Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.04.2013., 00:10   #121
Quote:
Spirituality7 kaže: Pogledaj post
zašto zgražanje na trošak za izlaske od samo 16 kn dnevno?? Pa nekad se ne potroši niti jedna kuna a nekad na jedan izlazak ode i 50 a možda i više.... meni je to skroz normlano.
zašto misliš da ljudi nemaju prijatelje ako malo izlaze? što ako se druže po kućama jedni kod drugih, šeću prirodom i ne sjede po kafićima što je meni daleko prihvatljiviji način druženja od ispijanja kava po bircevima??
ne kužim te....uopće!!
Mislila sam ovako 500 kn mjesečno je napisano za razonodu (točnije soma za dvije osobe) što ispada 16,66 kn dnevno za sve potrebe. Jel režije i hrana je kao plaćeno. Znači za tu lovu ako radi jede na poslu, popije kavu ili se druži kod nekoga ne ulazim, da li plati mjesečni prijevoz do posla nisu svi da su blizu, ako izađeš jednom mjesečno van za tipa samo 50 kn, ako moraš frizeru baš taj mjesec il tipa socijale zubaru kojem isto nekad platiš, tabletu za glavu, kino, izložba, poklon za rođendan, cipele, bilo šta dodatno mjesečno gdje odakle???

Kakva je to razonoda sa 500 kn mjesečno za "normalan" život?

Napisano sve ostalo iznad 6 soma smatra luksuzom. Ok možeš preživjet sa 16,66 kn dnevno al znači ako trebaš samo neku osnovnu od gore osnovnih navedenih stvari je luksuz.

Zadnje uređivanje kangaro : 14.04.2013. at 00:17.
kangaro is offline  
Old 14.04.2013., 00:33   #122
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Molim te, hoćeš li mi pokazati gdje sam ja to napisala?
Jebeš ti raspravu u kojoj ti izmišljaš stvari da bi dokazao kako si u pravu
Od 12kkn mjesečno čovjek napiše sliejdeće:

Quote:
Cigarete 1000kn
...
Ostaje 4800kn za ...
Što je skoro pola mjesečne potrošnje za cigarete i pizdarije, ako je to normalno onda super

Ako ćemo maštati o posluzi koja će nam održavati kuću i osobnog vozača te gablecima u boljim restoranima pod normalno i svaki drugi vikend po toplicama i sl. onda treba cca 120.000 kn mjesečno, mislim jebeš sve ako se moraš sam vozat po gradu...
__________________
Biti jednostavan je umjetnost (by Shipka)
Musatom is offline  
Old 14.04.2013., 00:53   #123
Quote:
Musatom kaže: Pogledaj post
Od 12kkn mjesečno čovjek napiše sliejdeće:



Što je skoro pola mjesečne potrošnje za cigarete i pizdarije, ako je to normalno onda super

Ako ćemo maštati o posluzi koja će nam održavati kuću i osobnog vozača te gablecima u boljim restoranima pod normalno i svaki drugi vikend po toplicama i sl. onda treba cca 120.000 kn mjesečno, mislim jebeš sve ako se moraš sam vozat po gradu...
Ja sam te pitala di sam ti ja napisala da mi je pola iznosa za cigarete - referirao si se na moj post
A nije ni čovjek napisao da 6 somova troši na cigarete i bančevanje...

Osim toga, zamjeni tih 1000 kuna koje njih dvoje troše na cigarete za 2 mjesečne članarine u teretani - je l i to luksuz

Kako to misliš "ako se sama moram vozati po gradu"? Kaj, da hvatam ekipu po cesti i probam s njima podijeliti trošak do kud idu?
kiss me is offline  
Old 14.04.2013., 11:00   #124
Quote:
Spirituality7 kaže: Pogledaj post
četveročlana obitelj, primanja cca 12.900 kn , bez kredita na prvi pogled reklo bi se čisto solidno.... i živimo zbilja skromno - ne putujemo nigdje po "svijetu" idemo 3x godišnje k rodbini i to je sve (trošak: cca 2.000kn sve skupa) , ne kupujemo često odjeću i obuću a i kad kupujemo -kupimo dosta jeftino, na mobitel trošimo minimalno - svatko 40 kn jer smo svi bonbon itd..

ali uvijek se zalomi neki minus od 6,7000 kn. Kako - ne znam
Ovo boldano je
tak smo i mi smanjili troskove, 40kn i besplatni pozivi all arround..bez skrivenih naknada troskova frekfencija uspostava i obracunskih jedinica od 10 minuta.

ljudi koje ja znam dosta im je lova odlazila (dosta u odnosu na dobiveno/ulozeno) bas na takve gluposti, ugovore neku pretplatu od 100njak kuna,tj obradi ih onaj deckic u konzumu koji vuce za rukav, covjek to potpise i onda je za neki shitty mobitel koji kakti dobije vezan 2 god uz tog operatera,a racuni sve veci i sve vise cudni..Isto tak pretplate za max tv , tcom, ljudi si natuku tih gluposti i po 500kn mjesecno izadu racuni.
SAd tcom ajde ima tu neku tarifu za 300kn ak se ne varam ima sve,flat 5mbps,max tv i telefon..


Mislim da je samcima, ili uvjetno receno samcima teže...a primjecujem da se takvi manje javljaju.Rezije treba jednako popraviti,auto platiti, bojler servisirati itd.
MMachéte is offline  
Old 14.04.2013., 12:33   #125
Quote:
MMachéte kaže: Pogledaj post

Mislim da je samcima, ili uvjetno receno samcima teže...a primjecujem da se takvi manje javljaju.Rezije treba jednako popraviti,auto platiti, bojler servisirati itd.
Istina.

Ove su me godine zimske režije koštale ca 1100 kn mjesečno (što je kao i OK), a igrom slučaja jako zagužvalo na poslu i u stanu skoro da bih samo prespavala.

A auto i mobitel su mi službeni. Znači, nemam troškova servisa, registracije, benzina i to. Da nije toga, bilo bi gusto, jer momentalno prosječno zarađujem. Branša mi je ukomirana i sretna sam što uopće imam posao. Uopće ne mogu pojmiti kako žive ljudi s malim primanjima i djecom, strašno.
ViktorViktorija is offline  
Old 14.04.2013., 13:19   #126
Quote:
Jaguarova Šapa kaže: Pogledaj post
otvaram ovu temu jer sam negdje na nekom topicu pročitala da ima ljudi koji izjavljuju da je za normalan život DVOJE ljudi u istom kućanstvu potrebno cca 12000 kn! ostala sam zgrožena! jbt, pa na što ti troše - nek im 2000 ode na hranu i 1000 na režije i možda čak i 2000 na neki kredit ako ga imaju to je sve skupa 5000 kn........ i nek na razonodu ode još 1000 to je 6000!
dakle, za dvoje ljudi maximalno 6000 kn mjesečno - sve ostalo barem ja smatram luxuzom... ako nemaju kredit onda i manje!

pa jbt, ima familija gdje bračni par s djecom živi od 5000 kn a ovi bi 12000kn za dvoje.....

kakva su vaša iskustva po tom pitanju i koliko vi trošite na osnovne životne potrebe a koliko izdvajate za razonodu?? i - da li pored toga ostavljate nešto sastrane za štednju?
Mislis solidno zivjeti udvoje od 6000 kuna i s kreditom?
Nema puno smisla da stavljam svoje brojke jer mi samo za stan ode 1000 eura, a nije Hrvatska, ali imam obitelj u Hrvatskoj pa me ovih 6000 kuna cudi. Nije pitanje s koliko mozete, netko koliko bi vam bilo potrebno za normalan zivot?

Ima na Gastru super tema o dnevnoj potrosnji za hranu po osobi.
Vecina postova ovdje je ipak realnija nego neki tamo.

Quote:
Odjeća i obuča: 250 kn (s tim da uglavnom kupujem brandove, Nike, Jordan, Mustang, S.Oliver i sl., dakle malo skuplje stvari od nekakvog prosjeka)
Imas neku tajnu? Moja je outlet.
To je valjda 350 eura godisnje. Pa samo da kupis jaknu i ne znam jedne postene cipele ode ta lova. A gdje je sve drugo.

Quote:
ma plaću oko 5000 eura, žena radi djelomično radno vrijeme (4 sata) i zaradi neš "sitno" za đeparac - oko 2000 eura.
Ovo su prilicno nerealne cifre, osim ako se ne radi o visoko skolovanim i super pozicijama. ili im nisi odbio porez. Oni naime porez placaju poslije. K tome Svicarska bas nije poznata po povoljnoj hrani.
I kod mene je srednja prosjecna placa 7000 eura, joj daj me nemoj s tim ciframa.
A znas odakle ta cifra? Od toga da vecina zaradjuje 2500-3000, a manjina bankara i savjetnika po 25 000 na mjesec. I evo ti prosjeka.
U Svicarskoj sam jako cesto, 5000 zaraduju oni sa VSS-om. I to ne svi.

Quote:
sto km od takvog standarda a uskoro i u istoj uniji.
Svicarska nije u uniji.

Quote:
Pa hebote prosječna bruto plaća je oko 1000 eura što je u Njemačkoj otprilike socijalna pomoć!!
Socijalna pomoc sa svime i svacime po osobi je oko 700 eura, a ako imas vlastitu nekretninu onjda oko 400.

Quote:
ja ispred boldane stavke trebam dodat još jednu 7 pa ti sad izdrži s prosječnom plaćom od 5 500 čuna.
Osoba takve place valjda nece dizati kredit veci nego joj je placa.
ombia is offline  
Old 14.04.2013., 13:31   #127
meni kao samcu za osnovne potrebe bi mislim bilo potrebno cca. 1700-2000kn

režije (struja, voda, internet, mobitel) = 350-400kn
hrana = 1200-1400kn
higijena = 100kn

i to je to, najosnovnije, bez ikakvih kupovanja odjeće i obuće, izlazaka, razonode,...
svjpromatrac is offline  
Old 14.04.2013., 13:38   #128
Quote:
Offshore kaže: Pogledaj post
cca 15 000 kn/mjesecno, za opustenih mjesec dana, bez kredita za stan/auto.

Nas dvoje + dvoje djece, ukljuceni njihovi treninzi i skole stranih jezika.

Ne smatram da imamo luksuzan zivot, ali ne gledam da li su keksi 8 kn ili 12kn, uzmem one koji su mi drazi bez obzira na cijenu.

I da, ostavimo bar 25% prihoda za stednju (dugorocne investicije) svaki mjesec.
Ako zivis na lokaciji iz profila i imas super zivot s manje od 2000 eura onda je to na granici cuda.

Vidjela sam u drugom postu i struju s grijanjem 530 mjesecno, a joj. Ne grijem se na struju, imam sve aparate nove i energetske klase A+++ i nema me preko dana doma pa mi je struja, kako kad ali barem 75 eura.
Da se grijem na struju mogla bih pribrojiti 200 eura k tome.

@kiss me pa kaj ti je bilo dosta jendom tjedno oprati kosu?
ombia is offline  
Old 14.04.2013., 14:20   #129
kakvi su to stambeni krediti od 1500 kuna?
što se za to može kupiti??

nas je troje u unajmljenom stanu u zagrebu:
najam 2300 kuna
režije cca 1000 kuna (struja, voda, plin, komunalije)
bnet i mobiteli 400
mali kredit (jer nikad ne dižemo velike ) 600 kuna
amex iz kojeg se čupamo 1000 kuna
vrtić (privatni) 1000 kuna
gorivo (za jedan auto za vožnju posao-doma kroz grad i izlet u okolicu zagreba vikendom) 1500 kuna

prihodi su nam cca 11500, rashodi 8000 bez hrane i kozmetike.
a treba registrirati auto, odvesti dijete na more, jesti zdravo, izaći ponekad, rekreirati se, rekreirati dijete, uštedjeti nešto za penziju...
ja računam da nam treba još 4-5 tisuća kuna mjesečno da bismo zadovoljili sve svoje materijalne potrebe. za sad.
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Old 14.04.2013., 18:15   #130
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post

Kako to misliš "ako se sama moram vozati po gradu"? Kaj, da hvatam ekipu po cesti i probam s njima podijeliti trošak do kud idu?
Ako sam dobro skužila, to je bio sarkazam. Na foru da moraš imati i vozača.
nicole2007 is offline  
Old 14.04.2013., 19:28   #131
Quote:
ombia kaže: Pogledaj post
Ako zivis na lokaciji iz profila i imas super zivot s manje od 2000 eura onda je to na granici cuda.

Vidjela sam u drugom postu i struju s grijanjem 530 mjesecno, a joj. Ne grijem se na struju, imam sve aparate nove i energetske klase A+++ i nema me preko dana doma pa mi je struja, kako kad ali barem 75 eura.
Da se grijem na struju mogla bih pribrojiti 200 eura k tome.
Na lokaciji iz profila zaradujem 6 mjeseci godisnje a zivim i trosim u pitoresknom selu pokraj zlatne dalmatinske obale

I ne, nisam nikad napisao da vodim raskosan zivot, ali bi me bilo Boga strah da kazem da mi je lose, jer nije, stovise.

Sto se energenata tice, tu volim stedjeti (ali ne na racun redukcije koristenja i smanjenja komoda, vec ustedu postizem kupnjom energetski efikasnijih uredaja, makar iste svjesno platim vise)

Struja, kao sto sam vec pisao, mi je prosjecnih 650 kn/mjesecno (cca 400-900 kn/mj, ovisno o sezoni, najveci ikad zabiljezen racun bio je 1200 kn, kod ekstremno hladne pretprosle zime).

Osnovu grijanja cini skupa inverterska klima s koeficijentom korisnosti 4 (iz mreze uzima 1.2 kW el.enegije,u prostor predaje 4.8 kW toplinske), i nedavno sam ulozio 3500 kn za LED rasvjetu, 1700 kn za efikasniji bojler, te kupio 2 LED televizije, kako bih racun i dalje smanjio.

Ne zivim u vili ( jos ), vec u stanu od 80ak kvadrata.

I automobili su mi ekonomicni - oba su s potrosnjom oko 5-6-7 litara, a jedan ima 170 KS.
Mislis da lazem :nezna:
__________________
Sunt facta verbis difficiliora
Offshore is offline  
Old 14.04.2013., 20:21   #132
Tročlana obitelj, prosječni mjesečni rashodi u zadnjih godinu dana su 18000 kn ako se izuzme kredit. Ne živimo luksuzno, ali ne može se reći ni da štedimo.

Kad smo zarađivali puno manje, trošili smo puno manje.

.
justapixel is offline  
Old 14.04.2013., 21:37   #133
Quote:
svjpromatrac kaže: Pogledaj post
režije (struja, voda, internet, mobitel) = 350-400kn
Da nisi nešto zaboravio u tim režijama?

Quote:
ombia kaže: Pogledaj post
@kiss me pa kaj ti je bilo dosta jendom tjedno oprati kosu?
Aha.. imam kosu koja se gotovo uopće ne masti, tako da mi je nakon tjedan dana još uvijek relativno čista

Quote:
nicole2007 kaže: Pogledaj post
Ako sam dobro skužila, to je bio sarkazam. Na foru da moraš imati i vozača.
Jebem ga u sarkazam
kiss me is offline  
Old 14.04.2013., 22:14   #134
Quote:
babarej kaže: Pogledaj post
Voda: imamo kisnicu
Fora

Quote:
Pricuva: ne placamo, nema toga kad si u svojoj kuci.
Onda imaš neki izdatak za održavanje kuće.

Quote:
Smece i komunalno: Za sad ne placamo.
Lako tako
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Old 14.04.2013., 23:43   #135
Quote:
Offshore kaže: Pogledaj post
Na lokaciji iz profila zaradujem 6 mjeseci godisnje a zivim i trosim u pitoresknom selu pokraj zlatne dalmatinske obale

Osnovu grijanja cini skupa inverterska klima s koeficijentom korisnosti 4 (iz mreze uzima 1.2 kW el.enegije,u prostor predaje 4.8 kW toplinske), i nedavno sam ulozio 3500 kn za LED rasvjetu, 1700 kn za efikasniji bojler, te kupio 2 LED televizije, kako bih racun i dalje smanjio.

Ne zivim u vili ( jos ), vec u stanu od 80ak kvadrata.

I automobili su mi ekonomicni - oba su s potrosnjom oko 5-6-7 litara, a jedan ima 170 KS. :
A sta, tamo 6 mjeseci zivis od zraka? Ne placas krov nad glavom, hranu, izlazak?
Zapravo tamo zivis i radis 6 mjeseci jelte.

Inace znam ja kako se ekonomicno barata strujom, samo je cijena struje koju ja placam tri puta visa nego hrvatska cijena.
Ja auto uopce nemam, u centru grada mi je bio samo trosak, a nikako potreba, na poso pjesice.
I placam sve zive i mrtve komunalije, poreze, a evo cijena struje je prosli mjesec opet skocila.
ombia is offline  
Old 15.04.2013., 00:16   #136
Quote:
ombia kaže: Pogledaj post
A sta, tamo 6 mjeseci zivis od zraka? Ne placas krov nad glavom, hranu, izlazak?
Zapravo tamo zivis i radis 6 mjeseci jelte.

Inace znam ja kako se ekonomicno barata strujom, samo je cijena struje koju ja placam tri puta visa nego hrvatska cijena.
Ja auto uopce nemam, u centru grada mi je bio samo trosak, a nikako potreba, na poso pjesice.
I placam sve zive i mrtve komunalije, poreze, a evo cijena struje je prosli mjesec opet skocila.
Gdje god radim mi firma placa pristojan smjestaj,hranu,prijevoz,komunikacije...ti mi racuni nisu niti na prosirenom spisku zivotnih interesa.

I koje bi veze imalo navodenje cijena s drugog kontinenta na HR forumu, kad je moja obitelj, zivot i trosak tu (a tamo rad i zarada) ?
__________________
Sunt facta verbis difficiliora
Offshore is offline  
Old 15.04.2013., 01:28   #137
Pa ako zaradjujes inozemnu placu onda navodjenje troskova u okvirima hrvatske svakodnevice ionako nema smisla.
Htjela sam reci da su i tih sest mjeseci zivot, nije da se zivi u zrakopraznom prostoru.
Nisam znala da ti firma pokriva sve troskove, a znam da je bilo kakav smjestaj u Singapuru uzasno skup.
ombia is offline  
Old 15.04.2013., 07:04   #138
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post

Onda imaš neki izdatak za održavanje kuće.
Kazem da kuca jos nije gotova iako zivimo u njoj pa je tesko odrediti te troskove za odrzavanje. To na kuci ide tako da kad se nesto pokvari/razbije onda trosis na to. Ne odvajamo mjesecno. A ti popravci ovise o kvaliteti gradnje i slicnome.

Ne znam koliko ce ovo za smece trajati ali i da je tu jos 100 kn nije problem.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Old 15.04.2013., 21:11   #139
Quote:
Angry Bird kaže: Pogledaj post
kakvi su to stambeni krediti od 1500 kuna?
što se za to može kupiti??
ako je kredit + ušteđevina ?
knjiza is offline  
Old 15.04.2013., 21:17   #140
Quote:
ombia kaže: Pogledaj post
Pa ako zaradjujes inozemnu placu onda navodjenje troskova u okvirima hrvatske svakodnevice ionako nema smisla.
Htjela sam reci da su i tih sest mjeseci zivot, nije da se zivi u zrakopraznom prostoru.
Nisam znala da ti firma pokriva sve troskove, a znam da je bilo kakav smjestaj u Singapuru uzasno skup.

Izvini sto za tvoje pojmove malo trosim, 15 000 kn + stan + auto,ali meni je to taman.

A da li sam dobio na lotu ili zaradio prodajom boca, u Hrvatskoj ko mali od kuzine ili na Marsu kao voda skupine astronauta - trosak je isti, za nas cetvero u Hrvatskoj

Quote:
knjiza kaže: Pogledaj post
ako je kredit + ušteđevina ?
Mnogima je to apstraktan pojam, a nalazi se samo u Klaicevom rjecniku.
__________________
Sunt facta verbis difficiliora
Offshore is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:06.