Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.12.2016., 00:00   #161
Quote:
mala-vidra kaže: Pogledaj post
Tako je. Ako direktor ima vec osnovu osiguranja nema obveze prijaviti se u poduzece. Jedna novost od 01.01.2017. - minimalna osnovica za obracun doprinosa za direktore za puno radno vrijeme bit ce 5.030,35 kn, znaci nece vise biti mogucnost prijave direktora na minimalac.
To je još jedan čavao u lijesu za male poduzetnike i one koji to žele postati...
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2016., 23:57   #162
Kod otvaranja jdoo, je li obavezno išta prijavljivati u poreznu? Ak ne želiš ući u sustav pdv-a?
senssia is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2016., 10:35   #163
Quote:
senssia kaže: Pogledaj post
Kod otvaranja jdoo, je li obavezno išta prijavljivati u poreznu? Ak ne želiš ući u sustav pdv-a?
Naravno, potrebno je izvrsiti prijavu u sustav poreza na dobit, odnosno u Registar poreznih obveznika. Poreznoj upravi se dostavlja pisana izjava o osnivanju drustva, kopije rjesenja sudskog registra i obavijesti o razvrstavanju, ugovor o najmu prostora i ugovor s knjigovodstvenim servisom.
__________________
I'm an accountant... What's your super power? :D
mala-vidra is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2016., 23:19   #164
Quote:
mala-vidra kaže: Pogledaj post
Naravno, potrebno je izvrsiti prijavu u sustav poreza na dobit, odnosno u Registar poreznih obveznika. Poreznoj upravi se dostavlja pisana izjava o osnivanju drustva, kopije rjesenja sudskog registra i obavijesti o razvrstavanju, ugovor o najmu prostora i ugovor s knjigovodstvenim servisom.
Tnx mala vidra kako se zove obrazac za tu prijavu? Znam da nije p-pdv
senssia is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 08:34   #165
Quote:
senssia kaže: Pogledaj post
Tnx mala vidra kako se zove obrazac za tu prijavu? Znam da nije p-pdv
mislim da je to ovo

http://www.porezna-uprava.hr/HR_obra...AK/Prijava.pdf

Prijava činjenica bitnih za oporezivanje
Vekenga is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 09:13   #166
Quote:
senssia kaže: Pogledaj post
Tnx mala vidra kako se zove obrazac za tu prijavu? Znam da nije p-pdv
Zapravo, nemam pojma da li postoji neki obrazac. Ja već godinama predajem izjavu složenu u word-u (slobodna forma) gdje nevedem sve najvažnije podatke tvrtke: naziv, datum osnivanja,OIB, MB, ime direktora, oib, prebivalište, iban, itd.
__________________
I'm an accountant... What's your super power? :D
mala-vidra is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 11:17   #167
Vekenga i mala vidra hvala na pomoći
senssia is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 15:55   #168
Ako tko od vas radi one odluke za osnivanje poslovnih jedinica u poduzeću...da li se mora napraviti odluka o osnivanju poslovne jedinice ako je na toj adresi privatna kuća/stan i ujedno sjedište poduzeća, a privatno je vlasništvo direktora, ima onaj ugovor ovjeren u poreznoj između direktora kao fizičke osobe i poduzeća kao pravne. Ali! S tim da se radi o tome da direktor to sjedište ne koristi samo za primanje pošte nego za administrativne poslove za potrebe poduzeća?
senssia is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 16:16   #169
http://solventa.hr/obrasci/

Pogledaj očevidnik porezna, možeš koristiti taj obrazac..
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 23:01   #170
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
http://solventa.hr/obrasci/

Pogledaj očevidnik porezna, možeš koristiti taj obrazac..
Hvala devilgirl misliš da se mora donositi odluka ako je sjedište u pitanju i administrativni poslovi za potrebe poduzeća?
senssia is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 13:42   #171
Pozdrav,

Samo jedno brzo pitanje.

Moze li se otvoriti jdoo (u slucaju da sam zaposlen u drugom poduzecu),
te vrsiti djelatnost uvoz/izvoz, bez ijednog zaposlenog djelatnika?

Hvala na odgovoru.
yozotrinity is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 17:11   #172
Quote:
yozotrinity kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Samo jedno brzo pitanje.

Moze li se otvoriti jdoo (u slucaju da sam zaposlen u drugom poduzecu),
te vrsiti djelatnost uvoz/izvoz, bez ijednog zaposlenog djelatnika?

Hvala na odgovoru.
Načelno da, samo je pitanje kako će se ta djelatnost obavljati ako nema zaposlenika? Možda vanjskim ugovorima?
nacca is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 18:49   #173
Quote:
senssia kaže: Pogledaj post
Hvala devilgirl misliš da se mora donositi odluka ako je sjedište u pitanju i administrativni poslovi za potrebe poduzeća?
Nisam to nikad radila
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 19:48   #174
Može li možda netko reći nešto kako u praksi izgleda to sa djelatbostima koje jddoo obavlja. Ja sam odredim glavnu djelatnost?
Što ako recimo radim tri djelatnosti koje su onak, svaka ima svoj postotak, je li to 20/40/40, je li 50/30/20, je li 33/33/33, unaprijed se ne zna...

I što ako sam registriran za trgovinu na malo, a radim trgovinu na veliko povremeno?

Ako želim izmedju ostalog registrirati djelatnost trgovine na veliko (da ne moram poslije doregistrirati), zar odmah mora imati i MTU za trgovinu na veliko?? (iako mi to ne bi bila, ajmo rec da ne bi bila, ne zna unaprijed, glavna djelatnost u postocima. Dal bimogao izdavat R1 racune svejedno). Ili MTU moram imat tek kad se pocnem bavit s tim?
Uglavnom, ja bi morao obavezno registrirati "usluge informacijskog društva", s tim da su te djelatnosti očito isprepletene (ne razumijem bas to, te usluge informacijskog društva se očito preklapaju s trgovinom na malo a i s trgovinom na veliko. Kao št se s njima preklapa i "trgovina putme pošte ili interneta!). to bi mogao rgistrirati ko primarno,a abvio bih se prodajom na daljinu, trgovinom na malo (i velio), te posredovanjem u prodaji.
Jel moze netko to raspetljat???
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 19:53   #175
Quote:
Geralt kaže: Pogledaj post
Promjena je napravljena bez ikakvih pitanja, jednostavno samo sam ispunio obrazac M-3P i to samo dio gdje sam upisao 1h tjedno, a ostalo je ispunila službenica.

Nego, vi manji poduzetnici - jel čuvate doma račune koje ste izdali klijentima?

Ja za ova dva mjeseca kad sam normalno radio i imao posla, sve izlazne račune koje su dobili klijenti (2 primjerka, jedan klijentu jedan meni) sam predao knjigovođi.

Znači moj trag o računima je jedino na računalu u folderu od moje firme, gdje imam svaki račun kreiran u excelu.

Doma nemam svoj primjerak računa, a u biti i što će mi?

Račun sam izdao, klijent je transakcijski uplatio novce na račun i to je to. Uplatu sam vidio na računu od banke, i jedino šaljem mjesečni izvještaj knjigovotkinji
Ne trazumijem, tek kanim početi, a čime se ti baviš da tako izdaješ račune.
Nemaš knjigovodstveni program, i fiskalizaciju?
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 22:44   #176
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
Može li možda netko reći nešto kako u praksi izgleda to sa djelatbostima koje jddoo obavlja. Ja sam odredim glavnu djelatnost?
Što ako recimo radim tri djelatnosti koje su onak, svaka ima svoj postotak, je li to 20/40/40, je li 50/30/20, je li 33/33/33, unaprijed se ne zna...

I što ako sam registriran za trgovinu na malo, a radim trgovinu na veliko povremeno?

Ako želim izmedju ostalog registrirati djelatnost trgovine na veliko (da ne moram poslije doregistrirati), zar odmah mora imati i MTU za trgovinu na veliko?? (iako mi to ne bi bila, ajmo rec da ne bi bila, ne zna unaprijed, glavna djelatnost u postocima. Dal bimogao izdavat R1 racune svejedno). Ili MTU moram imat tek kad se pocnem bavit s tim?
Uglavnom, ja bi morao obavezno registrirati "usluge informacijskog društva", s tim da su te djelatnosti očito isprepletene (ne razumijem bas to, te usluge informacijskog društva se očito preklapaju s trgovinom na malo a i s trgovinom na veliko. Kao št se s njima preklapa i "trgovina putme pošte ili interneta!). to bi mogao rgistrirati ko primarno,a abvio bih se prodajom na daljinu, trgovinom na malo (i velio), te posredovanjem u prodaji.
Jel moze netko to raspetljat???
Pri upisu tvrtke ti odabereš djelatnosti kojima se misliš baviti. Možeš odabrati vrste koje želiš. Kada bi započeo s radom određene djelatnosti, moraš se raspitati koji su uvjeti za bavljenje tom djelatnošću i pored upisa djelatnosti u registar, moraš zadovoljiti zadane uvjete (npr. MTU koje spominješ i sl.). Moguće je da dodatni uvjeti za neke djelatnosti ne postoje i u tom slučaju nemaš što zadovoljavati i dovoljan je samo upis u registar.

Kod NKD-a odabireš samoinicijativno glavnu djelatnost od upisanih, kojom se misliš baviti. Oni dodjeljuju tada MB i navode razred glavne djelatnosti. Za tebe to znači da predviđaš imati udio prihoda od te glavne djelatnosti najveći u odnosu na ostale djelatnosti, u ukupnim prihodima tvrtke. Ne postoje propisani postotci, nego vrijedi prevladavanje...
nacca is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2017., 01:32   #177
aha sad kuzim, to sam i prje istrazivao pa sam zaboravio dve godine prošlo... Dakle pri upisu tvrtke ja tamo dam pet stranica tih djelatnosti da ne usfali (i odaberem glavnu, mogu hipotetski i potpno pogrijesit u predvidjanju al to i meni ne koristi, necu se zvat ugostiteljski obrt a radim neki IT) )

--> a one djelatnosti od tih svih s popisa, kojima se želi počet bavit, moram upist u taj registar, nakon sto ispunim MTU (ako MTU postoje), shvaćam.
Dakle nemrem se bavit npr trgovinom na veliko, dok to nisam upiso u registar, iako je tvrtka vec registrirana za to ?

nadam se da sma dobro shvatio, hvala.

I mozda malo preuranjeno pitam - ali na kraju poslovne/knjigovodstvene godie se valjda ta glavna djelatnost može i promijeniti ne znam to pretpostavljam i nije tolko bitno, i to onda opet ja samoiniicijativno odredim, ako nekako procijenim da je neka druga djelatnost postala prevladavajuća (recimo da je prodaja na veliko nadmasila prodaju na malo)
----------------------------------------------------------------------------------------

NEvezano za ovo gore, opet mis e pojavila neka nejasnoća. Naiemme jedan forumas tvrdi da je minimalna osnovica sada 5035kn, a ovaj tvrdi da je 7739kn ako nisam nigdje drugdje zaposlen. ovdje https://www.forum.hr/showthread.php?t=988443 Ne razumijem u stvari ta dva slučaja.
Ja sam stalno radio kalkulacije sa 5035kn (a nisam nigdje drugdje zaposlen

Zadnje uređivanje goranbo : 05.01.2017. at 01:44. Reason: dopuna
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2017., 06:03   #178
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
aha sad kuzim, to sam i prje istrazivao pa sam zaboravio dve godine prošlo... Dakle pri upisu tvrtke ja tamo dam pet stranica tih djelatnosti da ne usfali (i odaberem glavnu, mogu hipotetski i potpno pogrijesit u predvidjanju al to i meni ne koristi, necu se zvat ugostiteljski obrt a radim neki IT) )

--> a one djelatnosti od tih svih s popisa, kojima se želi počet bavit, moram upist u taj registar, nakon sto ispunim MTU (ako MTU postoje), shvaćam.
Dakle nemrem se bavit npr trgovinom na veliko, dok to nisam upiso u registar, iako je tvrtka vec registrirana za to ?

nadam se da sma dobro shvatio, hvala.

I mozda malo preuranjeno pitam - ali na kraju poslovne/knjigovodstvene godie se valjda ta glavna djelatnost može i promijeniti ne znam to pretpostavljam i nije tolko bitno, i to onda opet ja samoiniicijativno odredim, ako nekako procijenim da je neka druga djelatnost postala prevladavajuća (recimo da je prodaja na veliko nadmasila prodaju na malo)
----------------------------------------------------------------------------------------

NEvezano za ovo gore, opet mis e pojavila neka nejasnoća. Naiemme jedan forumas tvrdi da je minimalna osnovica sada 5035kn, a ovaj tvrdi da je 7739kn ako nisam nigdje drugdje zaposlen. ovdje https://www.forum.hr/showthread.php?t=988443 Ne razumijem u stvari ta dva slučaja.
Ja sam stalno radio kalkulacije sa 5035kn (a nisam nigdje drugdje zaposlen
Možeš prenamijeniti osnovnu djelatnost, no, to nije nimalo bitno.
I da, od 1.1.2017. minimalna osnovica je 5035 kn (mislim da je to određeno kao 65% prosječne plaće) i to je bruto I.
Bruto II je negdje malo više od 6000 kn i to su ti onda stvarni troškovi plaće, kao vlasniku.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2017., 22:08   #179
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
aha sad kuzim, to sam i prje istrazivao pa sam zaboravio dve godine prošlo... Dakle pri upisu tvrtke ja tamo dam pet stranica tih djelatnosti da ne usfali (i odaberem glavnu, mogu hipotetski i potpno pogrijesit u predvidjanju al to i meni ne koristi, necu se zvat ugostiteljski obrt a radim neki IT) )

--> a one djelatnosti od tih svih s popisa, kojima se želi počet bavit, moram upist u taj registar, nakon sto ispunim MTU (ako MTU postoje), shvaćam.
Dakle nemrem se bavit npr trgovinom na veliko, dok to nisam upiso u registar, iako je tvrtka vec registrirana za to ?

nadam se da sma dobro shvatio, hvala.

I mozda malo preuranjeno pitam - ali na kraju poslovne/knjigovodstvene godie se valjda ta glavna djelatnost može i promijeniti ne znam to pretpostavljam i nije tolko bitno, i to onda opet ja samoiniicijativno odredim, ako nekako procijenim da je neka druga djelatnost postala prevladavajuća (recimo da je prodaja na veliko nadmasila prodaju na malo)
----------------------------------------------------------------------------------------

NEvezano za ovo gore, opet mis e pojavila neka nejasnoća. Naiemme jedan forumas tvrdi da je minimalna osnovica sada 5035kn, a ovaj tvrdi da je 7739kn ako nisam nigdje drugdje zaposlen. ovdje https://www.forum.hr/showthread.php?t=988443 Ne razumijem u stvari ta dva slučaja.
Ja sam stalno radio kalkulacije sa 5035kn (a nisam nigdje drugdje zaposlen
Osnovica oko 7 tisuća se odnosi na one koji nisu osigurani po nijednoj osnovi, nema veze s ovom od 5.035 kuna. Ostalo je objasnio drugi forumaš.
nacca is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2017., 20:40   #180
Ovo sam vidjela tek danas: http://www.hgk.hr/financiranje-hgk-i...anja-uplatnice
"(5) Iznimno članice Komore osnovane i upisane u Sudski registar nakon 1. siječnja 2017. godine oslobođene su plaćanja članarine u razdoblju od godine dana od dana osnivanja."

Ajde...novoosnovani bez njihovog harača bar godinu dana.
ani08 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:29.