenje na 5 mjesec, nakon toga mi ne bi produzivali. Sad, zanima me posto navodno naknadu s biroa dobivam tek ako radim 3 mjeseca u komadu (a ja radim od 7.3. do 31.5, znaci tjedan manje od potrebnih 3 mjeseca), da li je moguce da otvorim bolovanje pred kraj petog mjeseca do 7.6 tako da ispunim ta 3 mjeseca za naknadu za nezaposlene, odnosno da li bi mi se to bolovanje po zavrsetku ugovora na odredjeno vrijeme smatralo radom? Inace, radim preko agencije za privremeno zaposljavanje, ako to ima kakve veze.

Hvala!
neznam koliko otprije imaš staža il je to sve-mislim ta tri mjeseca? jer da bi ostvario pravo na naknadu -ako si je već koristio i potrošio-onda iznova moraš skupit devet mjeseci u dvije godine..dakle za prvi put da dobiješ naknadu moraš imati devet mjeseci staža u dvije godine-mislim da nije bitno dal je neprekidno il s prekidima..ali znam da mora biti najmanje devet mjeseci..ukoliko si promijenio tvrtku-u toj novoj moraš bit najmanje tri mjeseca prije nego završiš na zavod a da bi stekao pravo na naknadu...

uglavnom sve ovo ti stoji na net stranicama hzz-a

agencija za privremeno zapošljavanje-nisam još čula za to-oni su ti našli job?
smile4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2011., 14:33   #90
pozz ljudi, imam problem, student sam, i isteka mi je alpsovenski staz, i osiguran sam preko mame, ali nisam znao da moras nakon sta ti istekne studenska prava u roku od 30 dana prijaviti na zavod za osiguranje, i sad mi tamo teta kaze da me netko zaposli dan, dva da mi moze otvoriti zdrastveno osiguranje.

molio bih za ikakvu pomoc ako je moguce, jer ako se zaposlim drzava placa dio doprinosa onome tko me zaposlio, pa sad neznam kako da ista zamuljam
ima li spasa ikakvog

hvala na pomoci
vionko100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2011., 18:25   #91
Pozdrav svima trebam pomoć i stručan savjet...

Poslodavac mi neisplaćuje plaću već 2 mjeseca, kako da ja prekinem radni odnos ,a da mi ostane pravo na naknadu na birou? Radim kod njega već 2 godine... On mi ne želi dati otkaz ali meni više nema smisla da radim za ništa....
Knorac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2011., 19:54   #92
pošalji im inspekciju rada
učlani se retroaktivno u sindikat i mat ćeš besplatnu pravnu pomoć
odi fino na bolovanje, zakaj bi radila ako ne primaš plaću

s druge strane samo u slučaju otkaza koji nisi sama uzrokovala, otkaza zbog viška ili poslovno uvjetovanog otkaza kad se npr. firma zatvori imaš pravo na naknadu- u nikakvom drugom slučaju (sporazumni i otkaz s s voje strane zaboravi)
__________________
Danas je, možda više nego ikad prije, istina da će način na koji se ponašamo prema djeci odrediti budućnost svijeta!!!!!!!!
dilema is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2011., 19:58   #93
Quote:
vionko100 kaže: Pogledaj post
pozz ljudi, imam problem, student sam, i isteka mi je alpsovenski staz, i osiguran sam preko mame, ali nisam znao da moras nakon sta ti istekne studenska prava u roku od 30 dana prijaviti na zavod za osiguranje, i sad mi tamo teta kaze da me netko zaposli dan, dva da mi moze otvoriti zdrastveno osiguranje.

molio bih za ikakvu pomoc ako je moguce, jer ako se zaposlim drzava placa dio doprinosa onome tko me zaposlio, pa sad neznam kako da ista zamuljam
ima li spasa ikakvog

hvala na pomoci
koliko ja znam u posebnim uvjetima prijava na burzu može biti i do 60 dana, neznam je li tako u HZZO, provjeri na njihovim stranicama (imaš pravilnik i zakon) jer te tete tamo znaju jako često krivo savjetovat, nekad namjerno a nekad jer stvarno nemaju pojma o svome poslu (imala sam s njima okršaj i uvažili mi žalbu, tako da znam što govorim)
__________________
Danas je, možda više nego ikad prije, istina da će način na koji se ponašamo prema djeci odrediti budućnost svijeta!!!!!!!!
dilema is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2011., 20:17   #94
Quote:
Knorac kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima trebam pomoć i stručan savjet...

Poslodavac mi neisplaćuje plaću već 2 mjeseca, kako da ja prekinem radni odnos ,a da mi ostane pravo na naknadu na birou? Radim kod njega već 2 godine... On mi ne želi dati otkaz ali meni više nema smisla da radim za ništa....
Odredbama čl. 107. Zakona o radu (NN br. 149/09, nastavno: ZR) utvrđeno je da poslodavac radniku može otkazati ugovor o radu uz propisani ili ugovoreni otkazni rok (redoviti otkaz), ako za to ima opravdani razlog, u slučaju: ako prestane potreba za obavljanje određenog posla zbog gospodarskih, tehničkih ili organizacijskih razloga (poslovno uvjetovani otkaz); ako radnik nije u mogućnosti uredno izvršavati svoje obveze iz radnog odnosa zbog određenih trajnih osobina ili sposobnosti (osobno uvjetovani otkaz) ili ako radnik krši obveze iz radnog odnosa (otkaz uvjetovan skrivljenim ponašanjem radnika). Nadalje, prema odredbama čl. 108. istog zakona, poslodavac (ali i radnik) ima opravdani razlog za otkaz ugovora o radu sklopljenog na neodređeno ili određeno vrijeme, bez obveze poštivanja propisanog ili ugovorenog otkaznog roka (izvanredni otkaz), ako zbog osobito teške povrede obveze radnog odnosa ili zbog neke druge osobito važne činjenice, uz uvažavanje svih okolnosti i interesa obiju ugovornih stranka, nastavak radnog odnosa nije moguć, uz napomenu da se ugovor o radu može izvanredno otkazati samo u roku od petnaest dana od dana saznanja za činjenicu na kojoj se izvanredni otkaz temelji, a stranka ugovora o radu koja izvanredno otkaže ugovor o radu, ima pravo od stranke koja je kriva za otkaz tražiti naknadu štete zbog neizvršenja ugovorom o radu preuzetih obveza. Nadalje u čl. 109. ZR-a utvrđeno da privremena nenazočnost na radu zbog bolesti ili ozljede, kao i podnošenje žalbe ili tužbe, odnosno sudjelovanje u postupku protiv poslodavca zbog povrede zakona, drugog propisa, kolektivnog ugovora ili pravilnika o radu, odnosno obraćanje radnika nadležnim tijelima izvršne vlasti, obraćanje radnika zbog opravdane sumnje na korupciju, u dobroj vjeri podnošenje prijave o toj sumnji odgovornim osobama ili nadležnim tijelima državne vlasti, ne predstavljaju opravdani razlog za otkaz ugovora o radu. Sukladno odredbama čl. 112. st. 2. i 3. ZR-a poslodavac mora otkaz u pisanom obliku obrazložiti i dostaviti ga osobi kojoj se ugovor o radu otkazuje i to sukladno odredbama čl. 128. ZR-a kojima je utvrđen način dostave odluka u postupcima iz čl. 129. ZR-a. Postupanjem protivno odredbama čl. 112. st. 2. i 3. ZR-a poslodavac čini jedan od najtežih prekršaja kažnjiv prema odredbama čl. 294. st. 1. t. 52. i st. 2. istog Zakona, zbog kojih inspektori rada za radne odnose Državnog inspektorata protiv istoga nadležnom prekršajnom sudu podnose optužni prijedlog.

Za radnika je važno slijedeće: Državni inspektorat je tijelo državne uprave koje nije nadležno odlučivati o zakonitosti i dopuštenosti otkaza, no ukoliko radnik smatra da je otkaz nedopušten i nezakonit, isti (sukladno odredbama čl. 129. ZR-a) može u roku od 15 dana od dostave pisane odluke o otkazu ili u roku od 15 dana od dana saznanja za otkaz, podnijeti poslodavcu zahtjev za zaštitu prava u kojemu će navesti razloge zbog kojih smatra da otkaz nije dopušten, a ako poslodavac u roku od 15 dana ne udovolji tomu zahtjevu, radnik može u roku od 15 dana zahtijevati zaštitu prava pred nadležnim sudom, a zaštitu povrijeđenoga mu prava pred nadležnim sudom radnik ne može zahtijevati ako prethodno poslodavcu nije podnio zahtjev za ostvarenje prava. Iznimno, zaštitu povrijeđenog prava pred nadležnim sudom može i bez prethodnog zahtjeva, u roku od petnaest dana od dana dostave odluke kojom je povrijeđeno njegovo pravo, odnosno od saznanja za povredu prava, zatražiti radnik koji ima sklopljen ugovor o radu na određeno vrijeme, radnik koji je na temelju ugovora o radu upućen u inozemstvo i radnik na kojeg se ne primjenjuje niti jedan kolektivni ugovor. Za štetu koju poslodavac radniku uzrokuje povredom prava iz radnog odnosa radnik može od poslodavca zahtijevati naknadu štete pred nadležnim sudom, po propisima obveznoga prava.

http://www.inspektorat.hr/prijavi-povredu-propisa/

prijavi ga inspekciji
odi na bolovanje imaš pravo na njega jer si stalno zaposlena i nećeš dobiti otkaz
__________________
Danas je, možda više nego ikad prije, istina da će način na koji se ponašamo prema djeci odrediti budućnost svijeta!!!!!!!!
dilema is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2011., 20:21   #95
Quote:
Novčana naknada


Uvjeti za ostvarivanje prava

Da bi nezaposlena osoba ostvarila pravo na novčanu naknadu mora:

ispuniti uvjet prethodnog rada,
radni odnos ne smije prestati njezinom krivnjom ili voljom,
u zakonskom roku se mora prijaviti nadležnoj područnoj službi Hrvatskog zavoda za zapošljavanje i podnijeti zahtjev za novčanu naknadu.
Prethodni rad
Pravo na novčanu naknadu stječe nezaposlena osoba koja u trenutku prestanka radnog odnosa ima najmanje 9 mjeseci rada u posljednja 24 mjeseca. Kao vrijeme provedeno na radu smatra se vrijeme obveznog osiguranja po propisima o mirovinskom osiguranju ostvareno na temelju radnog odnosa u Republici Hrvatskoj i vrijeme koje je radnik proveo na bolovanju, odnosno rodiljnom, roditeljskom, posvojiteljskom ili skrbničkom dopustu nakon prestanka radnog odnosa, odnosno službe, ako je za to vrijeme primao naknadu plaće prema propisima o zdravstvenom osiguranju.

Rok za prijavu i podnošenje zahtjeva
Nezaposlena osoba mora se u roku od 30 dana od prestanka radnog odnosa, prestanka bolovanja, odnosno rodiljnog, roditeljskog, posvojiteljskog ili skrbničkog dopusta nakon prestanka radnog odnosa prijaviti Zavodu, te podnijeti zahtjev za ostvarivanje naknade. Ako zbog opravdanih razloga propusti rok od 30 dana, može se prijaviti i podnijeti zahtjev u roku od osam dana od dana prestanka opravdanog razloga koji je prouzročio propuštanje roka, a najkasnije 60 dana od propuštanja roka.

Temelj prestanka radnog odnosa
Zakonom su taksativno navedeni slučajevi prestanka radnog odnosa, odnosno službe, kad nezaposlena osoba ne može ostvariti pravo na novčanu naknadu.

Nezaposlena osoba ne može ostvariti novčanu naknadu, ako je radni odnos odnosno služba prestala:

zbog toga što je otkazala radni odnos, osim u slučaju izvanrednog otkaza ugovora o radu uzrokovanog ponašanjem poslodavca,
pisanim sporazumom o prestanku radnog odnosa,
zbog toga što nije zadovoljila na probnom radu ili nije zadovoljila tijekom pripravničkog, odnosno vježbeničkog staža, odnosno nije u propisanom roku položila stručni ispit,
zbog povrede obveza iz radnog odnosa (otkaz uvjetovan skrivljenim ponašanjem radnika) kao i zbog teške povrede radne obveze (izvanredni otkaz), odnosno službene dužnosti,
zbog izdržavanja kazne zatvora duže od 3 mjeseca.
Pravo na novčanu naknadu ne stječe nezaposlena osoba kojoj bi to pravo pripadalo po prestanku radnog odnosa odnosno službe, ako je taj radni odnos trajao kraće od tri mjeseca, a prethodni radni odnos, odnosno služba prestao njezinom krivnjom ili uz pristanak.

Iznimno, pripada pravo na novčanu naknadu nezaposlenoj osobi kojoj je prestao radni odnos, odnosno služba pisanim sporazumom, ako je do prestanka radnog odnosa, odnosno službe, došlo zbog premještaja bračnog druga u drugo mjesto prebivališta po posebnim propisima, te promjene prebivališta iz zdravstvenih razloga.

Visina novčane naknade
Osnovicu za utvrđivanje visine novčane naknade čini prosjek obračunate plaće, umanjen za doprinose za obvezna osiguranja ostvaren u tromjesečnom razdoblju koje je prethodilo prestanku radnog odnosa, odnosno službe. U osnovicu ne ulaze naknade plaće ostvarene po posebnim propisima. Ako se osnovica za utvrđivanje novčane naknade ne može utvrditi prema plaći, nezaposlenoj osobi se utvrđuje osnovica u visini minimalne plaće, umanjene za doprinose za obvezna osiguranja utvrđene posebnim propisom, ovisno o postotku.

Novčana naknada za prvih 90 dana korištenja iznosi 70%, a za preostalo vrijeme korištenja 35% od osnovice.

Pravo na razliku do utvrđene visine novčane naknade ima nezaposlena osoba koja je stekla pravo na invalidsku mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti za rad, kao i osoba koja je ostvarila naknadu po posebnom propisu u iznosu nižem od utvrđene novčane naknade.

Utvrđena novčana naknada ostvaruje se u utvrđenoj visini za cijelo razdoblje trajanja prava.

Najviši iznos novčane naknade za prvih 90 dana korištenja ne može biti viši od 70%, a za preostalo vrijeme korištenja ne može biti viši od 35% iznosa prosječne plaće isplaćene u gospodarstvu Republike Hrvatske u prethodnoj godini prema posljednjem službeno objavljenom podatku.

Najniži iznos novčane naknade ne može biti niži od 50% iznosa minimalne plaće, umanjene za doprinose za obvezna osiguranja utvrđene posebnim propisom, osim u slučaju kada se visina novčane naknade određuje prema postotku vremena provedenom na radu.

Minimalna plaća za razdoblje od 01. lipnja 2010. do 31. svibnja 2011. godine u Republici Hrvatskoj iznosi 2.814,00 kuna (Zakon o minimalnoj plaći, ''Narodne novine'', br. 66/10).

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća za 2010. godinu iznosila je 5.343,00 kuna (Priopćenje Državnog zavoda za statistiku broj: 9.1.1/12. od 28. veljače 2011.).

Trajanje novčane naknade
Nezaposlena osoba, ovisno o ukupnom vremenu provedenom na radu, ostvaruje pravo na novčanu naknadu od 90 dana za ispunjenje minimalnog uvjeta, do 450 dana ako je provela na radu više od 25 godina.

90 dana ako je provela na radu od 9 mjeseci do 2 godine,
120 dana ako je provela na radu više od 2 godine,
150 dana ako je provela na radu više od 3 godine,
180 dana ako je provela na radu više od 4 godine,
210 dana ako je provela na radu više od 5 godina,
240 dana ako je provela na radu više od 6 godina,
270 dana ako je provela na radu više od 7 godina,
300 dana ako je provela na radu više od 8 godina,
330 dana ako je provela na radu više od 9 godina,
360 dana ako je provela na radu više od 10 godina,
390 dana ako je provela na radu više od 15 godina,
420 dana ako je provela na radu više od 20 godina,
450 dana ako je provela na radu više od 25 godina.


Jednokratna isplata novčane naknade
Nezaposlenoj osobi koja ima pravo na novčanu naknadu može se, na njezin zahtjev, isplatiti naknada u jednokratnom iznosu ovisno o utvrđenom trajanju prava na naknadu radi zapošljavanja, samozapošljavanja i volontiranja prema propisima o radu.

Obustava novčane naknade
Korisniku prava na novčanu naknadu naknada se obustavlja:

za onoliko mjeseci koliko iznosi kvocijent koji se dobije dijeljenjem ukupno ostvarenog primitka, odnosno dohotka s najnižom mjesečnom osnovicom na koju se obračunavaju doprinosi za obvezna osiguranja prema posebnom propisu,
ako se ne javi Zavodu jedanput mjesečno,
za vrijeme trajanja obrazovanja na koji ga uputi Zavod,
za vrijeme dragovoljnog služenja vojnog roka,
u tijeku izdržavanja kazne zatvora do 3 mjeseca,
za vrijeme pritvora,
za vrijeme stručnog osposobljavanja za rad bez zasnivanja radnog odnosa,
za vrijeme ostvarivanja prava na rodiljnu, roditeljsku, posvojiteljsku ili skrbničku poštedu od rada po posebnom propisu.
Prestanak prava na novčanu naknadu
Pravo na novčanu naknadu prestaje u svim slučajevima koji su propisani za prestanak vođenja nezaposlene osobe u evidenciji Zavoda, osim slučajeva kada je propisano da se novčana naknada obustavlja.

Ponovno stjecanje prava na novčanu naknadu
Po iskorištenosti novčane naknade nezaposlena osoba može ponovno steći pravo na novčanu naknadu ako ispuni uvjete za stjecanje prava na novčanu naknadu (prethodni rad, da radni odnos ne prestane njenom krivnjom ili voljom, te prijava Zavodu u zakonskom roku).

Ako je prestala novčana naknada zbog ponovnog zapošljavanja prije isteka vremena, u slučaju ponovne nezaposlenosti produžava se isplaćivanje novčane naknade za onoliko vremena koliko je preostalo za primanje te naknade i u utvrđenoj visini.

Iznimno, osobi koja je ostvarila pravo na novčanu naknadu sve do ponovnog zaposlenja, odnosno dok ne nastupi neki od slučajeva propisanih Zakonom za prestanak prava na novčanu naknadu, a koja se zaposlila duže od tri mjeseca, nastavlja se isplaćivane novčane naknade za onoliko vremena koliko joj je preostalo za primanje naknade i u visini utvrđenoj prema novoj osnovici, ako je to za nju povoljnije.

Kod ponovnog stjecanja prava na novčanu naknadu uračunava se samo vrijeme provedeno na radu poslije isteka posljednjeg utvrđenog prava na ovu naknadu.

Produženje novčane naknade
Trajanje prava na novčanu naknadu iz članka 44. stavka 1. Zakona o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti (»Narodne novine«, br. 80/08.) može se produžiti nezaposlenoj osobi ako:

je u evidenciji Zavoda neprekidno više od 12 mjeseci,
je u cijelosti iskoristila pravo na novčanu naknadu utvrđenu na temelju Zakona o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti (»Narodne novine«, br. 80/08.).
Pravo na novčanu naknadu produžava se nezaposlenoj osobi koja ispunjava navedene uvjete u trajanju od:

30 dana ako je iskoristila utvrđeno pravo na novčanu naknadu od 360 do 450 dana,
60 dana ako je iskoristila utvrđeno pravo na novčanu naknadu od 270 do 330 dana,
90 dana ako je iskoristila utvrđeno pravo na novčanu naknadu od 180 do 240 dana,
120 dana ako je iskoristila utvrđeno pravo na novčanu naknadu od 90 do 150 dana.
Visina produžene novčane naknade utvrđuje se u visini 35% od osnovice za utvrđivanje visine novčane naknade, a ne može biti viša od 35% iznosa prosječne plaće isplaćene u gospodarstvu Republike Hrvatske u prethodnoj godini prema posljednjem službeno objavljenom podatku.

Zahtjev za produženje prava na novčanu naknadu nezaposlena osoba može podnijeti u roku od 30 dana od dana nastupanja okolnosti vođenja u evidenciji Zavoda neprekidno više od 12 mjeseci. Nezaposlena osoba koja se vodi u evidenciji Zavoda neprekidno više od 12 mjeseci, a korisnik je prava na novčanu naknadu u trajanju dužem od 360 dana, zahtjev za produženje prava na novčanu naknadu može podnijeti u roku od 30 dana od dana isteka utvrđenog prava na novčanu naknadu.

Nezaposlenoj osobi pravo na produženje novčane naknade pripada od dana podnošenja zahtjeva.

http://www.hzz.hr/default.aspx?id=4075
__________________
Danas je, možda više nego ikad prije, istina da će način na koji se ponašamo prema djeci odrediti budućnost svijeta!!!!!!!!
dilema is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2011., 20:34   #96
Quote:
vionko100 kaže: Pogledaj post
pozz ljudi, imam problem, student sam, i isteka mi je alpsovenski staz, i osiguran sam preko mame, ali nisam znao da moras nakon sta ti istekne studenska prava u roku od 30 dana prijaviti na zavod za osiguranje, i sad mi tamo teta kaze da me netko zaposli dan, dva da mi moze otvoriti zdrastveno osiguranje.

molio bih za ikakvu pomoc ako je moguce, jer ako se zaposlim drzava placa dio doprinosa onome tko me zaposlio, pa sad neznam kako da ista zamuljam
ima li spasa ikakvog

hvala na pomoci
Quote:
d) u roku od 30 dana od dana navršenih 18 godina života ako nisu zdravstveno
osigurane po drugoj osnovi,
e) u roku od 30 dana od dana prestanka primanja naknade plaće na koju imaju pravo
prema ovome Zakonu ili prema propisima donesenim na temelju ovoga Zakona,
f) u roku od 90 dana od dana isteka školske godine u kojoj su završile redovito
školovanje prema propisima o redovitom školovanju u Republici Hrvatskoj, odnosno
u roku od 30 dana od dana položenoga završnog ispita,
13. učenici srednjih škola i redoviti studenti visokih učilišta koji su državljani
Republike Hrvatske i imaju prebivalište, odnosno boravište u Republici Hrvatskoj, te
stranci s odobrenim stalnim boravkom u Republici Hrvatskoj, a nisu zdravstveno
osigurani kao članovi obitelji osiguranika, s time da to pravo mogu koristiti najduže
do isteka školske godine u kojoj su završili redovito školovanje,
14. osobe s prebivalištem u Republici Hrvatskoj koje su prema propisima o
školovanju Republike Hrvatske izgubile status učenika, odnosno redovitog studenta
ako su se prijavile Zavodu u roku od 30 dana od dana gubitka statusa učenika ili
redovitog studenta i ako pravo na obvezno zdravstveno osiguranje ne mogu ostvariti
po drugoj osnovi,

Članak 10.
Djeca osiguranika iz članka 8. stavka 1. točke 2. ovoga Zakona zadržavaju status
člana obitelji osiguranika i nakon navršene 18. godine života ako su na redovitom
srednjem, odnosno visokom obrazovanju prema propisima o redovitom školovanju u
Republici Hrvatskoj, do kraja redovitog obrazovanja, odnosno najduže do navršene
26. godine života.
Pod redovitim obrazovanjem u smislu stavka 1. ovoga članka smatra se obrazovanje
do završetka stručnog studija, preddiplomskog, odnosno diplomskoga sveučilišnog
studija.
Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka, djeci osiguranika koja su zbog bolesti ili
ozljede prekinula redovito obrazovanje, produžava se pravo na obvezno zdravstveno
osiguranje za onoliko vremena koliko je trajala bolest, odnosno ozljeda.
Djeci osiguranika iz stavka 3. ovoga članka produžava se pravo na obvezno
zdravstveno osiguranje za vrijeme nastavka redovitog obrazovanja za onoliko
vremena koliko je trajao prekid redovitog obrazovanja.
http://www.hzzo-net.hr/dload/zakoni/01_07.pdf
http://www.hzzo-net.hr/05_01_02.php
__________________
Danas je, možda više nego ikad prije, istina da će način na koji se ponašamo prema djeci odrediti budućnost svijeta!!!!!!!!
dilema is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2011., 20:55   #97
Već sam ga prijavio...
Vidit ću šta će mi odgovorit ,a od sljedećeg tjedna odoh na bolovanje...
Hvala Vam na pomoći i savjetu...
Knorac is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2011., 21:15   #98
Novčana naknada na birou rada

Poštovanje dragi forumaši!
Ima jedno jako važno pitanje i neznam šta mi je činiti a bitno mi je za cijelu obitelj!

Ovako...imam 57 godina života, staža 39 godina, dobio otkaz! Dobio sam otpremninu 160000 kuna
Šta mi je činiti da bi ostvatio preko biroa rada primanja na
kolik iznos plače bi me drugi drugi poslodavac morao prijaviti i koju vajvišu svotu bi moga dobiti i koliko vremenski dugo???
Puno vam hvala,molio bi ako mi itko može pomoči...unaprijed hvala!
shempa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2011., 21:36   #99
Quote:
shempa kaže: Pogledaj post
Poštovanje dragi forumaši!
Ima jedno jako važno pitanje i neznam šta mi je činiti a bitno mi je za cijelu obitelj!

Ovako...imam 57 godina života, staža 39 godina, dobio otkaz! Dobio sam otpremninu 160000 kuna
Šta mi je činiti da bi ostvatio preko biroa rada primanja na
kolik iznos plače bi me drugi drugi poslodavac morao prijaviti i koju vajvišu svotu bi moga dobiti i koliko vremenski dugo???
Puno vam hvala,molio bi ako mi itko može pomoči...unaprijed hvala!
ako ste otkaz dobili ne svojom krivnjom, tj .kao višak radne snage ,i slično, prijavite se na burzu rada u roku od 30 dana i dobivat će te automatski primanja.
ne treba vas nitko prijavljivat ponovno da biste ostvarili primanja s biroa.

iznos koji će te dobivat ovisi visini plaće koju ste primali, a razdoblje primanja ovisi o godinama neprekinutog staža.

više o tome imate ovdje: http://www.hzz.hr/default.aspx?id=3965
Elich San is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2011., 23:14   #100
produženje novčane naknade

Pozdrav,
Zanima me dali imam pravo na nastavak produženja novčane naknade koja je bila prekinuta(zamrznuta)zbog posla na popisu stanovništva.Naime,nakon provedenih više od godinu dana na zavodu dobio sam riješenje o pravu na produženje novčane naknade u razdoblju od 4mj.(četiri isplate),međutim nakon mjesec dana i prve isplate "zaposlio" sam se kao anketar na popisu stanovništva te samim time kako na zavodu kažu izgubio pravo na nastavak produženja novčane naknade.Navodno taj nastavak isplata vrijedi samo za prekid "prvih" novčanih naknada koje su ostvarene nakon prekida radnoh odnosa,a ne u slučaju ponovnih(produženje)novčanih naknada.Iskreno nisam se ovome nadao,jer je svugdje naglašavano da će se svima vratiti prvobitni status nakon odrađenog posla popisivača...osjećam se prevareno,čak ni moj savjetodavac nije znao da nemam pravo kad smo pisali ponovni zahtjev.
Evo npr. http://www.bakar.hr/index.aspx?cl=2591

Ima li smisla žaliti se?
hvala

Zadnje uređivanje smrad3 : 14.06.2011. at 23:20.
smrad3 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:24.