Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Medicinski potpomognuta oplodnja

Medicinski potpomognuta oplodnja Želimo, nadamo se, vjerujemo

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.03.2016., 22:50   #1
Donacija jajnih stanica

Pozdrav .

Zanima me da li je u Hrvatskoj moguća donacija jajnih stanica?
Istraživala sam ponešto o tome, ali nigdje nisam naišla na pozitivan odgovor, a na dosta mjesta čak niti konkretno "Ne, to nije moguće kod nas".

Imam 25 godina, udana sam i ne želim djecu. Kod mene se radi čisto o mom vlastitom izboru i smatram da bi svaka osoba ili par trebali imati taj izbor. Znam da nažalost u nekim slučajevima nije tako i tu se rodila ideja o doniranju jajnih stanica.
Znam koliko se mnogi ljudi muče i trude godinama da bi dobili dijete, a proces bi možda bio skraćen oplodnjom donirane jajne stanice (ukoliko bi to bio njih izbor, naravno).

Hvala vam unaprijed na odgovorima .
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2016., 23:28   #2
Kod nas ne postoje banka doniranih stanica iako zakon dozvoljava mogucnost. Imas zakon o mpo pa pogledaj za tocne informacije o donaciji stanica.
Parovi koji trebaju donaciju na istu idu u inozemstvo, dio refundira hzzo.
__________________
All I ever wanted, all I ever needed, is here in my arms.
sly47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2016., 23:47   #3
I kod nas po zakonu dijete koje je začeto doniranim stanicama ima pravo s 18 godina saznati identitet donora. Mislim da je i to problem s donacijama, uz sve ostalo
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2016., 13:33   #4
Ništa od toga u HR...posebice sada kada će najvjerojatnije mijenjati postojeći MPO zakon.
Merry Gentry is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2016., 14:05   #5
Za možda 200 godina u našoj državi!
LaneLOIS is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2016., 14:21   #6
Usklađivanje s EU. Za ovu godinu na planu.

Iskreno ne znam što to znači, kad svaka EU članica ima svoj zakon
http://www.sabor.hr/prijedlog-plana-...avstva-rep0003
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2016., 17:10   #7
U spanjolskoj "kompenziraju" doniranje jajnih stanica sa 1000 eura. Uvjet je starosna dob izmedju 18-32 godina i moras biti super zdrava bez naslijednih, genetski, bolesti.
trn is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2017., 18:14   #8
Pozdrav cure, imam pitanje ako bi netko znao odgovor. Tražim po internetu, ništa suvislo nisam našla, navodno ni zakon nije strogo definiran. U kriopohrani imam 2 zametka već nešto više od 3 godine. Druga stvar, čula sam od prijateljice da ako ikad odlučim ići na potpomognutu (imam još i dvije jajne stanice uz zametke), da se prvo aktiviraju zameci pa ako s time ne uspije, da se onda kreće s jajnim stanicama. A što ako ja ne želim uopće "iskoristiti" zametke? Koja je procedura u tom slučaju? Negdje sam pročitala da se nakon pet godina ti zameci mogu donirati ukoliko se davatelji ne izjasne, "ne brinu" i ne informiraju oko njih ( i to bez njihova pristanka!!)? Da li je moguće negdje poslati zahtjev za njihovo uništavanje? Naime, ne bi htjela da se ti zameci doniraju, barem ne bez mojeg pristanka pa da mi za dvadeset godina na vrata bane dijete koje tvrdi da je moje. Uglavnom, doniranje mi nije bauk, ali ne bi htjela da se to dogodi bez mojeg pristanka i da ne znam gdje su ti zameci završili ako me razumijete. Nisu mi to ključevi pa nema veze ako su se negdje "zagubili", napravim nove, nema veze. Da li za eventualni zahtjev za uništavanje zametaka trebam kontaktirati bivšeg supruga? Ako je moguće, to bi izbjegla. A ako nije i to mi je prihvatljivo ako nema druge. Molim odgovor čim prije ako je moguće, ovaj osjećaj ne bi poželjela najgorem neprijatelju.
Unaprijed hvala, srdačan pozdrav!
JUPI 11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2017., 18:24   #9
Koliko znam, kod nas doniranje uopće nije zaživjelo.
Ne mogu donirati zametke bez tvog dopuštenja, a ne mogu ni ni čuvati ako ti ne plaćaš (ne znam zapravo kako je u bolnicama preko hzzo), čini mi se. Taj dio s uništavanjem je skroz siva zona, pa bi bilo najbolje da kontaktiraš kliniku i s njima točno vidiš što i kako oni rade u tom slučaju.

Sretno
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2017., 19:05   #10
Quote:
Snow Fairy kaže: Pogledaj post
Koliko znam, kod nas doniranje uopće nije zaživjelo.
Ne mogu donirati zametke bez tvog dopuštenja, a ne mogu ni ni čuvati ako ti ne plaćaš (ne znam zapravo kako je u bolnicama preko hzzo), čini mi se. Taj dio s uništavanjem je skroz siva zona, pa bi bilo najbolje da kontaktiraš kliniku i s njima točno vidiš što i kako oni rade u tom slučaju.

Sretno
Nemaš pojma kako si me umirila, hvala ti! Odem to sve provjeriti. Pohrana košta 1000 kn godišnje. Da, plaćam to u privatnoj klinici za sve zajedno. Nisam htjela petljati s HZZO-om. Nisam o tome uopće mislila dok mi je trajalo liječenje. Ali sad kad sam čula za ovaj rok od 5 godina i o doniranju, presjeklo me. Trebam vidjeti koliko dugo se uopće može čuvati jajne stanice. Nisam stara baba, u dvadesetima sam, ali svejedno.
JUPI 11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2017., 11:53   #11
Jel zna netko koliko se plaća produljenje čuvanja zametaka preko HZZO-a. Imamo dva pohranjena u Petrovoj, i iduće godine nam je 5 godina, a još nekako nisam spremna na drugo :-)

I koji je princip, trebamo pisati neki zahtjev ili?

Hvala cure
__________________
03.09.2011.
libica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2017., 22:30   #12
Quote:
libica kaže: Pogledaj post
Jel zna netko koliko se plaća produljenje čuvanja zametaka preko HZZO-a. Imamo dva pohranjena u Petrovoj, i iduće godine nam je 5 godina, a još nekako nisam spremna na drugo :-)

I koji je princip, trebamo pisati neki zahtjev ili?

Hvala cure
Nemam ti pojma za HZZO. Mislim da se nakon 5 godina svuda plaća (nisam sigurna, ali provjeri). Ako ne budeš ništa mogla preko HZZO-a, prebaci to negdje privatno, neće ti biti druge.
JUPI 11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 15:49   #13
Quote:
JUPI 11 kaže: Pogledaj post
Nemam ti pojma za HZZO. Mislim da se nakon 5 godina svuda plaća (nisam sigurna, ali provjeri). Ako ne budeš ništa mogla preko HZZO-a, prebaci to negdje privatno, neće ti biti druge.
Može se čuvati i u državnim bolnicama gdej su čuvani prvih 5.god ali nemam pojma koliko se plaća godišnje.
__________________
If I lay here
If I just lay here
Would you lie with me and just forget the world?
Zhuta is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 13:18   #14
Hvala curke, ma morat ću se zaletiti jedan dan do Petrove pa ću se raspitati. Da vidiš nisam razmišljala o opciji da se prebaci kod privatnika.
__________________
03.09.2011.
libica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2017., 18:26   #15
Cure moze savjet za donaciju js u Pragu.Koju bi bolnicu preporucili Pronatal, Praque fertility ili Europa IVF...koja su vasa iskustva
Nazza is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2020., 12:29   #16
Donacija jajnih stanica

Dobar dan svima.
Pretraživanjem ne mogu naći temu vezanu za postupak donacije jajnih stanica a upućena sam u takav postupak, te sam htjela pitati ovdje.
Da li je netko bio u postupku u Makedoniji? Kakva su iskustva, cijene, procedure? Svaki savjet je dobrodošao. Ne znam ni sama otkud krenuti.
Podmiruje li HZZO barem dio troškova?
Hvala unaprijed svima na informacijama.
Ljiljana- is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2020., 19:13   #17
Ljiljana, možda si već pronašla neke teme koje se bave donacijom na ovom forumu, a svakako ih ima i na onom drugom forumu.
U Makedoniji se, koliko znam, podmiruju svi troškovi jer je tako određeno u toj zemlji. U Češkoj se sufinancira samo 1000 eura i putni troškovi. Mislim da se u Makedoniji radi o zamrznutim js, dok se u Češkoj radi o svježim js. Ne bih puno pisala jer ne znam puno o postupcima u Makedoniji, ali ako želiš sufinanciranje, moraš se javiti HZZO-u (liječenje u inozemstvu) kako bi ti izdali rješenje kojim potvrđuju da će snositi dio troškova.
Pročešljaj forume i teme, naučit ćeš mnogo, možda je čak i najlakše tražiti direktno preko Googlea.
Sretno!
Brananis is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2020., 12:43   #18
Ja nisam čula da je ikome tko je bio u bolicama na IVFu i kome su ostali zameci poslan račun za kripohranu (nakon prvih 5 godina čuvanja).

Ljiljana u Makedoniji HZZO plaća cijeli postupak donacije do 42 godine. To su zadnje info koje sam čula. Ali najbolje ti je direkt kontaktirati Acibadem Sistina za detalje.
Frixie is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2021., 13:20   #19
Quote:
Frixie kaže: Pogledaj post
Ja nisam čula da je ikome tko je bio u bolicama na IVFu i kome su ostali zameci poslan račun za kripohranu (nakon prvih 5 godina čuvanja).

Ljiljana u Makedoniji HZZO plaća cijeli postupak donacije do 42 godine. To su zadnje info koje sam čula. Ali najbolje ti je direkt kontaktirati Acibadem Sistina za detalje.

Hvala, sve sam saznala, čak već i bila tamo. Sad sam puna informacija
Ljiljana- is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2021., 20:54   #20
Quote:
Ljiljana- kaže: Pogledaj post
Hvala, sve sam saznala, čak već i bila tamo. Sad sam puna informacija
Ljiljana, ja takoder planiram krenuti tamo. Mozes li mi samo pomoci oko par informacija vezano za HZZO... da li su tamo upoznati sa postupkom i sta su ti rekli koliko se ceka?
Kakav ti je dojam klinike? Ja sam dosad bila u dvije razlicite o vlastitom trosku i bas sam jako razocarana
Mardy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:53.