Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.03.2003., 01:29   #1
Novi Zeland za početnike

Evo, el me je zamolijo da nesto napisem o svojoj sadasnjoj domovini, pa da to i ucinim.

NZ je, kao sto vjerujem znate, mala otocka drzavica na jugu Tihog oceana, i sastoji se od 2 otoka, juznog i sjevernog. Klima je raznolika, od suptropske na krajnjem sjeveru gdje je zimi oko 10 stupnjeva iznad nule a kisa pada cesto, pa do kontinentalne na jugu (hladne zime, toplo ljeto), i cak alpske (na juznom otoku su planine poput Alpa, sa vrhovima od preko 3500 m).

Flora i fauna je poprilicno jedinstvena, jer se NZ odvojio od kopna davno. Uglavnom je rijec o dzunglastim sumama i raznim papratima, a zanimljivo je da ne postoje agresivne zivotinje, tako da recimo najpoznatija NZ zivotinja, kiwi, uopce ne leti. Kad su dosli Britanci donjeli su sa sobom macke i pse koji su skoro potamanili domace ptice, nesposobne da se brane od grabezljivaca. Dzunglaste sume su takodjer gotovo nestale, buduci da su ih glupi englezi sve posjekli i sad umjesto domace flore sade borovu sumu.

Prije Engleza na NZ su zivjeli Maori, plemenski narod dosta sklon nasilju, ali i tradicionalnim plemenskim stvarima tipa mitovi i sl. Njihov mentalitet je drukciji od engleskog sto dovodi do stalnih sukoba ta dva mentaliteta.

Velika vecina stanovnistva (oko 85%) je britanskog porijekla, i to je uzrokovalo da je mentalitet dosta slican engleskom. Dakle, ljudi su suzdrzani i mirni (npr. kad se stvarno razbjesnu pocnu jako tiho govorit), medjuljudska komunikacija je na niskom nivou i ljudi ne znaju uzivat u sitnicama u europskom stilu (nema kavica, fine klopice, u principu vecina ljudi po ulici hoda obuceni ko klosari). Nitko ne izlazi van tokom tjedna, nego se pretjerano sljaka i onda napije ko svinja za vikend. Dominira americka popularna kultura (fast fud, americki filmovi itd). Hrana je takodjer, nazalost, engleski stil, no u zadnjih 10-15 god. postaje raznovrsnija zbog velikog broja azijatskih imigranata (uglavnom Kinezi, Korejci, Malezijci i sl) koji su donijeli svoju hranu.

Azijati su skoro iskljucivo (kao i svi ostali imigranti) u Aucklandu, najvecem gradu i tokom tjedna su jedini ljudi koje mozes navecer vidjet u gradu.

Estetski, opet govorimo americki. Drvene "sojenice" niske kvalitete, ogromna predgradja obiteljskih kuca (Auckland ima populaciju a la Zg, al se u duzinu proteze 50 a u sirinu 20 km!), shopping centri i neboderi u centru. Skolski sistem, opet angloamericki. Opce obrazovanje vrlo lose i vlada nepoznavanje svijeta, no bolje nego u Americi jer barem ljudi nesto znaju o "majci domovini" (Engleskoj) i gotovo svo pucanstvo dok je mlado ode zivjet u Englesku na godinu-dvije.

Najpopularniji sportovi su ragbi i kriket , dok su nama "normalni" sportovi tipa nogomet i kosarka nepoznanica. Sport se jako potencira u medijima i koristi u svrhu promidzbe patriotizma.

Tolerancija populacije je dosta dobra prema drugim rasama, iako su Azijati, kao najsvjeziji imigranti, nepopularni. Velik je broj imigranata sa pacifickih otoka tipa Tonga, Samoa i sl. koji su slicni izgledom i mentalitetom Maorima i uglavnom zivu u siromastvu (uvezeni su 60-ih da rade fizicke poslove). Uglavnom "otocani" i Maori zive u uvjetima koji jako podsjecaju na treci svijet.

Zivotni standard je nizak za zapadne standarde, iako nesto visi od hrvatskog. No, ljudi su skrti i rasipni u isto vrijeme, recimo, apsolutno svi voze 8-10 god. stare polovne automobile uvezene iz Japana, koji se prakticki raspadaju, a u isto vrjeme potrose 50 eura da se napiju za vikend ili svaki dan kupuju fast fud (koji je skuplji nacin prehrane od kuhanja).

Stanovnistvo je u principu dosta lijeve politicke orjentacije, i protivi se nuklearnom naoruzanju, a sad npr. NZ otvoreno ne podrzava Amere u ovom ratu. S druge strane, velike korporacije su pokupovale sve zivo po NZ, i nema nekakvog postovanja prema okolisu, makar se NZ pokusava promovirat kao cistu, ekolosku zemlju. Nazalost, stvarnost je da nema nikakvih restrikcija na zagadjivanje (uopce nema ekoloskih testova za aute, tj mos imat Wartburg!), i jedini razlog da zemlja nije zagadjenija je nedostatak teske industrije i mala gustoca populacije (stanovnistvo Hrvatske na teritoriju SFRJ).

Zivot, u klasicnom stilu Novog svijeta, je jednostavan. Nema birokratskih zavrzlama i ako nesto zelis kupit to je vrlo jednostavno i brzo se obavlja, kao i npr. otvaranje racuna u banci, upisi na fakultet itd. Takodjer, NZ je treca najnekorumpiranija zemlja na svijetu i nema sanse da nekog podmicujes za bilo sta. No, kao i svugdje, pomogne ako imas "vezu" za npr. dobit poso, al poso ces dobit i bez veze.

Jel ovo dobro, marijaci? Ako tebe il nekog drugog jos sta zanima samo reci(te).
Gazda is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2003., 01:53   #2
Talking

Guzda, kuk ste?
Phil Lynott is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2003., 15:58   #3
Mene napr. zanima kaj delaš tam i kolike su plaće?

Osim toga, kak si uspio skupiti 24 boda za imigraciju???

Kulike si duge tam i jel' se ikada misliš vrnut nazad u domaju?
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2003., 16:14   #4
Re: Na zahtjev el mariachija: Novi Zeland za pocetnike

Quote:
Gazda kaže:
Jel ovo dobro, marijaci? Ako tebe il nekog drugog jos sta zanima samo reci(te).
Lijepo i iscrpno - jel se moze znat malo kaj ljudi tamo rade (koja industrija cvjeta); kaj ti radis i sl ???

Evo ti mah - mah do tamo....
blondie_30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2003., 20:19   #5
Gazda:
Svedska za pocetnike
Kraljevina Svedska je oko 8x veca od RH i ima nesto ispod 9 mill stanovnika. Oko 90 % se izjasnjava kao protestanti. Udio doseljenika je oko 11-12%. Naravno racunaju se oni koji su doselili u zadnjih 60 g. Prije nekih 300 g recimo puno je Belgijanaca doselilo. Ovaj danasnji izgled Svedska je dobila 1905 kad se razilsa od Norveske a Finsku su izgubili u ratu protiv Rusije prije nesto manje od 200 g. Tada su zadnji put ratovali.
Jezik kojim se prica je sjeverno-germanskog porijekla i zove se svedski. Bez vecih problema se moze razumjeti norveski. Danski teze. Jedinica je svedska kruna(SEK). 1€ = 9,2 SEK
Drzava je poprilicno dugacka , oko 2800 km tako da oni koji su najjuzniju puno su blizi CRO nego vrhu Svedske. Na jugu je ravnicasta i tu se uglavnom uzgaja krompir ( u Svedskoj nema krompirove zlatice i onaj koji bi ju unio ide odmah u zatvor). Sto se vise ide na sjever postaje brezuljkasta i pocinju oblasti suma. Vise planine su na sjeveru. Postoje veliki broj jezera ali ne toliko puno kao u Finskoj. Priroda je predivna i dobro je cuvaju. Nebo je predivno.
Industrija je svodi na nekoliko vecih kompanija kao npr. Volvo, SAAB, KLF, ABB i naravno Ericsson. U zadnje vrijeme strane kompanije su kupile veliki dio % nekih od ovih kompanija ali i Svedi kupuju vani. Industrija oruzja je strahovito jaka i glavni dio je smjesten u Nobelovom rodnom gradu. I drvna se preradjuje s tim da se ogoljene povrsine odmah posuljavaju. Vecina ostalih manjih kompanija uglavnom radi poslove koji su vezani sa gore spomenute kompanije.
Skolstvo im se dosta razlikuje od naseg. Osnovna skola je 9 g a ocjene se pocinju dobivati tek na kraju osnovne skole. Srednja skola je 3 g. Doktorat je 4 g osim za tehnicke nauke 5g.
Vecina studenata ne studira u rodnom gradu vec zele da promjene sredinu. Studentski stanovi su naravno popularni i ne mogu se porediti sa nasima. Svaki ucenik ili student moze posuditi oko 450 € mjesecno i dobiti jos nekih 250€. Ova cifra se mjenala u zadnje vrijeme( ne znam tocnu) ali nije velika razlika.
Novac se vraca kad se krece raditi sa kamatom od 4%. Dio koji se dobije se naravno ne vraca.
Odnos predavac-ucenik je drugarski. Nema persiranja ( samo se kraljevska obitelj persira) i predavac se moze kuci nazvati. Ona prica "oborio me jer me ne voli" ovdje ne pali. U slucaju varanja na ispitima studenti snemaju pravo studirati od 3-6 mjeseci.
Skole su im dobro opremljene. Razredi se krecu oko nekih 20-22 ucenika. U zadnjih nekoliko godina je nestasica nastavnog kadra. Na faxovima se to rjesava uvozom iz drugih drzava. Ucenici u osnovnim skolama su poprilicno nevaspitani ali iduci ka granici od 15 g pocinju bivati korektni. Puno su zreliji od nasih vrsjanka i ne cerekaju se recimo na spominjanje sexa kao kod nas.
Ljudi, sitnice i sl
Za Svedjane se misli da su plavi i visoki. To su predrasude. Ima ih naravno i takvih ali najviise ih je kestenjastih ali ima ih sa totalno crnom kosom. Naravno ne pricam o doseljenicima. Odjeca koja se ovdje nosi je ispod europskog nivoa. Ne obraca se toliko paznja osim mozda u nekoliko malo vecih gradova. Najveci gradovi su Stockholm, Geteburg(Göteberg) i Malme (Malmö). Ne zabadaju se nosevi u tudje poslove kao kod nas. Humor koji koriste je malo cudan i ne stima strancima ali poslije nekog vremena se pocne kuziti. Ljudi su poprilicno hladni (mentalitet je povezan s klimom) i ne mogu se lako izbaciti iz kolosjeka. Osim srijedom , petkom i subotom kada piju. Pije se do besvjesti. To ima veze sa povjescu ali o tome drugi put. Alkohol je strahovito skup 0.7l nekog alkohola kosta najmanje 25€. Cigarete su isto skupe ( oko 4€) i cure puse vise od muskih. Muski upotrevljavaju neku vrstu duhana. Djeca su selila od roditelja kad su punoljetna medjutim ovaj trend se sada mjenja iz ekonomskih razloga. U nekoliko vecih gradova je tesko naci stanove ali u drugim gradovima ima viska praznih stanova ( neki se i ruse jer nema stanovnistva).
Razvoj brakova je nizi od europskog prosjeka ali ova cifra je malo iskrivljena jer se dosta parova zivi zajedno a da nisu vjencani. Dosta brakova je i otvoreno, sex s drugim parovima i sl.
Cura i momak placaju samo za sebe kad izadju ali nije rijetko da to rade i bracni parovi. Nemaju neku dobru kuhinju. Uglavnom su sve pokupili od drugih naroda i kultura jer puno putuju. Engleskim se svi sluze. Prije su njemacki i francuski bili na trecem mjestu ali sada spanjolski pocinje preovladavati, jer ih puno tamo ljetuje , cak postoje i jedna poveca svedska kolonija u Spanjolskoj sa svedskim skolama. U sport se puno ulaze. Geteburg koji je duplo manji od ZG ima zasigurno duplo vise sportskih terena od istog. Glavni sportovi su hokej, rukomet, tenis, skijanje, u zadnje vrijeme nogomet i golf. Treniranje u sportskim dvoranama je relativno jeftino. Drzava funkcionira na komunistickom sustavu i zagarantirani socijalni minimum poslije placanja stana i medecinskih troskova je otprilike od 300 -350€. Porezi su od 32% pa navise. Satnica je oko 8€ za najlosije poslove pa navise. Posao na crno nije bas aktuelan .
Hrvati u Svedskoj su uglavnom stacionirani na zapadnoj obali. Ima ih i Stckhlmu ali postoji neko nepisano pravilo da je STCKHLM srpski a GTBRG hrvatski. IMaju i 4 hrvatske-katolicke misije i dosta hrvatskih klubova ( u kojima su svi posvadjani). Broj Hrvata je ( zaboravio sam ali mislim da je oko 20 000). Broj onih iz bivse YU je veci od 100 000. Opcenito znanje o nasim prostorima je relativno dobro jer se pricalo puno o ratovima a i sa primanjem nekih 60 000 Bosanaca , nekoliko 1000 Hrvata i Srba iz CRO + 20 000 Albanaca pocetkom 90-tih.
--------------------------------------------------------------
Naravno moglo bi se jos toga dosta napisati ali covjek se svega ne sjeti a mozda neke informacije nekima drugima nisu interesantne. Ovo je vidjenje iz moga kuta ali siguran sam da postoje i oni koji ovo vide sasvim drugacije.
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2003., 21:10   #6
Zakon post! Koliko je teško imigrirati u Švedsku, te kolika je stopa nezaposlenosti? Kakav je životni standard? Švedska je u EU?

Treba nam više ovakvih putopisa iz cijelog svijeta (samo molim ne sa sjevernoameričkog kontinenta).

Ajmo, tko je sljedeći? Holandija, Belgija, Francuska, Španjolska anyone?

Singapur, Thailand, Hong-Kong, Tokyo, Čile, Argentina, Paragvaj?
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2003., 23:13   #7
Vako.

Industrija
Vecina NZ djelatnosti su tercijarne i sitni pogoni za, sta ja znam, toalet papir, vrecice za cips i sl. Teske industrije gotovo da nema. Prevladavaju usluzne djelatnosti. Poljoprivreda je jos vazna, al ne ko prije kad je bila potpuno dominantna. Jos uvijek je vazan izvoz janjetine (koja se inace ne moze usporedit sa kamenjarskom), mljecnih proizvoda, nesto voca i povrca (recimo kiwi, iako izvorno kineski, se je poceo proizvodit masovnije bas na NZ i od tuda mu ime kiwi (po onoj beskrilnoj pticurini - inace, novozelandjani su sami sebi dali nadimak kiwiji). Vazno je jos i sumarstvo. U zadnjih 20-ak godina se je jako razvio turizam, recimo ovdje je izmisljen bungee jumping i slicni vratolomni hobiji.

Lova
Tecaj: 1 NZ dolar = 1 pokojna marka, dakle lako za preracunat. Place se ovdje izrazavaju bruto (marketinski lopovluk - vidis, placa 30000 dolara godisnje, a zapravo 25% manje...).
Place su u prosjeku niske za zapadni standard. U sitnijim usluznim djelatnostima, cinovnickim poslicima i sljaker-arbajtu placa je oko 1700 do 2000 dolara mjesecno (izrazavacu place neto, dakle kad odbijes porez). Minimalac je oko 1000 dolara mjesecno. U strucnijim strukama mos ocekivat , nakon par godina iskustva, negdje oko 2500-3000 dolara. Inace jedna od kulturnih razlika je da ovdje ljudi ne zele nikad rec kolko zapravo zaradjuju.

Troskovi zivota: kuce nisu jeftine. Za dvosobnu kucu (2 spavace + dnevni) u osrednjem kvartu u Aucklandu ces platit 200-250 000 dolara. Ako hoces dobar kvart dodaj jos 100 000. U provinciji kuce su, naravno, jeftinije. Kila povrca je oko 10 dolara, kilo mesa oko 15 dolara. Cigare oko 9 dolara kutija. Alkohol - 6 flasa piva oko 8-15 dolara u ducanu (ovisno o vrsti), u krcmi oko 5-6 dolara flasa. Kava 2,5 do 3 dolara. Benzin 1,1 dolara litra. Zdravstveno dakako valja imat jer je usluga u drzavnom zdravstvu na nivou recimo Burkine Faso. Ako dobijes zdravstveno preko firme (sto nude manje vise sve firme), platices oko 50 dolara mjesecno.

Duhovnost

Nominalno, vecina su protestanti, no u realnosti su skoro svi ateisti il ne idu u crkvu. Jedini religiozni ljudi su Maori i otocani, koji su uglavnom preuzeli razne protestantske vjere. Bozic se svodi na kupovinu darova (teska komercijala) i zderanje na sam dan.

Balkanska imigracija

Prije 100 god. je ovdje doslo puno Dalmatinaca i to iskljucivo sa Korcule i iz Makarskog primorja. Njihovi potomci, dakako, vise nemaju blage veze o Hrvatskoj (eventualno znaju koju psovku ). U zadnjih 10 godina je doslo par tisuca Hrvata, i dosta Srba, al puno ljudi je ovdje doslo iz neslaganja sa nacionalizmom na Balkanu il jednostavno da se makne od sranja, tako da nekih podjela u srpske i hrvatske kvartove nema, a i broj ljudi je premali za tako nesto.

Quote:
Mene napr. zanima kaj delaš tam i kolike su plaće?

Osim toga, kak si uspio skupiti 24 boda za imigraciju???

Kulike si duge tam i jel' se ikada misliš vrnut nazad u domaju?
Bodovi za imigraciju se mjenjaju ovisno o tome kako im puhne i idu od 24 do 30. Ne znam kako je sad. Ja sam ovdje doso s roditeljima, prije 8 godina. Poceo sam radit prije oko godinu dana i radim kao pravnik u velikom odvjetnickom uredu (zapravo izraz odvjetnicki ured ne pase nekako - sa mnom radi jos 150 pravnika (!) a ured je u neboderu u centru (ono, americki stil). Inace pravni sistem je po uzoru na engleski, tako da mogu radit u Engleskoj (al moras prvo dobit radnu dozvolu, tj. nema automatskog ulaska tamo samo zbog toga sta je NZ prije bio UK kolonija). Trenutno nemam skoro nista posla (recesija, mi imamo stranke velike kompanije) pa zato i visim po forumu vako puno.

U domov'nu se vratit razmisljam, al moram prvo vidjet sta bi mogo radit u istoj (pravo ne, morao bi opet na faks zbog razlicitih sistema..vjerojatnije nekakav management il tako nesto).
Gazda is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2003., 20:00   #8
Quote:
Annatar kaže:
Zakon post! Koliko je teško imigrirati u Švedsku, te kolika je stopa nezaposlenosti? Kakav je životni standard? Švedska je u EU?
Mislim da je sada malo teze jer je niska konuktura. Naravno ako je zanimanje deficitarno. Malo su skepticno prema svim diplomama i jezik se mora savladati. Ne vazi prica " Ja znam engleski".. Siguran sam da ce biti i useljavanja u buducnosti jer nastoje da stanovnistvo ne ide u minus. Proracuni su da ce se stanovnistvo smanjiti za nekih 180 000 do 2050 a Hrvatska koja ima vise od duplo stanovnistva ce izgubiti vise od 800 000. Stopa nezaposlenosti je 5-6% s tim da se jos nekoliko % moze smatrati nezaposlenosti jer su obuhvaceni mjerama dodatne edukacije. Krenuti na neki fax ili kurs se moze i poslije 30 g radnog staza. Ovdje ne vrijedi ono...moram imati diplomu prvo pa cu misliti na sve ostalo...poslije srednje skole vecina idu 1 godinu vani da rade i usput nauce jos koji jezik.
Standard ? Mislim da 5-6 drzava u svijetu ima bolji. % gledajuci stanovnistvo ima pristup internetu. Drugi su u svijetu ( poslije Finske) po %-ualnom koristenju mobitela. Autobusi dolaze na vrijeme ( kao u Japanu) i nema guzvi oko ulaza. Ljudi su poprilicno hladni. Najbolji prijatelj je kupio kucu i tek poslije 3 g imao prvi kontak sa susjedima.
Da Svedska je u EZ-u.
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2003., 00:17   #9
Quote
---------
Drugi su u svijetu ( poslije Finske) po %-ualnom koristenju mobitela.
---------

To nije nikakav pokazatelj standarda jer npr. u Hr 75% stanovnista ima BAREM JEDAN mobitel u obitelji a znamo gdje je HR po pitanju standarda.

Takodjer, jos prije 10g, Italija je imala najrazvijeniju mrezu mobitela jer je "kultura" mobitela pala na plodno tlo tj. malogradjanstinu, proseravanje i lazne socijalne (statusne) simbole - slicno kao u Hr. TAko je bilo za vidjet domacice kako secu po placu i kupuju voce i povrce a ujedno vode vazne "poslovne razgovore" preko mobitela.

CItava stvar je dovedena do ekstrema pa su se prodavali lazni mobiteli tj. obicno prazna kutija ali glavno da se ljudi prave da razgovaraju.

Finska je imala bum u mobilnoj telefoniji jer je geografija zemlje izricito povoljna za takvu vrstu komunikacije i bilo je jeftinije izgraditi bezicnu mrezu nego konvencionalne fiksne linije.

Uz to treba nadodati da Nokia uopce nije bila u phone business i da je bila u velikim financijskim poteskocama. No, tada je dosao CEO koji je imao nosa i preusmjerio Nokiu.

Anyway, off topic pa prekidam.
pax is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2003., 08:24   #10
Quote:
el_mariachi kaže:
Najbolji prijatelj je kupio kucu i tek poslije 3 g imao prvi kontak sa susjedima.
Ahaha, ovo je izgleda posvuda u razvijenom dijelu Europe. Ali opet, poslije 3 godine.

Svedska i Finska su u EU, a NOrveska nije, jel' tako? Uvijek mijesam te tri zemlje.

Inace, ovo je najbolji topic na dijaposri. Svaka cast.
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2003., 04:46   #11
Gazda, samo jedno pitanje.

Sta se desava kada recimo, si tek dosao?

Ono, nemas nista, nemas gdje stanovati samo nesto za prvu priliku.

Kakva je socijalna skrb? I kako zivi raja na socijali?

Znam da jako mnogo N.Z dolazi kod nas na privremeni rad ili donedavno su imali ista prava kao i australci tj. prijave se i imaju odmah pravo na socijalnu pomoc i ostale beneficije koje donosi pravo na socijalnu pomoc.


Inace za N. Zenlandjane ovdje vaze iste predrasude kao kod o Bosancima.
Ono, N.Zenlandjani su ljudi koji jako sporo shvacaju

No, hard feelings, samo prenosim sta Australci misle o N.Z
__________________

There is no devil it is only god when he is drunk
ADEX is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2003., 05:03   #12
Prije je bilo da mos dobit odma socijalnu pomoc. Sad dobijes *****, tj. moras cekat godinu dana. Od socijalne se nekako moze izgurat ako je recimo par koji zivi zajedno i nezaposlen, ako si sam tesko. U principu ti daju da ne umres od gladi i da nekako platis stanarinu u nekoj rupi.

NZ imaju obicaj stalno pljuvat po Australcima iz zavisti. Tipicna mala, nevazna zemlja koja je isfrustrirana svojom nevaznoscu pa onda stalno seru o Edmundu Hilaryu i Ruthefordu (rascijepio atom) buduci da su to jedini NZeri koji su nesto postigli na svjetskom nivou.

Sto se tice gluposti, i NZ-eri i Australci su po meni jednako glupi.(ili pametni)
Gazda is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2003., 05:13   #13
Quote:
Gazda kaže:
Prije je bilo da mos dobit odma socijalnu pomoc. Sad dobijes *****, tj. moras cekat godinu dana. Od socijalne se nekako moze izgurat ako je recimo par koji zivi zajedno i nezaposlen, ako si sam tesko. U principu ti daju da ne umres od gladi i da nekako platis stanarinu u nekoj rupi.

NZ imaju obicaj stalno pljuvat po Australcima iz zavisti. Tipicna mala, nevazna zemlja koja je isfrustrirana svojom nevaznoscu pa onda stalno seru o Edmundu Hilaryu i Ruthefordu (rascijepio atom) buduci da su to jedini NZeri koji su nesto postigli na svjetskom nivou.

Sto se tice gluposti, i NZ-eri i Australci su po meni jednako glupi.(ili pametni)
O inteligenciji oba naroda, se slazem stobom.

Inace se to zove "kompleks malih naroda"

A od cega zivis godinu dana dok cekas. Predpostavljam da su oni koji su dosli kao izbjeglice imali drugaciji program socijale.
Radis nesto na crno ili odmah nadjes posao?
Puno NZ dolazi ovamo da radi jer tamo nema posla kako kazu.
__________________

There is no devil it is only god when he is drunk
ADEX is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2003., 05:19   #14
Za izbjelice je, valjda, drukcije. Za redovne imigrante ne znam. To se promjenilo prije 2-3 godine.

Ima posla na NZ (nezaposlenost je niska) al ljudi stalno mjenjaju posao jer im je dosadno u zivotu (isto tako se stalno seli bez potrebe). U Australiju se ide jer su puno bolje place. Ja bi tamo realno gledano (dakle, uzimajuci u obzir vise zivotne troskove itd) zaradio bar 1,5 puta vise. Vecina kompanija ima sjediste u Australiji a na NZ samo male ispostave.
Gazda is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2003., 05:33   #15
Quote:
Gazda kaže:
Za izbjelice je, valjda, drukcije. Za redovne imigrante ne znam. To se promjenilo prije 2-3 godine.

Ima posla na NZ (nezaposlenost je niska) al ljudi stalno mjenjaju posao jer im je dosadno u zivotu (isto tako se stalno seli bez potrebe). U Australiju se ide jer su puno bolje place. Ja bi tamo realno gledano (dakle, uzimajuci u obzir vise zivotne troskove itd) zaradio bar 1,5 puta vise. Vecina kompanija ima sjediste u Australiji a na NZ samo male ispostave.
Vece plate ali su i troskovi veci, pa ti vidi. Ipak je recimo Sydney jedna od svjetskih metropola, i cijene zivota su takve.
Nedavno su ovi moji prebacili citavu jedan odjel i operaciju u NZ bas iz razloga sto je jeftinija radna snaga tamo.
I ovi moji su mijenjali stalno posao do unazad godinu dana, jer je dosao jeben vakat. Nije vise onako dobro kako je bilo.
__________________

There is no devil it is only god when he is drunk
ADEX is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2003., 13:44   #16
Kod mene na poslu, jer su nam bitne vremenske zone, imaju satove, i onako ide HongKong, Singapore, Tokyo ... i onda su napisali New Zealand - 20 godina unazad

I stvarno je tako, ili cak jos malo i vise.

Sto se tice zarada, u Sydneyu su place otprilike 1.5-2 puta vece nego recimo u Aucklandu, a troskovi zivota su slicni. U zaradu treba ukljuciti i superanuation kojega u NZ nema, a koji je u Australiji jos min 9% na placu.

Sto se tice skolstva, u Australiji djeca uce puno puno vise nego na NZ-u gdje je skola nesto u stilu odi mi - dodji mi.

Da, firme u zadnje vrijeme rado autsorsaju neke od poslova na NZ upravo zbog super-jeftine radne snage u usporedbi s domacom.
Mr Spiker is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2003., 18:09   #17
sta mi je zanimljivo kad citam ove postove
je kako su hrvati gospoda imigranti..

npr, izvuku se iz hrvatske bijede i sirotinje
(jel sto bi onda uopce imigrirali)i dodju na
npr NZ ..ali onda skuze da NZ nije njihova predodzba zapada (koja je u najvecem broju slucajeva Njemacka ili Austrija)tj nije previse tip socijalne drzave koja ce ti sve dati na pladnju i onda se to gospodi ne svidja,
ne mirisi im, nije ono sto su ocekivali, iako vrlo rado uzmu pasos doticne third-world country, zlu ne trebalo da se moze onda opet imigrirati u Australiju, pa od tamo opet negdje drugdje...
I onda pljuju po NZ da bi sami sebe uvjerili kaio su dobro prosli i kako im je sad puno bolje..

Iznenadilo me sto pisete o placama, ja doduse znam samo IT people ali svi zarade minimalno $60 000, ma vecina ih ima preko $80 000 koje ja znam..
tako da je sve to relativno..isto tako place u Sidneyu nisu 2 puta vece..to je bogme pretjerivanje..
TigerLilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2003., 23:24   #18
Gdje si ti ovdje procitala da je netko od diskutanata ovdje rekao nesto ruzno o NZ?

Dosta ljudi koji su tamo zivjeli istina pljuje po toj zemlji, ali to je njihov problem.

A sto se tice zarada u Sydneyu su stvarno 1.5-2 puta vece.
Mr Spiker is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2003., 23:27   #19
A koji ti ***** oces zapravo rec, Lili?

Gdje ti zivis? Opisi svoju zemlju, mislim o tom se prica na ovoj temi..

Jesam li nesto krivo napiso? Ja tebe ne kontam.
Gazda is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2003., 04:47   #20
Tiger je zivila na Novom Zelandu i to jako dugo, tako da valjda zna o cem prica.
__________________
Travel & Fashion Blog
Kiki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:55.