Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.03.2011., 09:30   #21
Quote:
Dilecto Filio kaže: Pogledaj post
literatura o spomenutom samostanu.

nažalost, ne vjerujem da ćeš naći previše podataka o njemu. velik dio autora ponavlja jedne te iste stvari budući da je najveći dio izvorne građe za ovaj samostan nepovratno izgubljen.


hvala Filio, link je koristan, znam da neću naći puno novog o tom samostanu, ali tko pita ne skita
Dungeon is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 17:57   #22
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
Je li Dmitar Zvonimir ratovao sa Svetim Rimskim Carstvom ili samo s nekim pograničnim markgrofom?
Kao da govorim zidu
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 19:34   #23
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
Kao da govorim zidu
Nisam stručnjak, ali kad neće nitko drugi.

Za početak jedan članak
http://istra.lzmk.hr/clanak.aspx?id=2417

ključan dio:
Quote:
Za Salomona je pouzdano dokazano kako je ipak uspio pobjeći na dvor šurjaka i cara Henrika IV., od kojega je očekivao pomoć. No Henrik je, zauzet borbom s papom Grgurom VII., odgađao vrijeme pohoda na Ugarsku, pa je S. pošao u Istru Vecelinu II., bratu pokojnog Ulrika I., ne bi li s njim uspio štogod učiniti za svoj povratak na ugarsko prijestolje. Već je 1079. Vecelin krenuo u rat protiv Zvonimirove Hrvatske, ali je i brzo odustao uplašen prijetnjom pape Grgura da će ga izopćiti ako nastavi ratovati sa Zvonimirom.
Dakle prema ovome, iako niti caru nije bilo svejedno, ali iapk se radilo samo o "pograničnom markgrofu".


Na brzinu sam potrazio literaturu i na netu i jedino sto sam nasao je ovaj link
http://www.archive.org/stream/politi...rgoog_djvu.txt
koristi search da nades dio koji te zanima
Radi se o knjizi iz 1895, pa joj treba pristupati s oprezom.
whitestone is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 21:34   #24
ovako zanima me,

zasto je ankara glavni grad turske, mozda zvuci malo glupo, ali istanbul je kroz povijest bio centar onak svega

jeli unija pregovarala s meksikom za vrijeme americkog gradanskog rata da se ukljuci u rat

znam da bi se cak o ovom zadnjem dalo raspravljati ali bih molio kratak i jasan odgovor,

hvala
zapolja is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 21:57   #25
Quote:
whitestone kaže: Pogledaj post
Nisam stručnjak, ali kad neće nitko drugi.

Za početak jedan članak
http://istra.lzmk.hr/clanak.aspx?id=2417

ključan dio:


Dakle prema ovome, iako niti caru nije bilo svejedno, ali iapk se radilo samo o "pograničnom markgrofu".


Na brzinu sam potrazio literaturu i na netu i jedino sto sam nasao je ovaj link
http://www.archive.org/stream/politi...rgoog_djvu.txt
koristi search da nades dio koji te zanima
Radi se o knjizi iz 1895, pa joj treba pristupati s oprezom.
Hvala
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2011., 00:10   #26
Quote:
zapolja kaže: Pogledaj post
ovako zanima me,

zasto je ankara glavni grad turske, mozda zvuci malo glupo, ali istanbul je kroz povijest bio centar onak svega

jeli unija pregovarala s meksikom za vrijeme americkog gradanskog rata da se ukljuci u rat

znam da bi se cak o ovom zadnjem dalo raspravljati ali bih molio kratak i jasan odgovor,

hvala
Pa Ataturk je rat za oslobođenje poveo iz Ankare, tamo mu je bilo sjedište Vlade koju je osnovao 1920. i kasnije je Ankaru proglasio glavnim gradom,:Vjerujem da je i geografski položaj imao bitnu ulogu, Istanbul je na obali skroz na rubu dok je Ankara skoro pa u samom centru moderne Turske, znaš sigurno da je većina glavnih gradova smještena u centralnim dijelovima zemalja.
kantun is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2011., 16:52   #27
Quote:
kantun kaže: Pogledaj post
Pa Ataturk je rat za oslobođenje poveo iz Ankare, tamo mu je bilo sjedište Vlade koju je osnovao 1920. i kasnije je Ankaru proglasio glavnim gradom,:Vjerujem da je i geografski položaj imao bitnu ulogu, Istanbul je na obali skroz na rubu dok je Ankara skoro pa u samom centru moderne Turske, znaš sigurno da je većina glavnih gradova smještena u centralnim dijelovima zemalja.
hvala
zapolja is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2011., 18:03   #28
...

Također u trenutku kad je on poveo borbu protiv svih u svojoj bližoj i daljoj okolini, po Istanbulu su šetali pripadnici zapadnih vojski, oni koji su podržavali sultana, Grci su bili nedaleko....

Ankara je bila u središtu Anatolije, najudaljenija od zapadnih sila i Grka... tu su novi parlament i novo vodstvo bili najsigurniji...
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2011., 18:08   #29
Quote:
kantun kaže: Pogledaj post
Pa Ataturk je rat za oslobođenje poveo iz Ankare, tamo mu je bilo sjedište Vlade koju je osnovao 1920. i kasnije je Ankaru proglasio glavnim gradom,:Vjerujem da je i geografski položaj imao bitnu ulogu, Istanbul je na obali skroz na rubu dok je Ankara skoro pa u samom centru moderne Turske, znaš sigurno da je većina glavnih gradova smještena u centralnim dijelovima zemalja.
u pravu si - geografski je položaj imao odlučujuću ulogu jer je u vrijeme ataturkovog stvaranja moderne turske na djelu bila intervencija stranih sila koje su htjele zadržati slabu i o sebi ovisnu vlast sultana. a te snage stranih sila, dovažane su morskim putem, naravno.
__________________
HAIKU ZA FRANJU: hrvatski si gorostas bio i ostao/patuljci i dalje grickaju svoja jajašca / JEDNA ZA BBB-e: kad me murjak pendrekom opali po glavi/ja sam sretan kaj sam plavi / Komunisti se spominju još od antike/ Jedan ozbiljan, pa i dramatičan govor euro lijevice o problemima LGBT zajednice pred europarlamentarcima, predstavnicima NATO-a i novinstvom
diogeneš is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2011., 19:33   #30
Quote:
diogeneš kaže: Pogledaj post
u pravu si - geografski je položaj imao odlučujuću ulogu jer je u vrijeme ataturkovog stvaranja moderne turske na djelu bila intervencija stranih sila koje su htjele zadržati slabu i o sebi ovisnu vlast sultana. a te snage stranih sila, dovažane su morskim putem, naravno.
Grci su i spušili kad su krenuli prema Ankari... da su se utvrdili u obalnom području vjerovatno bi stvari bile drugačije....
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2011., 19:39   #31
Ima li netko u pdf-u knjigu od Beuc-a Povijest institucija... Kraljevine HSD iz 1985?

Ispričavam se što je tema ovako postavljena, ali rekli su nam na faksu da je prošle godine jedan student ovu knjigu prebacio u pdf, a nama sad treba za kolokvij, a za posuditi ju nema nigdje.

Ovo mi je palo na pamet kao posljednja nada da ću nekako doći do ove knjige.

Dakle, može kakav link da downloadam tu knjigu ili da mi ju mailate ako slučajno imate?

Hvala
Stickers is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2011., 20:19   #32
proguglaj "historicus hrvatski studiji" i zatim klikni na knjige.

inače, ovu knjigu je iz nekog razloga zbilja teško naći. sjećam se da sam ju na faksu rezervirao tri mjeseca unaprijed jer je stalno bila posuđena.
__________________
Ceterum autem censeo Dilbertum et Transmontanam Crucesignatum delendam esse.
Dilecto Filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2011., 20:56   #33
Quote:
Dilecto Filio kaže: Pogledaj post
proguglaj "historicus hrvatski studiji" i zatim klikni na knjige.

inače, ovu knjigu je iz nekog razloga zbilja teško naći. sjećam se da sam ju na faksu rezervirao tri mjeseca unaprijed jer je stalno bila posuđena.
Hvala, našla!
Stickers is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 23:44   #34
NSK je za javnost otvorila digitalni akademski repozitorij

Quote:
U repozitorij je pohranjeno stotinu digitalnih preslika najstarijih disertacija Sveučilišta u Zagrebu čiji su izvornici prijenosom u digitalni oblik zaštićeni od daljnjeg oštećenja korištenjem. Disertacije su dostupne u formatu pdf.
evo disertacija iz povijesti.
__________________
Ceterum autem censeo Dilbertum et Transmontanam Crucesignatum delendam esse.
Dilecto Filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2011., 23:31   #35
zanima me porijeklo imena Mletci i Mlečani.
koriste ga narodi s istočne obale Jadrana , koje mu je porijeklo ?
__________________
Ubi concordia, ibi victoria.
kandraks2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2011., 23:26   #36
Koje je narodnosti bio Tito? Neki dan sam uletio u raspravu i naslušao sam se svakojakih teroija: Čeh, Slovenac, Hrvat, Srbin, ruski špijun, Židov...

Gledao sam Vrdoljakov dokumentarac o njemu, te mi je ostalo u sjećanju da mu je datum rođenja nekoliko puta prekrajan i ispravljan u crkvenim knjigama. Dovoljno dobra podloga za daljnje manipulacije i teorije zavjere
balkanski pastuh is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2011., 13:30   #37
Quote:
kandraks2 kaže: Pogledaj post

zanima me porijeklo imena Mletci i Mlečani. koriste ga narodi s istočne obale Jadrana, koje mu je porijeklo?
Mleci je nastalo od riječi Venecija. Tu se dogodio niz glasovnih promjena.

Najprije je "v" prešao u "b" i nastalo je Beneci, zatim se "e" pretvorilo u poluglas "6" (B6neci), koji je poslije i nestao, pa je bilo Bneci.

Potom se "b" asimilirao po nazalnosti s "n", pa je nastalo Mneci. I na kraju se "n" denazalizirao i nastalo je Mleci.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2011., 14:33   #38
Zanima me gdje pronači podatke sa kakvim kopnenim snagama je VB planirala braniti otok od Njemačkog iskrcavanja.
hogar23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2011., 15:40   #39
Quote:
hogar23 kaže: Pogledaj post
Zanima me gdje pronači podatke sa kakvim kopnenim snagama je VB planirala braniti otok od Njemačkog iskrcavanja.
Je li ovo info ili portirski pult? Ima neko budan da mi odgovori ?
hogar23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2011., 17:26   #40
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Potom se "b" asimilirao po nazalnosti s "n", pa je nastalo Mneci. I na kraju se "n" denazalizirao i nastalo je Mleci.
Ovaj zadnji korak je identičan s mnogo > mlogo

Za ilustraciju prvog koraka, u slovenskom se Venecija zove Benetke. U to doba je vjerojatno umjesto današnjeg v postojao /w/ (kao u engl.) pa je /b/ bio glas najsličniji romanskom /v/.

Slabljenje e je meni misteriozno.
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:31.