Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.09.2016., 16:45   #221
ja isto imam prvašićku, pa me zanima plaćaju li se uplatnice za tekući mjesec (boravak, kuhinja) u tom mjesecu ili u sljedećem kao što je to bilo u vrtiću?
__________________
kraj tunela je odmah iza zavoja...
romanticna is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 22:07   #222
Quote:
romanticna kaže: Pogledaj post
ja isto imam prvašićku, pa me zanima plaćaju li se uplatnice za tekući mjesec (boravak, kuhinja) u tom mjesecu ili u sljedećem kao što je to bilo u vrtiću?
Kod nas je do 10. u mjesecu za prethodni mjesec. Je li tako u svim školama, ne znam. Obavijestit će vas učiteljica.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2016., 14:55   #223
Postoji danas i privatni produženi boravak, uljučen obrok, pisanje zadaća, učenje, voće, a ako ima vremena i igra i sve sa profesorima u Gundulićevoj.
veka123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2016., 00:51   #224
Moram napisati nesto vezano za boravak, a ne znam kako bih to srocila.
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2016., 05:37   #225
Uglavnom. Nakon mjesec dana škole ja nisam zadovoljna boravkom. Nekako je i funkcioniralo u pocetku kad smo mogli uzimati torbe sa stvarima svaki dan. Sad mozemo samo petkom. A muci me to jer volim imati svakodnevno nadzor nad gradivom.

No...dobro.

Zapravo me vise muci nesto drugo.

Prvo ... kako se moj klinac postavlja prema tom boravku. Imam osjecaj da ne dozivljava to jednako ozbiljno kao satove koje ima sa svojom uciteljicom.
Ova uciteljica koja im je bas uciteljica je starija gospođa. Cca 50 godina. Fina je i konstruktivno iznosi kritike isto kao i pohvale. Nekako sam dobila dojam da je sklona nekim pozitivnim sugestijama. Ne znam je li to zato sto meni na celu piše "ajme meni..." ili je opcenito takva. Ali recimo na informacijama koristi metodu da kaze prvo ono lose i onda se nadoveže... "bio je u početku dosta razigran... puno je pričao... upadao u riječ... ali sad je zbilja super. Brzo je shvatio pravila... diže ruku kad ima nesto za pitati ili reci. Istina... zaigran je ... ALI... vecinom su decki u razredu takvi... i bez obzira na to on uredno ispunjava zadatke i dovrsava ih... itd...itd..."

Boravak...
Katastrofa. Ajde da se prisjetim te uciteljice. Mlada. Mojih godina. Nadobudna. A smotana. To je ona koja ne zna reći "dobar dan" niti "doviđenja" i koja uopce ne vodi evidenciju o tome tko je ušao u razred i pokupio koje dijete... ako dodjem nakon 16h kad ona jos ocjenjuje tamo njihove radne listove... pa njih 5 leži na podu, bacaju se jedan na drugoga... sveopći kaos. Pa tako me ni u vrticu nisu dočekivali.
I naravno... on ne ispunjava radne zadatke do kraja. Zasto u prvoj smjeni sve rjesava, a u boravku se rasteže nad tim zadacima ko debela mačka na suncu.
Eto... jer je njemu boravak zajebancija i on ne moze povezati da je to razdoblje gdje se ujedno igraju i gledaju crtiće sa učenjem i pisanjem zadaće.
Ja sam mu doma jasno dala do znanja da izvoli sjest i ucit nakon sto mi je u pocetku prodavao fore "a pisat cu na krevetu... a jest cu čips dok rjesavam... a neka mi tablet ostane upaljen pored mene...". Onako. Ne. Dovrsi zadatak i uzmi pauzu za šta želiš. Brzo me je skopčao.

Imam više dilema. Neka je to boravak. Ali nije mi drago da se pred učiteljicom hrpa njih hrva po podu. Ne treba biti naci logor... ali jbt... imaju tamo pun kufer društvenih igara. Iovako je neozbiljan i kad mu se da lufta gospodin to iskorištava.
Vjerujem da čitava ta atmosfera djeluje zbunjujuce na njega i da ne moze u glavi povezati boravak sa školom nego misli da je to samo zajebancija.

Onda me muči isto tako je li ustvari taj boravak previše za njegov kapacitet koncentracije. Nisam o tome razmišljala na vrijeme. Ali možda je njegov mozak takav da mu treba veći razmak tj više odmora od završetka nastave u prvoj smjeni nego nekoj drugoj djeci npr. Možda je stvarno još uvijek nedovoljno zreo da bi izdržao školu 8 do 16. (iskreno... ja sam vezano za njegov emocionalni razvoj htjela čak i odgodu prvog razreda za godinu dana... ali su me u vrtiću i školi nakon svih tih testiranja uvjerili da je on apsolutno spreman za školu. Kako su oni to mogli znati na temelju samo njegovog znanja. Može on zbrajati troznamenkaste brojeve, ali šta mu to koristi ako je to dijete koje kad crta svoju obitelj i psa i mačku još nacrta Darth Vadera kao člana i ako mu je jedna od glavnih briga u životu kako izliječiti zombije. Al sad je kasno za to. Sjebala sam i to).

Ja znam da sam ja i u školi i na faksu kad je bio jutarnji termin odmarala do 6-7 navecer i onda bih se primila knjige i prilično lako upijala. Nikad nisam mogla doci doma i ići po principu "riješi zadaću pa se odi van igrati". Naprosto mi je mozak odbijao upijati informacije i bila sam glupa ko kurac u poslijepodnevnim satima. Bas sam se trebala prvo fizicki istrositi da se mogu opet vratiti na koristenje mentalnog kapaciteta.
Mozda je bas i on takav po nekoj genetskoj predispoziciji.

E sad je sranje što je njemu boravak ekstra zabavan. Sranje je što većina klinaca ide u boravak pa mi je nekako drago da se socijalizira s kolegama u školi. Bojim se ako bih čak imala mogucnost da ga ispišem da bi bio.... odbačen iz društva u školi.

I nisam pametna šta napravit. Frendica mi kaže da je istina da ih se ne može pokupiti iz boravka bilo kad. Ali da ih se ne treba nužno ostavljati do 16h. Nego ako ga mislim pokupiti ranije da bi to trebalo znači kad mu završi zadnji sat u prvoj smjeni. Ili u 11. Ili 12.30. Kakav vec raspored jest.

Osobno mislim da bi konstruktivnije za njega bilo da odradi prvu smjenu i da ga odvedem doma neka se izludira bilo u parku...bilo kod rođaka ili frendova... i onda predvecer kad se sve lijepo smiri... pojede večeru... i onda da ja sjednem s njim i napišemo zadaću i ponovimo gradivo.
A osim toga mi se čini da čak i ja kad je u pitanju učenje imam veći autoritet nad njim nego učiteljica u boravku. Dam se kladit da on nju doživljava ko tetu čuvalicu u igraonici.


Šta da radim?

Poslano sa mog SM-G935F koristeći Tapatalk
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2016., 18:08   #226
kakvo ucenje u drugom mjesecu prvog razreda?
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2016., 19:43   #227
MOžda da se baviš nečim drugim, a manje opsesivno djetetom?
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2016., 15:15   #228
Ne razumijem zašto ne možete uzimati stvari svaki dan nego samo petkom? nama je rečeno da je pravilo petkom ali možemo nositi torbu doma svaki dan.
da možda kupiš radne listiće iz svakog predmeta pa doma radite, onako neobavezno? to smo mi učinili a torbu nosimo samo petkom.
mokidomi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2016., 17:26   #229
Previse se bavis njegovom skolom,DOA, jednostavno pusti njega da postane samostalan.

Roditelji danas imaju premalo povjerenja u svoju djecu I to po meni nije dobar put, oni su savrseno sposobni odraditi svoje skolske zadatke I pobogu, sto se ima s njima dodatno doma raditi nakon boravka?

Govorim o djeci normalnih sposobnosti. Dakle vecini.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2016., 09:13   #230
DOA, mali savjet - radi sebe i njega - probaj malo opuštenije gledati na sve to.

sve će s vremenom sjesti na svoje.
shvati da je to veeeelika promjena za djecu, i da treba puno vremena da se prilagode na novi ustroj, pravila, školu.
vrtić je bila druga priča koja je sada gotova.
bez obzira što je sad u školi, još je uvijek dijete, zaigran, željan igre, druženja...

ovo što si ti napisala sam u slovo i ja iskusila u 1. razredu (sad mi je mali u 2.) i danas, s odmakom, mogu reći da je ta sekirancija bila bespotrebna.

pusti dijete da se privikne, pusti ga 2,3,4 mjeseca, cijelo polugodište, do kraja 1. razreda.

treba vremena da se prvašići uhvate u koštac s novim rasporedom, novim obavezama, novim pravilima - novim životom. nije to tako jednostavno i za to treba vremena.

bit će sve u redu. ne sekiraj se toliko.

__________________
peku me oči.
chiquita is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2016., 10:27   #231
DOA, ja sam imala priču da su tete iz vrtića predlagale za K da ide na odgodu zbog emocionalne nezrelosti, ali nakon razgovora sa psihologicom/pedagogicom i onih testiranja u školi odluka je pala da ipak krene s vršnjacima u školu. Pakao prvog polugodišta bih ti teško objasnila u postu. Vrlo brzo s početkom škole smo redovno išli i psihologu poslijepodne jer se K teško nosila s promjenama (inače vrlo inteligentna djevojčica ali preosjetljiva). No bez obzira na sve izazove koji su nas čekali prvo polugodište, kao što chiquita kaže, sad s vremenskim odmakom, bi i ja ležernija gledala na te izazove. Prvi razred je doslovce nekakva međustepenica između vrtića i škole. Polako ih se uvodi u školske obveze ali se ne stavlja preveliki i neizdrživi pritisak na njih. Puno djece prvo polugodište nije bilo u stanju odsjediti cijeli dan i bilo je divljanja prema kraju dana (pričam o boravku), ali kao i sve ostalo u životu, istrenira se i to.
Kod nas se popodne u boravku igraju, skaču u razredu, gledaju crtiće, ako je lijepo idu van, ali u sve to je i ukomponirano pisanje zadaće, vježbanje za testove... Dakle, isplanirano je vrijeme u okvirima onoga što oni mogu. Dakle, normalno je da ujutro sjede mirno u klupi i da popodne skaču po razredu i normalno je drugačije gledaju i doživljavaju jutarnju i poslijepodnevnu učiteljicu.
Što se tiče torbe, K svaki dan nosi torbu doma jer je ona tako htjela a ne zato što ja svaki dan imam potrebu pregledati knjige (dogodi mi se da do vikenda tak i tak ne pogledam ništa ako nemaju kakav test). Dakle, ako želiš torbu doma, nitko ti to neće zabraniti. Samo reci sinu da na kraju dana spakira i ponese torbu
Iako se, naravno, učiteljice razlikuju i podržavam mogućnost da ti ne odgovara učiteljica iz boravka, pričekaj malo... vidi razvoj situacije... uvijek stigneš sina ispisati
I još nešto... vidi s učiteljicom kakav je njihov raspored poslijepodne i kad bi mogla doći po njega. Ja već znam da K napiše sve zadaće do zadnjeg sata pa ju najčešće poberem u 14:45h jer zadnji sat (do 15:35) gledaju crtiće ali ipak rađe ide doma pa u konačnici doma pogleda crtić.
elly is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 08:26   #232
ima li roditelja školaraca koji imaju dvoje djece u boravku?
jel se dobije neki popust na drugo dijete?


edit: evo našla sam na stranicama grada Zagreba, drugo dijete plaća 75%
http://web1.zagreb.hr/produzeni-bora...-za-2017/86715
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 08:58   #233
a jel imate strogo propisano do kad se dijete NE moze podici iz boravka?
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 09:14   #234
kod nas ih kao kolektivno izvodi u 15.30, ja ga uzmem u 15 i nije nikakav problem...a koliko sam uspjela shvatiti ako se nekad dođe i ranije, ni to nije problem, ali to ću još u detalje ispitati na prvim informacijama krajem rujna
Zvrksa-is-back is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 09:41   #235
pitam zato jer su svi oko mene dizali paniku jos tamo od prije ljeta da je to strogo propisano i da se djecu NE SMIJE pokupiti prije 15:30, u nekim skolama i dulje.
ja ga onaj tjedan kad radim ujutro najnormalnije pokupim u 15, na roditeljskom nam je receno da nisu jako strogi, ali da cesto skroz do 15 rade zadace.
dva dana sam isla po malu oko 14:30, i vidjela boravkase u parku, uciteljica mi je mahnula i dala znak da ga mogu pokupiti ako hocu jer su gotovi sa svime.

__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 09:47   #236
pa kod nekih je možda i dalje tako strogo propisano...kod malog moje frendice prošle godine nisu smjeli prije 16h, ove godine su im smanjili na 15.30... pa ne znam jel se ove godine općenito to malo "olabavilo" ili ovisi od škole do škole kako je dogovoreno, od učiteljice do učiteljice

naši su isto išli van ovih par dana dok je bilo lijepo vrijeme i drago mi je da tako koriste lijepo vrijeme... radije ja s njim odradim zadaću doma ako ne stigne nego da po lijepom vremenu bude zatvoren 9h u školi
Zvrksa-is-back is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 13:49   #237
Quote:
Zvrksa-is-back kaže: Pogledaj post
pa kod nekih je možda i dalje tako strogo propisano...kod malog moje frendice prošle godine nisu smjeli prije 16h, ove godine su im smanjili na 15.30... pa ne znam jel se ove godine općenito to malo "olabavilo" ili ovisi od škole do škole kako je dogovoreno, od učiteljice do učiteljice

naši su isto išli van ovih par dana dok je bilo lijepo vrijeme i drago mi je da tako koriste lijepo vrijeme... radije ja s njim odradim zadaću doma ako ne stigne nego da po lijepom vremenu bude zatvoren 9h u školi
o tome sto rade u boravku, nazalost ovisi od skole do skole,a nekada i od uciteljice do uciteljice unutar iste skole.
nasi idu van nakon nastave pa do 14:00 (nekad je izmedju rucak), i onda imaju dva skolska sata ucenje, i nakon toga opet van (ako prilike dozvoljavaju). ako se dijete pokupi prije tog ucenja ili dijete nije naprvilo zadacu, onda treba treba uzet torbu ili ono sto je bilo za zadacu kuci.
nema ogranicenja podizanja djece i da ima, ja bih se prva bunila (iako se moja buni kad ju se pokupi prije 16:00 )

mislim da najvise ogranicenja po skolama ima tamo di ima hrpa "slobodnih" aktivnosti, nemam pojma dal su uciteljice u boravku duzne odrzavati likovne, lutkarske, kukicarske i koje vec radionice, al to je onda jedan od nacina i zadrzavanja djeteta u skoli (da se to odradi i da se rezultat prikaze negdje).
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 14:01   #238
Nisam čula da se u nekoj školi zabranjuje da uzmeš ranije dijete s boravka, mogu biti samo preporuke da se dijete ostavi na boravku dok se ne završi vrijeme predviđeno za učenje i pisanje zadaća. Kako netko vama kao roditeljima može zabraniti da uzmete dijete s boravka koji nije obavezan? Može vam se sugerirati da je za dijete bolje da ostane do kraja pisanja zadaće ili, ako odlazi ranije, mora zadaću dovršiti kod kuće. Samo to treba napomenuti učiteljica s boravka jer roditelji znaju nekad predpostaviti da je zadaća gotova kad dijete pokupe npr u 14 h.

Postoji organizacija rada u produženom boravku i učiteljice bi je se trebale pridržavati.Ona zna biti različita od škole do škole, ali u suštini sastoji se od vremena za ručak, odmor, organizirano vrijeme i vrijeme za učenje.

Isto tako, ovisno o školi, učiteljice održavaju i različite "slobodne aktivnosti" (to su zapravo izvannastavne aktivnosti), ali još nisam čula da se zbog djetetova sudjelovanja na njima ne može ranije pokupiti dijete. One se ionako organiziraju za djecu koja su na boravku u to vrijeme, može isto tako biti samo preporuka, ako dijete želi ići na određenu, da ga se ostavi taj dan duže u boravku da odradi to za što se opredijelilo.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 14:39   #239
Moj ne ide u boravak, nego ima nastavu smjenski, ujutro do 11:35h a popodne od 13:30 do 17h.
I napokon se svaki drugi tjedan naspava
Jer se 5 godina za vrtić ustajao u pol 7h i onda je navečer morao dosta rano na spavanje i baš je bilo nezgodno u proljeće kad su duži dani i htio bi vani biti.

Kad ima popodne smjenu onda spava cca do pol 10h, doručkuje, piše zadaću ako ima, spremi torbu, igra se i djed ga odveze njima u 11h. Tamo ruča i odvezu ga u školu (ima pol sata pješice pa ga radije voze)
Pokupim ga u 17h iz škole, odemo do parka s nekim iz razreda, ostane sat vremena i onda doma ili na trening.

1. razred smo išli skoro svaki dan nakon jutarnje smjene u park, bar na sat vremena, ali tad sam mogla, sad ako baka je od volje isto odu
the redCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 14:45   #240
Ni u mojoj školi ne vole kad se djeca kupe prije 15.30 (do kada se smatra da je većina djece napisala domaći il provježbala šta je glavna učiteljica zadala).

Razlog je taj šta su roditelji svako malo upadali u razred i ometali i dekoncentrirali djecu i učiteljicu u radu...naša škola je unajmila zaštitara koji odlazi po dijete, a roditelji čekaju u predvorju dok se dijete ne spremi.
Mislim nije zaštitar tu samo zbog dnevnog boravka ali i jedna od zadaća mu je pokucati na vrata i obavijestiti učiteljicu da je roditelj djeteta stigao.

Oko 16 završava boravak i onda se mogu dobiti informacije o djetetu od popodnevne učiteljice, prije toga ne.
Naravno postoji i termin za primanje roditelja kod glavne učiteljice.

Raspored rada ...ujutro odmah po dolasku doručak pa nastava do ručka.
Iza toga igranje, zabava...odlazak u obližnji park, šetnja.... do 14 kada kreću pisati domaći.

Zadnje uređivanje BBC drama : 23.09.2017. at 14:56.
BBC drama is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:15.