Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.01.2018., 23:46   #61
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Tesko ti je to objasniti hrvatskim ekonomskim strucnjacima a koji su svi do jednog fakultete pozavrsavali u komunizmu.

Nekada davno su isto pricali da ce nam stranci pokupovati obalu cim se liberalizira trziste.....danas su svi vise manje kuco o tome.
Tržište se liberaliziralo , ali ne vidim neku veliku navalu.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 00:16   #62
Nije cak ni bitno jer ima navale ili ne, bitno je da ako ce biti navale nece vise biti jeftina.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 08:54   #63
Ne očekujem baš neku navalu. Kao što je već napisano, nema navale ni na moru. Po Dalmaciji viđam puno tabela "prodaje se". I stoje jako dugo. Ne vidim ni zašto bi bio problem da stranci kupuju zemljište i pokrenu nekakvu proizvodnju. Evo ja imam primjer iz jedne dalmatinske općine vezan za turističko zemljište: stranac kupio, isplatio vlasnike, čekajući da projekt zaživi-bankrotirao. Domaći velepoduzetnik osigurao zemljište, vlasnicima isplatio kaparu i, koristeći blagodati hrvatskog sustava, isplatu prolongirao u daleku budućnost. Mislim da, nažalost, ima dosta stranaca s negativnim iskustvom ulaganja u hrvatske nekretnine, što će ih odvraćati od budućih.
funes is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 17:02   #64
Quote:
funes kaže: Pogledaj post
Ne očekujem baš neku navalu. Kao što je već napisano, nema navale ni na moru. Po Dalmaciji viđam puno tabela "prodaje se". I stoje jako dugo. Ne vidim ni zašto bi bio problem da stranci kupuju zemljište i pokrenu nekakvu proizvodnju.
To kaže i ovaj stručnjak:
http://maslina.slobodnadalmacija.hr/...desetak-godina

U postojećim uvjetima, treba li se u Hrvatskoj bojati isteka moratorija na prodaju poljoprivrednog zemljišta stranim državljanima i pravnim subjektima, što je moguće od 2020., ili je to nešto što bi možda moglo pokrenuti stvari nabolje? Kakva su vaša očekivanja?

- Istek moratorija neće bitno promijeniti stvari jer oni stranci koji su htjeli kupiti poljoprivredno zemljište u RH već su pronašli model kako to učiniti. Ali, tko može meni zabraniti da svoju zemlju prodam? Nisam primijetio da je oslobađanjem prometa nekretnina na moru došlo do nekih velikih pomama za kupnjom od stranaca. Ili se možda varam? Tako mi naglašavanje ovog problema više sliči na odvlačenje pozornosti od bitnijih kao rezultat nečinjenja odgovornih.


Točno je pogodio : onaj koji je mislio kupiti zemlju je to već napravio. Doduše, zakon o gradnji na 3 hektara je prilično nov, recimo u Zadru je usvojen prije malo više od godinu dana. Barem što se tiče gradnje na otocima.

Quote:
Evo ja imam primjer iz jedne dalmatinske općine vezan za turističko zemljište: stranac kupio, isplatio vlasnike, čekajući da projekt zaživi-bankrotirao. Domaći velepoduzetnik osigurao zemljište, vlasnicima isplatio kaparu i, koristeći blagodati hrvatskog sustava, isplatu prolongirao u daleku budućnost. Mislim da, nažalost, ima dosta stranaca s negativnim iskustvom ulaganja u hrvatske nekretnine, što će ih odvraćati od budućih.
Da to nije možda projekt "Škarda" ??
http://www.057info.hr/vijesti/2016-0...-dvorac-i-otok
NENASTENJEN OTOČIĆ U SASTAVU GRADA ZADRA
Bajka o Škardi završila u stečaju: vlasnici prodaju dvorac i otok
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 18:26   #65
tragedija nase djece

sasvim slucajno sam listao naslove filmova iz bivse Ju. prvi film koji ikada napravljen ima ime ''tragedija nase djece''

ja bas prodajem jednu nekretninu jer mi se do grla popelo kako kod nas stvari funkcioniraju. za prenamjenu sam morao radit nov projekt i jos nisam dobio rjesenje. 2, 3 mjeseca su prosla. zemljiste ulazi u drzavnu povrsinu, ne mojoj krivicom. ja moram placat geodeta da se to ispravi.

objekt ima gradevinsku iz 83. ulica jos uvjek nema znak s imenom ulice, niti kanalizaciju. nove infrastukture se obavljaju oko ulice?!

prijavljen na jednoj te istoj adresi 25 godina i moj zahtjev za parking u najblizoj zoni je odbijen.

da napomenem da sam jedan objekt prodao jer ga nisam mogao ucrtat, a poslje tog je dosla legalizacija.

dao bi jos primjera, ali nema smisla
__________________
ljudi sto citaju nemaju nikavu viziju. gubljenje vremena
dden is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 19:16   #66
Quote:
dden kaže: Pogledaj post
2, 3 mjeseca su prosla.
Dobro si prošao ako ne prođu 2, 3 godine.

Moj prijatelj je jako dugo sređivao papire da umjesto malina zasadi orahe na svojoj zemlji
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 19:58   #67
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Moj prijatelj je jako dugo sređivao papire da umjesto malina zasadi orahe na svojoj zemlji
Kakvi mu papiri za to trebaju?
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 20:03   #68
Quote:
funes kaže: Pogledaj post
Ne očekujem baš neku navalu. Kao što je već napisano, nema navale ni na moru. Po Dalmaciji viđam puno tabela "prodaje se". I stoje jako dugo.
Pa iskreno na moru se ta zemlja cijeni kao da je suho zlato, a obala lici na favele u Brazilu, samo sto umjesto valovitim limom grade od betona. Kosnice jedna na drugoj, gdje je ekipa gradila i dogradjivala sto vise, samo da zaradi na apartmanima.
Ljeta su postala nesnosno vruca, a kad nije vrucina prelazimo u sivilo s izmjenama bure i juga, da vrijeme nije bitno bolje nego na kontinentu, samo sto je obala poput grada duhova.
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 20:09   #69
Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
Kakvi mu papiri za to trebaju?
Nisam zapamtio jer nisam poljoprivrednik, ali prenamjena zemljišta iz jedne kulture u drugu zahtijeva papirologiju.

Poslije mu je pravnik rekao da mu je bolje i brže prenamijeniti bez papira i onda obavijestiti upravu da je to učinio
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 07:26   #70
Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
Pa iskreno na moru se ta zemlja cijeni kao da je suho zlato, a obala lici na favele u Brazilu, samo sto umjesto valovitim limom grade od betona. Kosnice jedna na drugoj, gdje je ekipa gradila i dogradjivala sto vise, samo da zaradi na apartmanima.
Ljeta su postala nesnosno vruca, a kad nije vrucina prelazimo u sivilo s izmjenama bure i juga, da vrijeme nije bitno bolje nego na kontinentu, samo sto je obala poput grada duhova.
Samo mogu reći da je živjeti u Splitu danas puno gore, nego prije pet-šest godina. Turizam donosi i mnogo negativnih učinaka, a precijenjenost nekretnina je jedna od njih. Meni više smeta preopterecenost infrastrukture i, posljedično, pad kvalitete života domicilnog stanovništva. U Splitu se trenutno previše investira u turizam i to nije dobro. S druge strane, imaš ove primjere s ruba SD županije, gdje se godinama ništa ne događa, a moglo bi se rasteretiti grad Split, zaposliti lokalno stanovništvo i napraviti zbilja dobar projekt.
@Krena-nisam znala za to na Škardi, ali očigledno je more takvih oko nas.
funes is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 09:24   #71
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Nisam zapamtio jer nisam poljoprivrednik, ali prenamjena zemljišta iz jedne kulture u drugu zahtijeva papirologiju.
Nije prenamjena zemljišta nego samo kulture jer je i jedno i drugo voćnjak.

Quote:
Poslije mu je pravnik rekao da mu je bolje i brže prenamijeniti bez papira i onda obavijestiti upravu da je to učinio
Tako je. Osim ako tražiš kakve poticaje.
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 11:42   #72
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
iz uvodnog komentara:
"Hrvatsku karakterizira usitnjenost i nesređeno zemljišno-knjižno i katastarsko stanje poljoprivrednih čestica...."

tko bi onda kupovao, tj. navalio ?
kada kupac pokaže svežnjić, prodavalac će se potruditi i sredit to....može se! dobro znam
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 13:08   #73
Quote:
Kladi kaže: Pogledaj post
kada kupac pokaže svežnjić, prodavalac će se potruditi i sredit to....može se! dobro znam
Pa to sam i rekao ovdje. Velikim korporacijama uopće nije problem podmazati naše birokrate. Kada ti netko dođe izvana ovdje sa par milja ojra, nema onoga tko ti se ne bi cijelim tijelom zavukao duboko u guzicu, sve do crijeva.
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 13:39   #74
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Nije cak ni bitno jer ima navale ili ne, bitno je da ako ce biti navale nece vise biti jeftina.
Pojam "jeftinog zemljišta" je jako rastezljiv u EU poljoprivredi. Usporedimo li hektar zemljišta u Južnom Tirolu, gdje hektar stoji 200.000 eura, sa našim cijenama ispada da je naše zemljište jeftino.
Usporedimo li naših 8000 eura po hektaru sa Nizozemskom, tamo sposoban seljak dobije zemljište sa kućom besplatno.

Niti jedan stranac neće kupiti poljoprivredno zemljište da bi bio samo proizvođač sirovine. U pravilu najprije naprave projekt gotovog proizvoda ili poluproizvoda i u takvom sustavu zemljište im je proizvodna baza za finalni proizvod.

To je razlika u poljoprivrednoj proizvodnji domicilnih i EU proizvođača.
Zbegecani is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 13:48   #75
https://agrobiz.vecernji.hr/agrovije...-u-minusu-8281

možda srbi kupe zemlju pa nam poraste izvoz.

oni znaju, mi očito ne znamo.
My Name Is... is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 16:40   #76
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Po definiciji pustinja je regija koja ima manje od 250 mm padalina godisnje.

"The Largest Desert
The two largest deserts on Earth are in the polar areas. The Antarctic Polar Desert covers the continent of Antarctica and has a size of about 5.5 million square miles. The second-largest desert is the Arctic Polar Desert. It extends over parts of Alaska, Canada, Greenland, Iceland, Norway, Sweden, Finland, and Russia. It has a surface area of about 5.4 million square miles"

https://geology.com/records/largest-desert.shtml

Ne da su najvece pustinje polarne pustinje, nego je Antarctica potpuno sterilna (nema ni bakterija). Osim par pingvina nicega.

Vi ste svjedocanstvo propalog hrvatskog skolskog sustava.

Drugo, kupite globus. Jedino je na njemu moguce uocite relativne odnose velicine kontinenata (zbog nemogucnosti tocnog projeciranja povrsine kugle na ravnu plohu). Kad od povrsine Afrike oduzmete Saharu, pa onda jos jednom Saharu, dobijete povrsinu Europe.
tebi je jasno da Arktik nije kopnena površina?
Demografskislom is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 21:30   #77
Quote:
Demografskislom kaže: Pogledaj post
tebi je jasno da Arktik nije kopnena površina?
Znas doc do foruma, ali ne znas do google-a?

Da arktik nije kopnena povrsina... 14 mil. km2 kopna (od ukupno 30 mil km2).
Vise od povrsine Europe.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 01:16   #78
Quote:
Zbegecani kaže: Pogledaj post
Pojam "jeftinog zemljišta" je jako rastezljiv u EU poljoprivredi. Usporedimo li hektar zemljišta u Južnom Tirolu, gdje hektar stoji 200.000 eura, sa našim cijenama ispada da je naše zemljište jeftino.
Usporedimo li naših 8000 eura po hektaru sa Nizozemskom, tamo sposoban seljak dobije zemljište sa kućom besplatno.

Niti jedan stranac neće kupiti poljoprivredno zemljište da bi bio samo proizvođač sirovine. U pravilu najprije naprave projekt gotovog proizvoda ili poluproizvoda i u takvom sustavu zemljište im je proizvodna baza za finalni proizvod.

To je razlika u poljoprivrednoj proizvodnji domicilnih i EU proizvođača.
Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
Pa to sam i rekao ovdje. Velikim korporacijama uopće nije problem podmazati naše birokrate. Kada ti netko dođe izvana ovdje sa par milja ojra, nema onoga tko ti se ne bi cijelim tijelom zavukao duboko u guzicu, sve do crijeva.
Ne znam koliko si u toj branši, ali nije točno. Meni je dosta inozemnih ulaganja propalo zbog spore birokracije.

Poslano sa mog SM-G903F koristeći Tapatalk
MahMah is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 17:05   #79
Kamo sreće da dođe do kakve jagme za našim poljoprivrednim zemljištem. Ne kažem da pokoji "poljoprivredni" pravni subjekt neće dobiti stranog vlasnika, ali u globalu ništa od te priče.

Mi imamo vrlo malo kvalitetnog i uređenog zemljišta, što valja to je već u funkciji (vjerovali ili ne).
Veće slobodne površine su južno od Zagreba, ali većina od toga je žnj klasa i ne vidim razloga zašto je loše da se nađe bilo kakav investitor da to oživi.

Već desetak g. po istočnoj Slavoniji egzistiraju "torbari" koji kupuju gotovo sve ponuđeno i to po normalnim tržišnim cijenama. Slobodne zemlje jednostavno nema ako ne izuzmemo nejasnoće oko površina Agrokora (ta zemlja je zapravo jedina top-gun u HR).

EU investitori su se podmirili u Mađarskoj i Rumunjskoj, a trenutno im je u fokusu Ukrajina i Rusija.
__________________
AGmath - Android app. Kalkukativna pomagala za poljoprivrednike i one koji se bave srodnim djelatnostima.
Agrometar - besplatna desktop aplikacija za evidenciju, pregled i statističku obradu poslovnih događanja na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima
babkonj5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 19:10   #80
Quote:
babkonj5 kaže: Pogledaj post
Kamo sreće da dođe do kakve jagme za našim poljoprivrednim zemljištem. Ne kažem da pokoji "poljoprivredni" pravni subjekt neće dobiti stranog vlasnika, ali u globalu ništa od te priče.

Mi imamo vrlo malo kvalitetnog i uređenog zemljišta, što valja to je već u funkciji (vjerovali ili ne).
Veće slobodne površine su južno od Zagreba, ali većina od toga je žnj klasa i ne vidim razloga zašto je loše da se nađe bilo kakav investitor da to oživi.

Već desetak g. po istočnoj Slavoniji egzistiraju "torbari" koji kupuju gotovo sve ponuđeno i to po normalnim tržišnim cijenama. Slobodne zemlje jednostavno nema ako ne izuzmemo nejasnoće oko površina Agrokora (ta zemlja je zapravo jedina top-gun u HR).

EU investitori su se podmirili u Mađarskoj i Rumunjskoj, a trenutno im je u fokusu Ukrajina i Rusija.
Pa nemre ti zemlja ni biti kvalitena ak ju redovito ne obrađuješ. Ne znam po kojoj vi logici gledate kvalitetu zemlje, ali ako ne pljuneš u šake, neće se samo od sebe to ni napraviti kvalitetnim, a kamo li posaditi. Stvarno mi idu na jetra ovakve glupe izjave. Toliko zemljišta diljem Slavonije je pusto i obraslo korovom, a vi kažete da nemamo kvalitetne zemlje. Ili svi samo tražite nekakvu izliku samo da nastavite dobivati socijalu od države. Zanimljivo inače kako je sve prije bilo moguće, prijašnje generacije su mogle sve, nisu imale ni tehnologiju kakvu imaju danas, a sada odjednom nije moguće više ništa jer mi kao nemamo zemlje. Uz sva ova automatizirana čuda tehnologije.
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:53.