Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.08.2016., 15:03   #61
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
A mislis da je jedno od tih inherentnih vrijednosti i bestijalno iskoristavanje nekog covjeka tako sto ga se tjera da mjesec dana radi za neku crkavicu
Dobrovoljno stupamo u radni odnos, država te prisiljava da joj predaš veći dio imovine pod prijetnjom fizičkog nasilja i kaveza u suprotnome, ne i poslodavac. Poslodavac te ne može prisiliti na bestijalne uvjete, daš mu otkaz i doviđenja. Aj probaj odbiti plaćat porez jer se ne slažeš s time da se tvojim kunama financira rad Crkve ili Udruge Željke Markić....javi mi kako si prošao.

Ova mantra o iskorištavanju radnika je odavno ismijana i odbačena u ozboljnim ekonomskim i društvenim krugovima, jedino marskisti raznih sorti još uvijek ponavljaju takve nebuloze.
Quote:
samo zato sto mozda taj covjek u tom trenutku nema izbora?
Izbora nema (ima ga, ali je ograničen) jer je tržište ugušeno političkim intervencijama i štetnim centralnim planiranjem, minimalac je dio toga, pa onda imaš i onih milijun poreza, nameta, regulacija, zakona, sprege između tajkuna i političke elite o kojima sam već pričao. Pravo je čudo što nezaposlenost nije i još veća s obzirom koliko država guši stvaranje vrijednosti da bi zadovoljila interes političke kaste i njihovih podobnika.
satnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2016., 15:03   #62
Quote:
satnik kaže: Pogledaj post
A 3000 ima "pozitivne ekonomske efekte"? Imaš ekonomista i empiričkih dokaza koji potvrđuju da je bilo koji minimalac štetan i stvara negativne ekonomske efekte...šta ćemo sad?
Sto cemo sad?Za pocetak nemojmo se praviti da je ekonomija egzaktna znanost.
U ekonomiji empiricki mozes sve dokazati.
Mogu naprimjer uzeti 10 najrazvijenihih zemalja svijeta i zatim uzeti 10 najnerazvijenijih i usporediti koliko se efektivno prikupi poreza u svakoj od njih te zakljuciti kako je porez dobar. I sto sad?

Bilo je prije par godina u Sloveniji velika rasprava o povecanju minimalnog dohotka, gdje su oni naglo podigli minimalac sa 600 na 800 eura ( bruto da ne bude zabune ) gdje su liberalisti tvrdili da ce to napraviti pomor radnih mjesta. Na kraju... nije se dogodilo nista.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.

Zadnje uređivanje u prolazu : 22.08.2016. at 15:13.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2016., 15:17   #63
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Sto cemo sad?Za pocetak nemojmo se praviti da je ekonomija egzaktna znanost.
U ekonomiji empiricki mozes sve dokazati.
Pa zašto onda vjeruješ ekonomskoj "struci" koja govori da 3000 kuna minimalca ima pozitivne efekte? To si maloprije napisao, sad govoriš da im se ne treba vjerovati..


No, sažem se, no nedvojbeno je da su najslodobnije države u ekonomskom smislu ujedno i najprosperitetnije i tako pružaju najveću kvalitetu života većini. Ne trebaš biti ekonomist da ovo uvidiš.

Quote:
Osnovni problem ljudi kada raspravljaju o ekonomiji je da zaboravljaju da je to sustav u kome pomak na jednom mjestu stvara lancanu reakciju na svim ostalim mjestima.
Opet se slažem, zato sam i protivnik državnog metiljanja na tržište a kamoli centralnog planiranja ili kontrole cijena.

"The curious task of economics is to demonstrate to men how little they really know about what they imagine they can design." - Friedrich August von Hayek
Quote:
Mogu npr. staviti 10,000 kuna minimalac sa rezultatom da ce uskoro sve firme zatvoriti vrata jer nece imati cime platiti radnike
Naravno, tržini principi formiraju cijene i nemožeš državnim dekretom narediti minimalnu cijenu jednog dobra bez da lančaom reakcijom je poremetiš još tisuće stavki u tom sustavu.

Mnoge zemlje nemaju minimalac, Nordijske ili Švicarska, jer im ne treba. Tržište je slobodno, konkurencija postoji među poslodavcima i radnik je plaćem približno onoliko koliko i proizvodi. Slobodno je lijepo.
satnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2016., 15:19   #64
Quote:
satnik kaže: Pogledaj post
Dobrovoljno stupamo u radni odnos, država te prisiljava da joj predaš veći dio imovine pod prijetnjom fizičkog nasilja i kaveza u suprotnome, ne i poslodavac. Poslodavac te ne može prisiliti na bestijalne uvjete, daš mu otkaz i doviđenja. Aj probaj odbiti plaćat porez jer se ne slažeš s time da se tvojim kunama financira rad Crkve ili Udruge Željke Markić....javi mi kako si prošao.

Ova mantra o iskorištavanju radnika je odavno ismijana i odbačena u ozboljnim ekonomskim i društvenim krugovima, jedino marskisti raznih sorti još uvijek ponavljaju takve nebuloze.
Izbora nema (ima ga, ali je ograničen) jer je tržište ugušeno političkim intervencijama i štetnim centralnim planiranjem, minimalac je dio toga, pa onda imaš i onih milijun poreza, nameta, regulacija, zakona, sprege između tajkuna i političke elite o kojima sam već pričao. Pravo je čudo što nezaposlenost nije i još veća s obzirom koliko država guši stvaranje vrijednosti da bi zadovoljila interes političke kaste i njihovih podobnika.
Istina je ...ako nisi zadovoljan poslodavcem, ti daj otkaz i pronadji nekog drugog. Samo zaboravljas da isto kao sto uvijek mozes dati otkaz poslodavcu mozes i otici iz drzave. Nitko te ne drzi...ako nisi zadovoljan socijalnom paradigmom koja vlada u Hrvatskoj ili nekoj drugoj zemlji.... odes put Njemacke i dovidjenja.


Pri tome primjeti da ja tebi ovdje ne govorim na osobnoj razini vec raspravljam o prinicipima. Ja zapravo kada pricam sa liberalistima uvijek pokazujem put Somalije jer je upravo ona anarho-kapitalisticka utopija.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2016., 15:26   #65
Quote:
satnik kaže: Pogledaj post
Mnoge zemlje nemaju minimalac, Nordijske ili Švicarska, jer im ne treba. Tržište je slobodno, konkurencija postoji među poslodavcima i radnik je plaćem približno onoliko koliko i proizvodi. Slobodno je lijepo.
Njima to ne treba jer je rijec o toliko bogatim drustvima da ljudi mogu zaraditi dovoljno novca za prehraniti sebe i djecu bez obzira koji posao radili.
Kada to tako bude u Hrvatskoj onda cemo mozda i mi razmisliti o ukidanju minimalca.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2016., 15:26   #66
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Istina je ...ako nisi zadovoljan poslodavcem, ti daj otkaz i pronadji nekog drugog. Samo zaboravljas da isto kao sto uvijek mozes dati otkaz poslodavcu mozes i otici iz drzave. Nitko te ne drzi...ako nisi zadovoljan socijalnom paradigmom koja vlada u Hrvatskoj ili nekoj drugoj zemlji.... odes put Njemacke i dovidjenja.
Ovo je vrlo loš odgovor, ako ti se ne sviđa režim u vlastitoj zemlji - širok ti svijet! Glupost, mene interesira moja domovina i moj zavičaj, ne želim biti rob u istom i rješenje nije bijeg od totalitarizma nego borba protiv takve pojave.
Quote:
Pri tome primjeti da ja tebi ovdje ne govorim na osobnoj razini vec raspravljam o prinicipima. Ja zapravo kada pricam sa liberalistima uvijek pokazujem put Somalije jer je upravo ona anarho-kapitalisticka utopija.
Naravno, Somalia nema nikakve veze s pravnom državom, jakom zaštitom imovinskih prava niti slobodnim tržištem, nit si baš slobodan biti gej niti pušit travu.
U ekonomskom smislu zaboravi Somaliju i ostale mantre, pokaži put SADa, Kanade, Novog Zelanda, Švicarske, Australije ili Švedske ako želiš pokazati neuspjehe slobodnog tržišta i privatne imovine.
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Njima to ne treba jer je rijec o toliko bogatim drustvima da ljudi mogu zaraditi dovoljno novca za prehraniti sebe i djecu bez obzira koji posao radili.
Kada to tako bude u Hrvatskoj onda cemo mozda i mi razmisliti o ukidanju minimalca.
To nikada nećemo stvoriti bez ekonomske liberalizacija i kapitalizma, manjeg uplita države i više slobodne razmjene među slobodniom ljudima. To je recept za prosperitetno društvu, ne i naredba centralnog komiteta da se prozvodi toliko ovog ili toliko onog, već slobodna privatna inicijativa i tržišna utakmica unutar pravnog okvira koji omogućuje istu.

Zadnje uređivanje satnik : 22.08.2016. at 15:39.
satnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2016., 15:42   #67
Quote:
satnik kaže: Pogledaj post
Ovo je vrlo loš odgovor, ako ti se ne sviđa režim u vlastitoj zemlji - širok ti svijet! Glupost, mene interesira moja domovina i moj zavičaj, ne želim biti rob u istom i rješenje nije bijeg od totalitarizma nego borba protiv takve pojave. .
Cim si spomenuo pojam "vlastita zemlja" vec iz individualizma prelazis u kolektivisticki nacin razmisljanja...a samim time i u totalitarizam *.

* Nemoze u Hrvatskoj biti i kapitalizam i socijalizam i feudalizam i robovlasnistvo....moze biti samo jedan sustav i jedan zakonik koji vrijedi za sve bez obzira dali ce se ama bas svi gradjani sloziti sa njime...i to mora biti onakav kakav kolektiv zakljuci da im je najprihvatljiviji ili bi barem najmanje neprihvatljiv.
Quote:
satnik kaže: Pogledaj post
Naravno, Somalia nema nikakve veze s pravnom državom, jakom zaštitom imovinskih prava niti slobodnim tržištem, nit si baš slobodan biti gej niti pušit travu.
U ekonomskom smislu zaboravi Somaliju i ostale mantre, pokaži put SADa, Kanade, Novog Zelanda, Švicarske, Australije ili Švedske ako želiš pokazati neuspjehe slobodnog tržišta i privatne imovine..
Ali pravna i dobro uredjena drzava kosta i to jako puno.

I pri tome ne mislim samo na apsolutne troskove vec na relativne.
https://en.wikipedia.org/wiki/Tax_Freedom_Day
Ova tabela je vise onako bezveze, ali budi siguran da se u stvarnosti uz odredjene izuzetke uvijek javlja isti motiv. Uredjene i razvijene zemlje placaju puno poreza.


Liberalisti cesto gledaju na drzavu kao na zlo, na entitet koji samo uzima novac od njih, ali zaboravljaju da za taj novac drzava pruza usluge koje taj isti pojedinac konzumira...istina prisilno.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2016., 15:57   #68
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Cim si spomenuo pojam "vlastita zemlja" vec iz individualizma prelazis u kolektivisticki nacin razmisljanja...a samim time i u totalitarizam *.
Dobrovoljno pripadam i kolektivu na poslu, dobrovoljno osjećam lubav prema zavičaju, dobrovoljno navijam za Hrvatsku repku i dobrovoljno sam izabrao kolektiv ljudi koje zovem prijateljima.

Postoji razlika između dobrovoljne suradnje ili kolektivizma i prisilnog kolektivizma.

Quote:
* Nemoze u Hrvatskoj biti i kapitalizam i socijalizam i feudalizam i robovlasnistvo....moze biti samo jedan sustav i jedan zakonik koji vrijedi za sve bez obzira dali ce se ama bas svi gradjani sloziti sa njime...i to mora biti onakav kakav kolektiv zakljuci da im je najprihvatljiviji ili bi barem najmanje neprihvatljiv.
Ja npr. ne bi volio živjeti u tiraniji većine, ljudsko iskustvo nam govori i zašto.
Quote:
Liberalisti cesto gledaju na drzavu kao na zlo, na entitet koji samo uzima novac od njih, ali zaboravljaju da za taj novac drzava pruza usluge koje taj isti pojedinac konzumira...istina prisilno
Država je sinonim za prisilu, no ipak je nužna da bi pojedinac bio slobodan stvarati i živjeti.
satnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2016., 16:03   #69
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post

Liberalisti cesto gledaju na drzavu kao na zlo, na entitet koji samo uzima novac od njih, ali zaboravljaju da za taj novac drzava pruza usluge koje taj isti pojedinac konzumira...istina prisilno.
Ali korist uloženog i dobivenog nije baš nešto. Više koristi ima država od pojedinca nego pojedinac od države. Mnogi na državu gledaju kao na karitas koji se treba pobrinuti za sve a zaboravljaju da državu baš čine pojedinci. Ako pojedinac nema love za otplatu kredita,leti van. Ako država nema lovu za otplatu kredita,lupi porez. Sve to što vidimo nije zasluga države nego ljudi koji su radili,vlade ne proizvode ništa,međunarodno tržište može funkcionirati i bez njih. Najbolje pojedinac sam zna gdje će ulagati a netko tko traži tvoj novac pod prisilom ne zna bolje umjesto tebe jer da zna,ne bi tražio.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2016., 16:14   #70
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
Ali korist uloženog i dobivenog nije baš nešto. Više koristi ima država od pojedinca nego pojedinac od države. Mnogi na državu gledaju kao na karitas koji se treba pobrinuti za sve a zaboravljaju da državu baš čine pojedinci. Ako pojedinac nema love za otplatu kredita,leti van. Ako država nema lovu za otplatu kredita,lupi porez. Sve to što vidimo nije zasluga države nego ljudi koji su radili,vlade ne proizvode ništa,međunarodno tržište može funkcionirati i bez njih. Najbolje pojedinac sam zna gdje će ulagati a netko tko traži tvoj novac pod prisilom ne zna bolje umjesto tebe jer da zna,ne bi tražio.
Nisu države entiteti izolirani od građana koji ih tvore, niti su izabrani političari ljudi koji provode samovladu i koji su potpuno izolirani od građana, poput srednjovijekovnih feudalaca u svojim dvorcima i koji samo šalju vojsku da ubiru poreze od naroda.

Evo, na predstojećim izborima imamo više političkih opcija od kojih svaka zastupa ugubo, stavove dijelova građanstva...
Zašto nemamo opciju koja zastupa "međunarodno tržište" i koja bi pobijedila na izborima i ukinula državu?
Tomislav B is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2016., 17:19   #71
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Ali imaju...tko ih moze u tome sprijeciti?
Evo npr. upravo su nedavno u Njemackoj Fati zabranili da nosi robu koju hoce...od toga do trpanja u logor i otimanja imovine je samo jedan korak.


( da ne pricam da nije proslo ni 70 godina otkada su u nas deportirali ljude i otimali im imovinu samo na osnovnu nacionalnosti...i to uopce ne mislim na zidove )
Jesi siguran da je ta roba koju ona mora nositi njezin slobodni izbor? Ako i je - to je neprihvatljivo u otvorenom društvu. Civilizacijska razina u Njemačkoj to ne dopušta. Ako se radi o vrsti zdravstvenog problema/poremećaja (da ti je neugodno otkriti lice u javnosti) - onda postoje ustanove koje ti možda mogu pomoći (to ovdje vjerovatno nije slučaj). Ako ti je ta civilizacijska razina (da imaš otkriveno lice) neprihvatljiva - možeš slobodno produžiti u neku drugu državu po vlastitom izboru u kojoj je to OK. Barem te neće javno kamenovati ako se ponašaš neprihvatljivo za lokalne standarde (što je standard u nekim drugim državama). Ali sigurno je da će se o tom pitanju raspravljati u javnosti, što je odraz civilizacijske razine i neće se o tom pitanju odlučivati dogmatski.
__________________
Песков: «Смена власти в Киеве не является целью спецоперации»
Правильно. Цель - смена власти в Москве.
Deere is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2016., 17:32   #72
Quote:
Tomislav B kaže: Pogledaj post
Nisu države entiteti izolirani od građana koji ih tvore, niti su izabrani političari ljudi koji provode samovladu i koji su potpuno izolirani od građana, poput srednjovijekovnih feudalaca u svojim dvorcima i koji samo šalju vojsku da ubiru poreze od naroda.
Pa provode samovladu. Napišu program pred izbore,obećava se svašta. 4 godine donose zakone bez da ljude pitaju što misle o njima i tako u krug. To kao da te pijanac nažica lovu,ti mu daš i ovaj sve zapije i još se zaduži pod tvojim jamstvom a ti to sve plaćaš.

Quote:
Zašto nemamo opciju koja zastupa "međunarodno tržište" i koja bi pobijedila na izborima i ukinula državu?
Kaže se da pas ne laje zbog sela. Libertarijanca je sram biti u Saboru i upravljati tuđim novcem. Mene je isto sram žicati,rađe štedim pa onda kad nakupim lovu,uložim u ono što sam htio.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2016., 17:34   #73
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Zato sto je iskustveno 3000 kuna optimalna brojka.
Mozemo staviti i 10,000 kuna, ali oni koji odlucuju o visini minimalca su procjenili da bi to prouzrocilo negativne ekonomske efekte.

Brojka se mijenja ovisno o mogucnosti i snazi gospodarstva...danas ona moze biti 3000 kn, sutra 2000kn, prekosutra zasto ne 10,000 kuna kao u Njemackoj.
Tu su ključne riječi 'oni koji odlučuju'. Tko su ti ljudi i po kojim kriterijima odlučuju? Da li su oni ikada radili za minimalac, ili pokušali voditi vlastitu kompaniju sa vlastitim kapitalom (kada već propisuju odnose bio bi red da malo kušaju i svoj recept u praksi)? Da li su bili uspješni u poduzetništvu? Da li su morali zaraditi i isplaćivati plaće? Što za mene znači termin 'snaga gospodarstva' kada mogu zaposliti x ljudi koji bi radili i za manje novaca, ali ako moram isplaćivati minimalac tih x ljudi mora biti na burzi? Eventualno sa protekom vremena neki od tih ljudi bi postali produktivniji, pa bi im mogao isplatiti i veću plaću (u strahu da ne odu), a neki bi se pokazali kao loš izbor - pa bi (opet) završili kao nezaposleni.
Jako je problematično kada osoba a, samo po vlastitim nahođenjima, pokušava regulirati međusobne odnose osoba b i c. Najčešće to završava tako da osoba a napravi štetu osobama b i c.
__________________
Песков: «Смена власти в Киеве не является целью спецоперации»
Правильно. Цель - смена власти в Москве.
Deere is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2016., 17:45   #74
Quote:
Uredjene i razvijene zemlje placaju puno poreza.
Netočno.
Države naplaćuju porez od građana/poreznih obveznika.

Meni je porez prihvatljivi trošak kada se financira osnovna djelatnost države (javni red i mir, pravosuđe, osnovna razina zdravstvenog osiguranja, prosvjeta do neke minimalne razine). Kada se kroz porezni sistem počinje vršiti redistribucija unutar društva (u bilo kojem smjeru) - onda porez postaje neprihvatljiv - i to je zapravo otimanje jednima da bi se dalo drugima - iz političkih razloga. Ja recimo smatram da ova država, sa ovakvim PDV-om - kojim su zahvaćeni doslovno svi - radi neprihvatljivu redistribuciju tako da uzima svima, a daje samo odabranima.
__________________
Песков: «Смена власти в Киеве не является целью спецоперации»
Правильно. Цель - смена власти в Москве.
Deere is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2016., 18:06   #75
Quote:
Deere kaže: Pogledaj post
Netočno.
Države naplaćuju porez od građana/poreznih obveznika.
Da..ono gore je lapsus, al i dalje stoji...bogate i dobro razvijene drzave naplacuju jako puno poreza od svojih gradjana.

Red naime nije besplatan.

Quote:
Deere kaže: Pogledaj post
Meni je porez prihvatljivi trošak kada se financira osnovna djelatnost države (javni red i mir, pravosuđe, osnovna razina zdravstvenog osiguranja, prosvjeta do neke minimalne razine). Kada se kroz porezni sistem počinje vršiti redistribucija unutar društva (u bilo kojem smjeru) - onda porez postaje neprihvatljiv - i to je zapravo otimanje jednima da bi se dalo drugima - iz političkih razloga. Ja recimo smatram da ova država, sa ovakvim PDV-om - kojim su zahvaćeni doslovno svi - radi neprihvatljivu redistribuciju tako da uzima svima, a daje samo odabranima.
Ja se zapravo slazem sa tobom ali uz tu razliku da sam ja itekako svjestan da su javni red i mir, pravosudje, osnovna razina zdravstvenog osiguranja ( a to je po mo vidjenju ono sto imamo danas )...prosvjeta do neke minimalne razine ( po mom vidjenju do kraja doktorata )...osim toga ja bi tu dodao i uredjenje prostora..dakle parkovi i zelene povrsine, te prometna infrastruktura.


Uglavnom svjestan sam da su te stvari jako skupe...i da se ne mogu ocekivati neke astronomske ustede, ali zato itekako mogu ocekivati da se postignu takve ustede da se zapocetak drzava ne mora zaduzivati da zatvori proracun.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2016., 18:08   #76
Quote:
Deere kaže: Pogledaj post
Tko su ti ljudi i po kojim kriterijima odlučuju?
Oni koje si TI odabrao na izborima. Naravno u skladu sa vrijednosti tvog glasa.
Gledaj na drzavu kao na korporaciju, sebe kao na dionicara jedne od 4 miljuna dionica a na vladu kao na upravni odbor.

Ti si suvlasnik ove drzave i zajedno sa ostalim suvlasnicima odlucujes o njenoj sudbini!!
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2016., 18:37   #77
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Oni koje si TI odabrao na izborima. Naravno u skladu sa vrijednosti tvog glasa.
Gledaj na drzavu kao na korporaciju, sebe kao na dionicara jedne od 4 miljuna dionica a na vladu kao na upravni odbor.

Ti si suvlasnik ove drzave i zajedno sa ostalim suvlasnicima odlucujes o njenoj sudbini!!
To je fašistički ideal korporativne države tj. gledanja na državu kao korporaciju samo što oni ne vide potrebu izbora već dogovora po staležima na staleškom saboru samo što ljudi koji rade u privatnom sektoru ne dobivaju dividendu već financiraju neke stvari koje ne žele. U korporaciji odlučuje manjina a ne većina. Zapravo i sad odlučuje manjina jer nas nitko ne pita slažemo li se mi sa tim zakonima koji se donose nakon izbora ali zašto financirati neuspješnu korporaciju? Valjda treba postojati sloboda izbora oko toga. Komunisti su to zamaskirali pod radničkim samoupravljanjem ali u stvarnosi je vladala samo vrhuška,odluke su se donosile odozgora i ta ekipa se kasnije obogatila. Takvo što postoji i danas,njihove plaće velike od poreznih novaca,nakupi se tu za privatnu investiciju kad za to dođe vrijeme pod "aktivacijom državne imovine",državni novac aktiviran već ranije
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2016., 18:55   #78
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Da..ono gore je lapsus, al i dalje stoji...bogate i dobro razvijene drzave naplacuju jako puno poreza od svojih gradjana.

Red naime nije besplatan.

Ja se zapravo slazem sa tobom ali uz tu razliku da sam ja itekako svjestan da su javni red i mir, pravosudje, osnovna razina zdravstvenog osiguranja ( a to je po mo vidjenju ono sto imamo danas )...prosvjeta do neke minimalne razine ( po mom vidjenju do kraja doktorata )...osim toga ja bi tu dodao i uredjenje prostora..dakle parkovi i zelene povrsine, te prometna infrastruktura.


Uglavnom svjestan sam da su te stvari jako skupe...i da se ne mogu ocekivati neke astronomske ustede, ali zato itekako mogu ocekivati da se postignu takve ustede da se zapocetak drzava ne mora zaduzivati da zatvori proracun.
Slažem se sa većinom, a posebno sa boldanim dijelom.
Naravno da oni najbogatiji moraju i doprinjeti najviše u društvu, uvijek je bilo tako i uvijek će to biti. Kolika je prava mjera poreza, to je neko drugo pitanje.

Red nije besplatan, ali red se ne može održavati samo sustavom prisile (koji košta, to je najskuplja i najgora varijanta). Ja bih to usporedio sa bacanjem smeća po ulici, ako imamo društvo u kojem je normlano bacati smeće po ulici onda nikakvo komunalno poduzeće to ne može očistiti da bude uredno, ako imamo razinu kulture u društvu da je bacanje smeća iznimka/rijetkost/anomalija - onda i sa relativno malim komunalnim radom možemo održavati čistoću. Tako je i sa mnogim drugim stvarima, ali i sa provođenjem zakona. Naravno mora se inzistirati na potpunoj provedbi zakona koji vrijedi za sve jednako jer se u suprotnom ruši cijeli poredak (to je kod nas slučaj). Tu su amerikanci zakazali jer imaju široke slojeve društva koji uopće nisu svjesni svoje građanske odgvornosti prema društvu, a sa druge strane imamo aparat prisile koji je rigorozan i koji ni približno ne može stvoriti poredak kakav bi mogao biti da postoji ta vrsta svijesti u svim slojevima društva. Nikakav aparat prisile ili sloboda nošenja oružja to ne može riješiti kao kada postoji razvijena svijest pojedinca o slobodi odlučivanja, ali da ne ide na štetu drugih.

Što se tiče plaćanja školovanja, ja tu vidim jedan veliki problem kod 'besplatnog' školstva. Navodnici nisu slučajni jer školstvo nikada nije besplatno, uvijek mi to nekako platimo ali sada nije riječ o tome. Problem bespaltnog školstva je u tome da mnogi ljudi idu u školu jer 'nemaju drugog posla' ili 'tek tako, radi društva', a kada (i uopće ako) završe svoje školovanje onda cmizdre da im se to ne da raditi ili da nemaju posao u struci ili općenito rade neki sasvim drugi posao od onoga za što su se školovali. To školovanje je onda bačeni novac. Ljudi veoma olako odlučuju što bi radili, a trošak loše odluke snosimo svi mi. Kasnije ne rade u struci i vrlo vjerovatno nemaju adekvatna primanja (produktivnost) i ne doprinose maksimalno društvu (u smislu da mogu otplatiti svoje školovanje). To je problem, ako imaš privatno školstvo brže postaješ svjestan problema jer te to (tvoje roditelje) košta. Trošak loše odluke snose individualno roditelji, a ne cijelo društvo. Naravno nekakvo osnovno školovanje treba biti obavezno i besplatno. Sa druge strane za ljude koji su nadareni i žele učiti neće biti problema dobiti stipendiju, možda već kod budućeg poslodavca, a onda neće biti problema i sa nezaposlenim visokoškolskim kadrom. A ako baš želiš studirati neki studij a nema stipendije a imaš lovu - plati si sam (možda uz kredit). Ne vjerujem da bi se i onda neodgvorno ponašao i studirao godinama (i na kraju ne završio faks). Sa druge strane fakulteti sada upisuju masu studenata da bi došli do više sredstava, a to opet proizvodi vojsku nezaposlenih sa VSS. Studij se već sada plaća (najveći dio studenata) i to je u neku ruku i dobro, ljudi polako dobivaju pravi osjećaj vrijednosti stečenog znanja. Neracionalno je trošiti novac na školovanje koje neće biti od koristi pojedincu, a onda i društvu u cijelini.
__________________
Песков: «Смена власти в Киеве не является целью спецоперации»
Правильно. Цель - смена власти в Москве.
Deere is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2016., 19:18   #79
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Oni koje si TI odabrao na izborima. Naravno u skladu sa vrijednosti tvog glasa.
Gledaj na drzavu kao na korporaciju, sebe kao na dionicara jedne od 4 miljuna dionica a na vladu kao na upravni odbor.

Ti si suvlasnik ove drzave i zajedno sa ostalim suvlasnicima odlucujes o njenoj sudbini!!
Sve ja to znam, ali pitam se da li su ti ljudi (koji odlučuju u stvarnosti) ikada radili u realnom sektoru pa da bi mogli shvatiti odnos između poslodavca i radnika. Ja se ne bih usuđivao glasati za takvu vrstu zakona (o visini minimalne plaće), a imam iskustva sa time (kao poslodavac). ONi većinom nemaju nikakva iskustva u tom smislu a odlučuju kao da znaju sve.

Zakon o minimalnoj plaći direktno izbija posao iz ruku onima najnesposobnijem dijelu nezaposlene radne snage. Tako se stvara prividni višak radne snage na tržištu a to onda opet ruši cijenu rada ostalih učesnika na radnom tržištu. Jedina realna nada da se poveća cijena rada je da se stvori nedostatak radne snage na tržištu, a tome sigurno ne doprinosi zakon o minimalnoj plaći.
__________________
Песков: «Смена власти в Киеве не является целью спецоперации»
Правильно. Цель - смена власти в Москве.
Deere is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2016., 19:29   #80
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
To je fašistički ideal korporativne države tj. gledanja na državu kao korporaciju samo što oni ne vide potrebu izbora već dogovora po staležima na staleškom saboru samo što ljudi koji rade u privatnom sektoru ne dobivaju dividendu već financiraju neke stvari koje ne žele. U korporaciji odlučuje manjina a ne većina. Zapravo i sad odlučuje manjina jer nas nitko ne pita slažemo li se mi sa tim zakonima koji se donose nakon izbora ali zašto financirati neuspješnu korporaciju? Valjda treba postojati sloboda izbora oko toga. Komunisti su to zamaskirali pod radničkim samoupravljanjem ali u stvarnosi je vladala samo vrhuška,odluke su se donosile odozgora i ta ekipa se kasnije obogatila. Takvo što postoji i danas,njihove plaće velike od poreznih novaca,nakupi se tu za privatnu investiciju kad za to dođe vrijeme pod "aktivacijom državne imovine",državni novac aktiviran već ranije
U privatnoj tvrtci odluke donose vlasnici, sukladno svojim vlasničkim udjelima. Ako se to izigra onda se ne poštiva vlasništvo.

Država nije tvrtka, državi nije cilj profit, nego organizacija društva po nekim ustanovljenim načelima. Ali država u toj organizaciji društva mora postupati racionalno i u skladu sa mogućnostima. Ako država preuzima na sebe nepotrebno preveliki dio ovlasti onda to više košta a učinak je lošiji. To je ono stanje u kojem se mi trenutno nalazimo. A nalazimo se u tome samo zato jer političari kroz promociju i odlučivanje o raznoraznim pravilima igre žele dio moći prenijeti na sebe. Da netko nešto nekada pita njih, da oni o nečemu odlučuju. To je onda prilika za njihovu vlastitu promociju (ponekad i materijalnu korist). Tako država (aparat) dolazi u prvi plan i postaje samoj sebi svrha.
__________________
Песков: «Смена власти в Киеве не является целью спецоперации»
Правильно. Цель - смена власти в Москве.
Deere is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:06.