Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.02.2006., 20:45   #21
Nekoliko kljucnih naslova o buddhizmu na hrvatskom jeziku je objavila izdavacka kuca Demetra d.o.o.

Scerbatski:
Ranobuddhisticka dharma (ucenje theravada buddhizma)
Koncepcija buddhisticke nirvane (ucenje madhyamaka skole mahayanskog buddhizma)
Buddhisticka logika (b.logicari Dignaga i dr.) - 2 toma

Veljacic:
Philosophia Perennis (filozofski eseji, buddhizam i ostalo) - 2 toma.

Buddhine besjede (zbirka sutri palijskog kanona i 2 mahayanska texta: Sutra o savrsenoj mudrosti i Nagardjunino Pobijanje prigovora)

Sve info na: http://www.demetra.hr
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2006., 10:11   #22
Cool

Osobno se smatram ateistom - ali većina mojih stavova, filozofskih razmatranja, odnosa prema prirodi su vrlo slični budističkim...

Također, moja teorija da svemir oscilira je vrlo slična budističkom "kotaču života".

Živio budizam, taoizam i konfucionizam!
homer_simpson is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2006., 07:12   #23
Budizam je demonizam.
bozanstvena333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2006., 07:14   #24
Rugala se sova sjenici ...

Quote:
bozanstvena333 kaže:
Budizam je demonizam.
Kršćanatvo je demonizam, jer je uglavnomn zaokupljeno vragom i njegovim pomagačima.
Budizma je najhumanija religija od onih desetak koje poznam.
__________________
Scotty, beam them down !
Barbabianca is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2006., 06:00   #25
Quote:
Barbabianca kaže:
Kršćanatvo je demonizam, jer je uglavnomn zaokupljeno vragom i njegovim pomagačima.
Budizma je najhumanija religija od onih desetak koje poznam.
Pa kolko ja znam,budizam nije religija vec spada u filozofiju,a da imalo citas o budizmu naisao bi vec na demoncice,te razne rituale,dozivanja i odobravanja demona ,koje provode budisticki svecenici. krscanske dogme ne velicaju nit prizivaju demone.
bozanstvena333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2006., 07:20   #26
Smile Budistička filozofija - svakako spada u filozofiju

Quote:
bozanstvena333 kaže:
Pa kolko ja znam, budizam nije religija vec spada u filozofiju, ...
To je zato što NE znaš. Ti vjeruješ da se svaka religija može svesti na kršćanstvo.

Quote:
bozanstvena333 kaže:
...a da imalo čitaš o budizmu
saznala bi da je to ateistička religija koja se ne bavi ni dogmama ni demonima, nego oslobođenjem.
__________________
Scotty, beam them down !
Barbabianca is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2006., 09:00   #27
Quote:
bozanstvena333 kaže:
a da imalo citas o budizmu naisao bi vec na demoncice,te razne rituale,dozivanja i odobravanja demona ,koje provode budisticki svecenici. krscanske dogme ne velicaju nit prizivaju demone.
da si ikada stvarno čitala i shvatila ono što čitaš vidjela bi da su ti 'demoni' samo vizualni prikazi naših unutarnjih negativnih emocija kojih se trebamo riješiti na putu do prosvjetljenja. nema tu nikakvih stvarnih demona, a prizivaju se samo te emocije kako bismo ih osvjestili i mogli raditi sa njima.
upravo ono što ti tvoja vjera očito ne pruža na ispravan način jer koliko vidim ne mijenjaš se. još si uvijek puna bijesa, prijanjanja i neznanja.
spider jerusalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2006., 09:55   #28
Ne postoji "budizam", postoje "budizmi". Neki su filozofije, neki religije, neki psihologije, neki metode prosvjetljenja, neki različiti spojevi svega toga.

Sjećam se priče jednog mog frenda koji je neko vrijeme proveo u nekom budističkom samostanu u Tajlandskoj džungli.
Razgovara on tako o budizmu sa voditeljima samostana, i postavlja im duboka filozofska pitanja o tome što to znači biti budist, a starješina samostana mu odgovori: "Budist? Ha! Nisam ni znao da sam budist"...
__________________
Captain's Blog (Reloaded)

Zadnje uređivanje Captain Nemo : 07.03.2006. at 11:28.
Captain Nemo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2006., 11:37   #29
izvor 'zla' u hinduizmu su 4 gune (jesam li dobro zapamtio?), odnosno 4 sile unutar covjeka koje ga vuku na pogresno djelovanje...

da li je slicno u budizmu?

u krscanstvu je (po mom) izvor zla obmana koja je vjesto ugradjena u krscanstvo time da se covjek umjesto sobom bavi pricama o sukobima dobrih i zlih sila...
a kako podsvijest ne poznaje negaciju, tko govori o antagonizmima, ugradjuje te obrasce u sebe
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2006., 12:14   #30
U budizmu je "izvor zla" (patnje), neznanje.
__________________
Captain's Blog (Reloaded)
Captain Nemo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2006., 12:33   #31
Quote:
Captain Nemo kaže:
U budizmu je "izvor zla" (patnje), neznanje.
U budizmu su tri korijenska otrova izvor patnje i preporađanja u samsari:
neznanje
prijanjanje
i mržnja (ljutnja)
spider jerusalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2006., 13:39   #32
Quote:
Taroth kaže:
izvor 'zla' u hinduizmu su 4 gune (jesam li dobro zapamtio?), odnosno 4 sile unutar covjeka koje ga vuku na pogresno djelovanje...

da li je slicno u budizmu?

u krscanstvu je (po mom) izvor zla obmana koja je vjesto ugradjena u krscanstvo time da se covjek umjesto sobom bavi pricama o sukobima dobrih i zlih sila...
a kako podsvijest ne poznaje negaciju, tko govori o antagonizmima, ugradjuje te obrasce u sebe
Četiri su kaste (brahmane, kšatrije, vaišnave i šudre), čija je materijalna stvarnost karakterizirana trima gunama (guna vrline, strasti i neznanja). Dakle, u hinduizmu je osnovno zlo u neznanju, koje je karakteristika najniže kaste, šudri. Općenito, patnja i zlo je sadržano u materijalnom postojanju, životu.

Kod budizma je osnovni izvor patnje – želja, tako da je onaj koji je ovladao željama ovladao i izvorom vlastite patnje.

U kršćanstvu je pak izvor zla i patnje – grijeh.
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2006., 13:39   #33
Quote:
spider jerusalem kaže:
U budizmu su tri korijenska otrova izvor patnje i preporađanja u samsari:
neznanje
prijanjanje
i mržnja (ljutnja)
Četiri plemenite istine čak ni ne spominju neznanje nego samo vezanost (prijanjanje) i želje. Međutim, ipak se na dubljoj razini smatra da je korijen i vezanosti i želje i mržnje i svake patnje, upravo neznanje.
__________________
Captain's Blog (Reloaded)
Captain Nemo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2006., 14:06   #34
Quote:
Captain Nemo kaže:
Četiri plemenite istine čak ni ne spominju neznanje nego samo vezanost (prijanjanje) i želje. Međutim, ipak se na dubljoj razini smatra da je korijen i vezanosti i želje i mržnje i svake patnje, upravo neznanje.
Prouci malo dvanaest karika međuzavisnog djelovanja.
spider jerusalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2006., 10:20   #35
Quote:
spider jerusalem kaže:
Prouci malo dvanaest karika međuzavisnog djelovanja.
Pa, koliko ja znam, prva nidana jeste upravo neznanje...

Zanimljivo je da neki smatraju da je dvanaestodjelni lanac uzročnosti zapravo kompilacija dviju učenja o lancima lancima koja su u povijesti spojena:

"The Buddhist Sacred Books seem to claim Dependent Origination as the peculiar discovery of the Buddha, and I suppose they would have us understand that he invented the whole formula from beginning to end. But it is to be observed that the formula repeats itself, that the human being is brought into existence twice--the first time under the name of consciousness, and name and form and by means of ignorance and karma, the second time in birth and by means of desire (with its four branches called attachments) and karma again, this time called existence. 1 Therefore, though Buddhaghosa is at great pains to explain this repetition as purposely intended for practical ends, yet one is much inclined to surmise that the full formula in its present shape is a piece of patchwork put together of two or more that were current in the Buddha's time and by him--perhaps expanded, perhaps contracted, but at any rate made into one. If the Buddha added to the formula of Dependent Origination, it would appear that the addition consisted in the first two propositions. For ignorance, of course, is the opposite of wisdom, and wisdom is the method for getting rid of ignorance."- Warren -Buddhism in Translations, p. 115."
__________________
Captain's Blog (Reloaded)
Captain Nemo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2006., 16:28   #36
Quote:
Taroth kaže:
izvor 'zla' u hinduizmu su 4 gune (jesam li dobro zapamtio?), odnosno 4 sile unutar covjeka koje ga vuku na pogresno djelovanje...

da li je slicno u budizmu?

u krscanstvu je (po mom) izvor zla obmana koja je vjesto ugradjena u krscanstvo time da se covjek umjesto sobom bavi pricama o sukobima dobrih i zlih sila...
a kako podsvijest ne poznaje negaciju, tko govori o antagonizmima, ugradjuje te obrasce u sebe
Ovo je interesantno s podsviješću i negacijom. Razmislit ću o tome, premda mi je intuitivno uvijek nekako "lebdilo" kao logično.

Inače, mislite li da su razlike između religija zaista tolike da su "nepomirljive"? Ja kad malo razmislim uvijek dođem do toga da je to sve isto, samo su ljudi razvijali različite interpretacije i od toga stvarali nekakve svoje svjetonazore (mislim, ovdje me ne zanimaju razlike tipa da netko jede svinjetinu, ili da posti ili tako što - to su manje više formalne manifestacije nastale kao interpretacija nekih temeljnih načela; ovdje prvenstveno mislim upravo na potonje: postavke, načela, uvide).

Iako nisam stručnjak (uglavnom samo zagrebem po površini), meni je to sve nekako slično. Pa što bi bio sotona ili demon nego projekcija bića koje ne zna, pa onda stvara dualnost kako bi potvrdilo sebe u svom (po prirodi dualizma ograničenom) svijetu nasuprot onog nečeg drugoga? Inače, ja smatram da materijalni svijet počiva upravo na dualnosti, +/-: jedna pojava bez svog suprotnog pola ne može postojati, jer potrebna je ravnoteža. I eto nas tu, poništavanjem dualnosti nestaje i varka (maja ili kako god), a dolazi do jedinstva (koje neki nazivaju prazninom). Naravno, tada se svijet sagledava iz neke sasvim druge perspektive, a želje dobivaju samo kontekst zadovoljavanja potreba našeg materijalnog bića koje smo stvorili, no nisu fokus, nego priznavanje činjenica postojanja sada i ovdje. Neka vrsta kozmičke igre, uvijek spreman igrati se, ali istovremeno ne biti vezan, nego sudjelovati i puštati da igra teče. Tako nekako...
zelenbrijeg is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2006., 22:53   #37
Quote:
spider jerusalem kaže:
da si ikada stvarno čitala i shvatila ono što čitaš vidjela bi da su ti 'demoni' samo vizualni prikazi naših unutarnjih negativnih emocija kojih se trebamo riješiti na putu do prosvjetljenja. nema tu nikakvih stvarnih demona, a prizivaju se samo te emocije kako bismo ih osvjestili i mogli raditi sa njima.
upravo ono što ti tvoja vjera očito ne pruža na ispravan način jer koliko vidim ne mijenjaš se. još si uvijek puna bijesa, prijanjanja i neznanja.
i na kojem stupnju prosvjetljenja si ti??I koliko si napredovao u tom rijesavanju prijanjanja i njanjanja?I kojih si se to negativnih emocija rijesio?
bozanstvena333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2006., 08:06   #38
Quote:
bozanstvena333 kaže:
i na kojem stupnju prosvjetljenja si ti??I koliko si napredovao u tom rijesavanju prijanjanja i njanjanja?I kojih si se to negativnih emocija rijesio?
dovoljno da ne jurim okolo po forumu i pljujem po religijama o kojima nemam pojma a ne pripadaju mojem vjerovanju.
spider jerusalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2006., 15:25   #39
bi meni neko nabrojao tih dvanaest karika??? i još me nešto zanima, ti bi spider to mogao znati: koje životinje idu uz 5 mudri? treba mi za jednu priču koju pišem a nemrem nać....
zvrndanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2006., 09:16   #40
12 karika:
1. Neznanje
2. želja
3. svijesnost
4. ime i forma
5. šest osjeta
6. kontakt
7. osjećaji
8. žudnja
9. prijanjanje
10. postajanje
11. rođenje
12. starost i smrt

na drugo pitanje ti ne znam odgovor.
znam samo koje su životinje vezane uz tri korijenska otrova:
- neznanje = svinja
- prijanjanje = pijetao
- mržnja = zmija
spider jerusalem is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:17.