Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.09.2013., 18:13   #41
Još uvijek mi nije jasno što ti znači "po-ja" i "po-meni". Subjektivno?
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2013., 20:15   #42
Quote:
Heidegger kaže:
Das Seiende, dessen Analyse zur Aufgabe steht, sind wir je selbst. Das Sein dieses Seienden ist je meines. Im Sein dieses Seienden verhält sich dieses selbst zu seinem Sein. Als Seiendes dieses Seins ist es seinem eigenen Sein überantwortet.
(SuZ 41)
Quote:
Heidegger kaže:
Dasein ist Seiendes, das je ich selbst bin, das Sein ist je meines. ... Das Wer beatwortet sich aus dem Ich selbst, dem "Subjekt", dem "Selbst".
(ebd 114)
U analizi tubitka promatramo sebe, ne pred-mete. "Po-ja" znači tubitak.

Nadam se da tu ne postoje numerički problemi: "Svakome po jedna jabuka" nije jedna jabuka, nego više.

Riječ "subjektivno" je loše konotirana. Optičke deformacije kroz pjenu afekta i emocija, i uvijek malo glup ...
Subjekt nije subjektivan. Subjekt kristalizira svijet sasvim objektivno. Noseći element strukture.
Itto is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2013., 20:31   #43
Pa tako reci, Dasein, da te ceo svet razume. Sad kužim. Ah, točno ovo sa subjektom - hegelijancima je to blisko. Iako, Dasein kod Hegela nije tubitak.
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2013., 00:09   #44
Kant 1

DA ja smatram da je usmjerenost proizvoljna uz određeni stupanj asocijacije odnosno disocijacije sa postojećom strukturom ali također da su i potpuna asocijacija te potpuna disocijacija dopuštene. Elaborirano to znaći da usmjerenje u određenom stupnju ovisi o postojećoj strukturi odnosno želje, ciljevi, odluke te opčenito individualno usmjerenje unutar transcendentne strukture u određenom stupnju ovisi o postojećoj individualnoj strukturi ali nije njome u potpunosti određeno (asocijacija) nego uvijek postoji određeni stupanj proizvoljne usmjerenosti (disocijacija). Ovo sam naveo iz razloga što smatram da upravo usmjerenje koje definira individuu odnosno elementi individualne strukture elementa transcendencije, nisu definirani samom osnovnom prirodom (ovo uključuje i genetsku određenost) nego je jedino samo transcednentno stanje u svojem apsolutnom području određeno ljudskom prirodom odnosno struktura koju ono čini. Ono što bi se genetski moglo pripisati kao karakter odnosno osobnost ja smatram asocijacijom te disocijacijom sa postojećom individualnom strukturom koja kao zasebna cjelina čini individuu odnosno sama struktura kao ono što ih definira

Quote:
I da,vidim imaš veoma komlikovana razmišljana?Od kojih si filozofa to najviše iscrpio
Ugl. je riječ o razmišljanjima temeljenim na opažanju te su neka rezultat rasprava u kojima sam imao prilike sudjelovati dok su neka rezultat sustavnog razmišljanja, ako bi morao navesti jednog filozofa onda bi to vjerojatno bio imanuel kant i njegov kritički stav prema samoj moći uma i mogućnosti spoznaje Što se tiče mojih komentara u ovoj temi razmišljanja su gotovo u potpunosti individualna
ozus is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2013., 02:12   #45
Heh, ti si kombinacija gena tvojeg oca i majke, mutacija tvoga dnk i mutacija dnk tvojeg oca i majke, tvoje odrastanje,okolina,dogadjaji i sve ostalo te cine onim sto jesi, unikatnim.

Da si imao drugu majku i drugog oca, ili drugu majku a istog oca, ili drugog oca a istu majku, ili nekog drugog rodjaka unazad ne bi bio ti ti. Simple as that.
Znak-Pitanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2013., 14:44   #46
Samo eksemplarički, nervira.

Quote:
Znak-Pitanja kaže: Pogledaj post
Heh, ...
Sve jednostavno, ne?

Quote:
Znak-Pitanja kaže: Pogledaj post
... ti si kombinacija gena tvojeg oca i majke, mutacija tvoga dnk i mutacija dnk tvojeg oca i majke, tvoje odrastanje,okolina,dogadjaji i sve ostalo te cine onim sto jesi, unikatnim.
Pitanje je bilo "tko?", a ti odgovoriš sa "kakav?". Jel ti je razlika jasna? Razumiješ te riječi?

Quote:
Znak-Pitanja kaže: Pogledaj post
Da si imao drugu majku i drugog oca, ili drugu majku a istog oca, ili drugog oca a istu majku, ili nekog drugog rodjaka unazad ne bi bio ti ti. Simple as that.
> "Da si imao drugu majku ... ne bi bio ti"

U tom slučaju: a TKO bi imao drugu majku? "On"? Šta pričaš!

I na kraju ostaje pitanje: jeli si to sam izmislio ili ti je netko rekao?
Itto is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2013., 16:41   #47
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Pa tako reci, Dasein, da te ceo svet razume. Sad kužim. Ah, točno ovo sa subjektom - hegelijancima je to blisko. Iako, Dasein kod Hegela nije tubitak.
O tome problemu piše suvremeni njemački filozof "za široke mase" koga sam ti ranije spomenuo: http://www.vbz.hr/Tko-sam-ja_b23039.aspx

Tko sam ja?


Zadivljujuće filozofsko putovanje koje nas vodi kroz glavna životna pitanja

O filozofiji je napisano mnogo radova, ali knjiga Richarda Davida Prechta razlikuje se od svih ostalih. Nitko dosad nije tako stručno i kompetentno, a istovremeno tako razigrano i zanimljivo proveo čitatelje kroz ključna životna pitanja.

Svjetski bestseler koji vas vodi kroz povijest filozofije, najnovije spoznaje iz neuroznanosti i psihologije te daje odgovore na velika filozofska pitanja. Precht nevjerojatnom lakoćom vodi čitatelje kroz najzamršenija pitanja akademskog diskursa, a bavi se i izazovnim pitanjima oko kojih je javnost podijeljena poput abortusa, kloniranja, vegetarijanstva, eutanazije, etičkih načela u medicini i znanosti te same budućnosti čovječanstva. Precht se bavi i ljubavlju te otkriva zašto se zaljubljujemo, a posebnu pažnju posvećuje i ideji Boga, odgovarajući na pitanje možemo li uopće dokazati Božju egzistenciju. Vodeći se pitanjima koje su postavili Kant, Nietzsche, Descartes, Freud i ostali najveći umovi u povijesti čovječanstva, Precht nam na osvježavajuće zarazan način približava najveće tajne ljudske egzistencije.

Oslanjajući se na neuroznanost, psihologiju, filozofiju, povijest, pa čak i pop kulturu, Precht vješto osvjetljava pitanja koja su u samoj srži ljudske egzistencije - što je istina, ima li život smisla, koje su granice ljudske spoznaje... Rezultat je uzbudljivo putovanje kroz povijest filozofije i sjajan uvod u suvremena istraživanja o mozgu.

Richard David Precht, filozof, publicist i pisac, rođen je 1964. godine u Solingenu. Doktorirao je 1994. na sveučilištu u Kölnu i od tada radi za gotovo sve velike njemačke novine, televizijske i radijske postaje. Godine 2000. odlikovan je publicističkom nagradom za biomedicinu. Objavio je dva romana i tri znanstveno-popularne knjige.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2013., 17:20   #48
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
O tome problemu piše suvremeni njemački filozof "za široke mase" koga sam ti ranije spomenuo: http://www.vbz.hr/Tko-sam-ja_b23039.aspx

Tko sam ja?


Zadivljujuće filozofsko putovanje koje nas vodi kroz glavna životna pitanja

O filozofiji je napisano mnogo radova, ali knjiga Richarda Davida Prechta razlikuje se od svih ostalih. Nitko dosad nije tako stručno i kompetentno, a istovremeno tako razigrano i zanimljivo proveo čitatelje kroz ključna životna pitanja.

Svjetski bestseler koji vas vodi kroz povijest filozofije, najnovije spoznaje iz neuroznanosti i psihologije te daje odgovore na velika filozofska pitanja. Precht nevjerojatnom lakoćom vodi čitatelje kroz najzamršenija pitanja akademskog diskursa, a bavi se i izazovnim pitanjima oko kojih je javnost podijeljena poput abortusa, kloniranja, vegetarijanstva, eutanazije, etičkih načela u medicini i znanosti te same budućnosti čovječanstva. Precht se bavi i ljubavlju te otkriva zašto se zaljubljujemo, a posebnu pažnju posvećuje i ideji Boga, odgovarajući na pitanje možemo li uopće dokazati Božju egzistenciju. Vodeći se pitanjima koje su postavili Kant, Nietzsche, Descartes, Freud i ostali najveći umovi u povijesti čovječanstva, Precht nam na osvježavajuće zarazan način približava najveće tajne ljudske egzistencije.

Oslanjajući se na neuroznanost, psihologiju, filozofiju, povijest, pa čak i pop kulturu, Precht vješto osvjetljava pitanja koja su u samoj srži ljudske egzistencije - što je istina, ima li život smisla, koje su granice ljudske spoznaje... Rezultat je uzbudljivo putovanje kroz povijest filozofije i sjajan uvod u suvremena istraživanja o mozgu.

Richard David Precht, filozof, publicist i pisac, rođen je 1964. godine u Solingenu. Doktorirao je 1994. na sveučilištu u Kölnu i od tada radi za gotovo sve velike njemačke novine, televizijske i radijske postaje. Godine 2000. odlikovan je publicističkom nagradom za biomedicinu. Objavio je dva romana i tri znanstveno-popularne knjige.
Hočes opet reči da ništa ne znamo i da moramo pitati tatu?

Precht je bezveznjakovič. Ništa originalnoga.
Tip je zgodan - zato ga ponekada postave u televizijsku sliku.
Itto is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2013., 19:10   #49
Quote:
Itto kaže: Pogledaj post
Hočes opet reči da ništa ne znamo i da moramo pitati tatu?

Precht je bezveznjakovič. Ništa originalnoga.
Tip je zgodan - zato ga ponekada postave u televizijsku sliku.
To je žurnalistička pop-filozofija za one koji ne mogu odjednom pročitati više od dvije stranice teksta.
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2013., 01:00   #50
Quote:
Itto kaže: Pogledaj post
Samo eksemplarički, nervira.



Sve jednostavno, ne?



Pitanje je bilo "tko?", a ti odgovoriš sa "kakav?". Jel ti je razlika jasna? Razumiješ te riječi?



> "Da si imao drugu majku ... ne bi bio ti"

U tom slučaju: a TKO bi imao drugu majku? "On"? Šta pričaš!

I na kraju ostaje pitanje: jeli si to sam izmislio ili ti je netko rekao?
Pitanje je zasto sam ja -ja a ne neko drugi, i mislim da je poprilicno jasno shvatiti sta je pisac hteo da kaze, odgovor je isuvise prost, ne znam cemu nepotrebno filozofiranje. Definisi mi 'JA'? Mozda imas neku definiciju koja se ne poklapa sa standardnom definicijom, onda je vec drugi problem.

Zadnje uređivanje Znak-Pitanja : 24.09.2013. at 01:05.
Znak-Pitanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2013., 17:14   #51
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
To je žurnalistička pop-filozofija za one koji ne mogu odjednom pročitati više od dvije stranice teksta.
Quote:
Itto kaže: Pogledaj post
Hočes opet reči da ništa ne znamo i da moramo pitati tatu?

Precht je bezveznjakovič. Ništa originalnoga.
Tip je zgodan - zato ga ponekada postave u televizijsku sliku.
Rekao sam da je to filozof za široke narodne slojeve. Ali izgleda više za mlade mamice koje gledaju navečer Bali Bega u Sulejmanu veličanstvenom, a prije spavanja pročitaju malo tog Prechta !

Doduše, on ne daje odgovor o tome zašto sam ja baš ja, a ne neko drugi.
On samo sugerira neka se držimo svoga JA što više možemo jer nas vrag lako može odnijeti !
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2013., 23:36   #52
mislim da je moje JA i vase JA zajednicko tj. da svi imamo isti osjecaj svjesnosti i svi se osjecamo potpuno isto kao ziva bica, zbog iskustava, sjecanja, razlicitih kemijskih reakcija u tijelu itd. razmisljamo drukcije.
Mislim da se je osjecaj svjesnosti isti kod ljudi i zivotinja imamo potpuno isto JA, ne mislim pritom na inteligenciju i ostale stvari to te cini drukcijim od ostalih i zivotinja, ali svi dijelimo jednak osjecaj svjesnosti sebe tj. zivot, al to je samo moje misljenje.. tko sam ja samo jos jedan JA
Jebeni is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2013., 23:38   #53
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
On (Precht) samo sugerira neka se držimo svoga JA što više možemo jer nas vrag lako može odnijeti !
Pa tu imamo jednu tezu.

A na što bi Nijemac mogao misliti: vrag koji te odnese?

Već interesantna opozicija: ja <> vrag.
Itto is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2013., 23:50   #54
Quote:
Jebeni kaže: Pogledaj post
mislim da je moje JA i vase JA zajednicko tj. da svi imamo isti osjecaj svjesnosti i svi se osjecamo potpuno isto kao ziva bica, zbog iskustava, sjecanja, razlicitih kemijskih reakcija u tijelu itd. razmisljamo drukcije.
Mislim da se je osjecaj svjesnosti isti kod ljudi i zivotinja imamo potpuno isto JA, ne mislim pritom na inteligenciju i ostale stvari to te cini drukcijim od ostalih i zivotinja, ali svi dijelimo jednak osjecaj svjesnosti sebe tj. zivot, al to je samo moje misljenje.. tko sam ja samo jos jedan JA
U nekima su JA-ovi isti kod svih. Ali ne baš uvijek. Jer kada ja čujem da škripi krevet u stanu iznad, to znači da sada susjed i susjeda uživaju u seksu. A ja ne
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2013., 12:27   #55
Mislim da se češće zapitamo "Zašto ja nisam ja, zašto sam netko drugi".
yon is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2013., 21:24   #56
Quote:
"Zašto sam ja ja a ne neko drugi"
Dobro je pitanje, pravo filozofsko.

"Ja sam neko drugi", kaže Rembo..

U Hegelovoj filozofiji Ja je Ne-Ja.
__________________
U ustavu pise da se Hrvatska temelji na partizanskoj borbi.Kad su otisli da odaju pocast na grob vrhovnom komandantu te borbe? Pise u ustavu..Pise i na tarabi sladoled pa je niko ne lize..
Watrous is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2013., 19:56   #57
Quote:
imanuel kant 1 kaže: Pogledaj post
Msm zašto je to tako?Svaki čovjek je samostalni pojedinac,svjestan sebe i svojeg bitsvovanja.On osjeća da je on.Ali zašto je on baš on i zašto postoji.Zašto ja posotjim kao ja a ne kao neko drugi?
Uzmimo primjer osobe A i osobe B.Osoba A je inteligentna,dobar matematičar,duševna,dobar sportista,markntna,lijepa,uljudna-jednom riječju oličenje čovječnosti.Sa drue strane osoba B je glupa,ružna,neudljudna,smotana-jednom riječju rečeno suprotnost osobe A.Te osobine čine njihovu osobnost.Sada kada bi izvršili zamjenju,osobi A darivali osobine osobe B,i obrnuto,njihove osobnosti bi se izmjenile.No osba A bi i dalje ostala osoba A sa svjesnošću o sbei sovojem ja samo šo bi joj suština ostala drugačija.Tako je i sa osobom B.Suština samosvjesnosti ostaje.Osoba A će i sa takvim osobinama ostati ona i osjećaće sve refleksivno u sebi.

Ako uzmemo da osobine određuju geni tj.njihovo poklapanje u samom suštisnkom smislu pošto su geni osnova a sredina i odgoj se nadograđuju na geni,određuju li geni jastvo tj.posotjanje određene osobe.Geni su veoma složeni i imaju bezbroj kodova,zapsia i kombinacija.E,sad mene zanima gdje je ta granica poklapanja gena koja će odrediti da sam ja ja a ne neko drugi.Znači li to da smo mi svi posotjali u potencijalu i da pošto je kombinacija gena bezbrojna posotji bezbroj ljudi u potencijalu,samo zavisi do poklapanja.Ako je tako gdje je ta granica određivanja.
Ili pak postoji jedna fiksna suština,ali opet zašto sam ja ja.

Da su moji roditelji poginuli prije nego su me napravili da li bi ja postojao?Možda i bi,moguće ali sa znanto manjim šansama pošto sam ja nastavak mojih roditelja no možda sam mogao biti nastavak i nekih drugih?
Ili,da li su se geni mogli polopiti tako da ja ne budem ja.Svako od nas je oduvjek bio u potencijalu,neki su ostvareni neki nisu,neki će u budućnosti,neki nikada neće.
Značili to da bi svi trebali biti presretni jer smo mi baš u tom moru mogućnosti?
Ili je ovo ja samo privid i ne važi ona Dekarotva corgito ergo sum.Ja sam zapravo manifestacija društva i drugih jedinki a to moje ja je samo jedna manifestacija toga,kao i bezbroj druigh ja.Ali kako je ono prvo nastalo?Ne vodi li ovo ka pranačelima?
Ili je jednostavno to prvo biće (ne nužno Bog ili Bog kojeg religije predstavljaju) bilo nastalo kao prelaz iz obketa u subjekat i dalje je svaka druga jedinka poslije njegova manfiestacija,a da zapravo to nije ni svjesna,a druga jednika je isto njegova manfiestacija.To znači da je samo bitan odnos suštine subjekta i objekta.Ali na koji je to način i u kojoj mjeri?Ovde govorim malo više u bukvalisitčkom smislu,jer jasno je da postjimo kao zasebne jednike no to bi značilo prema prethodnoj konstatciji da sam ja u isto vrijeme i neko drugi i da sam živio i ranije.No i u tom momentu imamo problem,zašto sam ja kao ja dio toga,i zašto sam baš ja taj svjesni njegov dio i kako se on manifestuje?

Nzm da li je bila neka slična rasprava,ali po meni je ovo jako bitno pitanje koje nas vodi ka pokušaju definisanja bića.
Hvala imanuele za ovu temu. Pitao sam prvi put moje roditelje kad sam imao 3 godine to pitanje. Sta mislis sta su mi rekli?
"idi igraj se auticima"

Stvar je u tome da ti i jesi taj drugi i treci i cetvrti jer ono sto je u osnovi tvoje svesti zajednicko je svim predstavama. Ne postoji tvoje JA i moje JA. To je jedan isti princip-ja sam onaj koji jesam. Isto to JA bi nasla i neka zivotinja u sebi kada bi imala svest cak i neki insekt.
Sad tebe verovatno zanima sama svesnost neke individue. Imas jednu osobu pored sebe. Nalazis u sebi osecanje egzistencije pa na osnovu toga zakljucujes da i ta druga osoba takodje to isto nalazi u sebi i sad zakljucujes kako su to dve svesti...kapiras radi se o kvalitativnom mnostvu. Razum pretvara svest u objekat kako bi sebi taj fenomen objasnio...pretvara ga u prostorni simbol. Snovi su ono sto je jako blisko ovoj temi a gde mozemo da zapazimo sta je to nase JA. Ono je osnovna supstancija svega sto postoji. Izvan mogucnosti saznanja. To ja objektivise kako snove tako i "realan" svet stim sto su u snu objektivacije popustile svoje stege a to znaci da je ono sto se "desava" u snu zapravo mnogo blize transcedentnom nego budno stanje. U snu mogu imati drugo telo..mogu biti zivotinja ali uvek sam ja JA i sad i pre rodjenja i posle smrti...vecnost. Samo JA se ne menja nego se menja ono sto se smenjuje na temelju te supstancije. Nije materija sustina sveta nego duh.
Svaku sliku mozes da ukines ako zatvoris oci ali ne mozes ukloniti samog sebe...to je sustinski nemoguce. Pitas se sta je ta sustina izvan pojave? Upravo ja koje je svacije i nicije. Kao sto vidis nemamo reci za takvo nesto.
Naravno pitanje zasto postoji ovde nema vazenja. Cista tautologija. Ne mozes pitati zasto postojim. Nadam se da uvidjas besmislenost samog pitanja. Ko kad bi me pitao zasto je nesto a ne nista.



Uzmimo ovde da svaka glava poseduje individualnu saznajnu svest i pita se o realnosti ostalih glava oko nje. Pita se da li te glave postoje kada ih ona ne saznaje ili ne, da li je ta jedna glava jedina realna i sanja ove ostale? Lako se moze iz ove analogije uvideti resenje.

Kada ova glava koja se pita pogleda u sebe naci ce subjekat ili ovo zajedinicko telo. Ali isto to telo naci ce i svaka druga glava koja to isto ucini.
Subjekat ili ono jedino realno ...jeste zajednicki svim predstavama . Pitanje je jedino da li su ostala bica u mogucnosti da skrenu pogled sa zida u Platonovoj pecini i obrate paznju na njega u sebi ili ne. A sustinski kada kazem "JA" ...mislim na istu imanentnu ..transecendentnu sustinu unutar sebe ..kao i unutar svih ostalih. To je jedno bice. Jedno u metafizickom a ne matematickom smislu.
Ja koje nalazis u sebi nije isto sto i ono pravo ja koje ti jesi izvan saznanja. Moras da pravis razliku izmedju tog JA i individue..individua je njena gradja dok je JA samo po sebi nesaznatljivo-Apsolut. Postojao bi i da te nisu napravili naravno (da ne ulazimo sad u problem slobode i nuznosti), ne dozivljava covek nista nego bice sebe dozivljava covekom....covek je izvedena kategorija. Izvan individualnosti tvoje JA je Apsolutno
__________________
"Da bi ti potkovica donela sreću, moraš raditi kao konj."
Goku ssj is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2013., 20:21   #58
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Zašto nešto ne može istodobno i biti i ne biti? Zbog osnovnog zakona logike, koji se zove zakon neproturječnosti. Sad, ako netko pita zašto nešto baš mora biti logično, ne znam što bih mu odgovorio. Možda da nešto nije u redu s njim?
Mislim da ovaj članak odgovara na većinu tvojih pitanja:
http://en.wikipedia.org/wiki/Identity_(philosophy)



Vidi gore. To je nelogično. To je kao da opišeš jednu jabuku, opišeš sve njene očite jabučne osobine i zaključiš da se radi o jabuci, a onda na kraju kažeš "možda se ipak radi o krušci". Ne razumijem na osnovu čega možeš reći da suština neke osobe ostaje ista, iako joj se suština promijenila? To je teška logička kontradikcija.



Samo djelomično. Tvoj genom je posljedica nekog razvoja, ali ti, nakon što si začet nastavio si se razvijati dalje. Genomi ne determiniraju individuu apsolutno, nisu jedini faktor razvoja tebe kao osobe.



Da, ali samo teoretski, tj, apstraktno. A ono što nije samo potencijalno, nego i aktualno, tj, ono što uđe u egzistenciju može se smatrati nužnim (ali ne apsolutno nužnim).



Ne bi.



Da naravno. Tebi očito nije jasan osnovni pojam identiteta. Tj. A=A. Možemo to i zakomplicirati: jesi li ti od prije godinu dana isti ti od sada? Znanstveno - pozitivistički gledano nisi. Ali imaš samosvijest, kontinuitet jedinstva svijesti, pa onda ipak jesi. Neke stvari dakle ovise o kontekstu odnosno o aspektu.



Ne znači. Bitna je definicija identiteta. Bitan je odnos bitka-za-sebe i bitka-za-drugog; odnos prema "drugosti" i referentni okvir u kojem sve to promatraš.
Ne mozes razumsku logiku primenjivati kod ovih stvari. Razum kaze sve sto postoji mora biti u prostoru. Jel istina da sve sto postoji mora biti u prostoru? Naravno da nije..sta nije? Upravo onaj koji je to pitanje postavio.

Ne menja se sustina, kad bi se sustina menjala ne bi ni bila sustina i pritom ne mislim na "sustinu problema" , "sustinu neke price" itd....nego na supstanciju.

Nastavio si se razvijati kao individua ali ne i kao bice koje jeste.

Telo dolazi u egzistenciju (objekat u svesti) i time ulazi u Apsolutnu nuznost od rodjenja do smrti, tvoje bice ne dolazi u egzistenciju..ne krece se i ne miruje vec jednostavno jeste i Apsolutno je slobodno.

Bi

Tako je, znanstveno-pozitivisticki nisi i to je samo jos jedan primer zasto nauka ne moze da se mesa u filosofiju. Skup promena koji vidis nisam JA. Kako se promenilo ono sto ne mozes bilo kojim culom registrovati? Sta se to promenilo?
__________________
"Da bi ti potkovica donela sreću, moraš raditi kao konj."
Goku ssj is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2013., 14:32   #59
Moje JA je utoliko jednako drugim JA zbog diobe istih poriva i emocija.
Od egzistencijalne tjeskobe do parametara ponasanja u skupini.
Moje JA se jedino razlikuje od drugih JA po nacinu osebujnog shvacanja smisla.
Eshion iz Eosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2013., 23:05   #60
Quote:
imanuel kant 1 kaže: Pogledaj post
.Zašto ja postojim kao ja a ne kao neko drugi?
Prvo sam sebi odgovori na pitanje što to ili koga zoveš JA u sebi.
Aries13 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:17.