Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.05.2007., 10:34   #81
Quote:
dobrimag kaže: Pogledaj post
Brzina svjetlosti nije najveća moguća brzina, neznam od kud te priče.
To je brzina koju ništa sa masom nikada nemože dostići.
Čak, štoviše teorizira se da postoje čestice koje putuju uvijek brže od brzine svjetlosti (tahioni).
A da ne govorimo da su eksperimentni kvantne mehanike pokazali da neke informacije unutar čestice putuju brže od brzine svjetlosti (mislim da je bilo instantno?).
Možeš li objasniti malo to sa tahionima i informacijama? nisam nikada čuo, ali bih volio znati.
Godfather... is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2007., 12:17   #82
Quote:
Godfather... kaže: Pogledaj post
Možeš li objasniti malo to sa tahionima i informacijama? nisam nikada čuo, ali bih volio znati.
Teško da ja to mogu objasniti, ali mogu barem malo ispričati o tome

Budući da je nemoguće bilo koji objek ubrzati do brzine svjetlosti (zbog toga što bi energija za to doslovna bila beskonačna, dijeljenje se sa nulom), postoji teoretska mogućnost da postoje čestice koje se već kreću iznad te brzine. Imaju matematičku pozadinu, ali nisu dokazane i zovu se tahioni.
Ništa posebno, ali pokazuje da brzina svjetlosti možda nije granica, nego samo logička prepreka.

Kvantna fizika je dosta manje istražena, i definitivno manje razumljiva, ali riječ je o Quantum entanglement efektu.
Ako pripremimo dvije čestice u određeni kvantno stanje, sa istim spinom, i razdvojimo čestice te jednoj od tih čestica promijenimo spin, druga čestica će u istom trenutku (instant >>>> brzina svjetlosti) također promijeniti spin.
Ako sam dobro razumio, korisno za kvantna računala i kvantnu teleportaciju (iako ne razumijem kako :P)

Edit: Eh da WARP iz Star Trek nije kretanje brže od svjetlosti, oni savijaju prostor i kreću se manjom brzinom samo se udaljenost smanjuje (famozni subspace).
dobrimag is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2007., 15:16   #83
Quote:
dobrimag kaže: Pogledaj post
Kvantna fizika je dosta manje istražena, i definitivno manje razumljiva, ali riječ je o Quantum entanglement efektu.
Ako pripremimo dvije čestice u određeni kvantno stanje, sa istim spinom, i razdvojimo čestice te jednoj od tih čestica promijenimo spin, druga čestica će u istom trenutku (instant >>>> brzina svjetlosti) također promijeniti spin.
Ako sam dobro razumio, korisno za kvantna računala i kvantnu teleportaciju (iako ne razumijem kako :P)
Da bi razumio prenijetu informaciju iz kvantno spregnutih stanja, ipak moraš proslijediti dodatnu informaciju od korisnika A do korisnika B koja ide najviše brzinom svjetlosti. Znači, iskoristiva informacija ipak ne ide brže od brzine svjetlosti.
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2007., 21:29   #84
Brzina svijetlosti je najbrža brzina koja se može postići ali samo u ove četiri dimenzije poznate skoro svim ljudima.A fizičari su skužili još 23 dimenzije na kvantnoj razini pa i na taj način tj u subspaceu putuju u star treku warp pogonom.
jurajj is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2007., 21:38   #85
__________________
ja sam ja pušač cancer man
dubravka* is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2007., 22:49   #86
Quote:
dubravka* kaže: Pogledaj post
Morala si ovaj broj postova (1111) sačuvati za temu o numerologiji.
Nemoj više postati.
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 21:53   #87
Quote:
El Ninho kaže: Pogledaj post
Morala si ovaj broj postova (1111) sačuvati za temu o numerologiji.
Nemoj više postati.
Fakin vaj?
__________________
ja sam ja pušač cancer man
dubravka* is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 22:14   #88
Quote:
dubravka* kaže: Pogledaj post
Fakin vaj?
Ee, a, mislim...
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 19:51   #89
Quote:
El Ninho kaže: Pogledaj post
Ee, a, mislim...
A misliš, e?
__________________
ja sam ja pušač cancer man
dubravka* is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 21:06   #90
Quote:
dubravka* kaže: Pogledaj post
A misliš, e?
E, a lipa si, a i ja, i smišna, ... pa si mislim...
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2007., 21:34   #91
Koliko sam ja shvatio, Einsteinova teorija relativnosti je teorija koja stoji sam zato jer još nisu uspjeli naći način da ju pobiju. Meni stvar o brzini svjetlosti izgleda vrlo nategnuta, pogotovo zato što je pokazano da prava brzina svjetlosti u vakuumu nije konstanta. To znači da Einsteinov sistem povećanja mase zbog brzine nema uporište. Dakle, ili mu treba zamjena brzine svjetlosti nečim drugim, ili je u potpunosti neispravan.
__________________
admiral Norton Valiant
admiralnorton is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 11:28   #92
Quote:
admiralnorton kaže: Pogledaj post
Koliko sam ja shvatio, Einsteinova teorija relativnosti je teorija koja stoji sam zato jer još nisu uspjeli naći način da ju pobiju. Meni stvar o brzini svjetlosti izgleda vrlo nategnuta, pogotovo zato što je pokazano da prava brzina svjetlosti u vakuumu nije konstanta. To znači da Einsteinov sistem povećanja mase zbog brzine nema uporište. Dakle, ili mu treba zamjena brzine svjetlosti nečim drugim, ili je u potpunosti neispravan.
A gdje je to pokazano?
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 12:17   #93
Znam da je bio članak u novinama prije puno vremena, ali se ne mogu sjetiti.
__________________
admiral Norton Valiant
admiralnorton is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 12:19   #94
Ma evo ti linka
http://home.netcom.com/~sbyers11/litespd_vs_sr.htm
__________________
admiral Norton Valiant
admiralnorton is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 12:38   #95
Quote:
admiralnorton kaže: Pogledaj post
Koliko sam ja shvatio, Einsteinova teorija relativnosti je teorija koja stoji sam zato jer još nisu uspjeli naći način da ju pobiju. Meni stvar o brzini svjetlosti izgleda vrlo nategnuta, pogotovo zato što je pokazano da prava brzina svjetlosti u vakuumu nije konstanta. To znači da Einsteinov sistem povećanja mase zbog brzine nema uporište. Dakle, ili mu treba zamjena brzine svjetlosti nečim drugim, ili je u potpunosti neispravan.
čovjek javno ruši einsteina i sve fizičare svijeta... ti si očito neki genije pa ajd da te osobno upoznam i da se slikamo...
fiki21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 12:41   #96
Quote:
fiki21 kaže: Pogledaj post
čovjek javno ruši einsteina i sve fizičare svijeta... ti si očito neki genije pa ajd da te osobno upoznam i da se slikamo...
Samo spajam stvari koje čujem
__________________
admiral Norton Valiant
admiralnorton is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 12:48   #97
ma sve 5
fiki21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 15:46   #98
Quote:
admiralnorton kaže: Pogledaj post
Link je djelo nekog ostarjelog (fizički i psihički) čičice koji nije uspio za života shvatiti osnove teorije relativnosti. Pogledaj ovu izjavu i ako znaš bar malo o relativitetu, sve ti je jasno o autoru.

Quote:
When two things race between two points at the same time at differing speeds,...they have a relative speed that is equal to the difference between the highest and lowest speed. Therefore the average relative speed is approximately 300,000 minus 17.361 km/sec.
Čiča počne od krive pretpostavke da se brzina svjetlosti mijenja s obzirom na opažača, pa iz toga izvlači da teorija ne valja.

Puno teži znanstveni rad, Procesna fizika, pokušava dati novi pogled na fiziku bez relativiteta, ali nije prošao.
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 11:30   #99
Evo još jedan:

http://www.wired.com/science/discove.../2002/08/54394

Nije dokazano da je baš brzina svjetlosti kriva, ali barem ruši teoriju relativnosti.

Ima toga koliko hoćeš. Znanstvenici će to morati jednog dana priznati.
__________________
admiral Norton Valiant
admiralnorton is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 11:46   #100
Quote:
admiralnorton kaže: Pogledaj post
Evo još jedan:

http://www.wired.com/science/discove.../2002/08/54394

Nije dokazano da je baš brzina svjetlosti kriva, ali barem ruši teoriju relativnosti.

Ima toga koliko hoćeš. Znanstvenici će to morati jednog dana priznati.
U ovom članku kaže da brzina svjetlosti kroz povijest svemira možda nije bila ista. Mislim da to ni današnja fizika ne odbacuje kao nemoguće.
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:52.