Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.01.2014., 17:29   #1
Metformin

Pozdrav, treba mi mala pomoć. Na nalazu specijaliste sam dobila preporuku za tablete Metformin. Kad dođem u ljekarnu podignut tablete oni kažu da je doktorica napisala Belformin. Jel to jedan te isti lijek ili se doktorica zeznula?
Haaaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2014., 18:39   #2
A otkud tebi da se tablete zovu metformin? To je aktivni sastojak, tvorničko ime tableta je Belformin (proizvodi ih Belupo). Više farmaceutskih firmi proizvodi tablete metformin pa tako možeš kupiti u Hrvatskoj Metformin PharmaS, Belformin, Gluformin (Pliva)... Znači to je sve jedan te isti lijek generičkog imena metformin, ali različitog tvorničkog, ovisno o proizvođaću.

Iako je to isti lijek, moguće je da se pojave drukčije nuspojave. Ako si prije koristila neke druge s metforminom, svakako priupitaj doktoricu da se nije mozda zabunila. Ako ti je prvi put, vjerojatno ti je prepisala od Belupa jer su najjeftiniji

U svakom slucaju, preporucam ti da nazoves svoju dr, reci da su te zbunila ta dva različita naziva i da samo zelis provjeriti da li je sve u redu. Ti si laik, nisi dr med i ne moras znati te stvari i ne trebas se sramiti pitati.
Kirala is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2014., 19:07   #3
Quote:
Kirala kaže: Pogledaj post
A otkud tebi da se tablete zovu metformin? To je aktivni sastojak, tvorničko ime tableta je Belformin (proizvodi ih Belupo). Više farmaceutskih firmi proizvodi tablete metformin pa tako možeš kupiti u Hrvatskoj Metformin PharmaS, Belformin, Gluformin (Pliva)... Znači to je sve jedan te isti lijek generičkog imena metformin, ali različitog tvorničkog, ovisno o proizvođaću.

Iako je to isti lijek, moguće je da se pojave drukčije nuspojave. Ako si prije koristila neke druge s metforminom, svakako priupitaj doktoricu da se nije mozda zabunila. Ako ti je prvi put, vjerojatno ti je prepisala od Belupa jer su najjeftiniji

U svakom slucaju, preporucam ti da nazoves svoju dr, reci da su te zbunila ta dva različita naziva i da samo zelis provjeriti da li je sve u redu. Ti si laik, nisi dr med i ne moras znati te stvari i ne trebas se sramiti pitati.

Od kud meni to Pa pretpostavila sam jer piše na nalazu samo Metformin, pa eto mislila sam da je to naziv tableta jer inače mi konkretno uvijek pisao naziv lijeka. Zato sam došla ovdje, pitala jer nemam pojma ništa o tome, hvala na odgovoru.
Nisam nikad koristila takve tablete, da napisano je da je od Belupa, znači nisu baš naj naj jer su najjeftinije ili?
Inače ako ima netko iskustva s tim tabletama da mi napiše. Zahvaljujem!
Haaaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2014., 20:26   #4
Nema veze što je najjeftiniji, svaki lijek mora zadovoljavati standarde ispod kojih se ne ide. Puno faktora utječe na cijenu, način proizvodnje na primjer, nema veze s kvalitetom. Na skuplje lijekove se obično ide ako imas teze nuspojave od prvog, a postoji sansa da bi uz skuplji bile blaže. Ili ako imas neke kontraindikacije.

Specijalisti su prije mogli sami odrediti koji lijek će dr opće prakse prepisati pacijentu (dakle od jednog proizvodaca prema nekim svojim kriterijima). Od ove godine specijalist napiše samo aktivnu supstancu i onda dr daje recept za najjeftiniji lijek iz te skupine, prema preporuci HZZO-a. Mozda se o tome radi
Kirala is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2014., 14:46   #5
ja sam dugo pila siofor koji je također metformin....imaš na temi o pcos-u dosta napisano o metforminu jer ga manje više većina pcos-ovki pije...
__________________
kornjačica žabica
tina2701 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2014., 19:53   #6
Hvala! Nadam se da necu imati nuspojave kao što sam znala imati od tableta za šečer. Nešto mi nije jasno u uputstvima o lijeku. Piše da se lijek NE uzima ako imam nekontroliranu šećernu bolest, primjerice hiperglikemiju...
Pa meni šećer zna skočit i na 19, pa mi nije sad jasno?
Haaaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2014., 22:34   #7
Ne znam za to da se ne uzima, valjda se pod tim misli da se pacijent prvo posavjetuje sa svojim dr. što si ti, naravno, učinila i da to skakanje nije svakodnevno. Valjda.

Kao što je tina rekla, mnogim PCOS-ovkama je davan metformin (nebitno koje ime) pod uvjetom da im je utvrđena inzulinska rezistencija i tako ujedno kao pomoć pri zatrudnjavanju (ukoliko ne ide ostalim "metodama").

Moja majka i baka (njena majka) su dijabetičari i zna im skakati šećer, osobito u stresnim periodima (operacije, bolovi i sl.), te nepažnje u ishrani i kretanju. Bilo je tu skakanja i preko 20 i obje uzimaju metformin (Glucophage).
__________________
Fuj. Kaka to!
Silvery is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2014., 20:03   #8
Quote:
Silvery kaže: Pogledaj post
Ne znam za to da se ne uzima, valjda se pod tim misli da se pacijent prvo posavjetuje sa svojim dr. što si ti, naravno, učinila i da to skakanje nije svakodnevno. Valjda.

Kao što je tina rekla, mnogim PCOS-ovkama je davan metformin (nebitno koje ime) pod uvjetom da im je utvrđena inzulinska rezistencija i tako ujedno kao pomoć pri zatrudnjavanju (ukoliko ne ide ostalim "metodama").

Moja majka i baka (njena majka) su dijabetičari i zna im skakati šećer, osobito u stresnim periodima (operacije, bolovi i sl.), te nepažnje u ishrani i kretanju. Bilo je tu skakanja i preko 20 i obje uzimaju metformin (Glucophage).
Nažalost nisam imala priliku reći internisti sve svoje tegobe jer joj nisam bila toliko bitna valjda, ne znam. Zato moram okolo ljude loviti i tražiti preko neta sve što me zanima.
Šećer mi posljednjih par mjeseci svakodnevno visok, ali nisam imala priliku to reć. :/
Haaaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 23:53   #9
Ajoj draga, moraš! To je ozbiljna stvar, jako. Nije se sa time zezati (znam po svojoj familiji, a i u trudnoći sam dobila gestacijski dijabetes pa sam morala striktno paziti).

Probaj ugovorit pregled, skupit koju kintu za privatno ako ne ide. Joj, znam kakvo nam je zdravstvo, kolike su liste čekanja i svašta, da ne govorim kako si ko po brzoj traci, ne stigneš pola stvari reći i pitati, a kamoli dobiti odgovore. Moraš reć da se utvrdi razlog.

Jesi uzimala kakve lijekove zadnjih mjeseci? Jesu te mučili kakvi bolovi?
__________________
Fuj. Kaka to!
Silvery is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2014., 17:08   #10
Bila sam i kod privatnika. Ali pretrage kod privatnika su preskupe, to stvarno ne mogu priuštiti. A u bolnicama se dugo čeka, ja sam samo za pregled kod interniste čekala 5 mj. Da baš mi je žao što nisam imala priliku popričati sa internistom o svemu jer i mene zanima nešto o svemu tome što mi je.
Jedino me glava zna bolit u zadnjih par mjeseci ako mi šećer luduje. Imam jaku hiperinzulinemiju, šećer mi non stop pada, inače imam bolove u predjelu gušterače pa malo još prema dole. Pogotovo kad se ne najedem, znači da mi se to smiri trebam se prejest. Od toga sam i dobila dijabetes i udebljala se.
A nadam se da će mi ove tablete pomoć da se oporavit. Radila sam ultrazvuk gušterače ali ništa se nije vidjelo, preporuka je bila da možda idem na detaljnije pretrage gušterače, to sam rekla i internisti al kaže da ne vjeruje da je u tome problem.
Haaaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2014., 22:29   #11
Meni ova cijela prica nije jasna... Pa ak imas dijabetes onda si metformin dobila upravo zbog toga! A kod interniste si bila iz kojeg razloga?
Kristina19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2014., 23:42   #12
Quote:
Kristina19 kaže: Pogledaj post
Meni ova cijela prica nije jasna... Pa ak imas dijabetes onda si metformin dobila upravo zbog toga! A kod interniste si bila iz kojeg razloga?
Došla sam ovdje da pitam jer nije ni meni dosta toga jasno. Dobila sam tablete jer me muči jako hiperinzulinemija, nisam stigla niti rec da me muci i visok secer, mozda je sama vidjela na nekim nalazima, ne znam. Na uputi je pisalo da se tablete ne uzimaju ako se ima visok šećer. Jeste pročitali prethodne komentare moje?

Zadnje uređivanje Haaaj : 05.02.2014. at 23:47.
Haaaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2014., 08:12   #13
Quote:
Haaaj kaže: Pogledaj post
Došla sam ovdje da pitam jer nije ni meni dosta toga jasno. Dobila sam tablete jer me muči jako hiperinzulinemija, nisam stigla niti rec da me muci i visok secer, mozda je sama vidjela na nekim nalazima, ne znam. Na uputi je pisalo da se tablete ne uzimaju ako se ima visok šećer. Jeste pročitali prethodne komentare moje?
Procitala sam komenare ali mi i dalje situacija nije uopce jasna.
Ako si dijabeticar, zar ne bi to trebala imati pod kontrolom barem svog obiteljskog lijecnika? I to pod strogom uz prehranu (na prvom mjestu) i lijekove?
Ovak je stvarno suludo da netko procjenjuje smijes li piti metformin. Inace, koju dozu metformina si dobila? Moja teta ga recimo pije zbog povisenog secera u krvi. Ne znam u kojoj dozi al znam da pije 3xdan. Ja sam imala normalan secer i pomogao mi je takodjer metformin jer sam imalu blagu inzulinsku rezistenciju. Pila sam 2x500.
Kristina19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2014., 10:37   #14
Hmmm sve bi bilo super da nemam tu hiperinzulinemiju ako znate sto je to?
A dobila sam prije tablete koje sam prestala piti zbog jakih nuspojava koje su mi samo pogorsavale zdravstveno stanje. Sad sam dobila ove koje su koliko sam skuzila skroz drugaciji tip lijekova i koje su ocito za moje stanje. Moj je secer bio godinama dobro do prije godinu dana.
Dobila sam dozu 1000 mg nakon vecere. Ma kazem vam bilo bi super da imam samo visok secer. Ove oscilacije secera mi izmuce citav organizam. Zna mi secer sa 12 past na 6 u roku od 15 min.
Haaaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2014., 11:43   #15
Uh, znam koliko se cca čeka na pregled kod interniste, evo baš baka to opet prolazi (žalost teška ), a i majka je čekala dugo da bi isto bila po traci. Ili tako ili put pod noge kod privatnika koji će ti reć što sve treba, a to košta ajme i kuku!

Ne znam, možda da dobro izrešetaš upitnicima svog dr. opće prakse pa nek piše što može pisat na uputnice. A kad dođeš kod specijaliste onda sve reci, zapiši sebi ukoliko zaboraviš.

Nešto se događa organizmu kad ti u zadnje vrijeme šećer tako luduje i da, svakako bi trebala na detaljniju obradu. Baš zbog toga. Koliko sam shvatila - ti imaš neki simptom, bol (čiji se uzrok ne zna) i moraš se prejest da bi taj simptom otklonila, a od toga svega si dobila na koncu dijabetes (pogotovo debljanjem) i sad si u začarnom krugu i bez potrebne obrade.
__________________
Fuj. Kaka to!
Silvery is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2014., 12:53   #16
Nije li to isto sto i inzulinska rezistencija? Barem sam ja to tak shvatila citajuci razne clanke i uglavnom se tu koristi metformin. Isto tak sam citala da ga je bolje uzeti tokom jela i to u onom obroku u kojem se jede nesto vise ugljikohidrata.
Probaj smiriti divljanje secera u krvi prehranom. Uzaludne sve terapije ako se ne pazi sto se jede. Ne znam koliko si upoznata s terminima glikemijski indeks i glikemijski load. Probaj prehranu srediti i jesti namirnice s niskim i eventualno srednjim glikemijskim indeksom, a to znaci od kruha i tjestenine samo 100% integralno, nista s bijelim brasnom i secerom, sto manje svjezih mlijecnih proizvoda koji imaju puno sirutke, moze meso, riba, puno povrca (zeleno lisnato, mahunarke, sto manje krumpira) i salate.
Kristina19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2014., 19:06   #17
Quote:
Silvery kaže: Pogledaj post
Uh, znam koliko se cca čeka na pregled kod interniste, evo baš baka to opet prolazi (žalost teška ), a i majka je čekala dugo da bi isto bila po traci. Ili tako ili put pod noge kod privatnika koji će ti reć što sve treba, a to košta ajme i kuku!

Ne znam, možda da dobro izrešetaš upitnicima svog dr. opće prakse pa nek piše što može pisat na uputnice. A kad dođeš kod specijaliste onda sve reci, zapiši sebi ukoliko zaboraviš.

Nešto se događa organizmu kad ti u zadnje vrijeme šećer tako luduje i da, svakako bi trebala na detaljniju obradu. Baš zbog toga. Koliko sam shvatila - ti imaš neki simptom, bol (čiji se uzrok ne zna) i moraš se prejest da bi taj simptom otklonila, a od toga svega si dobila na koncu dijabetes (pogotovo debljanjem) i sad si u začarnom krugu i bez potrebne obrade.
A jadni ti stari ljudi po bolnicama, još kad ih počnu vozat iz zgrade u zgradu a oni onak stari jedva se kreću, nama mladima je lakše malo.

Da dobro ste shvatili , baš mi je tako. Stvarno izrešetam svoju doktoricu za sve uputnice koje mogu, to mi je sva sreća ok pa sam takve pretrage napravila.
Haaaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2014., 19:15   #18
Quote:
Kristina19 kaže: Pogledaj post
Nije li to isto sto i inzulinska rezistencija? Barem sam ja to tak shvatila citajuci razne clanke i uglavnom se tu koristi metformin. Isto tak sam citala da ga je bolje uzeti tokom jela i to u onom obroku u kojem se jede nesto vise ugljikohidrata.
Probaj smiriti divljanje secera u krvi prehranom. Uzaludne sve terapije ako se ne pazi sto se jede. Ne znam koliko si upoznata s terminima glikemijski indeks i glikemijski load. Probaj prehranu srediti i jesti namirnice s niskim i eventualno srednjim glikemijskim indeksom, a to znaci od kruha i tjestenine samo 100% integralno, nista s bijelim brasnom i secerom, sto manje svjezih mlijecnih proizvoda koji imaju puno sirutke, moze meso, riba, puno povrca (zeleno lisnato, mahunarke, sto manje krumpira) i salate.
Čini mi se da je to to. Pa najviše i pojedem navečer prije spavanja tako da bih odspavala u komadu ko čovjek inače se budim ko dijete malo jer mi šećer pada.

Prehrana, dosta sam čitala o tome, iskreno pokušavala smanjit unos ugljikohodrata, čak sam jedno vrijeme probala izbacit kruh potpuno, ali to nije bilo moguće izdržat koliko sam bila slaba, nisam ni van mogla izać taj period. Iako sam jela bijeli kruh, već par godina ne kupujemo takav više nego crni ili integralni i slicno. Naravno kuhano jedem svaki dan. Čak ne koristim ni ulje nego sve lešo. Uglavnom da ne duljim što god sam probala nije pomoglo. Ja stvarno ne znam zašto al dok se ne najedem kruha najviše uz obrok , imam vrtoglavice, slabine, glavobolje itd. Rekla sam to i internisti. Valjda će onda te tablete smirit taj inzulin da i ja smanjim ugljikohidrate jer ni meni ih se toliko ne jede, ni približno.
Haaaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2014., 20:52   #19
jel mi moze netko reci da li se siofor moze dobiti bez recepta?
treba mi za frendicu koja zivi van hr a tamo ih nema.mozda imaju nesto slicno,ali ona kae da siofor najbolje podnosi.
__________________
Nije sve u rukama sudbine.
lorena-ny is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2015., 22:34   #20
Quote:
lorena-ny kaže: Pogledaj post
jel mi moze netko reci da li se siofor moze dobiti bez recepta?
treba mi za frendicu koja zivi van hr a tamo ih nema.mozda imaju nesto slicno,ali ona kae da siofor najbolje podnosi.
moze na crni recept pod dg. syndroma metabolicum
ali tad placas punu cijenu+PDV+marzu ljekarne
__________________
frau merkel kaze: do you know how? a hrvati: vau vau
Fuerteventura is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:13.