Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.11.2016., 01:46   #1
Političko pitanje Nikole Tesle?

Evo sad gledam otvaranje ulice Nikole Tesle u Astani u Kazahstanu. Otvorio ju je srbijanski premijer Aleksandar Vučić.

http://www.telegraf.rs/vesti/politik...ik-astane-foto

Što daje pravo Srbima da otvaraju po svijetu ulice Nikole Tesle?

Daje li to pravo onda Hrvatima da po svijetu otvaraju ulice Josipa Pančića?

Molim raspravu bez nacionalističkih prepucavanja, iako je tema "osjetljiva", zanima me čisto s logičkog aspekta.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Old 17.11.2016., 02:26   #2
Mislim da je Tesla kao ćovjek, ipak bio iznad svih ovih primitivnih svojatanja.
A to što nekim humanoidima sa ovih prostora takve stvari nikako ne ide u glavu, to je drugi par gaća.

Mislim da bi najrealnije i najlogičnije rješenje bilo da ga priznaju i jedni i drugi, i da ga gledaju kao naučnika sa ovih prostora, kao nekoga koje trajno zadužio cijeli svijet.
A ne kao pripadnika jedne ili druge nacije.

Recimo, kad pričam sa strancima, misliš da oni kontaju ko je čiji?
Nemaju oni pojma, niti ih zanima, niti ih treba zanimati.

A meni je drago što je on moj zemljak, sunarodnjak, i tako reći susjed preko šume... ma šta god, ponosim se što sam sa prostora koji je dao svijetu jednog takvog genija.
Kao i svih ostalih značajnih ličnosti odavde.

A šta će ovi primitivci ovde reći... to me ni najmanje ne zanima.
Metal is offline  
Old 17.11.2016., 13:42   #3
Hebga, po duzini boravka ispada da je Amer kao kuća.

Sent via Nokia 3310
Metal is offline  
Old 17.11.2016., 14:32   #4
Za sve koji govore da je rodjen na teritoriju "današnje" Hrvatske, treba napomenuti da je Tesla posjedovao putovnicu Trojedne kraljevine Hrvatske, Slavonije i Dalmacije, po Ustavu prereče današnje RH.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 17.11.2016., 15:33   #5
Quote:
Metal kaže: Pogledaj post
Hebga, po duzini boravka ispada da je Amer kao kuća.

Sent via Nokia 3310
Ako je imao američko državljanstvo onda je prije svega Amer. A nakon toga tog i tog porijekla. Živio je, radio je i umro je u Americi gdje je i pokopan. Dakle Ameri imaju naviše prava na njega.
saurs is offline  
Old 17.11.2016., 16:16   #6
Na genija utječe i mentalitet društva. Također, može se reći da je Tesla imao i Hrvatske krvi.
GalaGuru is offline  
Old 17.11.2016., 16:22   #7
Quote:
GalaGuru kaže: Pogledaj post
Na genija utječe i mentalitet društva. Također, može se reći da je Tesla imao i Hrvatske krvi.
Porijeklo je nebitno, Šenoa je bio sin Nijemca iz Madžarske i Mađarice iz Slovačke, pa je bio jedan od najvećih hrvatskih domoljuba svoga vremena. Gaj je bio porijeklom Slovak, Brojević je bio pravoslavac iz Hrvatske i veliki hrvatski domoljub.
Bitan je sentiment.

No...
Tesla ipak većinu svoje karijere nije proveo u Trojedinici, nego u SAD-u, pa je više bio Amerikanac.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 17.11.2016., 16:27   #8
Pretpostavljam da Tesli nebi smetalo da ulice s njegovim imenom otvaraju i Srbi i Hrvati, a možda čak i Ameri.
Vučić je otvorio ulicu s njegovim imenom u Kazahstanu, a što je Kolindu sprečavalo da otvori ulicu s njegovim imenom u Azerbajdžanu kad je nedavno bila? Zaboravila?
__________________
Svijet neće biti uništen od strane zlih ljudi, već od strane onih koji gledaju i ništa ne poduzimaju!
zeljko_ri is offline  
Old 17.11.2016., 16:27   #9
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Porijeklo je nebitno, Šenoa je bio sin Nijemca iz Madžarske i Mađarice iz Slovačke, pa je bio jedan od najvećih hrvatskih domoljuba svoga vremena. Gaj je bio porijeklom Slovak, Brojević je bio pravoslavac iz Hrvatske i veliki hrvatski domoljub.
Bitan je sentiment.

No...
Tesla ipak većinu svoje karijere nije proveo u Trojedinici, nego u SAD-u, pa je više bio Amerikanac.
Pa upravo to je ono o čemu ja pričam. Tesla je prvenstveno Amerikanac, onda Hrvat, a tek na kraju Srbin.

Sentiment je ono što je bitno, ne etnos. Najveći sinovi naroda nisu pripadnici toga naroda etnički - slučaj viđen u valjda svakoj državi svijeta.

Njega sa Srbijom ne veže ništa.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Old 17.11.2016., 16:35   #10
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Pa upravo to je ono o čemu ja pričam. Tesla je prvenstveno Amerikanac, onda Hrvat, a tek na kraju Srbin.

Sentiment je ono što je bitno, ne etnos. Najveći sinovi naroda nisu pripadnici toga naroda etnički - slučaj viđen u valjda svakoj državi svijeta.

Njega sa Srbijom ne veže ništa.
Tesla nije nikakav Amerikanac. Otišao je tamo gdje su najbolji uvjeti, trbuhom za kruhom. Da je ovdje imao takve uvjete, sigurno bi ostao ovdje. Znanstvenici Hrvati koji odu u druge države živjeti i raditi zbog usavršavanja, boljih uvjeta su i dalje Hrvati.

Hrvati po Njemačkoj, Švedskoj, SAD-u itd. koji možda povremeno dolaze ili preko godišnjeg odmora borave u Hrvatskoj nisu nikakavi Nijemci, Šveđani ili Ameri već Hrvati koji su otišli zbog raznoranih stvari.
__________________
Svijet neće biti uništen od strane zlih ljudi, već od strane onih koji gledaju i ništa ne poduzimaju!
zeljko_ri is offline  
Old 17.11.2016., 16:46   #11
Porijeklo Tesle je vrlo zanimljivo...Zna li Vučić porijeklo g.Tesle?
__________________
Narod je jedna stoka grdna
Čast ljudima.
Sforza Aspang is offline  
Old 17.11.2016., 17:18   #12
Pojavile su se već kontroverze oko spomenutog telegrama kao moguće krivotvorine.

http://www.croatianviewpoint.com/Hou...egramAuthentic

http://www.mcnikolatesla.hr/wp-conte...cek_0108-1.jpg
saurs is offline  
Old 17.11.2016., 17:34   #13
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Evo sad gledam otvaranje ulice Nikole Tesle u Astani u Kazahstanu. Otvorio ju je srbijanski premijer Aleksandar Vučić.

http://www.telegraf.rs/vesti/politik...ik-astane-foto

Što daje pravo Srbima da otvaraju po svijetu ulice Nikole Tesle?****
ponosim se srpskim rodom i hrvatskom domovinom

tema je bez veze

i loptanje sa Teslom

I , nije - ničiji
on je svoj
naročito svoj - oni koji ga i nisu proučavali toliko bi morali znati

a to kaj se netko sada opet kiti tuđim perjem - kao da smo u najmanju ruku svi zaslužni kaj je ili rođen u HR ili kaj je porijeklom Srbin

koja jebena zasluga je - bilo Hrvata bilo Srba - što je uopće rođen?
ostavite čovjeka da počiva u miru
__________________
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.

Zadnje uređivanje twistdrum : 17.11.2016. at 18:12.
twistdrum is offline  
Old 17.11.2016., 18:44   #14
Quote:
saurs kaže: Pogledaj post
Pojavile su se već kontroverze oko spomenutog telegrama kao moguće krivotvorine.

http://www.croatianviewpoint.com/Hou...egramAuthentic

http://www.mcnikolatesla.hr/wp-conte...cek_0108-1.jpg
Ako je ovo autentično pretpostavljam, a neki to spore, da se Tesla rodio prije 50-tak godina nebi bio se deklarirao ni kao Srbin, ni kao Hrvat već Jugoslaven. A vjerojatno bi i danas zagovarao tu državu...
__________________
Svijet neće biti uništen od strane zlih ljudi, već od strane onih koji gledaju i ništa ne poduzimaju!
zeljko_ri is offline  
Old 17.11.2016., 19:44   #15
Quote:
zeljko_ri kaže: Pogledaj post
Ako je ovo autentično pretpostavljam, a neki to spore, da se Tesla rodio prije 50-tak godina nebi bio se deklarirao ni kao Srbin, ni kao Hrvat već Jugoslaven. A vjerojatno bi i danas zagovarao tu državu...
I da je poživio do 90-ih vjerojatno bi promijenio mišljenje. U stvari siguran sam u to.
saurs is offline  
Old 17.11.2016., 20:59   #16
Ipak, gospodo...Da je kojim slučajem g.Tesla objavio svoje vizije gledano za naš poluotok, mislim da bi sa iznimnim gađenjem odbacio svku mogućnost da se njegovo ime prostituira među narodima sa jugoistoka Evrope, ili bljutavo rečeno Balkana...

Mislim da je Tesla općenito tvrdio da je čovjek biće vrlo usko u glavi nehigijensko po ponašanju, a gdje bi došli kada bi uzimali uzorak dva glavna naroda na Jugoistoku...Mislim da je kvaliteta spomenutih vrlo niska i zapravo sliči sajmu stoke, a ne ozbiljnoj pretpostavci da tu nešto vrijedi...

Naravno, priroda je ovdje suverena.Govorim samo o ljudima..
__________________
Narod je jedna stoka grdna
Čast ljudima.
Sforza Aspang is offline  
Old 17.11.2016., 21:02   #17
Kad spominjete Jugoslaviju, zanimljivo je da je upravo u Jugoslaviji odnos prema Tesli bio zapanjujuće indiferentan.

Ja sam iz Karlovca, grada u kojem je Tesla stekao najviše formalno završeno obrazovanje - maturirao je na karlovačkoj Gimnaziji, kasnije jest studirao ali nije završio fakultet. I u svojim dnevnicima rado ističe profesora fizike Martina Sekulića kao čovjeka koji mu je probudio ljubav prema fizici.

U Jugoslaviji Tesla u Karlovcu nije dobio gotovo ništa, a od Jugoslavije još manje. Istina, imao je ulicu koja je i danas na istom mjestu i često je predmet spora, jer je mala i neugledna, no postoji određena logika jer je u njoj bila prva karlovačka električna centrala. Osim toga ništa osim spomen-ploče na Gimnaziji koju je 1968. postavila Matica hrvatska.

Danas je toga puno više - Gimnazija je potpuno uredila kabinet fizike i učila iz njegovog doba i ta zbirka je postala zaštićeno kulturno dobro RH, ispred Gimnazije je Tesla HotSpot, u pripremi je (u danas praznoj kući pored gimnazije) znanstveni centar "Nikola Tesla", grad ima Zakladu "Nikola Tesla" za potporu darovitim učenicima i studentima, mladi organiziraju glazbeni Tesla Radio Festival, postoji projekt "Tesliraj Karlovac" sa znanstvenim predavanjima, edukacijama, itd...u Gimnaziji je izrađen i Teslin mural, a postoji i aktualna inicijativa da Gimnazija ponese njegovo ime.

I u Gospiću i Smiljanu većina obilježja, spomenika i objekata vezanih uz Teslu potiče iz Republike Hrvatske, ne iz SFRJ.

Što se tiče Hrvatske i Srbije, mislim da načelno niti jedni niti drugi nemaju baš posebno pravo svojatati Teslu. On je prije svega američki znanstvenik. S njim imaju veze Smiljan, Gospić i Karlovac, a što se tiče "da se rodio prije 50-ak godina" mislim da bi samo još ranije otišao u Ameriku.

No, ako bismo cjepidlačili, Hrvatska svakako ima više "prava" na Teslu (i hrvatski Srbi, dapače, npr. SKD Prosvjeta) nego Srbija.
KLCCLK is offline  
Old 18.11.2016., 00:39   #18
Quote:
saurs kaže: Pogledaj post
I da je poživio do 90-ih vjerojatno bi promijenio mišljenje. U stvari siguran sam u to.
Kao što je "promijenio" mišljenje Šerbedžija koji je kao i Tesla, Srbin iz Hrvatske. Jedan od najvećih hrvatskih glumaca.
__________________
Svijet neće biti uništen od strane zlih ljudi, već od strane onih koji gledaju i ništa ne poduzimaju!
zeljko_ri is offline  
Old 18.11.2016., 09:20   #19
u SRB:

Tesla na novčanici, zrakoplovna luka se tako zove itd.

u HR:

?
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Old 18.11.2016., 09:25   #20
Quote:
saurs kaže: Pogledaj post
Pojavile su se već kontroverze oko spomenutog telegrama kao moguće krivotvorine.

http://www.croatianviewpoint.com/Hou...egramAuthentic

http://www.mcnikolatesla.hr/wp-conte...cek_0108-1.jpg
zanimljivo kako niko ne citira dio Teslinog otpozdravnog telegrama kad on kaze ' zivili Jugoslaveni !'.......valjda se ne uklapa u koncept.
dragobrat is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:52.