Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.09.2015., 21:15   #21
Jedan student kojem dobro stoji samoironija:

Među studentima, na studiju, prvih deset dana trebaš samo šutjeti i bit asocijalan. Kažu: "Ovaj je pametnjaković".
Sljedećih desetak dana: "Ovaj je genijalac".
Sljedećih: "Ovo je neljudski, to je neki fantom".

A onda progovoriš...

)
Volver is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2015., 10:41   #22
Jedan zločesti sofizam:

Prilikom božićne kupovine bila je gužva, a red pred blagajnom dugačak. Stajao sam u redu, a neka žena pored mene je skroz brbljala. Često je ponavljala onu frazu "dobar i lud su braća". Nije se nikom posebno obraćala, nego čas jednom čas drugom. Počela mi je ići na živce, pa se dosjetim jednom sofizmu i, praveći se da ne razumijem, kažem:
- Htjeli ste reći da je isto biti dobar i lud?
- Baš to i govorim.
- A ja sam mislio da je dobro biti pametan!?
Tada me je zbunjeno pogledala, a onda brzo rekla:
- Naravno da je dobro biti pametan, ali nije dobro biti dobar.
Čim je to izgovorila, shvatila je da tu nešto ne štima. Postala je primjetno neraspoložena i, hvala bogu, zašutila.

Zanimljivo je da sam zapravo očekivao drugačiji odgovor. Da je umjesto 'nije dobro biti dobar' rekla 'nije pametno biti dobar', onda bih rekao: "Ako nije pametno biti dobar, onda nije ni dobro biti pametan". To bi je vjerojatno još više zbunilo, ali bi skužila da je zazam.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2015., 11:39   #23
Leži Tom Gotovac * u krevetu u piđami i drijema, nasred Trga Republike**.
Prilazi mu jedan stariji čovjek: "A zakaj?"
Tom odgovara: "Gospon, nema tu zakaj!"



(*konceptualni umjetnik https://hr.wikipedia.org/wiki/Tomislav_Gotovac)
(**Trg bana Jelačića)
drDIRHED is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2015., 11:47   #24
Zaustavlja student u auli fakulteta profesora Branka Despota.
"Ne znam je li pravo vrijeme i mjesto ali zamolio bih vas za potpis u indeks..."
"Tko može reći gdje je pravo vrijeme i pravo mjesto," reče mu Despot, dok se je potpisivao.


A postoji i cinična verzija anegdote:

Zaustavlja student u auli fakulteta profesora Branka Despota.
"Ne znam je li pravo vrijeme i mjesto ali zamolio bih vas za potpis u indeks..."
"Tko može reći gdje je pravo vrijeme i pravo mjesto," reče mu Despot, i produži dalje.
drDIRHED is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2015., 11:00   #25
Sjećanje na jednu 'filozofsku' debatu.

Kad sam bio mlad živio sam u prostoriji koja je bila podalje od ostatka kuće kako bih bio samostalan. U mom društvu je bilo puno 'filozofa' i ponekad smo se, nakon večernjeg izlaska, skupljali u toj prostoriji. Tu se debatiralo o svemu i svačemu. Usput smo slušali ploče. Jedan je govorio da su svi ljudi stoka, drugi da je život samo iluzija, treći nešto o Mao Ce Tungu. Među nama je bio i jedan koji je uglavnom šutio i samo ponekad ubacivao: "Dečki, vi nemate pojma." Ja sam u to vrijeme brao mudrost iz knjige Diogena Laerćanina.
Dogodila se i jedna zanimljivost vezana uz te 'debate'. Jednom prilikom došao je neki tip (zvali smo ga Arafat) koji je toga dana pobjegao od kuće jer se posvađao s ocem (nazvao ga je Begin). Njega nije zanimao razgovor (nešto o nadčovjeku), nego je samo puštao ploče. I tako usred diskusije netko snažno zakuca na vrata. Bio je to 'Begin' s jednim milicajcem. Otac, unatoč žestokom protivljenju, odvuče svog Arafata doma. Milicajac nas je pitao o čemu se tu raspravlja, a mi kažemo 'o curama'. Tako nas je pustio na miru.

Kad se danas susretnem sa svojim starim prijateljima, uglavnom vodimo 'ozbiljnije' razgovore.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2015., 11:50   #26
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Sjećanje na jednu 'filozofsku' debatu.

Kad sam bio mlad živio sam u prostoriji koja je bila podalje od ostatka kuće kako bih bio samostalan. U mom društvu je bilo puno 'filozofa' i ponekad smo se, nakon večernjeg izlaska, skupljali u toj prostoriji. Tu se debatiralo o svemu i svačemu. Usput smo slušali ploče. Jedan je govorio da su svi ljudi stoka, drugi da je život samo iluzija, treći nešto o Mao Ce Tungu. Među nama je bio i jedan koji je uglavnom šutio i samo ponekad ubacivao: "Dečki, vi nemate pojma." Ja sam u to vrijeme brao mudrost iz knjige Diogena Laerćanina.
Dogodila se i jedna zanimljivost vezana uz te 'debate'. Jednom prilikom došao je neki tip (zvali smo ga Arafat) koji je toga dana pobjegao od kuće jer se posvađao s ocem (nazvao ga je Begin). Njega nije zanimao razgovor (nešto o nadčovjeku), nego je samo puštao ploče. I tako usred diskusije netko snažno zakuca na vrata. Bio je to 'Begin' s jednim milicajcem. Otac, unatoč žestokom protivljenju, odvuče svog Arafata doma. Milicajac nas je pitao o čemu se tu raspravlja, a mi kažemo 'o curama'. Tako nas je pustio na miru.

Kad se danas susretnem sa svojim starim prijateljima, uglavnom vodimo 'ozbiljnije' razgovore.
Sjajno!
Volver is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2015., 12:18   #27
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Zanimljivo je da sam zapravo očekivao drugačiji odgovor. Da je umjesto 'nije dobro biti dobar' rekla 'nije pametno biti dobar', onda bih rekao: "Ako nije pametno biti dobar, onda nije ni dobro biti pametan". To bi je vjerojatno još više zbunilo, ali bi skužila da je zazam.
Najbolje se pravit lud!

(dobacuje gospođa u redu iza ove, kad je zašutjela)

Oboje ste se osvrnuli i kratko je pogledali, ali ona je gledala negdje preko vaših glava, jer je jedan momak iskoristivši "spor" dobar, lud, zbunjen, izmigoljio i prešao preko reda do blagajne.

Tek tad je gospođa raspalila! jesam li Vam rekla gospon? A Vi mi ne vjerujete! jeste li vidjeli ljudi; kažem ja: "dobar i lud su isto!"
Volver is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2015., 12:53   #28
Quote:
volver kaže: Pogledaj post
Jedan student kojem dobro stoji samoironija:

Među studentima, na studiju, prvih deset dana trebaš samo šutjeti i bit asocijalan. Kažu: "Ovaj je pametnjaković".
Sljedećih desetak dana: "Ovaj je genijalac".
Sljedećih: "Ovo je neljudski, to je neki fantom".

A onda progovoriš...

)
…i sve useres.
__________________
Pijem suze hadezenjara! :D
Srrrrrrk!
Leman_Russ is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2015., 15:16   #29
Quote:
volver kaže: Pogledaj post
U životu, mnogo kasnije, znat ću što znači imati/nemati nekoga kome se možeš povjeriti, kome možeš pričati i da će te taj netko slušati...
Slabo vrijedi filozofirati o životu ako se to ne zna. I ne proživi.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2015., 10:25   #30
Quote:
volver kaže: Pogledaj post
Najbolje se pravit lud!

(dobacuje gospođa u redu iza ove, kad je zašutjela)

Oboje ste se osvrnuli i kratko je pogledali, ali ona je gledala negdje preko vaših glava, jer je jedan momak iskoristivši "spor" dobar, lud, zbunjen, izmigoljio i prešao preko reda do blagajne.

Tek tad je gospođa raspalila! jesam li Vam rekla gospon? A Vi mi ne vjerujete! jeste li vidjeli ljudi; kažem ja: "dobar i lud su isto!"
Efektan završetak!
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2015., 10:27   #31
Deja-vu

Gledam kroz zatvoren prozor na suprotnu stranu ulice. Iz dvorišta izlaze otac i sin. Pas umakne napolje i stane pored dječaka. Otac ga tjera nazad u dvorište, a pas ni makac. Čovjek postaje ljut, maše rukama, nešto viče i na kraju počne udarati psa nogom. Dječak priđe ocu i nešto mu govori. Zatim uđe u dvorište, a pas za njim. Nakon toga izađe van pazeći da mu opet ne umakne.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2015., 22:49   #32
Stao sam ispred kapelice pored ceste, bilo mi je oko šest godina i sažalio sam se nad kipom u kapelici, koji je bio Isus, djelovao je vrlo živo. Uglavnom, htio sam ga nekako pozdraviti, odati mu počast, pa sam, neznajući kako drugačije, stisnuo desnu šaku i prislonio sljepoočici u stavu "mirno" i u stilu "Smrt fašizmu!"....
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2015., 13:04   #33
Pored knjižnice se nalazila čitaonica. Bila je to neka vrsta okupljališta za sve generacije. Neki su čitali novine, a neki samo sjedili i razgovarali uz kavu. Dvojica penzionera su dolazili svaki dan i igrali šah. Jednom sam ih promatrao. Dugo su šuteći vukli poteze, a onda jedan pita drugoga:
- Što misliš, jel' ima više dobrih ili loših ljudi?
- Dobrih.
- Pričaš gluposti! Ne gledaš televiziju?
- Ti si ćorav! Pogledaj oko sebe. Pokaži koji su loši.
Nastavili su prepirku, ali ja sam zapamtio samo ovaj dio razgovora.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2015., 20:06   #34
Na putu za tržnicu jedan dio puta prelazim uskim trotoarom na kojem jedva da se mogu mimoići dva čovjeka (odmah uz trotoar je gusto nanizani red parkiranih automobila, a ulica prometna). Jedne prilike, malo prije nego što ću izaći na poprečni trotoar gdje je i raskrižje ulice koju trebam prijeći, u susret mi dolazi jedna starica što je već prešla preko ulice i stupila na uski trotoar gdje ćemo se i sresti, ali prije nego što ću se uspjeti ja izmaknuti njoj, ona se izmaknula meni da prođem. Rekla sam joj na trenutak zastajući, "ali nemojte se Vi izmicati meni, ja trebam", a ona s osmijehom, tiho, "navikla sam".

To "navikla sam" pratilo me kao eho u glavi ostatak puta.

Srest ću je i ubuduće na toj stazi, par puta. Sitne krhke građe tijela, mršava kao prutić, a lica nježna i blaga, ljupka iako je starica od zasigurno blizu devedesetima.
Izdaleka kad je opazim, ili se prestrojim, ili, jednom sam joj rekla nailazeći joj u susret "a, ne, ne...." i izmaknem se čekajući da najprije ona prođe...
Volver is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2015., 10:24   #35
Quote:
volver kaže: Pogledaj post
Na putu za tržnicu jedan dio puta prelazim uskim trotoarom na kojem jedva da se mogu mimoići dva čovjeka (odmah uz trotoar je gusto nanizani red parkiranih automobila, a ulica prometna). Jedne prilike, malo prije nego što ću izaći na poprečni trotoar gdje je i raskrižje ulice koju trebam prijeći, u susret mi dolazi jedna starica što je već prešla preko ulice i stupila na uski trotoar gdje ćemo se i sresti, ali prije nego što ću se uspjeti ja izmaknuti njoj, ona se izmaknula meni da prođem. Rekla sam joj na trenutak zastajući, "ali nemojte se Vi izmicati meni, ja trebam", a ona s osmijehom, tiho, "navikla sam".

To "navikla sam" pratilo me kao eho u glavi ostatak puta.

Srest ću je i ubuduće na toj stazi, par puta. Sitne krhke građe tijela, mršava kao prutić, a lica nježna i blaga, ljupka iako je starica od zasigurno blizu devedesetima.
Izdaleka kad je opazim, ili se prestrojim, ili, jednom sam joj rekla nailazeći joj u susret "a, ne, ne...." i izmaknem se čekajući da najprije ona prođe...
Ova tvoja priča mi se veoma sviđa.

Mnogi ljudi su 'zaboravili' da je skromnost vrlina. Možda ne bi bilo loše kada bismo toj bakici podigli spomenik na tom raskrižju.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2015., 14:32   #36
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Ova tvoja priča mi se veoma sviđa.

Mnogi ljudi su 'zaboravili' da je skromnost vrlina. Možda ne bi bilo loše kada bismo toj bakici podigli spomenik na tom raskrižju.
Bilo bi to krasno...
Volver is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2015., 00:49   #37
Dva fragmenta

Podstanarski stan. Na zidu u dnevnom boravku vise tri slike velikog formata, u staklu, poredane blizu jedna uz drugu. Ispod slika uza zid prislonjen je kauč. Sjedim na tom kauču. Ustajem, trenutak prije, tek toliko prije da se mogu munjevito okrenuti kada iza sebe začujem tresak i lomljenje stakla kada su sve tri slike "iz čista mira", istodobno u jednom trenu popadale sa zida na kauč.
Gledam zaprepašteno, u nevjerici.

***

Dan je lijep, proljetni, sunčan, vjetrovit. Krenula sam na selo na vikend, vozim automobil, imajući u vidokrugu put i krajolik pred sobom. Usput, na jednoj dionici puta s moje desne strane, primijetim kako uskom stazom uz cestu nailaze dva muškarca, hodaju jedan uz drugog i na glavi imaju iste šešire. Zapuhne vjetar i u naletu smakne im obojici u istom trenu šešire s glave.
Smijem se, u nevjerici.
Volver is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2015., 01:12   #38
Quote:
volver kaže: Pogledaj post
Dva fragmenta

Podstanarski stan. Na zidu u dnevnom boravku vise tri slike velikog formata, u staklu, poredane blizu jedna uz drugu. Ispod slika uza zid prislonjen je kauč. Sjedim na tom kauču. Ustajem, trenutak prije, tek toliko prije da se mogu munjevito okrenuti kada iza sebe začujem tresak i lomljenje stakla kada su sve tri slike "iz čista mira", istodobno u jednom trenu popadale sa zida na kauč.
Gledam zaprepašteno, u nevjerici.

***

Dan je lijep, proljetni, sunčan, vjetrovit. Krenula sam na selo na vikend, vozim automobil, imajući u vidokrugu put i krajolik pred sobom. Usput, na jednoj dionici puta s moje desne strane, primijetim kako uskom stazom uz cestu nailaze dva muškarca, hodaju jedan uz drugog i na glavi imaju iste šešire. Zapuhne vjetar i u naletu smakne im obojici u istom trenu šešire s glave.
Smijem se, u nevjerici.
Gledao sam jednom s djecom film "101 Dalmatinac" - igrana verzija. Pored televizora je spavalo pet-šest mačaka. Kada su se u jednoj sceni psi razlajali, mačke su se probudile i razbježale po sobi.

A ja ih gledam, u nevjerici.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2015., 09:52   #39
Jedan događaj iz moje mladosti neću nikada zaboraviti. Jedne večeri navratio sam u knjižaru da kupim neku knjigu. Odlučio sam se za zbirku pjesama "Slap" od Dobriše Cesarića, jer nisam našao 'ništa bolje'. Poslije toga sam šetao korzom dok nije pao mrak. Navratio sam u jednu gostionicu. Bila je gužva. Za jednim stolom sjedio je moj školski drug. Sjeo sam pored njega. Malo smo popričali, a onda sam mu pokazao knjigu. On je bio oduševljen. Počeo je naglas čitati neku pjesmu, pa drugu, pa treću. Sjedili smo tako satima i naizmjenično čitali pjesme. Pročitali smo najmanje pola knjige. Na putu do kuće, pa i kada sam već legao u krevet, skroz sam se prisjećao tih pjesama. Znao sam ih najmanje desetak napamet, iako sam prvi put čitao.
Nedugo nakon toga u moje mjesto je navratio Pjesnik (bio je još živ). Na nekoj školskoj priredbi čitao je svoje pjesme. Ja sam ponio svoju knjigu i još danas je čuvam s njegovim potpisom.

Nema ovo baš puno veze s filozofijom, ali nakon čitanja gomile postova o besmislu života, o besmislu svega postojećeg, jednostavno nisam mogao da ne spomenem ovaj događaj.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2015., 14:32   #40
Jako mi se svida ideja ovih prica...
imam i ja par svojih opazanja...

Svaki dan vozim se istim autobusom. Promatram ljude. Jednom sam prilikom tako opazio da je na jednoj stanicu usla veca skupina ljudi razlicite dobi, izgleda, spola... no nesto im je ipak bilo zajednicko. Svi su nastojali izgledati smireno i nicim se ne odvajati od okoline i ostalih suputnika. Cvrsto su se drzali za sipke autobusa i gledali kroz prozore. No zapravo izgledali su kao da bi najrade iskocili iz koze, iskocili iz autobusa. To drzanje i pokusaj djelovanja smireno i strpljivo davalo je potpuni kotra efekt.
bila je to stanica nadomak psihijatrijske bolnice. U jednom filmu kojem se ne sjecam imena niti je bitno majka djevojcice bila je u psihijatrijskoj bolnici, a kad bi je netko pitao gdje je majka ona bi odgovorila da je u bolnici za tuzne ljude. Meni se nekako svidio taj naziv.
Zato i tu stanicu od tog dana zovem stanica za tuzne ljude.
Mozda netko i prepozna o kojem autobusu i stanici radi. Cesto se sjetim tog tuznog prizora kad prolazim tamo.. iza svakog tog lica stajala tko zna kakva tuzna prica...
__________________
"Mislim da je za bijeg iskoristio selidbu divljih ptica. "
jin18 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:57.