Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.11.2013., 21:54   #1
Problem s matematikom

Zanima me vase misljenje,svih (a bilo bi mi jako drago i misljenje profesora,pa jos matematike)..
Moj petas,za kojeg necu vise govoriti da nije bas za matematiku (al nije),poprilicno je lose zapoceo s matematikom ove godine. Ocjene su bile ok (dvije cetvorke),ali pred neki dan,buduci sam vidjela da bas ne kuzi to gradivo koje sada uci,pocnem mu zadavati zadatke iz knjige,kao za vjezbu (racunam,vjezba je iz raja izasla). Pisali su neku provjeru i on sav sretan dodje doma i kaze da je od devet zadataka rijesio osam i da je bilo lako itd.
Rezulat testa-7 gresaka (mislim od ukupno 13) i eto nam prve dvojkice..
Tu fakat shvacam da je u problemu i zapravo (tek sad dolazim do pitanja) ne znam sto mi je ciniti..e da,dodatni (i veci)problem vidim u tome sto nije znao reci u cemu je grijesio (pa da mu eventualno objasnimo doma).
Je li pametno uopce (nemam nikakvog iskustva s tim) otici do profesora i upitati za savjet.Ne bih htjela da me krivo shvati..sto mi predlazete i kako pomoci malom da vec u petom ne izgubi prikljucak s matematikom?
AdrianaMole is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2013., 23:02   #2
Quote:
AdrianaMole kaže: Pogledaj post
Zanima me vase misljenje,svih (a bilo bi mi jako drago i misljenje profesora,pa jos matematike)..
Moj petas,za kojeg necu vise govoriti da nije bas za matematiku (al nije),poprilicno je lose zapoceo s matematikom ove godine. Ocjene su bile ok (dvije cetvorke),ali pred neki dan,buduci sam vidjela da bas ne kuzi to gradivo koje sada uci,pocnem mu zadavati zadatke iz knjige,kao za vjezbu (racunam,vjezba je iz raja izasla). Pisali su neku provjeru i on sav sretan dodje doma i kaze da je od devet zadataka rijesio osam i da je bilo lako itd.
Rezulat testa-7 gresaka (mislim od ukupno 13) i eto nam prve dvojkice..
Tu fakat shvacam da je u problemu i zapravo (tek sad dolazim do pitanja) ne znam sto mi je ciniti..e da,dodatni (i veci)problem vidim u tome sto nije znao reci u cemu je grijesio (pa da mu eventualno objasnimo doma).
Je li pametno uopce (nemam nikakvog iskustva s tim) otici do profesora i upitati za savjet.Ne bih htjela da me krivo shvati..sto mi predlazete i kako pomoci malom da vec u petom ne izgubi prikljucak s matematikom?
Ja tu ne vidim drugog rješenja nego objasniti mu ono što zapinje i onda vježbati dok god ne stekne rutinu. Dobro, bilo bi lijepo da se malo zainteresira za tu matematiku, pa da bar prouči test da vidi zbog čega je jedva izvukao dvojku.

Ne vidim problem u tome da odeš porazgovarati s predmetnim nastavnikom, svi oni imaju sat predviđen baš za to. Međutim, mislim da bi bilo korisnije da klinjo malo ode na dopunsku (ili dodatnu, nikad ne znam koja je koja) nastavu.
onix is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2013., 23:13   #3
Hvala na savjetu,to za dopunsku sam isto mislila pitati profa,to nije glupo,jel?
AdrianaMole is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2013., 23:23   #4
Nije glupo pitati za dopunsku i mislim da je onix u pravu kada ti to savjetuje.

Stisnite ga malo i vi doma i profa u skoli,pa ce se popraviti.
Aruena is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2013., 00:24   #5
Mene je matematika uvijek zezala. Klasicni drustvenjak. Od sedmog sam isla na instrukcije i to mi je bilo super jer bi mi znanje prakticki bilo darvano, bez velike muke. :-)
__________________
Nikad više nećemo pokušavati razlozima uvjeriti glupana; to je besmisleno i opasno.
nuklea500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2013., 07:19   #6
Quote:
AdrianaMole kaže: Pogledaj post
pa da mu eventualno objasnimo doma
Tipična greškaa mnogih roditelja - to što razumijete njegovo gradivo nije dovoljno da biste mu bili u stanju objasniti. "Roditeljske instrukcije" mogu napraviti više štete nego koristi, ako su vam ciljevi dugoročni.

Možete li naći nekoga tko će s njim raditi na način koji će djetetu biti fora?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2013., 10:31   #7
Adriana, mozda vam ovo pomogne.
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2013., 18:23   #8
matematika je u ova dva mjeseca u biti najlakši predmet. sve što rade je zapravo ponavljanje starog gradiva, nema pravih noviteta. no moja, koja je do sada imala same petice iz mat, dobila je prvu dvojku. neuredno piše, krivo pročita broj, krivo izračuna. još nije znala riješiti zadatak riječima (ful jednostavan). ne zna se koncentrirati. nije ni čudo kad dok piše zadaću unutar zadatka skače piti, pišati, pogledati mob, počešati psa...

šok im je peti razred, više nije dovoljno poznavanje tema i opće znanje, treba znati gradivo. treba biti vrijedan, metodičan, imati radne navike. tako sam gospodični kupila dvije vježbanice u knjižari i nek ih izvoli rješavati u serijama od 45 minuta. kad zapne, prije nego mene pita ima da promućne, nek si crta brojevnu crtu, kockice, torte, nek si sama proba predočiti problem. bit matematike je razmišljanje, a ne dobivanje gotovog postupka, algoritma, nije to knjigovodstvo pa da radiš po šemi.

još sam odavde skinula primjere testića.
http://public.carnet.hr/ahorvate/materijali.html

Zadnje uređivanje pikuli : 20.11.2013. at 18:24. Reason: dodajem
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2013., 23:58   #9
Lorde Gordone,nisam rekla da razumijemo gradivo
potrudila bih se shvatiti tek
Mislim da stvarno treba vjezbati,hvala Kajperinja na linku (pokazala sam mu prije nekih desetak dana tonija miluna,nasto je mudrac zakljucio "nikako mi se ne svidja taj tip" mislim da ce ga zavoljeti s vremenom.
Uh,nadam se da ce biti sve ok,danas sam,umjesto do prof,otisla prvo do razrednice upitati koja je njezina sugestija..ona je isla odmah pregledati ocjene drugoj djeci iz te provjere,dobili su mahom jedinice i dvojke,mislim da je bilo svega dvije cetvorke,tvrdi da ce i prof shvatiti da im nije sjelo i da ne moram ni ici do njega,da djecak samo treba vjezbati i da ce biti ok ( komentirala je da zna da im zadaje jako malo zadace-2-3 zadatka). Tako da nisam otisla do profesora i zasad mislim da je to u redu
AdrianaMole is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2013., 06:11   #10
Quote:
AdrianaMole kaže: Pogledaj post
Lorde Gordone,nisam rekla da razumijemo gradivo
potrudila bih se shvatiti tek
Mislim da stvarno treba vjezbati,hvala Kajperinja na linku (pokazala sam mu prije nekih desetak dana tonija miluna,nasto je mudrac zakljucio "nikako mi se ne svidja taj tip" mislim da ce ga zavoljeti s vremenom.
Uh,nadam se da ce biti sve ok,danas sam,umjesto do prof,otisla prvo do razrednice upitati koja je njezina sugestija..ona je isla odmah pregledati ocjene drugoj djeci iz te provjere,dobili su mahom jedinice i dvojke,mislim da je bilo svega dvije cetvorke,tvrdi da ce i prof shvatiti da im nije sjelo i da ne moram ni ici do njega,da djecak samo treba vjezbati i da ce biti ok ( komentirala je da zna da im zadaje jako malo zadace-2-3 zadatka). Tako da nisam otisla do profesora i zasad mislim da je to u redu
Takva je bila situacija i kod nas u petom razredu, očito je tu nekakav prevelik skok. Ali meni se čini da vi baš niste u toku s tom njegovom matematikom, to bi mogao biti veći problem. Možda griješim, ali nekako mi se čini da ne znaš ni u čemu je zapeo ni koji je njegov problem.

Nadam se da nemate negativan obiteljski stav prema matematici.
onix is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2013., 06:55   #11
Quote:
pikuli kaže: Pogledaj post
šok im je peti razred, više nije dovoljno poznavanje tema i opće znanje, treba znati gradivo. treba biti vrijedan, metodičan, imati radne navike.
Treba imati radne navike - stečene tijekom prethodne četiri godine.

Daleko najčešći razlog "nemanja radnih navika" u petom razredu je djetetovo (i, još više, roditeljsko) četverogodišnje spavanje na dobrim ocjenama stečenima činjenicom da je dijete - bistro. "Zašto bi se djetetovo bavljenje školom strukturiralo, ako ako kući donosi petice"?

Onda se u petom odjednom pojavi šok i nevjerica kako to da dijete nije metodično i nema radne navike. Odakle bi ih imalo, iz "Interspara"?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2013., 08:58   #12
Autorice, najviše ćeš mu pomoći da ga motiviraš da što više vježba. Potraži u knjižari zbirku za 5. razred drugog programa (mislim da ima barem 4 različita u prodaji) i piči po njoj. Jasno, dodatna iz matematike će biti od pomoći.
__________________
"Nisam ti ja baš ko ovi tvoji snubeći veprovi, riba napisala da je zgodna i plava pa zvjerad digla obrvu." LBY
Retra is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2013., 19:00   #13
byrone, sve to stoji, no nema smisla pritiskati dijete dok mu škola ide ko po loju. nisu samo roditelji krivi, kriv je sustav koji je gradivo u prva četiri razreda prilagodio seoskoj djeci iz vremena nakon 2.svj.rata, a u petom uveo normalnu količinu gradiva za njihovu dob. svojoj sam dopustila preko nekoliko aktivnosti, između kojih i glazbenu školu gdje sam joj redovito kvocala da mora vježbati svaki dan. i opet ništa od radih navika - za matematiku sam nabavila dodatne zadatke koje kontroliram i ispravljam, povijest i geografiju ispitujem pred kontrolnu... ispalit ću!
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2013., 20:36   #14
Quote:
pikuli kaže: Pogledaj post
byrone, sve to stoji, no nema smisla pritiskati dijete dok mu škola ide ko po loju. nisu samo roditelji krivi, kriv je sustav koji je gradivo u prva četiri razreda prilagodio seoskoj djeci iz vremena nakon 2.svj.rata, a u petom uveo normalnu količinu gradiva za njihovu dob. svojoj sam dopustila preko nekoliko aktivnosti, između kojih i glazbenu školu gdje sam joj redovito kvocala da mora vježbati svaki dan. i opet ništa od radih navika - za matematiku sam nabavila dodatne zadatke koje kontroliram i ispravljam, povijest i geografiju ispitujem pred kontrolnu... ispalit ću!
Što se dogodi kad dobije lošu ocjenu, ne dobije volju početi razvijati radne navike?

Ja imam drugi problem, junačina i u osmom razredu nonšalantno prolazi kroz školovanje, valjda sam ga dva puta u karijeri uhvatila da stvarno nešto uči. Pa ti utjeraj radne navike u njega, a gimnazija je već pred vratima... e kad taj shvati da nije više prvi među jednakima i počne iz magle prizivati sjećanja na moje trabunjanje o redovitom učenju, ponavljanju, bla, bla, bla...
onix is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2013., 21:00   #15
Quote:
pikuli kaže: Pogledaj post
byrone, sve to stoji, no nema smisla pritiskati dijete dok mu škola ide ko po loju.
Nema?

Upravo to sam i napisao: djetetu ide "sve po loju" i "nema ga smisla pritiskati" - a onda se u petom razredu od njega ni manje ni više nego očekuju radne navike.

Odakle će imati radne navike? Kupit će ih u "Konzumu"? Molim Vas, dajte mi jedno pol kila, ne trebate ih pakirati, kotrljat ću ih do kuće...

Uopće ne govorim o pritiskanju, nego o strukturi dana. O sitnicama koje, zbrojene, dovode do toga da dijete dočeka spremno peti (pa onda sedmi, pa onda prvi srednje...) razred.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2013., 21:13   #16
Quote:
onix kaže: Pogledaj post
Ja imam drugi problem, junačina i u osmom razredu nonšalantno prolazi kroz školovanje, valjda sam ga dva puta u karijeri uhvatila da stvarno nešto uči. Pa ti utjeraj radne navike u njega, a gimnazija je već pred vratima... e kad taj shvati da nije više prvi među jednakima i počne iz magle prizivati sjećanja na moje trabunjanje o redovitom učenju, ponavljanju, bla, bla, bla...
Meni se taj prijelaz dogodio tek na faksu, čak sam i gimnaziju prolazila kampanjski i kako ćemo lako ćemo. Ponekad je jednostavno potrebna neka situacija da te otrijezni - prva jedinica, prvi pad ispita, prvi ispit na kojem se ne možeš snaći i računati na ono zapamćeno s predavanja itd.
__________________
Svijet mladih[/SIZE]
borntobewinner is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2013., 21:18   #17
kao dijete kojem se dogodilo upravo to, moram reci da planiram maloj bez obzira na boravak i ocjene do 5-6 osnovne usaditi naviku rada kuci.
uvijek se moze ponoviti.
zbilja se nadam da cemo uspjeti u tome jer sok koji sam ja dozivjela u 7 razredu kad vise za 5 nije bilo dovoljno (polovicno) slusati na satu ne zelim svom djetetu
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2013., 21:32   #18
Quote:
onix kaže: Pogledaj post
Što se dogodi kad dobije lošu ocjenu, ne dobije volju početi razvijati radne navike?
nema pojma odakle krenuti, niti što raditi.
što se matematike tiče, nije joj palo na pamet riješiti zadatke koje nisu riješili u školi niti dobili za zadaću. nikad nije čula da se po udžbeniku podcrtava, novost nad novostima je izvlačenje bitnih činjenica na papir ili u neku bilježnicu za po doma.

i kampanjstvo je stil učenja. ne najbolji, no i za to treba imati koncepciju u glavi i znati se koncentrirati.

kako ranije stvoriti navike učenja kad škola to ne traži. kod moje i na tečaju engleskog nije bilo potrebe za doma nešto ponoviti. navika sviranja nije donijela rezultate (još je ni nema, ja svakodnevno podsjećam).
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2013., 07:40   #19
Kao profesor matematike mogu samo reci da je to indivudualno od djeteta do djeteta. Potrebno je puno puno vjezbe i na zadacima i vezano za koncentraciju.
Što se tice vjezbanja, netko je vec spomenuo dodatne zbirke. U svakoj knjizari imate preko nekoliko zbirki sa zadacima za vjezbanje prilagođeno svakom razredu. Cak su izlazile zbirke i uz 24h i ostale dnevne novine pa mozda ih ima jos uvijek i u prodaji.
Sto se tice da dobiju malo zadace, to je stav razlicit od osobe do osobe. Danas se ide na to da se djecu ne zamara previse sa zadacom, da najvise 15 - 30min po predmetu imaju za doma zadace. Negdje su zadace i ukinute. I sl.
Ako dijete provjezba svaki put ono što je rađeno na satu i ono što je za zadacu, ne bi trebao imati problema.
Peti razred je gradivo prirodnih brojeva, znaci zbrajanje, oduzimanje, mnozenje i dijeljenje. To bi trebao znati od ranije. Novo je jedino naci najmanji zajednicki visekratnik i najveci zajednicki djelitelj. Ako ovo gradivo sad ne nauci, decimalni brojevi i razlomci sto ga cekaju pred kraj skolske godine nece dobro proci, a s time i sve ostalo gradivo u visim razredima.
Dobro je da ste sada uvidjeli problem, i trebate poraditi na tome da kasnije ne bi bilo problema.
Sto se tice dopunske nastave, oni to ne shvacaju ozbiljno. Cim se na dopunskoj ne ocjenjuje, oni taj sat doslovno prepisuju. A ako ih izvuces pred plocu, onda gledaju putem u nepoznato, sute i sl. Ili ne dođu. Ostanu pred skolom i sl.
Druga stvar je što moze skoditi je koncentracija. Da bi rjesavao matematicke zadatke ti se moras iz svega okolo iskljuciti, zanemariti pricu, suskanje i sl. jer dovoljna je pogreska u jednom broju i cijeli zadatak ne valja.
Roditelji cesto grijese što kad djeca kod kuce vjezbaju gase tv, ne smije nitko pricati i sl. Treba doma imati atmosferu slicnoj skoli. Oni mozda pisu ispit, al razred do njih ima mozda glazbeni, netko suska, nastavnik opominje,... pa ako je dijete naviknuto na mir u ovakvoj situaciji mu pada koncentracija.
Sto se tice da je kompletan razred dobio dosta lose ocjene, moze biti da se povode jedni za drugima.
Meni se osobno dogodila bas nedavno situacija da mi je u jednom razredu bilo 11 odlicnih od njih 17, a u drugom 10 negativnih od njih 15. Isti ispit, na isti nacin obrađeno gradivo. Cak ovi bolji su pisali prije ispit pa nisu mogli ni nabaviti pitanja i sl. Bit je da je ovaj bolji razred natjecateljski raspolozen, natjecu se međusobno tko ce bolje, vise. Dok je ovaj losiji cista suprotnost. Njihov moto je: Kako cemo, lako cemo.
Gremblina is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2013., 18:36   #20
Quote:
borntobewinner kaže: Pogledaj post
Meni se taj prijelaz dogodio tek na faksu, čak sam i gimnaziju prolazila kampanjski i kako ćemo lako ćemo. Ponekad je jednostavno potrebna neka situacija da te otrijezni - prva jedinica, prvi pad ispita, prvi ispit na kojem se ne možeš snaći i računati na ono zapamćeno s predavanja itd.
Ma kad razmislim, i ja sam bila takav tip, ali čovjek uvijek za svoje dijete želi bolje...

Summer, želim ti da uspješnije provedeš svoje planove u djelo nego što sam ja uspjela .
onix is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:22.